Uit de Pers, Uit da Provincie. Kerknieuws. tteBen besloten zijn den oorlog voort te zetten, tot zijm doel geheel en on herroepelijk bereikt is en dat er geen enkele plaats is in dit conflict voor een compromis of voor „onpartijdige be middeling." I Bedoeld blad besluit, dat de verbon denen vast besloten zijn, dat de overwin ning der beschaving absoluut .zijn zal'. Verwoestingen. Be Duitsche bondsraad heeft bij den Rijksdag een wetsontwerp ingediend over de schade door den oprlog aangericht in het rijksgebied. Daaruit blijkt dat in Oostpruisen alleen vernield zijn door de- twee Russische invasies 24 steden, 600 dorpen, ongeveer 300 landgoederen en 34000 gebouwen. 100.000 woningen zijn volkomen en evenveel ongeveer geplun derd. 22 kerken, 25 pastorieën en 133 schoolgebouwen werden vernield. Heti ver lies aan paarden alleen bedraagt 90.000 stuks. In het rijksland zijn op dit oogen- blik door de Franschen bezet plaatsen met totaal 65.000" inwoners, dat is 3.4 procent van de geheele bevolking. Ont ruimd zijn plaatsen met een totaal van 48.500 inwoners, of 2.6 procent. Het ondergrcndsche leven in de Argonne. Stanley Washburn beschrijft in de „Times" de activiteit in de Fransche ondergrondse he linies in A rgonne. Hij zegt o.a. „Om de ingewikkeldheid der verdedi gingswerken op dit front te begrijpen moet men ze gezien hebben. In alle richtingen loopt een doolhof van grep pels en verbindingswegen naar het front. Dei eerste linies leken zoo onneembaar, (lat het mij voorkwam dat wij de eer ste loopgravenrij, de gevechtslinie zeil ge naderd waren, maar tot mijn verbazing hoorde ik dat dit niet zoo was. Hoe verder wij voortclrongon, hoe in gewikkelder de doolhof werd, waardoor wij nu onzen weg zochten. Bij iedere honderd meter, die wij vooruitgingen wer den de loopgraven dieper en de bom vrije schuilplaatsen talrijker. In een diepe 'en goed beschermde loop graaf waren cle schuilplaatsen voor ofii- cieren en rustplaatsen voor de man schappen en bovendien een aantal in den grond uitgegraven kamers', die gereed werden gehouden om er den gewonden de eerste hulp te verleencn. In een der kelderachtige ruimten stond een gasoline- motor, die een dynamo dreef, welke de stroom voor de verlichting leverde. Bij het licht der daarmede gevoede lampen kon men gemakkelijk den weg vinden in deze ondergrondsche wereld. Overal ontmoette men gaan-Je en ko,-. mende soldaten, die de duizend en een boodschappen doen, die- hot leven in dit merkwaardige verblijf noodig schijnt te maken. Hier en daar zag men in uitgegraven ruimten witte pompen ge duldig het water opzuigen, dat langzaam naar de omlaag gelegen plaatsen druipt en bet door lange gummibuizen ergens anders heen voeren. Het geluid der kanonnon klinkt hier gedempt en er hieerscht een diepe stilte, die slechts door het geschuifel van voeten en de zachte metalen geluidjes' der pompen en het gezoem van den dynamo, als dat van een gevangen bij, in zijn kleinen kelder, onderbroken woidt. Ten slotte hield onze gids ons staan de in een overdekte bomvrije' plaats en raadt ons1 'fluisterend, slechts zacht te spreken, want hier zijn wij zeer dicht bij de D-uitschers, niet meer dan 30 passen van hen af. Rechts en links van ons zijn de Joop graven geheel gevuld met soldaten; ieder vair hen heeft het geweer in den hand of naast zich staan. Allen spreken met gedempte stem, als in de nabijheid van den dood, waar wijv dan ook wezenlijk zijn. Terwijl wij hier staan te midden van dei "halve stilte in de loopgraven en van het lawaai van granaat- en geweer vuur boven ons, vertelt onze gids ons, dat men gelooft dat de Duitschers juist onder deze plek een mijn hebben ge graven. Misschien zal die echter eerst morgen tot ontploffing gebracht wor den. Toen Voerde onze gids ons terug naar een verder afgelegen 'loopgraaf waar wij het ©enigszins twijfelachtige genoegen had den, de Duitschers handgranaten to zien werpen, in die welke wij juist zoo- even verlaten hadden. Korte Oorlogsbet lokten. Op» welke wijze in Duitschland al les wordt in 't werk gesteld, om niets, dat tot voedsel kan dienen, verloren te laten gaan, kan dienen de laatste beschik king van den minister van landbouw om trent de consumptie van kraaien. De aan dacht wordt in die circulaire n.l. geves tigd op de zeer welsmakende jonge kraai en. Daarom wordt aanbevolen, algemeien de kraaien dit jaar voor de volksvoeding te bestemmen. De eigenaars van bosschen, waar zich kraaienkolonies bevinden, die nen daarom aangeschreven te worden, de vogels te schieten of ze te laten schie ten. Ook kan men de nesten uithalen. De spreeuw is er in Duitschland gena dig afgekomen. De oorzaak daarvan is, dat zij te weinig vleesch heeft. In Pruisen moeten zich alle land- stormplic.htigen, die in April j.l. 17 jaar zijn geworden, bij de militaire overheid aanmelden. Bij de firma Kmpp te Essen zijn 200 door den oorlog ui valide geworden officieren als opzichters over de arbei ders aangesteld. Een 30-tal, die slechts ----- r qe administra- Hanüelaar in Wij» Markt C 2, Middelhui». Door de Duitsche soldaten op alle fron ten wordt in hun brieven aan hun verwan ten erg geklaagd' over gebrek aan zeep1. De onderkleederen kunnen soms maan den lang niet gewasschen worden uit ge brek aan zeep. Verder schrijven zij, dat als er een vijandelijke Loopgraaf wordt genomen, het eerste wal men onderzoekt is, of de krijgsgevangenen zeep bij zich hebben. tristeren is het kanaal van Mar seille naar de Rhone ingewijd. De aan leg is in April 1911 begonnen. Het ka naal kost 53 millioen en is 77 K.M. lang. Een Leuvenaar had een herberg geopend, die als uithangbord clroeg „Ca fé Wilson". Hij moest sluiten of een an der opschrift kiezen! Volgens de „Wiener Allgemeine Zei- tung" melden te Rome verschijnende bla den, dat bij1 de beraadslagingen van de Quadruple Entente besloten is, dat Rus land, indien de rust aan liet Oostelijk front blijft voortduren, 590.000 man troe pen naar Frankrijk zal zenden. Verschei dene groote transportschepen moeten reeds onderweg zijn. Het Engelsche s.s. Cymric (8761 ton) van de White Star line is getorpe deerd en thans zinkende. Het had geen passagiers aan boord. Tram en Spoor op Zondag. De Standaard schrijft Nog steeds houdt de strijd aan, om voor onze gemobiliseerden, die -Zaterdags naar huis mogen, den daarop volgenden Zondag vrij, te houden, en terugkeer in het kamp of garnizoen eerst op Maandag morgen mogelijk te maken. Is nut de oorlogstoestand op dit. oogen- blik nog zoo dreigend, dat deze Maan dagmorgen er niet af kan? Wie uit (je meeste garnizoenen en kampementen hoort, wat er op zulk een Maandagmorgen te manoeuvres ren valt, voelt aanstonds, dat hierbij niets dan dwarsdrijverij in 't spel is. De Maan dagmorgen kon er best af, on zoo die er afging, zou ons leger in niets zijn slagvaardigheid zien minderen. Men wil alleen voor den Zondag niet wijken Ten kheele nu Verstaan we dit. Er is uit Engeland een Zondagsopvatting onder sommige kringen binnengedrongen, did niet naar de Schrift is, en die reeds dooy Voetius bestreden werd. Ook wij na men het -nimmer voor haar op. Geen minder dan Jezus zlelf ging er tegen in. Maar wat men op dit pont ook toe geve, vast staan blijft toch, dat we het publiek vervoeren van reizigers op Zon dag, niet mogen aanmoedigen, maar stui ten moeten. In eigen sjees reed de hoer van ouds, zoo hjji te Ver af woonde, naai- de kerk. Op eigen gerij dong men nooit af. Het gold steeds het gebruik maken van d e publieke r e i s g e De g e n heden: En hier komt dan in de tweede plaats bij1, dat de huiselijke Zondagviering al toos op Zondagavond valt, en dat 't juist daarom de Zondagavond is, dat men in 't gezin samen bijeen moot kunnen blij ven. 't Jammerlijkst is hierbij nog, dat de politieke tegenstandier juist op dit punt van de Zondagseerbiediging c.q. onzie can- didaten tot bij de stembus poogt te troe ven. Men weet hoe mian keer op koer be proefd hoeft, met name Dr. Kuyper van reizen op den Zondag te beschuldigen. Ook nu greep dit weer plaats. ,Van meer dan één kant toch werd gemeld, dat liij: uit Budapest naar Ber lijn op' Zon <Pa g den tocht per trein had ondernomen. Toch was er ook nu weer niets hoe genaamd van waar. Het tegendeel groep plaats. Uit Budapest vertrok hij Vrijdag 6.50 des avonds per sneltrein, en kwam Za terdagmorgen te 11.25 te Berlijn aan. Daar bleef hij den gebeelen Zondag- rustig over, om eerst Maandagmiddag 3.35 naar Hannover te vertrekken. Maar dit alles helpt niet, en tegen de klare feiten in, wrijft men ook dezen Staatsman altoos weer 't reizen op Zon dag aan. Iets wat van liberale zijde daarom te onvergeeflijker is, daar mten zelf er niets voor voelt, en er niets voor doet om althans onze gemobiliseerde manschap pen op Zondag uit spoor of tram te houden. Biit&eiteicL Het wittebrood -verbod. Het centraal bestuur van den Ned. Bakkersbond heeft c-en adres verzonden aan den Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel, waarin wordt ver zocht het verbod tot het hakken van wit brood op te heffen. In het adres wordt uiteengezet dat de bakkers door het verbod op hoogst ernstige wijze in hun bedrijl worden benadeeld. -Er wordt op gewezen, dat vele particulieren zelf witbrood bakken en dat bovendien op vele plaatsen het verbod niet wordt opgevolgd. Aangezien roggebrood minder smakelijk is orn te eten met bruin brood, vermindert ook het debiet daarvan. Het bestuur is van oordeel dat de voorraad tarwebloem bij grossiers en bakkers zoo groot is, dat daardoor het bakken van witbrood gedurende verschei dene weken mogelijk zal zijn. Pakket post naar Amerika. Men deelt nog mede, dat, blijkens of ficiéél© mededeeling van het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie de verzending van postpakketten naar en van de Ver- eenigde Staten van Amerika door tus- schenkomst van de Amerikaansche post administratie lot nader bericht wel is gestaakt, doch dat deverzending daar heen door tusschenkomst van do Ame rican Express Company onveranderd blijft. Deze pakketten worden ook aan de postkantoren aangenomen. De uitvoer van gedroogde zuidvruchten is verboden. M a i s. De minister van landbouw stelt voor de maand Juni een zekere hoeveelheid m-ais' beschikbaar voor belanghebbenden. Opkomst lichting. Xn do lichting 1916, 2e gedeelte, van 16 tot 20 Mei onder de wapenen komt, is: er bepaald, dat de miliciens van ou dere lichtingen, aan wie uitstel was verleend tot opkomst onder de wapenen, op 16 Mei zullen moeten opkomen, voor zóóver ze ook tot de 2e bataljons behooren De hoogs t-aangeslagenen. Op de lijst van hoogstaangeslagenen in de Rijks directe belastingen in Zee land komen voor de heeren E. M. Al berts, H. W. Allaart, mr. J. H. v. Bel, mr. F. N. v. d. Bilt, mr. J. C. Blau- pot ten Date, H. Boasson, M. G. Boas- son, jhr. P. J. Boogaert, C. Boudewijnse, H. W. J. Callenfels, mr. P. J. Callenfels, jhr. mr. E. A'. 0. de Casembroot, mr. P. Dieleman, P. Dumon Tak, mr. H. .1. Dijckmeester, mr. J. A. Fokker, M. Ghijsen, H. C. Ghijsen, E. W1. Hendriks©, mr. J. J. Heyse, dr. IJ. v. d. Kamp, P. Keg, dr. J. C. Kindermann, M. A. v. d. Leije, T. H. de Meester, mr. A. Mijnlieff, G. Plankeel, M. P. A. Proos, jhr. mr. A. v. Reigersberg Versluys, dr. D. Schoute, mr. J. Smit., jhr. mr. \Y. H. Snouck Hurgronje, -mr. F. ,1. Sprenger, mr. G. J. Sprenger, W. J. Sprenger, .1. W. Verhulst, mr. M. J. de Witt Hamer, J. A. Zip, allen te Middelburg; jhr. mr. A. 'A. v. Doorn van Koudekerk©, dr. A. Duyvis, H. C. Hogerzieil, Jac. Janszen, J. v. Kaalte, J. Siegers, J. P. Vermaas, L. J. Kits van Waveren, allen te Vlis- singen; J. B. de Beaufort, M. de Bokx, A. Dekker, S. Dekker, E. C. v. Dissel, L. Duvekot Cz., I. D. Fransen v. d. Put te, J. A. v. Heel, J. C. H. Hollniarm, W. Kalcebeeke, M. A. Eindhout, mr. C. Lüoasse, J. C. E. Massee, J. Pilaar, J. C. Pilaar, J. M. Pilaar, J. M. P. Stiegor, J. J. Witkam, allen te Goes; J. IJ. Blum te Aagtekerke, P. S. Buteux te 0. en W. Souburg, jhr. A. M. v. Doorn, 11. J. E. Gerlach van St. Joosland, mr. J. Loeft, J. J. v. d. Harst, allen te Koudekerke, A. de Kam, A. L. J. v. Hoek en jhr. C. J. A. A. v. Teylingen te Oostkapelle; mr. P. J. v. d. Feen te Domburg; P. W. M. Hoegen van Hoogelande te Seroos- kerke; mr. J. Pel te Riggckerke; J. D. Viruly te WestkapeLleM. van 't West einde, J. L. de Jager en C. van Stee te 'sHeer Arendskerke; Ph. R. Claus, W. F. K. Lenshoek, A. Al. Peman Kake- beeke, J. A. Trimpc Burger, allen te Kloe- tinge; J. L. F. A. de Groof en F. D. Kolff van Oistèrwijk te Kruiningen; A. C. G. Dianckaerts en L. v. Oevercn to Ivortgene; J. Kakebeeke, J. Vogelaar en C. P. Vogelaar te Krabbendijke; C. D. Vereeko. en S. Wisse te Kapelle; C. D. Klos, J. de Koeijer, J. v. d. Velde en I. Willemsen te ierseke; Ij. Lindenbergh en P. Lindenbergh te Wemeldinge; .1. Lindenbergh te Wolphaartsdijk; A. Nieu- wenhuijze te Riliand-Bath; J. Rijk Bz te Heinkensz'and; A. C. Lensen, A. D. de Meijer, J. A. v. Rompu, P. A. v. \d. Velde, G. Winland, allen te Neuzen; F'. Dieleman Wz., P. J. v. Dixhoorn, H. de Feijter, F. v. Hoeve, A. Koster, alten te Axel; D. Dekker Fzn., J. Dieleman Pz. en A. Tollenaar, allen te Zaamsteg. P r o v. Statenverkiezing. G is- teren zijn door de Centrale \ntirev. Kies vereeniging officieel tot candid aten gestold voor de a.s. Provinciale Statenverkiezing voor het district Middelburg de aftre dende heeren J. H. Blum, W. Melis Pz. en Mr. A. A. de Veer, en voor het district Jffi is singe n de aftredende heeren H. J. E. Gerlach van St. Joosland en Cr. v. d. Putte. Met ingang van 1 Juni is benoemd tot "directeur van het post- en telegraaf kantoor to LobithTolkamer E. G. Rijs- tenbil, thans commies der posterijen le fcl. Door den Commissaris der Koningin is benoemd tot zetter voor 's Rijks di recte belastingen in de gemeente Hengst dijk dhr. A. C. Hermans, ter vervanging vaar dhr. .J. Staes, die overleden is. Middelburg, Het Tuberculose- M U' s e u m. Zoo is dan nu ook deze ge meente vereerd mat het bezoek van het Museum der vereeniging tot bestrijding der Tuberculose. Want wij durven het gerust een eer noenilen voor een start als hare inwoners in de gelegenheid ge steld worden kennis te nemen van deze kerncollectie van artikelen, die- een kijk geven op hetgeen de glevolgen zijn van de Tuberculose, de verschrikkelijke ziek te, -lie jaarlijks in tal van vormen dui zenden ten grave sleept, en van de mid delen ter voorkoming der ziekte ten, die welke kunnen worden aangewend, om h-1 lijfden der aangetaste personen te verzach ten en hen genezing tie brengen. Wij zonden hiermede willen volstaan en ons wijs willen maken, dat ieder uit zichzelf wel naai' de groote zaal van het Schut tershof zal gaan in den loop dezer wetek en zijn kennis op het gebied' dor tuber culosebestrijding gaan verrijken, maar wij mogen [dit niet doen, omdat er nu belaas zoovele lauwen zijn, die een opwekking zeer van nood© hebben en wij zullen daarom een korte opsomming geven van hetgeen te zien is. Wij vestigen dan eerst de aandacht op de tafel in hot midden der zaal, waarop in natura te aanschouwen is het kwaad dat de tubercelbacil aanbrengt in ver schillende deelen van het menschelijk li chaam, maar ook bij de dieren. Langs den wand zijh o.a. een vijftal modellen van kamertjes geplaatst, een tweetal geven een slecht en onzindelijk behandeld vertrek te zien, de andere wat door de Vereeniging gedaan kan worden en ook meermalen is gedaan om lie zelfde kamertjes te maken tot goede ver blijven, ook voor patiënten. Men ziet er verder een stand, waar de invloed van de alcohol op de Tu berculose wordt gedemonstreerd, een waar tie kwakzalversartikelen tot hun rec.htq waarde worden teruggebracht. Op een ta fel langs de raamzijde der zaal zijn ver schillende bestrijdings- en ont.smettingslJ middelen geëtaleerd, terwijl op die tafel ook een plaatsje is ingeruimd voor een demonstratie van goede en goedkoope middagmalen, zeker voor de huisvrou wen, 'die met beperkte middelen moeten toekomen, een kijkje waard. Noemen wij verder nog, een brochuren kiosk, model len van lighallen en ligtenten, desinfec tie apparaten, statistieke graphisch© voor stellingen enz., dan moge dit alles er toe bijdragen, dat zij die nog twijfelden, zich thans vast voornemen, een kijkje te gaan nemen. Morgenavond is de tentoonstelling, zoo als meer avonden gratis toegankelijk en kunnen !de aanwezigen t© 7.39 u. tevens toehoorders zijin van een lezing van den beer dr. A. J. Hoorweg, secretaris van de Provinciale Vereeniging tot b'estrijt- ding der Tuberculose. De opening der Tentoonstelling vlercf hedenmiddag bijgewoond door een groot aantal dames en heeren, o.a. door den Commissaris dei' Koningin, het lid der GodStaten, mr. Sprenger, den burge meester, secretaris, de heide wethouders en raadsleden, terwijl wij' onder de dames verschillende pleegzusters en dam'es, die zich met ziekenverpleging en philantror pie bezig houden, opmerkten. De voor zitter van de Prov. Zceirwsche Ver., de lieer I. H. Blum, Is'prak de openingsrede uit, schetste de Tuberculose ais een veël erger Vijand vgn de menschheid dan de oorlog en al nemen de sterfgevallen af, toch moet deze vijand door ieder met kracht worden bestreden. Spr. heette inzonderheid dien Commissa ris der Koningin en mr. Sprenger welkom en wees ©r op, dat in de laatste jaren mede door de gcede zorg van de over heid het sterftecijfer in Z©eland belang rijk is gedaalden Zeeland, dat vroeger onderaan stond op de lijst van Provin cies, inzake het sterftecijfer, thans no. 4 van bovenaf staat. Spr. 'tankte allen voor hun aanwezigheid en hoopte op den druk bezoek. De Commissaris der Koningin steldd er prijs op de Ver. succes toe te vven- schen met de Tentoonstelling. Hierop namen allen een kijkje op de expositie. De maiitrein van 6.10 uit Vüssingen zal Zaterdag a.s. hier stoppen tot het opnemen van de deelnemers aan de ver gadering der Belgische komiteiten, welke alhier wordt gehouden. Thans zijn de lessenaars in de vesti bule van het post- en telegraafkantoor geheel opgeknapt en herhalen wij uitdruk kelijk den wensch, dat nu een ieder mede werkte |om ze mooi te houden. Goes. Benoemd tot telefoniste 2e klasse ten Telegraafkantore alhier, me;. C'. Rever se, alhier. De Stoomboo'treederij voorheen J. en A. v. d. Schuijt zial zich bij nader inzien toch naar den pas ingevoerden Zomertijd regelen. De uren van vertrek van de stoomboot „Admiraal de Ruijter" blijven dus onveranderd. De moeilijkheden, welke liet getij zal veroorzaken, zijn wel te overwinnen. Op Donderdag 18 Mei zal een bui tengewone algemeen© vergadering plaats hebben van het Waterschap De Breedo Watering bewesten Ierseke. Oudelande. Bij dc verkiezing voor een lid van den gemeenteraad werden uitge bracht 143 stemmen, waarvan 139 geldige. Dhr. Bakker verkreeg 77 st. en dhr. Hart- hoorn 62 st.; 'zcodat gekozen is dhr. Bakker. i Ierseke. Gisteren vergaderde de gemeen teraad. Afwezig de lieer T. Cupery. Ingekomen was van Ged. Staten, dat besluit van den Raad om het tractement van burgemeester en secretaris op f1325 te brengen is goedgekeurd, tevens is goed gekeurd verhooging maximum hoofd, om slag, voornemen verkoop1 oud-gemeente huis en gemeenterekening 1914. Kasopname 30 Maart gehouden bracht aan den dag dat in kas was T 5093.31. Kohier hondenbelasting 1916 bedraagt over 90 honden f268,50. Straatbelasting wordt betaald voor 764 perceelen, te sa men metende 5407 meter en opbrengen de f 1081.40. Dan kwam een geweldige kluif aan do orde: het adres van. do Tuin- en Landbouwvereeniging verzoekende den ge meenteraad om in overeenstemming te komen met de Broede Wat. bew. Ierseke inzake verharding Ouden Dijk. De bur gemeester geeft na lezing van het adres een geschied kundig overzicht over dtwe kwestie en schuift de schuld op de Bree- de Wat. bew. Ierseke. De gemeente Ier seke is niet behandeld als 't behoordo en dit is de schuld van oude lang ver sleten kwesties. Dhr. I. Willemsen dringt aan op een zoeken naar overeenstemming met de Broede Wat. bew. Ierseke; de belangen voor do gemeente en gemeentenaren zijn te groot, om daar geen open oog voor te hebben. Kan niet de weg met 01- zende polder en Molenpolder te samen ge legd worden, dat dan de Breed© Wat. bew. Ierseke het onderhoud voor zijn re koning neemt? Spreker is voornemens zoo'n voorstel in te dienen. Dflir. Van Hannelen wilde de Breedo Wat. bew. Ierseke zijn zin geven, een knieval d-oen en zeggen jelui hebt gelijk gehad. Dus dat de Raad op zijn besluit terugkom©. Dhr. Bom geeft in overweging om de Breede Wat. bew. Ierseke 50 jaai» b.v. f250 te geven als dat goed is. Raads lid D;. Schipper geeft zijn inzichten weer en zijn ondervindingen opgedaan in de Kockestad. De burgemeester kan don Raad geen knieval aanraden. Dhr. I. Willemsen komt .nogmaals met zijn voorstel terug en verded'gt dit als het voórdceligst voor do gemeente, hetgeen Van Harmeien weer bestrijdt. Komt in stemming voorstel Van Har molen: do Raad geve do Breede Wat. bew. Ierseke zijn zin. Maar 8 van de 10 vroede vaderen besluiten geen gang naar Canossa te doen, en verworpen is het voorstel. Alsnu stelt dhr1. Willemsen voor, dat B. en W., of hebben die er geen zin .in, dat dan een commissie uit den raad be noemd worde, die overleg pleegt met den Ulzc-nde- en den Molenpolder. Aldus wordt besloten. Dus nu zullen B. en W. overleg plegen met de beide be trokken polderbesturen om tot eigen aan leg te geraken, en het adres wordt ge renvoyeerd naar B. on W. Het is lang zamerhand 9 uur geworden. Dè verga dering is tot 'lieden toe vruchtbaar aan bespreking en arm aan besluiten gebleven. Besloten wordt om do Spoorwegmij. Zuid Beveland, indien do lijn over Ier seke loopt en indien er aansluiting op do treinen komt, de verlangde subsidie te geven. Dhr. I. Willemsen dringt nog aan op bevordering van deze zaak, go- zien de belangen voor onze gemeente. Naar de eerste vergadering der Maatschap pij worden afgevaardigd: burgemeester en wethouders. De gasprijzen worden verhoogd van 10 en 11 op 13 en 14 ets., resp. voor meter en puuitgas. Ook wordt nog besloten om de Langeviele tot Wellewcgsche vale, om de opril aan den Ilavendijk en een ge deelte der haven te bestraten met klinkers. Het verdere gedeelte der agenda kon wegens het vergevorderde uur niet afge werkt worden. l>e oestercampagne kan voor onze plaats als geëindigd worden beschouwd. Een enkele zending daargelaten, die als uitsondering den regel bevestigt. Beter gaat het met de vangst der kreeften en rog gen, die is door het laatste mooie weer goed. Prijzen kreeft zijn evenwel van f 3.50 tot f2.25 en f2.50 teruggegaan. .Afzet gebied naast Holland, vooral België. Kioetinge. De heer A. Th. A. Wagtho, de nieuwbenoemde burgemeester dezer ge meente, is secretaris van den Armen raad te Middelburg. Coiijnsplaat. Ook hier brengt dc invoe ring van den zomertijd veel beroering. Hoorde men in de eerste dagen weinig klachten, thans worden ze meer alge meen. De landbouwers houden zich over bet algemeen aan de oude regelingvoor hen brengt de nieuwe zeer zeker bezwa ren mee. Toch zijn er ook die den zo mertijd hebben ingevoerd. Hetzelfde geldt hier ook van de ambachtslieden. Sommi gen regelen zich volgens den ouden tijd. zij zeggen daartoe genoodzaakt te zijn door .de landbouwers. Men spreekt er zelfs over om oen request aan den gemeenteraad te richten, om de schooltijden een. uur later te doen aanvangen, terwijl de klok dc-n zomertijd aanwijst. Kamperland. Dhr. J. W. Bierens, gebo ren alhier, eerste luitenant bij het 14e Rog. Inf. is met ingang van 4 Mei ge detacheerd geworden te Soeslerberg, om opgeleid te wo>'den tot luitenant-vliege nier. Serooskerke.jW.) De opbrengst van den verkoop van de Emma-bloempjes bedroeg hier f 31. i i1. i L?l Aardenburg. Bij K. B. is goedkeuring verleend op de N.V. Aardenburgsche fa briek tot bewerking van vlas. Directeur is A. J. M. de Sille. Sas van Gent. Benoemd tot wethouder P. de Vleescbauwer. Eilai'd Tholen. Men schrijft ons: Mét den dag meer blijkt het, dat de „nieuwe" tijd in de praktijk tot groote moeilijkhe den leidt en zich in onze streek niet aanpast aan het leven. D© meerderheid is er sterk tegen gekant en anderen wil len uit conservatisme den regeeringstijd niet huldigen, maar houden zich bij liet oude uur. Ook voor sommige scholen laat zich dat al geldenmen is hier en daar begonnen de schooltijden een uur later te stellen, zonder daartoe do noo- dige sanctie te hebben verkregen. Of de autoriteiten zullen toegeven? Velen zijn geneigd het voor waarschijnlijk te hou den. Ned. Herv. Kerk. Drietallen te Amsterdam (vacature Lam mierink) II. G. W. Briedé te Franeker,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 2