J\o. 303 Vrijdag 36 Mei 1016 30e Jaargang H. DE KOK De Groote Oorlog. KRABBENDIJKE. Zeeuwsche Stemmen. FEUILLETON. De zeven dagen van Robert Hardy. Staten-Oeneraal Binnenland. Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORST STRAAT 219. Bureau te Middelburg: FiRMA F. P. DHU1J - L. BURG» Drukkers: «Josterbaan Le Cointre - Goes. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG.. Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post Losse nummers f\m „•.05 Prijs der Advertentiën 15 regels ƒ0.50, iedere regel meer 10 et. 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden, Familieberichten van 110 regels ƒ1. iedere regel meer 10 ct. „De Zeeuw" steunt bij de stemming voor een lid van den gemeenteraad op Zaterdag a.s. gaarne de candidatuur van den Rechtschen candidaat LXXVT. Er was eens een gemeenteraad, die kermis wilde, of juister, die in meer derheid zich voor hel weer houden van de hooggeprezen kermis verklaarde. Dit laatste1 is iets heel anders, want als men dien toeren vóórstemmers eens op den man afvroeg of ze persoonlijk reikhalzend naar de kei-mis uitzagen, dan geloof ik, dat de meesten de vraag ontkennend zouden beantwoorden. Zo zouden u echter liever niet aan den neus willen hangen, dat ze vóór de kennis stemden, om verwijten van 't liberale kiezersvolk te ontloopen. Slechts weinige vroede vaderen zouden verklaren het op prijs te steilten, dat de stad gedurende een paar weken het „ge zellige feermisaanzien" verkrijgt. Maar dat nu in 't midden gelaten. I>ie vroede mannen, die het loarmis- zwijii wilden inhalen, om welke ver heven redenen dan ook, hebben buiten den waard gerekend, in casu de militaire overheid, die zonder er gras over te laten groeien te verstaan gaf, dat van kermis-houden geen sprake' zal zijn. De burgerlijke overheid moge zooveel besluiten nemen als ze in 't belang van gemeente en gemeentenaren noodig en nuttig acht, de hoogste scepters berus ten toch in handen van de militaire autoriteiten. Nu wekt de beslissing van den mili tairen commandant gemengd© gevoelens. E'enerzijds' zegt ze ons opnieuw, dal de toestand voor ons land 'nog zorg baart, op z'n minst toch, dat deze nog de voortdurende waakzaamheid van ons le ger eischt. Dit stemt niet gerust, dit maakt ons ernstig. Anderzijds echter mogen wij den com mandant diep dankbaarzijn, dat hij de kcrmisjool ditmaal verre houdt en dat hij geen gelegenheid geeft tot de uit spattingen, waarvan de kermis het mo nopolie heeft,. Laat ons1 dit besluit waardeeren en laat ons er leering uit trekken op het punt van de beoordeeling van den in ternationalen politiefaen .toestand, welke nog altijd ernstiger- voor ons kan wor den. Het isi droevig te hoeren wat men zooal aanvoert ten gunste vain het houden van kermis in tijden, als welke we nu beleven. Er is op gewezen namen noem ik niet, want. het geval staat lang-, met op zichzélf ik zeg, er is op gewezen, dat men in de oorlogvoerende 'landen ongestoord voortgaat met, het openstel len van allerlei publieke vermakelijkheden en dat e.r „dus" voor ons geen reden zou .zajin, om te treuren. Mij dunkt, uit dergelijke uitspraken spreekt weinig menscbelijk gevoel, om niet te spreken van gemis aan feiten kennis. Immers do toestand in het buitenland, Naar het Engelsch van Oharles M. Sheldon door r. d. M. m>, H». Jones vervolgde zijn prediking; steed* waarruex werf zijn voordracht,, steen» ontroerender de -indruk - zal Hij ons ontvangen, zoo als we zqn; de reinen en de onrednen-, de z elfverloochenaars en de zelfeuchtieen de neöerigen en de trotschen. de gdoo- vigen en de ongel oovigen; ontrouwen en lafaard® ©n verachters van God's liefde op aardeallen die wijzen op zwakke en onvolmaakte Christenen als een ex cuus voor eigen zwakke levensde dronkaards en de leugenaars en de'ver drukkers1 der armen; de menschen die duizead preefcen hoorden en dezelve niet hebben betracht omdat zij in de voordracht of in den stijl een onvolko menheid vondenal degenen, die door het teven gingen als verwoester® van het gezin; de zelfzuchtige politici die hun land hebben verradende pienschen Jus den Bijbel lazen en alleen die ge deelte». geloofden, die hu a gevoelens' in Engeland en Diudtschlaud, is heusch zoo rooskleurig niet als men opper vlakkig zou meenen. Alle landen staan in het teeken Van rouw en lijden. In zoo groote mate zelfs, dat het ook op ons z'n terugslag vindt. 't, Is. ironie, als men spreekt van een vetvlek op de jas van een Duitsctor als een bewijs van groote weelde, maar is de ironie niet bitter, in-droevig, veel zeggend Een Parijzenaar vertelde iets anders, uit het leven, uit het armelijke leven, dat men in de krijgvoerende landen leeft. „We zaten met z'n vijven in den trein," zei-de hij. „Alle vijf heeren. Vier ervan waren in rouw. Er was een grijs aard bij met 'een gelaat, waaruit de kommer en het verdriet te lezen viel. Zijn buurman, die- een donkerbruin© overjas aanhad, droeg zwart krip om den ami en een zwarte das. In den hoek van den wagen tegen over mijn broeder en mij, wij beiden zijn eveneens in rouw zat de vijfde reiziger. Hij las vreedzaam in de krant. Hij 'droeg een donkergrijze pantalon en een lichtblauwe date. En plotseling werden Je vier andere medereizigers .gewaar, dat zij den vijf den heer met verwondering aanstaarden. Elk van ons benijdde den onbekende en elk van ons moet wel gedacht heb ben: „Die heeft pas geluk gehad. Na twintig maanden oorlog draagt hij nog een kleurige das!" Neen, heusch, de toestand in de ons omringende landen is droevig en mag ons -nooit 'tot de vrijmoedigheid, of be ter uitgedrukt de lichtzinnige dwaasheid verleiden, om hier op echt Hollandsche wijze kermis te vieren. Neen, dan was de commandant van de afd. Goes van den Vrijwilligen Landstorm er beter achter. Hij heeft een paar weken geleden schietwedstrij den georganiseerd, doch daarbij elke fees telijkheid vermeden, opdat men hem en zijn wapenbroeders in tijd van gevaar niet feestende, maar op hun post zou vinden. Dat was nog eens 'n sympathieke houding. Intusschan moeten enkele voorstanders van publieke vermakelijkheden 't is niet moeilijk te raden welke klasse zij vertegenwoordigen moeite doen, om in Goes althans eenig kermis vertier te krijgen. Met een beroep op den goeden smaak van den militairen commandant, die in deze de beslissing toeft, en den hartgrondigen wensch, dat die Carré- of Althoff-vrienden nul op het request krij gen en Zeeland de eer van ons land zal ophouden eindigt KEES VAN DER MEER. Tweede Kamer. Kwakzalvers en genees- heeren aan 't werk. Weinig lof. Dr. de Vis ser al te optimistisch. De verlofregeling. Bij de behandeling van het mobilisa- tie-crediet zijn de tongen losgekomen over allerlei onderwerpen, die ons leger raken. De militaire geneeskundige dienst voor al .heeft niet over de belangstelling van niet kwetsten; de jongemenscben die sterk 'hebben geleefd en storm hebben geoogst, omdat -een valsche voorlichting- hen deed denken dat het noodzakelijk en vergeeflijk was; in één woord al de genen die leefden zooals hun beviel, aan God en eeuwigheid niet denkend: ais alle dezen zullen verschijnen voor dan Rechterstoel van Christus, dan zal Zijn oog op allen neerzien in genade en met een glimlach van eeuwige liefde zal Hij Zijn al machtigen arm uitstrekken en hun allen een .oord van eeuwige ge lukzaligheid- wijzen, om daar met. Hem te zijn in glorie en macht, een he mel sch leven zonder einde Maai' geliefden, is dat, wat Christus heeft geleerd, toen Hij op aarde was? Stel, dat wat wij zeiden, waarheid is', dan zou bet Zijn gansche leven tot een bespotting maken. Dwaasheid en absur diteit zouden hun toppunt bereiken in het scheppen yan zulk een leven, en hoor zulke woorden in Zijn mond te leggen, als zouden alle menschen, onge acht hun leven op aarde, ©en gelijk' aan deel m de eeuwige heerlijkheid ontvan gen. En waai- is, ergens in Jezus' leer sprake van 'een vagevuur? Gelooven wij' dat er zoo iets is? Is het niet de een voudige waarheid 'in Jezus' leer, dat na het oordeel de bestemming' der zielen voor eeuwig js vastgesteld? Doch wat zou de mensch meer kuiuiea. de zijde der Parlementariërs te klagen. Allerlei .middeltjes, paarden- en kwak zalversmiddelen niet te vergeten, zijn aan de hand gedaan, om dezen ta.lc van dienst 'te reorganiseeren. De beide, den lezer bekende moties, vormden den leiddraad bij de beschou wingen. Van Hamel wou in de motie-Ter Laan een zinsnede inlasschen, waarbij aan den minister gevraagd wordt bij de eerstvol gende begrooting voor „Oorlog" een over zicht te geven van de sinds heden geno men maatregelen. Doch -Van Hamel kan er op rekenen, dat de geneeskundige dienst dan nog wel eens ampel zal worden besproken. Ter Spill wil den minister één. man laten aanwijzen, die deskundig is en die in korten tijd een reorganisatie kan ont werpen. Van Leeuwen wenschte, dat de regee ring 'een niet te groote commissie samen- stelle onder voorzitterschap van den in specteur van den militairen geneeskundi gen dienst dr. Quanjer, welke commissie 'goed zou passen in de legero-rganisatie. Buiten den geneeskundigen dienst zijn er nog eenige bepaalde onderwerpen, waarover bijna ieder spreker iets gezegd heeft, n.l. de verlofsregeling, de straffen en de geest in tot leg-er. Veel kritiek en weinig lof w.a,s er 'te tooren. .'Alleen de c.-h. afgevaardigde De Vis ser was dankbaar gestemd, schoon niet geheel voldaan. Hij wees b.v. op de leemte in' de gods dienstige- verzorging vair de gemobiliseer- den, doch was ai te blijmoedig, toen hij den minister lof en dank bracht voor een paar mille, die hij uitgetrokken had •voor de militairen-tehuizen en de aal- moez'eniers. Het deed ons genoegen van een man van ervaring als dr. De Visser te verne men, dat in het algemeen de geest in ons leger boven verwachting goed en gunstig is. Er komen verkeerde toestanden voor, doch deze zijn niet van dien aard, dat zij den algemeenen indruk bederven. De beer De Visser meende, dat men in vredes tijd vooral zal moeten trachten om den 'natio-naJen plicht te doen inzien. fncLieu men dit altijd had gedaan zouden zeer vele moeilijkheden achterwege zijn geble ven. Ook in de Kamer had zulks moe ten geschieden. Naar spr.'s meening zijn er vele mili tairen die de last der mobilisatie al leen kunnen dragen in het vooruitzicht, van verlof. Op dat psychologisch feit wil de hij vooral de aandacht van den Mi nister vestigen, opdat deze zoo' spoedig mogelijk de periodieke verloven weer zou invoeren. Spr. toch geloofde, dat het lang uit blijven tot z©er velé moeilijkheden zal leiden, die niet zoo spoedig zullen zijn te ondervangen. Moge de minister dit woord ter harte nemen. -. Dan zullen we weldra onze geuniform- de verwanten en vrienden weer de hand kunnen drukken. Beknopt overzicht van den toestand. Ofschoon de centralen niet te onder schatten indruk gemaakt hebben met hun wenschen? Is hem niet gelegenheid te over geboden, om de genade Gods voor dien tijd aan te- nemen? Indien er een ziel „verschijnt in het -oordeel en klaagt, dat haar geen kan-s gegeven werd, zou deze genadige Rechter hem veroordeelen, indien zijn klacht waarheid bevat? Wij ■weten het wel beter. Maa.r de feiten zijn deze-op dat tijdstip wanneer weten wij niet zal het lev-en alter menschen op aarde worden gewogen, en .daarnaar hun eeuwige bestemming worden vastgesteld; dat vonnis zal recht vaardig -en genadig zijn. Want de Ge kruisigde' heeft het zoo gewild. Zij, die Hem hebben veracht en be spot en geweigerd, in Hem te gelooven, zullen voor 'eeuwig vatl Hem gescheiden worden, maar zij, die in Hem hebben geloofd en getracht te leven naar Zijn Woord, zullen eeuwig bij Hem zijn. Er zal zijn een splitsing der zi-eten. E;n die (Scheiding zal niet zijn gegrond op wel stand op positie of geboorte of opvoeding- of talent, maar alleen op tot geloof in Christus. Al het andere zal ondergaan, zal in den dood gaan, zal de eeuwige straf ontvangen, zal van God verbannen wor den. Van God verbannen te zijn, is de bel, -een, hel, niet door God gemaakt, maar gemaakt door den memsfeh, die de gelegenheid had, om den hemelschen Be®ett ontvangen, maar nu door zijn militaire prestaties, toch schijnt een be slissing niet aanstaande. Rond Verdun blijft de strijd het ka rakter vertonnen, dat het in de laatste dagen gaf: een worsteling van twee bijna even krachtige partijen. Reusachtige offers worden hier - van weerszijden gebracht >en gelijk dat ge bruikelijk is, laten d-e strijdende partijen ook niet na telkens- hierop te wijzen waar het. «Ten tegenstander gefdt. De- Franscben vertellen van de zware verliezen der Duitschers, die zonder met. meiischenlevens te reken-en hun' aanval len zouden voortzetten. De Duitschers op hun beurt spreken van ontzaglijke verliezen den Franscton door 'het Duitsch® vuur toegebracht. Maar ondanks al die duizenden dooden ©n gewonden verslapt nog aan geen van beide zijden de offensieve kracht. Parijs hoopte al op een voor de Fran- schen gunslige beslissing, doch het is ons niet duidelijk hoe een dergelijke be slissing aanstaande zou kunnen wezen. Als een typisch staaltje misschien juist van het nog ongebroken-zijn van de zekere hoop op -de overwinning in de toekomst bij de entente, kan de geest driftige viering gelden, die te Rome en in andere plaatsen van Italië gehouden is van d-an verjaardag van den oorlog met Oostenrijk. Er werden feestelijke op tochten gehouden, er werd gevlagd en gejuicht en er werden geestdriftige rede voeringen gehouden. En toch lufdcl© het eigen 1-eg-erbericht van dien feestdag ongunstiger nog dan het in -cl© laatste dagen tot geval was en moest op een tweetal plaatsen van een verclea.' terugtrekken der Italiaansch© troepen melding gemaakt worden, ter wijl op andere punten van „zware-n druk" van de Oostenrijkers gesproken worden moest. Of de- vreugde echt was is een andere vraag. Tóch gelooven we voorhands nog niet aan een strategische beslissing op het Zuiderfront. Wel weten -de Oostenrijkers nog eenige successen te melden, maar de snelle gang van -den -op-marsch is gestuit, nu zij de hoofdverdedigingslinie- van den vij and naderen. D-e grootste taak, -die zij daartoe- zou den moeten volbrengen, is- de doorbraak naar de- V-anetiaansche vlakte. En 'tzal nog heel wat voeten in de aarde hebben, eer zij hier uitrusten van de- vermoeienissen des krijgs. Sir Edward Gie-y heeft reeds geant woord op de verklaringen van den Dnit- seton rijkskanselier. Zijn groote voortvarendheid zij gepre zen. Waarop ko-mt z'n antwoord neer? Of liever, laat ons eerst er aan her inneren, wat von Bcthmaan Hollweg gezegd heeft. Deze staatsman gaf de- ver klaring, dat Diuitschland nog steeds be reid was tot vredesonderhandelingen, mits de tegenstanders zich op den bo dem der feiten, plaatsten en rekening hielden met de oorlogskaart. Maar 't is reeds meer gezegd, dat dit niet van d-e Entente- te verwachten was. Grey heeft -dit in zijn rede dan ook -met nadruk onderstreept, 't Inwilligen van die voorwaarde, zei hij, zou gelijk staan met "n erkennen van Duitschlanid hls zelfzucht dien voor eeuwig heeft ver beurd. Maai' er zal iemand opstaan en zeg gen gij predikt tot Evangelie niet, gij predikt de verschrikkingen der tel. Is. dit -de grootst© liefde, die gij van God kent? - Ja geliefden; want predik ik niet Gods liefde, als ik zeg: „God heeft alzoo lief de wereld gehad, dat Hij Zijn eengeboren Zoon overgaf, op dat -een iegelijk, -die in Hem gelooft, niet verderve, maar het eeuwige leven tobbe"? Is er dan geen gevaar van verloren te gaan? Waarom kwam Chris tus dan op aarde? Waarom toeft Hij dan'gesproken, wat wij van Hem lezen? Waarom sprak Hij van de veroordeeling dergenen, die niet in Hem gelooven, als dat geen -deel van het Evangelie was? Het Evangelie is een blijde boodschap, maar wat maakt het to-1 een blijde- bood schap? Het gevaar, waarin wij ver- keeren. Wat is verlossing? Het is het tegenovergestelde' van verloren te gaan. Wij kunnen het een niet van tot ander losmaken. En zoo predik ik u ook nu h-et Evangelie, als ik zegWij' allen moeten verstehijnen voor dien Rechter stoel van Christus Wij zullen dan niet vreezen, als wij gelooven in Hem, als; wij Zijn leven geleefd hebben, als1 alle dingen, die in tot lichaam geschied zijn, goeid waren. En mm- -dan dat: Zoolang dit aarctecto overwinnaar. En daartoe geeft noch d» toestand, zooals die zich tot dusver ont wikkeld heeft, noch tot vooruitzicht voor de naaste toekomst de minste reden. In tegendeel, de stand van zaken is op 't -oogenblik voor de entente-landen het gunstigst en daarmede heeft men dus ia Duitschland rekening te houden. Aldus het hoog© antwoord van d-e* voortvarend-en Engelscton staatsman. Zoo loopt men rond, zonder elkander te ontmoeten, in een wanhopigen dwaal- cii'kel. Kerte Oorlogsberichten. Duitsehc marinevliegtuigen deiden 22 dezer een aanval in de Noordelijke Aégei- scto Zee, op een vijandelijk eskadietr va» vier schepen. Op een moederschip van, vliegtuigen werden twiee treffers gewor pen V-oor de strafkamer van de recht bank te Lausanne is de zaak behandeld! tegen Marcel Hunziger, -die indertijd dat Duitsch© vlag van het consulaatgebouw naar beneden haalde. De man werf bij verstek veroordeeld tot één maand ge vangenisstraf en 100 francs boete. Het Italiaansclie stoomschip Teresa (3026 ton) is door een onderzeeër be schadigd. Het Engelsche s.s. Washington (3231 ton) is door een onderzeeër tot zinke» gebracht. De bladen behelzen verklaringen van Bulgaarsche krijgsgevangenen aan Itali anen, volgens welke de Oostenrijkiers hun tobben beloofd, dat de vrede onmiddellijk zou- Volgen na de vermeestering van Monfalcone. Een afvaardiging van het comité voor de aanbieding van een eeredegen dooi de Parijsche bevolking aan koning Albeit welke aanbieding reeds heeft plaats gevonden (s door den koning en de koningin ontvangen. De koning) toonde zich zeer getroffen -door de hul de van de Parijsche bevolking. De voor zitter der afvaardiging bood vervolgens aan de koningin, die het ooiiogskrais' droeg, dat haar door den president deil Fransche republiek is toegekend, 'een kist je .aan, vervaardigd van kostbare ge kleurde houtsoorten, bevattende 15.000 francs, zijnde het overschot der inschrij ving. Lloyd George neemt de lqiding in Ierland op zich. Vliegtuig vernield. In den Prosperpoklei' onder de gemjeiea- te Nieuw-Namen, juist even over die Ne- derlan-dsche grens, fdeed ©en Duitsch vliegtuig een noodlanding. De machine) was hevig door onze soldaten beschot ten. De inzittenden meten-den, dat zij op vijandelijk gebied waren em vernitelldea) het vliegtuig. D'e gezonken mijn en 1 eg ge r. De berging van den gistermorgen ia de haven van Nieuwedieip door aanvaring' gezonken mijhenlegger „Schelde", is dooi de directie der Marine te Willemsoord) opgedragen aan de Niewwei Berging Mijl te Maassluis die heden met de bergings werkzaamheden zal aanvangen. leven duurt, is Hij elk-en dag mlet oir#. Het is mogelijk, dat er onder u i* maud is, -die- jarenlang zelfzuchtig Iteefd# temidden van zijn genoegens. Hij ziet te-rug o-p ©en leven va.n nuttetoostoad, van verachting deo- dingen, die Chris tus voor hem deed. Op dezen dag hoort hij de stemme Gods. Hij luistert; hjj toeft berouw; hij schreeuwt het uit, op de borst slaande: 0 God, wees rnjj zondaar genadig! Wat zal God da», -doen? Zal Hij hem verwerpen omdat h| in -de zonde is oud geworden Omdat hij zijn dagen in lust heeft doorgebracht? Als1 hij voor Christus ais Rechter verschijnt, zal Hij dan zeggen: Gjj tobt te laat berouyv gehad, gij kunt nu niet meer gered worden? Neen, drie werf neen! Als na honderd jaren van zonde en schande een ziel die van het lichaam Uchei-den gaat, in waar berouw en geloof in" God's Zoon, om .genade simieekt, dan zal die kreet worden be antwoord -en de ziel is gered. Hoe zij, zich zal verzadigen met Gods' beeld, als- zij zal -opwaken, wij kunnen het niet zeggen. Geliefden, gij zijt nog in het heden der genade; verhardt uw© harten niet, au gij Zijn stem gehoord hebt; uw God is liefde-, ze-ker. Maar Hij is ook gerech tigheid. .En Sion zal door recht ver lost worde*. (Slot volgt.).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 1