Telegrammen. Gemengd Nieuws. Leestafel Laatste Berichten. Afloop veifcoopiitp, aaitksiedtnp eni M. W. to Veij, to Vlissingen en C. Bras ser te Souburg, allien vrouwelijke leer lingen; C. J. A. Bükkens ien N. C. J. de Groot te Vlissingen, beiden manne lijke leerlingen. Van ide tweede naar de derde M. J. van Eeers, A. Bekman, P. J. Lampier, J. H. van der Plaats, A. H. Sehraven, VY. H. Spapé, C. M. Stroo te Vlissingen, M. J. J. A. Balman te Middelburg en L. van de Putte te Domburg, allen vrou welijke teerlingen en de mannelijke leer lingen, P. J. Carmejoote, Middelburg, S. ©ieteafian, Wtestkapelle, K. Lous, Oost- Lapelle, J. van Graafeiland, A. Korteweg, P. A. Maes, P. G. J. van Mulbrecht, A. Neveninek, Vlissingen, A. Luymes, Sou burg. Van de derde naai' de vierde de vrou welijke leerlingen I. M. Baart, J. Brevet, "M. J. Hoekstra, S. de Hondt, J. A. de Hondfc, E. Jansen, J. C. Jongepi'er, A. Korteweg, J. J. Melis, S. J. RisseetiW, A. L. Schiitz en M- C. Stroo allen i «ringen en idle mannelijke leerlingen A. J. Jansen Vlissingen en A. Pieterse, '--ïiibuxg. M. C. „De Levende Natuur", onder re dactie van J. Heijmans en Jac. P. Thijs se. Uitg. W. Versluis, Am sterdam. In aflevering 24 vervolgt de heer Thijsse zijn lartikel over de verwording van onze duinflora, uit het nummer van 1G Maart. Hij bespreekt thans dc beste ma nier om ,die verwording tegen te gaan, D.a. door krachtiger tegen de konijnen (voor onze arme duinflora een ware plaag) op te treden, beplanting van hel lingen en toppen en door bloemrijke val leien zooveel mogelijk te ontzien. Zoo lang het echter privaatbezit in de duinen blijft aangaan, is het altijd een kiesc'h iets, daarover zijn oordeel uit te spre ken, maar zoodra. het dit. niet meer is, moet men beslist afkeuren dat de over heid het publiek zoo weinig vrijheid geeït. d aarom b.v. niet de winplaats der Am- sterdamsehe Waterleiding tot openbare wandelplaats ingericht? Jansen en Wachter behandelen een aar dige grassoort, de Horbeum Jodatum, een prachtig plantje, uit Amerika tat ons ge komen, maar dat misschien op den duur, evenals daar, erg lastig zal worden. Ame- rika telt meer van die lastige kwanten, w.o. er zélfs zijn (als b.v. de Horbeum ■Maritimum) die voor liet vee gevaarlijk zijn. Na een artikeltje w.i. enkele bijzonder heden ,uit het leven der lindepijlstaart, rupsen behandeld worden, volgt iets na ders omtrent dc Spiranthes aestivalis, een eigenaardig en zeldzaam plantje, dat tot nu toe alleen nog maar in den West hoek van Midden-Limburg gevonden is. Belangrijk is ook wat verteld wordt over den Kraanvogel. Het trekken van dezen grooten vogel trok reeds onder Herodotus en Aristoteles de aandacht en doet Jiet nog. Lezenswaard is de rubriek Vragen en Mededeelingen ditmaal door een over zicht van Heukels over nieuwe planten soorten en variëteiten, en nieuwe .vind plaatsen van zeldzame plantensoorten in ..915 in Nederland gevonden. Billy Sunday, een beeld uil het tegenwoordige Amerikaansche gods dienstig leven, door dr. J. van Lonk huizen. Kampen, J. H. Kok. Een merkwaardig boek. Een merkwaar dig mian. Een merkwaardig volk. Die ge dachten komen boven reeds bij de be schouwing van het titelblad, waarop Sun- clay'sl portret, genomen in een zijner sa menkomsten. En zij verdringen zich onder de lezing van de Inleiding, de levensge schiedenis, de beschrijving zijner predi king, en van de vruchten op zijn arbeid, en de vruchten, beoordeeling door der! schrijver en diens besluit. Men had uit de Heraut en andere bladen reeds zoo veel over Sunday en diens geduchte op treden gehoord, dat men verlangend werd meer omtrent hem te .weten. Daarom juichen wij deze uitgave toe en danken den beer Kok die ze ons bezorgde. Wij durven voorspellen, dat velen door de le zing zullen worden aangegrepen, ook in, die consciëntie. Want ihoe weinig doen wij Nederlanders voor den Heere in vergelij- ijking met hetgeen deze Amerikaan doet. Niet dat wij deze Amerikaansche Revi vals' in ons land zouden willen over brengen, de schrijver is. nuchter genoeg hiertegen te waarschuwen, en tevens iets beters voor ons volk aan te hevelen, maar iets van Sunday's ijver en tempe rament mocht wel varen in menigen op rechten Christen van onzen tijd, om den tanderen onze» volks te leeren hoe zij hebben te wandelen als kinderen des verbond®. Melden wij oog dat de schrijver zeer aangenaam en onderhoudend vertelt, en, -.a* van instantiné's genomen in de ver gaderingen waar Sunday optrad, de waar ds der beschrijving ongemeen verhoogen. Menigerlei genade. Wekelijksche leerredenen onder red. van Prof Sil- ïevis Smitt en dr. Wjelenga. Kam1- pen, J. H. Kok. Reeds meermalen hebben wij deze. uit laai aanbevolen. Wij handhaven, onze aan- bev^ing ten volle. Wij begroeten mét levendige belangstelling nog een tweetal leerredenen van wjjlen ds. Hoekstra. Men leze d«2e met'bijzondere aandacht. De uiige Ter heeft ook voor dezen, wat- haast afgesloten, jaargang weer een stem- peffetffld gereed. Uit het woord, door ds. H. Hoek stra. Amsterdam, W. Kirchner. Wie ds. Hoekstra hoorde preeken, be waarde hiervan een diepen indruk; wie hem niet hoorde, doch wel eens pree ken van hem las, verlangde bem te hoo- ren. Wie hem nimmer hoorde; of las, mag het betreuren dat hij een schoon'c gelegenheid voorbij liet gaan. Maar hij kan vergoeding vinden in hierboven aan gekondigd boek. Het bevat een dertigtal meditaties van den ontslapen leeraar; er gaat aan vooraf een met groote piëteit geschreven „Ter gedachtenis" van ds. Van Schelvenen voorin staat het portret van den overleden leeraar, die voor zoo- velen ten zegen was. Ook deze laatste pennevruchten getuigen van de bijzondere gave als exegeet welke ds. H. kenmerkte; ook 'fan de niet minder schoome ga,ve der vertroosting uit de Schrift en uit het Leven, welke hem was geschonken. Moet je dat aan mij vragen? Ben ik soms een Pythia van Delphi 5 (Hand.) Postverkeer me t Belg ië. Het Diuitsche postbestrjur in België deelt mee, dat de stad Leuven thans tot het brief verkeer met Nederland en Nederiandsch- tnclië is toegelaten. Ongeveer dertig jaar achtereen gin gen te Barneveld de kinderen van alle gezindten op den Zaterdag voor Paschen in het gebouw der Geref. Zondagsschool cenige gekookte eieren halen, voor welk doel de heer Sweijs, indertijd te Am sterdam overleden, een som gelds aan deze Zondagsschool vermaakt had. Ook Zaterdag hadden zich Weer tal van kin deren opgemaakt, om de eitjes in ont vangst te neuten, doch werden teleurge steld. Na lang wachten Vernamen zij dat eierudtdeeling ditmaal niet zou plaats hebben. burger, een kostwinner voor zijn móéder, die weduwe is, brak een. been. Bij een bejaarde vrouw, wonend achter de 'kazerne der bereden wapens te (Amersfoort, werden door de Rijks- veldw-acht in beslag genomen een paar honderd militaire kleedingstukken. Op haar bed lag een dure paardendeken. Ook vond men sleutels van kazerne localiteiten, met de nummerplaat jes' er nog aan. Te Weesp werden Zaterdagmiddag onder groote opschudding per hoorn alle militairen bijeengeroepen. Een en andled stond in verhand met het deserteeren van militairen tje Amersfoort. Sterke pa trouilles werden op allo toegangswegen uiteengezet. Reeds waren 's aVonds 3 deserteurs onder sterke geleide opge bracht. Te kwart over 5 werd te Ouderkerk door de militaire autoriteiten de stoom boot Breda—Amsterdam I aangehouden, die pp weg was naai' Amsterdam. Aan boord daarvan werden ongeveer 20 mili tairen uit Breda gearresteerd, die zich zonder verlof uit hun standplaats hadden verwijderd om elders de Paasc'hdagen ■door te brengen. Onder sterk militair geleide kon de boot haar reis vervolgen naar Amsterdam. Ook werden in den loop van dezen middag vee lmilitairen uit de forten aangehouden, die zich vroeger dan geoorloofd was van hun standplaats hadden verwijderd. Tegen half zeven 's avonds kwam de boot. in de Amstelschntsluizen bij Carré aan. Ook hier bevond zich een gewapend detachement soldaten en een aantal ma- réchaussées, tdie aan weerszijden van de sluizen opgesteld waren. Het spreekt van zelf, dat dit militair vertoon daar een groote menigte nieuwsgierigen had doen toestroomen. Daar ook het detachement uit Ouderkerk aan boord van de boot was, kon een deel der gewapende soldaten inrukken. Een 20-tal militairen uit Breda werd daarop tusschen het detachement in naar de Oranjc-Nassau-K azerne over gebracht. De mannen bevonden zich in het ruim van de nachtboot. Later zullen zij naai' hun garnizoen teruggebracht wor den. Volgens de berichten waren er bij ver trek uit Breda meer militairen aan boord vermoedelijk zijn dus onderweg eenigen afgestapt. Do laatste dagen is het reizigers verkeer naar en van België zeer beperkt. Er worden slechts zeer enkele passen verleend. Reden is het kolossale vervoer, niet alleen van troepen maar ook van kanonnen en munitie voor het westelijke front.. De Chineesche kruiser Hai-Yung die transportschepen begeleidde, kwam Zater- idagavond in botsing' ten Zuiden van de Choesan-eilanden. Laatstgenoemd scbip zonk. Van duizend opvarenden, waaronder vele soldaten, konden er slechts 30 ge red wonden. De oud-minister van oorlog Sabron is ernstig ongesteld. Kunstmest. Naar wij vernemen zal aan de Nederlandsche landbouwers die het teerst hun bestellingen deden, voorloopig 50 pet. van bun bestellingen Chilisalpeter geleverd kunnen worden. De Ku,nstmestoommissie is tot ö|eze regeling in staat gesteld door bet veilig; .aanko men van (de „Maasdijk", die den 22sten dezer te Rotterdam binnenliep. Verwacht wordt nu nog de „Maartensdijk", die eveneens een betrekkelijk groote hoeveel heid kunstmest als lading hleeft. Wanneer dit stoomschip veilig aankomt zullen ook !de later ingekomen bestellingen van klei ne landbouwers worden uitgevoerd en kan het percentage, dat beschikbaar is, waarschijnlijk op 60 pet. Worden gesteld. De wijziging in uniform. De nieuwe grij'zte veld jas zal het model krijt gen van del oude blauwe tuniek. De kraag; en de opslagen aan de mouwen blijven gebiesd, rood voor die artillerie, blauw voor de infanterie, genie geneeskundige dienst, enz. De bies van voren, en ook aan de achterpanden vervalt, evenals de zak kleppen Op de achterpanden. Verder vervalt de zwarte kraag voor de artille rie en wordt dus voor alle wapens en dienstvakken de grijze laken kraag inge voerd, van dezelfde stof als de uniform. Ook de dof-koperen knoopen Vervallen; de veldjas wordt voorzien van met grijs laken bekteede knoopen. De Mezen van de schouderbedekkingen vervallen. Aangehouden Paasehge- sc henken. Men schrijft uit Zurich aan Het Hand.: Gisteren ten eergisteren kwamen in Basel niet minder dan vijf spoorweg wagen s vol met gevangenen-pak ketten uit Duitschland terug, omdat, de militaire autoriteiten geweigerd hebben, die pakjes aan de Fransche gevangenen door te geven. Wat vrouwten en kinderen in dagen van zorg, van karig-bespaarde centimes voor hun dierbaarst!© ter wereld in hoopvolle blijdschap tot èen lieve Paaschverrassing hadden bijeengegaard, dat smijt men als waardeloos gerei op de andere zijtdei van de grenzen neer. Daar kunnen z© dan beschimmlelen al die kleine lekkernijen, een struikje kaas, «en endje worst, eten broodje van versch-wit meel, een paar sinaasappelenen de eerste voorjaarsbloemen uit het kleine tuintje, van ide' potten uit d© dakgoojj misschien 1 Waarom nu al die droefheid over duizenden benarde huishoudens? En waarom juist op de Paaschdagen? De Duitsche autoriteiten beweren, dat het een „represaile" is, omdat Frankrijk nog al tijd geen regelmatige postverbinding! voor die Duitsche jevangtenen in de koloniën georganiseerd hteeft. Ook wanneer dat juist, is, dan nog blijft de vraag: hadden de Duitsche autoriteiten zicb niet met minder vroede middelen récht kunnen verschaffen? Hadden zij niet door een enkele bekendmaking de zending Voor Fransche gevangenen kunnen tegenhou den? Een r.ooverstooneel in Po- trograd. De vorige week werd de aan dacht van de bewoners van Petrog rad voor een oogenblik van dein oorlog afge trokken door een paar bandieten, die de stad in opschudding brachten. Eenigo roovers maakten zich op klaarlichten dag- meester van een rijtuig, waarin een be drag van 40.000 roebels, werd vervoerd, dat moest dienen voor de loonbetahng in.een der groote fabrieken. De bediende, die het geld overbracht, werd doodge schoten. en d© dieven maakten zich vaa de tasch met de gelden meester. Een jongen, die den bediende vergezelde, ont kwam echter aan de bandieten en waar schuwde de politie. 'Intusschen echter waren twee der roovers al nagezet door de menigte, die van het gebeurde getuig® was (de derde bandiet ontkwam). Maar deze lieden wilden zich zoo maar* niet laten vangen en zij schoten rechts en links op hun vervolgers, waarbij zich nu ook de politie aansloot. Eenige der ver vervolgers werden ernstig gewond. Ten slotte bereikten die bandieten de fabriek van Kobel, waar ze in de tuinwachters- woning toevlucht zochten. Ze vonden, hier twee vrouwen en een paar kinde ren, die ze in het achtervertrek opslo ten, en openden daarop uil de vensters aan den voorkant een heftig vuur op de politie, die niet in staat was het huis te naderen. Eindelijk échter slaagden eenige agenten er in achter in het huis te komen en de vrouwen en kinderenj te redden, en met bedreiging daarop, nu nog alleen de bandieten in huis waren, om hef huis in brand te steken ingeval van verder verzet, hoopte men nu de lieden tot overgave te dwingen. Echter te vergeefs en eerst toen werkelijk aan stalten werden gemaakt om de bedrei. ging uit 'te voeren, hoorde men binnen# huis een paar schoten, die het vernam den wekten dat de desperado's zich zelf hadden gedood. Een nader onderzoek bevestigde dit vermoeden. DEN HAAG. Na onderzoek in de ai- deelingen heeft de Tweede Kamer heden middag het wetsontwerp tot invoering van den zomertijd zonder discussie of hoofdelijke stemming aangenomen. LONDEN, (officieel.), 26 April. Enge) sche marinevliegtuigen deden 23 April een aanval op het vliegkamp te Maria kerke, zuidelijk van Ostende, en keerden ongedeterd terug met goede resultaten; 24 April geschiedde' wederom) een aanval mei Belgische vlilegers; een vijandelijk vlieg tuig werd neergeschoten bij Zeebruggé, de bestuurder werd gedood. Sinds een vijandelijken aanval bij Lowiestoft wordt een Engelsche vlieger vermist. PARIJS, 26 April. (Officieel). Wij ver overeten ten noorden van de Aisne, Kleine bosch zuidelijk bosch Desbuttes 50 M Duitsche loopgraaf verwoest bij Cumières. Bij Badonviller een vijandelijken aanval op een vooruitspringende stelling afgeslagen en 4 Duitsche vliegmachines neergescho ten. Heden Woensdag vergaderde de Schoolraad te Utrecht onder voorzitter schap van den heer ds. J. Ia Pierson, 'die in zijn openingswoord zijn ingeno menheid uitsprak met het rapport der Bevredigingscommissie. In 't bestuur werd gekozen de heer Venema, én in de vacature Van Beeck Calkoen de heer- mr. E, J. Thomassen a Thuessink v. d Hoop van Slochteren. Mr. V. H. Rut gers werd gekozen vanwege de Ver. v. Chr. Ondeiwijzers in de Commissie van Beroep. Behandeld werd het Rapport van den Schoolraad. MIDDELBURG. Ac te-ex aniens l.o. Heden Woensdag zijn geëxamineerd 7 dames. Afgewezen 1. Geslaagd M. C. Bran des, MeliskerkeM. B. Breel, J. I. DeJ zenne, D. L. Hans©, J. L. Jansen en C de Jong, alten te Vlissingen, Onderstaande berichten zijn reeds in eau gedeelte van de vorige oplag» opgenomen, GOES. De opbrengst van den verkoop van het Emma-hloenipje bedraagt bruto f 223,20. Bruinisse. Heften Woensdag werd door het bestuur van hiet waterschap Bruinisse aanbesteed het herstel, onderhond en ves* nieuwing der werkenaan de waterfee© ring. Inschrijvers J. v. d'. Veldle f 4453 en J. v. Pöpering f4610, beiden alhier. De begrooting bedroeg f 4151:29V2- Voort:-. het verhoogen van den zeedijk, enz. Ra ming f30747.31V2. Inschrijvers: H. Koe ten, Wemeldinge f 33890; C. Klos, Scherpenisise f 33200; -J. P. Panny, Krabbendijke f32875; A. van Pöpering. Sirjanslanid f32500; P. M. Panny, Zie rikzeo f32710; J-. van Pöpering, Bruinisse f33160; J. V. d. Velde, Bruinissie f32300, I. Douw, Zierikzete f 3191)0. Behoudens nadere goedkeuring gegfund,, perceel 1 aait v. 0i. Velde, perceel 2 aan Douw. Het blonde beest. Een tijdrede door i I dr. B. Wielenga. Kampen, J. "H. Kok. Ook in onze omgeving hoorde men tel kens vragen: heb je 'tBlonde Beest van dr. Wielenga. al gelezen? Menigeen, liet na 't'boe-k te bestellen om de kosten. Maar dat behoeft nu niet meer. Thans is er een volksuitgave van 10 cent ver schenen, 'zoodat een ieder dit Tijdwoord kan 'bezitten, een woord waarin de schrij ver érnstig waarschuwt tegen de aan bidding Van den mcnschelijken wil en diens macht, het geheele Nietzscbeaanschje stelsel, 'hetwelk den oorlog zegent, het egoïsme, het militairisme en alles wat verheerlijking van het Beest bedoelt Men leze vooral het aangrijpende slot dezer brochure, waarin op de naaste en laatste toekomst wordt gewezen. Moge deze 'goedkoope uitgaaf nog duizenden bereiken en zegenen Voor verspreiding kost zij slechts 4 cent bij een getal van 500. Van „Bloesem en Vrucht" (red. A. J. Hoogenbirk, e. a.) verscheen afl. 7 mét o. a. een beschouwing van L,. Kuperus ■over ,het. Spiritisme en het Geestelijk Volkslied in de Middeleeuwen, van A. P. Snoep. Overigens veel verzen. Gas verstikking. Wij lezen in tic N. R. Crt.Buren merkten gister avond op, dat er eien sterke gasluchS kwam uit pand no. 70 aan den Bergweg te Rotterdam, bewoond door de beidie hee- ren P. met hun zuster. Ook hajdden zij den geheelen dag op die Veranda eten hond lrooren blaffen Ien de bewoners niet opgemérkt. De politie werd. gewaar schuwd en verschafte zich door een raam toegang. Een gasfitter vergezelde de agen ten. Heel het huis bleek doortrokken van gas. De jongste broer, de 50-jarige heel' G. P., wend bewusteloos, geheel ge kleed in die gang gevonden; een porte- manteau was op hem gevallen. Zijn 55- jarige broer H. L. P. ien zijn 60-jarige zuster G. P. lagen ontkleed te lied, even eens buiten bewustzijn. Alle drie wer den naar het ziekenhuis Op deu Berg weg gebracht, waai' m'en getracht heeft met eien zuurstofapparaat de levensgees ten op te wtekken, doch te Vergeefs. Ver moedelijk waren zij reeds Verscheidene uren dood. Een onderzoek in het huis heeft uitgewezen, dat alle gaskraantjes behoorlek gesloten waren, maai' de ver- bindingspïjp, die den gasmeter met de straatleiding verbindt, wasi afgebroken. Uit het ontstane lek stroomde het gas. De breuk is, naai' men vermoedt, door ver zakking van de straat ontstaan. Maandagavond omstreeks half twaalf is in den artillerie-stal te Tilburg de 25- jarïge, ongehuwde milicien-artillerist A. Zuidema, afkomstig' uit Groningen, door den schildwacht H. v. d. B. doodgescho ten. Z. Werd door den schildwacht op heetór daa/d betrapt, toen hij zich in de rustkamer bevond, vermoedelijk met min der goede bedoelingen, aldus de N. Tilb. Courant. Er waren toch in den laatsten tijd telkens goederen van die1 rustkamer vermist, en siddert dien tijd stond diaar geregeld een man op schildwacht. Toen Z. zich ontdekt zag, wilde hij den schild wacht te lijf, waarop deze hem herhaal de malen waarschuwde, Z. wilde ech ter niet luisteren, waarop de B. eerst nog zijn revolver in dé lucht afschoot. Toen Z. gevaarlijk bleef aandringen, richt te 4® B. het vuurwapen met het nood lottige gevolg, (dat Z, in de hartstreek getroffen Werd én nagenoeg onmiddel lijk dood was. Als j e 'M e i e r wat v raagt! Als je Meier wat Vraagt, kr*ijg je nooit ant woord. Want Meier doét altijd weer een vraag terug. Zoo ongevieer op de volgen de wijze Meier, beb je misschien een speld? Een speld? Ben ik s-oms een warenhuis eigenaar? Meier, heb je een beetje vuur voor me Vuur? Ben ik scans een fakkel of een lantaarnopsteker Meier, zou je denken, dat. de firma G. zaken maakt? Hoe zou ik 'dat weten? Ben ik soms firmant? Meier, wat 'dient je van den nieuiwen tenor? Is een mónsch zander uniform een sol daat? Is een m'ensch zonder stem een zanger? Meier', stel je belang in de prijsstijging van suiker? Jij soms niet? Je eet ze toch ook? Meier, wak denk je, zou de oorlog nog lang dpeoa? Op den Amerfoortscben Straatweg bij; Naarden reed een wielrijder in vlie gende vaart achter een auto. Plotseling sloeg de auto ©en zijweg in, waardoor de wielrijder tegen de auto slingerde en het rijwiel geheel vernield word. Toen ont spon zich een heftige woordenwisseling over schadevergoeding. Een vriend van den wielrijder sprong, nadat de automo bilist reeds f 10 schadevergoeding had gegeven, op de auto, greep het stuur en dwong tot stilstaan. Daarna werd de eige naar' gedwongen nog f 25 schadevergoeding te geven en kon na lang oponthoud ein delijk vertrekken. Wat kleine kinderen zoo al ver tell ton. C. gjeeft staaltjes van kin dertaal in de Kat.h. School. „Als je blief, juffrouw, ik feliciteer u en hier is leen stuk chocolade, omdat u verjaart't kost zeVen cent, want van drie centen is de moeite niet waard, zegt moeder. Vader mag 't nie weten, juffrouw, want die is toch zoo gierig; dat zegt moeder zelf, hij kan niets mis sen, zegt moeder. Juffrouw, bij ons is 't feest, 'n Zon dag. Moeder heeft al zooveel gekocht j brandewijn en boere jongens en 't was een gulden negentien. Juffrouw, ik weet hoe' centen heet. Cen ten héeten „spie", want vader zei tes gen moeder: „Als ik niet méér spie krijg van jou, zal ik gauw niet meier werken". 'k Heb gisteravond mijn catechismus- les niet kunnen leeren, juffrouw want bij ons was ruzie. Hier is een briefje van moeder. Moe der hééft er op geschreven, dat ik ziek ben gewicest, en zóó zei moeder: „Zeg het niet, hoor, dat We naar oome Deer zijn gegaan". Hier zijn vijf cent voor 't schoolgeld. Nou heeft mbetier niks meer, want va der hééft alles opge zegt moeder. 'n Zondag gaan wij naag tante Kee. Vader wil 't niet hebben, maar moeder wel. en dan hóeft vader toch niks te zeggen". Vele militairen te Harderwijk kregen met Pasehen veel bezoek van hun vrou wen en meisjes, hetwelk hun leed ver zachtte. Doch niet allen waren zoo ge lukkig, daarom hadden 'zij er iets anders op bedacht. Door een sergeant was een groote boottocht naar Amsterdam op touw gezet, 'een ander verspreidde cir culaires' met inteekenbiljetten en spoedig waren er een paai- honderd liefhebbers1 voor dit uitstapje te vinden. Een motor boot uit Amsterdam, daarvoor gehuurd, kwam Zaterdagavond dc haven binnen en juist was men bezig aan het opladen van den noodigen mondvoorraad en ette lijke vaatjes "bier, toen het militair gezag voor een en ander een stokje stak, 'om dat zulk een groote uittocht, al was het dan niet met den trein, in strijd werd geacht met het verbod van den Opper bevelhebber. Den kapitein van de boot werd aangeraden, maar weer spoedig hee- leraaal alleen terug te varen, daar bet niet zou gaan. Begrijpend, dat het, zelfs op Paschen, met het militair gezag slecht eieren eten is, koos hij dan ook maar, hoewel na veel sputteren, het ruime sop. Te Naarcten werd Zaterdagavond te 12 uur in een der kazernes contra-appel gehouden. Toen ontbraken drie militairen. Des morgens vroeg bij het eerste, 'appèl bleken er 200 afwezig te zijn zonder verlof. Dit waren allen jonge mannen, behoorende tot den landstorm. Zaterdagavond ontving de commissa ris' van politie te Haarlem de telegra- pMsclie uiededeeling van den comman dant van het kamp te Waalsdorp, dat iemand uit Haarlem zich verwijderd had uit een der barakken voor verdachte lij ders aan nekkramp. De man werd daarop door de Haarlemsche politie opgespoord in de woning van een vriend. Hij is weer naar het kamp overgebracht. Dc woning van den vriend te Haarlem' is geheel ontsmet, eveneens een gedeelte' van bet politiebureau waar de verdachte vertoefd heeft. Uit het onderzoek is ge bleken, dat hij met de stoomtram naar Haarlem gereden is. Aan de tramdirectie is daarvan door de politie kermis gege ven. S p o i' t f e e sten op P a s c he n. Baasch-Zondag en Maandag hebben de (miliciens te Bergen op Zoom sportwed strijden gehad. Het schijnt daar nogal gevaarlijk toegegaan te zijn. Bij een springconcours te paard met 4 hindernis sen, waarbij wachtmeesters Weed a en Stok den len en 2en prijs behaalden, eni de korporaal v. Iwaarden den 3en, kwam de wachtmeester I. met zijn paard te vallen. Hij zelf liep eenige schrammen op, doch het paard was. dood. Bij een volgend nummer, een glrimkana, werden tweemanschappen en 'een burger om- geraden en bewusteloos weggedragen, de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 3