Mo. 101 Vrijdag 7 April 191H 30e Jaargang Statesn-Generaal Feuilleton. OVERWINNING. De Clroeie Oorlog. Uitgave van de ïbtaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTRftAT 219. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ - L. BURG. Drukkers: Oosterbaan Le Cointre - Goes. Schiermonnikoog. Ontvangen van den heer H. J. V. te Serooskerloe (W.) f2 gevonden in het collectezakje in de .gerei, kerk aldaar. Door bemiddeling van firma F. P. D'fruij fl van V. te (t. en f2 van N. N. Totaal met het vorige f574,67i/2. Zoo komen wij nog voor Pasehen aan de 1600. Het zaaien. Van meer da.il één zijde bericht men ons instemming met de opmerking van De Standaard in zake het zaaien. Reeds voor D e Standaard er over schreef was ons van geachte zijde ver docht op de noodzakelijkheid van toezicht op hetgeen dezer dagen gezaaid wordt de aandacht ,te vestigen. Verschillende omstandigheden, onafhan kelijk van onzen wil. hebben ons dit be let. Thans, nu weer een dergelijk ver zoek tot. ons komt, bieden wij gaante onzen steun aan de opmerking en het, verlangen van ons hoofdorgaan. Nog is niet alles in den grond, met name niet aardappelen en boonen. Laten onze landbouwers nu dit jaar eens niet hun grond vol bieten stop pen, maar eens wat acht geven op den nood der tijden, en op de mogelijkheid van graangebrek, hetwelk beteekent broodsgebrek. Laten zij dit jaar eens veel, als 't kan, enkel graan verbouwen. Laat de regeering, die toch naar Do Standaard terecht opmerkt als onze Al-Vader optreedt, ook hierop de aandacht vestigen, en voorkomen dat tenminste alle grond met bieten beziaaid wordt. Aleer dan ooit schijnt ons dit jaar voor zorg geboden. Wij misgunnen natuurlijk niemand de meest zöete winsten welke deze bittere! oorlog hun bezorgt. Maar het belang van allen blijve gaan boven r1.-u kelen. 1 tf Tweede Kamer. Slecht, ondeugdelijk en onjuist. Wat onze anti's er van zeiden Slechts één lichtpuntje. Van een kok en een taart. Gisteren heeft. Aalberse -in een door wrochte rede het voorgestelde staatspen sioen bestreden en een laiïs gebroken voor bet stelsel der invaliditeitswet. Ook dezeri-k. afgevaardigde heeft het betreurd, dat het ontwerp Ouderdomsrente in deze sombere tijden aan de orde is gekomen, wijl hij liever niet wilde, dat de rechter zijde gedwongen werd zich te verzetten tegen een der hoofdpunten van het pro gram dezer regeering. Ook in 't vrijzinnige kamp gevoelt men heimelijk wel. dat 't misloopt. Volgens één der bladen verkeert de linkerzijde in de omstandigheid van den kok; die bezig is een taart te bakken, die nooit gegeten zal worden. Men weet wel, dat de Eerste Kamer 't ontwerp nim mer z-ial aanvaarden, al heeft het in 't La gerhuis nog zoo'n groote meerderheid. Aalberse ging bijzonderlijk na hoe de vrijzinnigen vroeger tegenover het staats pensioen, dat de soc.-dem. wilden, ston den en wees er op, dat zelfs Jaurès het pensioen een vorm van armenzorg had' genoemd. Dit een oogpunt, van armenzorg slecht, Een varhaal uit het kerkelijk leven van Noord-Amerika. door v. d. M. Sid-rail verboden. 63) -Ik weasch je van ganscher harte ge luk, Marie. Dat is een heerlijke arbeid, waarvoor ge u gaat geven. Ér is niets heerlijker op aarde. Wat zult gij beiden gelukkig zijnEn wat zullen je ouders! •gaan doen?" Zij zullen ons vergezellen naar Ko rea, en, daarna willen zij naar Amerika fertïgkeeren en in Californië gaan wonen, dan zjjn ze wat dichter bij ons. Wij hebben, juist gisteravond alles besproken. Niemand weet .er nog iets. van". ■Wat is uw vader toch in elk opzicht veranderd!" riep Rutledge innig verblijd iwt. Ik zou in hein niet meer den ouden Markley herkennen." .Hg id ook niet meer dezelfde." her- naffi |(jp ernstig- „Tere» Fr^teik stierf, uit een practisch oogpunt ondeugdelijk, uit een juridisch oogpunt onjuist, aldus vatte spreker zijn opinie over het staats pensioen samen. Spr. citeerde na Ja.urès nog de heeren Viviani, Ter Spill, Treub, Veegens, K ruse man, Wibaut, Vliegen, Elout en Conrad, om te betoogen dat het staatspensioen toch maar niet anders is dan een vorm van armenzorg. I Gisteren zijn nu ook enkele anti-revo lutionairen aan het woord geweest., We noemen het korte, kernachtige be toog van Brummelkamp, die van misken ning van arbeid en arbeiders en van parodieeren 'vair Chr. liefdadigheid sprak; het rake woord van Van Vliet, die vond, dat het amendement-Duys de zaak in den aard niets verandert; en een uitvoeriger rede van Rutgers, die er den nadnuk op legde, dat we niet uit angst voor ■nadeeligo gevolgen voor de rechterzijde de behandeling van het onderhavige ont werp hadden willen uitstellen, en die het betreurenswaardige toegeven der re geering aan politieke wenschen en be geerten ten zeerste wraakte, waar de Ve- geering de leiding van links niet behoefde te aanvaarden. De heer De Wajkerslooth de Weerde- steijn (r.-k.) vond in het ontwerp maar één punt goed, n.l. de bemiddeling van de gemeentebesturen bij de uitkeering der ouderdoms rente Overigens dus (een verpletterend oor deel. Zelfs de formeele regeling van de uit- keeringen, enz. achtte cloze afgevaardigde minder gelukkig. Laat staan het hoofdbeginsel bij haf ontwerp in acht genomen. Rutgers zou vanmorgen zijn rede, ver volgen. We zien het er op uitloopen, dat ook Maandagmiddag en 's avonds vergaderd zal worden. Teenstra zou vandaag in dien geest, een voorstel doen. Alle leden zul len hel wet Bskuöpi overzicht vsa das» toestand. De Pers heeft weer, een dankbaar on derwerp tot beschouwingen gevonden in de rede van den Duitschen Rijkskanselier, nu van de slagvelden hoegenaamd geen nieuws van belang komt. Het is te begrijpen, dat de Duitsche bladen hun kanselier in ide hoogte ste ken en niet nalaten te wijzen op B-uitsch- iand's edelmoedige houding. A. wijst er op, dat thans voor de te genstanders een verwijzing naar de Duit sche landzucht niet meer mogelijk is. De kanselier heeft duidelijk verklaard watl Duitschland onder 'het nationalitedtenbe- ginsel verstaat, n.l. de vrijheid der vol ken en de mogelijkheid van hun werk zaamheid volgens hun eigen cultureels voorwaarden. 1 In blad B. wordt gewezen op den ernst en de duidelijkheid waarmede de rijks kanselier de vastberadenheid betuigde van. geheel Duitschland om zich tegen den met het volkenrecht in strijd zljnden uit- hongeringsooTlog van Engeland, met alle ter beschikking staande middelen te ver weren. D© uiteenzetting was beslist, maar zonder beleedigende scherpte, heet hielt, en zoo was het dus eigenlijk ondenkbaar', wordt dan gezegd, dat zij eenige tegen spraak had 'kunnen uitlokken. Wij heb ben echter in den Duitschen Rijksdag een Liebknecht en deze liet zich do ge legenheid niet ontglippen op de meesjt ongepaste oogenblikken onnoozele opmer- stieil ook hij,. en het leven dat mijn vader nui leeft, is een gansch ander leven." Terwijl zjji nog spraken, kwam Markley zeil de kamer in en Allan begroette hem met: een warmen handdruk. „Uw dochter heeft mij verteld van haar plannen; welk een heerlijike arbeid wacht haar. Reeds meerdere jonge meisjes gaf iowa de laatste jaren voor de zending. heeft me ook verteld, dat u en mevrouw haai- zult vergezellen naar Ko- „Ja, zei Markley, ik den-k dat zoo'n uitstapje ons beiden goed zal doen. Wel lington heeft voor ons smartelijke herin neringen, en ik stel me voor, als we eeist eens een lange zeereis hlebben ge maakt en dan ons nestje in Californië bouwen, dat .dan allicht Ide smart, die ons leven zoo donker heeft geteiekend, wat meer wijben zal. Maar ik zal niet temin aan, Wellington blijven denken dominé, aan. uj ben ik veel verschuldi gd en ik hoop, dat u mij wilt toestaan, er ui jets van terug te betalen." „M at is _u mij dan schuldig?" vroeg Allan, tea hoogste verbaasd. „Ik ben u meer schuldig, dan ik ooit kan afbefalea. Mas* Ik zwif wensohe» kingen te maken. Het' was volkomen juist, dat de spreker zoowel als het Huis deze pogingen tot stoornis met Verachting be straften. Ziehier een paar voorbeelden van de wijze waarop de rede van den rijkskan selier besproken en verheerlijkt werd, 'Intussehen is er van vrede nog geen sprake. De bereidverklaring van Duitsch land om te onderhandelen over voorstel len is niet voldoende. De tegenpartij moet ook willen. Thans over vrede gaan onderhandelen zou echter de erkenning inhouden, ver slagen te zijn. Daar' men dit niet erkennen wil, zal de bloedige strijd, die voor de neutralen! immer gevaarlijker en voor de strijdende partijen immer verniel i gender wordt, maar worden voortgezel. Gelijk de heer Colijn het voorzien heeft en in zijn jongste oorlogsartikel uitge sproken. We beleven een uitputtingsoorlog, welke zal voortduren, tot partijen van alle kracht en energie beroofd zijn. 'tls moeilijk te zeggen, wanneer dat oogenblik zal zijn aangebroken, want men heeft daarbij: niet alleen tc oordeelen naai de beschikbare reserves. In enkele Engelsche bladen werd we derom oi> de noodzakelijkheid _gewezen om tot een duurZamen vrede te geraken. Maar het aangegeven middel daartoe, de vernietiging van het Pruisische militai risme, deed -den rijkskanselier uitroepen, dat het Duitsche volk daarop altijd maar één antwoord zal hebben te geveneen antwoord met het zwaard, waartoe tot dusver dat volk zich wel in staat getoond heeft. 'Ook de rijkskanselier zeide, dat de vrede, die dezen oorlog sluiten zal, een duurzame wezen moet, en niet de kiem voor nieuwe oorlogen, maar een heslist vredelievende orde der Europeesche za ken in zich moet dragen. Maar de grond- slagen voor clién vrfMTC; n-ooala do rijks- kanselier die aangaf, bevatten juist een der belangrijkste factoren, die de mogelijk heid op een duurzamen vrede buiten slui ten. Wiant wel fetuigde de man het, dat de zonen van Duitschland niet om een vreemd stuk land bloeden en sterven, maai' om de toekomst voor Duitschland, doch hetgeen voor de bevestiging van de Duitsche toekomst als noodig wordt ver klaard, staat gelijk met de annexatie van een vreemd stuk land. Want hetgeen de rijkskanselier over de toekomst Van België zeide, neemt meer en meer weg van den sluier van on zekerheid dien de vorige verklaringen nog lieten hangen. Hoe anders zal zich Duitschland reëele waarborgen verschaf fen, dat België niet een Fransche of En gelsche vazalstaat wordt, en uit militair en economisch .oogpunt tot een bolwerk tegen Engeland wordt gemaakt, dan door do hand, die nu op het land rust, er om geklemd te houden? De positie der neuiraien. Payer van de vooruitstrevende volks partij zeide in den Duitschen rijksdag o.m. het volgende over de positie der neutralen De neutralen slapen niet op rozen. Hun offer van martelaarschap zal een afzon derlijk blad in 'cte geschiedenis vormen. De pressie op Nederland is in een stadium gekomen, dat zij niet meer alleen Nederland aangaat. Nederland ziet zich gedwongen zijn kusten te bescher men niet tegen de centrale mogendheden, doch tegen de entente. Nederland is door dat ui voor mijn rekening een uitstapje van 2 maanden naar Europa maakte. Ik zie heel goed, dat de gebeurtenissen der laatste maanden u hebben afgemat. Ik heb met den kerkeraad alles al bespro- kien' en ook uw preekdiensten wordein waargenomen. Wanneer kunt u vertrek ken?"' Wat Allan ook inbracht, Markley wilde van geen weigering weten en al gpoedig waren de toebereidselen tot de reis ge troffen. Binnen twee weken needs was Rutledge op den Oceaan, op weg naar Queenstown, omdat hij- allereerst Ierland wilde bezoeken. Op zijn zeereis overzag de jonge strijder zijn veldslagen en zijn overwinningen. Hij: zuchtte. „Helaas 1 Als ik nu maar overwinnen kon, zooals Lester Gray overwon. Maal" ik ben nog in den slag. Mijn vijanden van buiten zijp verslagen, maar mijn hart bloedt; mijn zaak schjjht hopeloos." XXVII. Spoedig na zijn aankomst te. Queen stown, begaf Rutlege zich naar de won dere choone) toeren van Kiilarney. Hij huurde er een jachtwagen en maakte rijtoeren i* den omtrek. Op: een namfct- het tragische lot van Griekeidand gewaar schuwd. Wij moeten hier verklaren, cla-t wij ons niet alleen stamverwant met Ne derland weten, doch buitengewoon leven dig gevoelen, dat Nederland niet voor zich alleen, maar in werkelijkheid ook voor ons ljjdt. Het optreden tegen Nederland beoogt het Duitsche volk den adem af te snij den. Ik heb diepen eerbied voor de sterke kracht van het Nederlandsche volk, dat getrouw aan zijn geschiedenis voor zijn zelfstandigheid en vrijheid opkomt. Payer vervolgde: De politieke invloed van Amerika op de wereld steeg hoe langer de oorlog duurde; zijn groei laadt de zwaarste verantwoordelijkheid op de Europeesche staten, die den oorlog ver wekten. Wij moeten het recht hebben om te levenwij voelen ons met Amerika door banden van bloed verbonden, en hopen, dat het. Amerikaanse he volk te genover ons rechtvaardig zal zijn. Amerika, kan de wereld thans misschien den meest waardevollen dienst bewijzen, wanneer het de vlammen van den wereld- krijg binnen de perken houdt. De luchtaanvallen op Engeland. De Duitsche marinestaf meldt: Marine- luchtschepten hebben in Iden nacht van den 5den pp den Gden April een groote ijzerfabriek met. hoogovens en uitgestrekte inrichtingen bij: Whitby vernield, nadat vooral een batterij ten Noorden van Huil met springboanmen bestookt en buiten geVecht gesteld was. Verder zijn fabrieksgebouwen in Leeds jen den omtrek en een aantal stations in het industriegebied aangevallen, waar bij zeer goede uitwerkingen wenden waar genomen. De luchtschepen, die hevig beschoten werden, zijn alle onbeschadigd geland. Uit. Londen: Drie Zeppelins hebben in den nacht van den 5den o-pi den 6den een luchtraid boven de Noord-Oostelijke graafschappen ondernomen De eerste Zeppelin Wei omstreeks 9 uur aan, doch werd, nadat zij zonder eeni ge schade of verliezen aan te richten vijf bommen geworpen had, door onze af- weerkanonnen verdreven. Gemeld wordt, dat deze Zeppelin door kanonvuur ge troffen is. De twee-do Zeppelin verscheen om 10 uur 15 boven een andere plaats en wierp bommen. De derde raider viel een andere plaats aan, doch veroorzaakte slechts lichte ma- terieele schade. Er werden 24 ontplofbare en 24 brand bommen geworpen. De verliezen bedra gen: 1 kind gedood, 2 mannen, 1 vtouw en 5 kinderen gewond. Er is geen mi litaire schade aangericht. Korte Oorlogsberichten. De- commissie voor de uiterlijke versiering van het rijksdaggebouw heeft in haar zitting van gisteren besloten), voor het opschrift op het gebouw van den rjjksdag, niet het Latijnsche schrift, maar een schrift te kiezen, dat een Duitsch stempel draagt. De commissie uit de Fransche kamer hoeft het voorstel, om de klok voor den duur van den oorlog, een uur vroeger te stellen, aangenomen. In den kreitsLübben is een kat tenbelasting ingevoerd. Van iedere kat moet -een jaarlijksche- belasting van 5 mark worden betaald Een bevel tot bezuiniging van hot papiergebruik in de Duitsche scholen dag wilde hij het eiland Innisfallen, een van de zestig in die meren, bezoeken. Het is Ihet eiland, dal Thomas Moore Ver eeuwigd heeft in zjjh „Sweet Innisfallen, fare thee well." Toen hij naar het eiland roeide, hoorde hij drukke stemmen, er' waren Üus meer toeristen. Hijl wilde echter liever alleen zijn en beval den roeier, hem naar de andere zijde van het eiland te brengen, waar hij: een rustig, schaduw rijk plekje vond. Toen hjj vervolgens een wandeling over het prachtig begroeide eiland maakte, werd zijn aandacht plotse ling getrokken door een jongedame, die aan den voet van een boom zat, met den rug naar Allan toe, blijkbaar in diep ge peins verzonken. Toen Allan stilhield, brak er een tak onder zijn voet; de jongedame schrok en keerde zich plotseling om. „Nelly Grayson!" riep Allan uit en was in een oogwenk bij haar. En zijl, niet min der Verrast „Allan Ruitledge!" Met blijdschap had Allan al gezien, dat zijn tegenwoordigheid haar verheugde. En hij ging voort: „Het verwonderde mij al, dat ik je niet had gezien in Ierland. Marie had toe Verteld, dat je waarechfjhlijk un^ureer öBt VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG, Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. postf l.S€ Losse nummers„0.0a Prijs der Adverientiën 15 regels ƒ0.50, iedere regel meer 10 et, 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels ƒ1. iedere regel meer 10 ct. zegt o.a.Waar het mogelijk is, moet de lei voor het schriftelijk werk gebruikt worden. 'Schriftelijke oefeningen moeten, indien ze hieronder niet te veel lijden), door mondelinge vervangen wordien. Schoolschriften moeten zooveel mogelijk bespaard worden. Sinds het begin van den oorlog zijn alle vuurschepen aan de Oostfriescbei kust binnengehaald en is het licht La de vuurtorens gedoofd. Dat heeft dut-: zenden vogels van allerlei aard het le ven doen behouden. Des nachts door dit licht aangetrokken en verblind, kwa men deze dieren bij honderden en hon derden tegen de ruiten en traliën terecht) en vielen dood neer. Tê te -bleue. In een Fraaseh blad werd gevraagd om een populair woord voor torpedo (genre „Bochei", „Dikke B-ertha", enz.). Een der inziens dors gaf ,op „Tëte-bleue want", ziegt hij, „dan heeft Frankrijk zijn Tètebleue- torpedo's, evenals Engeland zjjn White- head-torpedo's en Duitschland zijn. Schwartzkopff-lorpedo's." De minister van oorlog van Grie kenland gelastte, dat de tot do lichtin gen 1884 tot 1916 behoorende profes soren en onderwijzers binnen. 24 uur moeten opkomen. Volgens de „Matin" heeft de Buf- gaarscbe xegeering, op verzoek dier Grieksche regeering, haar troepen gelast zich aan gene zijcle der- Grieksche gren zen terug te trekken. De Grieksche militaire autoriteiten hebben op de westkust van Paros een vuurtoren opgericht, welks lichten 17 zeemijlen ver zichtbaar zijn. Red-enen van economise hen aard zouden Italië nog altijd beletten, orn aan Duitschland den oorlog te verklaren:, doch de a,s. aa 11 vu) 1 ingsconfesrentie der bondgenooten zou die beletsel-an uit deh weg ruimen. Spanje heeft een nota aan Duitsch land gezonden om te protesteeren tegen het torpedo eren van cte Sussex en ran de Vigoi in de Golf van Biscaye. Het Fransche ministerie van marine meldt, -dat een Duitsche onderzeeër door een Engelsch-Fransch flottilj-e tot zinken, is( gebracht. De officieren en de bemanning zijn krijgsgevangen gemaakt. Gisternachtheeft een Duitsche on, derzeeër zonder waarschuwing de ,,Zen1," getorpedeerd; 50 leden, der bemanning zijn omgekomen. Kapitein Marten en 9' leden der bemanning zijn gered. Lloyds meldt: De Engelsche stoom boot „Zent" (2485 ton) is gezonken. De bemanning is geland. Volgens „National Tidencte" is uit de verklaring van den eenigen overleven den matroos van het Noorsche stoom schip- „Peter Hamre" voor den Noorschea consul te Londen niet met zekerheid ge bleken dat dit schip getorpedeerd is, Lloyds meldt: De „Vesuvio" is gel- zonken. 15 man der equipage zijn ge land. De officieren en eenige manschappen, zijn verdronken. Gisteren was het 75 jaar geleden, dat Jeruzalem onder bescherming van de Turksche regeering werd gesteld. Meer dan 300.000 werklieden in den scheepsbouw in Engeland hebben opnieuw 15 pro0611! loonsverhooging geëischt op grond van den opnieuw gestegen levens standaard sedert de la-aste verhooging. Te Bedford in Engeiand staken de timmerlieden en schrijnwerkers. Zjj dezen tijd hier zoUdt zijh." Nelly, nog eenigszins verward door d© plotselinge ontmoeting, vroeg: „Waar is Marie?" „Marie?" „Ja, is Marie dan niest bij ja?" „Welnee. Hoe bedoel je? Waarom zio-u Marie bij me wezen?" „Wel, ik dachtmaar Nelly sprak niet verder en bloosde. „Verklaar je nader," hield Allan aan. „Ben je dan weggegaan en heb jief Marie verlaten?" Nelly trachtte zoo natuurlijk mogeljjpc t«i praten, maar ze wist nauwelijks Wat ze sSeï. „Ik heb haar in goede handen achterge laten. Lester Gray was in Wellingtan, toen ik een week geleden afscheid van hen nam." „Lester Gray? Wie is !dat?" „Maar' wist je dan niet, flat Marie Mar kley verloofd waa met Lester Gray? Hi| was vroeger student, aan het Wellington; College. Een knappe Vent. In Juni gaan ze trouwen en dan gaan ze naar Korea, als zendelingen. De heer en mevrouw Mar- kfey zulten heft Vergezellen." j JWwcft Tarrölgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 1