DE ZEEUW TWEEDE BLAD. De Groote Oorlog- Uit de Provincie. Landbouw en Veeteelt. Het Heilig Avondmaal. VAN ZATERDAG 15 APRIL 1916, no. 168. Belgia Irredanta - Be bekende schrijver der Parijsche Brie ven ia De Nederlander ontving van een Belg, die het met den inhoud niet eens was, een tractaatje, gelijk er onder de Belgische troepen aan het front bij duizendtallen verspreid wórden en waar in bedreigingen voorkomen tegen Neder lands integriteit (onafgebrokkeld voortbe staan). Be schrijver van dit Volks-catechis- musje (Petit Catechisme National) zegt dat België zrjn vroegere historische gren zen moet terug hebben „die natuurlijk en noodzakelijk zijn". ..Op zijn minst", zoo decreteert hij, „moeten met België de linkerzijde van de Schelde en de gebieden die wij in 1839 [hebben moeten afstaan, en die, welke ons in 1815—1816 ontstolen zijn, her- eenigd worden". Bedoeld zijn half Lim burg en half Luxemburg, in 1839 „ons ontrukt"; en de door Pruisen bij de tractaten van 18151816 „ons ontruk te" linker Rijnoever, de Belgische cantons van Nedercrugten, Bolduc, de Neau Eu pen), Mulmedy, Schleyden, Cronen- bourg, Sant-Vilh, Neuerbourg, Arzbeld, Bitbourg, Dudeldorf, een deel van het canton Aubel, en tal van dorpen op clen rechteroever van de Our en de Sure, 'benevens de rechteroever vande Moe- ■ze-i". En wat nu dien linkerzoom langs de Schelde aangaat de schrijver bedoelt Zeeuwsch-Vlaanderendezen moeten wij bezitten, zegt hij, „omdat de Schelde een bij uitstek Belgische rivier is, welks oevers een integreerend deel van onzen bodem uitmaken; ómdat de haven van Antwerpen de bron van onzen rijkdom is; omdat wij onzen handel ter zee en onzen uitgang naar de zee niet kunnen ter beschikking laten van een concurrent, die ons den Scheldemond alleen ontno men heeft ter belemmering onzter econo mische ontwikkeling en. ter breking van onze militaire macht". Onder .de invloedrijke Belgen, die in ons land gastvrijheid genieten en het met dezè fantasmagoriën eens zijn, telt men Louis Piérard en Charles Bernard. Op 't oogenblik moge dit alles niet ern stig gemeend zijn, als eén staaltje van hetgeen in de harten van sommige Bel gische publicisten leeft, en hoe opper vlakkig- en partijdig het geschiedenis onderwijs moet geweest zijn, door deze heeren genoten, dient dit alles toch wel onthouden te worden. Vooral dat: De Schelde Belgisch, om dat zij een Belgische rivier is, is ko misch. Op ongeveer gelijken grond legde Napoleon op België zelve beslag en op Nederland omdat Maas en Schelde Fnansche rivieren waren! Eén troost, het zijn slechts publicis ten; staatslieden, en met name de Bel gische regeering, denken er niet zoo over. X X X (1 Kor. 11:26.) Den dood des Heeren te verkonden, Totdat Hij komt in heerlijkheid, Schoon neergebukt door onze zonden, Toch komen met ootmoedigheid, Waar Hij, die onze Heiland is, Ons vriendelijk noodt tot Zijnen diseh. Wij; mogen. Heer, aan U gedenken, Die dood geweest zijt, en nu leeft; Gig. wilt ons troost en vrede schenken, Een vreugde die geen einde heeft. Het leven, d' onverd,erflijkheid, Hebt Gij ons door Uw dood bereid. Te midden van den strijd der volken, Wacht Uw gemeente op U, o Heer! Haast zult Gij komen op de wolken, Bekleed met majesteit en eer! Ban, in het eeuwig heerlijk licht, 'Zien wij des Konings aangezicht. (Oude Paden.) Beknopt overzicht van den toestand. Er heerscht een merkwaardige stilte op de slagvelden. En tengevolge van het ontbreken van eenig belangrijk nieuws omtrent krijgs daden, blijven de bladen zich nog maar wat bezig houden met beschouwingen over de woorden, die voor enkele da gen door de politieke leiders van de twee meest vijandige landen gesproken zijn. De redevoeringen van Von Bethmann Hol!weg en Asquith worden uiteengera feld en tot in de kleinste bijzonderhe den nageplozen. 'Men vergeet echter wel eens hoe belangrijk de verklaringen overigens ook 2jjn dat ze niet overschat moeten worden en dat men niet te diep moet zoeken naai- een 'grond tot mogelijke over eenstemming. Men moet toch de rede voeringen piet te veel op zich zelf be schouwen, zooals inen maar al te zeer doet, maar ze meer bezien in het raam dér omstandigheden, waarin ze zijn uit gesproken. •Overdrijving schaadt altijd. Maar vooral, wanneer het om wereld belangen gaat. Mocht er dus een lichtstraaltje uit de woorden van de groote staatslieden op gevangen worden, bedenk dan, dat het wel eens van een bedriegelijk waterzon netje kon zijn. Hanns Heinz Ewers, de bekende Duit- sche romanschrijver, die op het oogen blik in New-York <i s, verteltvan twee oorlogsverklaringen waaromtrent de we reld nog weinig heeft gehoord. Ewers betoogt, dat tot nu toe van alle werald- deelen alleen Amerika nog buiten den oorlog was gebleven, waarbij hij dus Ca nada «over het hoofd ziet. Dit gebrek aan de volledigheid van den oorlog, dat hij meende te ontdekken, is nu, volgens Ewers, geheel verholpen. Twee volkomen onafhankelijke Amerikaanse he staten heb ben Duitschland officieel den oorlog ver klaard. Ten eerstede republiek Counani, ge legen tussehen Fransch Guyana en Bra zilië, ongeveer 15 mijlen in het binnen land van. den Atlantischen Oceaan af. President van dezen staat is Adolphe 'Besset Beaufort. Hij was eens Fransch officier en werd jaren geleden wegens een misdaad tot verbanning naar Guyana veroordeeld. Hij wist te .ontvluchten, kwam over de grens en bracht het tot aanzien en rang i n de nieuwe republiek, waarvan de bevolking voor pen niet ge ring -deel uit ontsnapte bannelingen be staat. Do president, die stellig lang van zijn schoon vaderland gedroomd heeft, zog in het uitbreken van den oorlog een wenk des hemels en de eenige groote kans, die zich in zijn mislukt leven bood. Hij riep (Onmiddellijk zijn parlement bij el kaar, hield een vlammende rede tegen het' barbaarsche Duitschland en voor het arme Frankrijk. Eenstemmig verklaarde het parlement van Counani zich voor een oorlogsverklaring aan Wilhelm II èn Frans Jozef. De president riep zijn le ger onder de wapens en drilde het tot een naar Cayenne varend schip hem ger tegenheid gaf naar het oorlogsterrein te vertrekken. De driehonderd Counaniers 'kwamen ge lukkig naar Frankrijk en werden onmid dellijk bij het leger ingelijfd. Men lijf de hen bij het vreemdelingen-legioen in en zij moeten zich onder hun president bij den aanval van het legioen op het Bpis Sabot zelfs zeer onderscheiden heb ben. De andere Amerikaansche oorlogsver klaring tegen Duitschland, zoo vertelt Ewers verder, zou men heel wat ernstiger moeten opvatten, als het volk, waarvan zij uitging, niet nog eenige andere oor logen uit. te vechten had, tegen Mexico en tegen de Ver. Staten n.l. Want de Indianenstam der Yaqui's bestaat uit bui tengewoon flinke en krijgshaftige meri- schen en kan wel 20.000 en misschien nog meer, goed uitgeruste krijgers in liet veld te zenden. De Yaqui's in den Staat Sonora hebben in dezelfde documenten ongeveer een jaar geleden drie groote landen tegelijkertijd den oorlog, verklaard: den toemnaligén Mexicaanschen bonds staat Mexico, de Unie en het ffuitsch© rijk. Daar Mexico niet meer een Staat vormt is de oorlogsverklaringtegen dat land slechts bedoeld tegen de streek, waar Carranza heerscht. Hoe komt echter keizer Wilhelm aan de eer als verklaarde vijand van de Ya qui's met .Wilson en Carranza op één document te staan? In den Staat Sonora woont een rijke Duitsche farmer, Schmidt gendamd. De Yaqui's hadden zijn paarden noodig. Eeni ge. duizenden waren liet er en daarbij na tuurlijk ook zijn Indiaansche paarden knechten. Dat is oorlogsrecht, maar de heer Schmidt wilde dat niet inzien. Hij verschanste zich in zijn rancho en ver klaarde gewapenden tegenstand te zul len bieden. De Yaqui's, die wel wisten, dat hij geen Mexicaan en geen Gringo was, trokken zich terug en hielden krijgs raad. Daar zij fatsoenlijke kerels zijn en gevoel hebben voor hetgeen men fair noemt, verklaarden zij den DuitscheU kei zer formeel den oorlog en zonden de oorlogsverklaring aan den heer Schmidt, den plaatsvervanger van den keizer. Daar het nu toch maar één moeite- was, ver klaarden zij tegelijkertijd den oorlog aan Carranza en Wilson. Zo wachtten een paar weken en toen zonden zij een kleinen troep naar Schmidt's farm. Deze echter maakte geen gekheid. Met een handvol blanken en met zijn trouw gebleven Indianen, ver dedigde hij zich goed. Met bebloede kop pen moesten de Yaqui's zich terug trek ken. Zij hadden 56 dooden en nog meer gewonden. Ook thans weer toonden de Yaqui's him ridderlijkheid. Zij hadden ge makkelijk de hoeve kunnen forceeren en den eigenaar kunnen vermoorden. Maar de dapperheid van den Duitscher im poneerde hen. Ook vonden zij den krijgs tocht tegen Carranza voorloopig gewich tiger. Ze zonden wederom afgezanten naar Schmidt en sloten een formeelen wapen stilstand. Maar toch, vrede is er op het oogenblik nog niet tussehen Duitschland en het volk der Yaqui's en zoo blijft het feit bestaan, dat Duitschland op dit oogen blik nog met twee onafhankelijke Ame- rikaansehe staten in oorlog is. De dood van kolonel Driani. Het „Journal" drukt de dagorder af door kolonel Dxiant aan zijn bataljons jagers uitgegeven kort voor den aanval der Duitschers, waarin hij sneuvelen zou. Hij zegt daarin o. m. „Allen zonder onderscheid moeten voor al beseffen, dat in de partieel© gevechten, welke wij thans zullen moeten leveren, niemand zich mag verschuilen achter het ontbreken van bevelen, -om niets te doen. Vaak zullen de verbindingen verbroken wordentallooze malen zullen kleine deta chementen zonder verband zijn en op zich zelf aangewezen. Den vijand weer staan en tegenhouden, met alle beschik bare middelen, daarop moet aller wils- en denkkracht gericht zijn. De jagers zul len zich bovendien herinneren, dat zij in vroegere gevechten alléén gewonden in handen van den vijand lieten. Mijn jagers geven zich niet over." De „Echo de Paris" publiceert een brief, welken mevrouw Dxiant ontvangen heeft van baronesse Scftratter te Wiesbaden. Den lOen Maart schreef deze dame: „Mijn zoon, luitenant van de artillerie, die tegen uw man gestreden heeft, ver boekt mij: u te schrijven en u de verzeke ring te geven, dat kolonel Driant he graven is met alle mogelijke eerbewijzen en dat zijn vijandelijke kameraden zijn graf hebben gegraven en versierd. „Ik vroeg de betuiging van medegevoel bij die van mijn zoon. Deze laat. u verder weten, dat men op den overledene een medaljon met drie hartjes heeft gevonden, dat hij om den hals droeg. Dit is ter uwer beschikking. Indien u dit wenscht, zal ik het u toezenden door bemiddeling van mevrouw Von GlützRuclike te So- lothurn, die u ook deze regelen zal doen toekomen. Op één der gouden hartjes is gegraveerd: „Herinnering aan de eerste Communie van Marie-Thérèse, 14 Juni 1902." „Kolonel Driant is begraven naast ma joor Etienne Renouard, van zijn aidee- ling, aan den rand van het Cauresbosch, tussehen Beaumont en Flabas. Men zal het graf verzorgen, zoodat u het na her- fstel Vein den vrede kunt terugvinden." P r O; v. Z e e u w s c h e V ie r. tot b e, s t r ij d i n g der t u' b e r c u 1 o s e. Vrijdagmiddag werd in de sociëteit St. Joris te (Middelburg de jaarvergadering gehouden van 'bovengenoemde vereen i- giug- De voorzitter, do heer I. H. Rliun, open de vergadering 'en zeide gaarne te heb ben gezien, dat de opkomst drukker was, maar zag in liet wegblijven van sommige leden geen bewijs-, van gebrek aan belangd stelling in [het streven der vereeniging. Het bestuur was van plan geweest in deze week een tentoonstelling te orga- niseeren van het tuherculose-museum, maar men 'had hiervan moeten afzien, daar thans geen geschikt lokaal te krij gen was. Door den jsecretaris, den heen- A. J. Hoorweg, werd Ivervolgiens het jaarver slag over 1915 uitgebracht, waaraan het volgende is ontleiend Het jaar 1915 is voor de vereeniging een zéér belangrijk jaar geweest. Niet zoozeer omdat de tuberculosebestrijding in 'de provincie dit jaar zoo'n groote vlucht heeft genomen, maar omdat voor het earst dit jaar deskundig huisbezoek -en des kundige controle door de Provinciale rondreizende huisbezoekste-r is geschied'. Het aantal leden vermeerderde met. 1. Tholen voegde zich ler bij'. Er zijn thans 11 leden, terwijl hief aantal donateurs vrijwel statio-nnair bleef. Voor bet eerst heeft de Vereeniging zich ook bemoeid met den verkoop van die Emmabloem in enkele plaatsen. Voor het werken daar voor te (Middelburg wordt inzonderheid, 'dank gebracht (aan mejuffrouw Callen- fels. Die propaganda werd voornamelijk ge maakt door de Prov. Huishezoekster, me juffrouw Bruijn. Het plan opa ook propa- gandaschriften van fde centrale vereeni ging te verspreiden werd niet uitgevoerd, daar in 1911 en 19112 pas ongeveer 30.000 strooibiljetten en .brochures in ge heel Zele-lan-d hij alle onderwijzers, pre dikanten en pastoors zijn verspreid. Aan ontsmetting van lijf en bedd-ego-ed van tu- berculose-lijde-rs en van de kam°i's waar in lijders verpleegd werden of zijin, is dit jaar door de vereeniging niets gedaan, maat het ligt wel in het voornemen van het hestimu' (dit nader te regelen. Uitgebreid wordt [besproken bat werk van de Prov. Huisbezoekstier, die na een detacheering in don Haag in Juni met baar werk in de Provincie .begon. Zij leidde in Wolphaartsdijk, in Tholen en Koudekerk© bet practisoh deskundig huis bezoek voor de daar werkzaam zijnde wijkverpleegsters. In tal van plaatsen bracht, zij bezoeken aan de notabelen en medici, in de meeste plaatsen werd zij vriendelijk ontvangen, Smaar tegenstand bleef niet (uit. De voorzitter bracht dank aan den sec retaris voor |het opmaken van bet ver slag -en voor alles wat hij voor de ver eeniging doet. De rekening tvan den penningmeester, den heer N-ooteboom, aanwijzend in ont vang en uitgaaf f 1692.05 met eon goed slot van f 118.SU/a was reeds door de afdeeling Domburg nagezien en op- haar advies werd de penningmeester gede chargeerd. Besloten werd d'e aftreding van be stuursleden -éérst te doen plaats hebben als het thans zitting hebbend bestuur drie jaar zijn taak heeft vervuild, en dan volgens rooster ieder jaar een derde dor bestuursleden te doen aftreden. Nog wacht het bestuur op aanvulling met een lid .aan 'te- wijzen door het bestuur- der Provinciale Groene 'Kraisveneenigi ngDe heer Pluigge kon mededeelen dat deze vereeniging vermoedelijk 10 Mei vergadert en na afloop daarvan zal direct een af gevaardigde worden aangewezen. De secretaris lichtte een voorstel toe om bij' sterfgevallen van tuberculoselij ders in plaatsen waar geen aangesloten vereeniging bestaat, d© ontsmetting te doen geschieden opi kosten van de Pro vinciale Vereeniging, 'met een maximum van f20 per geval. De heer Plugge achtte f 20 te boog, vooral als 'men kosteloos gebruik van de Rijksontsmettingsoven 'kan verkrijgen. De heer Jloorweg heeft wel klachten over die oven gehoord. De heer Plugge meent, dat die klachten thans hebben opgehouden te bestaan, terwijl (de huishezoekster, mejuffrouw Bruijn, nog geen klachten heeft geboord. Wel werd er opgewezen, dat het de vraag is of Ih-et rijk, naast de subsidie van f 1000 ook nog gratis gébruik v;in de oven zal toestaan. De heer Wessels vraagt, waarom de plaatsen, waai' geen leden zijn, alles zul len krijgen en do leden juist niet. Er werd hem er op gewezen, dat het rijk aan aangesloten vereenigingen °/3 dei- kosten betaalt, maar dat het hier geldt een propaganda-middel. 'Besloten werd tenslotte om bij wijze van proef de kos ten (voor een jaar voor rekening der Prov. Vereeniging <be nemen. Betreffende bet (museum werd na eeni ge bespreking ten na toelichting door den heer J. C. van der Harst J.Jz., die de correspondentie ter dezer zake heeftge voerd, besloten dit te Middelburg te ex- poseeren van 8 tot 13 Mei, indien dan een zaal te krijgen is. Dit jaar zal de Emmabloem door de vereeniging verkocht worden te Middel burg en te Goes. Door de nieuwe rege ling van de Centrale Vftreenigmg zal van do -opbrengst 60 pet. voor de plaats zel ve komen en 40 pet. voor de kas der Prov. Vereeniging. Deze wijze van verdeeling vond dhr. Wessels maar half goed en meende dat het Dag. Bestaar der Centrale Vereeni ging te veel macht heeft. Een vijftal dames maken thans een cursus mede voor huishezoekster enque- ti-ice en z'ullen dan eenigen tijd in den Haag verder worden opgeleid. Wel wer den verschillende finantieele bezwaren ge opperd !maar ieder zag toch in, dat het noodig was. De subsidie van de Provincie zal op nieuw worden aangevraagd op f 1000. Na rondvraag word de vergadering, waarop 5 van de 11 vereenigingen aan wezig waren, gesloten. Middelburg. Men schrijft ons: Op den lOen April hield de Vereeniging /.Sup pletiefonds voor de verpleging in „Vre derust" baar vergadering alhier. De sta tuten en het'huishoudelijk reglement wer den vastgesteld en besloten koninklijke goedkeuring aan te vragen. Het bleek uit het verslag, dat ruim f 400 aan jaai'- lijksche contributie was toegezegd. .Be sloten wordt, hoewel dankbaar voor het resultaat, met kracht verder de propagan da ter hand te nemen, door bet laten drukken en verzenden van inteekenlijsten voor contributie. Overal moeten plaatse lijke afdeelingen ook van deze vereeni ging worden opgericht. Drie personen kun nen beginnen een afdeeling te vormen en dan in hun woonplaats verder wer ken. Aanvrage om steun kwam reeds in en reeds 'in dit jaar zal gesteund kun nen worden. De behoefte aan zulk een vereeniging blijkt daaruit. Definitief werd het vooi-loopig comité gekozeh tot be stuur, zoodat het thans bestaat uit: Ds. R. v. d. Waal Je Ovezande, voorz.; Ds. J. Sybesma te Zierikzee, secr.-penn.; Ds. J. F. Lijsen te Cortgene; A. Hnson, te Vlissingen -en J. Huizingo, te Terneuzen. Mogen vele plaatsen het voorbeeld vol gen van O.- en Wi.-Souburg waar reeds 28 contribuanten zijn en Westkapelle waar zich reeds 8 verbonden. De secr.-peum ziet uit naar vele opgaven. De vereeniging belooft in een 'lang gevoelde behoefte te voldoen, en gezien de weinige par ticulieren die zich jiog verbonden, kan het vijfvoud van de i 400 wel worden bereikt. Wie geeft zich .op? De Staatscourant bevat de statuten der Co-op. Volksspaar- en Voorschotbank voor Zeeland, gevestigd alhier. Vlissingen. In de heden middag alhier gehouden aandeelhoudersvergadering der- Kon. Maatschappij „de Schelde", scheeps bouw en werktuigenfabriek, 'werd het jaar verslag over 1915 uitgebracht, waaraan hiet volgende is ontleend: Het jaar 1915 was voor de vennoot schap, ondanks de vele werken onderhan den en belangrijke nieuw aangenomen -or ders (waaronder een 7000 tons kruiser- en een onderzeeboot voor do Nederland- sche Marine) financieel belangrijk minder gunstig dan het vorige jaar. Dit vindt zijn oorzaak in dc groote stijging van prijzen van het materiaal, ook voor sche pen, bij de berekening waarvan lager prij zen in oogenschouw waren genomen. Ook wordt de verlies- en winstrekening on gunstig beïnvloed door bedragen, die be taald zijn aan de gezinnen van de ruim 250 beambten en werklieden die gemobi liseerd zijn en door de duurtetoeslag, respectievelijk ongeveer f 24.000 en f 38.000, terwijl bovendien tot 1 September f7000 subsidie is gegeven aan de in 1914 opgerichte werkloosheidsverzeke- ringskas en na dien datum f 3700, zijnde 1 pCt. van de salarissen besteed bleef voor ouderdomsvoorziening van het per soneel. Door het in 1914 voor reserve afgeschreven bedrag ad f 130.000 voor af schrijvingen op gebouwen enz. te bestem men, kan ten slotte ook ditmaal het ge wone dividend ad 8 pCt. worden uitge keerd. De verwachtingen voor het loopend jaar zijn beter, indien de omstandigheden -op de wereldmarkt zich niet al te zeer in voor de maatschappij ongunstigen zin wijzigen. Het gemiddeld aantal werklieden be droeg 1710, het grootst aantal op een gegeven oogenblik 1750. Afgeleverd werden in 1915 het s. s. „Tjisondari" aan de Java-China--Japanlijn en het s. s. „Ecuador" aan den Konink lijken West-Indischen maildienst. Machine installaties werden geleverd voor de „Tu- berg", de „Dirksland" en de „Willem van Uriel Sr.", terwijl een stoommachine werd afgeleverd voor het Werktuigkundia Laboratorium der Technische Hoogeschool te Delft. Ook werden verschillende re paration, ditmaal meestal van kleinen omvang, door de maatschappij geleverd. De totaalsom der onuitgevoerde orders op 31 Dec. beliep circa f 18.000.000. Aan arbeidsloon werd uitbetaald f 1.135.561. Er werd een netto winst gemaakt van f115.320, welke als volgt verdeeld wordt: aandeelhouders 8 pCt. f 80.000, rijksin- komstenbelasting f 5320, reserve f 6000 en tantièmes f24.000. Oudelande. Voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad, wegens vertrek van -den heer Jb. Zandee, werden can didaat gesteld de heeren: I. de Bakker, J. Harthoom en J. Sandèe. De heer San- dee is de eandidaat der A.-R. kiesver- eeniging. Zierikzee. ,De heer J. A. de Bruyne, die als Statenlid in Juni a.s. periodiek, moet aftreden stelt zich volgens de Z. N i e u w s b o de niet meer beschikbaar. Stavenisse. Bij voldoende deelneming zal gedurende de maanden Juni en Juli a.s. dooi- den heer Buijze t<? St-Maartens- dijk een cursus gehouden worden in huis- houdboekhouden, zoowel voor dames uit den landbouwenden- als uit den burger stand. (Z. N.) In de- gisteren gehouden raadsver gadering werd medegedeeld, dat de eer ste storting t.en behoeve der Waterlei ding vóór 1 Mei moet zijn betaald. In verband daarmee werd de benoodigde som op de begrooting voor 1916 ge bracht en deze in dien zin gewijzigd. De vaststelling eener aangeboden melik, verordening wordt aangehouden. Het verzoek om aansluiting bij het adres van den gemeenteraad van Nieuw leusen, aan de regeering, om het onder wijzend personeel wettelijk tie- verplich ten, minstens 2 jaar- dezelfde betrek king te blijven bekleeden, wordt voor notificatie aangenomen. Aan mej. S. Hont wordt op haar verzoek tegen 15 April -eervol -ontslag verleend als hulp telefonist© en telegram- bestelster en in hare plaats benoeimid mej. J. K. A. Hazelaar. De Raad ver klaart zich in beginsel voor een gas ten tr aio voor het eiland Tholen. Gistel-namiddag kreeg de klein- landbouwer 3 van Vossen, zulk een hevigen trap van zijn paard tegen zijri been, dat onverwijld twee geneesheeren) hulp moesten verkenen. Souburg. Vrijdag had de stemming plaats voor een lid van den Raad. De uitslag was: Aantal kiezers 709. Uitge brachte stemmen 470. Van onwaarde 9. Dhr. Jacobus Bosschaart (S.D-.A.P.) ver kreeg 92, dhr. J. J. Holthnijzen, candi daat „Algemeen Belang" 167, dhr. Andries Lorier (A.-R.) 202 stemmen. Alzoo herstemming tussehen de heeren J. J. Holthuijzien en Andries Lo rier. De herstemming heeft plaats 25 April. Ritthem. Door de regeering is bij Ko ninklijk Besluit, (benoemd tot correspon dent der directie van den landbouw van het Ministerie van Landbouw, Nijverheid en Handel de heer J. Janse- alhier, voor Ritthem en aangrenzende gemeenten. De St. Ct. bevat de statuten van de Coöp. boerenleenbank te Noordwello, opgericht door A. C. de Oude, L. M, Franken, M. H-oogenboom, II. W. Polder mans, allen aldaar, en C. J. Kooman, A. J. Padmos, beiden te Renesse, J. C. Goemans en J. J. Pieterse, beiden te Serooskerke (Sch.) Het aardappeluitvoerver bod in Zeeland. Door de 's-Graven- haagsche Ver. van Groothandelaren in aardappelen zijn adressen verzonden aan de Ministers van Landbouw en Marine. Aan den Minister van Landbouw wordt onder zijn aandacht gebracht, dat de vioe- admiraal commandant in Zeeland bij- een verordening van 1 dezer heeft verboden den u it voer van aardappelen, uit het grootste gedeelte van de provincie Zee land, waarvan volgens adressanten de ge volgen zullen zijn, dat in de eerste plaats wanneer de aanvoeren uit Zeeland uit blijven, in de groote steden groote moei lijkheden zullen ontstaan. Aan Zeeuwsche aardappelen, in het bijzonder bonte en blauwe, is in dezen tijd van het jaar groote behoefte. In de tweede plaats -zul len de prijzen in andere aardappelen ver bouwende streken, zooals nu reeds hét geval is, belangrijk stijgen, wat zeker niet in 't algemeen belang; zou zijn. Reden-e-n waarom adressanten den Minister van Landbouw eerbiedig verzoeken bij den Minister van Marine 't daarheen te willen leiden, dat deze verordening zoo spoedig, mogelijk worde ingetrokken. Onder de aandacht van den Minister van Marine wordt gebracht dat er in Zee land, en vooral in Zeeuwsch-Vlaanderen, groote hoeveelheden aardappelen aan we frig zijn, zoodat er voor een tekort voor legerbehoeften geen vrees behoeft te be staan. Adressanten verzoeken daarom den Min. een grondig onderzoek te willen doen instellen, opdat zoo spoedig mogelijk het verbod van uitvoer worde opgeheven, waardoor prijsopdrijving en eventueel© te korten in de steden zullen worden voor komen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 5