Zeeuwsch Jongelingsverbond. Reclames. Huidziekten. Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. wenscht de V. S. te. verzekeren dat zij zal voortgaan om bij de uitoefening van hetgeen zij haar recht als oorlogvoeren de. acht, den onzijdigen zoo weinig mo gelijk last te bezorgen. Zenuwschokken ëoor ontploffingen. De „Times" drukt oen brief af. die eon Engelse h soldaat in de loopgraven iti Vlaanderen aaft zijn familie heeft ge- zorhdan. teder, die in den oorlog is gegaan, i- er volkomen van overtuigd dat het een afschuwelijk iets is. waaraan zoo spoe dig mogelijk teen einde moet gemaakt wonden, bijna tot iederen prijs. Hier aan hot front gevoelt gij het soms en op som mige plaatsen nog tamelijk goed, zoowel geestelijk als lichamelijk, maar in het al gemeen gesproken is het een lang, een tonig iets, teen lange reeks van abnor maliteiten en wordt men er beu van. Soms zo(u men verlangen naar één ont,- zettenden woesten strijd en dan uit. Een paar dagen lang is alios nu als oen droom en verward geweest een bombardementAlles, behalve je eigen leven, lijkt een verdoezeld iets uit het vertelden en ik heb niets anders „ver loren", dan wat kleederen, wat souvenirs en wat uitrustingsstukken. Ik wil die da gen ten nachten vergeten. Mijn handen waren dikwijls met bloed bevlekt en ik ,heb menigen man dood zien neervallen oï langzaam zien sterven. Dat lijkt nu lies 'een nachtmerrie. Verscheidene ka meradien van mij zijn nu al naar huis cegaan, lijdend aan de gevolgen van den -chok eoner ontploffing en aan zenuw- stoornissen. Zijl, die den oorlog bewon deren, moesten hier eens wat van die a«-vallen komen zien, dan zouden zij eens iets vair de afschuwelijkheid, den ontzet- lenden waanzin en de marteling Van den oorlog op zijn ergst kunnen zien. Het verbaast mij niet, dat de tegen aanvallen der Franschen zoo vurig uit gevoerd worden; een bombardement ver andert leen rnensch in een woest dier of in Oen kind, dat een boeman denkt te m&a ten tot krankzinnig wordens toe ang stig is. De zelfbeheerscliing van sommige man- mon onder een bombardement is hoogst merkwaardig en maakt een buitengewoon diepten indruk die grootsche zelfbc- heiersching, de heldhaftige trots die maakt dat men zich met een gevoel vair niet- illen-toegeven tot kalmte en rust dwingt; de wil om niet bang te willen lijken die is het die de linie in stand houdt. Het gtevoel dat do dood je ieder oogen- blik wacht, is eten ontzettende beproeving. Alteten de schok is Voldoende om iemand te 'doodten, als men er dicht genoeg bij staat. H. E. (high-exploisiVes, ontplof fingsmiddelen van groote kracht) zijn een verschrikkelijk goedje als 'ze ontploffen. Hei inwendige van je lichaam wordt door een geschokt. Als men dat dikwijls heeft meegemaakt, idan springt, men op bij een geweerschot of het inslaan van een ko gel, len bommen klinken dan zoo luid als granaten. En dan later. Zoo op 't oog is er geen verschil in je te zien, maar als je dit leven een paar maanden hebt doorge maakt en dat h'ebben wij allemaal !dan zijn je zenuwen niet meer zoo als ze in Engeland waren. De zon schijntl nu en daardoor wordt de stank in allerlei variaties en graden van hevigheid steeds erger. En nu komt de lellende van een zomer campagne. Er zijn nu teen massa nieuwe gezichten in het bataillon wij heb ben teen sterke aanvulling met versche troepten gekregen en naarmate de strijd voortgaat ziet men steeds minder van de oude bekende gezichten. Dat maakt je soms treurig (en je vraagt je af. wie nu aan de beurt zal zijn) en dan denk je aan de oude kameraden uit het kamp, die wieg zijn. Do meeste gewonden, die nu; hun herstel weder naar het front te- r ugkeeren, worden niet weder bij hetzelfde bataillon geplaatst, zoodat die officieren en de manschappen van het bataillon ge- leidjeïjjk veranderen en de oude overblij- venden zich aan elkander hechten als keel intieme kameraden. Oorlogsdoeleinden. Giolotzi, de gewezen Italiaansche pre mier, de man, die niet mede wilde doen aan de 'roofpolitiek van zijn land, heeft aan een „Kreuzzieitung"-journalist duide lijk verklaard, welke de toeleg is der v erSichiltende regeeringen Engeland wil ten spijt van .zijn baste over de vernietiging van het Duit- vchte militairisme de vernietiging van (te Diuitsche zeemacht en 'liet behoud van de Duitsche landmacht voor een moge- lijken oorlog tegen Rusland. Rusland wenscht de vernietiging van de Duitsche landmacht, doch het behoud van de Duitsche zeemacht, voor een mo gelijker oorlog met .Engeland. Rusland wenscht een Servische Adria- titehe {Zee. I na. lit- wenscht een Italiaansche Adna ta-chce Zee. Engeland wenscht het behoud van Oos- k'JUTOt. Rifsland wenscht Oostenrijks vemieti- giafc, Japan verlangt de vrije hand in China. Ingeland verlangt de vrjje hand in China» RU&laad verlangt de vrije hand in i hiig. 8*'.ten slotte wenschen de Vereenigde toatea China te beschermen. D» Barijscbe conferentie schijnt geen «vnïeid te hebben gebracht in die ver- t(ingÉas, zoodat naar het schjjnt de po- siti* dei" bondgenooten er niet sterker ep wordt doör den duur. Uit Oost Afrika. Een Engelseh bericht luidt.: 'De Duit sche troepen aan de centrale spoorbaan in Oost-Afrika gijn in een zeer hachelijke positie en /laar zij onbereden zijn kunnen zij niet verhinderen dat generaal Van Deventer hun verbindingslijn ten oosten en ten westen van liun stelling afsnijdt. Zij moeten zich óf in tweeën ve rdcelen, óf haar zee terugtrekken. Het is waarschijnlijk, dat de.vijand zich in oostelijke richting achterwaarts zal cou- centreeren en zijn stelling te Tabora prijs geven. Het succes der Britten bij lrangi was te danken aan de typische taktiek der Boeren. Terwijl het centrum stand hield, zwermden de vleugels uit en bestookten den vijand met geweervuur en veldge schut. Cleen „burger" gaf zich bloot, ter wijl het net om den vijand al nauwer werd toegehaald. Na twee dagen vechtens verbrandde de vijand zijn laatste voorra den en trok overhaast terug voor de om singeling geheel kon worden voltooid. De -„burgers" vervolgen thans den vluchtenden vijand, zoo snel als de paar den kunnen loopen. Versche paarden wor den hun zoo snel mogelijk achterna ge zonden. -De aanvullingstroepen en de vlieg tuigen trachten de vijandelijke strijdkrach ten die ongeveer even sterk zijn als de onze te onderscheppen. Uit China. Paasch Maandag had een hevig gevecht plaats bij' Woesieh bij den aanval van regeeringstroepen op de forten van Ki- nagyin, waarvan de bezetting onlangs de onafhankelijkheid had uitgeroepen. De re geeringstroepen, die eerst teruggedreven werden, sloegen na aankomst van ver sterkingen de rebellen pp de vlucht, maar de forten werden nog niet vermeesteixl. De Kiangyin-forten aldus Het Han delsblad liggen aan den beneden loop van den Yangtse, benedenstrooms van Nanking, en beheerschen dus dezen voor den aanvoer van benoodigdheden voor de troepen in Setsjocan hoogst be langrijken waterweg volkomen. Der Chi- neesche regeering moet er idles aan ge legen zijn om dit belangrijke punt weder in handen te krijgen, 'tls wel een veeg toeken voor die regeering, dat zij zich ook niet meer verlaten kan op de troe pen, die zij uit het noorden nier Mid- den-China zond om daar de meest be langrijke punten te bezetten. Korte Oorlogsberichten. Mails" aangehouden. De „Kambangan", 'die 11 dezer van Amster dam naar Indië is vertrokken, en de „Rijn dam" en de „Noordam", die respectieve lijk 14 en 18 dezer van Rotterdam naar New-York vertrokken zijn, hebben hun mails te Kirkwall op last van de E|n- gelsche autoriteiten ontscheept Het stoomschip „Gorredijk", dat den 24sten dezer te Rotterdam uit New-York is aangekomen, heeft de mail in Duins moeten lossen. Een Nederlandsche vice consul veroordeeld. Naar het Huisgezin verneemt, was de heer W. van Rijckevorsel, vice-consul van Nederland, eerst te Cliarleroi, daarna te Dinant, ter dood .veroordeeld wegens het voeren van correspondentie met de geallieerden. Door bemiddeling van den heer Van Vollen- hoven. onzen legatie-secretaris te Brussel, is de doodstraf in gevangenisstraf ver anderd. De heer Van Rijckevorsel is tot liet ondergaan daarvan naar Duitschland vervoerd. Een reiziger uit Konstantinopel te Saloniki aangekomen noemt den toestand in de Turkscho hoofdstad buitengewoon ernstig. De Oelema's, die in de moskeeën ten gunste van den vrede spraken, zijn in de gevangenis-geworpen. Er is groot gebrek aiui levensmiddelen. Vooral olie en petroleum ontbreken. De „Berkelstroom". De Lon- densche berichtgever van het „Hdbl." meldt, dat, daar één boot van de „Ber kelstroom" langen tijd naast de duikboot had gelegen en door het botsen beschadigd was, de gezagvoerder opmerkte, dat heit voor de bemanning to erg was om in. zulk een boot te worden achtergelaten. De Duitsche commandant antwoordde toen: „Dat is belachelijk. Wij hebben iu Duitsch land geen vrienden en geen- medelijden. Elk kchip, dat goederen naar Engeland brengt, zal in den grond worden geboord". Toen verscheen een tweede duikboot en werden aan boord van de „Berkel stroom" bommen geplaatst, die het schip vernietigden. Die bemanning telde, met inbegrip van den kapitein, 24 koppen. Zij bevond zich in drie booten en werd te elf uur door een Engelsch schip opge pikt en naar een plaats aan de Oostkust van Engeland gebracht. Allen zijn nu vei lig en wel te Londen. Het schip had ook eenige zakken mail voor Engeland aan boord. De bemanning is verontwaar digd over de behandeling van de Duit se hers ondervonden. Een zeegevecht. De Engelsche admiraliteit deelt mede, dat te ongeveer halfvijf gistermorgen een Duitsch eska der slagschepen, begeleid door lichte krui sers en torpedobootjagers, ter hoogte van Lowestoft verscheen. De plaatselijke ma ritieme strijdkrachten raakten er mee slaags en ma ongeveer twintig minuten keerde het naai- Duitschland terug, opge jaagd door onze lichte kruisers ear torpe dobootjagers. Aan de kust zijn twee mannen, een vrouw en een kind gedood. De materieele schade schijnt onbelangrijk. Voor zoover tot nu toe bekend, zijn twee BBritsche kruisers getroffen, doch niet gezonken Oproerte D u.b 1 i nPaasch Maan dag braken te Dublin onlusten uit. Een groote, meerendecls gewapende menigte, behoorende tot do revolutionaire vereeni- ging, bekend als «Sinn Fein, bezette de Saint Stephens Green en nam met ge weld bezit van het postkantoor, waar zij de telegraaf- en telefoonverbindingen door snood. Zij bezette ,pök huizen in de voor naamste straten en langs de kaden. In den loop van den dag kwamen soldaten uit het kamp van Currach en dempten het oproer; de overheid is den toestand tlians geheel meester. Voor zoover bekend zijn drie officieren, 5 soldaten en- 2 politic-beambten gedood, 5 officieren, 8 soldaten gewond. Men verneemt uit Washington: Duit sche propagandisten overstelpen de .sena toren met telegrammen, waarin tegen een optreden, dat op oorlog zou kunnen uit - loopen, wordt, geprotesteerd. Er zijn reeds 25.000 telegrammen ontvangen, voor 't ineerendeel uit de Staten van het mid den-Westen, waar de Duitsch-Amerikanen hot talrijkst zijn. Afdaeling van don Ned. Bend van Jongelings- vereeniglngen op Geref. Grondslag. Vervolg rede Ds. R uil man n. Niet alleen het volk, maar ook het land der Joden is een sprekend bewijs voor de waarheid der H. Schrift. Dat Land is blootgesteld aan groote verwoesL tingen. Oorspronkelijk geschikt om de ge lieele wereld van tarwe te voorzien, kan het nu maar ternauwernood zijn eigen bevolking voeden. De roovers hebben zich van Palestina meester gemaakt en zich er in gevestigd. De Joden kregen in alLe landen woon plaatsen. behalve in hun eigen land, waar op ze volgens de Schrift eeuwenlange eigendomsrechten hebben. Doch dat zitl niet altijd duren. Slechts „totdat de tijden der Heidenen vervuld Zullen zijn". Met. tal van voorbeelden uit de Schrift (Jeremia 32 en Amos 9) il lustreerde Spr., dat de Joden weder een maal zullen terugkeeren. In al de ver- loopen eeuwen is er nog niets gebeurd, dat. de vervulling der profetie behoeft te belemmeren, alles kiui nog letterlijk zoo .uitkomen. Alle veranderingen in Palestina zijn het gevolg van de vervolging der Joden, en het besef, dat alles weer beter kan wor den, wanneer dc Joden maar eenmaal in lnm eigen land zijn teruggekeerd, wordt vooral mede door de Zionisten gewekt. Tul van Jodencolonies komen er dan ook al. Te Jeruzalem wonen reeds meer Jo den, dan tijdens Jezus' omwandeling op aarde. Er is een Joodsclie boerenstand in wor ding, die de basis kan worden voor een Joodsclie samenleving. Israël kan enkel in Kanaan Israël zijn en Kanaan alleen met Israël werkelijk Kanaan. Als de Jood in Palestina is, dan .is de ploeg weer het symbool van zijn arbeid. Het is een ontroerend ge zicht de Joden in Palestina bezig te zien. Wat laldus reeds nu door Joodsche co lonies lis tot stand gebracht, is profetie van groote dingen. De vroege en spade regens, waarvan de Profeet Joël spreekt, zijn door de aanplanting van houtgewas teruggekeerd. Wel is Palestina zwaar ge troffen door dezen oorlog, waarbij nog kwam een sprinkhanenplaag, maar de toe stand is toch weer vrij normaal geworden. Wat de oorlog nog zal brengen ten op zichte van het heilige land ligt in lief duister. Vele landen, waaronder aller eerst Engeland, Frankrijk en Rusland, be moeien er zich wel mee, maar wat daar van komen zal, is nog onbekend. Ook de Joden zelf en met name de Zionisten, die wel te dien opzichte kunnen zeggen nostra res 'agitur, houden zich met Palestina bezig. Erg gediend van Engelsche hulp schijnen 'ze niet te zijn. Eerder daar nog zouden 'ze aansluiting bij Turkije willen zoeken, Wat niet onmogelijk is. Het is zeer waarschijnlijk, dat de Joden na den oorlog aan oen oproep der Zionisten: „Terug iraax Palestina", gehoor zullen geven. Turkije ziet al als één groot A .B.C. (AntwerpenBagdadCairo) een volk op komen. Werd dit waar, dan zou, omdat Palestina dan juist in het midden zou liggen, het bezwaar vervallen, dat het heilige land nooit meer een middelpunt zou kunnen worden. Zoodra de spoorweg Cairo—Kaapstad voltooid is, is er ook een verbinding tusschen .Azië en Afrika door Palestina. Zeer zeker, zegt Spr.. zal het weer middelpunt worden, zoodat God; den afgebroken draad van Israels historie weer opvat. Men heeft wel eens het bezwaar ge opperd, dat het Zionisme feitelijk slechts een zuiver economische beweging is, dat liet haar (te doen is vrijheid den ver drukte, eer den verachte te geven. Maar moet dit voor ons een reden zijn om onverschillig te zijn jegens die beweging Het is waar: Honger naar het aardsche brood drijft ook dezen verloren zoon naar het aardsche vaderland, maar die terugkeer wijst toch ook nadrukkelijk op een voorbereiding voor hun bekeering. Trouwe-ns de profetie van Ezechiël spreekt over een trapsgewijze bekeering. Er is een groot onderscheid tusschen de Zionis tische beweging naar Palestina en de bekeering in Palestina. „Wie zal leven als God dit doen zal zoo riep de Profeet en wij zijn thans bezig de vervulling der profetie te aanschouwen. Daarom moet ook in de prediking des Woo ids de nadruk op dit verschijnsel gelegd. Dat geeft verrassend licht op on- zlen Bjjbel en toont, dat de Heere be- teig is Zijn 'belofte te vervullen Laat ons hebben open vensteren tegen Jeruza lem en van God vragen, dat dit Jeru zalern, die stad «zoo hoog gebouwd, waar in ééns 's Hoeren heerlijkheid, door Is raël werd aanschouwd, weder spoedig dien Christus Gods te voet moge vallen, welken het zoo snood verlaten (heeft. Na deze rede, die zeer rijk was aan citaten, zoowel in proza als poëzie, werd door di-n voorzitter gelegenheid tot be spreking gegeven, waarvan de heer Chris- tiaansc en Dr. Van Schelven uit VlissLngen gebruik maakten. Vooral de laatste, die reeds met de verzekering begon, dat hij (iet met. Ds. Ridlmarui niet eens zou worden, bleek allesbehalve dezelfde waar1- (leering te hebben voor de Zionistische beweging als de Spr., en critiseerde ook Spr.'s exegese van de profetie. Volgens hem zou de opvatting van den Spr. kun nen leiden tot chiliastische voorstelling. Misschien zouden we een principieel dehat gehoord hebben, indien de tijd en de plaats meer geschikt er voor waren geweest, maar nu kon daar niets van komen. Daarom werd na het zingen van een psalmvers het woord gegeven pan Ds. F. W. H. Bnamer .van Ileinkenszand om het slotwoord uit te spreken. Spr. begon met te 'zeggen, dat het hem een buitengewoon groot voorrecht was. thans, na 5 jaar in het, krijt te heb ben gestaan, zijn belofte te kunnen en mogen inlossen. En als hij dan een slot woord zal spreken, wil hij daarin de jon gelingen opwekken tot trouw, hun heti voorbeeld van Daniël voor oogen hou dende, die ondanks alles trouw bleef aan zijn God. Weest .getrouw, zoo roept Spr. uit. in uw organisatie, in al uw arbeid, maar weet het, dat de beste waarborg voor trouw aan den bond ligt in een trouw zijn aan God. Die taak is niet gemakkelijk, tnaar het is een veelomvattende eisch. Veel zoekt tot ontrouw te verlokken; da wereld, de zonde en het. eigen hart. Die trouw moet bewezen bij vriend en vijand, bij strijd zoowel als Bij overwinning. Ge trouw moet ge zijn geheel uw leven tot den dood toe. Daniel's leveti is daarvan een sprekend voorbeeld. „Hij had", zoo lezen wij, „in zijn Opperzaal open vensto- ren tegen Jeruzalem". (Dan. 611). Aan de hand van Daniel's leven schetst Spr. nu, hoe hij, in alle omstandigheden, in voor- en tegenspoed, altijd trouw bleef in dienst van Jehova. Trouw in Zijn dienst anoet zijn het levensideaal waar naar ge staat. Daniël is niet beschaamd geworden, want hij had open vensteren tegen Je ruzalem. Ook wanneer de jongelingen die hebben, dan zal het wel zijn. Voor u. Christen-jongelingen, is een ander Paradijs toegezegd. Daarop zij uwe hope, daarnaar moet ge staan met al uw kracht. Grijpt 'dan naar het eeuwige teven. Weest ware Zionieten, wier hart in Zion leeft. Houdt de vensteren open naar d.e zijden van/ liet Jeruzalem, dat boven is. Plaatst u daar met uwe ge beden, dan zult gij evenmin als Daniël beschaamd worden. Dit warme, geestdriftwekkende slot woord was een waardig besluit van den in alle opzichten aangenamen dag. Zeclands Gereformeerde Jongelingen hebben weer getoond ite voeten voor het werk van'den Bond door in grooten getale op te komen, en al was ite bespreking in de middagvergadering voor de vergade ring ongetwijfeld teleurstellend, toch zal men dankbaar zijn, voor wat gehoord is geworden. De behandeling van huidziekten als ec zeem, gordelroos, dauwworm, netelroos, winterhanden en -voeten, en verschillen de andere jeukende huidaandoeningen vor dert in het algemeen veel geduld en volharding. Vóór alles dient men zorg te dragen voor een goeden stoelgang en licht verteerbaar, gezond voedsel te ge bruiken. Voorts zorg te dragen, dat men zooveel mogelijk frisscbe luoht, rust en 6laap geniet. De prikkeling, ontsteking en jeuking, die het gevolg zijn van een huidaan doening, worden spoedig verdreven door de aanwending van Foster's Zalf, die een opmerkelijk verzachtende en heelen- de werking op de aangedane huid heeft. De zalf heeft een antiseptische werking, droogt niet te spoedig op, en laat zich niet te gemakkelijk wegvegen. Tal van hardnekkige gevallen weixlen erdoor ge nezen en blijvend genezen. Foster's Zalf (let op den juisten naam) is te Goes verkrijgbaar bij de Paauw Co., te Middelburg bij Joh. de Roos, Vlas- markt K 157. Toezending geschiedt franco na ontv. v. postwissel ii fl.75 per doos. De nieuw benoemde reserve-kapitein der infanterie J. II. P. Janssen is inge deeld bij het 14de regiment infanterie. Door den vicoadtniraa] comman dant in Zeeland is het verblijf ,in Zee land ontzegd aan Charles Marie Wijffels, geboren te IJzendijfce 27 Augustus 1877 wonende te St. Kruis, zulks wegens smokkelarij. Pensioen verleend groot f 158 aan den gemeente-ambtenaar Ruselaar, ge meentewerkman te Zierikz.ee. Met ingang van 28 April a.s. wordt die lieer L. A. Vink, rijksklerk 2de klasse van de Inspectie Middelburg, belast met de tijdelijke waarneming van hel rijks- ontvangersfeantoor, te Sluis. Middelburg. De minister van justitie lieeft herbenoemd tot liJ der Kamer van Toezicht over de notarissen en candidaat notarissen gevestigd alhier, mix M. P. Sipkes, kantonrechter. Goes. Me!, harte!ijken dank ontving do wijkzuster f 5 voor ver leende hulp. Met ingang van 1 Juni wordt die wisselwachter bij de S. S. dhr. P. L-ocko fair verplaatst van Goes naar Dordrecht.. Vlissingen De hoofdconducteurs der Staatsspoor S. Anemaat e.n C. J. v. Spar- rentak te Bokstel worden mei 1 Mei naar hier overgeplaatst. (M. C.) De lieer 11. Duym blijft alhier wonen. Er ontstaat derhalve geen va cature in den gemeenteraad. Kloetinge. Een tienjarig zoontje van de wed. Wagenaar alhier, had het ongeluk bij het peeënmnlen, met zijn hand in een moesmolen te gerakenwaardoor over brenging van den knaap naar Middelburg noodzakelijk was. Overslag. Een vijfjarig jongetje op het Belgisch afgesloten deel onzer parochie raakte al spelende in een sloot en ver dronk jammerlijk. De bedroefde moeder wier echtgenoot krijgsgevangen in Duitsc-b land is, vond het lijkje van haar lieveling. (Zei.) Breskens. Naar „Zelandia" verneemt be stuit Dij den minister van finantiën bet plan om het kantoor der directe belas tingen alhier op te heffen en ite ge meenten Breskens. G roe Je en Nieuwvliet te brengen onder bet kantoor te Oostburg en Schoondijke onder hei kantoor be IJzondijke. Ritthem. Onder deze gemeente is heden morgen vroeg een Fransche tweedekker neergekomen, die door onze kustwacht was beschoten. De machine was op en kele plaatsen getroffen, 'terwijl de beide inzittende, een luitenant vliegenier en een sergeant-majoor, waarnemer ongedeerd waren en werden geïnterneerd. Stavenisse. Er zijn in den laatstem tijd hier weer enkele verdachte gevallen van varkensziekte met doodelijken afloop voorgekomen, die de gewone kenteekenen van de gevreesde vlekziekte vertoonen. Ook heden is er weer een varken van den heer D. onder gelijke verschijnselen gestorven. Ook dit dier is onder poli tietoezicht begraven. (Vooral in dezen druk. kenden tijd wordt elk geval met schrik vernomen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Asperen, D. Bax "te Hier den; te Kimswerd, M. Rosbergen te Terwispel; te Beek (L.), W. H. H. Mid' dendorp te Wanneperveen. Bedankt voor Wezep, door S. van Dorp te Bodegraven; voor De Rijp en Pui merend, door 0. J. Reinders te Anna Paulowna. Biezelinge. Ds. J. v. d. Bergen hoopt 27 Mei a.s. zijn veertigjarige evangelie bediening te herdenken. ZEerw. stond van 1876 tot 1879 te Oostkapelle. daarna te Kcthel, van 1882 tot '83 te St rijen, ver volgens te Kortgene, van 1887 tot 1889 te Holten, hierna te Yarsseveld ear sind-t 25 April 1897 alhier. Ds. A. v. d. Sluis te Huizen, bei roepen te Kesteren, is op 46-jarigen leef tijd overleden. Hij diende sinds 1893 do kerken van Neerlangbroek. Monster, Dordrecht en Huizen. Aan ids. K. W. Vethake te Leiden is tegen Juli a.s. eervol emeritaat ver leend. Ds. Vethake predikte van 1874 tot 1877 te Wilhelnxinadorp, daarna "te Katwijk aan den Khijn, van 1884 tot 1891 'te Arnhem-, de vier laatste jaren bij de kerk in doleantie aldaar, vervol gons te' Overschie, van 1896 tot 1898 te Alphen, en sinds 31 Siili van laats# genoemd jaar te Leiden. Geref. Kerken. Beroepen te Huizen, K. Oussoren te Borger; te Oldeboorn, Wi. Weener te Vianen; te Grams bergen, J. W. Sier# sema, cand. te DrachtenIe Ljochem Barchem, H. Brinkman te Glanerbrug. Bedankt voor Arnhem, door W. H. Gis1 pen te Zwolle; voor Cubaard, door ,W. Weener te Vianen. Te Ede is op 65-jarigen leeftijd overleden ds. W. Mulder; ZEerw. tos.» achtereenvolgens sinds 1886 predikant te Harderwijk, Maassluis. Giessen Oudfcerk, en (1901) Ede. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Dordrecht, P. de Groot te Rotterdam en H. Visser te Leeuwarden Beroepen te Urk, P. Bos te DeUztrjl Aangenomen naar AlphenOudshoora. als leerend onderling, door D. 'J. v. Bram men te Dordrecht. Bedankt voor Amersfoort, door A. fii Hilbers te Drachten. Gisteren werd te Rotterdam onde* groote belangstelling begraven de heer D Wanjon, in leven leeraar aan Üe gemeen telijke vormschool voor meisjes aldaar. De) i directeur dier school en een ouden ling-der Waalsche gemeente wijdden een warm woord aan zijn nagedachtenis. De heer Wanjon was, vergissen wij ons niet. (e Ritthem geboren. Aan Icte Rijks Normaalschool te Vlia singen zijn van «te eerste naar de tweed* klasse bevorderdJ. M. Tan Blaers, A. van Hoorn, M. «te» Otter, A. E. Varhalen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 2