No. 171 Woensdag 19 April 1916 30e Jaargang De Groofte Oorlog. fr FEUILLETON. De zeven dagen van Robert Hardy. Uit de Pers. Uitgave van de -TaamL Venn. LüCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORST STRAAT 219. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ - L. BURG. Drukkers: Oosterbaan Le Coin tra - Goes. VERSCHIJNT ELKEM WERKDAG, Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post. f 1.9b Losse nummers0.05 Prijs der Adverfentiën 15 regels /'0.5O, iedere regel meer 10 ct, 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels ƒ1. iedere regel meer 10 ct. Schiermonnikoog. V :«oï de Christelijke School te dezer plsmse ontvingen wij nog van H. J. te Se roos kerke (W.) uit de collecte f 1.- van R. te Kapelle f 1. Totaal met inbegrip van de reeds vroe ger verantwoorde bedragen f587.423. Hartelijk dank De Prins verjaart. Prins Hendrik viert lieden zijn vierde kroonjaar. Terwjj] wij dit schrijven is de Konink lijke familie op het Huis 'ten Bosch vergaderd, om in allen eenvoud 's'-Prin,- Sén jaardag te gedenken. Nu het nacht is in Europa en .de toekomst van. oris vaderland nog zoo onzaeScea', moest alle. openbaar feestbe toon w«l achterwege blijven, doch dit neemt niet weg, Jat óns volk met op rechte verheuging dezen bijzonderen gtv denkdag viert. Wjfj zijn dan ook ongetwijfeld de tolk van de gansche natie, waarneer wij Jen Prins-Gemaal, die thans voor onst' staat in den vollen wasdom des levens, toebidden, dat de Heare hem R03 veie jaren spare en hem blij va zegenen rnet lust en kracht, om nog velerlei arbeid te verrichten temidden en ten behoeve van ons \olk. tiet geloof der Öranje's beziel.a hem daarbij en schrage hem. wanneer, ge lijk deze dagen, bange zorg het hart gebepl dreigt, te vervullen. Maar de Heer zal uitkomst governV' Df'riëele bededag. mg wisten het reeds langvan onze ministers is geen medewerking tie ver wachten tot het 'uitschrijven van een openbaren bededag. We hebben er reeds teerder op gewe zen. dat de, overheid, regoerende bij d|e gratie Gods. het recht heeft een uitnoodi- ging te richten tot ons volk om op een algemeenen bededag de riooiden des volks den Heere op te dragen, en den plicht om-de natie openlijk te wijzen op Hem, van Wien alle gezag afdaalt. Wtei wéét, waarvoor de minister bang is. Hij is bevreesd, dat, wanneer van over heidswege het initiatief zou worden ge nomen, hetzij in den vorm van een Ver zoek, hetzij op andere wijze, om tot een dergelijke u biddag te komen, dit hij vol e menschen in den lande, aan stoot z ou geven. Hoe ongemotiveerd de afwijzing van dte indertijd tot hem gerichte verzoeken is, hebhien we reeds vroeger mogen aantoo- nen. Ook, dat het niet gewenscht is, dat de Kerken een biddag uitschrijven. Immers dit is niet hetzelfde. Dit geeft nog niet één biddag' voor het gansche volk. Ons dunkt, er is nog evenveel aanlei ding om een officiëelen biddag uit te schrijven als een jaar geleden. Laten wij er bij de overheid op 'blij ven aandringen. Het ligt op den weg- der Christelijke Pers te blijven wijzten op de houding van de raadgevers onzer Koningin in Naar het Engelseh van Charles M. Sheldon •door v. d. M. Na een langdurig stilzwijgen zei Me vrouw Hardy, alsof het haar niet inte resseerde Mijnheer Burns is hier geweest, ter wijl je uit waart. Zoo? Wat wilde hij? vertelde, dat vier arbeiders van middag in de gieterij 'ernstig zijn -te- kwetst door het springen van een der retorten. Toen hebben alle mannen het werk verlaten en zijn naar huis gegaan. Kon Burns dan geen plaatsvervan gers aan 'twerk zetten?,Hij weet, waar hij ze vinden kan. Daar had hij juist met jou pver willen spreken. Hij had nadere orders noodig. De menschen hebben maar ineens het werk neergelegd en zijn heengegaan. Ik kan het ze niet kwalijk nemen Robert, geloof je niet. dat God je zal straffen, omdat, je de buffetten op Zondag open houdt? Onzin, Marie, zei Hardy, onaange naam getroffen door die vraag. Het vort moet z'n voortgang hebben. Het is vvi*((p|Sig noodig. Spoonveglen zijn publie- dezc, welke houding, ofschoon dit niet. bedoeld is, „bij vele menschen in den lande aanstoot geeft". Laten wij de regeériiig telkens weer vragen, oi' ze niet het; oogeablik ge komen acht om, onder aanwijzing harer zijds van een bepaalden datum, die een gewone weekdag zou moeten zijn, de na tie uit te nO'o d i g en dien dag bet geheele land door af te 7:011 de ren tot een openbaren bededag; een dag waarop van regeeringswege alle pu blic, k e arbeid, behalve wal. niet. stil kan staan, wordt stilgezet, en de natie, a. f g e z i e n van wat de kerken op haar gebied zelfstandig Ter- richten, uitgenoodigd wordt het aangezicht van God te zoeken en Hem de belangen van land en volk in deze bijzondere omstandigheden in den gebede voor te dragen. Liefde verpand aan de openbare school. Jhr. mr. Rutgers van Rozenburg maakt in De Nederlander o.a. de volgende opmerkingen naai- aanleiding van het rap port der „Revredigingscommissie" ln de eerste plaatsde se hooi bouw. Krachtens het ontwerp zullen scholen, zoowel openbare als bijzondere, gebouwd worden door en ten koste van de ge meenten. Tot zoover is alles goed. Thans komen echter voor de bijzondere scholen de moeilijkheden. In de eerste plaats wordt het minimum-aantal leerlingen, voor overheidssteun vereischt, van 25 ge bracht op 40, en voor gemeenten boven 100.000 inwoners óp 100. Bestond hie ivoor gegronde reden? Wij gelooven van niet. Blijkens de laatste „Jaarcijfers" van het Centraal Bureau voor de Statistiek, betrek king hebben op 1913, bedroeg het aantal leerlingen per openbare school 143, en per bijzondere school 140. Het aantal leerkrachten bedroeg op de openb. scho len 1 per 33.2 leerlingen en op de bij zondere scholen t per 33.3 leerlingen'. Met deze cijfers voor oogen kan men niet zeggen, dat de vrees voor oprichting van kleine schooltjes zich bewaarheid heeft. Een zeer bezwarende bepaling is ook de eiseh, dat 15 pet. van de kosten voor den bouw, inclusief grond en kosten van inrichting, door het schoolbestuur als waarborgsom moet gestort worden, alvo rens met den bouw wordt aangevangen. Deze kosten zullen op het platteland voor eene 6-klassige school wel niet veel min der bedragen dan f 16000, en in steden wegens het dure bouwterrein veel meer. Van deze beide ernstige bezwaren ter verkrijging van bijzonder, onderwijs hebben de gegadigden voor openbaar onderwijs zich niets aan tc trekkenZij behoeven slechts te kikken, en de open bare schooldeuren openen zich voor hun kinderen. Dat het ontwerp nog steeds zjjn liefde verpandt aan. het openbaar onderwijs, blijkt ook uit de bepaling, dat wanneer een schoolbestuur aanvraag doet tot stichting van een schoolgebouw voor ke zaken, die kunnen op Zondag niet stilstaan. Maar als God nu aan de menschen verbiedt, op Zondag te werken, zou hij dan de menschen, die aan 't spoor ver bonden zijn, daarvan uitzonderen? Marie, ik ben niet thuis gekomen, om van de eene preek in de andere té vallen. En jij doet het nog slechter dan ÖDs. Jones. De heer Hardy rees half overeind, en leunende flip z'n plteboog keek hij zijn vrouw nijdig aan. En terwijl hij dat deed, kwam hem zijn tehuis op de Vermouthoogte in de herinnering- hij' zag Vpflr qich het rustige landelijke dorpje, waar Malie en hij waren opgegroeid. Hij zag het oudle kerkje 'op den heuvel, aan het eind van een lange, overschaduwde laan, die door liet geheele dorp liep, en hij zag zichzelf, zooals hij van Marie was beginnen te houden, Marie, die de schoonheid van het dorp Werd ge noemd! Hij zag, hoe hij, op elen Zondag met haar uit de kerk komende, haar ge vraagd had, zijn vrouw te worden. Het was hem, alsof de heerlijke landlucht door de kamer streek, toen hij nog eens weer de woorden hoorde, welke Maric beant woord had en dien dag tot de bfiidste van zijn leven gemaakt haididien. Dan kwam hij weer tot zichzelf, staar de in het haardvuur, en zag niet, hoe zijn vrouw stil voor zich heen weende, hoe tranen op haar gevouwen handen vielen. Zij stond op en liep naar die piano, die half in het duister stond; dan ging zf U. L. O. of M. L. L. 0., ot' dat be rekend is voor een laag maximum-aan tal kinderen per klasse, of voor soort gelijke verbeteringen van ouderwijs, het gemeentebestuur verplicht is binnen 6 maanden na de aanvrage uit te maken, of dezelfde verbetering, welke het schoolbestuur wenscht toegepast te zien. ook voor het openhaal' onderwijs ter plaatse zal worden ingevoerd. Toont het gemeentebestuur Zich ongeneigd, hier toe over te gaan. dan heeft ieder in gezetene "het recht, hieromtrent een uit spraak van Gedeputeerde Staten uit te lokken. Dit getuigt van een inderdaad roerende zorg voor het openbaar on derwijs, welke wij gaarne ook voor het hijzonder onderwijs zouden zien. Wat de kosten betreft, wijzen wij er op, dat de vergooding van. de jaarwedden door het rijk na afloop van ieder dienst jaar aan de gemeenten en aan tie school besturen wordt uitgekeerd, en eveneens de vergoeding van de överigè exploita tie-kosten, welke volgent het ontwerp, door de gemeenten aan de schoolbe sturen geschiedt, pas na afloop van het dienstjaar plaats heeft. Wanneer men in aanmerking neemt, dat. blijkens den bestaanden toestand die uitkeering van het Rijk aan de schoolbesturen ais regel in de maand Juli plaats heeft, dan. volgt daaruit, dat deze laatsten 1 jaar .en 5 a 6 maanden, aan het Rijk, en voortaan ook aan de gemeentebestu ren, crediet geven en dan maar zien moeten hoe zij gedurende dien tijd aan geld te komen. Dat dit geen kleinig heid is, moge een voorbeeld toedichten. Van 'een bijzondere school te Raam be droegen de uitgaven in "het laatste boek jaar, d.us' over 12 maanden, f 9485.90'. Dit maakt over 1 jaar en 5 maanden f 13.438.35Behalve het waarborgkapi taal, bij den bouw te storten, moet zulikj een school dus beschikken over een bedrijfskapitaal van '13 a 14 mille! Het is wel niet noodig erop te wijzien, dat bovengenoemd bezwaar niet geldt ten aanzien van de openbare scholen, die( vrijelijk uit de gemeentekas kunnen putten, zoodat ook hier de balans van de zuivere concurrentie" doorslaat ten nadeele van de bijzondere school. De voorstanders van openbaar onder wijs hebben iu de hun niets kostende! openbare bewaarscholen een- voortreffe lijk propaganda-midde! voor de openbare lagere school! Ook hier eene afwijking van de „zuivere concurrentie" ten na deele van het bijzionder onderwijs. Beknopt overzicht van den toestand. Op 't Westerfront weer 'n „saaie boel". Van Fransche zijde teekent men den toestand aldus: „De Duitsche troepen bij den Mort-Hom- 111e zijn nagenoeg tot werkloosheid genood zaakt., doordat de regen de wegen en het omliggend terrein onbegaanbaar heeft ge maakt. Zij blijven echter een geweldig artillerie-vuur op de stelling onderhonden, waartoe op een smal front vier honderdl kanonnen zijn. saamgebracht, wier be dieningsmanschappen om de vier uur wor den afgelost. De Fransche artillerie ant- ervoor zitten ion speelde zachte en wee moedige variaties. Mijnheer Hardy was Weer in de sofa teruggezakt; na een poos je draaide mevrouw Hardy zich op de pianokruk om en zei Robert, zou je nu niet beter doen met naai' Burns te gaan en te zien, hoe de gewonidien Inert, maken Och,, wat kan ik daar nu aan doen? De dokter zal jten wel onderzoeken, en daarbij zou ik maar een sta.-imden-wegi wezen. Zei Burns, dat zei erg gewonid waren? Een van hen zal z'n beide oogen moeten missiën, een ander z'n beide voe ten. Ik meende dat hij diens naam Sco- ville noemdle. Wat? Toch Wouter Scoville niet? Ja, ik geloof wel dat Burns dien bedoelde. Hardy rees overeind, maar liet zich weer terug vallen. Och, ik zal morgenochtend aller-" eerst daar keen gaan. Nu kan ik er toch niets beginnen. Maar in zijn herinnering kwam mi der dagen, dat hifi door de machinehallen liep. Een zwaar stuk gietsel Was uit een hijlschbljok losgeschoten en het zou hem verpletterd hebben, als ideze Scoville, die daar toen werkte, hern niet met gevaar van eigen leven had terzijide getrokken. Deze daaid had Scoville een schouderont- Wnchting bezorgd, waardoor hij eenigpj weken werkeloos moest blijven. Hardy had toen zijn loon verhoogd ien hem een ver antwoordelijke bietrekking in de gïetka- woordt met kanonnen van zeer zwaar kaliber, die er door vliegmachines bij gestaan, in geslaagd zijn althans een Duit sche batterij tot zwijgen te brengen. Eerst wanneer de duisternis is ingevallen, ver mindert het vuur en wordt met behulp 'van zoeklichten zwak voortgezet om den volgenden dag met volle kracht hen-at te worden. „De zwaarste Duitsche kanonnen zijn meer achterwaarts opgesteld en vuren slechts nu en dan op de Fransche stel lingen". Het. weder schijnt daar al niet veel te verschillen met dat in Nederland.» Dag aan dag valt een miserige regen, die de wegen in modderbanen herschapen heeft. De gedachte aan een vernieuwd en krachtig offensief is weer verbannen. Al thans voorloopig. Of wacht men wellicht, tot de Duit- schers op Dünaburg losrakken? Niet onmogelijk. De militaire medewerkers van de Rus sische bladen zijn 'tis wel niet mooi, dat zij 't verklappen can meening, dat Von Hindenburg een geweldig offensief te gen Düiiabiii'g in den zin heeft. Is 'tweer zoover? Ja, 'tis niet de eerste maal, dat de Russen een dergelijken aanval op het Russische Verdun aankondigen, zonder diat het tot een ontwikkeling van den aanval komt. Ditmaal echter schijnen ver schillende bijzonderheden in de officieeLe legerberichten .der laatste dagen gemeld, op dt: waarschijnlijkheid van een derge lijk offensief te wijzen. Zoo maakt het jongste Russische communiqué weder melding ran een toenemende actie dei' Duitsche artillerie bij Dünaburg, terwijl er ook sprake Is ran .een grootere activi teit door de Duitsche vliegers ontwik keld. •Opmerkelijk genoeg maakt daarentegen, het Duitsche communiqué juist melding van een „levendige activiteit" der Russen, op het bruggenhoofd van Dünaburg. Willen de Russen, uit. het Verdun-voor- beeld de les trekkend, trachten door een tijdig ingrijpen hunnerzijds het gevreesd» offensief te voorkomen, of tenminste te bemoeielijken Tusschën Griekenland en de Entente botert het weer niet. Boe zou 'took kunnen! Het Servische leger, dat op Korfoe en daarbij gelegen eilanden gelegenheid had uit te rusten, kan weer naar het front en nu wilde de Entente voor het vervoer gebruik maken van de spoorlijnen Pa tras -AtheneLarissaSaloniki. De Grieksche regeering wil begrijpelij kerwijze hiervan niets weten, wijl zij daar in een volkomen militaire bezetting van GriekenLand door de Entente ziet. Engeland en Frankrijk zullen nu trach ten hun zin door te drijven. Arm Griekenland, dat door z'n verkeer de denkbeelden omtrent ware onzijdigheid, thans in zoo moeilijk parket zit: Een heldhaftig feit. Fransche bladen bevatten het relaas van een heldhaftig feit, bedreven door een patrouille van 7 Fransche cavaleris ten in den Ralkan. Op verkenning uit,zijnde in de buurt mer gegeven. Hardy was niet onedelmoe dig en ook wel m'enschlievend, maar ter wijl hij. daar op de sofa lag en dacht aan den kouden snieeuwavond buiten en aan den langen afstand naar de plek des onheils, kon hij zichzelf o zoo gemak kelijk vergeven, om den man, die hem eens het leven gered had en nu levens gevaarlijk gekwetst lag, -niet te bezoeken. Hoe onmogelijk het lijke, dat iemand die zich een Christen noemt, zóó onverschil lig kan zijn jegens zijn naaste, men. ver- gete >niet, dat de zelfzucht over alle men- schelijke neigingen heerscht. Weer ging Mevrouw Hardy, die zel den de wenschen van haar echtgenoot bestreed, aan do piano zitten en prelu deerde even. En dan keerde zij zich .weer om en zei onverwacht: Robert, de meid heeft vanavond plotseling bericht gehad, dat zij naar huis moet komen. Hardy was al wat slaperig geworden, doch op bet hooren van deze tijding ging hij weer overeind zitten en riep geër gerd uiti Nou jij: bent, wel brengster van slechte tijdingen vanavond! 't Schijnt, dat iedereen wat mankeert. De meid wil ze ker meer geld hebben, niet? Mevrouw Hardy antwoordde rustig: Haar zuster is stervende. En je weet, ik heb het meisje haast nooit naar huis laten gaan. Zij dient ons niettemin trouiw en is een bekwame keukenmeid. Juist toen Burns weg ging, kwam zjj' he rig schreiende binnen. Ik meen. 'dat ha ar van Gevgeti, onder leiding van een kwar tiermeester, zagen zij zich plotseling om singeld door een troep van 100 vijandelijke ruiters. Geheel ingesloten bleef him niet anders over dan te trachten, zoo goed en kwaad als het ging, zich door dein i'ing van vijanden heen te slaan. Een. geweldig gevecht ontspon zich. De kwaï tiermeester werd gedood, evenals een dei- soldaten. Twee andere werden gewond. Aan de drie ongewonde cavaleristen gelukte het echter door te breken en d* Fransche linies te bereiken, waarbij zsj er zelfs in slaagden het lijk van den. gesneuvelden onderofficier en hun twee gewonde kameraden mee te nemen. De vijanden, vermoedende, dat de Franschm versterkingen gingen halen, sloegen op de vlucht. Generaal Sarrail heeft den dapperen soldaten persoonlijk te Kilindir zijn geluk - wenschen aangeboden. Korts Oorlogsberichten. In de eerste 17 maanden van den! oorlog heeft het Oostenrijksche leger li» milliard geweerpatronen en 12 milliaen granaten, verschoten, d.w.z. 500 maal zoo veel geweerpatronen en 14 maal zooveel granaten als de Buitschers in den Franseh- Dtritschen oorlog Verbruikt hebben. De Entente moet van plan tij* alle strategische belangrijke punten i* Griekenland te bezetten. Het „Journal" heieft een scherpei spotprent op de „paperassenwinkel" Uit. een loopgraaf, waarop heit projec tielen regent, komt een soldaat, het ge weer aan den 'riem op den. rug, te Voor schijn, terwijl hij verder aan eiken ara» een geweldig pak papieren draagt. Be* kameraad steekt het hoofd uit het söhfiif - vrije onderkomen en vraagt: „Waar ga jij naar toe?" „Stukken laten leek enen", h&dl het la koniefce antwoord Trebizonde is door de Russen, f* nomen. De vereenigde militaire pogingen van de krachtige troepen van het Kaukne» sche leger en van de Zwarte Zee-vloot, aldus bericht uit Petrograd, zijn bekroond, met de verovering van dit versterkte go meest belangrijke punt van de Anatoliedfei kust. Uit Berlijn vrordi een Duitsch suc ces gemeld; de Duitsche artillerie nam 'de Engelsche stellingen van St. Eloy. krachtig onder vuur. Aan weerskanten van het La Basséa- kanaal en ten Noord-Oosten van Loto» ontsponnen zich van tijd tot tijd leven dige gevechten met handgranaten. In de streek van Neuville en bij Beauvraigcew hebben wij met succes verscheidene mij nen doen ontploffen. In het gevechtsgebied aan bedde zijden van de Maas speelden zich zeer hevige artilleriegevechten af. Rechts van de ri vier veroverden neder-Saksische troepten bij een stormaanval Fransche stellingen bij de Steengroeve, 700 M. ten Zuiden van. het gehucht Haudromont en op den. hoogteiug ten Noord-Westen van het ge hucht Thiaumont; 42 officieren, waar onder 3 stafofficieren, 1646 man aan on gewonde en 50 man aan gewonde gevange nen zijn in onze handen gevallen. zuster is getrouwd niet een spoorweg- man van hier en kommervolle tijden heeft doorgemaakt. De groote familie heeft ge lukkig het ergste' voorkomen. En nu is dat- kind zoo bitter bedroefd; zij zei dat ze naar huis moést, en dat haar zuster hoogstens nog een week kan leven. Wat had ik met haar te doen! Robert, geloof je niet, dat we wat voor dat gezin zou den kunnen idioen? Wij hebben zelf alles, wat wïji begeeren. Door hen te helpen, zouden we onszelf nog in niets te kort doen. Maar waai' is het einde van al ihat helpen? Als wij aan ieder behoeftig mensch, waarmee wij in aanraking komen, wat geven, worden we zelf bedelaars! Bo vendien, ik kan het niet missen ook. De jongens kosten verbazend veel met hun studie, en onze Maatschappij heeft on langs de salarissen nog besnoeid. Als de zuster van onze mteid met een spoor- vvegman is getrouwd, dan verdient hij zeer waarschijnlijk goed gel'd en kan haar best Verschaften, wat zij noodig heeft. Maar als die man nu voor z'n leven werd verwond? vroeg Mevrouw Har dy rustig. Dan is ei' nog de verzekering en de ziekenkas die hem kunnen helpen. Ik zie niet in, dat wij in edk geval, waar van wij hooren, moeten bijspringen. Er komt geen eind aan zoo. (Wordt Vernoegd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 1