Uit de Provincie. Kerknieuws. Underwijs. Zending. Koloniën. hebbenden er op gevestigd, dat voor twee gediplomeerde krank zinni gen ver pleegsters, die liefst niet jonger dan 30 en niet ouder dan 35 jaren moeten zijn, gelegenheid bestaat om te worden geplaatst die verpleegster bij het krank zinnigen wezen in Ned. Indië. Aanvangsbezoldiging f60 per maand, benevens vrije huisvesting, voeding en geneeskundige behandeling. Verdere inlichtingen omtrent salaris- regeling, uitzendingsvoonvaarden, verlof, pensioen, enz. worden gaarne verstrekt door het Informatiebureau van voor noemd Comité, adres: den heer J. J. Kraan, Loosduinsche kade 80, den Haag. JE n gel and en de neutrale vaart. Het s.s. „Maashaven" van de Gebrs. .van Uden te Rotterdam, geladen met circa 4000 ton graan en katoen-meel is- op '26 April bij het Galloper vuur schip op een mijn gestooten en is na voorloopig bij Harwich op het strand to zijn gezet, de Theems opgesleept, en hij Gravesend aan den grond gezet. Tot heden staan de Engel sche autoriteiten niet toe, dat voor rekening van de ree- ilerij door Engelsche scheepsbouwers de iioodige reparaties worden verricht of dat de lading, die teekenen van bederf begint te vertoonen, geheel of gedeel telijk in lichters wordt gelost, dan on der voorwaarde, dat het stoomschip na afloop van de reparatiën en de ont- lossing te Rotterdam aan een Engelsche firma in huur wordt afgestaan. Indien een en ander niet spoedig door de Engelsche autoriteiten wordt toegestaan, loopen schip en lading ge vaar te vergaan. Tevens wenschen de Engelsche auto riteiten den uitvoer van scbeepsonder- deelen, als stuurmachines, ankerspillen en laadlieren, welke bestemd zijn voor stoomschepen die in aanbouw zijn op Hollandsche werven niet toe te staan, dan onder voorwaarde, dat deze schepen Voor den duur van' den oorlog aan En gelsche firma's worden verhuurd. Edelgesteenten, Naar de- „Tel." meldt, is de invoer in Frankrijk van edelgesteenten verbo den. Door dezen maatregel wordt voor al de roosjesbranche getroffen. Handbogen voor Engeland. Op enkele plaatsen in Noord-Brabant worden de handbogen van de gilden op gekocht voor de herstellende gewonden in Engeland. Te Duizel in do Acht- Zaligheden zijn. ze voor het meer en de els leeds weggekocht. De Eerste Kamer heeft heden o.a. aangenomen de wetsontwerpen totont eigening ten behoeve van ilttureiding van het stations-emplacement Rilland-Rathj en toekenning van een renteloos voor schot ten behoeve van den aanleg en het in exploitatie brengen van een spoor weg van Breskens over Cadzand en Re- tranchement naar Sluis. Watertorens. We lezen in do Midd Courant: De watertorens ontsieren gewoonlijk op hinderlijke wijze de omge ving; als voorbeelden daarvan noemen wij d© nieuwe waterreservoirs Lij Kloe- tinge en Ovezand, die veel overeenkomst hebben met teen grooten duiventil, en .Wier zwaar bovenstuk, gedragen door een luchtig ijzeren geraamte een onevenwich- tigen indruk geeft, die storend is vooj) het aesthetisch gevoel. Het is echter geheel niet noodig, dat watertorens de landstreek ontsieren; een .voorbeeld daarvan is b.v. de monumen tale watertoren van Oo ster beek; ook de watertoren van Vlissingen is verdienste lijk te noemen. Op 'de .jl. Zaterdag ge houden algenu-ene vergadering van den Bofld „Heemschut" is medegedeeld, dat teneinde verdere ontsiering Vail liet land Hoor meerdere watertorens tegen te gaan, idoor den Bond aan het Rijks bureau van drinkwatervoorziening! eei( brief is ge richt, -om op het bovenstaande de aan dacht te vestigen en de voorlichting van „Heemschut" aan te bieden. De directeur van genoemd bureau verklaarde zich tot samenwerking bereid-, zoodat het te voor zien is, dat in de naaste toekomst wa tertorens als onlangs op Zuid-Beveland ge bouwd, niet meer zullen verrijzen. Middelburg. Wij verwijzen belangheb benden naar 'de advertentie in dit no van het Plaatselijk Steuncomité alhier. Goes. Wij herinneren nogmaals dat de vergadering op het slot Oostende morgen Woensdagavond 8 uur toegankelijk is voor alle rechtscbei kiezers. Spreker is do heer Van Zeijl, redacteur van „Zelandïa". Wij wekken onze a.-r. ©n chr.-hist. lezers op dezen spreker te gaan hooren. Hij Kal handelen oiver „De rechten Gods en ite „rechten van den m-ensch". Wat in onze a.-r. taal overgezet is: „Evangelie on Revolutie." Van de f 150.000, benoodigd voor de „Zeeuwsche Appelstroopfabriek en Drogerij" is reeds voor ongeveer f80.000 aan aandeelen geplaatst, zoodat de jbp- richting van dè fabriek zoo goed als verzekerd is. De £entrale II. K. Kiesvereeni- ging heeft, blijkens de „N. Z. C. haar houding bij de a.s. Statenverkiezing be paald overeenkomstig het door de afdeelin- gen Goes en Heinkenszand genomen be sluit, waarbij van de andere rechtsche cen trale-besturen erkenning gevraagd wordt van het recht der R.-K. op minstens één Statemzetel in het district Goes en loy ale steun geëischt wordt als de omstan digheden gunstig zijn voor een R. K. candidatuur. Mr. 1. M. Stieger te Goes werd be noemd tot voorzitter. Het penningmees terschap wordt waargenomen door A. de Waal van Ovezand, die aLs derde lid van het dag. bestuur werd gekozen, terwijl de heer Vienings secretaris blijft. Besloten werd zoowel gezamenlijk als in de afdeelingen krachtig te agee-ren ten bate der Candida ten Dure kot, van Oev eren, Vogelaar en Wille msen. Vlissingen. Hedenavond wordt alhier verwacht het Engelsche Hospitaalschip, dat Duitsche invalide krijgsgevangenen naar hier brengt, het blijft hedennacht op de reede liggen, zal morgen aan do ponton meeren en zullen de huiswaarts keerenden alsdan worden gedebarkeerd. Morgen wordt hier ook de Duitsche Boode Kruis trein verwacht, die En gelsche invalide krijgers medebrengt, die met het hospitaalschip mede teruggaan, terwijl -de trein de 'Duitsehers verder mede neemt. Wemeldinge. Gisteren vergaderde de Raad. Afwezig met kennisgeving J. Lin- denbergh. Besloten wordt op voorstel van Nijssen in de notulen dezer vergadering op te nemen, dat het wenscheüjk is, dat de gasprijzen ook tusschentijds kunnen worden verlaagd. Door B. en W. wordt overgelegd een advies i.z. het heffen van een recht tot het verleenen van uitweg naar een open baren weg. Een schrijven van het Bestuur van de Vereeniging van kleine stedelijke en plattelandsgemeenten, waarin wordt medegedeeld, dat een regeling is getrof fen waarbij de samensmelting van genoem de vereeniging en de vereeniging van 'Nederlandsche gemeenten mogelijk is. Deze stukken worden allen voor ken nisgeving aangenomen. Van het Burgerlijk Armbestuur is in gekomen een besluit tot af- en overschrij ving van posten op de begrooting voor 1915, waaraan goedkeuring wordt ver leend. In behandeling komt het verzoek van de Spoorwegmaatschappij Zuid-Beveland tot het verleenen van een subsidie naar een maatstaf van 20 et. per inwoner. Op voorstel van B. en W, wordt besloten do subsidie toe te staan. Door B. en W. wordt overgelegd een concept-besluit tot wijziging der veror dening bedoeld in art. 1 der .Woningwet. Na artikelsgewijze voorlezing verklaart de Raad met het concept accoord te gaan en besluit vóór de vaststelling het adl -vies in te winnen van de Gezondljieicte- coïnmissie. De voorzitter deelt onder voorkomende zaken mede, dat door B. en W. is ge tracht het vervoer van het door Lindem- bergh aangeboden zand te besteden. Daal de inschrijving te hoog was is het ven voer niet gegund. Gisteren is door de politie alhier, te Tilburg aangehouden de 15-jarige Bel gische vluchteling J. P. Zwakhals, die in begin van de vorige week een hor loge uit de wacht van de militairen te Vlissingen ontvreemde. Bedoekte jongen had in deze gemeente -een nacht ver toefd en dien tengevolge was de aan dacht op hem gevallen. Het gestoten horloge- werd nog op hem bevonden. He den werd de jongen ter controntatie naar Vlissingen overgebracht en vervolgens voor -den heer officier van Justitie gel-eid. Heinkenszand. Tijdens het voetbalspel van j.l. Zondag, is door daartoe on bevoegden, een .kistje met Kwatta-cho- colade, hetwelk op het terrein van „Olymphia" aanwezig was, geledigd. Da politiei s het gisteren gelukt de ver moedelijke daders op te sporen. Het zijn de 13-jarige jongens M. T. en J. E. die ook reeds vroeger gemelde diefstal len op hun geweten hebben waarvoor ze reeds terecht hebben gestaan en tegen hen 6 maanden tuchtschool wprd ge- eischt- BefSsele. In de Maandagmiddag ge houden gemeenteraadsvergadering was alleen dhr. P. Dekker afwezig. Notulen worden voorgelezen en onveranderd goed gekeurd. Op een verzoek van de N. V. Spoorweg-Maatschappij „Zuid-Beveland" om subsidie bij te dragen a 20 cent per inwoner, werd door den raad goed gunstig beschikt. Verder droeg bei idler goedkeuring weg om dhr. M. de under een vergoeding van f 10 te geven voor bewezen diensten. Dhr. Richel werd nog tot afgevaardigde benoemd naar de op 30 Mei te houden vergadering van de N. V. Spoorweg-Maatschappij „Zuid- Beveland." Serooskerke. Gisteravond werd alhier door de algemeene vergadering der Land- bouwvereeniging besloten tot de oprich ting van een Boerenleenbank voor Se rooskerke en omliggende gemeenten. Het voorloopig bestuur, aan hetwelk de rege ling der zaak werd opgedragen, bestaat uit de heeren: 1. de Buck, P van Hekken, W. Melis, A. Melse te Serooskerke; A. P. van Nieuwenhuizen te Oostkapelle en E Maas te Vrouwe-polder. Domburq. Maandagavond hield de „Ver eeniging tot bevordering van de belangen der badplaats D-omburg haai' jaarlijkschq algemeen© vergadering onder voorzitter schap van Dr. B. Vaandrager. Uit de reke ning en verantwoording bleek, dat dq ontvangsten over 1915 bedroegen f475.21, de uitgaven f 409.56. Herkozen in 't be stuur Werden de boeren P. J. Elout, en M. J. 1. Sprenger. Koudekerke. Gisteren zijn, blijkens do „M. C.", op de gewone plechtige wijze als reserve 2e luit. beeedigd en geïn stalleerd: J. Bellinga, A. Roest, W. F. Faber en J. A. Lunardi. Arnemuiden. Langs den grintweg Arno- brugArnemuiden hebben baldadiger), naar we in de _,,A1. C." lezen, op erger lijke wijze huis gehouden onder do ver leden jaar aangelegde beplantingen langs dien weg en niet minder dan acht jonge boompjes geheel doormidden gebroken. Westkapelle. Men meldt aan de „M. C.": Zaterdagmiddag c.a. 3 uur werd van af den dijk op de zee in de rich ting van de Belgische kustplaatsen Knock e en Heijst een alhier zeldzaam verschijn sel waargenomen. In de richting van de Belgische kust doemden voor het oog in de verte uit de zee grooto bouwwerken en lange rijen boomen op, die allengs veranderden in andere figu ren, terwijl de beide Belgische kust plaatsen daarachter als het ware in de diepte verzonken waren. Een dergelijke luchtspiegeling, of Fa ta morgana is zelden zoo prachtig alhier te zien geweest. Een uur daarna vertoonde zich de overkant voor het oog weer als gewoon. Alhier is aangebracht het in ver ren staat van ontbinding verkeerende lijk van een vliegenier, voorzien van een paar hooge gummilaarzen. Het werd aan wal gebracht door een sloep van een mijnenlegger, die te Vlissingen gestationneerd ligt Oud-Vossemeer. Eenige jongens, circa 7 jaar oud, vonden Zaterdagmorgen oen fleschje in of bij een .sloot in de na bijheid van den ouden Molen. Een twee tal heeft van den inhoud gedronken, die beiden ongesteld werden, één zeer ernstig. Gelukkig schijnt er ten slotte geen levensgevaar te bestaan. Het is niet bekend geworden, wat d-e inhoud was, daar een der moeders d-e jest had uitgegoten. (Z. N.) Sluis. Benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Amerongen de heer F. H. Vos, alhier. Terneuzen. Wie met belangstelling de verslagen volgt, zal ontdekken, dat op enekel'e Vergaderingen van Polders be» sloten wordt, geen subsidie te verleenen voor het verkrijgen van een verharden verbindingsweg te Philippine. Dat is bepald jammer. En het is te mem- jammer, omdat steeds het motief, dal 't Rijk en d'e Provincie er voor moeten zorgen, gebruikt wordt om het af te stemmen. Dat is bedenkelijk, want daaruit blijkt dat in alle kringen de gedachte doordringt en liet gevoel openbaar word't, gaande meer op -d'e krukken van „Staatshulp" te leunen. Een kleine man wondt litet dikwijls kwalijk genomen ;ds hij op de Staatskas wil steunen, hier- maken de bezittere van grond zich toch eigenlijk aan hetzelfde euvel schuldig. -In deze plaats is door het betref fende bestuur bepaald, dat met ingang van 1 Juni geen nieuw© broodkaarten meer zullen worden uitgereikt aan heil, wier belastbaar inkomen meer dan f 1200 ■bedraagt. Hoewel -floor de in deze gemeente voor Z. VI. gevestigde arbeidsbeurs, nog geen groot aantal werklieden geplaatst zijn, kan het bestuur toch op eenig resultaat wijzen. Gedurende de maand Maart werden 12 werkloozen ingeschre ven, waarvan 1 geplaatst werd. Aan het einde dier maand waren er reeds 51 aanvragen verdeeld over 16 ge meenten van Z. Vlaanderen - ingekomen. Het blijkt dat de patroons meer dau de werklieden, gebruik hraken van deze nuttige instelling. In het overige deel van ons land wordt veel gebruik gemaakt van dezq instellingen, In de ihdand Maart werden bij al de arbeidsbeurzen 10.097 mannen en 10.050 vrouwen ingeschreven. Er werden over datzelfde tijdvak 1065 mannen en 4692 vrouwen aan werk geholpen. Welk een gunstig resultaat in deze droeve tijden Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Amsterdam (vac. Lamme- rink), dr. F. J. Los te Koudekerk a. d. Rijn; en (vac. Saethlage), C. H- Nolike te Ha item. Door het overlijden van den heer D. van der Vliet te Zierikzee is ook een vacature ontstaan in het Provinciaal College van Joezieht op het beheer der Kerkelijke goederen en fondsen vim de Hervormde gemeenten in Zeeland, zoodat daarin thans twee vacatures zijn, daar took nog niet is voorzien in de vaca ture ontstaan door het overlijden van den heer F. Se Bree te Terneuzen. Beide overledenen wanen dit jaar aan de beurt van aftreding, tegelijk met den heer W. Griep te Rilland-Bath. Ds. J. B. Th. llugenholtz, predi kant bij de Ned. Herv. gemeente te Axel, herdenkt 21 Juni a.s'. den dag, dat hij vóór 25 jaar den herdersstaf in het midden zijner gemeente opnam. Ds. Hugenholtz, die in 1859 geboren' werd, was achtereenvolgens werkzaam in de Ned. Herv. gemeenten te Katten- dijke (1885), Zuid-Beierland (1888) en Axel (1891). Ds. Hugenholtz, aldus le zen we in de „Ned." is ook guiten zijn gemeente velen tot zegen geweest. Zijn arbeid voor de vereeniging tot bescher ming van dieren en zijn strijd tegen de vivisectie zijn door lieel het land be kend. Over het laatste onderwerp ver schenen verscheidene brochures van zijn hand. .Van ouders en opvoeders trachtte hij te leeren hoe #zij de jeugd hebben te onderrichten over het sexueele leven door uit hel Duitsch te vertalen een voordracht over kuischheid van prof. Graham. Ook verschenen van zijn hand de vertaling van 'het werk van prol. Theo- door Zalm„Inleiding tot het Nieuwe Testament." Ook voor het Christelijk onderwijs heeft hij veel gedaan en voor de re sultaten zijner taalkundige studiën zullen zijn geestverwanten uit ;dle deelen des lands dankbaar zijn. In de gisteren gehouden vergadering vanj het classicaal bestuur Middelburg werd het protest door enkele voorstan ders van evenredige vertegenwoordiging ingediend tegen de verkiezing van _g)o« machtigden voor het kiescollege *iop Woensdag j.l., ongegrond verklaard. Ook werd; ongegrond verklaard het pl-otest van dr. J. P. Cannegieter tegen het be sluit van den Kerkeraad te Middelburg, waarbij aan ieder predikant het rechf wondt toegekend zijn middagbeurt des- vcrla.ngd naar 's avonds te verzetten. Geref. Kerken. Beroepen te' Ter Apel, W. Oosterheert te Midwolda; te Jutrijp-Hommerts, J. W. Siertsema, cand. te Drachten. Bedankt voor Werkendam A, door J. Koppe te I'raneker. Het nieuwe kerkgebouw der .Geref. Kerk te Kapelle-Biezelinge zal in gebruik genomen worden D.V. Hemelvaartsdag 1 Juni, des middags ten 3 ure. Naar wij vernemen za.1 de predicatie, die daar uit gesproken zal worden D.V. door den Die naar des M'oords dezer gemeente, Ds. B. A. Knoppers, in druk verschijnen bij de firma Oosterbaan en le jCointre te Goes. Een tweetal foto's zullen bijgevoegd worden, één van het gebouw zelve, één van het interieur der kerk. De uitgave geschiedt ten bate van het. orgel. C'hr. Geref. Kerk. Bedankt voor Barendrecht, door J. do Bruin te Broek op Langendijk. Ovezand. Benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. School alhier, m-ej. J. H. Pieterse te Dordrecht, met ingang van 1 Juni a.s. Wilhelminadorp. D-e heer F. Maijs li-esft tegen 1 Sept. a.s. eervol ontslag ge vraagd wegens! zijn benoeming als direc teur' van de Rijksdagnormaalschool te Goes'. Benoemd tot onderwijzer (volontair) aan de Christelijke School te Oudelandie, de heer J. Oranje te 's-Gravenpolder. Da benoemde zal D. V. begin Juni in dienst treden. Het bestuur van de Ver. vooï Handelsonderwijs te Middelburg heeft besloten om met ingang van 1 Septem ber 1917 een handelsdagschool te openen met 4-jarigen cursus.. „N. R. -C." Keuring. De „Roti." deeld-e on angs mede, dat de sollicitanten voot een onderwijlsbetrekking bij het Open baar Lager Onderwijs te Arnhem niet alleen een proefles hadden te geven, maar zich ook aan een keuring te on derwerpen. Van de 10 sollicitanten wer den er zes afgekeerd. „Onze Courant" schrijft: Een zoo stren ge keuring komt ons allerminst onre delijk voor. Ze bevreemdt ons althans niet. Er is weinig zoo storend en ver warrend als d-e veelvuldige afwezigheid van onderwijzersin onze tegenwoordige Scholen, waarin elke klasse haar eigen lokaliteit heeft, niet groot genoeg om er no-g een tweede klasse in te plaat sen, daargelaten nog, dat men zoo maat niet ineens de banken zou kunnen ver sjouwen. Is er nu één leerkracht afwe zig, dan kan als het hoofd althans niet aan een klasse gebonden is du voorziening nog gevonden worden- Ook komt -dikwijls zulk een geval niet al leen en blijft ook een tweede leerkracht weg. 't Menschengeslacht wordt er niet sterker op, naar 't schijnt. Rust kuren voor zenuwzwakken zijn aan da orde van den dag: minder geneesmid delen, meer rust is vaak de methode 'van genezing. Maar dat alles stelt dan het overige personeel voor do .allermoei lijkste problemen. Zoo begrijpen wij dan zeer wel, dat een bestuur (hier een Gemeentebestuur) zich vooraf zoo goed mogelijk vergewissen wil, dat de te be noemen functionaris niet van zoodanige lichaamsgesteldheid is, dat er van tijd tot tijd van die rustpoozen noodig zul len blijken. Het is daarmede niet tegen verrassingen gewaarborgd, doch ze ^oekt to-t een minimum terug te brengen. Ervaringen zullen tot zulk een streng onderzoek wel aanleiding gegeven heb ben. Goes. De Zendingsdag der classis Goes der Geref. Kerken zal gehouden worden 2 den Pinksterdag, 12 Juni D.V. Een schoone boomgaard te Kloetinge bij Goes, eigenaar Wed. Joz. Trimpe, pachter orn. Trimpe, aan bet Noordeinde, zal een prachtige gelegenheid bieden tot samen komen. Als sprekers zullen optieden: Ds. G. Doekes, van Nieuwdorp, openings woord Dis. L. Kuiper, van Delft, „Zijt standvastig"; Ds. G. F. Kerkhof, van O.* en W.-Souburg, „Ons Zendingsterrein Dir. H. Kaajan, van Rotterdam, „Den on bekenden God"; Ds. G. de Jager, vat» \Volphaartsdijk, zal Jiet slotwoord spre ken. Het muziekgezelschap „Hosanna" zal welwillend medewerken bij het ge-zons. Labrad orkis Ij. -Sedert enkele weken heeft de „Labra- dorkist" haai' reis door Zeeland geëin digd, en lieden ontving ik 't laatste be drag (zoover mij bekend), daarvoor ont vangen en niet, 'tzij rechtstreeks, 'tzjj door tusschenkomst van collega Dun, naar Zeist opgezonden. Zie-hier mijn ver antwoording, die ik met groote dankbaar heid nedersc hrijf Van Ds. F. Postma. Koudekerke, f4,37; van J. J. v. d. Graaff, Arnemuiden, f 1,751/2; Van C. Weeda, Middelburg, (dhr. Kweekschool) f3,63; van J. C. Jansen, Terneuzen (Driewegen) f 11,30; van C. J. Nobels, Terneuzen, (Sluiskil) £5,13; van H. D. Jlol, Terneuzen (Jozinastraat) f 17,12; van A. Coumou. Axel, f20,85; van J. C. de Koning, Axel (Spui) f 19,12; van Hoste, Zaainslag, f 14,021/2van -[■ Kosten, Zaainslag (Reuzenhoek) r ia/2' v:ul Bart te nia, Zaamslag, i van B. Sanderse, Zaamslag (Othene) fb,8'_; van S. Griede, Hoek. f7,52; van L. J. v. Hoek, Hoek (K110I) f 12,11; van J. v. Herp, Grijpskerke, 1' 5,561/2; nan C. Louwerse, Serooskerke (W.) f0,50; van J. Weeda, St. Laurens, f 3,87'a; van. Chr J. V., Vlissingen, f7,50; van idem, "Mid delburg, f 1,86; van W. F. Coumou, Kam perland, (Tlvan kinderen Chr. Sch., Biggokerke, f 1,44. Samen f 175.114/2. Van dit bedrag is f 160,88 reeds door Iniij aan Br. Weiss te Zeist ter hand gesteld, terwijl ik 't later ontvamgene f 14,231/2 Z.Eerw. per postwissel toe zend. "t Eerstgenoemde bedrag is verant woord in de Berichten uit de Hei- den wereld van 15 Mei. j.l., 't andere zal men in 't volgende no. wel van-ant woord zien. Gaarne breng ik allen, die medewerkten, den bartel ijken dank van onzen hooggeaehten Broeder over. K. \V i e 1 e m a k e r. Biggekerke, 20 Mei 1916. Een land voogd ©lij ik a v o-u- tuur. Het „Bat. Hbld." meldt, dat den Sen April de Jaiidvoogd meft mevrouw 1 am Limburg Stirum een autotochtje maakte maar Tindjoer, waar do auto stopte en een wandeling gemaakt weid. De- chauf feur wachtte vergeefs. Met andere auto's werd de omgeving afgezocht, docli ook te vergeefs. Eerst te tien uur kwiam het bericht, dat het echtpaar in het paleis was teruggekeerd. Ze waren verdwaald, en bovendien door een regenbui overval len, waarvoor ze in een kamponghuis hadden geschuild. Eindelijk waren ze op Passar Bogor uitgekomen. Uit Batavia dd. 8 April aan do „Deli Ct." De spoorbrug bij Keclomg Gédeb, voor bij Krawang, is door oen bandjir totaal vernield. De expres loopt thans over Bui tenzorg. Te Soerabaja is thans een planten en -dierentuin opgericht. Dé bekende die- renverzam-elaar Kommer is tot directeur benoemd. Behalve een dierenverzameling komen er ook een kinderspeelplaats, ec-ni rolschaatsenbaan en een dansvloer. De gemeenteraad van Mr. Cornelis protesteert met kracht in een uitvoerig© [nota tegen de fusie meit Weltevreden. De resident van Timor seinde 3 AprilDertig met klewang, pijl en boog bewapende bewoners der kampong Nihing overvielen in den nacht van den 23 Maart het tuinhuis van den Kapitan Maling van Alor. Het huis, met inhoud ter waardo tyan f500, werd verbrand. Drie volger lingen van den kapitein werden gedood, één zwaar gewond en de kapitein zelf licht gewond. Waarschijnlijk j,s de aan leiding voor dit optreden gelegen in den omwil om heerendiensten te verrichten. Vier uur na den overval werd de militaire actie ingezet en den volgend-en dag uit gebreid met. het pptreden der gewapende politie, welke aanraking met de kwaad willigen kreeg en met de klewang acht (Jooden maakte. De afdeelingschef en du militaire commandant begaven zich. na ontvangst van het spoedbericht, met ver sterking naar Kalabaki. Bij aankomst werd 'vernomen, dat 'de vijand gevlucht was, doch reeds poogt door de zending van vrouwen onderwerping aan te bieden. I )e actie tegen Vier andere verdachte kam pongs wordt voortgezet. Van. de kwaad willigen zijn in totaal gesneuveld U- »ra:u'- onder twee leiders, terwijl zes gevangen -ii werden gemaakt. De toestand wordt dooi de aanwezige macht volkomen beheerscht. (Deli Ct.) De Raad van Justitie te Makas ser heeft twee Chineezen wegens moord ter dood veroordeeld. Zestien paal van Rembang ligt te districtshoofdplaats Pamotan en op 01# geveier 7 paal afstands daarvan liggen de dessa's Itanjoerib, Rlepak, Panoew.ui en Demakan. Het schijnt, dat daar nogal houtdieven wonen, die het den host-hop- zieners wel eens lastig maken, zegt da „Locomotief." Op 28 Maart was er weeï door een der Pamotanners hout gestolen en de dief werd door eein mantri bif liet boschwezten ingerekend". Dit werd ech ter door verschillende vrienden t an deu arrestant opgemerkt en spoedig waren de vier bovengenoemde dessa's op de been, 01111 fmn fidiefachtigen medebewoner ta hulp te komen. Benige honderden min- nlen, gewapend met stukken hout en nog gevaarlijker wapens, en allen lid dei' Sarekat Islam begaven zich op weg en ontmoetten weldra den mantri met zijn arrestant.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 2