Zaterdag 22 April 1016 30e Jaargang No. 1.74 EERSTE BLAD. D@ Groote Oorlog» Dit nummer bestaat uit twee bladen Bericht aan onze Adverteerders. Uit dé Psrs, Binnenland. Uit de Provincie. Leestafel Uitgave van de NaamL Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg: FIRMA F. PDHUIJ - L. BURG. Drukkers: Qostei-baan Le Cointre - Goes. BERICHT. Wegens bei Paaschfeest ver schijnt Maandag geen nummer van ons blad. We herinneren er nog eens aan, dat geen bewijsnummers meer ge zonden worden voor advertenties van minder dan 10 regels. Op aanvrage wordt voor derge lijke advertenties een bewijsnum mer gezonden tegen betaling van 5 cent. Schiermonnikoog. Voor de vrije Clhr. school op Schier monnikoog kwam nog In: f 14,131/2 van de leerlingen en onderwijzend persomelejl der Chr. school te Kapelle; en f2,50 van N. N. door bemiddeling der firma Dihuij. Totaal met het vorige f605,00. Wij zijn derhalve over de f600 en zeg gen bij deze al den geefsters en gevers hartelijk 'dank. Hervormden en Gereformeerden saam. in, D e Rotte r d a m m e r lezen we het volgende stukske, dal -de lezing en de overdenking waard is h\ trouwe is! niet te zien om, wat reden, de antirevolutionaire politiek voor don Christusbelijder in de Hervormde Kerk minder sympathiek zon zijn dan voor dien, die in Gereformeerd kerkver band leeft. Tegen de revolutie het Evangelie is de leus die beiden gelijkelijk moet bezielen.. Als ruim, baan gemaakt wordt voor een, school waarin den kinderen eener gedoopte natie niet wordt verzwegen het geen tot hunnen 'eeuwigen vrede die nen kan dan hebben hervormde en gereformeerde Christenen zoodanige po litiek 'dankbaar te steunen, omdat zij beiden gelijkelijk bukken voor het God delijk venmaan„Leer den jongen de eersite beginselen naar den eisch zijns wegs, als hij ook oud geworden zal zijn, zal hij- daarvan niet afwijken." Als geëischt wordt de wegneming van de hinderpalen, welke de doorwerking van het Evangelie in de heidenwereld belemmeren, dan moeten hervormde en gereformeerde 'Christenen accoord gaan roet dien eisch, omdat zij beiden aan heffen den lofpsalm Al de hoid'nen, door Uw handen Voortgebracht in alle landen, Zullen tot U komen, Heer, Bukken voor Uw aanschijn neer. j i i Als op het stuk van armenzorg de antirevolutionaire partij er naar streeft om in ongerepten luister te bewaren) dan dienst der barmhartigheid, door Christus zelf ingesteld, dan 'hebben Her vormden en Gereformeerden dat po gen te zegenen, omdat tegenover de genen die op de barmhartigheid smalen, hun voor oogen staat het beeld van den Zoon des mienschen, komend in Zijn heerlijkheid en aan Zijn rechter hand vergaderend die hongerigen gevoed -en de naakten gekleed hebben, en hun toeroepende: „Komt gij, gezegenden mijns Vaders I beërft dat Koninkrijk, hetwelk r» bereid is van voor de grondlegging dei' wereld". Als voor de reinheid van' het publieke 'CVS voor heiligheid van het hu- weüjjk, voor de gaafheid - van het huis- ge&n, voor de handhaving van schuld S^T j van zedelijke verantwoorde- i TL? door de antirevolutionaire partij de kamp wordt gevoerd dan hebben - gereformeerden en hervormden gelijke lijk de taak dien strijd mee te leven, «adat zij buigen voor Gods gebod en Ibet weten hoe 'in het houden van Zijn geboden groot loon ligt. •Groen van Prinsterer sprak 't puntig juist uit: „In beginsel is elk Christen antirevolutionair. Alleen wanneer hij op politiek terrein zich in den aard en ver houding der partijen vergist kan de Christen aan het liberalisme de Jiand reiken en voor het evangelisch begin- sai in den (door de Revolutie in het teven geroepen) antirevolutionairen, vorm, bedacht zjjn." 1)e2eeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post Losse nummers 1.1 ,0.05 Prijs der Advertentlên t 15 regels 0.50, iedere regel meer 10 ct. 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels f 1. iedere regel meer 10 ct. De inhouding der verloven. We lezen in „Het Huisgezin": De toestand voor ons land blijft kri tiek, zóó kritiek, dat de militaire ver loven, zelfs voor de Paaschdagen, niet kunnen worden verleend. Indien wij het gemobilheerde leger niet idiag en .nacht op volle strekte' hiel den, zou - aldus minister C'ort van der Linden - wantrouwen ontstaan aan den ernsligen wil om onze neutra liteit te handhaven. Uit dit gegeven valt hel niet moei lijk, den toestand van bet oogenblik te const ruee ren. Een der oorlogvoerende partijen ducht, terecht of ten onrechte, dat de andere een inval in ons land iu den zin heeft. De eerste meent, dal alleen indien ons leger op volle sterkte is, het in staat kan worden geacht, dien inval af af te slaan, wellicht ook den inval te voorkomen. Houden wij ons leger niet op volle sterkte, dan. zou de eerste daarin aan leiding kunnen vinden ons land, of een deel daarvan, te bezetten, ten einde bij den veronderstelden inval de tegenpartij het hoofd te bieden. Nu de regeering met een zóó ernstige reden de noodzakelijkheid om de intrek king der verloven te handhaven moti veert, heeft men zich daaraan manne lijk te onderwerpen. Waar een zoo groot belang op hot spel staat, mag men persoonlijk© wen- schen en persoonlijke belangen niet la ten wegen. Twee vragen dóen zich intusschen op. De verklaring van minister Cort van den Linden is uitgelokt door een be zoek, den minister door twee Kamer leden gebracht, die op het opnieuw verlecnen van verloven kwamen aan dringen. Zouden wij zonder dat bezoek ©n zonder die vraag onkundig zijn geble ven van de reden, welke de regeering noopt vooralsnog geen verloven toe te staan.? Had de regeering nu ze toch gespro ken heeft «lat bezoek 'en die vraag niet dienen 4© voorkomen en uit eigen beweging de, wij mogen niet zeggen, geruststellende, maai- in ieder geval be vredigende verklaring hehooren af te leggen? De tweede vraag is, of liet, met het oog op den kritieken toestand, wel verantwoord mag beeten, de lichting 1916 nog langer thuis te laten omd© enkele gevallen van nekkramp in het leger. De honderdduizenden gemobiliseerden worden er, als wij het zoo mogen uit drukken, ook aan gewaagd. Waarom nu een nieuwe lichting thuis gelaten en zoo den tijd van aflossing voor de ouderen vertraagd? ga—«aawnm Een vliegeraanval op Sofia. Uit Sofia: Gistermorgen tegen 8 uur kwam een vijandelijk vliegtuig vanuit Zuid-Oostelijke richting en wierp van zeer groote hoogte twee bommen op een dei- voorsteden van Sofia. Een daarvan viel op een schoolgebouw, een andere op een kleine woning. De aangerichte schade is onbeduidend. Er zijin geen slacht offers' Tegelijkertijd wierp een vliegtuig efen aantal proclamatiën naar beneden, waar in de val van Erserum aangekondigd Werd, hetgeen belachelijk is, aangezien de Bulgaren niet alleen reeds met do in neming van Erserum maar ook met die van Trebizonde bekend waren. Het vlieg tuig verdween over Hen berg Vitoscha. De ^verschijning van het vijandelijk vliegtuig boven Sofia wekte een groote mate van belangstelling op bij' de inwo ners der stad. De bevolking der voor steden verdrong zich naar de plaats, waar de twee bommen waren neergevallen zon der eenige vrees te gevoelen voor haar veiligheid. Daarentegen vermaakte zij er zich over, dat een zoo gevaarlijke po ging een zoo jammerlijk effect teweeg bracht. Een vtieger-aanva' op Saloniki. Over den vliegeraanval op Saloniki schrijft een aldaar vertoevend ingenieur een opgewonden verhaal aan de „Frankf. Ztg." waarin hij o.a. beweert, dat hij in het eersite oogenblik van den aanval, gewekt uit zijn slaap, dacht, dat het wederom een van de veelvuldige klop partijen onder de soldaten der verbon denen betrof. Spoedig werd hij echter van de waarheid overtuigd. Een helsch lawaai van ontploffingen en van een dolle schiet partij ontstond. Een vreeselijke paniek maakte zich van de menschen meester, die zieer verschrikt, velen Jhalf gekleed, door da straten liepen. In het nach telijk duister manoeuvreerden do Duit- scho vliegtuigen boven de stad en lie ten hun bommen vallen, waarvan ve len op geen tien meter van het Frah- sch© hoofdkwartier in de haven vielen, waar de wachten van soldaten gedood werden. Hij beciitiseert vervolgens de verdedi ging van de oorlogsschepen en het af weergeschut der verbondenen, dat zeer slecht was, en de verwarring onder de bevelhebbers en troepen. Meer dan 2000 dooden en ge wonden moeten er gevallen zijn. Korte Oorlagiberiohten. Uit De Banne wordt, gemeld, dat 'kolonel Depage, hoofdgenoesheer van het Oceaan-hospitaal, een duim is moeten af gezet worden. Hij was namelijk bij een heelkundige bewerking licht aan de hand gekwetst, doch de wonde verergerde en mtaakte eindelijk de afzetting van den duim noodzakelijk. Dokter Depage wordt door koningin Elizabeth verzorgd. Groote opschudding is te .Keulen verwekt door een nieuw ontdekte ver- valsching. Het betreft de verv.alsching van reuzel, die voor goede waar voor 2.60 a 2.80 Mark per pond verkocht is. In één geval was het gewicht der reu zel op bijna het dubbele, in een tweede geval op het 2V2-voudigc, in .een derde geval zelfs op het vijfvoudige door wa der en aardappelmeel verhoogd. De wa ren zijn afkomstig van een buitenlandsche firma en onder de benaming van „Speckosia" te Keulen ingevoerd. Dr. Addison, de secretaris van het Engelsche ministerie van munitie, heeft dezer dagen verklaard, dat op het oogen blik 1.900.000 personen in de Engelsche munitiefabrieken werkzaam zijn; daaron der zijn '200.000 vrouwen en meisjes. De IJslandsche stoomboot ,,Gull- foss", die een rechtstreeksche verbinding tusschen Denemarken en de Deensche ha ven Lerwik op IJsland onderhoudt, is door de jEiigelschen opgebracht. De Engelscheti namen niet alleen den brief- en pakk'et- posl van 'het neutrale schip weg, maar ook alle ingeschreven koffers van de neu trale passagiers. Toen Sir Grey Dinsdag in het Lagers huis, in antwoord op een vraag van den ID beraal Outhwaite aangaande de dwang maatregelen in Griekenland, het antwoord had gegeven,dat Reuter heeft gemeld, vroeg' Outhwaite weer: 'heeft Weni'zelos niet in do Grieksc%e Kamer ontkend, dat hij om de landing in Saloniki had gevraagd (uit roepen van protest) en was dat niet in strijd met ons plan om voor de rechten van kleine volken te vechten? Al wat in dit geval is gebeurd, is bekend, antwoordde Grey. Een tweede België! riep een lid. De blokkade van de Soedabaai op Kreta door Engelsche schepen is sedert Maandag volkomen. Nu er in Duitschland zóo'n gebrek aan zeep is, dat men die ook al alleen in een bepaalde hoeveelheid op vertoon van 'zijn broodkaart kan krijgen, bevatten de Duitsche kranten raadgevingen, hoe men zeep kan aanlengen met soda-oplos- singen en hoe men zelfs zijn lijf met soda kan reinigen. De Deutsche generaaJ-veldmaarschalik baron Van der Goltz, is na. een ziekbed van 10 dagen in het hoofdkwartier van zijn Turksche leger aan vlektyfus overle- dén. Een nieuwe oorlogsuitvin ding. De Romeinsche correspondent van de „Daily News" zegt: Ondanks hunne herhaalde aanvallen te gen de Italiaansch© posities, die regel matig met hevige verliezen worden afge slagen, zijn de Oostenrijkers er niet in geslaagd een geregeld offensief te onder nemen. Dit is jgroö'tendeels te danken aan de belangrijke verbeteringen, die de Italiaan sch© militaire luchtdienst heeft onder gaan en aan de bewonderenswaardige or ganisatie van den verdedigingsdienst tegeri luchtaanvallen, i De Italianen beschikken thans over een bewonderenswaardige uitvinding, waardoor bet vuur der afweerkanonnen bijna «onfeilbaar wordt, zoodat de Oos tenrijkers hunne vliegmachines bijna niet meer voor luchtaanvallen of verkennings vluchten durven gebruiken. In veertien dagen hebben zij door deze kanonnen tien machines verloren. Parachutes Voor avïateurs. Geleidelijk komen d© oulde strijdmidde-f len uit vroeger tijden weder in eere. Som mige doctoren erlangen, dat de soldaten, behalve dia stalen helmen, ook nog kleine stukjes pantserplaat ter bescherming van de keel, de wangen, schouders en de hartstreek zulten krijgen. Thans is de parachute weer op het piujnt in eere hersteld te worden. Er zijn den laatsten tijd proeven genomen met de oud'erwetsche parapluie-vormige para chute en de resultaten waren zeer be vredigend. Onlangs Werd de kabel van een ballon-captif bij Verdun door een vijandelijken vlieger doorgeschoten en de Fransche waarnemer in die ballon kon met zijn parachute veilig achter de Fran sche linies neerkomen. Al de Fransche obslervatimDallons wor den nui van parachutes voorzien en ook de langs het front ope-reeren.de vliegers zullen er voortaan pen medenemen. Een interview met D' r. Kityper. Wolff meldt uit Boedapest d.d. gisteren: De vroegere minister-president van Ne derland, dr. A. Kuiyper, die tot het bren gen van een bezoek aan zijn dochters, die hier als vrijwillige ziekenverpleegsters werkzaam zijn, in Boedapest Vertoeft, legde aan een medewerker van het „Pes- ther Journal" eenige verklaringen af. Op d© vraag, of de versterkingen van Vlissingen tegen een landing van Engel sche troepen in den ScheMfemond zeker heid boden, verklaarde de oud-premier 't volgende: Dat zou ik meenen. Op dit punt komt geen mogendheid met geweld er door en ik kan er aan toevoegenOok de Engelsche vloot niet. Tevens wil ik er nadruk op leggen, dat onze militaire „paraatheid" Van dien aard is, 4at ,ze den zekerslen waarborg biedt voor de handhaving onzer neutraliteit. De nieuwe vesting is wel nog niet ge heel voltooid, maar de Schelde is met mijnen bezaaid en jdaar kan ik her haal het geen macht ter wereld door komen. Overigens kan ik u dè verzekering ge ven, dat ook onze „paraatheid" op eco nomisch gebied groot genoeg is. Wij zul len het wel uithouden. De veronderstelling, dat Duitschland tot versterking van onze voorzorgsmaatrege len heeft bijgedragen, is dwaas. Dat heb ben wij Hollanders, alleen tot stand ge bracht. i De man, Waaraan Holland alles dankt, is de minister-president. Ons leger is uit stekend georganiseerd en bezit een strijd kracht, die niets te wensohen overlaat. Op een vraag betreffende de in Ne derland heerschende stemming tegen de centrale mogendheden antwoordde dr. KuyperIk wil deze vraag met !de grootste openhartigheid beantwoorden. De stem ming is verdeeld. Er zijn .in ons land twee partijen: de eene zweert bijl Duitsch land en zijn verbondenen, de andere bij Engeland en zijn vrienden. Beide stroomingen zijin tamelijk sterk. Wat de „Tuhantia" betreft is, gelijk u weet, nog steeds niet onomstootbaar 'vast gesteld, wie aan iden ondergang van het schip schuld draagt. De gedachtenstrijjcf oVer deze zaak werd door de Eugelschen flink uitgebuit. Zij hebben dit ongeval' opgeblazen om in Nederlanid tegen, Duitschland stemming te maken. De inval der Duitsche troepen in Bel gië droeg- er het meeste bij dia anti- Diuitsche stemming in Nederland te ver wekken eii het terrein voor Engeland te effenen. Daarentegen vond hetoptreden van Engeland en zijn verbondenen tegenover Griekenland (weinig bijtval in Nederland., Vooral ook de jongste maatregel der Engelsche regeering in zake de voorzie ning van Nederlandse he schepen met ka len zijn weinig geëigend sympathie te ver wekken. Wij zijn als neutrale mogendheid voortdurend idoor Engeland bedreigd en worden in onze bewegingsvrijheid belem merd. Dat ondervonden wij op zeer onaan gename wijze. Doordat Engeland ons Van kolen be rooft, kan gemakkelijk een crisis ontstaan in de scheepvaart. De vijandelijke stemming tegen Enge land neemt hanid over hand toe. Onze scheepvaart wordt door Engeland be dreigd. Reeds daarom denkt men er in Nederland niet aan, zich tegen Duitschland te keeren. Jtk houd dit voor volkomen uitgesloten. Verplaatst bij de belastingen de kommiezen 2e kl. J. Dalmeijer van Oostburg naar Katwijk a.d. Rijn «en J. Sluiter van. Biervliet naar 's Heerenberg. Middelburg. Het personeel der eltec- trische tram ontvangt volgende week een extra week loon als duurte-toeslag. Gister werden de eerste aardbeien, geteeld in Walcheren, ter veiling ge bracht. De politie heeft gearresteerd jW. G. L. een 17-jarige terzake van diefstal van 50 K. G. lood uit het huis, waar hij als voogdijkind verpleegd wordt. Hij verkocht het. lood voor f 20 bij verschillende opkoopers. Ter zake ran heling werd verbaal opgemaakt tegen J. v. G. die het geld met. L. deelde. E. v. G. werd op vrije voeten gesteld, ter wijl L. ter beschikking der justitie werd gesteld. De politie heeft, aangehouden en voor de justitie geleid C. v. T., die zich schuldig maakte aan bedelarij. De politie is er in geslaagd den soldaat op te sporen, die verleden week, in den nacht van Zaterdag op Zondag zekeren v. H. heeft beroofd en ernstig mishandeld. Na opgemaakt procesver baal is hij aan den garnizoens-commaai - dant overgeleverd. Zekere B. die verleden jaar uit de ouderlijke macht was ontzet, was. toen met zijn 5 kinderen naar Duitsch land gevlucht, thans is hij teruggekeerd en zijn de kinderen onder toezicht van, de vereeniging „Liefdewerk" gesteld. B. verklaarde liever zijn kinderen hier af te staan, dan ze 'in Duitschland te laten verhongeren. Goes. We herinneren er aan, dat Maandag a.s. do openbare Middagver gadering van de Prov. afd. van den. Ned. Bond van Jongelings-Vereenigin,- gen op G. G. te half twee aanvangt, zulks, naar aanleiding van de foutieve opgave in de adyertentie van Donder dag, welke lieden ook in de adverten tierubriek gerectificeerd wordt. Eindelijk isl het mogen gelukken den vrachtwagen van Hommes, welke bij het Wolphaartsdijksche Veer van de motorboot te water geraakt was, boven, Water te brengen. De machines afkomstig van de firma Massee zijn nog niet alle gered. Een peemolen en een bascule heeft men op kunnen, halen. De eer ste was nog al beschadigd. De rest van de machines ligt evenwel nog op: den bodem en is reeds voor een ge deelte weggezakt, zoodat het steeds moeilijker wordt ze vast te krijgen. Men deelde ons mede, dat de berging dei' machines buiten de firma Massee om geschiedt. De. schade is dus voor rekening van hen, voor wie de zen ding bestemd was, of voor de onder- ondiernemers van den veerdienst. Mis schien een belangrijke zaak voor hoe ren advocaten! Zierikzee. Benoemd tot buitengewoon opzichter bij de werken van, den IJs&el de lieer L. Verbost, alhier. Stavenisse. Op het Scheld onder deze gemeente is een luchtballon neergeko men, die te Ostende moet zijn opge laten en vermoedelijk «een Duitsche is. Hij is' plmi. 3 M. hoog en 2 M. breed. Hij zal ter beschikking der militaire autoriteiten worden gesteld. De Spiegel van deze week bevat een plaat van „De Opstanding" naai' de schilderij van Hans Thoma in het Groot hertogelijk Museum te Karlsruhe. Men leze daarbij vooral het onderschrift. De repro duceering van een drietal gedach ten van dezen dichter-schilcter veidient warme aanbeveling. Ook het „Paasch- lied", naar ©en toonzetting van Bach maakt dat no. van De Spiegel be langrijk. Natuurlijk komit. ook Prinsi Hen drik jn dit no. voor. Woord en Beeld van deze week' bevat een reproductie van de schilderij „De Emmaüsgangers", en van „Da Graflegging". Een opstel van Joh. Brete- voort over „Pasehen" en een verhaal „De Paaschmlorgen van den Jood". Voorts velerlei moois ifit Grand Rapids. Het Homoepathisch Maandblad, red. (dr. N. A. J. Voorhoeve, uitg. La Rivière en Voorhoeve, Zwolle, 27 Jaarg. no. 4 bevat in "het Hoofdblad een artikel vatv •dr. Munting over „Slagadeiwerkalking Een van dr. A. over „Voorbehoedmidde len bij mechanische beschadigingen." Dr. de Leeuw gaat voort met zijn 42 c.M.- kanonnen te richten op de kwakzalvers. Dr. Hofman besluit zijn artikelenreeks over „Geneeskruidtuinen in Nederland". Apotheker Voorhoeve toont aan de (gui tigheid van „Wandelen". Het Carnaval van Florence, door Marjorie Bowen. Den Haag, D'. A. Da amen. Dit is geen boek dat men in eenenl uitleest. Zelfe het aantal bladzijden kan niet groot zijn, dat men achter elkander leest. Men moet dikwijls rusten en re- peteeren en nadenken, lezen bij tusschfetn- pooxen, en in de herinnering nog een»

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 1