Dinsdag 2 Mei 1016 30e Jaargang '&o. 181 De Qroote Oorlog. i in Lentetijd. De zeven dagen van Robert Hardy. W -J I. A Bt ]e Zeeuw tisme, en intusschen zelf kalmweg een, om met De 'j\Ted. te spreken, aan allo' recht gespeend despotisme uit te oefenen. Weer spreidt Natuur haar pracht ten toon Weer prijken boom en heester Het kunstwerk van den Meester; 0, God! wat is Uw Schepping schoon, Wat verven kan zij malen, Hoe heerlijk kan zij pralen! Van welk een weelde .zwelt de borst, Die door de gure vlagen Van som'bre winterdagen Vermoeid, naar lentegeuren dorst; Wat banden zien wij slaken, Natuur, bij uw ontwaken! Mijn ziel ontwaakt nu ook, tot lof Van Hem, Die 't rijke leven Zijn scheps'len heeft gegeven, Maar vindt geen woorden voor de stof Die- ze in zich op voelt rijzen Om haren God te prijzen. (Gheïll. Volksbl.) ANONYMUS. Beknopt overzicht van der. toestand. Koet-el-Amara, de tot dusver zoo goed ials onbekende Bedoeïnen-nederzetting aan den Tigris in Irak Arabi, is nu een veel besproken stad geworden. Haar naam is nu wel aan de vergetel heid onttrokken. En den verdediger Townshend wordt de noodige lof niet onthouden. Deze kranige generaal heeft sedert 5 December, toen 'het belèg begon, tevergeefs op 'hulp .gewacht. Zijn hoop op bijstand werd echter niet verwezenlijkt, ondanks alle moeiten, die de Engelscben daartoe in het werk stel den. i Townshend hield het 143 dagen uit, doch -toen kon hij het niet langer uit houden. Toen moest hij den tol betalen voor de onvoorzichtigheid en overijling, waar mede de expeditie naar Bagdad was on dernomen. De mannen van Townshènd hebben het langer uitgehouden, dan de Oostenrijker^ indertijd in Przemysl. Het gebrek a,an levensmiddelen was ech ter de meest besfïssende factor, die zich in beide gevallen deed gelden. Koel-el-Amara nu verkeerde in veel gunstiger conditie dan Ptzemysl. De eerste plaats was een groote stapelplaats van granen, waar in de open lucht het voe dingsmiddel bij uitstek in groote hoepen wordt opgeslagen om naar Basrak rivier afwaarts te worden gevoerd. Edoch, aan alles komt een eind, en ,,vele varkens maikien de spoeling dun". Tegen den honger is tenslotte niemand bestand. De val van Koet zal voor da Engdï- schen wel een opgeven van de expeditie naar Bagdad beteekenen. De Turken heb ben zich op den weg naar die stad on wrikbaar vastgezet. De Dnitsche Pers is natuurlijk opge togen over den val van Koet-el-Amara. De bladen brengen hoogen lof aan de dapperheid van het Turksche leger en wijzen op de verdiensten van generaal- veïdmaarschalk Von der Goltz, die deze zegepraal onder zijn oogen voorbereid heeft, doch helaas, niet meer beleven mocht. Vooral wordt gewezen op het morcele resultaat der Engelsche nederlaag, vooral op de Mohummedaansche wereld. De „Voss. Zeitung" schrijft: De zegepraal van Koet-el-Amara is de zwaarste slag, die Engeland ooit getrof fen heeft en zal zich spoedig in de ver meerdering van het Turksche prestige in Arabië, Perzië, alsmede van de Moham- medaansche bevolking van Indië onaange naam voor de Engelschen doen gelden. Het „Bei!. Tageblatt" zegt: Welke terugwerking de zware slag, die de Engelsche Tigristexpeditie geleden heeft, in militair opzicht hebben zal, zal vermoedelijk spoedig blijken. Engeland moet de nederlaag vanKoet-el-Amara met een sterk verlies aan prestige betalen. Vooral in Egypte en Arabië zal de tijding van den triomf van het, naar beweerd Wordt, naar een afzonderlijken vrede smachtende Turksche rijk, groot opzien baren. De genomen buit js nog niet geheel vastgesteld. Onder de gevangenen bevinden zich 4 generaals, bijna 160 Engelsche en 270 Indische officieren. De Turksche opperbevelhebber liet gene raal Townshend in het bezit van zijn degen. Van de andere slagvelden bereikte ons geen nieuws van belang. Er wordt welis waar .onafgebroken gestreden, doch met weinig succes. Het gerucht gaat, dat ook Japan troepeir naar .Frankrijk zal zenden. Bij wijze van demonstratie, moet u we ten. In .het (Japansche parlement zou de afgevaardigde Jamagu opheldering ge vraagd hebben over het gerucht, dat Oku- ma in Londen beloofd zou hebben, dat met het genoemde oogmerk eenige troe pen naar Frankrijk zouden worden over gebracht. De vertegenwoordiger van de regeerim; antwoordde toen, dat omtrent de loopen- de onderhandelingen met de Fransche en Engelsche regeeringen thans geen ophel dering kon worden gegeven. Met andere woorden: hij liet de hee- ren zoo wijs als ze waren. Het denkbeeld van „Japanners naar het Fransche front" schijnt intusschen wel bij de autoriteiten te zijn opgekomen. We zullen nadere berichten in deze hebben af te wachten. Het drama van Dublin zou ten einde loo'pen. Uit Londen .wordt tenminste gemold, dat Zaterdagavond .een zucht van ver lichting geslaakt werd, toen Dublin be vrijd was van de nachtmerrie der ten einde loopende weëk. Het begin van het einde'kwam met de verwonding van Pearce, den aanvoerder, die eerst trachtte over voorwaarden te onderhandelen. Het laatste bolwerk dei- opstandelingen was het Coliseum, een va- Uitgave van de Naam!. Venn. LÜCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTÜ6AT 219. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUÏJ - L. BURG. Drukkers: Dosterbaan Le Cointre - Goes. Kras en juist Wij maakten reeds melding van een nieuw staaltje van Engelsch volkenrecht bestaande in het voornemen om de hun kerkolen die onze scheepvaart behoeft, voorzoo ver ze van Duitse hen oorsprong zijn, als contrabande te beschouwen en zoo onze schepen te dwingen in" Enge land Engelsche kolen in te nemen met dien verstande dat zij die alleen kunnen krijgen wanneer zij 30 procent van hun scheepsruim te aan Engeland afstaan. De Nederlander maakt reeds de juiste opmerking dat „er is een broeken stof die in de kleermakerij „Engelsch leer" heet maar toeft leer niets van' doen heeft, en zóó ook 'in de toekomst ook gesproken zal worden van „Engelsch i-echt" wanneer men gewaagt van op vattingen die alleen den naam van recht doch overigens alle kenmerken van ge weldenarij dragen". En 'de Roomse lie hoogleeraar Slruijcken komt tol deze eonclusie; üfj'SJ i£|%i .'Al is dus de Londensche Conventie, niet door de Mogendheden bekrachtigd en veroorloven zij zich diens volgens, met betrekking tot hare bepalingen al lerlei zeer ver gaande vrijheden ten kost© der neutralen, het wegnemen van de brandstof van een neutraal schip zou niet anders zijn dan spoliatie, die op geen wijze kan worden verontschul digd. Wanneer inderdaad Engeland daartoe zónde hebben besloten, dan zou na tuurlijk daarbij niet de bedoeling voor zitten, zich ten onzen koste met die brandstof te verrijken daarvoor is de waarde van te geringe befceekenis - maar Zoude de maatregel geen an dere strekking kunnen hebben, 'dan onze schepen te dwingen in Engelsche har vens ,te bunkeren, om hun dan de bo vengenoemde voorwaarde op te leggen. Oini'echt zou op onrecht worden ge stapeld, en de beide maatregelen zónden in vereeniging geen anderen naam ver dienen dan afpersing, een volken rechtelijk misdrijf van de ergste soort. ■Ons volk is zich ervan bewust, dat het niet mag verwachten, al is heft neutraal, zijn handel en scheepvaart te voeren, als ware de wereldoorlog, waarin de strijdende volken de zwaar ste offers voor hunne idealen, niet daar. Het kan en behoort daarom, zij liet onder protest, veel te verdragen. O!rt- recht en misdaad zijn evenwel twee, en dat zou Engeland hebben voor bijgezien, ware het bovengenoemde ge rucht juist. Hopen wij maar dat Engeland alsnog dez'em maatregel intrekt, immers hand having er van zóu beteekenen dat óf onze schepen niet meer uitvaren, óf 'wel zich onderwerpen, maar om dan temmeer een gezocht mikpunt te worden voor Dnit sche duikboot-aanvallen. In beide gevallenvan Scylla 'op Cha- ribydis. En op Engeland de lak dat het de kleine naties beschermen wil, doch in den grond niets anders doet dan ze, 't zij 't ook al onder de vriendelijkste ver zekeringen van het tegendeel, .negeeren en negeren; dat het zegt de wereld te willen beschermen tegen Duitsch despö- FEUILLETQM. Naar het Engelsch van Charles M. Sheldon door v. d. M. 12) Hardy ivond den man, die z'n beide oogen (verloren had, opzitten in bed, bezig met het betast-en van bouwdoosblokjes, idie een van z'n kleintjes vóór hem had opgestapeld. -Het Was teen groote, krach tige man, 'die hier nu hulpeloos neerzat. Zijn broeder was ook in de kamer; (lij maakte |den. lijder attent op Hardy's komst ten Zei (Olaf, meneer -Hardy is Ier om ie te bezoeken. Hardy? Hardy? Wat ben ik voor hem waard 'Het is de Directeur Hardy, Olaf, die je telkens geld laat zenden, om te helptem. '0! Dat is jdus de man, die mij op' {fondag liet werken. Die mij mijn heidie oogen heeft doen verliezen. Een slechte man, SvenIk wil niets met 'm te doen hebben. Db blinde keerde zich naai- den wand, en maakte niet de minste beweging, om ziin bezoeker te erkennen. Z-jjrL broeder wist er niets anders op, dan zijn gedrag bij Hardy te verontschuldigen. Deze zei met bewogen stem Tracht het niet te vergoelijken. Ik verdien, wat uiw broeder miji thans aan doet. Alleen, ik zou zoo ziélsgaarne zien (dat Olaf miji kan vergeven. Hardy trad nu wat nader en sprak zeer ernstig ten zoo alsof Ihj den man per soonlijk 'gekend had Ik heb zeer verkeerd gedaan met je iop Zondag te laten wierken, en in }iet verzaken van mijn plicht, om de machines te inspecfaeeren. Ik ben hier gekomen öm je dat te zeggen en om je vergeving te vragen. Ik zal je nooit weer terugzien. Kunt gij tot mij zeggen: Broeder, ik vergeef het |u? Een ioogenblik was het angstig stil in (de kamer; dan stak de blinde zijn groote bruine hand toe en zei: Ja, ik vergeef. Dat hebben wij ge- jeer'd in den ouden bijbel, te Svendorf. Iiardy legde zijn hand in die des werk- Snans, ten zijh lippen bewogen zich in geheid en dankzegging. Dat was pui de trotsche man, die een idag geleden nog' zoo van zelfzucht vervuld was, dat hij feijh o-uden predikant met een hard oor deel verweet, dat d© menschen m!eer 'Christelijk behoorden te leven! Maar deze trotsche man hafd in het gelaat van den Lpuwige gestaard en nu onderkende hij, •wat het leven werkelijk beteekent en wat een ziel werkelijk waard is. Na nog even met de familie gespro ken te hebben, ging Hardy heen en be zocht al dé andere gewonden. Toen deze bezoeken waren beëindigd, was de1 avond gevallen en met groot verlangen begaf hij: zich nn naar huis, vermoeid door de ervaringen van dezen dag, maar toch ook verkwikt, alsof hij in een nieuwe we reld had geleefd. Met zekere verheuging- zag hij den avó-nd tegemoet, welken hij nn in den kring van zijn gezin zou door brengen. Zijn vrouw begroette hem reteids aan fde deurAlie, Clara en Be die omhels den hem onstuimig, toen hij nauwelijks zijn loverjas had uitgetrokken. In de huis kamer brandde een gezéllig haardvuur, en toen Hardy temidden der zijn'en geze ten was, kwam ook Willem beneden om te luisteren, naar wat zijh vader ver tellen zou van Iden eersten dag. Met önsteltenis hoorden allen, dat Sco- ville al was overleden, terwijl Hardy miet een een plan opperde, om het gezin af doende te helpen. Bettie bood haar halve kamer aan, om er een der kinderen te huisvesten, 'en Alie gaf een denkbeeld aan Üe Rand, dat haar vader terstond prac tised Voorkwam en ook spoedig vervuld kon worden. Toen men hierover aan 't onderhandelen Was, was de middagmaal tijd gereed gekomen en ging men .aan tafel. Waar is George? vroeg Hardy. Gewoonlijk zette hij zich aan tafel zon der ook maai' zich in 't minst te be kommeren over iden jongen, omdat hij zoo vaak afwezig was. Maar dezen avond wilde hij al z'n kinderen dicht om zich riété-theater, van waar de vlag werd neer gehaald. Toen het geratel .van het geweer- en machinegeweervuur ophield, kwamen de menschen allengs uit de huizen en wor den de dooden, die op straat lagen, ges teld. Hoeveel er gevallen zijn zal wel nooit békend worden, maar stellig is hun aantal groot. De „Daily Mail" vertelt een nog onbe kende bijzonderheid van de verdediging van het Kasteel. - Die rebellen maakten zich zonder moeite van de aangelegen Markt meester en trachtten toen het Kas teel te overrompelen, maar Ze hadden buiten den waard gerekend, n.l. buiten Sir Matthèw Nathan. Hij liet de poorten sluiten en doorstond het beleg tot 'Maan dagmiddag laat, toen de troepen uit Cur- ragh aankwamen. Pijnlijke verhalen worden gedaan van den dood van kinderen. Vele zijn er op speelplaatsen gevonden, waar 'zij vielen als slachtoffer van de schutters. Een groote speelgoedwinkel in Sackville Street werd geplunderd. Kinderen stroomden er binnen en vulden het gebouw. Toen werd het huis in brand gestoken. Die weg langs de trappen was afgesneden. De kinderen sprongen uit de ramen. Tien vielen er te pletter. Een later bericht meldt, dat alle re- bellen zich overgegeven hebben, en de opstand geëindigd is. De overgave in Dublin moet een dra matisch tooneel geweest zijn. Toen de opstandelingen uit het bran dende postkantoor waren verdreven, Maak ten de troepen, die de omgeving van de Sackville-street bezet hadden, het vuur. De leiders der rebellen naderden met de witte vlag en een wapenstilstand werd gesloten. Daarna werd -een onvoorwaardelijke overgave geteek-end door Pear se, den zoo- genaamden president van de voorloopige republikeinsche regeering. Bearse gaf aan alle commandanten der rebellen-troepen bevel de wapens neer te leggen. Copieën, van de overgave zijn door het geheele land verzonden. Gordijnvuur, Spervuur, enz. Wat beteekénen uitdrukkingen als: Gor dijnvuur, Trommelvuur, Sper,vuur en Rof- felvluur Trommelvuur is een andere wellicht minder gelukkige uitdrukking voor Rof- felruur. Onder Roffelvuux verstaat men eenvoudig- geschutvuur, dat zeer góed ge voed is. Wij aneenen, zegt de N. R. C.„ dat even als Trommelvuur en Roffelvuur, ook Spervuur en Gordijnvuur twéé verschil lende .aanduidingen voor dezelfde zaak zijn. De iEngelschen spreken van Curtainfire (Goixlijlnvuiur), de Duitschers van Spierr- feu-er -(Yerspérringsvuur) en de Franschen van iTir de Barrage (Verspjèrringsvuur) Onder versperrings- of afsluiitingsvuur verstaat -men een heftige beschieting van een strook gronds om te Verhinderen, dat de vijand zich over die strook verplaatst. Bit versperringsvujiu' kan dus in toepassing gebracht .worden om bij gen voorberei ding van een aanval door de tegenpartij, de ivijandelijke infanterie te verhinderen uit de loopgraven te konten, het kan wor den gericht op de strook achter storm- heen hebben. Clara gaf hel antwoord: Hij heeft gezegd, klat hij bij de Bramlojjls ten eten was gevraagd. Handy zweeg; hij voelde scherp de bit- derheid van de onverschilligheid, waar mee zijn oujdste zoon hem hierin beje gende-. Hoe zoo- overlegde hiji als hiji weet, dat ik nog zoo korten tijd te leven heb, kan hij dan niet eens thuis zijn? Maar terstond voelde hij ook het zelfverwijt, sterker nog dan zijn afkeu ring over den jongen, en hij vroeg' zich met schaamte af: Hoeveel heb ik in cleze laatste tien jaren gedaan, om zijn -liefde te- winnen, en hem voor het kwade te behoedeni Na het eten zat Hardy bij. z'n vrouw en voelde het schaamrood op de wan gen, als hij eraan dacht, zich niet eens te kunnen herinneren, wanneer hij- zóó een -avond had doorgebracht. Hij keek haar ernstig aan en vroeg haar vriende lijk: i' - Marie, wat wil je graag, diat ik doen zal? Zal ik voorlezen, zooals wij deden in vroeger dagen? Neen, antwoordde mevrouw Hardy, 'dapper haar tranen terugdringende, laten we liever eens samen spréken. Ik kan mij! nog maar niet helder voor oogen stellen, wat dit alles toch beteekent. jk heb Idezen dag .zoo vaak reeds gebeden. Heb je nog even sterk de indrukken, die je idezen morgen had Marie, het is mij, alsof ik er nog sterker van overtuigd ben, dat God tot VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post. f lM Losse nummers9.03 Prijs der Advertentiën 15 regels 0.50, iedere regel meer 1® ct 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend Bij abonnement voordeelige voorwaarden, Familieberichten van 110 regels ƒ1. iedere regel meer 10 ct. loopende -troenén, om te verhinderen dat zij versterkingen krijgen, of, in andere, omstandigheden, om den terugtocht van infanterieafdeelingen te verhinderen. Os volkerenstrijd in Mesopotamia. liet maakt een zonderlingen indruk, te bedenken, dat thans- een deel van den grooten wereldstrijd D.uitschlandEnge land (want het behoeft wel geen betoog, dat de Turken en Arabieren er niet veel meer dan de rol van figuranten vervul len) gevoerd wordt in dat oude cultuur land aan de boorden van Tigris en. Euphraat, waar eens de wieg der bescha ving stond en waarschijnlijk ook de wieg van de- menschheid. Het stof, dat daar door de granaten en bommen wordt omgewoeld, omvat de geraamten en overblijfselen van onze voorvaderen van voor vel© eeuwen. Daar stond eenmaal te midden van het aardsch paradijs de boom des levens. Daar ver sloeg reeds Kaïn zijnen broeder Abel Daar verrees in de eerste jaren reeds der menschelijke samenleving aan. den oever van den Euphraat de eerste stad, die tientallen van eeuwen ook de groot ste en rijkste zou zijn: het machtige Ba byion met zijn geweldigen, 200 meters hoogen toren en zijn prachtigon aan Bel (d.i. de aarde) gewijd-en tempel. Herodotus beschrijft ons Babylon als een vierkante stad, aan beide oever* van den Euphraat gelegen, omgeven door een 200 meters hoogen, 50 meters dik ken en aan elk zijner vier zijden 22 kilometers' langen .vestingmuur, voorzien van 250 torens en 100 koperen poorten. Vele eeuwen lang was zij de hoofdstad der wereld; vele malen streed zij met' Ninive om de opperheerschappij, met af wisselend geluk. Daar zaten gedurende lange jaren de Israëliet-en, ha de verovering en verwoes ting van hun land in ballingschap aan de oevers van den "Euphraat. Te Babylon werd de profeet Daniël in den leeuwenkuil geworpen en wonder lijk bewaard. Te Babylon was liet, dat te midden van Nabuchodonosor's feestmaal- een ge heimzinnige hand kan den want de on heilspellende woord-en schreef „Mene Thekel. Phares, toen de overmoedige ko ning ,Gods tempelvaten voor zijn bras partij had ontheiligd. Korten tijd daarna werd de stad door Cvrus ingenomen, maar niet verwoest, doch tot derde hoofd stad van het Medisch-Perzisebe rijk ver heven. Eerst geleidelijk en successievelijk' is de stad verdwenen. Na een opstand wer den door de Perzen de muren geslecht voor en na werden de schatten geroofd. Alexander van Macedonië, die de stad in haar vroegeren luister had willen herstellen, vond er een ontijdigen dood na een braspartij in het paleis van Nabuchodonosor (Beltsazar). Dan verdwijnt het groote .Babyion on gemerkt en roemloos uit d-e historie. S:e- leucia verrijst en verdwijnt op zijn beurt Onder de ovei'heersching der Arabieren verdwijnen zelfs de ruïnes, die ten deele zijn geroofd en gebruikt voor den bouw van latere woonplaatsen. Van de groot ste en machtigste stad dei wereld is zoo totaal niets -overgebleven, dat vóór en kele tientallen van jaren de geleerde». mij gesproken heeft. Den ganschen' dag verlaat |die indruk mij- niet. Toen ik in Scoville's gelaat staarde, overweldigde mij het (vreeselijke van mijn zelfzuchtig ver leiden. O, Waarom heb ik toch zoo ou- ophoujdelijk Gods goedheid veronacht zaamd? Het was even heel stil in de kamer. Toen werd Hardy kalmer en bestprak, wat -hij den tweeden dag zou, doen. En hij Vertelde zijn vrouiw, wat hij dezen eersten Idag had gedaan. Dan trok hij Clara tot zich en sprak over haar moeiten en Verdriet op zoo teer© wijtzé,' dat het ■zoo wilskrachtige kind in tranen uitbarst- te én hem alles vertelde, wat zij den vo- rigen avond haar moeder verteld had. Iiardy beloofde haar, dat hij James den volgentden dag zou bezoeken. Het was wel w-aar, -dat James Caxton ongeveer een wéék geledén aan Iiardy zijn liefde vóór zijn dochter hekend had, maar Har- |dy had het beschouwd als kinderspel, gelijk hij meestal üe belangen van zijn kinderen beschoinwide. Dioch nu zag -hij, 'dat de zaak ernstig gemeend was, drong zijn -trots en zijn haat tegen de familie Caxton terug en beloofde Clara, haar be langen te zullen bevorderen. Hoé geluk kig was zij nu; zij- viel haai- vader om den hals en kuste hem dankbaar voor zijn, haar nog zoo wonder schijnende, deelneming in haar lief en leéd. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 1