ING, lOMERS UW, 'aarden. knecht der ider >ode, idsfer, De Vergelijking. De Groote Oorlog. tgegevem IKERS. vraagd, s nieuwe kkachel, p veeren. Koe, echt sknecht, ;omende echt, Staten-Generaa! ling 2% d. Bank. Uitgave van ■de KaamI Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ - L. BURG. Drukkers: Ooaterbaan Lo Coïntre - Goes. Prijs der Advertentiên: 15 regels /"0.50, iedere regel meer 10 ct. 3-maul plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels f 1. iedere regel meer 10 ct. RZIENING. 3 MM EL. jzen. )Cht. DEREN ogkabinet. Se- eerkast, Kleer- gen, Handblok 3ER, Souburg. ongelukkige Landbouwer. ostkapelle. 'TIER, Bakker en een Men- 1RT, Souburg d: S isse. Merriepaard, njarig Merrie rekening 19 ïollandsch ras, rijpskerke (Hoogelande). N IEIJZEREN, >E Jz., Koude- 3. POPPE, Grijpskerke. •man, Ritthem. loon naar be- R. DE BOOIJ ig beschikbaar, kerke oppendamme). ER, Kloe tinge leeftijd, bij C. che straatweg, In ons vorig non) mei' gaven wij liet artikel 192, gelijk 'tnog in de Grondwet staat, en gelijk 't van drie zijden, eer.st in 1912, daarna in 191(1, in concept ter wijziging is aangeboden. Ijl vergelijking met de concepten maakt het bestaande artikel 192 een armocdigen indruk. Hot staat beelomaal buiten de lijst van zijn tijd. Het houdt heelemaaf geen rekening mot de financieel© zorgen die hef bijzonder onderwijs drukken, en dat wel een Onderwijs hetwelk in zijn mededinging met bot „openbaar" onder wijs, dit steeds meer nabij, of zelfs voor bij streeft. Er staat in, dat. alleen liet open baai- onderwijs regeeringszorg is en overigens het geven van onderwijs vrij is, behoudens toezicht eti te stellen eischen. Ge commissie van 1912 trachtte hier in. verbetering te krijgen. Zij ging uit van de grondgedachte: de vrije schooi regel. Vandaar de door haar voorgestelde alinea, welke hierop neerkomt: Daar waar de ingezetenen geen bijzonder onderwijs begeeren, enz. En ook van die andere gedachte, uit de grondgedachte voortvloeiende: de staatsschool aanvulling. De oude leus van Groen van Prinsterer. Immers de alinea bevatte den eisch dat daar, waar geen bijzonder onderwijs begeerd werd, de over heid een (neutrale) school Zou stichten. Dat groot© hoofdbeginsel werd echter blijkbaar slechts door twee commissie leden uit de linkerpartijen aanvaard, na melijk door mr. Troelstra en door nu wijlen den oud-minister Roëll. Doch de tegenwoordige minister Gort'van der Lin den met professor Oppenheim en vier an dere liberalen verzetten zich en droegen een ander concept voor. in dit concept stond, de zorg voor het openbaar on derwijs op den voorgrond. Het openbaar onderwijs geregeld bij de wet; overal ge legenheid voor openbaar onderwijs, en alleen hij de wet, dus niet in de Grond- wei, de voorwaarden vastgesteld, waarop t?n behoeve van bijzondere scholen sub sidie niet. z o u, maai' zou kunnen, dus ook zou „rii et-kunnen" worden ge geven. Hetgeen met andere woorden zeggen wilhet subsidie aan de bijzondere scho len. afhankelijk gesteld van de wisselende meerderheid in de beide takken der volks vertegenwoordiging. Een liberale Tweede- en Eerste Kamer zorgen voor een toe- haling van de koorden der beurs, een in rechtsche meerderheid bestaande Twee- de- en Eerste Kamer zorgen voor een wat ruimer toebedeeling van het rechtens toekomende. Was dit concept artikel voor Rechts onaannemelijk geweest, met des te groe ier 'dankbaarheid zou Rechts het con cept van de meerderheid aanvaard heb ben. Dit toch zat zoo goed in elkaar, dat onzerzijds bij aanneming van dit ar tikel gesteld natuurlijk dat het tot Grondwetsherziening gekomen ware de schoolstrijd, namelijk de staatkundige schoolstrijd voor goed uit geweest zou zijn. Immers het ging uit van het beginsel: de vege school regel, de overheidsschool aanvulling; en het schreef de subsidiee- ring der vrije school voer op gelijken voet als dit geschiedde ten aanzien van cl© staats- of overheidsschool. Dan, helaas, dè verkiezingen van 1913 sloegen alle gewekte verwachtingen den bodem in. De beide concept artikelen! raakten van de baan. Een nieuw ministe rie trad op. Het had een verpletterende) Wp geven wegens ons gebleken vergis sing bjj de overneming het bestaande Grond wetsartikel hierbij nog eens: Het openbaar onderwijs is een voorwerp van de aanhoudende zorg der Regeering. j lnr.jchting van het openbaar ouderwijs wordt, met eerbiediging van leders godsdienstige begrip pen, doorde wet geregeld. T°-rf °veral in het Rijk van vqldoend lager cnberwys gegeven. b YaJtt onderwijs is vrij, behou dens het toezicht der overheid en boven dien, voorzoover het middelbaar en lager onderwijs betreft, behoudens het onderzoek naar de bekwaamheid en zedelijkheid des onderwijzers; het een en ander door de wet te regelen. De Koning doet van den staat derhooge-, middelbare- en lagere scholen jaarlijks een uitvoerig verslag aan de Staten-Generaal geven. fDe gespatieerde alinea's waren vergeten.) vrijzinnig-socialistische meerderheid ach ter zich. Het scheen derhalve dat er van recht doen aan de vrije school niets meer komen kon. Doch, gelijk bekend, in de Troonrede van 1913 werd de poging aangekondigd om onder anderen op schoolgebied de partijen tot elkander te brengen. Nog in ditzelfde jaar werd de daartoe noodige „Bevredigings"-commissie benoemd. En met bekwamen spoed toog zij aan het werk om de haar opgelegde taak ten uitvoer te brengen. Minister Gort v. d. Linden, ten bewijze dat het hem ernst was om Rechts recht te doen, had, zijn wij wèl ingelicht den wensch te ken nen gegeven dat de heer Die Savornini Lobman voorzitter van deze commissie zou zijn. Doch de heer Lohman meende, met het oog op zijn leeftijd, voor deze eer te moeten bedanken, doch stolde aan Zijne Excellentie dr. Bos voor, waarmede de minister genoegen nam, terwijl dan de heer Lohman yice-voorzitter zou wor den. Aldus is geschied. De commissie ver deelde zich in sub-commissiën, de eer ste waarvan bestaande uit de heeren Bos, Lohman, v. d. Voort v. Zijp, No- lens, Troelstra, De Meester en Tydcman tot taak had, het ontwerpen van een gewijzigde redactie van artikel 192. Dit concept is thans publiek eigendom geworden, en kan derhalve besproken worden. Het is gelijk aan het bestaande grond wetsartikel, doch bevat er nog vier be palingen bij. Eene er van (alinea 3) vordert rega ling van het openbaar onderwijs bij de wel, „met eerbiediging van .ieders) gods dienstige begrippen". Hetgeen in de toe komst wel zal moeten voeren tot het sanctioneeren van dc betrekkelijke neu traliteit op de „openbare" school. Hetgeen ook de wensch der kom missie schijnt te zijn. Zij toch schrijft en wij kunnen ons hierin voor 't oogonblik ook goed vinden „Het on derwijs .moet niet voor alle tijden en plaatsen onveranderlijk worden en ver- stcenen, maar zich met plaats en tijd en verschillende opvoedkundige inzich ten kunnen meebewegen, mits slechts steeds ieder ouder, die zijn kindoren op do openbare school wonscht te bren gen, er van verzekerd kan zijn, dat de godsdienstige begrippen, in zijn gezin levende, worden geëerbiedigd."' Trouwens het concept, van 1910 vroeg hetzelfde. Een andere bepaling vordert het ge- ven van do gelegenheid tot het ont vangen van voldoend openbaar onder wijs." Hier valt een in het oog afloopende afwijking van het concept der commissie van 1910 te constateeren. Sprak dit laatste het. onverholen luit dat de vrije school voorop zou gaan, in het artikel door de commissie van 'Hl geredigeerd, gaat de openbare school voorop. „Overal in het Rijk wordt van Overheidswege de gelegenheid ge geven", enz. Het anti-revolutionaire grondbeginsel „de vrije school regel', de overheids school aanvulling" wordt in de voor stellen van deze commissie gemist. Hetgeen te betreuren valt. Wij zeggen dit evenwel niet om daar mee de poging der Commissie te ver kleinen. Er mag niet uit het oog verloren werden, dat het concept van 1912 de stemmen van alle absolute openbare- stehoolmonnen moest missen, terwijl het concept dat nu is ingekomen den steun en de instemming van die allen op één na mocht genieten. Dit concept is: een compromis, waar bij iedere partij iets van haar beginselen of lievelingswenschen heeft moeten prijs geven; waarbij een eenstemmigheid is verkregen die uitberaard, wat de onder- doelen aangaat, niemand volkomen be vredigt. Schiermonnikoog. In donk ontvangen door bemiddeling van firma Dhuijf0,50 van N. N. te Middelburg. Voorts van C. en J. te Mid delburg fl. Door bezorging van firma Dihuij, van J. C, te S. fl. Door tus- schenkomst van boekh. Fanoy van N. N. te O. fl. Totaal f585.42i/o Tweede Kamer. Een naïeve vraag. Een persoonlek feit. De Premier en zijn ver- kiezingsmunitie. Duis tere verklaringen. Ge vraagd uitstel van beant woording. Loh man's verweer. Terwijl de hoer De Muralt over het aanhangige Staatsbedeoling-ontwerp ge sproken had als lid van het hoofdbe stuur van den Bond, die voor die bc- deeling ijvert, had de heer De Meester do taak op zich genomen het standpunt der concentratie nader te ontvouwen. Hij begon met de naïeve vraag, waar om de hoeren van de rechterzijde zoo zwaar geharnast in hol strijdperk tre den, als ze zoozeer overtuigd zijn, dat de Eerste Kamer het ontwerp toch zal vprwerpen. Ja, inderdaad een onnoozele vraag. Wij zouden den heer De Meester in antwoord daarop slechts dit willen vragenMee- nen de heeren van links met hun. lange redevoeringen en onparlementaire relletjes soms iemand van rechts tot hun stand punt over te halen? Immers neen? Maar zelfs, al sprak de tegenstander geen woord ter verde diging van het voorstel der regeering, dan zou het nég op den weg der opposi tie liggen haar beginselen uiltedragen en het. werk der regeering voor de oogen van het volk te ontleden. In hoofdzaak heeft de heer Dc Mees ter de gronden aangevoerd, welke 'we reeds honderd keer gehoord en weerlegd hebben, dus we zullen niet. wederom bij alle punten stilstaan. Over één uitspraak, welke aanleiding gaf tot een „persoon lijk feit", een enkel woord aan het adres, van De Meester en Goeman Borgesius. Eerstgenoemde had n.l. den heer Rut gers voor dé voeten geworpen, dat hij allerlei onwaardige motieven had bijeen gezocht op de wijze van zekére schend blaadjes, van welke beleetliging de heer Rutgers aanstonds akte vroeg. Een en ander belette niet, dat de voor zitter deri heer De Meister maar rustig liet doorgaan, om later met het onnoozel- ste gezicht van de wereld te verklaren, dat hij de woorden van don spreker niet als een beleediging had opgevat. Dit geval deed ons aanstonds denkon aan de plaat, welke een onzer rechtsche bladen indertijd gaf, en waarop de heer Goeman Borgesius was afgebeeld met een klein linkeroor, volgestopt met een pak watten en een zeer groot rechteroor,- dat hij spitste, opdat hem van die zijde toch maar niets zou ontgaan. De heer Sannes heeft nog eens de positie der socialisten tegenover dit ont werp besproken. De heer Lohman betoogde nog eens kras, dat de ouderdomsrente op soc.-dem. basis rust. Ja, zoo sprak hij, men beroept zich nu op den volkswil, doch de regeering moet dien niet volgen doch reinigen. Spr. erkende, dat ook de christelijke arbeiders het ouderdomspensioen, indien 'ze dat krijgen kunnen,zullen aanvaarden, doch het gaat om het principe, n.l. dat men hard moet werken en op zich zelf moet vertrouwen. De gratis-ouderdomsren te .nu zal op den duur de energie ver zwakken. Deze treurige oorlog leert wat men doen kan als het moet. Onze premier is daarop eindelijk aan het woord gekomen. De geschiedenis der sociale plannen der Regeering' nagaande van 1913 af, be toogde de Premier tweeërlei. Eenerzijds, dat van de voorgenomen wijzigingen in de wetten-Talma niets meer ko men kan; wegens gebrek aan tijd. An derzijds dat „wegens omstandigheden" de uitvoering der wetten-Talma niet begonnen was. Welke deze „omstandigheden" waren? In de eerste plaats Treub's bezetheid met zijn financieele plannen. Doch wie heeft gezegd, dat hij de sociale wetgeving moest behouden bij zijn overgang naar finan ciën In de tweede plaats was er het ver band, door voor Treub bestond tusschen zijn voorstel staats pen si onneering en de voorstellen tot wijziging van de ziekte verzekering en de invaliditeitsverzekering. Die hingen zoo .nauw samen, dat Treub wiachtto op een eerste beslissing om te weten, of zijn heele plan kon doorgaan. En in dien tusschentijd wachtte hij met uitvoering van de wet-Talma. Rechts heeft straks nog heel wat te doen, als het alle regeeringsuitingen aan kritiek wil onderwerpen. Intusschen een dankbare taak, althans in zoover die uitin gen bewijzen zijn voor de opzettelijke niet- uitvoering der wqtten-Talma. Na 's heeen Cort van der Lindens rede volgde er een, van den minister van waterstaat, den heer Lely, die de erfe nis van minister Treub slechts onder benefice van boedelbeschrijving scheen te hebben aanvaard. Tenminste op een paai* punten wijkt hij van Treub's denk beelden af. Een ervan verdiende toe juiching. Minister Lely is namelijk van plan do wet-Talma uit te voeren op een vroeger tijdstip dan 1919, gelijk de vrijzinnigheid gewild heeft. Maar het andere punt verdienl deze toejuiching niet. Immers, minister Treub had in zijn ontwerp een groote ruimte overgelaten voor de vrije verzekering, doch in het plan van minister Lely schijnt deze factor geheel uitgeste hakelid. Een ander punt is dat de regeering de ouderdomswet wil invoeren en tege lijk de invaliditeitswet handhaven, met de pre mie verzekering. Maar komen wij dan merkte dr. de Visser terecht op niet tot een uitstervingsproces van de verplichte verzekering, bij toe neming van het staatscadeau. Hier is inderdaad een eerste stap op den weg naar de algeheel© Staatsarmenzorg te gen welken de spreker terecht waar schuwde. Kan het zijn dat de geheel© Rechter zijde deze opgezette val zag? Wij zijn geneigd het te gelooven. Edoch het kan ook als brug bedoeld zijn om Rechts tot Links te doen over komen. De rede van beide ministers warein inderdaad hoogst belangrijk. Cort en Lely zijn scherpzinnige mannen, die op elke moeilijkheid raad weten, doch en dit geldt vooral minister Lely voor beginselbezwaren weinig voeten. Het was; dan ook zoo goed als on mogelijk hunne redevoeringen op stel en sprong tertond te beantwoorden in een avondvergadering na een vermoeienden dag en dito week, en dat over een onderwerp hetwelk -zooveel studie ep aandacht vordert van do hiertoe aange wezen leidende mannen als '.Snoeek Tlen- kemans en Rutgers. Daarom vroeg eerstgenoemde om een dag uitstel van beantwoording. Eerst zoodra men de rede van minister Lely in druk voor zich had, kon men over diens velerlei uitgesproken denkbeelden en voornemens denken en, handelen. Dit wilde (en kon) de voorzitter der avondvergadering, de heer Schaper, even wel niet toestaan. De heer Snoeek Hen- kemans maakte er hierop een voorstiet van, waarover echter pas heden gestemd zal worden, want de Kamér was gis terenavond niet voltallig. Gewagen wij nog van het belangrijke woord door den heer Lohman gesproken, naar aanleiding van door sprekers van links op hem' gerichte aanvallen. Hij begon met de zeer juiste opmerking 'at de discussies moesten begonnen zijn met een verklaring van de regeering, waar door deze aanmerkelijk zouden bekort zijn. Hij kwam op tegen de stelling van den vrijzinnig democratisehen spre ker den heer .Teenstra, dat de tegenstel ling ouderdomsverzekering en .Staatspen sioen in deze Kamer er eene zou. zijn van rijken en armen. Ook tegen de be- wering dat in de wet-Talma het Staats pensioen (art. 3(59 voor de 70-jarigen) zou ingevoerd zijn. De invaliditeitsrenté wordt betaald door de belanghebbenden zeiven, maar de brug die er toe voert wordt betaald uit onzen eigen zak. Spr. is in den loop zijner jaren wel enkele malen veranderd, doch alleen van inzicht, niet van beginselen. Leerplicht bestreed hij, wijl dit een inbreuk is op het ouderlijk gezag; doch werd er later voorstander van toen hem bleek dat in vele .gezinnen de ouders onmogelijk op hun kinderen toezicht kunnen uitoefenen. Zijn verzet tegen dwangverzekering heeft hij, onder den indruk van Talma's tegen spraak, opgegeven, omdat hij inzag met zijn beroep op de persoonlijke vrijheid al te zfeer het sociale element te verwaar- loozen. Het is de fout der vrij-liberalen geweest, toen de sociale vraagstukken hier aan de orde kwamen, en er drie stroo mingen warende individualistische, de sociale en de marxistische, zij toen hun standpunt van vrije verzekering scheef kwam te staan, niet tot ons maar tot de derde groep, de sociaal-democraten zijp overgeloopen. De invaliditeitswet, zoo besloot de Goesche afgevaardigde, kan zeer zeker worden verbeterd, maar mij mogen niet loslaten, wat wij gewonnen hebben voor de goede ontwikkeling van ons geheele volk. Wij moeten de ^kerheid hebben, dat het eene niet van het andere zal worden gescheiden. De gezonde begin selen, waarop de maatschappij moet rus ten, zijnals een arbeider op een rustigen ouden dag wil rekenen, moet hij hard werken in zijn jeugd. Daartegenover komt. nu een ontwerp, dat. het volk zal ver slappen. De volkskracht zal verminderen, als men het volk niet leert voor zich zelf te zorgen, maar het toevoegt: daar zal de staat, daar zullen de kapitalisten! wel voor z'orgen. Als wij strijden togen de ouderdomsrente, is dit niet omdat wij geen gevóél hebben voor de nooden en ellenden van ons volk. Dat gevoel zit bij ons zeker even diep als aan de overzijde. Maar dan is dat, omdat wij ons volk. Ihoog willen houden, omdat wij een ge- Zonden arbeidersstand willen, die even goed in staat is voor zich zelf te zorgen; als de kapitalisten dat voor hen kunnen doen. Onnoodig te zeggen dat, wij het met deze gezonde sociale beschouwing har telijk eens zijn. Beknopt overzicht van den toestand. Van de gevéchtsfronten is het nieuws weer zeer schaarsch. Rij' Verdun is geen enkelte verandering van beteekenis ingetreden. De betrekkelijke stilte, die er heerscht, zal, naar men meent, spoedig door nieuw gerucht verbroken wonden. Vooral het igebied Westelijk van die Maas, waar een goede vordering de kans oip1 een gedwongen ontruiming van Ver dun door de Franschen, wegens het dan dreigende gevaar van afsnijding, aan merkelijk zou verhoogen, wordt door de Dluitsche artillerie blijkbaar tot. nieuw<| aanvallen voorbereid De Duitschers concentreeren daarbij) hun krachten op' den Mort Homme, waar dé positie der Franschen dan ook zeer ver zwakt schijnt. Van de overige fronten volstrekt geen nieuws. Een gerucht ,wil echter, dat de den tralen een nieuw offensief bijl Salonikï voorbereiden. Indien ze besloten zouden zijn, om in Macedonië het defensief te bewaren, zon zoo wordt opgemerkt het Rulgaarsche leger Voldoende zijn voor deze negatieve rol, terwijl de jongst ge melde schermutselingen door Dtuitsché) troepen geleverd werden. Bovendien hebben Jde Duitse liters een spoorweg gemaakt van Stroumitza in de richting van Doiran. De houw van deze zijlijn aan don spoorweg VelèsGhev geli zou) geen enkele reden van bestaan hebben indien jde tegenstander zich tot het defensief wilde bepalen, want in het Servisch-Bulgaarsche gebied ligt de wteer- standslinio niet nan de grens, maar bij! den halfcirkel van beboschte heuvels, die) de vlakte en. het meer van Dioiran om zoomen. Volgens deze aanwijzingen is het dluis niet onwaarschijnlijk, dat Dtpitsche trom pen, wellicht Hufgaarsche troepen voor afgaand, binnenkort een aanval op dé eerste linies der 'entente-troepen op de wegen naai' (Saloniki zullen beproeven., De onderzeeërs-oorlog blijft nog dag aan dag slachtoffers eisflhen. De bladen melden zekér gemiddeld zes gevallen per dag van schepen, die in den grond geboord zijn. Engeland begint nu toch hel resultaat zeer bedenkelijk tie vinden. Als een onverdacht getuigenis over hftl; effect van den verscherpten onderzee ërs-oorlog, mag de meening weerglegëven worden van een Times-correspondent, die o.m. dit schreef; Deze krijg blijft in een) meer intensieven vorm gevoerd worden j de lijsten 'yan de slachtoffers, die dag aan dag openhaar gemaakt moeten wor den, getuigen ervoor met leen jammer lijke klem„Ged'uTenlde Maart, al dus gaat (de man voort, gingen 30 £n- gelsche schepen met oen totaal van iets meer dan 60.000 ton, verloren, waarvan het grootste gedeelte door de onderzee ërs. En van deze maand zal het ver lies zeker niet. lichter zijn". Het is pog al duidelijk, dat dit feit- een ernstige belemmering is voor het verkeer- met Engeland, al gelooven we niet, dat [het nu reeds onoverkomelijke! moeilijkheden ondervindt met den levens- middelentoevoer. Doch, 't kan nog meer gaan nijpen! Korte Oorlogsberichten. De Franschen moeten een nieuw vliegtuig in dienst gesteld hebben, dat de Fokker de baas is. Krijgen wij een nieuwen wihterveld- tocht? zoo vraagt de „Tagl. Rundschau". En zij deelt dan mede, dat Rusland daar reeds toebereidselen voor treft. Zoo zijn in het gouvernement Nisjni-Nowgorodeen groot aantal viltfabrieken opgericht, die warme soldatenlaarzen moeten vervaar digen. De Engelschen verklaarden ook goudi, zilver, papiergteld en alle verhan-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 1