Binnsitfami. Uit ds Provincis, ten. Oceaan, ook wel bereiken, besluit het blaid. .Stf'-w I" Verdun. De gemeenteraad van Verdun, die sinds de hevige artilleriegevechten zijn zittin gen te Bar-le-Duc houdt, heeft besloten, permanent een vertegenwoordiger naai- de stad af te vaardigen. De gemeenteraads leden zullen zich nu om beurten naai' Verdun begeven en zich ter beschikking van de militaire autoriteiten stellen. Het eerste gemeenteraadslid, dat afgevaardigd werd, vertelde van zijn verblijf gedurende 14 dagyfi in de stad in de Est Repu- blicain het volgende: het stadhuis be vindt zich in de onderaard sche ruimten van den citadel, waai- ook de overige schuilplaatsen gemaakt zijn. Den laatsten tijd vallen de granaten mei tamelijk groots tusschenruimten op de stad. De heele burgerbevolking moest weg. In de stra ten ontmoet men slechts soldaten, meest landstormei*s, die met werk voor de verpleging bezig zijn en hun weinige vrijen tijd gebruiken, om de waggelende huizen te stutten. liet merkwaardigste in de verlaten stad is het opduiken van dieren, vooral katten en honden, die bij den uittocht achtergebleven zijn en ver volgens aan de riieuwe omstandigheden aanpasten De taak van den vertegenwoordiger des gemeenteraads is voornamelijk het militair bestuur bij de uitdeelingen behulp zaam te zijn. Hij weet, waar zich de magazijnen van levensmiddelen, kleeren enz. bevinden. Een griezelige vondst. Omtrent het griezelige geval te Cinkota bij Boedapest (Hongarije) waar in een woning van den in 1914 onder de wa penen geroepen blikslager Bel a Kiss zeven dichtgesoldeerde blikken kisten met zeven vrouwenlijken zijn gevonden, wordt nader gemeldDe justitie heeft een onderzoek ingesteld, een dei' kisten geopend en het vrouwenlijk er uit gehaald. Het had een zakdoek in den mond en oen touw om den hals. Gebleken is, dat Kiss, de huurder van de kamer, waarin de kis ten zijn gevonden, vertirmingswerk ver richtte bij een begrafenisonderneming te Boedapest. Jaren geleden heeft Kiss de woning met vrouw en twee kinderen be trokken. Op zekeren dag verdwenen zijn vrouw en allebei de kinderen. Aan ken nissen deelde Kiss mee, dat de kinderen in een kindertehuis waren opgenomen en dat hij zijn vrouw naar Amerika had gezonden. Een werkman, die bij den blikslager Hela Kiss in dienst is geweest, is in een ziekenhuis opgespoord en in voorloopige hechtenis genomen. Vrouw Johanna Ja- kubek, aan wie Kiss vermoedelijk trouw beloften heeft gedaan, heeft verklaard dat Kiss haai', voor hij in dienst ging, een pakje brieven hoeft overhandigd, dat ■morgen door hel gerecht zal worden ge opend. Verder heeft de vrouw een album ooi' prentkaarten afgegeven, dat een groot aantal minnebrieven van vrouwen bevat. De vrouw heeft meegedeeld eenige maanden geleden van een kennis van Kiss een brief uit Servië te hebban ontvan gen» waarin wordt gezegd dat 'Kiss als gevangene der Serviërs gestorven was. In dien brief wordt vrouw Jakubek als echtgenoote van Kiss aangeduid. Reads isi gebleken dat Kiss, die 32 jaar oud was, stelselmatig vrouwen naar zich toe lokte om er betrekkingen mee aan te knoopen. Hij plaatste ook advertenties in bladen. Vóór hij in dienst ging, was te gen hein een geding wegens huwelijks- zwendelarij aanhangig. Het vermoeden ligt voor de hand dat Kiss vrouwen, die 'them lastig maakten, uit dei weg heeft geruimd en de lijken op da mee gedeelde wijze heeft verborgen Een hoogleeraar van Freiburg gesneuveld. In leen hoof d artikel van de „Echo de Paris" herdenkt Maurice Barrès den dood van Pierre Maurice Mas son, die aan de katholieke .'universiteit van Freiburg de Franse he Ketterkunde doc eerde en den 1 (ten April 1.1. sneuvelde in do loopgra.en. De dood van dezen jeugdigen gelet de gaat vergezeld van een tragische bij' on- dterheid. Hij, die reeds naam gemaakt had door zijn werken over Fénelon et. Mme. Guiyon en Mme, jde Tencin, had beslo ten eindelijk zijn doctorstitel te behalen aan idle Sorbonne met een dissertatie over ,,L<a Religion de Jean-Jacques Rousseau". Die proefdrukken van deze dissertatie hoeft hip gecorrigeerd ,,op 30 meter af- stands van die Duitschers en op 6 voet ondier den grond." Eindelijk was het werk gereed en werd de dag Van promotie böpaald op 4 Maart. Maar toen vrien- dlein en kennissen zich dien dag naar die Sorbonne begaven, vonden zij de deu ren gesloten, en deze aankondiging op de ramen geplakt: ,,M. Masson heeft het front. niet. kunnen verlatende dag van promotie wordt tot later uitgesteld". Dat was voor allen een groote teleurstelling. Maai' het offensief, door de Duitschers litervat, had alle verloven doen intrek ken voor de officieren van den sector van Masson. Het minst teleurgesteld van allien was de doctorandus zelf. Den 7en Maart schreef hij aan Victor Giraud: „Be klaag mij niet: liet kost mij totaal niets om in deze uren ran tragischen strijd en blijde verwachtingen mijn persoonlijke tegenval ientjes te vergeten". Reeds vroeger had hij hlet offer van zijn leven gebracht: „Denkt gij soms, dat ik mijn leven meer waard acht Idan dat van mijn soldaten, omdat ik desnoods een paar dikke boeken zou hebben kunnen nalaten?" In deze offer vaardige stemming heeft de dood hem Verrast, toen Üen löden April de Duit- schleïs een mijn lieten springen in de «uixtoddellijke nabijheid ran den seetop vap Masson. (Tijd.) Korte Oorlogsberichten. De Zuid-Afrikaansche Vrij- l hteid. Het Groot-Nederlandseh Pers bureau meldt: Wij vernemen uit Kaapstad, dal Diet- sche Stemmen, het Tijdschrift voor Ne- derlandsche Stanibelangen, dat in Afrit kaansche kringen met groote geestdrift was ontvangen, door den Censor is ver boden. De keizer aan Wilson. De „Daily Telegraph" meldt: De Duitsche keizer heeft persoonlijk een brief gezon den aan president Wilson, waarin hij een beroep doet op den president, als zijnde de grootste neutrale autoriteiten, om er bij idte Westelijke mogendheden op aan te dringen, dat zij, wat den keizer toe schijnt te zijn „hun nuttelooze pogingen tot wraak", voor pnbepaalden tijd zul ten rekken. D'e Dui ts c h e i's"i n Amerika. Fit New-York meldt men: Fay is veroor deeld tot 8 jaar opsluiting in de straf gevangenis van Atlanta; Schi^z, die een schoonbroer is van fay, tot 4 jaar en Daeche, voor wien genade was gevraagd, tot 2 jaar. De drie Duitsche samenzweer ders werden bovendien tot een boete ver oordeeld. Draadlooze telefonie. De Amerikaansche minister van marine Da- niëls beeft door middel van een draad looze telephoon een gesprek gevoerd met dien bevelhebber van een oorlogsschip, dat buiten de kust lag. Dat is de eerste maal, dat door middel van draadlooze tele phoon teen verbinding ,tot stand is ge bracht tussch'en schip pn wal. Piest in Egypte? Men bericht uit Athene dat jn Egypte de pest uitge broken is, en idat vooral in het binnen land 4e epidemie woedt. De Luxemburgsche Kanier besloot tot invoering van iden zomertijd. Het Amerikaansche s.s. Kirey is in Regie Harbour vergaanTwintig per- sonlen zijn verongelukt; twee gered. Baron G. ytfn Saai fel d. f Naai- de Engelsche bladen melden, is ba ron George von jSaalfekl, de oudste zoon van prins Ernst von SaxtenMeiningen (uit diens in 1892 te Munchen gesloten morganatisch huwtelijk met Catharina Jen sen) bij een luchtgevecht boven la Bassée door 'een Engelschen vlieger gedood. Een oom van den baron, prins .Frederick von SaxlenMeiningen, is den 13den Augustus 1914 in dien slag van' Charleroi gesneu veld. Staking in dte Borinage. In de Borinage had een aantal mijnwerkers gestaakt; zij verlangden meer levensmid delen, vooral genoeg aardappelen. Daar bij komt, dat ,de prijzen der noodzake lijkste levensmiddelen dagelijks stijgen. Tengevolge van de staking hebben de burgemeesters van het district afgevaar digden gezonden naar' .de Duitsche over heden van het burgerlijk bestuur om met hen te onderhandelen. Hiermede hebben tij succes gehad. Het bureau voor de verdeeling van aardappelen te Brussel heeft terstond de noodige stappen ge daan om >een rijkelijker- uitdeeling van aardappelen te doen plaats hebben en een voldoende verzorging tot den vol genden oogst te waarborgen. Daarop zijn die stakers weder- gedeeltelijk aan hel werk gegaan en naar men hoopt zal het werk dleze rdagen weder overal hervat worden. Weer een Engelsch minister afge treden. Na Birrell,, de minister voor Ier land, is nu afgetreden Lord Wimborne, de onderkoning van Ierland. Sussex. De Amerikaansche ge zant te Berlijn heeft den minister van buitenlandsche zaken te Washington Ian- sing verwittigd, dat Duitsehland een nieuwe nota zal zenden, waarin het toe geeft, dat een Duitsche duikboot de Sus sex heeft aangevallen, verklaart dat de duikbootcommandent is gestraft en dat schadevergoeding zal worden aangeboden. D' ie u i t v o e r van honden is verboden. De. (Tub an t ia. Naar aanleiding van het Wol ff-bericht over Ide Tuhantia, deelt het Ned. Corres- poindtentiebureau pree, dat de Ned. re geer ing nog geen definitief rapport om- trient den uitslag van het in Duitsehland ingestelde onderzoek heeft ontvangen. Canters bevindt zich nog te Berlijn. B eg r af en i s-d r. D. Bos. Onder buitengewoon talrijke blijken van I «-'langstelling is gisteren op Eik en Dui nen bij den Haag ter aarde besteld het stoffelijk overschot van het Tweede Ka merlid dr. Bos. Op het kerkbof waren o. a. aanwezigalle ministers, belialve de heer Rambonnet. De voorzitter en tal van lieden van de Tweede Kamer en het bureau dier Kamer, en enkele oud-Ka merleden, de burgemeesters van den Haag, Winschoten, Veen-dam, Dordrecht en Loos- duinen; de oud-minister Heemskerk. Voorts deputaties van onderscheidene tnaatschappijen en vennootschappen, waar in dr. Bos zitting had, vertegenwoordigers van vakscholten en van vereenigingen op gebied van vakonderwijs, van verschil lende naamlooze vennootschappen en maatschappijen en instellingen. Er waren tal van bloemstukken, waaronder in de teerste plaats de krans van H. M. de Ko ningin, dten Yrgz.-Dam. Rond enz. Aan de groeve weid het woord gevoerd door minister Gort v. jd. Linden, door het Twieejde Kamerlid mx. Marchant, namens politieke vrienden, door den burgemees ter van Winschoten mr. Schönfeld en door den heer Doyes namens de Hypo theekbank te Yeendam. De zoon dank te voor de betoonde deelneming. De opvolger van dr. Bos. Het Schijnt zoo goed als zeker te zijn, dat mr. 11. 1'. Marchant, het lid der Twee de Kamer voor Deventer, dr. Bos zal opvolgen als voorzitter der vrijzinnig-do1- mocratischie Kamerfractie. Ue twee leden, tlie er alleieerst voor in aanmerking ko men, zijn mr. Marchant en mr. J. Lim burg. Eerstgenoemde zal zeer vermoede lijk tot hlet leiderschap geroepen worden. (Tel.) Nederland en Indië. Friesch Dagblad schrijft: Als dót „eens lukken kon Een Indisch blad, het „Boer. Hbl." wist onlangs te berichten, dat het station voor draadlooze telegrafie te „Sabang, op Su matra, rechtstreeks wist pp te vangen telegrammen, die uit het Duitsche hoofd kwartier de wereld ingezonden werden. A1 s [dit werkelijk waar bleek, d.w.z. dat hier niet ergens een voor 't oog dei- Entente alsnog verborgen gebleven Duitsch t'usschten-station is in 't spel geweestj dan zou in de toekomst allicht de mo gelijkheid bestaan, om draadloos rut Ne cterland naai' Indië te telegrafeeren Kabels zijn goed in vredestijd. .Maar als 't oorlog wondt, hangen we af van 't goeddunken dergenen, die de zieeën beheersehen. Konden we dan, draadloos, zonder iemands tusschonkomst tóch met Indië in gemeenschap blijven, dan zou dit de oplossing zijn van een moeilijkheid, die al vele jaren is gevoeld. De strijd legen de tuberculose als volksziekte. Gisteravond had in de kleine zaal van het Schuttershof de aangekondigde lezing plaats van den heer A Hoorweg, secretaris, van de Provinciale Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose; welke lezing zeer druk bezocht was. De zaal was te klein om allen te bevatten en velen moesten zich met een staanplaats tevreden stellen. De heer Hoorweg begon met er op te wijzen, dat vele bezoekers van het Museum dingen gezien hebben, die ze niet begrijpen of niet voldoende begrij pen en spreker wil trachten hef niet begrepene duidelijk te maken, al is het geen gemakkelijke taak, omdat er zoo veel over te zeggen is. Als men vraagt, of het wel goed is zoo'n algemeenen strijd tegen een be paalde ziekte te voeren en aan te wak keren, dan antwoordt spreker beslist „ja", want het aantal lijders, het aantal slacht offers overtreft verre dat van andere ziekten. Bij een ramp is de schrik over een groot aantal slachtoffers ontzettend; de oorlog eisclit duizenden slachtoffers, maar de tuberculose eischt in Neder land alleen 9000 slachtoffers per jaar en de ellende daarbij geleden door de patiënten en door hen die in hun om geving leven is vreeselijk en moet het gevoel doen doordringen hoe noodig de strijd is. De tuberculose bestaat zoolang de geschiedenis terug gaat; vóór Christus' geboorte stierven er reeds vele menschen aan een ziekte, die niet anders kan ge weest zijn. Eerst aan Robert Koch gehikte het de tuberkelbacil te ontdekken. Spr. ging na wat onder bacillen ver staan wordt. Het bleek echter, dat men te .vlug gejuicht had over dé uitvinding van Robert Koch, want tuberculose is andere dan pest of cholera, de laatste hebben een haard, een oorsprong, maar tuberculose is alom verspreid. Wel bleek, dat er tal van omstandig heden zijn, die het werken dar tubercu- losebaeil bevorderen en dat die kunnen worden bestreden. De tuberkelbacil kan op verschil lende wijzen in ons lichaam komen. Het kan zijn bij ademhalen, bij het tot zich nemen van voedsel, het kan ook door besmetting van den huid ge- seliieden. Eigenlijk kunnen alle organen door den bacil worden aangetast, het meest echter de longen. De onderzoekingen hebben uitgemaakt, dat bijna alle kinderen van een jaar de tuberkelbacil reeds bij zich heb ben maar de meesten zijn er haast niet ziek van geworden; dit is een bewijs dat de bacil niet onvoorwaardelijk slecht moet werken; maar tevens dat het menschelijk lichaam verweer midde len in zich heelt. Het gestel van den tmensch kan ook al of niet bevorderlijk zijn aan de be strijding; het gestel staat onder invloed van de omstandigheden waaronder iemand leeft. Tubarculose is niet geheel ten onrech te genoemd de woningziekte, de ziekte der reinheid. Dit blijkt uit de statistie ken van groote en kleine steden. De sociale omstandigheden der men schen zijn in dezen van groote be tee kenis, en daarom moet men trachten, den menschen te geven betere loonen, betere woningen,'betere voeding, betere levensoms tandigheden Het platteland heelt bij de steden voor, dat het geen huizen heeft door tallooze gezinnen bewoond. Het vernietigen van het sputum, het tegengaan van onreinheid door den pa tiënt, de reinheid in alle opzichten is geboden. Ten opzichte van de kinderen, beveelt spr. het verblijf in heistellingskolonies aan; het is noodig in de eerste plaats de ziekte hij de kinderen te bestrijden, opdat dit de gezondsten volwassenen van de toekomst zullen zijn. Het werken der vereeniging door huis- - bezoek en het verleenen van steun waar noodig, werd door dr. Hoorweg uiteen gezet. Re vereeniging U volgens spreker noodig, omdat vlo speciale huisbezoeksters betel O]) al die dingen kunnen doften, dan de geneesheer, die het daarvoor te druk hoeft. Het rijk heelt het nut ingezien vui de bestrijding, en hoeft steun verleend. Wat be!iet de behandeling der Jijlov, wees spr. er op, dat er eeii tijd is ge weest, dat men tuberculose als ongenees lijk beschouwde, die tijd is voorbij, er is wel degelijk kans op genezing. Spr. behandelde daarop de Sanatoriums; de eerste kvva.me te Zwitserland, maar ook in de Nederiandsche Sanatoria zijn goede resultaten bereikt. In de woon plaateen der lijders zelf 'kunnen do lig- tenten die iedere vereeniging, die zich op dit gebied beweegt, moet bezitten, goe den dienst bewijzen. Spr. raadt, den aanwezigen a tin te ont houden, dat zelfs ernstige tuberculoselij ders te genezen zijn. dat patiënten voor zichtig moeten beha.n leid worden zonder ze te schuwen, dat getracht moet worden zoo hygiënisch mogelijk te leven. Vervolgens toonde de heer Hoorweg zijn auditorium een mooie groote serie lichtbeelden, die het gesprokene kwamen verduidelijken of die spreker zelf nog toelichtte, o.a. stond hij langen tijd stil bij de openlucht- of boschscholen. waar van hij hei nut bepleitte. Met een woord van dank voor de be toonde oplettendheii en belangstelling ein digde de heer Hoorweg zijn rede. .Aan den uilgang werd gecollecteerd voor het werk der Centrale- en der pro vinciale vereeniging. De lezing was inderdaad zeer populair, voor ieder bevattelijk. We betwijfelen ech* ter, of al hot. gesprokene wel gehoord is. A. H. Partijdag. Abusief is gisteren medegedeeld, dal de heer de Veer welkom geheeteu werd. Dit kon niet, wijl genoemde heer niet aanwezig was. Wij ontvingen de Walchersche Zak- gids van R. Al. Smits en de Middel- tmi'gsehc Zakgids van Joh. v. Heusden J.M.zoon, beiden Zomerdienslregeling van alle bekende vervoermiddelen in onze provincie. Die van Smits bevat ook -nog medeJeélingen over do openingsuren van tal van instellingen te Middelburg 'en op de laatste bladzijde een. bon, welke bij inlece.ing recht geeft op verbeterblaadjes wanneer er in de diensten verandering mocht komen. De viee-admiraal-connnaodaiit in Zeeland heelt een verordening uitgevaar digd waarbij die van 28 Mrt. betreffende het verbod van uitvoer van vlas en vlasafval uit Zeeu\vsch-V 1 aanderenwordt ingetrokken. - Vier tijdregelingen. Te Over slag, een dorp aan de Zeeuwsoh-Vlaam- sche grens, dat gedeeltelijk in Nederland, gedeeltelijk in België ligt heeft de nieuw uitgevonden zomertijd de verwarring, die daar op het punt van tijdregeling reeds bestond, nog vermeerderd. De kerk staat op Belgisch grondgebieJ, en de bovenklok wijst den Duitschen zomertijd aan, maar in de kerk volgt men nog altijd de oude Belgische tijdregeling (Greenwich t'jd). De Hollandsche militairen, de post en de Nederiandsche douanen regelen zich naar den Nederlandsohen zomertijd, maar de Hollandsche school neemt om het den kinderen gemakkelijk te maken een tijd regeling aan, een uur verschillend met den Duitschen zomertijd. Wanneer dus de kerkklok twee uur* aanwijst, staat het horloge van den pastoor op 12 uur, dat van' de Hollandsche onderwijzers op 1 uur, dat van de Hollandsche ambte naren op 1 u. 20. (Zoom.) Middelburg. De Provinciale Zeeuwsche vereeniging, „Het Groene Kruis" iiield, W otensdag, onder voorzitterschap van den heer E. C. Plugge, een algemeene verga dering, vertegenwoordigd waren 28 afdee- lingen, uitbrengende 43 stemmen. De voorzitter' heette deaanwezigen welkom en riep hunne medewerking in om thans de nieuwe vereeniging haar be slag .te doen krijjgen in het belang der ziekenverzorging in Zeeland. Medfcgedeeld werd, dat een Groene Kruis vereeniging voor de gemeenten Re- nesse, Noordwelle en Serooskerke is op gericht, die zich echter nog niet aange sloten heeft bij de Provinciale en dat gehoopt wordt op een succes te Zonne- tnaire en Oreischor. Van de Groene Kruis- Kruis-viereeniging te Gortgene is bericht ingekomen, dat zij zich bij de Provin ciale vereeniging aansluit. Daar Aoord Bevel and tot nu toe zijn kracht had ge zocht in isolement, juichte de voorzitter hiet toetreden dezer vereeniging toe. Behandeld werd vervolgens hel ont werp huishoudelijk reglement zooals het is ontworpen door het voorloopig hoofd bestuur. Op het ontwerp waren vooraf Verschillende amendementen ingezonden iioor afcteelingen. Over verschillende ar tikelen werd dan ook uitvoerige discus sie gevoerd. Vastgesteld werd o.a. dat, indien een vereeniging wenscht uit te treden uit de Provinciale vereeniging, zij hiervan voor 1 November moeten kennis geven en zij geen recht hebben op baten der ver eeniging. maar wel verplicht, zijn bij te dragen in eventueele schulden, vast te stellen door het opmaken van een ba lans, die wordt goedgekeurd in de eerst volgende algemeene vergadering na het uittreden van een vereeniging. astgesteld werd, dat er rijf districten zuilen rijn, een omvat Schouwen-Buive,- laud, St.-Philipsland en Tholen, twee Oos telijk Zuid-Beveland. drp> Westelijk Zuid- Beveland en Noord Beveland, vier Wal cheren en 5 de beide Vlaanderen. In de statuten worden drie hoofddis- triclian genoemd, hgt Noorderdistrict het Mliddiendistrict >en het Z;uiderdistrict. Nadat het huishoudelijk reglement, zoo als het gewijzigd was, was goedgekeurd, werd overgegaan tot het kiezen van een definitief hoofdbestuur. Volgens >le sta tuten moet een lid zijn uit het Noorder district, tw|ee uit het Middendistrict, en een uit het Zuiderdistrict, terwijl voor d« 5 overige plaatsen de keuize vrij is, mits niiet twee lel.en uit een zelfde af iteeling. worden gekozen. Tot lid voor- het Noorderdistrict werd gekozen.de heer 1. Huge te Brainisse, voor het Middendis- trict de heeren C. E. Plugge te .Souburg '*n H. Wessei te Wolpharutsdijk en voor liet Zuiderdistrict de heer 1. Scheltus te Schoondijke. Voor de rijf vrije plaatsen werden gekozen de heeren J. C. Gieben, Middelburg, ds. D. Bins, Ellewoutsdijfc, M. Ni'euwenhuijzen, Krabbendijke, dr. itt- man. Brouwershaven en C. Ddeleman, Prestens. De heeren Plugge. Hage, Wessei en Bins hadden deel uitgemaakt van het voorloopig bestuiur zulks met den heer mr. dr. F. S. Witteveen, die inmiddels de provincie heeft veiiaten. Het vaststellen, der begroeting werd jnet het oog o,p het Ver gevorderde uui' aan het bestuur over laten en goedgevonden, dat het bestuur iovet' 1916 van de afdeelingen een quote int van 5 pet. contributies. Het bestuur werd gemachtigd de Koninklijke goedkeuring op d'e statuten aan te vragen en er eventu- bol gewenschte redactie-wijzigingen in, aan be brengen. ï'ijdag zul de openbare les plaats hebben van de afd. Volkszangschool van de Ver. „Fit het TolkVoor het Volk". Het programma doet hooggespannen ver wachtingen koesteren. Donateurs en be gunstigers hebben vrijen toegang, doch vele andere stadgenooten zuilen gaarne een kwartje offeren oin van goeden zang te genieten. Wij herinneren onze lezers araan, dat het Tuberculose-AIuseuin nog slechts tot en inet Zaterdag alhier blijft geëx poseerd. Het bezoek op de uren, waarop entree geheven wordt is niet druk. op de gratisuren is de opkomst van be langstellenden echter bevredigend In de morgenuren komen de kinderen 'der lagere scholen groepsgewijze met hun onderwijzers een kijkje nemen. Wij wek ken nogmaals tot het brengen van een bezoek op. er valt veel te leeren. en dit erkennen ook allen die reeds e n kijkje hebben genomen. Nu reeds bijna vier weken geleden zijn de oude bedienden der finna E. li. Boasson en Co. alhier ontslagen en de nieuwe in 'dienst gekomen. Sinds dien hebben de ontslagenen steeds gepost en doen dit nog voortdurend, ookvolgen zij de werkwilligen bij liet naar huis gaan, maar deze Btaan onder politiebescherming. Zoo nu en dan vormen zich bij het naar huis gaan volksoploopen en moet de politie een straal afzetten; ,zi] doet dit dan op kalme, tactische wijze. Gis teren moest echter meer handelend wor den opgetreden en werd de 15-jarige zoon van een der ontsfagenen, die een .werk willigen jongen met zijn rijwiel over de straat gooide gearresteerd en procesver baal opgemaakt. Op den hoek van de Segeerstraat en de Langedelft ontstond gisteren, teen botsing tusschen een motorrijwiel met esn zijwagen en een gewoon rijwiel, waars an de bestuurder verkeerd uitweek. Die hei de rijwielen werden «enigszins bescha digd, maar de bestuurders kwamen met den schrik yrij, hetgeen ook het geval was met een lü-jarig meisje, dat door de motor geraakt was en dat hevig huilende bij een der omwonenden werd binnenge bracht, waar echter bleek, dat het alteen een ontvelling aan een der beentjes had. lerseke. De rijwielhandelaar K. Visser alhier had gistermiddag het, ongeluk, dat zijn benzinelamp, waarmede hij aan 't werk was, uit elkander sprong Zijn handen, armen en gelaat waren dermate gebrand, dat liij zich direct onder ge neeskundige behandeling moest stellen. Het 4-jarig zoontje van dein heer Verschui» aliiier, raakte spelenderwijze te water in een der oesterputten aan den Havendijk. Op 'tlaatste oogenblik hooide de heer A. Zoeteweij het geroep der andere ontstelde kinderen en redde het kind van den dood. Bewusteloos werd het kind hij zijn ouders binnengedragen. Den direct ontboden geneesheer mocht het gelukken de levensgeesten weder op te wekken. Wolfaartsdijk. Toen de landbouwer 'M. Janse Dinsdag j.l. met paard en rijtuig uit Goes naar hier reed, schrok het paard van een 'motorliets en sloeg op hol het rijtuig kwam tegen een telefoonpaal terecht en slingerde van den dijk, waar het bleef liggen, terwijl' het paard ver der holde. De inzittenden kwamen er nog bel rekkelijk goed af daar z ij slechts enkele schrammen opliepen. Zij werden per rijtuig van den landbouwer P. Blok naar hnn woning gebracht. M. C. Colijnsplaat In de Woensdag gehouden raadsvergadering waren alle leden tegen woordig, uitgezonderd dhr. Noordijl wegens ongesteldheid. Onder de ingt o- men stukken was een schrijven van dhr. Thomeer, waarin hij berichtte zijn Ir noeming tot lid der comm. tot wering van schoolverzuim aan te nemen. Mej- van Dijke en dhr. D. de Pree daarentegen bedankten als zoodanig. Ook was ir se-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 2