Mo. 186 Maandag 8 Mei 191 ti 30e Jaargang De üroote Oorlog, FEUILLETON. Binnenland. De zeven dagen van Robert Hardy. Het bestand verbroken. Het Kabinet beeft de to,ut begaan het Bestand te verbreken: dat wiJ zeggen bet is gekomen met wetsontwerpen, die no»od- wendig den partijstrijd in- den lande zou den doen ontbranden. En dat terwijl 't dit niet behoefde te doen. Er lag' nog genoeg ter afdoening gereed wat niet de partijen zou. geprikkeld hebben. Boven dien het kabinet was niet voortgekomen uit den politieken strijdhet had met liet program der vrijzinnige concentratie niets te maken. Doch te kwader ure schonk het gehoor aaar de inblazingen der linker partijen en decreteerde dat met de politieke wetsontwerpen die op z. ij n program, neen op Bat dei' concentre,tie stonden, zou kunnen begonnen worden, met andere woorden dat het Besland uit was. Minister Treub ging voor "met zijn Ouderdomsrente, als eisch van de heel© Linkerzijde de heer Schaper zelf erken de dit in de „Sociale Gids" terwijl 't tegelijk dienen moest een reeds bestaan de wet, 'de Invaliditeitswet, vrucht van, Tplma's werk, af te breken. Gelijk men weet is dit ontwerp dat een „recht," op Staatsbede-eli-ng schept voor zeven tig jarigen, ook voor hen diei hun jaren in ledigheid en verkwisting hebben doorgebracht, en dat onder den onwaren naam van Staatspensioen, bijna door de Tweede Kamer aangenomen. Ook de weigering om de wet-Talma uit te voeren en de passieve houding der regeering tegenover de lijkverbranding rijn zoovele factoren, die bewijzen dat het „de regeering" met de verbreking van het Bestand ernst is geweest. x ft Uitgava'.lén. Er mag in den komenden stembus strijd wel telkens de nadruk op gelegd, dat de vrijzinnige partijen die nog in 1913 met den glans van Heren strijdlust op het aangezicht de campagne tegen oris begonnen, reeds hij de herstemming uit gevallen bleken uit hunne vastigheid, en sinds dien tijd niet meer op dreef ge komen zijn. Men kent de geschiedenis. In Jnni ston den de concentratie en de socialisten nog als twee afzonderlijke partijen tegenover' ons, en ook, naar.' een politicus onder dezie eersten trachtte te doen. gelooven, tegen elkander. Doch reeds bij de eerste stemming had den de vrijzinnigen het afgelegd. Zij won nen niets en moesten bij de herstemming steunen op de socialisten. Nu, die hebben hen dan ook geholpen. Natuurlijk op voorwaarde, dal zij al de tegen ons in herstemming komende so ciaal democraten zouden overnemen. Het geen zij dan ook trouw gedaan hebben. Zoo lieeft de eens zoo machtige libe rale partij zichzelf bij de herstemming va.n 1913 voor goed uitgewischt. Uitgevallen uil hare vastigheden, kan zij zich nu nog slechts voortbewegen op geleende krukken van de sociaal demo cratie. Alle, ja waarlijk alle liberalen liepen naar 'het socialistische kamp over, ver dedigden met warmte hetgeen zij kort geleden bestreden hadden, en sloten, gelijk ons heden ten dage bleek, zelfs hier en daar met hen een verdrag om reeds bij eerste stemming samen te gaan tot verovei- ring van rechtsche Staten zetels. Een poging van een enkele in Groningen en Utreclü om precies .anders om te doen, werd reeds door H.et Volk op voor' den. delinquent niet vleiende wijze beant woord. Reeds eenige maanden geleden had dit zelfde hoofdblad der' socialisten op de' waarschuwing van een partijgenoot om de liberalen niet te zeer te vertrouwen, ge ruststellend geantwoord. Het antwoord kwam hierop neer: laat ze maai' doen, wij hebben ze 'toch bij d'r mouw vast, ontloopen doen zij ons toch niet, wij zijn de hond die de af dwalende schapen bij- den herder terug brengt. Yoor wie het letterlijk weten wil druk ken wij het af. Het Volk schrijft: Alle drie de (vrijzinnige) partijen heb ben, oin in 1913 hun bekeering (tot het staatspensioen) te voltrek ken, een punt van hun strijdprogram, 'hetzij dan dwaing- of vrijwillige ver zekering, opzij moeten zetten. Onder den druk der arbeidersbeweging zijn zij, al tegenstribbelend, al protesteerend, voortdurend Zoekend naar tusschendin- geu tusschen wat zij wilden en wat zij moesten, in 1913 bij bet staatspen sioen aangeland. Indien wij nu al de uitingen, die op dien lijdensweg 'hun zijn ontsnapt, verzamelen, dan is dat wel heel interessant, maar het po litiek belang ervan is zeer gering.... Het voorbeeld bewijst, dat de arbei dersbeweging altijd op haar post moet zijn, om als een herdershond de afdwa lende schapen weer temg tc brengen bij de kudde. Vernederender kan het haast niet. Eerst zich in de armen werpen van zijn ouden vijand, en dan nog eens de strie men van diens zweep op zich voelen aankomen. Zoo is de zoo in figuurlijken al.s let terlijken zin, arme liberale partij Beknopt overzicht van den toestand,. De bladen kropen schier over van de persstemmen over Dnitschland's jongste Inot-a. En dat is te. begrijpen. 't Stuk was met zooveel spanning ver beid en opent zooveel gezichtspunten, dat men er niet spoedig over uitgepraat is. We mogen Zaterdag wat optimistisch in onze uitspraken geweest zijn, toch is de spanning, waarmede men het docu ment verwachtte, niét geheel opgelost. Het gaat vooral hierom: Aan 'het slot der nota beeft de Du.it- sche regeering verklaard, dat zij van de Amerikaanscbe regeering verwacht, dat deze er nu bij de regeering van Engeland op aan zal dringen de bepalingen van het volkenrecht na te komen. Baat zulks niet, dan zal Dmitsc'hland zich „de volle vrij heid van haar beslissingen moeten voorbe houden". Door Germania wordt dus de gedane concessie min of meer afhankelijk van de Britsche blokkade gemaakt. Weigert dus President Wilson met En geland te onderhandelen ten einde een wijziging in Engeland's oorlogvoering ten opzichte van Duitschland te bewerkstel ligen, dan treedt de mogelijkheid van een Uitgave van de NaaniL Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. ïloofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTSAAT 219. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHU1J - i- BURG. Drukkers: Dosterbasn Le Coinlre Goes, v».mumcurj—'i Naar het Engelse h van Charles M.. S h e 1 d o n door v. d. M. 17) Tot den middag bleef Hardy aan z'n bureau werken. Maar ofschoon hij met volle toewijding arbeidde, Waren zijn ge dachten toch telkens bij de mannen in de machinehallen. Hij kón zich maar niet losmaken van (de overtuiging, dat, als een sjwrwegmaatschappij' dat wilde, zij de arbeids- en veiligheidsvoorwaarden hareT werklieden kon verbeteren zondter daar bij gevaar te loopen van slechter werk of geldverlies. En toen het 12 uur sloeg, verliet hij) het kantoor met het vaste voornemen de menscben te laten gevoe len, idat hij ze niet als machines be schouwde. George was beneden, toen zijn vader thuiskwam; hij keek hem nieuwsgierig! aan, inplaats van; met schaamte de oogen neer te slaan oiVer den vorigen avond. Na 'den lunch riep1 Hardy zijn. zoon bij zich in z'n werkkamer, alvorens naar de begrafenis te Vertrekken. Rustig, ra laar met warmte begon Haridy Ik behoef je wel niet te zeggen, George, 'dat je dronkenschap van gister avond mij' jdiep gegriefd en bittér ge smart heeft. Do gevoelens van 'een vader en een poeder in zulke oogenblikken vermag jij (niet te peilen. Maar ik heb je hier niet geroepen, om je over dit wangedrag te 'bestraffen. Ik wensch te weten, wat je onder deze omstandighe den vfan plan bent te gaan doen. Haridy zweeg eren, ging dan voort.: Ik weet zeer wel, George, dat iii mijn droom als een hersenschim en mij •met recht compos mentuis beschouwt 'Nietwaar Hardy keek zijn zoon doordringend aan de jongéman stamelde !E(h ja,©hja, ik begrijp» het niet goed. Hardy hernam Maar ik heb zeer helder begnep-en, dat alleen (de overtuiging der vre'eselijke werkelijkheid de verandering in mij kon bewerken, (die jij en alle andere huis- genooten bij mij hebben waarg'enom|0ln< En je zujt moeten erkenden, dat ik thans, gansch anders handel dan Vóór mijn droom) geschiedde. Het is niet natuurlijk van -eten Vakier, 'dat (hij rijn eigen kinderen ver waarloost, e(n ik heb het gedaan. Het is slecht, dat zulk een vaider zijn tijd en' geld en kracht ten eigen bate verspilt breuk tusschen dc heide Staten opnieuw naar voren. De „Kölnische Zei tang" ziet dit wel in en schreef dan ook, dal er tijd is gewonnen, doch dat, er geen zekerheid is verkregen, dat de breuk voortdurend zal vermeden worden. Het blad meent, dat. do definitieve beslissing vermoedelijk eerst na verdere onderhandelingen zal plaats vinden en dat de toestand dus thans nog niet uit het acute stadium ge treden is. De Duitse he bladen zijn Ln tusschen alle van oordeel, dat het Keizerrijk een „groot- sche daad" heeft verricht, door aan Ame rika,'s verlangen tegemoet te komen. De F rank f. Zeitung" legt er ook den nadruk op, 'dat van Engeland naleving van de volkenrechtelijke bepalingen ge- eischt wordt. Het blad schrijft o.m. „President Wilson heeft in zijn positie, die in zijn eigen land zooveel aangeval len wordt, ongetwijfeld een groot succes behaald. Hij heeft van Duitschland aan merkelijke concessies verkregen. Zijn po sitie kan heel groot worden, als hij nu ook tegenover onze vijanden met ernst en nadruk voor hel volkenrecht en voor het eigen voordeel van Amerika opkomt. Toonen onze vijanden zich als tot dusver doof, dan behoudt ook Duitschland zich het recht voor, zijn nu getoonde tegemoet koming te herroepen. Zo-odoende is aan de waardigheid -en de belangen van Duitschland niets te kort gedaan. Wel echter hebben wij den goeden wil getoond, om voor ons deel aan een duurzame regeling van den zee-oorlog mede te wer ken". Van de slagvelden 'tvolgende: D-at de gevechten bij de Maas hevig zijn, moge blijken, uit het volgende Ha.va.s- bericht v-an gisteren: „De strijd werd sedert a,cht en veer tig uren op den linkeroever van de Maas hervat met een woede, zooals er niett meer geheerscht had sedert tien geweldi gen stormloop bij liet .begin van het al- gemeene offensief tegen Verdun. Het bombardement werd met toenemen de hevigheid in den sector van de hoogte 304 voortgezet en bereikte een ongekende hevigheid. De stellingen ten Noorden van de hoogte werden totaal omwoeld. Eenige v-an onze loopgraven werden on houdbaar door het artillerievuur van den vijand en door de granaten met ver stikkende gassen. Deze loopgraven werden ontruimd, maar de vijand en dit is het voornaamste bezette ze niet. Onze batterijen verhinderden hem door huin krachtig vuur op te rukken". De Noordelijke helling van hoogte 304 zo-u nu een neutrale- zone tusschen beide par tijen vo rmen Het, Dnitsche bericht lelt weinige woor den, ge'eft dus niet de gelegenheid H-avas te co-ntroleeren of te vergelijken. Wel meldt Berlijn, en dit is niet zon der belang, dat de gevechten ten W. van de Maas nog niet ten einde zij'n ge bracht. De toestanid kan ziclh dus nog wijzigen. Men bereide zich voor op Ver rassende feiten op dit puint van het front. Op het front van de Düna richtten de Dnitschers een levendig artillerie-vuur op de versterkingen van Uxküll en op dé) streek ten Oosten van Friedrichstadt. Hun vliegers wierpen bommen op verschillen de plaatsen van het front. Russische torpedobooten beschoten zon der groot resultaat (te N.-O. kust van Koerland. .om zijn zelfzucht bot te vieren, en ik h'eb het gedaan. Mijn. zoon, jij moogt eraan twijfelen, maar ik ben er volkomen zie ker van, idat ik na Zondag a.s. niet meer leven zal. En ik tracht thans te leven, zo-oals ik behoor te leven onder die om standigheden. Mijn jongen, ik wenschta wel, dat jij je gedroeg zooals het onder zulke omstandigheden behoorde. Als ik zal zïj!n heengegaan, dan zullen je mote- der en de meisjes jqn om leiding vra gen. Je zuilt wellicht tijdelijk de academie moeten Verlaten; daarover zullen we 't Vanavond hebben. (Maar ik wensch, dat je mij nu belooft, dat je nooit weel een glas zult aanraken of een kaart zult schudden. Geo-rge lachte wat pijnlijk en loog toen: Ik zie volstrekt geen kwaad in 't spel, als (het louter voo-r de grap gaat. Ik speel' (niet om geld, zooals zoovelen doen. George, hernam zijn vader, hem ernstig -aankijkende, je hebt de waar heid niet gesproken. Eenige- avonden ge leden heb je om geld gespeeld. Het is ■ïe ^hogelijk, (dat te ont.kennlen. Toen heb je mijn verlof om! uit te gaan, schandelijk misbruikt. G-eorge werd. 'doodsbleek, en zat met gebogen hoofd neer, terwijl zijn vaideai diep ernstig voortging: George, denk aan je moieder, wieil Korte Oorlogsberichten. In Engeland zijn thans 3463 in richtingen, waar onder staatstoezicht mu nitie wordt vervaardigd. De Eransche bark „Le Piiier" (2427 ton) is in den grond geboord. Volgens de „Times" verloren dié D-uitschers tot nog toe 13 luchtschepen, waarvan 6 in het loopende jaar. Een Zwitsersch blad zegt, dat te Marseille niet meer dan 9000 Russen gei- larid zijn. De transportschepen werden door Japansche oorlogsschepen begeleid. Bij het zinken van de „Marquette" was de marconigrafist Henry Dews omge komen. De gezagvoerder, die wel gered werd, schreef aan de ouders van Dews een brief, waarin de volgende passagel voorkwam „Het was nadat ik een van mijn man nen op het vlot geduwd had, waar,hij drie maal van was aangevallen, dat ik uw zloon -aan den anderen kant van het vlot ziag a^ghjden. Hij was eraf .gegaan om ruimte te maken voor de anderenIk zlworn naar zijn kant; maar hij-zei dat. hij „all right" was en gümlaijhte dapper. Uw zoon, die zag in welke moeilijkhe den wij verkeerden, meende dat. het 'be ter 'zou zijn een st.uk wrakhout te -pak ken te krijgen, en ofschoon hij rnrtziettend van de koude te lijden had, ztwom ,hij er u-aar toe. Het was maar een paar me ter. Tk zlag, dat hij er veilig wp kwam te zitten; -en het scheen of hij nog voLko- men in staat was, zich er aan. vast te klampen. Van waar ik was, kon ik in het rond zien en na een poosje ko-n ik uw (zloon nog ontwaren, terwijl "hij zich kranig bleef vasthouden. Maar langzamer hand dreef hij uit het gezicht en ,ik zag hem niet meer Te Keulen is een directeur van een bakkerij zwaar beboet, omdat hij bij het bakken van brood fijn zaagsel onder het meel mengde en wel 5 pond óp 120 brooden. Drie maanden lang had hij deze v-ervalschimg gepleegd. In Spanje worden li andel s-tefe- grammen aangenomen tegen half tarief. -- De Prins v-an Wales bezocht met den koning van Italië verschillende puntten van het front. Een Aiuerifcaansche maatschappij aal binnenkort een aanvang maken met de berging van ladingen edel metaal en an dere kostbaarheden, die tengevolge van den oorlog op zee zijn gezonken. Tot de talrijke schepen, die de onder nemende maatschappij denkt te bewerken, taal ook de „Lusitania" behooren. Naar schatting zal zij goederen tot een waarde van 720,000j|000 gulden kunnen halen uit schepen, die thans tot op eene diepte van niet meer dan 130 meter onder de op'- pervlakte der zee liggen. Een Atheensch blad verneemt uit Kori'oe, dat behalve de Russell" nog een transportschip met 600 Russen aan boord opi een mijn geloopen en gezonken is. Slechts enkelen werden gered. Lijken van Engelschen werden opgevischt en in Malta begraven. Een Dnitsche fabriek is er in ge slaagd ook voor snelverwerkingsstaal een staalsoort te vinden, welke uit louter bin- nenlandsch-e grondstoffen is vervaardigd. Deze vinding is v-an belang daar het ver mogen der geschut fabriek en metaalbe- werkingsfabrieken afhangt van soort en hart bij'ha brak, toen je gisteravond thuiskwam. Ik .vraag je niet: denk aan aan mijl. Ik ben niet voor je geweest, wat een vader voor je had behooren te zijn. Maar als je je moeder en zusters liefhebt, en je hieb-t nog eenig zelfrespect overgehouden, laat dan de drank en de kaarten voor altoos onaangeroerd! i Na -een oogenblik van spannende stilte vervolgde Hardy Mijn jo-ngén, als voor God's aange zicht hiel ik je: Herinner je, wat Hij voor je gedaan heeft. Jia bent jong. Nog een gehetel leven ligt voor je. Als God je het leven spaart, kunt je- nog zooveel' inhalen. Alles ,wat ik bezit zou ik er voor willen geven om te staan, waar jij nu staat, en om- mijn leven nog eens over te leven. Maar dat kan niet. Het ver leden is pnherroep'elijk. Maar wat altoos isberouw hebben en dat toonten. George, geloof mij: je moeder zag je- lieVer ge- storvfen dan je zoo te zien thuis ko men als gisteravond. j\Vij houden van je Hardy kon niet meer. Hij! legde zijn hanld op- George's hoofd, als ware hij nog een kleine knaap en zei alleen nog: Mijn jongen, verzoek God niet! Dan ging hij! heen, George achterla tende met de -overweldigende indrukken Van zijhs vaders ontroerende woorden Maai- nog kon het kinid van zooveel tra nen en gebedlen e-r niet toe komen, om VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. poat1.53 Losse nummers9.05 Prijs der Adverteniiën 15 regels f 0.50, iedere regel meer 10 cfc. 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels ƒ1. iedere regel meer 10 ct. hoeveelheid van het ter beschikking staan de werktuigstaal. Gedurende de laatste 30 jaar- zijn er in de Ver. Staten 4000 mensch-en gelyncht. Daaivan komen 90 pC't. voor rekening van de Zuidelijke Staten. Voor de Vlaamsche kust, aldus een bericht uit Berlijn, werd op 5 Mei in den namiddag een vijandelijk vliegtuig in eeni luchtgevecht, met. medewerking van een onzer torpedobooten naar beneden ge schoten. Naderbij komende EngeJscha strijdkrachten ter zee verhinderden de redding der vliegers. Verder maakte een- onzer torpedobooten op 6 Mei voor de Vlaamsche kust een onbeschadigd En gelsch vliegtuig buit en nam beide officie ren gevangen. Ten Westen van Hornsziff werd in den morgen van 5 Mei de Ea- gelsche onderzeeboot E 31 door artillerie vuur van een onzer schepen .tót zinkeaj gebracht. "Wegens het toenemend gebrek aan laadruimte zijn in Denemarken twee zeil schepen van 1775 en 1786 weer m -dienst gesteld. In het hospitaal van Charing Cros» ligt een gewonde soldaat di-e all in het afgeloopen jaar 35 operaties onder gaan heeft en nn voor de 36ste maat geopereerd zal worden. Niettemin heeft de man een groots opgewektheid gehou den. Een jaar geleden kreeg hij een steek met -een bajonet door de .keel en daarna heeft hij aldoor in het hospi taal -gelegen. Hij 'brengt zijn tijd door mei. d-e .andere patiënten na te loopen, die er volgens hem1, -erger aan toe zijn. Voor een blinden kameraad gebruikt Hij oogen, een ander die een arm kwijt is-, staat hij met zijn handen bij. Op 3 Mei werd een Fransch vlieg tuig, dat hoven Bir-es-Sebah vloog, ten Noorden van deze plaats naar ben-eden geschoten. De vlieger is gevangen geno men. Hij beloofde -den ter hulp toegesnelde Bedoeïnen geld„ indi-en zij hem zijn vlucht vergemakkelijkten. Te Brussel verschijnen twee nieuwe blade-n, -die voortdurend de DuitsJcher» voor den gek houden. ,„D-e Klets" en „De B-elg". In -een Duitsch blad komt earns advertentie voor, waarin -een slager een groot© partij „nicht ganz einwandfreie" of, vrjj vertaald waar een luchtje aan is worst te koop aanbiedt. En er zijn mensc-hen ook die zulke worst koopen, omdat d-e goede t-e duur is. Dezer dagen kocht een Berlijnschaj vrouw, wier man aan het front strijdt, bij een groentenhandelaar tegen hoogem prijs paddestoelen. Toen zij 'die thuis nakeek, bleken Jij vol wormen te .zitten. Zij ging naar de winkelier terug, -ear daar zij na veel moeite slechts- de helft van den koopprijs terug kon krijgen, haalde zij de politie -er bij. De 'handelaar kreeg 50 mark boete. Berlijn klaagt steen en heen over de knoeierijen m-et levensmid delen. Wittebroo 'd. Op een door het gemeentebestuur van) Hattem tot den minister van landbouw gerichte vraag heeft deze verklaard, dat de burgemeester toestemming .mag geven te luisteren naar (de stille stem, die in hem fluisterde„Mijn zoon, geef Mij uw hart. Laat af van het kwade, jaag het goéde na. Verkeer (uwen weg en zoek rechtvaardigheid". Om één uur kwam Hardy beneden en terwijl hijl de kamer binnenging, waatl zij'n Vrouw en dochters zaten, herinnerde hijl zich, -dat n-o-g» eenige. zaken ©westen besproken worden met zijn leenigen broe der, die op twintig mijlen afstands in de genabuurde stad woonde. Hij sprak er1 met z'n vrouw over, en zijl drong er op aan, -dat Wi Hem met den trein van 3 uur zou gaan, doch Hardy wilde zeiê" met zijtn broeder spreken; hij zou' dan te zes uur terug zijn, nog vóór het eten. Clara vr-oeg of zij niet mee mocht en Bettie wil-de ook graag mée: zijl had haar tante in langen tijld' niet gezien. Hardly had er niet tegen, dat zijl meegingen. Alie zou zich in dien tijld met George be zig hoiujden en toen) vertrokken Hardv met zijiri vrouw naar ide begrafenis. Nog was hij gansch vervuild van het onderhoud met George. Aan Clara beloofde hijl, des avonids met haar te zullen spreken ove? haar verhouding tot James. (Wordt vervolgd. i -i

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 1