Uit de Pers. Binnenland. Uit de ProïiiiDie. genomen. In de veroverde stellingen heb ben zij alle tot in den laats ton nacht voortgezette tegenaanvallen van den vij and afgeslagen. Met inzetting van bijzon Ier groote troe penmachten en buitengewoon zware of fers stormden de Franse hen steeds weer vergeefs tegen de in het. Caillette-bosch verloren verdedigingswerken. Bij onzen aanval op 2 April werden aan ongewon.de gevangenen 19 officieren, 745 man en 8 machinegeweren binnen gebracht. Toch actie. De Standaard driestart: Toen j.l. Donderdag Zeeland in ons blad aan de orde kwam, was 't ons nog onbekend, wat inmiddels reeds op 22 Maart j.l. in het Provinciaal Comité van dit. gewest was voorgevallen. Niet dat men bedoeld had, er ons on kundig van te laten. Integendeel. Alleen maar, de Secretaris van het Comité, die op zich nam er ons mededeeling van te doen, was ongesteld geworden, en zoo was de verzending van het belicht ver traagd. De mededeeling, die ons gewerd, was van dezen inhoud: „Het Provinciaal-Comité van Anti- Revolutionaire Kiesverenigingen in Zee land, den 22 Maart 1916 in buitenge wone vergadering in Middelburg bijeen, betuigt zijn blijdschap over de samen komst van onzen hooggeschatten en uit- nemenden leider met de heeren Anema e.a. en den aanvankelijk verkregen uit slag, en spreekt den liartelijken wensch uit, dat de verdere pogingen mogen leiden tot volkomen oplossing van het ontstane geschil. De Voorzitter D. M u 1 d e r. De Secretaris J. F. H e e m s k e r k." Van harte stemmen we natuurlijk met dezen wensch in. Alleen maar, we hadden zo-o gaarne iets naders van de actie van het Comité zelf vernomen. Al nemen we toch volgaarne aan, dat de actie gelijk men zich die thans voor nam, de vreeze, in onze driestar van j.l. Donderdag uitgedrukt, ten eenenmale zal beschamen, heil in het geheimzinnige zien we, gelijk 't nu staat, toch niet. Wat komen moet is bezieling. Iets van de oude bezieling, gelijk Littooy en Nonhebei, clie oudtijds in het leven wisten te roepen. Maar juist hiervan komt niets, zoo de actie zich in het verborgene schuil houdt. Om bezieling te wekken, moet er ook van liet Provinciaal Comité niet eerst later, maar nu reeds, een woord, waaruit heilige wilskracht blijkt, in heel de pro vincie uitgaan Erkend moet, dal men er sinds de laatste verkiezingen in Zeeland uiterst droef .voor staat. De oorzaken van dezen achteruitgang moeten openlijk beleden en erkend. En zijn deze oorzaken beleden, dan moet tegelijkertijd klaar en helder uitkomen, dat de fouten van weleer zijn ingezien, en dat juist dat inzicht er toe leiden zal, dat men ze thans mijdt. We behoeven thans niet te- herhalen, wat we een vorig maal schreven, maar Zeeland verkeert in een gansch excep- tioneele positie. Vroeger de voorste, is deze provincie thans al meer heel achteraan komen te staan, zoo zelfs, dat heel onze partij ten leste uit Zeeland, althans voor de Tweede Kamer, is uitgezet. Ook in de Staten van Zeeland slaat 't hachelijk. 'Het hangt in die Staten schier geheel aan één dobberend lid, en zoo ook voor de Staten van Zeeland niet iets van de oude kracht herleeft, is volstrekt de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de heer Mr. Lucasse, dien we zoo gelukkig waren weder in de Eerste Kamer te zien ver schijnen, er in moreelen zin zijn zetel weder waggelen ziet. En daarom, hoe hoog we ook het woord van „pais en vree" dat nu van hei Provinciaal Comité uitging, schatten mo gen, heel 't land had iets heel anders ver wacht te hooren. Kome dit nog In elk geval komt aan den nieuwen Voorzitter en den nieuwen Secretaris van het Comité niet anders dan hulde toe. Niet zij hadden aan onze aftakeling in Zeeland schuld. Spoedig zag hij echter, dat het de U 30 was, die op den schoener aan kwam de commandant eischto de scheepspapie ren en gelastte de mannen het schip te verlaten, daarop werd met petroleum en springbussen getracht het schip te vernietigen, hetgeen niet gelukte, waarop een torpedo werd afgevuurd, de boot zonk echter toen nog niet en dreef op de lading. Thans meenden de Duitschers beter te doen heen te gaan en voeren, de drie man in een roeiboot medeslee- pende, naar don Noord-Hinder, waar men 's avonds 1e half tien aankwam. Onder weg werden de Nederlanders door do Duitschers goed behandeld, zij werden voorzien van thee. en brood, terwijl zij als het was gaan waaien, op den onder zeeër oen onderkomen zouden hebben kunnen vinden. Op don Noord-Hinder brachten de man nen den nachl door, werden gistermorgen door de „Atlas" overgenomen'en later met een torpedoboot hier aangebracht. Met den trein van ,6.10 vertrokken zij naar Holland. Lager Onder w ij s w e t. Ingediend is een wetsontwerp tot wij ziging van de Lager Onderwijswet, bé- oogende l e. gelijkstelling te verkrijgen voor akte van bekwaamheid van afzonderlijke vakken, zoowel in de Oost-Indische bezit tingen :ds in de West-Indische Koloniën afgegeven, met acten in 'Nederland be haald; 2e. te bereiken, dal ook een twee jarige werkzaamheid als onderwijzer in de West-Indische koloniën toelating zal geven tot het examen voor hoofdakte hier te lande. Van de daartoe noodigo wijziging van art. 82 wordt tevens ge bruik gemaakt om oen wettelijke uitzonde ringsbepaling te maken voor onderwij- zers-candidaten voor het hoofdonderwij zers-examen, die tengevolge van de mo bilisatie het bewijs van tenminste 2-jarige werkzaamheid als onderwijzer niet kunnen overleggen, i Onbepaald vk 1 e i n) verlof. Een Miiiisterieele beschikking vermeldt het volgende .omtrent onbepaald (klein) verlof Het is gebleken, dat. er bij sommige compagnies-, (eskadrons-, batterij-, front-, detachements-) commandanten een ver keerde opvatting bestaat omtrent den staat, waarin izich bevinden de militairen, die op .last van het Departement van Oorlog in ,het genot van een binnenlandsch verlof van niet bepaalden tijdsduur zijn gesteld In verband daarmede wordt onder de aandacht gebracht, dat zoodanig verlof geacht moet -worden te zijn onbepaald (klein-) verlof en niet is „groot-verlof". „Tu bant i a". Op grond van verschillende1 overwe gingen komt een „deskundige" schrijver in liet „Hbl." tot de conclusie, dat in dien werkelijk de torpedo, die de „Tu- bantia" trof, een bronzen luchtkamer had, die torpedo ook uit een Duitse he lanceerbuis afkomstig was. De „Prinses Julian a" van de Maatschappij Zeeland is vermoe de/ijk toch Te redden. De arbeid hangt echter zeer van wind en tij af. Al r. II a r men S m e e n g e. Heden is het 30 jaar geleden, dat Smeenge voor Meppel in de Tweede Ka mer zitting nam. C o m i t ,é-G eaeraal Die N. Rott. .Courant merkt op: Slechts anderhalf1 uur heeft de gelieime vergadering geduurd. Daarin ligt eenige geruststelling. Er schijnt niet veel verschil van gevoelen le hebben geheerscht. Dat laat zich trouwens begrijpen, wanneer men ,clo openbare verklaring, door minis ter Gort van der Linden, in aansluiting aan het medegedeelde in comité-generaal afgelegd, in bet oog houdt. De schor sing van het verleenen van periodieke verloven ziehier de officieele bevesti ging van het reeds in verschillende bla den geconstateerde feit - - is niet liet gevolg geweest van bestaande politieke verwikkelingen. Geen conflict, geen on middellijk dreigend oorlogsgevaar, geen ultimatum of oninwilligbare cisch, niets Van dat gl is jprer is niet gedreigd en er werd niets geëischt; er is een maat regel van voorzorg genomen in verband, met het onwrikbare besluit om onze neu traliteit stipt te handhaven. Voor een paniek bestaat dus geen aan leiding. inneiing aan den beweerden aanval op Liverpool op 1 Februari, gevraagd weid: hoe het dan kwam, dat de Duitsche berichten ei' zoozeer naast waren, ver klaarden zrj vast te gelooven in de juist heid dier berichten. De commandant ver zekerde, dat de aanvallen van groote militaire waarde zijn en verklaarde een voudig niet te gelooven, dat zoogoed als nooit eenige militaire schade wordt aangericht en dat alleen burgei's en bur gerwoningen werden getroffen. „De vijf leden der bemanning, wie wij spraken, vertelden dat zij voor het eerst boven Engeland waren geweest. Een onderofficier zei, dat het de derde maal was. De officieren wenschten hier omtrent geen uitsluitsel te geven.'t Hieruit blijkt dus wel, dat de Duit schers plaatsen en inrichtingen van mi- litair belang willen bestoken. Vrouwen- en kindermoord is 'hun doel niet. Van de slagvelden komt weinig nieuws van belang. Bij Vaux blijft liet geven en nemen. Vuranderingen van bcteekenis zijn echter niet ingetreden. De spanning tusschen Duitschland en Amerika duurt nog steeds voort. De kwestie over den duikbooten-oorlog is nog ingewikkelder geworden na hot ver gaan van de ^Manchester Engineer, aan boord van welk schip zich twee Amerikaansche negers-veehandelaars be vonden. Duitschland krijgt intusschen menig incident te onderzoeken. Het is te be grijpen, rLat van zeer spoedige afdoening dezer kritieke aangelegenheden geen sprake meer kan zijn. De Atheensche correspondent van het „Beri. Tageblatt" heeft vernomen, dat thans ongeveer 60.000 Italianen te Valo na staan. De meest op den voorgrond staande man is de gouverneur van Za- rlios, die indertijd onder den prins Von Wied, minister van financiën was. Hij studeerde in Duitschland en was 'te Con- stantinopel advocaat van de Duitsche bank en van de Bagdadspoorwegmaat- sr hap pij. Hij staat thans geheel aan de zijde der ItaJianen, maar is bij de Al- baneezen zeer weinig in tel. De Italianen richten zich in de golf van Valona ongeveer juist zoo in als de Entente-troepen in Satoniki. Zij bouw den steigers, sperden de zeezijde af dooi' netten van staaldraad en versterkten het eiland Sarcno. "Men schijnt Valona zeker te willen verdedigen. Volgens particuliere berichten staan te Messina, San Giavan- sii en Bari groote troepenafdeelingen gereed om ingescheept te worden. Terugkeer. Van Walter von Hollander leest men Ihet volgende schetsje in het „Berliner Tageblatt Tegen vier uur 's morgens komt de af lossing. Anderen zullen nu in het slijk liggen, anderen zullen worden vertreden en gedood. Het ging ook wel niet meer. iWe waren nog slechts een paai' man, de laatste aanval.... Stil... njiejt naden ken. Nu zijn er onderen. Heel stil dui ken zie op uit de morgenschemering. Stom, verdroten en kalm als arbeiders op Maan dagmorgen. Wij sluipen terug, langzaam en tersluiks bijna met een Plecht gewe ten. Dan verzamelen we ons. Ik zal de zandgroeve niet vergeten, helrood in het morgenlicht, een gehavende boom aan den rand. Schuw zien we elkaar voorhij naai de ontbrekonden. We wachten een uur. Maai' er komt niemand meer. Ze kun nen. niet komen. Een lacht, zwaait met een reusachtigen arm. iWjj paar man. Maar er door ge komen zijn ze toch niet, de honden. Maai' nu, het voorbij is, voelen we allenhet ging niet meer. We hadden geen hoofd en geen hart meer, alleen nog geweer en pijnlijke ledematen. Afgestompt zitten jve gehurkt op onze ransels. In de zon zinken we steeds meer tot klompen leem in elkaar. Dicht gekleede oogen, kleiige baardstoppels, de kleeren stijf van he<t vuil. De zon warmt al een beetje, er geeuwt er een. Dan gaan we. We slui pen. Er is niets, wat ons verwacht. Volko men zinneloos noteeren mijn hersens kersenboomen, voorjaar, vijver, populieral- lee, granatenveld, kasteel omgevallen. Mijn oor begeleidt met eentonige melodie ge schreeuw en gekraak, geschreeuw des nachts, gejammer overdag. Anderen nu. Dan licht hel dorp geklemd tusschen blau wige heuvels en geïmiteerd tehuis. De be woners hadden landgenooten verwacht. Ze zijn een beetje treurig, hebben een beetje leedvermaak en zijn zeer goedig. Ze kennen ons allen. Zij vragen en de soldaten dadbraken terugAugust kapot. Wilhelm kapot, Martin kapot, Franczfi ganz kapot. En het refrein malheur la guerre. In mijn kwartier ligt de zon over de bevlekte tafel. Onschuldig en goedmoedig staan de stroozakken tegen den muur. Ik moet een eeuwigheid van vuil en van ellende van mij afwasschen. Ik trek mijn kleeren van mij af, loop met kippenvel in den hof, leg me onder de pomp en laat me water op het lichaam gieten. Ik proest, schud, voel, dat ik nog lede maten heb. Ik laat water over mijn rug loepen. Steek den kop in de goot. Spoel angst en donkerheid van de borst, ongeluk van mijn rug, bevrijd mijn ooien van gejammer en gekraak en mijn haar van entzetting. Ik fluit, ik krab mij, het is heerlijk in het schoone wollen hemd. \oor den gevlekten spiegel scheer ik mijn ge- vechtsbaard. Ik staar in mijn oogen, die kog zien. Andere zijn toegeworpen. En vervolgens bergen van brieven. Le ren klopt aan mijn deur. Rukt aan het 'feaPde hart, stroomt door het arme bloed. Die zon valt op het schrift. Ik feg me neer op een heerlijken stvoo- zak. Lood sluit mijn oogen-. Heel diep in het oor een gekraak en gejammer....' Korte Oorlogsberichten. In Oostfriesland is bepaald, dat aan gezinnen, die daartoe gerechtigd zijn, aard appelen moeten afgeleverd worden, in een hoeveelheid berekend naar K.G. per hoofd en per dag. - Een van de uitkomsten van de Pa rijsche conferentie, zegt de Nation, be hoort te zijn, dat Italië den oorlog aan Duitschland verklaart. Er verluidt echter, dat Italië bang is voor een offensief van Oostenrijk en Duitschland samen. Asquith bezocht het Itaïiaansche front. Een ooggetuige geeft een (Kikkende beschrijving van den aftocht van een Zep pelin, die verwoed werd beschoten. De granaten sprongen vlak bij het lucht schip, welks bemanning wanhopige po gingen deed om te stijigen en daartoe in 20 seconden 20 temmen uitwierp. Men kon toen het luchtschip langzamerhand den neus in de hoogte zien steken, totdat het nagenoeg in verticalen stand kwam. De zoeklichten wisten het niettemin te vinden en men kon de granaten zien inslaan. Doch het luchtschip vatte geen vuur en is vermoedelijk toch nog ontkomen, nadat het zelfs de |>etroieam- tanks had uitgeworpen. Bij Duitsche luitenant-vliegers pleegt te worden opgeteld, hoeveel vijandelijke vliegtuigen ze hebben „neergelegd". Ook het Fransche corps telt dergelijke ver- metelen. Guy nemer is een der eerste. Hij werd gewond in een luchtgevecht, toen hij het negende Duitsche toestel ging om laag halen. Dat geschiedde op een hoog te van 3900 meter, terwijl' beneden het kanonvuur raasdeNu is hij weer aan de betere hand. Eenige erg zuinige leden van he Fransche Kamer' stellen voor, dat te 'be ginnen met 10 April' a.s. tot aan het einde van Iden krijg, de wettelijke tijd rekening met één uur wordt vervroegd. Zij achten n.lf. den tijd gekomen, aan Staat en gemeenten die uitgaven te be sparen, welke strikt genomen niet onont beerlijk zijn. Het gebruik van electrisch licht, gas en petroleum zou immers daar door verminderd warden, daar het 's avonds om zes uur zeven uur zou zijn - Vijftig dames, behoorend tot de lioo- ge aristocratie in Hongarije, zetten een beweging op touw tot beperking van de weelde in vrouwenkleeren. Men wil zij- destoffen, fluweel en kant in den ban doen, om het afvloeien van goud naar het buitenland tegen te gaan. Het getal van hen, die in Duitsch land beide oogen verloren hebben dooi den oorlog, wordt op 990 tot 1000 ge schat. 1 In Duitschland worden dagelijks 800.000 kranten naar het front gestuurd. Het Engelsche persbureau meldt Gisternacht tusschen 2 en 3 uur zou pen Zeppelin zich korten tijd boven de Oost kust van Engeland bewogen hebben. Men boorde eenige ontploffingen. Er is geen schade; ook zijn er geen slachtoffers. - In de mijnen te "Mengede (West- falen) zijn tengevolge van een mijngas- ontploffing drie mijnwerkers gedood en twee zwaar gewond. Gisteren zijn benoorden Ameland een Zeppelin en een vliegtuig gepasseerd Een Magdeburgsch blad verneemt, dat de Parijsclie bladen tegen 18 April een verscherpte blokkade der bondgenoo ten tegen onzijdige landen aankondigen. Kapitein Persius schrijft in 't Berliner Tageblatt over de Zeppelin-aanvallen op Engeland o.m. Wjj gelooven niets van de bewering, dat het werpen van bommen door onze luchtschepen het Engelsche volk sterkt in zijn besluit om vol te houden, wij zijn overtuigd, dat het door de aangerichte stoffelijke schade vernieling van ha ven - werken, dokken, gebouwen enz., een heel andere uitwerking heeft. Evenmin als bij de duikbootoorlog, zijn wij van oordeel, dat de aanvallen uit de lucht alleen in staat zijn den roep naai' vrede in Enge land luide te laten weerklinken. Maar ze werken er toe mee en hoe grooter hun aantal is hoe belangrijker deze fac tor wordt. Bovendien is het wel goed dat het Engelsche volk nu eindelijk ook eens iets van den oorlog aan den lijve voelt. Het zal daarna loeren begrijpen, dat Duitschland een wapen heeft, waar tegen het met zijn vloot niets vermag uit te richten. Dit zal de Engelschen die zich ongenaakbaar achtten en de Euro- peesche slagvelden veeltijds beschouwden alsof die hun niets aangingen, misschien tot inkeer brengen. Op het oogenblik werken in Enge land 195000 vrouwen in munitiefabrieken. Twee honderd dood en. De Engelsche minister van munitie deelt mo de: Verleden Zaterdag ontstond een ern stige brand in de kruitfabriek van Kent. Verschillende ontploffingen volgden. De brand was zuiver aan een ongeval te wijten en werd tegen den middag, „ont dekt. De laatste ontploffing, liad plaats even na tw'ee uur. Het aantal slachtoffers bedraagt ongeveer 200. De Duitsche generale stal meldt Ten Zuiden van St. Eloi hebben tie Engelschen na een sterke artillerie-voor bereiding den hun op 28 Maart ont nomen mijnkrater heroverd. Ln de buurt van de vesting Douaujnont hebben onze troepen den 2don April ten Z.-W. en ten Z. van de vesting en in het Caillette-bosch sterke Fransche verdediginswerken in verbitterden strijd De „El zin a Helena". Wederom heeft Vlissingen zijn doortrek kende schipbreukelingen gehad. Ditmaal waren het er slechts een drietal, name lijk de bemanning van de Nederlandsche schoener „Elzina Helena", die Maandag middag onder de Engelsche kust is ge torpedeerd door de Duitsche duikboot U 30. De schoener, die geregeld tusschen Noorwegen en Engeland hout vervoerde, dus contrabande, was gewoonlijk bemand met 5 personen, de laatste maal verliet hij Engeland met 4 man en hiervan de serteerde er nog een in Noorwegen. De kapitein, de stuurman fen een matroos ondernamen ditmaal de reis al leen en waren al bijna bij hun doel, toen Maandagmiddag ie drie uur, terwijl de kapitein ter ruste was, de matroos den stuurman wees op iets dat in het water dreef en dat hij voor een wrak aanzag, de stuurman zag beter en begreep direct dat het een duikboot was, maar vermoedde een Engelsche voor te hebben. Opheffing treinen. Wegens het niet meer verleenen yan verloven aan militairen zijn een groot aantal treinen voorloopig opgeheven, zegt de VI. C. Wat de Zeeuwsche lijn betreft, is de voortrein van 323, vertrek 12.25 van Vlis singen, welke des Zaterdags liep tusschen Vlissingen en Rozéndaal, opgeheven. Middelburs. Op 3 Mei zal hier de Algemeene vergadering worden gehouden van de Prov. Zeeuwsche Ver. „Het Groene Kruis", o.a. ter verkiezing van een hoofdbestuur. Door den commissaris der Koningin is benoemd tot zetter voor 's Rijks di recte belastingen in de gemeente Mid delburg dhr. F. L. Klaassen, ter vervan ging van dhr. M.. J. de With, die over leden is. Goes. De Jaarvergadering van het Zeeuwsch Jongelingsverbond, Ihov. afcL van den Ned. Bond van Jonge!. Vereeni- gingen op G. G. zal D. V. gehouden wor den op 2en Paaschdag 24 April, in de Gereformeerde Kerk, alhier. Op de agenda komen o. a. voor: Mor genvergadering 10 u.Verkiezing bestuurs lid ,^an (jen Bond met Secundus (aanbe volen de aftr. heeren A. S. J. Dekker en .1. P. Kögeler); verkiezing bestuurslid der afdeeling (dubbeltal N. J. Bastmejjei (aftr.) en Joh van Wouwe). Referaat. A. Janse van Sclioondijke over: Het belang der Chr. Mil. Tehuizen voor onze Chr. Mi litairen. Middagvergadering 1.30 u.: rede ds. J. Rrdlmann te Utrecht, over „Het Zio nisme"; slotwoord ids. F. W. 11. Bramer te Heinkenszand. Vlissingen. Gisterenavond hield de Ring Walcheren van „Patirimo- n i u m", z'n jaarvergadering in het lo kaal „IJzeren 'Brug" te Vlissingen. De bijeenkomst, welke slecht bezocht was, werd geopend door den voorzitter van den ring, met. het lezen van Matth. 20 en gebedDe voorz. gaf een over zicht van het verrichte werk in het af- geloopen jaar; tot secretaris werd in de plaats van den heer Wattel benoemd de heer De Hollander. Op Koudekerk e werd opgericht een Vei', van boerenar beiders, Spr. stond vervolgens eenige oogeu- hlikken stil bij de gevolgen, welke de oorlog voor ons land beeft, welke ge volgen wij in sterke mate zullen gevoe len. Spr. hoopte, dat, daar na den oor log z.i. de prijzen der levensbehoeften zeer hoog zullen zijn, de loonen hiermede in gelijke mate verband zullen Iiouden. Hierna trad als spreker op de. heer W. A. den Hollander, secretaris van den ring, met bet onderwerp: ..Tai lor's arbeidsverdeeling en loonregeling."* 1 Spr. begon zijn interessante rede met door voorbeelden uit de H. S. aan te toonen, dat cle loonskwestie niet uit den jongsten tijd dateert. .Met verwijzing naar Matth. 20:1 16 en den zendbrief van Jacobus constateerde spr. dat het loon- vraagstuk zoo oud is als de wereld. Reeds in de dagen dei' aartsvaders, b.v. Jacob tegenover Laban, vond pien het. De heer Den H. besprak vervolgens het tijdperk der middeleeuwen. In de 14e en L5e eeuw waren meer staats-socialis- ten tlan tegenwoordig. Allerlei bepalin gen werden toen door de overheid inge steld, waar men nu voor terugdeinst. In die tijden heersehten zeer strenge bepalingen; o.a. mochten toen de smeden niet met kunstlicht werken. Toen de overgang kwam van de z.g. manufact uurperiode naar die van den stoom, veranderde het maatschappelijk leven geheel en al. Was vroeger de be kwaamheid en. kunde van den gezel, die opklom lol meester, de groote factor, met het invoeren" der stoommachine, ver viel een groot deel van dien eisch. Spr. wees hierbij op de beginjaren der Engelsche industrie, loen de volwassen arbeiders verdrongen werden door scha ren van vrouwen en kinderen, waaron der niet zelden kinderen van 8 en, 10 jaar. De loonen werden loen ook ont zettend .gedrukt. De machines werden toen beschouwd als de oorzaak der ellende. Benden van arbeiders trokken naai' de fabrieken en vernielden de machines. Vervolgens toonde spr. aan, dal dit niet zoo is. Veel zegeningen hebben ook de arbeiders te danken aan de moderne techniek. Spr. behandelde daarna de ver schillende soorten van loonen, die men in onze tegenwoordige maatschappij vindt. Allerlei stelsels deden hun invloed en bracht spr. vervolgens hel Taylorstel.se! naar voren Taylor was een Amerikaansch inge nieur, die 26 jaar besteedde oan zijn stelsel te formuleeren en in practijk te brengen. Taylor was opgeklommen van arbeider tot fabrieks-eigenaar. Spr. toonde aan de hand van verschil lende voorbeelden aan, hoe Taylor poogde door vereenvoudiging van materiaal en het controleeren door tal van opzich ten het productie-vermogen der arbeiders zoo hoog mogelijk op te voeren, en werkelijk behaalde hij daarmede verba zingwekkende resultaten. Volgens Taylor hoeft een arbeider bij zijn werk in 't geheel niet te denken. Voor de uitwerking zorgen cle bazen. Spr. eerde het in Taylor, dat hij zelf zeer goed wist wat werken was. In den breede zette do heer Den Hol lander het Tavlov-stelsel uiteen, en wees er op dat b.v. op één-zijner fabrieken door algeheele invoering van zijn stelsel, ten slotte van de 600 arbeiders er 150 overbleven, die toch hetzelfde werk van vroeger verrichten. Van Christelijk standpunt bezien, noemde spr. het Taylor-stelsel onmenscli- waardig. Het maakt den arbeider vroeg oud. De .regeering der Ver. Staten besloot dan ook het Taylor-stelsel nil te -sluiten, als zijnde verderfelijk voor de arbeiders. Dok brengt het loondaling tengevolge. Up de staalfabrieken te "Bethlehem b.v. waren 90 pet. der werklieden niet-vak lieden, clie weinig verdienden. Ook was Taylor groot tegenstander der vakver- •oenigingen, die tegen zijn stelsel in verzet kwamen. Vervolgens wees spr. er op, dat ook in ons land verdedigers van het Tay- lor-stelsel gevonden worden. Velen ge looven ook. dat na den oorlog, dooi- ge brek aan bekwame arbeiders het Ta* tor-stelsel in Europa veld zal winnen. Goede arbeidskracht zal dan zeer duur betaald worden. Zeker zal men niet overal aan dit stelsel kunnen ontkomen. Spr. laadde daarom den vakvereeni gingen aan op hun hoede te zijn, want.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 2