m in i o De Groote Oorlog. FEUILLETON. Binnenland. Stat0ii~G@n@raaS Zaterdag 6 Mei 1916 30e Jaargang No. 185 De zeven dagen van Robert Hardy. P— Bedenkelijkedemocratie. Uazer 'dagen heeft de gemeenteraad van Amsterdam zijn goedkeurend zegel ge hecht aan een voorstel van Burgemeester en Wethouders om den onderwijzer De Jong te ontslaan, wijl deze in buitenech telijke gemeenschap' leeft a>et eeu jonge flame; met andere woioiden practisch aan hanger is van de leer van het vrije hu welijk. Wie mee dat ontslag voorstelde, was de. lieer Vliegen, en wie mee er voor stémide was de heer Dekkers, beiden so ciaal 'democraten. Deze twee hebben het nu hij hun partijgenooten verkorven. Hun daad gaat 'in, zeggen 'dezen, „tegen elk democra tisch voelen en denken". Men leest dit in een motie; afgedrukt in. Het Volk, welke luidt. De Vergadering, kennis gtenomen heb bende van hel feit, dat de partijgenoo ten Vliegen en Dekkers in de gemeen teraadszitting Van 9 Februari j.l. ge ineend hebben te moeten -stemmen Voor het ontslag van den onderwijzer De Jong, omdat deze een met-wettelijk hu welijk aangegaan had; Van oordeel, dat hiermee door genoemde fraktie léden ge handeld is tegen elk demokratisch voer len en denken in; betreurt de houding van deze. partijgenooten ten zeerste en 'besluit deze motie te publioeeren in „Het Volk". Wij noemen dit een staaltje van be denkelijke democratie. Waar men terecht komt, wanneer men met deze mede gaat, leert weer deze motie. Denkt er am. A.s. Woensdag 10 Mei naar Vlissin- gen Deze opwekking geldt in de eerste plaats Zeeland's antirevolutionairen. Doch ook de- Roomsche en Historische kiezers zijn hartelijk welkom. De toegang is. vrij voor alle Rechtsche kiezers. En ook voor hunne vrouwen en dochters, indien zij 't met hen eens zijn. De Wilde en v. d. Voort van Zijp, wenschen een opwekkend woord te spre ken. Daarom, allen op. En straks, gesterkt door hun woord, naar huis' teruggekeerd, omi op uw beurt de overige geestverwan ten te bezielen. ij waarschuwden reedshet geldt de voorbereiding voor een campagne zoo zwaar als nimmer te voren. lot ziems.Woensdag in Vlissingen, Con certgebouw, Emmastraat! zij derhalve aller leus. Tweede Kamer. Absentisme in het Lager- huis. De gestichten krij gen ook wat. Een nieuw instituut. Gisteren is er vergaderd tot men niet meer kon of vulde. Te laat begonnen wegens gebrek aan het vereischte aantal leden, is de vergade ring ontijdig beëindigd, doordat een stem ming het ontbreken van het quorum aan toonde. Wanneer rechts vau de week niet zoo goed opgepast had, zouden dergelijke ge vallen zich reeds eerder hebben voorge daan. De heer Rutgers, over wiens amende ment Dinsdag nog eens gestemd moet worden, liehoeft zich niet met de hoop te vleien, dat 't dan aanvaard wordt. Van de 47 leden, die te half drie pre sent waren, verklaarden zich er 11 vóór. Zijn voorstel had de strekking om de rente te doen vervallen als de rente trekker zich in het buitenland vestigt, een gevangenisstraf ondergaat of in een Rijkswerkinrichting wordt opgenomen of misbruik maakt van sterken drank. Niets voor de linksche heeren, zooals de lezer ziet. Zwaar is gisterochtend geboomd over de vraag, hoe wel gehandeld moest wor den met de uitkeering van twee gulden 's weeks voor ouden, welke in gestichten zijn opgenomen. De gelden worden aan de gestichten uitbetaald, aldus bepaalde het ontwerp. Heeres, de anti-clericale Heeres, ver trouwde dit zaakje niet. Dan zouden zulke gestichten immers het volle bedrag ten eigen bate kunnen aanwenden! Hij bedacht toen een amendement, dat den kantonrech ter nog iets meer te doen zou geven eti voorschreef, dat deze voor elk geval beslissen zullen, voor welk gedeelte de gestichten de ontvangen twee gulden naar goedvinden zouden mogen aanwenden. Snoeck Henkemans en. de minister de den alle moeite, om den heer Heeres aan 't. verstand te brengen, dat hij weer door sloeg. Limburg stelde tenslotte voor: gelijk deeien. 't Slot van de belachelijke scène was, dat het artikel werd aangenomen, nadat V2 in gewijzigd was. 't Spreekt vanzelf, dat de roode broe ders alles aan de oudjes wilden geven. Verder kwam nog een nieuw instituut ter sprake. In het ontwerp is n.l. voorzien in de moeilijkheid, dat gemeentebesturen en in het algemeen de uitvoerders der wet wel wat controle kunnen noodig hebben om de toekenning van de bedeeling niet al te vrijgevig te doen plaats hebben. Te dien einde wordt gewag gemaakt van ambte naren, door de Kroon benoemd, die de gemeentebesturen en de Gedeputeerde Sta ten, wanneer daartoe reden bestaat, zul len verzoeken een door' hen toegekende „rente" in te trekken. Protest van dr. Kooien op juridische gronden belette niet, dat ook dit nieuwe instituut het ontwerp zal ontsieren. Zooals jgezegd, tot Dinsdag heerscht er rust in 's lands vergaderzalen. Baknopt overzicht van den toestand. 't Heeft heel wat voeten in de aarde gehad, alvorens het antwoord der Duitsche regeering opi kite nota van president Wil son gereed was; toch mag Amerika te vreden zijn over den datum van indie ning, want er Waren heel wat bespre kingen in het hoofdkwartier noodig, Wel ker resultaat natuurlijk nog in een diplo matiek gewaaid gestoken moesten Worden. Of Amerika oVer Iden inhoud al dan niet teVreden is, is een andere zaak. Doch dit zal wel' spoedig blijken. Laat ons 'den inhoud van de nota kor- telijks releveeren en zien of er kans op minnelijke schikking is. r 2"kZeeuw Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau to Goes: LANGE VORSTSTR AAT 219. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ - L. BURG, Drukkers: Oosterfoaan Le Cointre - Goes. Naar het Engelseh van Charles M. Sheldon door v. d. M. 16) Toch merkte James wel op1, dat er bijl Haildy een machtige verandering had plaats gegrepen. En het kon ook niet ontkend, zijn woorden maakten op James grooten indruk. En dit te meer, omidat hij een jongmensch was als duizend an deren matig, perlijk, vlijtig, vrij van drank en spel, moreel' sterk, maar zonder bepaalde geloofsovertuiging. Ben ik een christen, zoo vroeg bjj zichzelf nog eens jdNeen, bijl kpn niet zeggen, dat hij dat Was. En ook nooit had hij zich daarover uitgelaten. Inderdaad, nimmer had die vraag zich aan hem opgedron gen. En hrj antwoordde Hardy: Nöen mjjnheer. Ik geloof niet, dat >k ben wat men neemt: een Christen. En om te leren alsof elke flag de laatste flenkt u dat dit mogelijk is, mijin- Ra-ifly gaf geen antwoord. In gedachten i ei',Zj° b ^eP' bij' voort. En al pratende, ïadden zij tien hoek bereikt, waar James zou afslaan om zijn kantoor te bereiken. u mj°est Hardy wel spreken. Ik zou nog eens weer met je vven- schen te spreken. Vandaag is 't Dinsdag, laten we zeggen: morgenavond. Ik wou je vader dan ook wel eens spreken, wV'ivVJHa^y was OP 't punt te zeggen, flat hij de Caxtons dan vergeving wildé vragen, maar hij! deed het niet, en wilde heengaan. Dat ziende, riep James met warmte uit: Dus u staat mij toe, hoop te blijven koesteren opi uw toestemming in mijn verloving met Clara? Dan, zaGhter Sprekende, ging hij voort- iVetgeet niet u,w eigen jeugd, mijn heer, en de wijze, waarop u uw liefsten wensch vervuld zag. Hardy ging hier niet op in, maar keek den jongeman doordringend,. aan. Dan schudde hjjl hem hatelijk de hand en vervolgde haastig zijn weg. Nog even keek James, die dien blik nooit vergeten zoui, hem na, en terwijl Ide afstand hem aan z'n loog onttrok, ging hij ook zijns weegs. Daar Was iets in hem, dat hem, alle hoop gaf. Maar er was ook iets anders; dat helm nog Idieper had vastgegrepen; hij- kon Iden indruk niet venten, welken die waag opi hem gemaakt had: Zijt ge een Men weet reeds, dat Uuitschland om trent de Sussex nog nadere gegevens wenscht, alvorens een definitieve uit spraak te doen. Te dezer zake verklaarde de Duitsche regeering wel, datzij uit sluitend uit consideratie voor de belan gen (der onzijdigen, in het gebruik van het wapen ider duikboot, zich vergaande be perkingen heeft opgelegd, die noodzake lijkerwijze ook Duitschlan-l's vijanden ten goede komen. Inderdaad hebben de Duit sche zeestrijdkrachten bevel gekregen den ftuikhootoorlog- te voeren volgens de al gemeen© 'beginselen van het volkenrecht ten (opzichte Van Giet aanhouden, door zoeken en vernietigen van handelssche pen. (We denken hierbij' niet zonder ver ontwaardiging aan het geval met de Ber- kelstroom. Red.), met uitzondering slechts van (den handelsoorlog tegen vijandelijke vrachtschepen, in Engelseh oorlogsgebied aangetroffen. De Duitsche regeering kan aan nie mand toestaan er aan te twijfelen, dat jdi-e bevelen loyaal gegeven zijp. en even- Zoo [uitgevoerd worden. Vergissingen zoo als er metterdaad zijn voorgekomen zijn Voorgekomen zijp bij geen wijze van oor logvoeren geheel te vermijden. Die zijn in een zeeoorlog tegen een vijand, die zich van alle geoorloofde en ongeoorloofde lis ten bedient, verklaarbaar. Duitschland wil nog altijd afspraken tref fen 'met Amerika, oim verdere vergissin gen te voorkomen. In overeenstemming met de bij her haling door haar gegeven verklaringen, kan fle Duitsche regeering niet afzien van het gebruik van het duikbootwapen, ook in (den handelsoorlog. Als zij.thans ten opzichte van de aan passing 'van de methoden van den duik bootoorlog aan de belangen van de neu tralen tot tegemoetkoming besluit, zijn voor haar de gronden beslissend, die zich over 'de beteekenis van biet punt in kwes tie voordoen. Bij Idezen staat van zaken, zegt de nota even verder, kan de Duitsche regeering niet anders dan opnieuw haar leedwezen erover uitspreken, dat de humane ge- voelens der Amerikaansche regeering, die met zoo groote warmte uitgaan naar de betreurenswaardige slachtoffers van d'en duikbootoorlog, zich niet met evengroo- te warmte uitstrekken tot de vele milli- oenen vrouwen en kinderen, die naar. het uitgesproken voornemen van de En- gelsche regeering in dien honger worden gejaagd, teneinde door hun hongerlijden de overwinnende legers vair de centrale mogendheden tot een smadelijke capitu latie te dwingen. En Idan krijgt Engeland een uilbran der, Engeland, dat de eene overtreding van het volkenrecht op de andlere sta pelt ten nui zelfs den neutralen verbiedt Dutische bunkerkolen te gebruiken. Als de Duitsche rege'ering desniettemin tot een uiterste concessie besluit, is Voor. haar daarbij beslissendin de eerste plaats die meer dan honderdjarige vriendschap tusschen de twee groote volken, in de tweede plaats echter de gedachte aan het zware noodlot, Waarmee uitbreiding len Verlenging van dezen vreeselijken en bloedigen oorlog de gansche beschaafde merischheid bedreigt. In het bewustzijn van haar kracht heeft de Duitsche rege'ering zich veroorloofd! tweemaal in de laatste maanden haar bereidwilligheid tot eten vrede, waarbij Duitschland's levensbelangen worden ge waarborgd, openlijk voor de heelte we- Christen? Zelfs toen hij1 's avonds naar huis ging, bleef die Vraag in hem weer klinken; zij gaf hem geen vrede. Hardy kwam juist zijn kantoor binnen, toen Burns het door een zijdeur verliet en den tuin doorliep. Hardy volgde hem en zag, dat lyj de machinehal' binnenging, waai- jhijl bij een der verste vuren een der arbeiders toesprak. Deze was een Noor, Herman geheeten. Hij was bezig met .het snijden van staalplaten. Barras liep, pa met hem gesproken te hebben, naar een tweeden werkman, klein van persoon, die bij een boonnacKine stond en gaten hoorde in zware ijzerten loconio- tiefdeeien. Juist toen Burns ook dezen werkman verliet,* Jcwlam Harfly hem te gemoet en tikte hem op den schouder. De opzichter verschrikte, verrast hier zijn chef te zien. Deze vroeg: Wel Burns, hoe gaan de zaken van morgen? Nu meneer, de lui mopperen nogal, dat ziji niet dezelfde vacantie hebben als hun makkers in de afdeeling van Sco- ville. Maar wij; kunnen toch dè heele zaak niet sluiten, is 'J wel,, vroeg Hardy. Die menschen zijn onredelijk in hun wen- schen. Ik beta bang, meneer, diat we moeite mét ze krijgen. Ik Voel het, het zit in reld. kond te doen. Zij heeft daarmee wil len 'te kennen geven, dat het aan haar niet 'ligt, dat den volkeren van Europa de vrede 'nog langer wordt voorbehou den. Met zooveel te inteer recht mag de Duitsche regeering Verklaren, dat zij het voor kle menschheid en die geschiedenis niet verantwoorden kan, dat na '21 maan den oorlog de kwestie over den duik- bootoorlog een wending' neternt, die den vrede tusschen het Amlerikaansche en het Duitsche volk ernstig zou bedreigen. Zulk een ontwikkeling wenscht die Duitsche re geering, voor zoover het aan haar ligt, te -voorkomen. Tegelijkertijd wil zij het uiterste doen, om, zoolang de oorlog nog voortduurt, de beperking van dten oorlog tot fle strijdmachten van de oorlogvote- renden mogelijk te maken. De Duitsche regeering koestert dus de Verwachting, Idat de nieuwe instructie aan de Duitsche strijdkrachten ter zee ook in ide oogen van dje Amerikaansche re geering, jallle beletselen Voor de verwe zenlijking yan ide op '23 Juli 1915 aan geboden eamlenwerking tot de nog ge durende dten loop van dezen oorlog te herstellen vrije vaart ter zee zal hebben uit Iden weg geruimd. Ook twijfelt tie Duitsche regeering er niet meer aan, dat de Amerikaansche regeering thans van de Britsche regeering onverwijld en mloj mul ruk de inachtne ming zal eisclien, en ook zal weten af te Idwingen van de volkenrechtelijk© be palingen. Mochten fle stappen van de regeering van kle Vier. Staten niet tot het gewenseh- te succles leiden, om aan de wetten der menscbelijkheid bij alle oorlogvoerende na ties gezag* te verschaffen, dan zou de Duitsche regeering zich tegenovter een iiieuwlen toestand geplaatst zien, voor welken zij zich volledige vrijheid', van be sluiten motet voorbehouden. Tot zoover fle nota. We 'hebben er misschien meer uit over genomen, dan met hot oog op de be schikbare plaatsruimte weinscJielijk was, doch nu is het tenminste mogelijk, dat men zich een oordeel vormie. We kiiinnten niet ontkennen, dat de no ta sympathieke geluiden laat hooren. Ze is 'ernstig, foxseh, mensohelijk en welwillend. Ons dunkt, dit geluid meet in,Amerika Wel indruk maken. Vooralsnog gelooven we niet aan een conflict t.usschén dte beide briefwisselende machten. Voor medcdeelingen van de slagvelden zie mlen andere rubrieken. Korto Oorlogsberichten. Gisterochtend hoorde men te Ame land zwaar kanongebulder in het Noor den. Te Johannesthal is een vlieger bij een vlucht van een hoogte van 100 M. naar 'beneden ges tori, waardoor de dood onmiddellijk intrad. De aardigheid van het „nagelen" (bespijkeren) is er nog niet af in Duitsch land. Zoo zal ook de hoofddeur van de garnizoenskerk te Stettin bespijkerd en met twee ijzeren kruisen voorzien worden. De Russische prins Sabanow Ros- towski is të Stockholm aangekomen. Hij bestelde een extra-trein voor Bergen en gaat vandaar naar Engeland. Men ge looft, dat de prinS als bijzonder koerier van den Tsaar belangrijke berichten overbrengt. fle lucht. Hardy ging op Bu|m's Vermoeden niet in, jdjocii keek om zich heen. In de hal len waren thans een 200 man aan het werk, en zoovter zijn oog reikte,. Was het een gewirwar van machinerieën, ter wijl bet rollen der zWare kettingen, het beuken fler ijzeren platen, het geratel der kleine vervoerwagentjes als een gewel dig lied van 'den arbeid hem' in de ooren klonk. Hier staarde hem de Genius van flen arbeid grimmig aan, en Hardy ge- Voelde juist nu zoo sterk, hoeveel' in deze wereld van zwaren en harden arbeid het lichaam, hoe weinig de ziel woog. En terwijl hij dit overdacht, bracht zijn her innering hem terug in idle jaren, toen hiji-zelf dit werk deed! 't Was hetzelfde werk, maar hoeveel haidden de machines niet overgenomen 1 Hardy schaamde zich er niet over, dat hij van gewoon arbeider was opgekomen tot wat hij nu was. Integendeel, altoes sprak hij met trots over zijn aandeel in Iden zwaren arbeid der staalfabrieken, 'en hij steljdje ei' een eer in, nul het gam* sche bedrijf tot in finesses te kennen. En toch, nu beneed hij deze mannen. Waarom zoo overlegde hij bij zich zelf waarom hebben al deze menschen nog .zeker minstens zeven weken, of ook zeven maanden, zeven jaren misschien VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG, Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post1.69 Losse nummers0.i5 Prijs der Advertentïën 15 regels /0.50, iedere regel meer 10 ct, 3-maaI plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels ƒ1. iedere regel meer 10 ct. Te Gent kost op het oogenblitf groene zeep 5.50 fr. het K.G.de goed koopste bruine zeep doet 1.95 fr. In Vrij België lezen wij, dat de Leie in staat van tegenweer werd 'ge bracht. De keizer van Oostenrijk heeft den Turkschen generaal Halil Pacha, fdie het Engelsche leger van generaal Townshend- bij Koet-el-Amara gevangen nam, de- IJzeren Kroon-oilde eerste klasse verleend. Waarschijnlijk zal het Engelsche par lement a.s. Maandag een beslissing nemen, omtrent een motie van sir Henry Norman, waarhij wordt voorgesteld ook voor En geland zomertijd in te voeren. Daar het indienen van een wet te veel tijd zou 'rooven, zal waarschijnlijk de zomertijd door een administratieven maatregel wor den ingevoerd. Zweden zal, evenals' Denemarken en Noorwegen, den 15 den dezer den. zomertijd invoeren. De Amerikaansche gezant te Ber lijn moet onderzoeken, of 't waar is, dat Duitschland aan Nederland een schip wil afstaan, ter vervanging van de ,,Tu- bantia.'- Eén Zeppelin deed gisterniotrg©* een aanval op Saloniki. Het luchtschip werd vernietigd. Een paan van de equi page van 30 man is ontsnapt. Eergisteren heeft fle Fransche onder zeeër „Bernoville" in de Adriatische Zee een vijandelijken torpedojoger getorpe deerd en tot izinken gebracht. Donderdag wierpen Ooslenrijksclie marinevaartuigen bommen op Valona en Brindisi. Tn Valona werdten de batterijen van het vliegstation meermalen met succes getroffen. In Brindisi werden verschei dene treffers op treinen, stationsgebouwen en magazijnen en verder in het arsenaal en te midden van een dicht op elkaar liggende groep torpedojagers, waargeno men. Verscheidene bommen ontploften in de stad. Een vijandelijke vliegmachine, welkte op steeg om zie te verjagen, werd onmiddellijk teruggedreven. Bij den terugtocht werd ver in z'ee de kruiser Marco Polo" aam getroffen. De op het dek samenscholende bemanning werd met. succes met machine geweren beschoten. Terschellingsche visschers pappor- teerden, dat het Duitsche luchtschip L 9, hetwelk blijkbaar averij had, rakeling# over hun schuit voer. Een socialistisch lid van den Zweed se hen Rijksdag, is tot 3 jaar gevangenis straf veroordeeld op grond, dat hij de soldaten voor het geval, dat Zweden zich in den krijg Jiegeeft, heeft aangespoord, de wapens neer te leggen. Van de uitwerking der 38 c.M. gra naten heeft de dagbladschrijver zich kun nen vergewissen. Als sneltreinen razen ze aan en doen woningen van zés ver diepingen ials kaartenhuizen instorten. Tot nu toe hebben de Duitscbers zoo wat 30.000 projectielen op Verdun afgevuurd. Vlieger geland- Het vliegtuig, dat bij Cadzand in het zoogenaamde oude Zwin is neergekomen was een Engelseh. In den avond van te leven, flerwïjl' ik Waarom zouden deze mannen zich beklagen? Omdat z# niet Van hun zwaren arbeid worden ver lost? Is ide arbeid niet zoet, als men sterk is, en een liefhebbende gade, eteln gezellig tehuis heeft? O God! zoo bald Hardy in stilte ik zoiui er al1 mijn bezit voor willen afstaan, als ik mocht tuilen met een van jdezen, en dan we tende, dat ik meer idan een week te leven had Hardy ging naar zijn kantoon terug, Burns in starre verbazing achterlatende, flie nog altijd een antwoord; wachtte. Zeker misère in z'n zaken, moppeitde deze. Hardy was inmiddels ;^an z'n bureau gaan zitten, en schreef een dagorder, waar bijl aan alle arbeiders gelegenheid weïfll gegeven, des middags de begrafenis van Scoville hij te wonen. Meer kon hij voor den armen kerel niet doen, en toch voel de bij, dat (het in deze omstandigheden zoo bitter weinig was. Hoe meer hiji oveii Scoville's dood dacht, des te meer voelde hij1 er de wreede onrechtvaardigheid van. Zeker, ongelukken zijn nooit te voor zien, maar door nauwkeurige maatrege len, genomen uit eerbied' voor het men- schelijk lijfsbehoud, zijn ze te voorko men. Zoo begon Hardy de waardij der humaniteit te beseffen. (Wordt Vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 1