Binnenland. Hit de Previficie. Kerknieuws. Onderwijs. 'Hollawdsche slaolie voor 3.50 M per li ter verkocht, tot 6 maanden gevangenis straf veroordeeld. In Pruisen is de gelegenheid om koperen voorwerpen voor het leger in te leveren uiterlijk tot 15 April open gesteld. De personen, Idie dit dan ver zuimd (hebben, worden strafrechterlijk vervolgd. Verschillende kerken te Aken hebben 1en bate van oorlogsdoeleinden vrijwillig de koperen kandelaars in de kerk aan de legerautoriteiten afgestaan. Te Keulen worden ten behoeve van biet Bulgaarsche leger in de confectie magazijnen massa's uniformen vervaar digd in veldgrauwe kletu'. Een vrouw te Gedsenkirchen (Prui sen), wier man aan het front was en sedert maanden als vermist was opgo lven, kwam haai' man tegen in de stad, (oen hjj met verlof ging. Haai' vreugde bij het weerzien was zoo groot, dat zij op straat dood neerzonk. De eerste kapel-auto voor hel Bel gische front, ontworpen door den heer Louis Coetermans uit Antwerpen, alge meen consul van Perzië wordt a.s. Zon dag in Den Haag ingezegend door den bisschop van Brugge en daarna via En geland naar Calais Vervoerd, alwaar een (Belgisch priester haar zal aanbieden aan H. M. koningin Elisabeth namens den schenker, den heer Louis Coetermans. Het ongewapende Engelsche s.s. „Eastern City" ('2707 ton) is gezonken; eveneens het stoomschip „Silksworth Hall" (4777 ton) en het .s.s. „Glenal- 'rriKmd ('2883 ton). Het Engelsche onbewapende stoom schip „Yonne" (4039 ton) is tot zinken gebracht, zonder voorafgaande waar schuwing. De 'bemanning, die veertig koppen telde, voer weg in booten, waarin zij zes uur bleef, alvorens zij gered werd. Het Lloyds-bureau meldt uit Car- iliff: Het Zweedsche stoomschip „Libra", bracht den kapitein en de bemanning aan land van hef Noordseh© stoomschip „iStjolysl", 597 netto ton), dat zonder voorafgaande waarschuwing 25 mijlen lein ten noorden van Uskant door een Duitse hen onderzeeër getorpedeerd weid. De Russische regeering moet den uitvoer van alle waren naar Roemenië verboden hebben. Ook Engeland moet bef vervoer door Rusland naar Roeme nië 'hebben stop gezet. Dat Liebkneehf Zaterdag van de Rijk&dagvergadeiing js buitengesloten, beeft de sociaaldemocratische arbeidsge meenschap aanleiding gegeven, een voor stel in te dienen, tot bescherming dor parlementaire vrijheid van bet woord. De mobilisatie en het S a b b a t s- ge b o d. Nog een enkele stem worde gehooid. Milicien Tadema uit Harskamp heeft de zer dagen in het iffilitairen tehuis een referaat gehouden over „het Sabbatsge bod en het geweten". Hij ziei o.a. ,We zijn als christen militairen hier aanwezig en hebben bijna allen tot nu toe met een ongerust geweten den Zon dag misbruikt. We zijn hier in een groot_ getal bijeen; als wij nu eens samen kon den besluiten, dat we vanaf heden het reizen op Zondag vaarwel zeggen, zou dat niet kunnen? Wjat toch is het geval, 'tls onverschillig met wat christen ge spreekt, hij is tegen het reizen op Zon dag en toch doet hij het. 't Is typisch Ik zelf schaai- mij ook onder dezen. En waarom doen wij het? Omdat ze liet allemaal doen. Daar is een clir. onder wijzer, hij reist op Zondag, een zoon van een predikant, ook hij doet het, daar is een ambtsbroeder van de kerk, hij reist. Ja, waai- men het in de eerste plaats niet van wil Rebben, zij doen het en daarom doen wij het ook, al gaat hel tegen 't geweten in. Wel weten we, dat, gaan we de lijn zoo doortrekken, 'we gaan misloopen, maar de meesten zijn toch zoo; het is een zwakheid den mensch eigen. Ze zijn niet alleen zoo sterk als reen vriend van mij, die op 'een fort gedetacheerd is. Met hun veertigen waren ze met verlof vertrokken om op 'Zondag terug te keeren, maai' hij alleen 'ging Zaterdags terug, te midden van zijn chr. vrienden. Dat is een sterk stuk. En wat deelden zijn makkers mij mee? Met af gunst zagen ze neer op dien'vriend, want ze wisten dat zoo hij deed 'recht was, zie eerden en prezen zijn standvastigheid, ze zouden met hem willen ruilen en toch, ze konden er niet toe komen om dien dag vaarwel te zeggen, hoewel 'hun consciëntie zich hooien deed en het oor deel velde. Zoo nu is het met de uieesten onzer gesteld. Ze doen het allemaal en daarom doen wij het ook. Zou het niet kun nen vrienden, dat wij op dit oogenblik dezen legel gaan omkeeren Dan zou het worden: ze laten het bijna allemaal en daarom laten wij het ook. 'tZou een heerlijke vrucht wezen van deze ver gadering t' Er is nog jets, waarop ik moet wij zen. Ik hoop n.l. niet, dat straks iemand zal zeggen, omdat de mil. vereen, het. niet langer wil, zal ik het laten. Vooreerst, onze mil. vei', is in dezen geen rechter, dat kan zij, dat mag zij niet zijn. En dan, niemand doe iets om een ander of laat iets om een ander. Nog veel minder boude iemand den Sabbat om God daardoor als het ware iets aan te bieden, neen "het moet en mag alleen wezen een gehoorzaam heid aan het heilig gebod. En dan allen tezamen omdat dit lich ter gaat, lichter werkt. Het spreekwoord, hoewel met heelemaal, heeft toch iets toepaslijks hierop nl. andermans leed heelt niet, maar verzacht wel. Moeilijkheden zullen we hebben te winnen. De wereld zal ons vragen of wij nu plotseling zoo „fijn" zijn geworden, maar de Naam des Heeren zal er door verheerlijkt worden. Wij voegen hieraan toe dal wij het standpunt van Tadema, en van serge ant Heuseveldt in één onzer vorige nom- mers deelen, doch dat wij niet gaarne zouden veroordeelen wie 't niet met ons eens zijn. Een ieder staat of valt zijn eigen heer. Ook het „niet-nalaten" kan gedaan worden denHeere. Alleen - men ga niet. over de consciëntie heen; deze toch is de rechter die ons zeer juist op de hoogte houdt van hetgeen wij hebben te doen of na te laten. Tenzij wij niet naar haar luisteren, want dan zwijgt zij ten slotte. De grijze schako. Rij Koninklijk besluit is bepaald, dat de grijze schako (het hoofddeksel met voor- en achterklep) en de pet komen te vervallen en vervangen worden door de grijze kepi (bij de in het zwart gekleed© troepen door die kepi in het zwart). Voorts is voor alle wapens en dienst vakken een gewijzigde veldjas ingevoerd. De klok een uur vooruit? Het „Hbl." schrijft Wij Jiebben vroeger steeds ernstige be zwaren gehad tegen hel denkbeeld 's zo- mer§ de klokken een uur vooruit te. zet ten, hoe sympathiek ons het denkbeeld ook was 's zomers meer van de heerlijke zon te genieten, vroeger op te staan en vroeger naai bed te gaan en alle offi cieel© openingsuren van scholen en post en telegraafkantoren en van de beurs te vens maar één uur te verzetten. (Wij verzetten ons jtegen dat denkbeeld, om dat. ons land sleclfts een kleine gemeen schap is in de groote wereldgemeenschap, omdat de opening van de beurs, het ver trek van treinen en zooveel meer afhangt van overeenkomstige uren in het buiten land. Afhangtpfhing moeten wij zeggen. Ei' bestaat nauwelijks eenige internatio nale gemeenschap, eenig internationaal verkeer meer. Wij staan op ons zelf. Waarom zouden ook wij thans, evenals in Duitschland en waarschijnlijk ook in Frankrijk staat te geschieden, de vader- landsche klok niet een uur vóór zetten? Het zou op hetzelfde neerkomen, zegt men, als wij alle openingsuren een uur vroeger maakten voor den zomerdienst? Neen, want zulk een vervroeging moet algemeen zijn. Er is natuurlijk geen enkel bezwaar te gen. Ei' zijn vele voordeelen aan verbon den besparing van brandstof, petroleum en olie, besparing van steenkolen en een 'hygiënische dag verdeeling. Onze zomer dag- en nachtverdeeling is niet een na tuurlijke, is een gevolg van de vaststel ling van uren voor het geboete jaar, be- gin-uren, uren voor maaltijden, die ook in den donkeren tijd voor Kerstmis bruik baar moeten zijn. Te Amsterdam denkt men al over gasprijsverhooging, natuurlijk wegens de dure steenkolen. Zouden wij dan niet in elk geval moeten zorgen zoo min mogelijk van dat dure gas te ge bruiken? En elders zal het wel niet an ders zijn. Hel eenige bezwaarzal in Den Haag te vinden zijn. De regeering zou snel maatregelen moeten nemen. Kan dat niet? Wel, als er groote nood zaak is - dat is gebleken. Maar kan het ook thans niet, 'is dit niet belangrijk genoeg Z o m e i' t ij d De Yed. spoorwegmaatschappijen heb ben de regeering voorgesteld, .in navol ging van Duitschland, den zomertijd in te voeren, in verband met de dienstrege ling op de spoorwegen. De mailboot van Engeland, De mailboot, die gisteren half drie te \Tissingen is binnengekomen, had 20 pas sagiers aan boord. De boot was met 40 andere op de Theems opgehouden. Ch i'. Drukkerspatroons. Verschenen is bet tweede nummer van het „Bondsblad" van den Bond van Chr. Drukkerspatroons in Nederland. Zijn er nog Chr. patroons, die zich nog niet aangesloten hebben bij dezen vakbond, welke blijkens het orgaan zoo nuttigen arbeid verricht Bij K. B. zijn benoemd: tot ontvan ger der registratie* en domeinen te Zeven bergen J. ter Laag, thans ontvanger dei- registratie en domeinen te Purmeiend, met intrekking zijner benoeming tot ont vanger der registratie voor de gerechte lijke akten en der domeinen te Middel burg; tot ontvanger der registratie voor de gerechtelijke akten en der domeinen te Middelburg, M. A. Schouten, thans ont vanger der registratie en domeinen - te lJsselstein. Binnenkort 'is de uitvoer van plani- aardappelen te wachten uit Zeeuwsch- Ylaandei-en, onder beperkende voorwaar den, Aldus een bericht in de „Msb." Verschillende landbouwers uit Zeeuwsch-VIaandercn hebben, naai' de „Msb."' meldt, plannen beraamd om con senten te krijgen van de Regeering voor den uitvoer van vee naai- het buitenland wegens de hooge prijzen. Voor de slagers, die jn het Land van Cadzand wonen, kan men dit, indien het toegestaan wordt door den Minister, als een ramp beschou wen. Ze kunnen nergens vee meer mach tig worden voor liunne zaken. Voor eene geïsoleerde streek als liet land beneden de Schelde, dient zoo iets van hoogcr- hand niet toegestaan te worden. Het is begrijpelijk, dat geen vee uit andere dee len van liet land naar hier komt. Indien er nu nog veel uittrekt komt er nood. Middelburo. Rij beschikking van den minister van L., N. en H. is aan Tj. B. K. Kielstra te Middelburg op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als assistent bij den dienst der rijkszuivelconsulenten. (M. Ct.) Gisteren wilde een agent van poli tie zekeren A. J. bekeuren wegens een politie-overtredingJ. beleedigde den agent en deze wilde hem daarom voor den commissaris geleiden. Daarbij ondervond de agent hevig verzet en slechts nadat een tweede agent te hulp was "gekomen, kon .1. onder grooten toeloop .van men- schen naar het bureau worden overge bracht, waar proces-verbaal tegen hem werd opgemaakt. Goes. Benoemd met ingang van 5 April tot licj der Commissie van advies voor de rijksLandbouwproefstations de lieer H. A. Jlanken, directeur van den Wilhelmina- polder, bij Goes. Driewegen. In dc vergadering van den raad op 8 April waren alle leden pre sent. Het kohier van den hoofd, omslag voor 19IC werd vastgesteld op f2979, zijnde 4 pC't. van f74450 inkomen. Tot leden van het stembureau worden be noemd plaatsverv. voorz, C. de Jager, leden W. Noels en M. de Üreu, bijzit tend lid Jobs, van Oosten. Serooskerke.i W.) Zaterdagmiddag hield de gemeenteraad een openbare zitting, welke bijgewoond werd door 4 leden. Af- .wezig J. Cornelisse pn de Visser, 1 vacature. Na lezing der notulen komt aan de orde liet nazien der geloofsbrie ven van het nieuwgekozen raadslid dhr. 1. de Buck. De lieeren P. Melis en P. de Visser, met het onderzoeken der geloofs brieven belast, rapporteeren, dat zij alles in orde bevonden hebben, zoodat tot toe lating wordt besloten. Het jaarverslag van de gezondheidscommissie wordt aangebo den. Het kohier van de hondenbelasting wordt vastgesteld op fill. Nog wordt goedgevonden adhaesie tc verleenen aan het, tadres van het Bestuur van Vreem delingenverkeer taan de Prov. Staten in zake Afschaffing van tollen. Aangeboden wordt nog het jaarverslag over 1915 en 'liet kohier dei' schoolgelden. Op een schrijven ,van Nieuw-Leusen. inzake den tweejarigen diensttijd van onderwijzers wordt niet ingegaan. Aangenomen wordt een verzoek van de Nederl. Automobiel- club, om acht te geven op en zoo noodig weg te nemen gevaarlijke bochten in de gemeente. ,Op de' begrooting van 1915 geschiedt een overschrijving van f 38, en op die van 1916 een van f37. Uitgeloot wordt aandeel no. 16, groot f 200, van de geldleening, oorspronkelijk groot f 3400, per resto nog groot f 1600. Nadat, nog de verdeeling van de graskanten aan de wegen heeft plaats gehad, wordt de ver gadering gesloten. Souburg. Maandagmiddag vergaderde tie Raad dezer gemeente. Dhr. Wisse was wegens ongesteldheid-afwezig. Van de s-ereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer in Walcheren waé een verzoek ingekomen om aan de Pro vinciale Staten van Zeeland adhaesie te betuigen met het plan de tollen in Wal cheren af te schaffen. Ëen voorstel van R. en W. om geen adhaesie te betuigen, werd met 8 tegen 2 stemmen aangeno men. Verd'er kwam in behandeling een adres van de afdoeling Souburg der S. D. A. P., waarin werd geklaagd over het niet verstrekken van regeeringsgroen- te en dat eerst in den laatsten tijd var- kensvleesch is verkrijgbaar gesteld. Del voorz. zegt, dat die zaak feitelijk niet bij hem behoort, doch wil wel de noo- tiige inlichtingen verschaffen. Spr. zegt, dat direct pogingen zijn aangewend om varkens te verkrijgen, doch dat men te groot aantal moest nemen, eerst later is een andere regeling getroffen, waar bij het mogelijk wend varkens te ver krijgen. Ook beeft de voorz. direct, groen ten gevraagd, toen hem bleek, dat die werden gewensebt, doch niet meer ver krijgbaar waren. Vervolgens werd aan B en W. opgedra gen in de volgende vergadering een voor stel te doen betreffende het verstrekken van cokes. Verder kwam aim de orde een adres van de afdeeling Middelburg van 'den Rond van Nederlandsche Onderwijzers om de traktementen der onderwijzers aan de openbare lagere school te verhoogen. R. en W. stellen voor bij het opmaken der begrooting met dit verzoek rekening te houden, daar thans voor wrhooging geen middelen aanwezig zijn. Dit, werd goedgevonden. Thans deelde de voorz. mede, dat voor de betrekking van ambtenaar ter secre tarie geen sollicitanten waren. Op Voor stel van B. en VV. werd besloten het verplichtend stellen van het diploma te doen vervallen en opnieuw een oproe ping te doen voor een ambtenaar, die zelfstandig kan werken. Dhr. Jobse wenschto het salaris terug te brengen op f 400, hierop werd niet ingegaan. Van herbergiers en neringdoenden was een verzoekschrift, ingekomen om dit jaar bet I ringrijdeïi en andere vermakelijkheden met. Pinksteren te houden. Een voorstel van Bi. en W. can dit jaar een ker mis te houden werd na breedvoerige dis cussie verworpen met 6 tegen 4 stem men, die van de heeren S. de Pagter, Arendse, de Keijzer en A. de Pagter. Verder werd den Raad aangeboden het uitvoerig en beredeneerd Verslag van den toestand der gemeente over 1915. Rij rondvraag wees de heer Wisseling op ijde voortdurende ongesteldheid van het hoofd der openbare1 school en wensch- te. mocht die toostan-:! voortduren, een tijdelijke leerkracht aan te stellen. Hier na werd de vergadering gesloten. Bruinisse. De oudste bewoner dezer ge meente. de oud-schipper H. van den Berg Hz., ,is Zaterdag in den ouderdom van 102 jaar overleden. Tot voor ©en paar maanden (was hij nog zeer kras en kon men ,hein dagelijks op de kade zien. Den laatsten ,tijd echter kon hij door een ver zwakking jan het gezichtsvermogen zijn dagelijksche wandeling niet meer doen. (Z. N.) Poortvliet. Bij 'top 6 April j.l. te Utrecht gehouden examen, ingesteld door het hoofdbestuur vim do Nederl. Vereeni- ging van Jachtopzieners, werd door de jachtopzieners J. J. Resoo en H. Speijer, beiden te Poortvliet, en H. Speijer te St.-Annaland, met „zeer goed" het. diplo ma behaald van jachtopziener. (Z. N.) Retranchement. Zaterdag is door onbe kende oorzaak de landbouwschuur, bes woond door den heer P. R. alhier totaal afgebrand, waarbij een 24 stuks vee een prooi der vlammen zijn geworden. Stoppeldijk. Toen de 60-jarige arbeider van den landbouwer A. de Sch. op het land een paard voor de egge wilde afspan nen, trok het dier onverwachts aan, waar door de egge hem zoo'n slag tegen het been gaf, dat dit lichaamsdeel Werd ge broken. Als een bijzonderheid kan wel gemeld worden, ,dat op denzelfden dag, dat het ongeluk voorviel, bij den agent de polis aankwam, waarbij de knecht tegen on gevallen was verzekerd. (T. C.) Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Driesum, dooi' tl. J. Kool haas te Kamperveen. Goea. In de vergadering vim het Class, bestuur van Goes, heeft, blijkens de „Ned.", de praeses drie leden-ouderlingen aangewezen om een commissie te vor men, orn een onderzoek in te stellen naar de predikantstraktementen in de clas sis. Deze commissie hoeft het recht haai' ledental uit te breiden. De bedoeling dei' commissie zal zijn, met sympathie te staan naast het pogen van den lieer Van Oeve- ren c.s. Gerei'. Kerken. Beroepen te Brielkv Tinte, dr. W, G. Harrenstein te Noord-Scharwoude; - te Idskenhuizen, J. Waterink te Appelscha te Watergraafsmeer, J. C. Brussaard te Meppel. Bedankt, voor «Elburg, door dr. VV, G. Harrenstein te Noordscharvv.oude; voor Spijk, door E. J. Wientjes te Barneveld; -voor Enter, door M. B, Paiievliet te Sleen; voor Numansdorp, door J. B. Jansen te Zevenhuizen. Doopsgezinde Gemeenten. Aangenomen naar Rotterdam, door S. H. N. Gorter te Sappemeer. Geslaagd te Breda voor de acte nuttige handwerken mej. R. l'okke te Goes. i Benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. school te Overschie, mej. A. Vos te Poortvliet; tot onderwijzer aan de o. 1. school te Zierikzee, dhr. .1. Hage te Schei- penisse. Door de Vereenigingen tot Chr. Ver zorging van Krankzinnigen in Nederland; tot Chr. Verzorging van Zenuwlijders in Nederland; tot Chr. Hulpbetoon aan Tu berculoselijders; tot Chr. Verzorging varf Kranzinnigen in Zeelanden tot bevor dering jdeir Gerei Ziekenverzorging in Nederland, is overeengekomen, gernodn schappelijke eischen te stellen, bij de di plomeering van .personeel bestaande in 1. Algemeene qntwikkelingsvakken. n.l. Nederlandsche tKal, schrijven, rekenen, beginselen der natuurkunde, aardrijks kunde en geschiedenis. 2. Theologische yakken: n.l. Schrift kennis, Bijbolsche Geschiedenis, leer der Waarheid, mede in verband met de practijk voor 5km omgang met patiënten. 3. Medische vakken; n.l. A. Kennis van den bouw en ver richtingen van het menschelijk lichaam'. B. Grondbeginselen van de gezond- heidsleër met het oog op de verpleging en den arbeid later in de wijkverpleging. C. Algemeene Ziekenverpleging, eenige kennis van infectie en andere ziekten en elementaire begrippen, tevens de be handeling dei' chirurgische zieken, ken nis van instrumenten en verbanden. D. Eerste, hulp bij ongelukken. Een verpleger of verpleegster, door een der bovengenoemde Vereeniging gediplo meerd moet in idle deze vakken een vol doend examen hebben afgelegd. Eenmaal per jaar wordt aan elk der Stichtingen dezer samenwerkende Veree^ nigingen een examen afgenomen. Het ge boete examen kan in ten ti oogsten drie termijnen worden afgelegd. Ter onderlinge controle hebben de Ver eenigingen een gezamenlijke examen -comJ missie benoemd, welke zich gesplitst beeft in even zooveel sub-commissies als er examens moeten worden bijgewoond. Elke sub-commissie bestaat uit 3 le den, van wie 1 medicus en 1 theoloog. Aan de onderscheidene Stichtingen zul len van 't voorjaar de examens, voor zooveel betreft de algemeene examenvak ken, voor het eerst ten overstaan van de geeoniinitieerden worden afgelegd. Zij be slissen over do toelating der candidaten. Bovengenoemde Vereenigingen hebben zich verbonden geen personeel van el- kaai' over te nemen, dan nadat dit met gunstig gevolg in de algemeene examen vakken is geëxamineerd, behouden- bij zondere gevallen .Vis overgangsmaatregel is vastgesteld, dat, reeds afgelegde examina in deze vak ken over en weer door de samen wei-ken de Vereenigingen worden erkend. Examens L. O. en AI. ,0. Dit jaar zullen de examens L. O. Fransch, Hoogduitsch en Engelse li worden gehou den in Aug. Zij, die zich aan hei ex. B. M. O. Fransche taal en letterk.. of. de Engelsche taal en letterkunde onder werpen willen, kunnen het taalkundig ge deelte van dit. examen afleggen, terwijl het. letterkundig gedeelte oi> clcn gewonen tijd, Dec., bepaald blijft De ex M. O. akte A., Fransch, Hoog duitsch cn Engelsch, L. O. en AT.. (X gymnastiek, Af .O. Schoonschrijven. Ms O. landbouw, tuinbouw- en bosckbouwi en die in land- en tuinbouwkunde L.O., zullen worden gehouden in de maanden Juli—Sept. Aanmelding vóór .1.5 Mei 1916 op c«i- gezegeld papier, met opgave van -naam, voornamen (volngt geschreven), woon plaats, adres en begeerde akte, met over legging yan, de vereischto stukken. De .aangiften móeten worden gezonden voor 'de examens in de vreemd© talen aan het dep. van Binnenl. Zaken; voor de ex. gymn. en schoonschrijven, aan den lieer J. Schermer Jr., Columbusstraat 248 te 's-Gravenhage; voor de ex. land-, tuin en boschbouw M. O. en land- en tuin bouwkunde L. O., aan den insp. land bouwend. dr. K. tl. M. van der Zande, 's-Gravenhage. -Akte-examens 1. o. Het mon deling gedeelte van de akte-examens 1. o. zal plaats hebben te B re d ain hot gebouw de Beurs van Bi-eda, ingang St. Janstraat, 12 tot en met. 15, 17 tof rem met 19, 25 en 26 April, 2 tot en met 6 en 9 Mei a.s. telkens van des morgens 8.30 uur af; te A i' n h e min het gebouw Ment.be u- straat no. 12, 15, 17 tot en met 20, 25 April, 4 tot. en met 6, 9 Mei. 2 tot en met. 3, 6 tot en met 7 Juni a.s, telkens van des morgens 8.30 uur af; te es-G ravenhage: in het gebouw |der Lees inrichting, Oude Alolstraai na. 36, 17 tot. en met 20 April, 4, 10 tot en met 12, 29 tot en met 31 M.ei, 2, 7 tot en. met 9 Juni a.s., telkens van des morgens 9.15 uur af te Botterdam: in de .Sociëteit der Diergaarde, ingang Kindsstraat, 18. 25, 28 April, 4, 11 tot en met 12, 16, 18 tot en met 19, 23, 25 tot en met 26, 30 Mei, i2, 6, 8 tot en mot 9, 13, 15 tot en met 16, 20 Juni a.s., telkens vim des morgens 9 .uur af; te Middelburg: in het gebouw der Sociëteit, St. Joris aan de Balans. 12 tot en met 14, 20, 25, 27 April, 2 tot en met 3, 5, 9 tot on met 10 Mei a.s., telkens van des morgens 9.30 uur af; en voor zooveel het examen in de vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek betreft, in school K., Veersche Barrière, 15 April en 8 Mei a.s., telkens van des morgens 9 uur af Als een bewijs, |dat het aantal stuidee- rende meisjes voor onderwijzeres /.oei' groot is, blijkt dat aan het eergisteren te Utrecht gehouden schriftelijk examen voor onderw. ongeveer IV2 maal zoo veel dames als heeren deelnamen. Zonderlinge examenvra gen. In de te inspectie, waartoe be- hooren Breda, Arnhem, Zutphen en Venlo, zijn voor de examens voor hulpakte L. O. dit jaar de volgende schriftelijke op gaven gedaan in het vak Aardrijkskunde (1 uur): Behandel één dei' beide ©eiste en één dei' beid© kaatste opgaven. A. 1. Wat. weet ge, met betrekking tot ons land, van dé haring- en bevtig- visscberij op de Noordzee, van de I11- ringvisscherrj op de Zuiderzee en van de visscherij op1 onze binnenwateren? Hoe bevordert, de Heide-Maatschappij den rijkdom van visch op onze rivieren Welke plaats is tegenwoordig de groo te vischmarkt van ons land? 2. Langs' welke wateren liggen hier te lande bijzondere zware dijken? Op welke wijze worden eenige van die geweldige aarden dammen nog ver sterkt? Waardoor veroorzaakt een dijk breuk zulke vPoeselijke ongelukken in ons land? Wat weet g© van het be heer der dijken B. 1. Welke Europeesche Staten lig gen langs het Westelijk bekken der AliddelLandscho Zee? (Zoo ge de lan den van Afrika kent, die er langs lig gen, naoogt gij ze ook noemen). Noem van elk dei' Europeesche Staten de 'havens aan dat bekken, die een rlrul ke schetepvaart. hebben. Verklaar, hod het komt, dat liet, genoemde bekken een betrekkelijk hoog zoutgehalte heeft. Wat weet ge van het eiland Sicilië? 2. Midden-Java, van Preanger Re gentschappen en Cheribon tot en niet Kedoe. Bcschiijf de kusten en het bin nenland! Geef verder op: de staatkuu jtlige indgeting, de voorname plaatsen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 2