Vrijdag 19 Mei 1916 30e Jaargang l\o. 196 De Groote Oorlog. FEÜILLETON. De zeven dagen van Robert Hardy. Uitgave van de Usumü. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg: firma F. P. DHUIJ - L. BURG. Drukkers: Oosterbaan Le Cointre - Goes. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post. Losse nummers f 1.8? 0.05 Prijs der Advertentiën 15 regels f 0.50, iedere regel meer 10 et. 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend, Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels f 1. iedere regel meer 10 ct. Dat zou jammer zijn. l)e Invaliditeitswet, bekend onder den naam van wet-Talma, had 'dit jaar moe ten uitgevoerd worden, liet staat namelijk in die wet (en zij is van 1913) dat zij over drie jaar moet worden uitgevoerd. 'Het kabinet dat na dat van Talma optrad, heeft, echter niets aan de voor bereiding gedaan, en zal dit jaar de wet niet uitvoeren. Het zal weldra met een voorstel komen om de uitvoering dier wet nog langer iuit te stellen. Wie weet, gaat, indien Links dezen zomer en 't volgende jaar het bij de stem bus wint, die wet voor goed va.n de baan. Maar dat zoju jammer zijn. Er staat in die wet van Talma zoo veel goeds. Die wet dwingt den jongen arbeider om wekelijks iets af te zonderen voor zijn ouden dag, den patroon om daar een flinke gift aan toe te voegen en den Staat om krachtig te steunen. De'zie .verzekering beoogt tweeërleilo. de arbeider krijgt een wekelijk'scbe (uit- keering wanneer bij invalide wordt, onverschillig op welken leeftijd, zoodra maar blijkt dat hij met zijn arbeid nog geen derde van zijn gewoon loon kan verdienen; 2o. de arbeider die niet in valide is en dus nog werken kan, ont vangt op zijn zeventigste jaar een io.it- keering. Dat is ckus Invaliditeit»- en Ouder- domsverzekering. De staat betaalt 75 jaar lang onge veer tien miljoen gulden per jaar, om de peiisioneering mogelijk te maken van allen die al te oud zijn om nog vol doende premie te betalen. Voor de premiebetaling .zijn de arbei ders i.n loonklassen verdeeldle klasse loon beneden f '240 2e klasse loon f240 tot f 4003e klasse loon f 400 tot f 600 4e klasse loon f600 tot f900; 5e klasse loon f900 en hooger. De arbeiders betalen wekelijks de vol gende premiënle klasse 4 cent; 2e klas se 6 cent,; 3e klasse 11 cent; 4e klasse 20 cent; 5e klasse 24 cent. Hiervoor genieten zij pensioen bij in validiteit of ouderdom. De patroons betalen voor hun arbei ders wekelijks i.n: le klasse 16 cent; 2e il. 18 cent; 3e kl. 21 cent; 4e kl. 20 cent; 5e kl. 24 cent. De premiebetaling begint op het 16e jaar. Zij die als jongmaatje onder de wet vallen, krijgen, als zij invalide worden, onvexsi lullig op welken leeftijd, een pen sioen van f 182 per jaar, mits minstens gemiddeld drie jaar lang een weekpremie •is betaald; en dit pensioen blijft hij ge nieten al leeft hij nog zooveel jaren daar na. Dit geldt voor arbeiders die 8 tori 12 gulden per week verdienen. Wie meer verdienen en dus meer premie betaalden, krijgen hooger invaliditeitsrenteHet kan loopeai lot f 5 per week. Brengen dezulken het tot ouderdoms pensioen, dan trekken, zij in de le klasse f2,33; in de 2e f2,80;'in de 3e f3,73; in de 4e f4,66; in de 5e Idasse f5,60 in de week pensioen. Die n et-Talma stelt ook een weezteo- rente vast. Indien een arbeider die geregeld pre- Naar het Engelsch van Charles M. Sheldon 27) door v. d. M. Barmhartig Gold, zoo bad Handy, wij wielen, dat Gij, ons lief hebt, en juist daarom kunnen wij niet altoos bevatten, waarom Gij zooveel lijden en levensver- th'iet toelaat. Wij danken U voor wat Giji ons. aan onvergankelijke jdingen schenkt voor de laefde, die nooit kan sterven voor Uw wonderheerlijke beloften van bet toekomende leven. En tegenover dat alles betoonen wijl ons zoo zorgeloos ten op zichte van Ide dingen Uws Koninklijks! Daarbij zijn wij zoio zelfzuchtig, ,lat wij! ook hef. lijden en de ellende onzer naasten vergeten. ,0, Verlosser onzes levens, ver geef ons' (dat alles. Vergeef mij, want ik -was de voornaamste der zondaren. 0 Heer, gelijk Gij den moordenaar aan het kruis nog hebt welkom geheeten in Uw l'araidïrjjs, doe zoo ook met mij. Doch wij bidden ook voor onze lieve kinderen. Geef, lat. ze herstellen mogen. D'oe haar, die mi nog bewusteloos bij ons is, weer ie ruigte eren tot hiet wérkelijke leVen, op1- dat zij ons Weer herkennc en haar glim lach piia yerblijde. Wij; zeggen: Uw wil geschiede. Groot is Uw' wijsheid, en Gij mie betaalde sterft, ontvangen zijn weezen een tuitkeering tot hun 18e jaar. Ook wordt aa,n de 70-jarigen wekelijks f2 uitgekeerd. Nu dit laatste blijft zoo. Maar dewijl nu de regeerüig weigert de wet-Talma uit te voeren, krijgt 'de werkman van al dat hierboven genoemde moois in de eerste jaren niets. Het ge vaar is zelfs niet denkbeeldig dat de wet-Talma heelemaal wordt ingetrokken, want daar wordt het op toegelegd. Want wel heeft minister Lely beloofd dat hij aan de voorbereiding zal beginnen. Maar deze belofte bindt niet zijn radicaal-so- cialistischen/ opvolger die in 1917 tolt de regeering zal worden geroepen wan neer Links nu en volgend jaar de meer derheid in de Staten en daardoor ook iln de Eerste Kamer krijgt, en di,e in de Tweede Kamer behoudt. En daarom zal iedereen die 't boven staande nauwkeurig leest zseggen: laten wij dan de volgende maand trouw Rechts stemmen, want werd de wet-Talma niet ingevoerd, en kreeg de invalide werkman daardoor .geen pensioen, dat z O' u "j a m- m e r z ij n Rijksmiddelen. De totaal opbrengst der Rijksmiddelen over April is 3 Es miljoen hooger dan die over April 1915. Thans bedroeg zij circa 16 miljoen; en vorig jaar nog geen 12Vs miljoen. De opbrengst over de eerste vier maanden van dit jaar over treft die van het gelijknamig tijdperk van 't vorige met circa 14 miljoen, toen bleef zij nog bijna. 2Vs miljoen beneden de raming, welke 61 miljoen bedroeg. Vooruit gingen de directe' belastingen met ruim een miljoen, de invoerrechten met 2 ton, de accijnzen met rui in ander half miljoende indirecte belastingen met 6 ton. Het accres der directe belastingen was grooter geweest, indien de vermogensbe lasting niet een paar miljoen was te ruggegaan. De opbrengst dei* inkomsten belasting, welke met die van de afge schafte bedrijfsbelasting bijna 4 miljoen verschilde, maakte veel goed. Ook dei suikeraccijns maakte een goed figuur, gevolg van 't feit dat er in die maand vijf Zaterdagen warenhierdoor mede werd de opbrengst veertien ton hooger dan in April 1915. De successierechten waren ditmaal ook niet wisselvallig. Zij gingen slechts 30 duizend gulden terug. De Omroeper. Gaarne vestigen wij de aandacht op een blaadje dat voor de verkiezingen, éénmaal 's maands verschijnt, en Zeer ge schikt is om in grooten getale onder de kiezers te worden, verspreid. 'No. I van deze propaganda-geschriftjes is bevatte lijk geschreven, en handelt over bat ont werp O.uderdomsverzlekering. Het voorne men bestaat bij genoegzame deelneming dit blad na de verkiezing voort terzetten. Ter kennismaking, ook voor prijsopgaaf, schrijve men aan den heer W|. Verschoor, Katwijk aan Zee. Uitgever is het bestuur van den Bond van A.-R. Propaganda- clubs. weet w:at het beste is. Onze harten ver heffen zich tot U om hulp, maar Gij kent onze harten beter idan wij ze zelf kennen. Zegen mijl dezen avond, als ik staan zal in hét midden der gemeente. IJlt gebed is niet om mijnentwil, Heece. Alleen Lw eere Wordt door mij gezocht, alleen voor Uw Koninkrijk gaai mijn ge beid op'. Giji hebt. mijn 'levensdagen be paald. Giji hebt mij. die gewichtige bood schap1 .gezonden en ik gevoel er de zwaarte zoowel als ide vreugde van. 0 God, zegen ons .allen. Geef ons een nieu|vv hart. En laat ons weten, welke de ware bestem ming v'an ons leven hier zij. Wek ons op' tot den dag Uwer glorie. Vergeef al, Wat pns doen en laten ontheiligde, en Wend >af, dat de tekortkomingen der outer's aan. (de kinderen gestraft worden. Verlos ons van den booze, en U zijl. de heerlijk heid tiot in eeuwigheid. Amen. Toen Hardy en George het gemeente- buis bereikt hadden, vonden zij er een groote menigte bijeen; het was moeilijk om den ingang te naderen. Toen zijl bin nen waren, liep' Hardy dadelijk door naar jol. platform, waar de leider der verga dering hem begroette, en de verwachting uitsprak, dat hij dezen avond s'pirekenj zou. Hardy zette zich voorloopig, en keek hens rond in de overvolle zaal, waar hij talrijke bekenden zag. Er Waren Vooral ■heel reel jotnge menschen, velen ook uit zijn fabrieken, en vele mannen van zaken. Deze menschen, uit allerlei kring en ■stand gekomen, waren bijeengebracht,1 door den diepen indruk, welken de s'piooi'weig- Beknopt overzicht van den toestand. Het ontbreekt den overzichtschrijver weer aan feitenmateriaal, dat zich toll beschouwingen leent. (Alleen de Oostenrijkers doen nog van zich hooren en spréken. Zij hebben hun eerst behaalde succes krachtig doorgezet en zijn blijkbaar op enkele punten in de hoofdverdedigings- linie der Italianen doorgedrongen. Op die hoogvlakte van Folgaria, die 'Zuidelijk ran Trient en N.-O. van Rq- vereto zich verheft, hebben zij verschil lende vijandelijke stellingen genomen. Di den Terragnotasector (Z. van Fol garia) hebben zij enkele dorpen herover^ en m al die gevechten is het aantal ge vangenen en de omvang van den buit niet weinig toegenomen. Want de Italia nen hebben zeer overijld zich uit de Voeten gemaakt. Mein verdiept zich in allerlei gissin gen over den opzet van dit wel voorbe reide Oostenrijksche offensief. Doch daarbij blijft het. Het bijna samenvallen van dezle actie met den verjaardag der I.taliaaiische oor logsverklaring aal wel niet geheel zon der beteekenis' zijn, al zal daarom het ieenig doel van het offensief nog niet wezen, den Oostenrijkers op dien herinne- ringsdag een feestelijk opgewekte stem ming te bezorgen en den Italianen een bewijs te geven, dat ze nog iets presteie- ren. Het is niet onmogelijk, dat de Oos tenrijkers een offensieve beweging willen uitvoeren, om de vlakte tusschen Verona 'en Venetië 'te naderen. Dloch dan zullen zij nog veel moe ten opofferen aan energie, munitie1 en.... mannen. In ieder geval doen de krachtige, door- zettingspogingen vermoeden, dat hier niet .alleen, een plaatselijke actie is bedoeld, maar dat men hier heusch te doen heeft met een offensief van grootse here bedoe ling. Van de overige fronten geen nieuws van eenig gewicht, tenzij men hieronder zou willen rekenen de berichten, waaruit blijkt, dat er eenig leven komt op het Z.-O. oorlogstooneel aan de Bulgaarsch- Grieksche grens. Of deze actie de inleiding is tot krach tiger operaties, zullen wo hebben af te wachten. Op politiek .gebied verdient de aan dacht de discussie in de Zweedsche Ka mer over de neutraliteit van Zweden. De minister van buitenlandsche zaken, over de brandende kwestie der Alandis- ei landen sprekende, verklaarde, dat bet richtsnoer voor de Zweedsche politiek! nog steeds de handhaving van de neu traliteit naar alle zijden bleef. Hij richtte zich i'n vrij scherpe woorden tegen hen, die zich aan uitlatingen te buiten gingen, waardoor ide wil van Zweden onn Zijn neutraliteit te handhaven, in verdenking komen kon. Daarmede waren waarschijn lijk 'zij bedoeld, die vain de kwestie der Alands-eilanden gebruik maken om in Zweden een actie voor interventie ten gunste van een der oorlogvoerende par tijen te voeren. Maar de kwestie zelf werd 'door don minister een „levensvraag" go- ramp' gemaakt had. Hier was ,het een weltoebereide boctem voor sociaal saam- voelen, voor menschelijk saamvoelen ook, ir$ ihset aangezicht van den dood, dié vtelen uit hun midden had weggerukt. De bijeenkomst had het gewone ver loop eenige voormannen richtten zich tot ide Vergaderden; ook ds. Jones. In stille aandacht luisterde men toe; de on derwerpen en de aanleiding ertoe hadden reeds gestemd tot stillen eerbied. Toen (dei Voorzitter aankondigde, dat Hardly spreken. Zomi, Jwjas er eenige beweging onjdér ide hoorders; menigeen zette zich tot nieuwsgierig luisteven, Verwonderd uit ziende, naar wat de invloedrijke spoor wegdirecteur op deze bijéénkomst zou te zeggen hebben. Nooit Was Hardy in 't publiek opgetreden en te Barton kende men hem niet anders dan als een koel, zelfzuchtig en hoogmoedig man. 'Mannen en vrouwen van Barton! Hedenavond hen ik niet de man, dien giji 25 jaren lang ouder ui gekend' hebt. Ik ben, door Gods genade een nieuiwt mensch geworden. Zooals ik hier sta, heb ik geen grooter wenseh in mijn, hart, dan ui te spreken Van wat voor al mijn stadgenooten ten zegen kan strekken, ten zegen ook voor al mijn arbeiders en voor de jonge menschen in ons midden. In enkele dagen tijds heeft God mij getoond de zelfzuchtigheid van het menschelijk hart. Zulk een hart was het mijne; dit u te zeggen, kost mij meer moeite, dan gijl vermoeden kunt. Harclv zweeg een oogéWbllik, als om noemd, die de onafgebroken aandicht der regeering gaande hield, waarbij niets zou worden nagelaten om de rechten en be langen van Zweden te handhaven. Dok aan het adres van Rusland be vatte de rede van den minister dus ©en ernstige waarschuwing. De Duitsche deserteurs. Men schrijft ons Uit Middelburg: Donderdag hadden wijl gelegenheid een gesprek te voeren met een Duitschen dé serteur. Hijl Was Voor de derde maal voor het front, bestemd en was toen na 15 maanden te hebben gediend, de grens oMergegaan. De man Üéed mexledeelingen over het léven aan het front, Waaruit blijkt, hoe treu|rig het daar op verschil lend gebied gesteld is. Zoo hebben offi cieren zoowel als soldaten veel hinder van ongedierte. Dat meermalen de Franschen do meer deren zijn van de Duitschers, bleek ons uit ide mededeelingen, dat zijl eenmaal twee bataljons gevangen namen, zonder dat er een schot gelost was. Die béide afdleelingen werden gjaheel verrast. Die 40-jarige man had aan het Westelijk front in Champagne gestreden met het 67ste infanterie-regiment. Door dé hevi ge artillerieaanvallen worden vele solda ten krankzinnig. Bij |de bedoelde over rompeling werden op de Lorette Heuvel tal ran kanonnen en veldstukken achter gelaten. De Duitscher zeide nu genoeg voor Diuitschland te hebben gedaan. Hij zal zijn Vaderland thans niet verder helpen. Korte Oorloysoerichten. Bij het onderzoek Van de aardap- pelvooraden te Barmen werd in een k'elder o.a. een verborgen vorraad van meer dan 150 centenaars gevonden. - Een ijverig speurend' genealoog hééft uitgevonden, dat Hindenburg eigenlijk van Karei Ide Groote afstamt. In het laatste oorlogsjaar is het aantal vrouwelijke studenten aan de Duit sche universiteiten van 3905 tot 4825 ge stegen. Het Duitsche stoomschip „Hora" (2912 ton) is ter hoogte van Landsort ge torpedeerd. De bemanning is door het Zweedsche stoomschip „Göta" gered en W'erid naar Stockholm gébracht. De ka pitein moet gevangen genomen zijn. Het Fransche stoomschip „Mira" (1971 ton) is gezonken. D© Engelsche stoomboot „Max Re search" is in de Noordzee gezonken. Een man (der equipage is gedood, twee; zijn gewond. )De overigen zijp geland. De .mannen en vrouwen, 'die Zondag te Lon-ien ,aan een besloten vergadering van de Broederschap ter Bestrijding van den Dienstplicht deelnamen zijn na af- loop' opi straat schandelijk bejegend en tegen den grond geslagen en trokken met bebloede gezichten af. Een soldaat, die in den oorlog een bëen heeft verloren en 'daarvoor een kunstbeen in de plaats had gekregen, was een der deelnemers in een Wedstrijd in liet haiidloopen, in Engeland gehouden en legde de honderd meter in 12 seconden af hetgeen zelfs voor een volkomen nor kracht te verzamelen voor wat volgde; en zijn gehoor, verbaasd en ontroerd doop zulk een ongewoon begin, luisterde ge spannen voort, toen hij. trillend van innerlijke bewogenheid, Voortging: Er is maar éóne, alles beheerschen- de wet opi de wereld. Zij luidt: Héb Gold lief béven alles en ujw naaste als uzgiven, met heel uw hart, en al uw kracht. Twee dingen zijn er maar, dio waard zijn -om er voor te leven: De eer 'van God en heit heil van den mensch. Vanavond gevoel ik, die in het aangezicht der eeuwigheid sta, de bitterheid van het besef, (die Wet te hebben geschonden, niet te hebben géleefd voor de dingen, die alleen het leven waard zijn. Maar God heeft mijl vanavond tot u gezonden, om ui een boodschap te brengén, die mij op het hart brandt. Ik bemerk, dat veler hart als in ver- diooving is geraakt na den schrik deil spoorwegramp. Ik weet, dat veler hart in deze vergadering bloedt, en dat d(e schaduw des doods is gevallen over menig huis in onze stad. Hoe, ben ik zelf niet gegaan in Ide vallei van de schaduwen des doods, toen ik struikelde over d|o puinhoopen van mijin eigen leven, dat als gescheurd was ,toen de ramp mij' op ont zettende Wijze herinnerde aan de verhou ding tusschen mij; en mijn geliefden? Voel ik thans niet, Volkomen mede met allen, (die in deze dagen geslagen werden door God's hand? Volk van Barton, waar1- om zijjtt wijl zoo ontroerd, zoo onthutst', als de dood om ons is, terwijl het zoo- maal persoon een kranig stuk genoemd mag wonden. Wegens verboden omgang met krijgs gevangenen stonden voor dein krijgsraad te Cobleiiz terecht, twee dienstmeisjes en een keukenmeid uit Xiderla'hnstein, die alklaar in de keuken van de cantine werk zaam Waren, met. Fransche gevangenen kennis hadden gemaakt, dezen brieven hadden geschreven, versnaperingen en si garetten toegestopt en zich zelfs hadden laten kussen. De krijgsraad veroordeelde in de scherp ste bewoordingen haar onwaardig gedrag. Waarvoor 'geen verzachtende omstandig heden gelden. De keukenmeid en een dier meisjes (kregen 14 dagén, het andere meis je een maand gevangenisstraf. -i Tot einde 1915 zijn 8568 Duitsche onderwijzers gesneuvel d Gistermorgen is een luchtschip en gistermiddag 2 watervliegtuigen benoor den Ameland gepasseerd. Voor de zich in Frankrijk bevindend» krijgsgevangenen en geïnterneerden is een tlagelij'ksch broodrantsoen van 600 grimt Vastgesteld'. De bezetting door de Amerikanen van Santo' vD'omingo op Haiti, is een ge volg .van de revolutie, die 'haast chro nisch in het neger-staatje heerscht en diél thans ,tot het afzetten van den president Jimenez heeft geleid. De Amlerikaansche troepen hebben opdracht, leven en goed tier Amerikanen te beschermen. De zigeunerhoofdman Ebender, dia eenige jaren geleden den Duitschen bosch wachter Romanus vermoordde en onlangs, té Sittard werd gearresteerd, is door de Nederlandsdhe ,aan de Duitsche justitie uitgeleverd en in de gevangenis te Fulda opgesloten. Minister Posthuma. Aan „Het Volk" wordt bericht, dat minister Posthuma. ernstig ongesteld is. Een dezer dagen is hij tijdens zijn werk buiten bewustzijn geraakt. De minister schijnt eenige maanden rust te moeten nemen. Inzake de ongesteldheid van minister Posthuma is de „Msb." gemachtigd het volgende mede te deelen: De minister heeft in het jaar 1908 verschijnselen gehad, welke wezen, op een hartaandoening. Hij heeft toen een kuur doorgemaakt onder toezicht van een me dicus te 's Gra.venh.age. Na dien tijd de den zich deze verschijnselen nooit we der voor tot ongeveer voor een week of zes. De minister heeft zich toen on der behandeling gesteld van denzelfdon medicus en getracht aan een eventueel, verlof te ontkomen, doch j.l. Zondag ver klaarde de doctor, dat hij de verant woordelijkheid niet langer wilde dragen, wanneer de minister niet een verlof nam van ongeveer 6 tot 8 weken. De minis ter zal nu Zaterdag zijn departement ver laten en eerst een kuur doormaken vani 14 dagen in Den Haag, om zich daarna War buiten te begeven. Er is geen sprake van, dat hij zijn ambt den laatsten tijd tengevolge ran veel meer héteekenende levlan ons niet in 'tminst ontroert? Wij sidderen van schrik, wiji verliezen onze gewone kalmte, wij spreken fluisterend en wij sluipen om in (dé tegenwoordigheid van den bezoeker, die maar één keer in ons leven komt on idan nog maar alleen het lichaam be reiken kan. Maar in de ontzagwekkende tegenwoordigheid Gods gaan wij onzen weg zorgeloos, onverschillig, kouid, zelf zuchtig. Ik wéét wat ik zeg, want ikzelf heb alzoo geleefd. Maar de dood kan niet vergeleken Worden bij ook maar één oogenblik van het leven, d'at zoo maje stueus, zoo universeel, zoo machtig en zoo krachtig' is. Bijl het spoorwegongeluk zijn 75 personen gedood. Maar vanmor gen las ik in mijn dagblad, in de kolom naast die, Waarin de ramp vermeld werd, het bericht, dat een jongeman, niet ver van hier, gearresteerd was, omdat hij val- schelijk zijn vaders naam oip een wissel gezet had', en dat hijl nui gevlucht was'. Élke idag geschieden hier en elders zulke en ergere dingen. O, in deze onze stad gaan thans meer dan 75 zielen een vrees- lijjker einde tegemoet dan zij, bij de spoor wegramp. Maai' daarover is de gemeen schap niet ontroerd'. Weer wachtte Ilardy een oogenblik; de gedachte aan wat van deze woordeu ook hem gold als de vader van George, greep hem aan in 'tdiepst van zijn ziel. (Wordt vervo'gd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 1