No. 201 Donderdag 25 Mei 1916 30e Jaargang H. DE KOK P. DE BRUIJNE. De Groote Oorlog. KRABBENDIJKE. KATS. FEUILLETON. De zeven dagen van Robert Hardy. Stafen-Oeneraal Uitgave van de .Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg: FlRWIA F. P. DHUIJ - L. BURG. Drukkers: Oosterbaan Le Cointre Goes. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG, Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post. Losse nummers ƒ1.* „0.05 Prijs der Advertentiên: 15 regels ƒ0.50, iedere regel meer 10 ct. 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden, Familieberichten van 1—10 regels ƒ1. iedere regel meer 10 ct. „De Zeeuw" steunt bij de stemming voor een lid van den gemeenteraad op Zaterdag a. s. gaarne de candidatuur van den Rechtschen candidaat Voor een lid van den gemeenteraad (stemming a. s. Vrijdag) bevelen wij met volle overtuiging als den beste aan Buiten het kabinet om. De voorzitter der .Liberale Unie hcoflt dezer dagen "in zijn openingswoord ter k'iJgemeene vergadering gezegd, dat het bij de aansta;inde Statenverkiezingen er om ging het Kabinet-Gort van der Lui den te sterken in zijn internationale po sitie. In het .Concentratie-program der vrij zinnigheid wordt eveneens gezegd dat helt gaan zhl voor of tegen het Kabinet. In een schrijven der Linkische Con centratie wordt dit nog eens herhaald door op te merken da.t de kieziers een „oordeel (moeten) uitspreken over het vrij zinnig Ministerie-Gort v. d. Linden, da,t op zoo waardige wijze voor ons land! de neutraliteit wjet te handhaven in de moeil ijke tij dsomstan di g heden Tegen dez'e valsche voorstelling dient opgekomen. Het is niet waar dat het bij dez'e ver kiezing zal gaan voor of tegen het mi nisterie. Het ministerie staat heelemaal buiten deze verkiezing. Minister Cdrt heeft 't herhaaldelijk duidelijk gezegd tot de Ka mersgij ku,nt alle wetsontwerpen enj Voorsteden van deze Regeering verwer pen, geen der ministers zal er om he- nengaan. De strijd zal dan ook buiten het Ka binet om gaan, over de hoofden der mi nisters heen. De strijd zal uitsluitend gaan tegen de Eerste Kamer. Die Eerste Kamer moet „om". Die moet van Rechts Links worden. Daarom zlaï met name in Zuid-Holland, Zeeland en Overijssel de strijd zoo fel wezen. En wanneer dan straks de Eerste Kamer Links zal zijn, gelijk die Tweede, dan zullen de vrijzinnigen met de socialisten in bond de bloemetjes eens bui,ten zet ten. Dian zal' men eens zien hoe het Staatssocialisme bloeien zal. Trouwens de vrijzinnige hoeren geloo:- ven het zeiven niet dat het om het" mi nisterie gaat. In de Kamers hebben zij het dezen friinistexs noga) niet moeilijk gemaakltj! Vraag dit maar eens aan de verschil lende ministers. Hoe dikwijls de vrijzin nigheid hun in den weg gezeten heeft, en hoe vaak Rechts is bijgesprongen om den toeleg van Links te verijdelen. Minister Bosboom „genoot" van Links herhaaldelijk de felste oppositie. Minister Rambannet moes t om zijn plan nen door te .Zetten tegenover hen, een maal zelfs de portefeuillequaestie stelldni. Naar bet Engelsch van C b a r 1 e s M. Sheldon door v. d. M. S2) De nest van den zesden dag is spoe- ■"•S vermeld. Hardy ging naar huis en weid door allen om het hartelijkst be- |f .f.T,1 eerst» vraag was naar Clara. og altijd die vreeselijkie slaap, zou zij dan nooit ontwaken? Mevrouw Hardy schudde droevig het hoofd; zij had bij na den gartschen dag in gebed en tra nen doorgebracht. De avond ging zon- uer bijzonderheden voorbij. Ook Jameis Kcintoii kvvnm oploopen cm bleef in den huiselijken kring. Zijn aan wezigheid bracht Hardy den twistte binnen, die hij met James' vader had gehad. Hij zei aan James, dat, .als hij verhinderd was' zijn vader den volgenden dag op te zoeken, James:, zijn vader zeggen zou, hoe volkomen hij de oude en dwaze veete vergeten had en dat Wj vergiffenis' vroeg" voor eigen deel daarin. Zoo spoedde ook deze dag ten einde; en het einde was hoop en vrees, tra nen en gebeden. Mevrouw Hardy kon nog maai' niet alle hoop opgeven. Het on met waar zijn, dat haar man den volgenden .avond zou sterven. i Minister Pleyte werd zelfs zoodanig door Links bemoeilijkt dat het zijn ge stel onrustbarend aangreep. Minister Posthuma, schoon door den heer Schaper verdedigd, ondergaat vooral Van Links de meest heftige critiek. Minister Treub is tengevolge v,an een buitengewoon scherp votum van Links genoodzaakt geweest het veld te ruimen. Het schijnt niet denkbaar dat dit al les Minister Cort .v. d. Linden aange naam is. In dit licht gezien wordt de bewering Van Links dat het gaat om sterkte en steun te bieden aan het ministerie Gort v. d. Linden tot een leugen. Nog eensde strijd gaat niet voor of tegen het ministerie, maai' tegen of voor 't behoud der Rechtsche meerderheid in 'de Eerste Kamer. Die strijd is pok niet door Rechts op gezet geworden. Hoogst gaarne had Rechts het Bestand bestendigd gezien. Doch dit heeft Links niet gewiid. Luiks, het Kabinet in de Troonrede op 20 Sept. 1915 voorop, Heeft ,het Bestand verbro ken. En nu moeten wij, tegen wil en dank, den strijd tegen. Tweede Kamer. Maar 80 millioen. Het minst goede deel van ons leger. Verdiende smaad. Het Lagerhuis heeft de nieuwe Indi sche leening goedgekeurd. 'it Ging nu immers maar (1) om 80 millioen. Toch is kritiek niet uitgebleven'. Dit was te verwachten, gezien de verras sing, die de vorige Indische leening ons bezorgde. Die memorie van antwoord acht de Voorwaarden nu zoodanig gesteld, „dat indien zich geen bijzondere omstandighe den voordoen, mag worden aangenomen, dat de leening in Nederland a pari zal kunnen worden geplaatst". Maar aan eerf wettelijken parikoers wenschte de regee- ri.ng zich toch niet te hinden; zooi .ze ker was zij nog niet van hare zaak. Op den keper beschouwd laten wets ontwerp en schriftelijke toelichtingen in 'meer dan één opzicht onzekerheid be staan. De heer Van Vuuren had dan ook dubbel en dwars gelijk, toen hij steelnj en been klaagde, indachtig ook aan de on- laangoname yerrassing der vorige Ijndi- sche leening, hij welke weinig Kamerleden na de verklaringen van den minister van koloniën een opbrengst van slechts 95 pet. bij een emissiekoers van 97 pet. zou den hebben voorspeld. 't Is inderdaad bedenkelijk te noemen, dat minister Pleyte nipt zelf de verdedi- ging op zich heeft genomen, in verband met huiselijke omstandigheden. Of hij behoorde in de Kamer te zijn of het ontwerp had moeten wachtend 1\ e verstaan niet, hoe men thans nog durfde beweren, dat een juist oogenbli|k ^or de behandeling gekozen wias). Laat ons hopen, dat de verklaring van Zondag, de zevende dag. Alice had het zoo "weten in te rich ten, dat 's morgens allen naar de kerk zouden gaan en zij met Clara alléén thuis! bleef. Ook Willem mocht nu weer buiten komen. En zoo gebeurde wat sinds lang niet was voorgevallenin dezelfde kerkbank zaten Hardy en z'n vrouw, met Bettie ©n de tweejongens1. George had in geen jaar de kerk be zocht en ook Willem was 'een zieer onge regeld kerkganger geworden. Het kwam Hardy voor, dat de dienst bijzonder indrukwekkend geopend werd. Hij kon zich niet begrijpen, dat hij daar altoos had zitten becritiseeren de wijze, waarop ds. James preekte en de liederen las. Zeker, een orator was ds. James niet; maar de liefde voor zijn gemeente en zijn voorbeeldig dagelijfcsch l'even ge tuigden van zoo bijzondere geestesgroot heid, dat men den grijzen prediker hoog achtte, als ware bij een gevierd rede naar. Acli, er gaan zoo vele eenvoudi- gen door bet leven, wier doen en laten niet wordt toegejuicht. Maar elke slechte (laad wordt in den breed© door persl en publiek besproken, zóó, dat mien ten slotte gaat leven, dat bet kwade regel en bet goed© zeer zeldzlaami is. V oor Hardy wa.s liet een ongekend ge zegende dienst. Toen hij er 'heenging, had hij niet vooraf zijn ochtendblad j maar- zijn bijbel gelezen, en de gedach ten welke hem vervulden, waren niet aan zaken, maar aan gebed gewijd. En terwijl zijn geest ten volle uitging naar het gehoorde, bleef sterk d© indruk, dat Van Gijn, clat ditmaal de leening geen stof tot klagen Zal geven, op goede gron den berust. Laat. in den middag werden de dis cussies over het buitengewoon oorlogs- crediet hervat. De militaire geneeskundige dienst werd weer eens aan kritiek onderworpen. Deze dienst deugt niet en moet georga niseerd worden. Twee heeren, een van links en een van rechts traden op en ieder van hen legde een motie in bet midden der ver gadering neer. Die van den beer Ter Laan (s.d.a.p.) noemt verbetering van dien dienst „drin gend noodzakelijk"; de motie, welke dooi11 den heer Van der Voort van Zijp (a.-r.) en negen andere afgevaardigden van clei rechterzijde onderteekend is, vraagt een „opzettelijk onderzoek" door een staats commissie. In zoo'n staatscommissie be boeren dan eenige officieren van gezond heid, die niiet uitsluitend naar ancienne- teit gekozen zijn, mitsgaders enkele bur gerlijke geneeskundigen en een paar phar- maceuten te worden opgenomen. Zij is maar het oordeel van Van Zijp veel nood zakelijker dan de intendance-commissie, welke de minister indertijd na,ast de le- gercommissie in het leven riep. Mocht daarna blijken aldus de heer Van dei- Voort van Zijp da,t eene reorganisatie veel geld kost, dan zou dat mij nieft afschrikkenvoor dait deel mloetéade; benoodigde gelden toegestaan worden. Inderdaad, de zaak gedoogt geen uit stel. De smaad, dat de dienst het mins) 'goede deel van .ons leger is, moet zoo spoedig mogelijk weggenomen worden. Beknopt overzicht van den toestand. „Dé geschiedenis herhaalt zich Ook in den strijd tusschen Italianen en Oostenrijkers. Althans in zooverre, dat de eerstgenoemden ook nu weinig succes weten te behalen. Het Cent r u m wijst er op, dat in de revolutiejaren 1848 -1849 de koning van het toenmalige Sardinië, Karei Albert, herhaaldelijk heit onderspit moest delven tegenover den vermaarden Oostenrijkschen veldheer Radetzky; en dat in den oorlog van 1859 Victor Emmanuel aan de Fransehon zijn suc ces! dankte, terwijl zeven jaren later, toen de Italianen weder met eigen krach ten bet Ooistenrijksche leger te bevech ten kregen, het hun opnieuw bitter slecht verging. Zoowel te land als! ter zee werden zij geslagen. Men weet hoe het nu geloopen is, in den wereldoorlog 19141900 en zestien i De Italiaanscbe natie heeft reeds lang gelegenheid gehad .om t© ontwaken uit den roes van nationale verblinding', waarin zij zich een jaar geleden in den strijd geworpen heeft. Dat ontwaken moet bitter zijn geweest. Als ooit een volk reden had zijn regeering bittere verwijten te doen, clan is het wel het Italiaansche. Deze regeering heeft het voorgesteld dit zijn laatste dienst was.- Toen de predikant den tekst opgaf „Want wij. moeten allen voor den rech terstoel van Christus verschijnen©en iegelijk zal ontvangen naar hetgeen hij in het lichaam geweest is, hetzij goed, hetzij kwaad, was Ilardy getroffen; hij gevoeld© diep, dat dieze boodschap bij zonderlijk hem gold. De gansche rede hield, hem, alsl gevangen in gespannen; aandacht,totdat het slot klonk; Christus' rechterstoel zal niet vree- selijk zijn voor hem', wiens zonden in dit leven vergeven zijn; maar wie voor Hem staat, beladen niet en gebukt onder ongerechtigheden, omdat hij tot God niet gebeden heeft om vergiffenis; dien zal die plaats een plaats der uiterste verschrikking zijn. Er zijn er in uw midden, die even bereid zijn om nu te sterven als lateir; zij hebben vrede bij God gevonden; zij hebben geen twist met hun naaste; hun zaken drijven zij in een glazen huis; zij leven in liefde met hun omgeving, en geen zware last van verwijt en berouw drukt hun leven. Als God hen op dit oogenblik opriep voor Zijn rechterstoel, zij zouden bereid zijn. Maar er zijn ook anderen hier, clie ganschelijk niet bereid zijn voor zulk een ontzaglijk oogenblik. Zij denken van wel, maar zij bedriegen zich vreeselijk. Hoe kunnen zij staan voor God's Majesteit zonder vreeze, als zij onvoorbereid' ant woorden moeten op de vragen: „Waar om hebt gij Mij niet beleden voor de menscben V aarom hebt gij niet gedaan alsof de verovering der Italiaansche ge bieden in Oostenrijk in oen oogenblik geschied was en daarvoor de kostelooze aanbieding zonder strijd van deze land- deelen afgewezen. En wat beeft Italië nu, bereikt? Niets. Het ondervindt nu tegenslag op tegenslag. De Oostenrijkers dringen nog steeds verder op vijandelijk gebied door. Uiteraard gaat dè inval zeer langzaam. Het bergland laat geen snellen opmarsch toe. De strijd woedt dan ook nog vlak aan de grens, maar door de verovering van de grenstoppen kan de Oostenrijk- sche zware artillerie reeds de verde digingslinies van Arsiero bereiken en deze belangrijke toegangsstelling tot de Vene- tiaansche vlakte wordt dus ernstig be dreigd. Rond Verdun blijft de strijd het ka rakter van een wanhopige worsteling tusschen geheel tegen elkaar opgewassen tegenstanders behouden. Men zoekt vrachteloos naar de zwakke punten; nu eens: is deze partij weer wat in 't voordeel dan de andere. Zoo. put men elkaar dan uit en verliest zijn beste krachten, zonder da) er een overwinnaar zijn zal en een overwonnene. De Pers spreekt met blijdschap over de jongste uitlatingen van den Duit- sclien Rijkskanselier, naar aanleiding van Sir Grey's betoog omtrent de toekomst. Men constateert algemeen met dank baarheid .een ernstig streven tot toena dering. Jammer, dat Grey's bondgenooten niet wat milder gestemd kunnen worden te genover de uitgesproken vredasgedachten. Ging 'de strijd alleen met Engeland, men zou niet mogen wanhopen aan een oplossing, maar de staatslieden van de andere geallieerde landen, van Frank rijk en Rusland, schijnen nog niet tot het standpunt van sir Edward Grey ge komen en we kunnen ons dus voor- loopig alleen maar verheugen, dat al thans aan weerszijden een openlijke uit eenzetting van wenschen en verlangens is1 begonnen. Zou Wilson nu eindelijk eens kracht dadig ingrijpen We hopen, dat 'hij al zijn macht zal doen gelden om de bijna geslaagde poging- tot zelfmoord van Europa op het laat ste1 oogenblik nog te verijdelen. Korte Oorlogsberichten. Overtredingen van de beschikkingen van den nieuwen levensmiddelen-dictator in Duitschland kunnen met gevangenife- Istraf Hot -I jaar en boeten tot 10,000 mark worden gestraft. Van de Italiaansche katholieke geesi- telijkheid staan 20,000 priesters o'nder de wapenen, van-do Fransche geestelijkheid 30,000, waarvan er reeds 3000 gevallen 'zijn. Berichten uit Weenen melden, dat er 120,000 Oostenrijkers van Tirol naar Ver dun getransporteerd worden. De „Lok'al Anz." verneemt uit Ge neve, dat men in pacifistische kringen te Madrid levendig in de weer is. Men wenscht den koning er toe te brengen, Idjat hij een bijzlonderen gezant, die met wat Ik u bevolen hebgedragen der zwakken kruis; in plaats van u zelf 'te behagen?" Wat zullen zij dan zeggen? Het isi waar, dat Christus allen liefde bewijst en allen genadig is. Maar maakt het geen verschil, of er een ziel in het oordeel verschijnt, die een zelfzuch tig bestaan geleid heeft, dan wel een zoodanige, die het leven van zelfopof fering geleefd heeft? Als elk Goddelijk offer der liefde aan den mensch geboden is en hij wijst bet af) zou het hem rechtvaardig doen zijn voor onzen God? O, zulk een vreeslijk afwijzen zou zijn een .slag in hot aangezicht van den Ge kruisigde. Zijn offer zou tevergeefs zijn gebracht. Het zou gebed en prediking met vruchteloosheid slaan. En ook dit; wat baat de Evangelie verkondiging, als niet de straf der zonde dreigt? Als wij allen gered worden, hetzij wij1 God's genade aannemen of niet, wat nut heeft Christus' kerk? Wat zouden we ons nog bezorgd maken over onzie kinderen? .Wat zou het hinderen, of zij goed dan wel slecht leefden, als toch allen gered werden? Waarom zouden wij het ons aantrekken, dat wij in God's woord lezen, dat de eeuwige straf 'den kwaden wacht, als wij het toch niet ge- looven? Wel, den kwaden wachtte een even goede toekomst als den goeden, als Christus zelf geen scheiding maakte tuisschen degenen, die van Zijn stal wel. zijn, en die dat niet zijn. Laat ons dan onze kerken maar sluiten laat ons' dan eten. en drinken en vroo- lijk zijn; want mo-rgen sterven wij, en |het oog op den vrede werkzaam moet 'zijn, naar Berlijn, Weenen, PetrogTado* Paijijs, Londen en Rome zlal afzenden; De Fransche ,driemastei- „Myosotiis" is door een Postenrijksclien onderzeeër in den grond geboord. Te Northampton heeft de grootste boerenvergadering, daar in jaren gehou den, verzet aangeteekend tegen den ook in Engeland ingevoerden zomertijd en al» haar besluit kenbaar gemaakt, bij de ar beidsregeling op de hoeven met den zon nestand rekening te zuilen blijven houden. Ook daar blijkbaar kortzichtigheid an der de landbouwersWaarom niet de klok verzet en de werkuren veranderd Een blad geeft een vermaklelijfc staaltje van een; uitvinding, die in al len ernst den Franschen minister van uitvindingen werd aanbevolen, naast dui zenden andere meer of minder dwaze. Iemand beweert namelijk, dat men met samenwerking van een hond en een zee raaf vijandelijke duikbooten kan opspo ren. De hond moet leeren om te blaffen, Wanneer hij het geluid van de schroef Van "de duikboot verneemt. De zeeraaf inoet, met een stuk vleesch, gebonden* aan een periscoop, leeren om op iede- ren periscoop neer te schieten, dien bij ontdekt. Blaft do hond, dan laat mem de zeeraaf los en schiet, waar liet dier neerstrijkt. .Aldus het geniale plan. Over de beteekenis van Mort Homnie heeft de kanunnik Meunier in een Fransch blad een verklaring gegeven. Volgens hem; stond op de hoogte indertijd een bekende olm (orme), die later stierf. Men duidde diaarom den heuvel aan met Mort, Örme. Jn het dialect der Ardennen laat men veelal de i' uitvallen. Zoo spreekt men van eert ffiachand in plaats van een marchand; van patir in plaats van partir, enz. De naam Mort Ome werd echter door ambte naren niet begrepen, zoodat zij er in officieele stukken enz. Mort Homme van maakten. Maandag is de spoorwegverbinding AtheneSaloniki ingewijd. Uit den oorlog terugkeerende een armige Duitsche soldaten zullen in dienSit genomen worden als controleurs voor plaatskaarten aan in- en uitgang der spoor wegstations. Daartoe worden ae yoorzien Van een kortelings uitgevonden toestel. Het Noorsche s.s. „Tjamo" is ge torpedeerd. Het transport der Servische troepen! naar Saloniki loopt thans op zijn eind. Ware feestvreugde? De ge denkdag van Italië's oorlogsverklaring? werd met een plechtige godsdienstoefe>- ning gevierd. Een deputatie uit de bur gerij van Triest alsmede een uit de han delswereld verschenen bij den stadhou der om hem een huldigingsmanifest voor den keizer te ovex-handigen. De stad en de haven waren rijkelijk met vlaggen getooid. Onder de bevolking heerschte een feestelijke stemming, die door de overwinningsberichten van de Tiroler grens nog verhoogd werd. Alle bladen publiceeren geestdriftige artikelen, waarin de onwankelbare trouw en aan hankelijkheid van Triest en het kustgebied van keizer en rijk betuigd worden. na 'het Sterven het oordeel, ©n na het oordeel de glorie en de vreugde em het eeuwige leven bij God. Het isi waar: wij! verloochenden Hemi voor de men scben, maar het maakt niet uit; Hij zal ons toch ontvangen in Zijn huis. Het is waar; wij weigerden te gelooven in Zijn 'eengeboren Zoon, die voor ons1 leed en stierf, maar het maakt niet uit; Hij zal zeggen: Ga in de vreugde uws Heeren. Het is waar: wij hebben Zijn volk bespot en het gebed veracht, en het geloof gesmaad, maar het maakt niet uit. Hij! zal' ons tot Zich trekken i*. de woningen van het huis des Vaders. En laat ons dan ook uit den Bijbel scheuren élke bladzij, die spreekt van schuld en straf en oordeel; wij houden immers! toch niet van die dingen ei* zij kwetsen ons gevoel maar. Laat ons ook de woorden uitbannen, di© aan ge nade en liefde en vergeving herinneren; die woorden doen ons maar onaangenaam aan. Weg met alles; wat ons gevoel kan kwetsen, wat ons angstig maakt, wat ons op1 de knieën kan brengen,; wat ons Christus doet aangrijpen in een leven van zelfverloochening; en liefde. Maar geliefden: als de bazuin is ge blazen, en de oordeelsdag breekt aan, dan zullen allen voor Hem, den Rech ter van hemel en aarde staan, zooals zij geleefd hebben. In den glans van het eeuwige licht zullen de volken der aarde zijn saamgebracht voor dein Op persten Rechter: alle .oog zal Hem zien. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 1