Binnenland. Uit ds Provincie. Zending. Kerknieuws. ingezonden Stukken. Ger twistten over de plaats, waar zij een maal had gestaan I En toch had 'Babyion oen zeer hoogen trap van cultuur bereikt, gelijk de latere opgravingen en de ontcijfering der hiëro- glyphen en vooral die der bibliotheken •heeft aange toond Maar kunst en cultuur zijn met de bevolking verdwenen en thans vindt nau welijks de roofzuchtige So beid-Ara bier oen schuilplaats tusschen de puinhoopen van wat eens de schoonste paleizen waren. Niet anders is het Ninive gegaan, dat ruim 400 kilometers noordelijker aan den Tigris lag, ongeveer ter jdaatse van het tegenwoordige Mosoel. Van dje hoogstaan de Chaldeeuwsche bevolking is niets over gebleven. Thans zwerven er slechts wat halfwilde Arabieren-stammen rond. En de Euphraat rolt zijn wateren on veranderlijk voort langs de nu zoo ver vallen en dorre streken, die eens een hustwarand waren. Hij heeft de volkeren langs zijn oevers zien komen en gaan. Hij zag den strijd van Assur en Babyion; hij zag bij Cunaxa de anderhalf mi] li oen strijders van de broeders Cyrus en £.rta- xerxjes; hij zag de worsteling van Alex ander en die der Seleuciden, gelijk hij titans den strijd van Engelschen en (ter mano-Turken aanschouwtAltijd weer de strijd om de macht! Nu om de vraag wie van beiden Mes- opotamië weer tot bloei zal brengen. (Centrum). Korte Oorlogsberichten. De naam der vereeniging, die in Ierland de onlusten hieeft verwekt Sinn Fein betoekent: denk aan ons! Een nieuwe wiet in Frankrijk ver biedt den dieren brood te voederen. [De Duitsche regeering moet van plan zijn den aardappeloogst 1916 in beslag to nemen, om hem op de wijze der brood verzorging. onder de bevolking te ver doelen. Men schat de oorlogskosten van Italië tot nu toe op tien milliard lire. Bij den opstand te Dublin was er een jong Iersch meisje, een zestienjarige, die onldanks de kogels der opstandelingen, ile straat op liep yn lenkelen gewonden soldaten hulp bracht. Portugal zal twee keurbrigadles naar 't Eransche front zenden. - Saterdag is men in Denemarken moeten ophouden met het maken van soda, uit gebrek aan grondstoffen. Zekere Belg, Gustaaf de Smul uit 1 jokeren, thans in Engeland vertoevende, heeft zes zonen in het Belgische leger. Het Engelschie s.s. City of Luick- iiow i(2368 ton) en het visschiers vaartuig BJesenk zijn gezonken. Het Engelschie s.s. Hendon h-dl (2588 ton) is gisterochtend op een mijn getoopen en gezonken. Het Engelsche gewapende jacht „Aegusa" en die mijnenveger „Nasturtium'' z'ijm in de Middellandsche Zee op mijnen geloopen len gezonken. De officieren van beide schepen zijn gered, maar 6 man van de equipage van de „Aegusa" en 7 .man van de „Nasturtium" worden viol inist. 'n Groote tegenvaller voor de Engel schen! De burgemeester van Dusseklorp heeft in die overgave van Koet-el-Amara «anleiding gevonden om alle scholieren in jte stad vrijaf te doen geven. Ook in Engeland en koloniën moeten niet weinig Russische afgerichte soldaten aanwezig zijn of recrnten worden geoe fend en gewapend Opeen verzoek, gericht aan het piaatsverv. gen. commando te Miinster, of niet tegen de mode in het geheele Duitsche Rijk ingrijpe n Je maatregelen kon den genomen worden, heefl dit generaal- commando geantwoord, dat luidens ine- dedeeling van bet ministerie van oor log er voor is jgezorgjl, dat de herfst- en .wintermode een andere richting in slaan. Het hooggerechtshof te Washington heeft onder beschuldiging van verval- sching tot uitlevering besloten van Lin coln, den Hongaarschen spion, die vroe ger lid was van het Engelsche Lager huis. De „zomertijd" in practijk. De klok van hel Vredespaleis heeft gisternacht den zomertijd genegeerd. Laat in den ochtend deed ze mee. Zondag hooren zeggen: „Morgen om dezen tijd is 'teen uur later!" Ook iu Servië is "gisteren de zomer tijd, ingevoerd. Men heeft uitgerekend, dat de in voering van den zomertijd voor heel Duitschland een besparing van 93 mil lioen mark aan verlichtmgskosten zal .meebrengen. Sommige Friesche boeren wenschen niet niet den zomertijd mede te gaan. Eveneens fcullen zuivelfabrieken de oude regeling houden. Door het vroegere mel ken, zal de melkopbrengst lijden en vooral in den hooitijd zal voel schade geleden worden. De middag voor hooi- bewerking zal dan 'ingekort worden, ter wijl des ochtends het hooi langer zal vochtig blijven. Met den hooioogst hoeft mem enkel rekening te houden met de aan. Aan den Bond van Zuivelfabrieken zal het verzoek gericht worden aan de aangesloten fabrieken de oude regeling te handhaven. Te Goes heeft gisteren iemand zijn horloge een uur achteruit gezet, mot het gevolg, dat hij twee uur te laat op z'n werk 'kwam. Een ander had z'n uur werk juist verzet, doch telde er bij de tijdberekening nóg maar 'n uur bij. In een Duitsch blad staat een leuk versje van een mieneer Meyer, \vicns echt- genoote, kinderen, moeder en keuken meid, zonder bet van elkaar te weten, de klok een uur vooruitgezet hadden, zoodat ze tenslotte weer den ouden tijd aanwees.Ziehier bet laatste cou plet Ganz Deutschland lint die Soanmerzeit, Jedoch wie wonderbar! Bei Meyers uur am 1. Mal 1st alles, wie es war. (Heel Duitschland kent den zomertijd. Alleen, hoe vreemd het schoen Bij Meyer was ''t den eersten Mei Nog alles als voorheen!) i Men meldt uit Bleiswijk aau de „Rott.'V Liet urnen zich tot nog toe hier alles wat van Regeeringswege werd verstrekt, goed smaken, (Regeeringsbrood, -erwten, -booncn, -spek, -vet enz.) op den „Re- geeringstijd" schijnt men minder gesteld te zijn. Naai' aanleiding van een adres der ïuelkveehoudersveTeeniging heeft het Ge meentebestuur besloten, dat van 1 Mei 1 October de torenklok geluid zal wor den om 1 uur (in plaats van 12 uur), de secretarie zal geopend zijn van 10— 1 uur, in plaats van 912 uur. Ook de verschillende school- en kerk besturen in deze gemeente hebben een gelijksoortig besluit genomen. Het ge meentebestuur wijzigde eveneens het leer plan van de openbare school in ver band met den aanvang en het einde der lesuren. De boeren laten him arbeiders eau uur later komen en 'zullen hun melk ook een uur later te Rotterdam leveren. Juist omdat deze week het leveringscontract moest vernieuwd worden, kon deze voor waarde worden bedongen. Het „verzet" is dus hier goed georganiseerd In de Tel. lezen we, wat velschil lende menschentypen bij de invoering van den zomertijd deden De lijntrekker: Heeft aan de heele geschiedenis niet gedacht en is een uur te laat op zijn werk gekomen. De voorzichtige: Heeft voorloo- pig zijn klok met rust gelaten. Wil het geval nog 'n paar dagen aankijken. De dwarsdrijver: Houdt zich bij liel ,oude uur en beweert dat hij dat vól zal houden tot September. De nauwgezette: Heeft des nachts om twaalf u,ur zijn klok een uur voor- ujtgezet, (nadatzijn vrouw om èlf uur reeds dezelfde operatie had gedaan. Is leen uur te vroég op z'n kantoor ge komen. De verstrooide: Heefl zijn klok een [uurachteruitgezet. Moest op reis en is een uur te laat aau 't station gekomen. De statisticus: Heeft zichzelven liet Volgend problema ter oplossing voor gelegd. Gesteld: Er zijn in Nederland twee millioen arbeiders en arbeidsters, die bij de week betaald worden, tegen gemiddeld tien cent per uur. Aan die menschep is door de nieuwe tijdrekening een uur tust ontnomen. Een uur- rust minder is een uur werk méér. Twee millioen uren aan tien cent, dat geeft een som van 200.000 gulden. Als we nu weten, dat de arbeiders dit uur rust slechts terug krijgen 'zullen op 1 September, dus over 123 dagen, en dat bijgevolg de werkgever gedurende 123 dagen beschikking heeft over die som van 200.000 gulden. hoeveel bedraagt dan de som, die aan interest en interest van interest, en in terest van interest van interest, door het gevvetenlooze kapitalisme den arbeider wordt afgezet? Hoopt met zijn bere keningen tegen 1 September klaar te zijn. De 'liefhebber-astroloog: Heef lüt princiep steeds zijn leven geregeld! naar den zonnewijzer op de Nieuwe Kerk, en zal van dit princiep voor geen geld ter wereld afwijken, zoolang ook deze zonnewijzer geen „Zomertijd" wijst. 3 5.000 pechvogels: Hebben hun klokken en zakhorloges stukgedraaid. Uitbreiding landstorm. Ingediend is een wetsontwerp tot wij ziging van de wet van 31 Juli 1915 tot Inadere uitbreiding van den landstorm. De beweegredenen van de wet vim 31 Juli 1915 heeft tijdens de behandeling van het ontwerp in de Tweede Kamer een zoodanige lezing verkregen, dat de oproeping van landstormpliclitigen voor zoover zij met die wet verband houdt, slechts kan dienen om landweermannen met verlof te zenden. Naar de regeering hoopt, zal het gaan deweg naar huiszenden van landweer mannen kunnen worden uitgestrekt tot de geheele landweer, ook tot de man schappen, die bij het tot stand komen van die wet nog tot de militie behoor den, maar op 1 Jan. tot de landweer zijn overgegaan of in den loop van dit jaar naar de landweer zullen overgaan. Alsdan zal -zich echter de wenschelijk- hcid doen gevoelen om de manschappen, die tot de militie zijn blijven behooren als deel uitmakende van een bereden Jcorps van het korps pantsorfortartillerie of van het korps torpedisten éveneens met verlof te laten gaan voor zoover zij van dezelfde militielichting zijn. .waar van de .voor verlof in aanmerking ko mende landweerplichtigen afkomstig zijn. Voor zooveel de oudste njilitielichting (1906) betreft, zijn de tot die korpsen behooren.de dienstplichtigen reeds met verlof gezonden. De volgende lichtingen zullen echter indien haar aflossing slechts kan geschieden door jongere militie- plichtigen eerst met zeer lange tussehen- ruimte voor verlof aan de beurt kunnen komen. Teneinde voor zooveel doenlijk, dit naai' huis zenden te versnellen, is het noodig, ook bij deze korpsen landstorm- plichtigen in te doelen en voor bedoelde aflossing te bestemmen. Daartoe gelegenheid open te stellen is hel doel van het ontwerp. Tevens zal nader kunnen worden over wogen, wordt het ontwerp aangenomen, door voortgezette indienststelling van landstormplichtigenook een of meer nog niet voor overgang naar de landweer in aanmerking komende militieplichtigen, zoomede dienstplichtigen van die lich tingen, behoorende tot de zeemilitie en tot de korpsen, waarbij geen overgang naar de landweer plaats heeft, af te lossen. Engelsche bunker kolen. Het stoomschip Waal, bevracht van Cardiff naar Bizerta en bestemd om na lossing aldaar op te stoomen naar Stax, om een lading fosfaat te laden voor do Amsterdamsche Superfosfaat.! abriekligt sinds den tweeden Paasch.Iag te Cardiff, waai' het wordt opgehouden door do weigering der Engelsche autoriteiten om permissie te verleenenj bunkerk.olen, welke reeds gekocht waren, aan boord van genoemd stoomschip te laden. Deze per missie wordt alleen verleend op voor- waaide, dal het stoomschip op zijn te rugreis lading naar Engeland zal ver voeren. De Amsterdamsche Superfos- faatfabriek, welke de fosfaat voor haar bedrijf zeer noodig heeft, staat er na tuurlijk op, dat de boot voor Amstcrdiun laadt, en de Engelsche regeeriAg staat er evenzeer op, dat de boot naar En geland zal laden. Mr. P. J. Troelstra,. Gistermiddag arriveerde te Nijmegen vanuit Duitschland de heer Troelstra. Hij zag er bleek uit, doch was zeer opge wekt. Heden kwam hij in de Residentie aan. Volgens „De Tijd" is volkomen her stel zeer waarschijnlijk uitgesloten. Militie, landweer en landstorm. Ingediend zijn wetsontwerpen tot: lan ger in dienst houden van ingelijfden bij. de militie en van dienstplichtigen bij de landweer en verlenging van den duur van den dienstplicht bij den landstorm; een en ander tot 31 December 1916. Wat de militie betreft, geldt dit hoofd zakelijk hun, die behooren bij de bereden korpsen tot de lichtingen 1900, 1907 en 1908, 'de korpsen pantserfortartillerie en torpedisten tot de lichtingen 1906, 1907, 1908 en 1909 en bij de zeemilitie tot de lichtingen 1909, 1910 en 1911, deze al len zouden volgens de thans geldejmde be palingen op 3 Juli 1916 uit den dienst bij 'de militie moeten worden ontslagen. Verdere verlenging van militiedienst wordt niet noodig geacht ten aanzien van dienstplichtigen van de lichting 1908 van de onbereden korpsen, die op 1 Ajüg1915 voor 'overgang naar de landweer aan de beurt waren, doch wier militiediensttijdl werd Verlengd tot 31 Juli 1916. Deze 'dienstplichtigen en eveneenis die 'der lichting 1909 van de bedoelde korpsen zullen zonder overwegend be zwaar op 1 Augustus 1916 naar de land weer kunnen overgaan. Zij kunnen dan, zoodra de sterkte van de in verkol ijken dienst gestelde landstorm jaarklassen en, de geoefendheid van deze het toelaten, in aanmerking komen om met voorloopig klein verlof te worden gezonden. Uit den dienst bij dp landweer zouden op BI Juli 1916 moeten worden ontslagen en vervolgens tot den landstorm komen te behooren de dienstplichtigen van do landweerlichtingen 1907, 1908 en 1909 (militielichtingen 1899, 1900 en; 1901), wier 'diensttijd laatstelijk ingevolge de wet van 31 Dec. 1915 wérd verlengd, zoo mede de dienstplichtigen van de landweer lichting 1910 (militielichting 1902). Ofschoon bedoelde dienstplichtigen, voor zoover zij het verlangden, in lief algemeen reeds met voorloopig (klein) verlof zijn gezonden, is het om gelijke reden, welke tot genoemde wet heeft ge leid, noodig er voorloopig niet toe over te gaan, hen uit deu dienst bij de land weer te ontslaan, zoo de heerschende buitengewone omstandigheden na 31 Juli a.s. nog voortduren. Wat aangaat den dienstplicht bij den Landstorm wordt opgemerkt, dat die op 31 Juli 1916 zou moeten eindigen voor de dienstplichtigen, die in het loopendo jaar het 40ste levensjaar volbrengen of hebben volbracht. Dit zijn voornamelijk personen, 'die landstonnplichtig zijn ge worden krachtens de wet van 11 Juni 1915 en in 1911 als dienstplichtige van de landweerliehting 1904 (militie-lichting 1896) uit den dienst zijn ontslagen. Ofschoon het niet in liet voornemen lipd, deze voor de landstormjaarklasse 1896 in geschreven personen tot werkelijken dienst te doen oproepen, zoolang de buitenge wone omstandigheden voor ons land zich niet in ongunstigen zin wijzigen, is het toch noodig, dat zij voorloopig tot den Landstorm blijven behooren. Nog een interview. (n verhand met de verscherpte Engel sche blokkademaatregelen. waardoor alle neutrale staten vooral Nederland te lijden hebben, heeft de correspondent van de „Berliner Lokal Anzeiger" oen onder houd gehad met. Dr. t\. Kuyper, wiens verklaringen op het volgende neerkwa men: 1 De maatregelen van Engeland, aldus Dr. Kuyper, waren een noodzakelijk ge volg van de aanspraak van Engeland op de ohbegrensde heerschappij over de zeeën. Deze was slechts mogelijk, wan neer voor geen gewelddadige handeling werd teruggedeinsd. Op de vraag, of het baten zou, wan neer allo neutrale staten zich tegen Enge land vereenigden. antwoordde de oude staatsman, dat hiermede niets zou be reikt worden zoolang Amerika weigerde daartoe het initiatief te nemen, hetwelk echter niet zal geschieden zoolang Wilson president was. Vervolgens kwam hel onderhoud op hetzelfde neer, hetgeen de vorige week door een Hongaarsch blad werd medege deeld. (fen slotte werd aan Dr. Kuvper gevraagd, of Holland eventueel zou zwichten vSor de door Engeland gestelde eischen. Hij meende niet, dat Engeland het wa gen zou een inval in Holland te beproe ven. Wat de koloniën betrof, zoo had men verzuimd deze van een sterk leger en vloot te voorzien, maar desniettemin be stond er voorloopig geen gevaar, dat zij zouden worden aangevallen. Hunne beste bescherming was, de rivaliteit tussclneii; Engeland en Japan, die elkaar geen ran beiden het bezit dezer- eilanden zou gunnen. Holland kon dus gerust het einde van den oorlog afwachten, hetwelk volgens den oud-ministerpresident, onmogelijk nog zeer ver verwijderd zijn kon. In verband met hot bovenstaande en het vorige interview van Dr. Kuyper, willen onze lezers er wel rekening mee houden, dat al zulke buitenlandsche mededeelingen omtrent uitlatingen en voornemens van Dr. Kuyper onder liet strengste voorbehoud moeien worden aan vaard. Het verblijf in Zeeland is wegens betrokken zijn bij den smokkelhandel ont zegd aanThéophiel de Schepper, ge boren 2 Mei 1896 te Koewacht'; Reside nts de Schepper, geboren 22 September 1871 te Koevvacht en Franciscus vim Overloop, geboren 23 Januari 1864 te Ste- kene, allen wonende te Koewacht. Eu dok ia. We ontvangen het 27ste Jaarverslag van „Eulokia". Stichting voor lijders aan chronische en acute ziekten te Rotterdam. Gedurende 1915 zijn 1262 patiënten op genomen, waarbij 602 operation werden verricht. Het getal zusters klom tot 77. 'Op 28 April slaagde te Utrecht voor het examen van klerk-telegrafist bij' do Staatsspoorwegen de surnumerair S. Klap van s-Heer-Aren 1 skerke(M. Ct.) Wat uit de door ons ontvangen spoorwegdienstregeling voor den zomer niet op te maken was, wordt ons van andere zijde gemeld De trein die 7.46 nm. uit Vlissingen vertrekt, stopt met de zomerdienstrege ling ook te 8.36 te Rilland-Bath. De trein die 9.46 (dus voJgtrein 109 en niet trein 109) uit Rooziendaal ver trekt, stopt te Wouw, Rilland, Krabben- diike en 's-H.-Arendskerke. M. C. Ritthem. Maandagmiddag hield de ge meenteraad een openbare vergadering. On der de ingekomen stukken was o.m. de mededeeling van de herbenoeming van den heer K. Allaart, als burgemeester, verder een schrijven van de Ged. Staten, dat het salaris van den burgemeester en dat van den secretaris verhoogd moeten worden volgens verordening. Aangaande het verzoek van de commissie tot af- scliaffing van tollen op Walcheren werd besloten 5 ct. per inwoner bij te dragen. Van de geitenfokvereeniging was inge komen een verzoek om subsidie. Hiervoor werd f5 uitgeLrokken. Eenige wijzigingen werden gemaakt in de begrooting 1915 en 1916. Daar het voor de gemeente een zeer groot gemak zou zijin, zoo Ritthem ook een .telefoon had, werd aan Burgemeester en Wethouders opgedragen inlichtingen aangaande kosten, eliz. in te winnen. In geheime zitting werd opgemaakt het kohier van tien hoofdei ijken omslag en dat van de hondenbelasting. St-Annaland. De gemeenteraad, die eerst tegen een spoorweg voor het eiland Tholen was, heeft er zich thans met 4 tegen 3 .stemmen voor verklaard. Zierikzee. Wegens gebrek aan grond stoffen zal op de sigarenfabriek lloger- lieijde de arbeidsduur worden ingekrom pen en maar 4 dagen per week wor den gewerkt. Het nieuwe licht, door K. Fapke, vertaald dooi' A. Lukkina. Zwol le, La Ilivière cn Voorhoeve. Een voortreffelijk boek, om zijn in houd en om zijn tenilenz. De predikant en de hoofdonderwijzer te Schmalsee hebben elk een zoon: Wenner Dallberg en Theodoor Förster, boezemvrienden en studiegenooten, eerst te Greifswaid, daar na aan de hoogeschool te Herlijn, waar, onder Professor Henrici's invloed, Wen ner zijn geloof verliest, Theodoor ge raakt ook een oogenbfik onder de be koring van het nieuwe licht, doch ont worstelt zich er aan. Wenner verliest door zijn ongeloof Annemarie, zijn eer ste liefde, de zuster van Theodoor. Hg verbindt zich met Else, de nicht van IVof. llenrici, wier zuster Charlotte, evenals "zij ongeloovig en 'der waarheid vijandig, hare liefde voor Theodoor be graaft en diens aanzoek, wegens verschil in geloof afwijst. Theodoor geraakt on der den invloed van Oswald "•Klingner, een godvreezend student, huwt diens zuster Ruth, en wordt te Schmalsee de opvolger van ds. Dallburg, die van ver driet over Werners ongeloof sterft, ('har- lotte wordt verpleegster. Ja'ren later ontmoeten zij en Annemarie elkaar in de badplaats Wernigerode, deze laatste is verpleegster in het Elizabeths gasthuis te Berlijn. Werner heeft zijn „schoonvader" Henrici als professor te llerlijn vervangen en vergiftigt mei zijn modernisme veler jeugdige zielen; ook do ziel van Koenraad, den eenigon zoon van Theodoor; zijn eigen eenige zoon Herbert is diens vriend. Tusschen beu komt 'ttot een heusch duel, met bei der dood en van Else tot jjevolg. Theo door en Oswald begeven zich naar Wer ner, eerstgenoemde bestraft hem als de oorzaak van zoo veler geestelijken onder gang. Werner, in de consciëntie .getrof fen, neemt zijn ontslag en zoekt tever geefs rest in reizen. Ten laatste in de ouderlijke woning teruggekeerd, hervindt hij den vrede, herroept te Berlijn, open lijk zijn geschriften, en predikt voortaan, als hoogleeraar te Tubingen den Christus der Schriften, llij huwt Annemarie. Het romantische ligt er wel wal dik op, doch dit hindert den lezer niet, dien het om de zegepraal van Geloof pn Liefde en om de waarachtigheid van Gods Woord te doen is; en deze laat de schrijver op uitnemende wijze tot hun recht komen. Wij geven hem het romantische voor een groot deel hiervoor cadeau. No. 5 van Orgaan der Nel. Zendings- vereeniging begint niet de agenda van den 55en Zendingsdag op Hemelvaarts dag 1 Juni aan te kondigen. Des mid dags 1 uur spreekt de heer Coolsma over „De Soendaneesche Bijbelvertaling" in Boneski, Coolsingel, Rotterdam. Te 6 uur iiij de Groote Kerk, sprekers ds. Ie Iloy en ds. Van Bruggen. Vrijdag 2 Juni algemeene vergadering in Doneski van, afgevaardigden met hel hoofdbestuur. Het no. bevat liet jaarverslag met een hoogst belangrijk overzicht van den arbeid onzer zendelingen jn 't afgeloopan boekjaar. Wegens plaatsgebrek moeten wij volstaan met naar dat verslag te verwijzen. De Macedoniër 20 5. lied. ds. H. Dijkstra, uitg. Bouwman en Venema te Groningen, beval o.a. een opstel van ds. Bakker ter aanprijzing van JavaanscJie kerken en dienaren des Woordsau ds. Wielenga over de zending der Gerei, kerken. In dit opstel is stof voor veler lei referaat en bespreking in de' Zen dingsstudieclubs. De schrijver, begint niet Historie: a. Soemba, gedurende tl en tijd der Compagnie. De rubriek „Uit mijn Camera" bevat weer veel lezens waardigs van het zendingsterrein. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Aalst H. Ewoldt te Aal burg; te Purmerend C. C. de Kloet te Mars sun ite Boxmeer E. L. Smit, cand. te Katwijk aan Zee. Geref. Kerken. Beroepen te Strijen, Westmaas. Mar ken en 's-Gravenmoer, M. Gravendijk, cand. .te Rotterdam. Aangenomen naai' Lutjegast dooi' J. Tonkens te 's-Graveland. Bedankt voor Watergraafsmeer door J. C. Brussaard te Meppel. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Onze visschers. Nu kom ik weder tot u, waarde le zers! in hot belang van onze visschers. De oorlog, die op zoovele zaken zulk een nadeeligen invloed uitoefent, heeft ook storend gewerkt op onzen arbeid. Naar Lerwick konden wij onze predi kanten. niet laten gaan. De vloot deed. lie baai niet aan en niet dan met groot levensgevaar kon men er komen. Van het zenden van lectuur naai' ons zeemans huis aldaar kon dus geen sjrrake zijn. Wij hebben verleden jaar niets gedaan, wij hoopten op heten: tijden, doch tot. dusver tevergeefs. Hel oorlogszwaard wordt nog steeds gekruist, en hoe huig zal het nog duren voor het in de schee- de gestoken wondt. Op de vraag: „wach ter. wat is er van den nacht", kan het antwoord niet anders £ijn dan: „het is Rog nacht". Moeten wij dan dit jaar weer werke loos toezien? Nu God den arbeid te Lerwick heeft verhinderd is de eenige weg oni onze visschers van goede Clu. lectuur te voor zien, hen die mede geven bij het verla ten van de vaderlandsche havens. Diezen Weg wenschen wij te bewandleleh. Wij hebben daar voor noodig: Bijbels, Tes tamenten, traktaten, enz., enz'. En Christen-broeders op de onderschei dene zeeplaatsen, die bereid zijn om op ieder uitzeilend schip deze te bezorgen. De laatste hebben wij reeds gevonden, om de eerste vragen lyij U. Heeft men geen geschikte lectuur, nu Man zonde *ik er wel Meent nii is. Ut zou ooit. Vele haard, vrier meer terug .Altijd is oorlog heef maait. Vele mijn gestoot En alleen in lief afga man het. lei De dienar schers nu ken, maar Al wat g het s. v. p Schiedam De Reelds hc publieke aai wij van gro voor hen, t.eeren, maai leving: dc riHTvacantie Het spree de eerste werknemers, wooidigt, de hun bestaan ïtratio. Hun gespannen wijls we-ini; verblijf, ima: dan voor mers, noodz ettelijke acl gelegenheid vrije beweg Tallooze digen, die z gelegd, op i uit, dat dui arbeid onm den 'werk lu- betrokkenen, wendig eleir regeling. Nauw* hie tuin oen rui dag per wei 'gebruikelijk te wijzen. Dat (de E de verwacht werkt op d< leinmerend arbeid, blijkl sing. Toch c Gaat men de vacantia nods algem bedrijfsleven telijke sanct kennen, (dat achterlijk is Dit be roe] er toe bijdr. te halen ei achtereen vol loon, aJsmei Zatefldagmid sing te doe Het Por Van Ha ,,'MERC Arr.-Rt I tarten, D rechtbank reeds vermie fot vorbodei oonleeldE 47 j. beiden J. Wj. 18 j. cn H. T. 3 1 wen W 34 j. zonder 25 j. en E. L. M. d. B Zuiddorpe, Gent, aJlon B. 51 j. Eei O. 45 j. be plaats, aller C. V. 34 j 54 j. allen allen tot f 7 j. St. J*aur( 51 j., S. 43 j. ein J. T. 32 j. en dorpe, J M. v. d. B zonder bek* b. isf. 5 d. Westdorpe, A. 22 j. bei< s- 3d. h. Ong< *vin bejaard en aan de Wormer is ken. De maar het w is oen vroi N een ekl jongetje rig meisje - J) politie t. gehouden e a R eo Arnorika-lijn poging loofkie tot d te H binnengedroi

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 2