Vrijdag* 31 Maart 1011$ 30e Jaargang No. 155 De Groote Oorlog. Si^rtesilarscl, Feuilleton. OVERWINNING. Gemeenteraad van Goes. De Zeeuw ii i- Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VOR5TSTRAAT 219. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ L. BURG. Drukkers: 3osterbaan Le Comtre - Goss. Beknopt overzicht van den toestand Voor Verdun beginnen partijen zich weer een weinig te roeien. Ka dagen van rust zjjn de infanto- riën der beide worstelaars weer in actie geweest. Het komt ons echter voor, dat hun successen vrfywel tegen elkaar opwegen. Terwijl de Russen op het Oostelijk oor logste rrcin met hun groot-offensief nog slechts kleine voorloopig geheel plaatse lijke voordeden weten te behalen, blijft zich in Armenië en Perzië hun offensief in grooten stijl ontwikkelen. De Russen zijn nog 'n 48 K.M. van Trapezund verwijderd. Hoezeer intusschen met een verder na deren van die plaats de Turksche tegen stand toeneemt, blijkt ook daaruit, dat het Russische stafbericht na de bezetting van 0£i melding maakt van Turksche tegen aanvallen, die echter alle afgeslagen heo- ten. De laatste loodjes zullen voor de Rus sen echter wel liet zwaarst wegen. Steeds meer komen berichten in over de stemming in de oorlogvoerende lan den (en over de neiging om er maar een einde aan te maken. In Duitschland zoowel jals in de geallieerde landen, in Oostenrijk zoowel als in Italië. Doch de formule te vinden voor de onderhandelin gen ^schijnt, door den in ge wikkelden toe stand wel zeer moeilijk. Rusland eisoht heslist 'de Dardanellen, een uitgang naai de wereldzee. Wat Engeland en Frankrijk zullen .wemschen wordt wellicht bespro ken op de conferentie te Parijs. Maai de terugkeer tot den ..status quo ante", het afzien dus van de teruggave van Elzas m Lotharingen, wordt in Frankrijk onmogelijk geacht. De Jeus: „geen veroveringen noch ver overaars", „geen overwonnenen noch overwinnaars" wordt er een dwaasheid genoemd. Toch is met de voorjaaxsstemming een stemming van hoop gekomen. .Vandaar da,t den vredesgerucihten, hoe troebel de bronnen ook zijn, toch een andere ontvangst te beurt valt, dan een paar maanden geleden. De krasse verzekeringen, dat de vrede spoedig daar zal zijn, vermenigvuldigen; zich. Dezer dagen werd ons nog door een HoUandseh koopman, die uitgebreide han delsrelaties heeft en vaak buiten de gren zen van ons land vertoeft, verzekerd, dat de oorlog spoedig geëindigd zal zijn. En wat heeft een Duitsch koopman,' die ,op 'toogenblik in hotel „Suisse" te Amsterdam logeert, verteld? De Amsterdammer geeft zijn uit spraak weer. De Duitscher, .die koopman moet zijn in alle mogelijke artikelen, tot paarde vet en schoensmeer toe, en 'die hier is ge komen om levensmiddelen op te koepen, heeft gezegd, .da.t, zoo men nog wat wil verkoopen aan Duitschland tegen goeden prijs, dit pnel moet gebeuren, want, zoo heeft hij plechtig verklaard, binnen tien dagen is het vrede. Dat is ongetwijfeld een schokkende mededeelirrg. .Maai' wat is ze waard? Ze is van een Duitsch koopman en terwijl er velen zijn, die brj-de hoopvolle verwach ting onzer (dagen haar in ernst willen ne men alsof iZe van niemand minder dan de Ruitsche regeering kwam, zijn er meer deren die haar beschouwen als een han- delstrac om ;de HolLandsche handelslui verkooplustiger te -maken. Eext vprhaal uit het kerkelijk leven van No ord-Amerika door v. d. M. Nadruk verboden. 57) •De strijd duurde lang; meer dan een Hjur was de jonge Wellingtons che pires niet zich zelf en God alleen Maar trien was ook het pïedt beslist, de weg ge-kozen, het plan vast. „Ik zal zelf Frederik Markley gaan op zoeken. De wetten van het kind moeten gehoorzaamd worden. En de ongelukkige jongeman moet rekenschapi afteggen van zijd daad, voor hen, die Gods recht op aarde handhaven." Dót besluit verlichtte merkbaar. Hoewel kelt een zware weg was, dien hij gaan «piest er was nu geen aarzeling meek en Öe bron, die hem kracht deed toe vloeien, was van 't zuiverste gehalte. Kort iiri Cilet eten belde Rutleg© de Mafktev's op. Marie was aan de telefoon. „Esp ik Fi-eiderik eren spieken?" Wat we jev zelf van denken, zullen we maar niet zeggen. Toch stemt het reeds eenigszins hoop vol, da,t fte vredesgeruchten zoo van alle zijden tegelijk op ons afkomen. Of speelt de voorjaarsstemming ons parten? Kcrte Oorlogsberichten. De Belgische regeering zal 15 April een derde Grijsboek uitgeven. D-e Frans-che generaal Largeiu, is aan een bij Verdun bekomen verwonding over leden. In Engeland werken nu 3337 am munitiefabrieken ouder staatstoezicht. De Kö'lnische verzamelde een niet onaardige bloemlezing pit Times-adver- tentiesi De ondergeteekende dame wensoht ie mand op de vloot, die zich zeer eenzaam voelt, door werkelijk hartelijke brieven te Verkwikken. Te koop twee paar loop graafschoenen Van iemand, die ze niet meer noodig heeft. Beeren van goede opvoeding, energiek -en ontwikkeld, die zich aan de parlementaire loopbaan wen schen te wijden, kunnen in ons bureau den weg daartoe gewezen krijgen. Of ficieren aan bet front verzoeken om het zenden van een phonograaf, om op die manier van hel verschrikkelijk» artille rievuur op- hun verhaal1 te kunnen komen. Bij Verdun is in een luchtgevecht omgekomen de 24-jarige graaf Jacques Decazes, broeder van den hertog Decazes, die ook hertog van Glücksbjerg is. Deze Deensche titel is in bet begin der 19e eeuw door Fre-derik VI, koning van Denemarken, geschonken aan Elie Decazes, die in Denemarken trouwde met een kleindochter van don prins van Nas- sau-Saarbrticken Mevrouw Paasche publiceert een ar tikel tegen het .uithongeren, waarin zij het denkbeeld bepleit, oui de menschen, die in -de stad gemist kunnen worden, nood lijden en geleden hebben, naar het platte land te zenden, om daar veldarbeid te ver richten. Het Fransc-he ministerie van oorlog ontving sinds het uitbreken van den oor log 15.160 uitvindingen ter onderzoek!! Van die 15.160 bleken 70 de goedkeuring Van het legerbestuur te hebben. Gedeel telijk zijn deze onmiddellijk praotisch toe gepast. Daar de slagers onwillig bleken zich aan de prijsbepaling van. den Parrjschem gemeenteraad 'te storen, richtte deze een -eigen slagerij- op, met het gevolg, dat de prijzen dadelijk 25 tot 40 centimes per pond daalden. Volgens de Matin zijn de wijnvoo-r- raden in de vier wijn verbouwende depar tementen van Frankrijk geheel uitgeput. Portugeezen naar Saloni- ki? Men verneemt uit Athene: Volgens de „Nea Alithea" heeft het opperbevel van de entente te Saloniki de Grieksche regeering medegedeeld, dat er Portu- geesche troepen te Saloniki zullen wor den geland. Het blad zegt, dat de regee ring Zal protesteeren. on Mackensen is te Sofia de gast vair koning Ferdinand van Bulgarije. Het Engefeehe s.s. Kilbride (3712 ton) is op 1 Maart gezonken; het Engel- 'sche s.s. Lavinia Westell (3131 ton) de zer dagen. De bemanning van het laatste schip is gered. De bemanning van -de Noorsehe bark Lindfield, die door -een Buitsche duik- „Zeker wel'. Hij is gisteren thuis geko men. Hier is-ie al'." „Markley, kun je vanmiddag om 2 uur in de dienstkamer der kerk komen? Ik heb een zeer belangrijke zaak met je te bespreken." Het gedrag van Frank Antol' 's morgens in het kantoor had den jongen Markley alzeer verontrust. Hij had een voorge voel, dat het net al nauwer om hem werd saamgetrokken. En met bevende steun (antwoordde hij door de telefoon: ,„Ik zal ko-men." Om twee uur waren de twee mannen samen in de dienstkamer. Het wan 'n on vergetelijk oogenblik, de ontmoeting dezer twee. Frederik Markley, over al zijn leden end van angst voor wat gebeuren ging, ioor wat gebeuren móést, lijkwit van ont roering, werd -door zqn aartsvijand, den jongen ellingtonschen -dominé, gedwon gen tot een volledige bekentenis van zijn ontzettende misdaad. En reeds riep hij' voor nog een woord gevraagd was, in sidderende angst uit: „Ik zal u alles zeggen, idominé! Maar red mij, o red mjj!" Allan zei alleen, zeer ernstig „Zeg mij, wat er geschied is." boot is getorpedeerd, is te Liverpool aan gekomen. Een De-en beeft in een pers- gesprek verklaard dat de bemanning 4 dagen en 3 nachten op die duikboot heeft vertoefd. „Wij kregen tweemaal' daags te eten, maar zijn overigens tamelijk goedj behandeld. Wij waren in de to.rpedoka- m-er gehuisvest en raakten zoo vertrouwd met torpedo's, dat we er overdag op gin gen zitten en er 's nachts op sliepen. De Duitschers vertelden ons dat er geen Kngelscb oorlogsschip op zee was, zelfs geen torpedojager, maar dat was mis, want denzelfden dag zijn We door e-en Engelfechen torpedojager nagezeten. Ik heb nooit, iets zoo knap zien doen als bet onderduiken van de duikboot We gin gen in een minuut 200 voet naar bene den en blev'en daar 3 uur. Het was een angstige tijdwij zongen om onze zinnen te verzetten. Na vier dagen hebben de Duitschers ons op- de Noorsehe bark Si- las overgebracht. A a n v ra gen van passen. Het Keizerlijk Duitsche gezantschap te 's-Gravenhage deelt het volgende mede: Van 1 April' af worden tot nader order passen, pasvisa en geleibiljetten uitge reikt Aan personen, die ingezetenen zijn van, of zich ophouden in de provincie Zeeland, zuidelijk van de Oostersclielde, door het keizerlijk Dr.iit- 'sche consulaat te Vlissingen; in de pro vincie Zeeland noordelijk van de üos- terschelde, jn de provincie Zuid-Hol- land, zuidelijk Van den spoorweg Den Haag Gouda Woerden, in de provin cie Noord-Brabant in de districten Ber gen (o-p Zoom, Zevenbergen, Tilburg, He-us- den en Breda, door het. Keizerlijk Duit sche Consulaat te Rotterdam. De telegraafverbinding niet Engeland is sinds gisteren hersteld. Zitting van Donderdag 8 u. nam. Voorzitter, -de heer De Beaufort, bur gemeester. Afwezig de heeren Bonn-er, v. d. Leeuw, De Baauw -en Risoh, met kennisgeving. 1. Na goedkeuring' der notulen wordt voorlezing gedaan van de volgende inge komen stukken -a. Verslag over 1915 van den toestand van het middelbaar onderwijs, b. Goed keuring van het -door den Raad in zijne vergadering van 17 Februari 1916 vast gesteld 2e suppletoir kohier van hoofde- lijken omslag over 1915. c. Goedkeuring van 's Raadsbesluiten d.d. 17 Februari 1916 betreffende wijziging der gem- begrooting over 1915 en af- en over schrijving van posten -op die begroeting, d. Goedkeuring van 's Raadsbesluit d.d. 17 Februari 1916 inzake het in gebruik geven van het gymnastieklokaal der O.L. school voor M.Ü.L.O., op enkele daar voor aangegeven Zondagen, aan den heer T. Ruben. e. Jaarverslag over 1915 van de Gezondbeidscomm. zetelende te Goes. f. Rekening over 1915 van het fonds «Ier Vereeniging van werklieden te Goes. g. Klacht van M. Oss-ewaarde en J. Dekker over het aangeven van een ligplaats in de haven voor hun motor boot. ,h. -Schrijven van het bestuur der Kon. Ned. Automobielclub over het weg ruimen van belemmeringen voor snel verkeer. i. Schrijven van het bestuur der Kon. Ned. Automofoielclub over het af- En de ongelukkige biechtte zijln gansche zwaarbeladen zonderegister aan den man, dien hij gehaat had als weinigen. Hij ver telde van zijn omgang met juffrouw Fis- bie, en van zijn relaties met Jameso-n White. En Idan vertelde hij in vreesa- lijke nauwkeurigheid de tragedie van Viola Antol's einde. Terwijl Allan gespannen .haai dat alles luisterde, vulde zijn ziel zich met verachting, maar meer nog met diepe -deernis over dit vefbroken jonge leven. Zijn hart bloedde bij de gedachte aan de twee gezinnen, die deze man had yenvoest. Toch was deze geschiedenis niet anders dan vele dergelijke. Ten huize der Fis- bie's Was Frederik getroffen door de schoonheid van Viol'a Antol. Hijl begon 'genegenheid te winnen. Ofschoon het ver schil in stand groot was, ontmoetten zij elkander -dikwijls en vooral bij' de koor oefeningen. Deze door zijn hartstochten meegesleepte zoon Van welgestelde Am(e- rikaansche -ouders., £Ocht den ondergang van het eenvoudige, reine Christenmeisje. Hij vroeg haar ten huwelijk, doch stelde haar eerst een geheim huwelijk voor, op* dat^ zijn ouders -de plannen niet zouden verijdelen. Het arme meisje liet zich in ronden van straathoeken, j. Dankbetui ging van dear heer C. T. Ruben voor de hem gegeven vergunning om gedurende enkele Zondagen gebruik te mogen ma ken van het gymnastieklokaal van de M.U.L.O. school, k. Goedkeuring van 's Raadsbesluit (d.d. 16 December 1915 no. 18a tot vaststelling eener verordening op de heffing van schoolgeld voor het onderwijs -op school E. 1. Goedkeuring besluit regelende de jaarwedden van bur gemeester -en secretaris. Deze -stukken worden voor kennisge ving aangenomen. II. Op de volgende aanvragen 'tot. af schrijving van belasting en schoolgeld] wordt conform het advies der fimancieele oommissie gunstig beschikt: J. M. de Ries 6 maanden hondenbelasting ad f2; wel. J. le Clercq, H. 0. f0.40; J. S. G. Han- ninkwed. E. v. d. Hoek, H.0. f28.75; A. D. F. van der Wart 5 maanden school geld (school E) f 12.50. Ill en IV. 'Wijzigingen in de gemeente- Wegrootingen voor 1916 en 1915 wor- |den z. h. is. en zonder discussie goed- gekeurd. V. B. en. W- stellen voor d-en pen sioengrondslag voor dhr. A. C. de Wit, bode en conciërge van het Raadhuis, te stellen <op f 1050. Voor schrijfloon is nu f 150 gerekend, voor vrije woning f 125 en voor vuur en licht f 75. Dit voorstel wordt z. h. s. aangenomen. VI. Het primitief kohier van honden belasting voor 1916 wordt vastgesteld op f836 voor 209 honden. W o n i n g n o o- d. VII. V-ervolgens is -aan de ord-e het reeds vermelde voorstel tot verlenging van den termijn van ontruiming der 2 woningen, -die onbewoonbaar verklaard zijn. De h.eer Brants 'kan zich met het voorstel wel vereenigen, doch vraagt of er door B. en W. in deze o-ok een sy steem gevolgd wordt, en hoe z-ij zioh denken -aan den woningnood voor alle klassen een -eind te maken. De gemeente Goes heeft een slechte reputatie op dit gebied. Men meent, dal men hier niet wonen kan. Voor hen, die geen eigen woning hebben, is er gebrek aan wonin gen. Vooral voor de arbeidende klasse. Er zouden meer woningen onbewoonbaar verklaard moeten worden, doch er zijn geen betere woningen beschikbaar. Wat denken B. en W. nu te doen tot be vordering van woningbouw voor de min- dergegoeden? Er is wel een heele wijk, die ontruimd diende te worden, om plaats te maken voor dragelijke behuizingen. Op particulieren kunnen we onze hoop niet vestigen, want het levert hun te weinig- op. Men is op de overheid aangewezen. Ook de hoogere stand-en kampen met moeilijkheden. In andere gemeenten, b.v. Doetinchem, wordt vanwege het gemeente bestuur 'iets gedaan tot den bouw van villa's, voor leeraren, enz. Ik grijp deze gelegenheid aan om -er bij 'B. en W. op aan to dringen in deze zaken immer toeschie telijk te zijn. Laat men niet op kleinig heden blijven hangen, opdat de woning nood niet nog grooter wordt. De voorzitter kan er Weinig van 'zeggen in openbare vergadering, doch wel, dat, B. en 'Wdeze zaak reeds hebben overwogen. Reeds spoedig hopen zij met plannen tot stichting van woningen bij den Raad te komen. M-en zij verzekerd, dat B. en W. in deze actief zijn. Het voorstel tot termijnverlenging wordt vervolgens z. h. s. aangenomen. VIII. Daarop wordt behandeld het ver zoek van de Ver. Groente-Proeftuin Zuid- het listig gespannen net vangen; zij speur de geen onheil' en Markley maakte haar wig's -dat geheim te trouwen in gevallen al's deze een Am-erikaansch gebruik was. Voor het eerst ging zü twijfelen, toen Markley niet, zooals hij beloofd had, het hu-welïjk binnen enkele weken publiek maakte. Allengs drong het tot haai' door. 'dat Markley niet de Christelijke j-ongeman was, waarvoor hij zich uitgaf, en waar voor zij' hem zonder wantrouwen gehou den had. Maar aan de wetsgeddighieid van haar huwelijk met hem twijfelde zij nog absolh|ut niet. Op den avond, dat Ds. Anning in de kerk had hooien pra ten, had zij nog eens bij hem aangedron gen op- (het nakomen zijner belofte, op het publiek maken van hun huwelijk. Daarvan vertelde haar moordenaar nu: „Zij was een onschuldig, vertrouwend kind. Zij droomde zelfs van geen kwaad. Toen ivij elkaar bij de- spoorlijn ontmoet ten, heb ik haar meegedeeld, dat ons huwelijk een loos huwelijk was, maar zij weigerde het aan te nemen. „Voor Gods aangezicht ben ik je vro-uw, Frederik!" snikte zij' uit. En zij hield aan, dreb gende alles aan I>s. Anning te zullen vertellen over ,onze verhouding. Ik w-as VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. postflM Losse nummers•.95- Prijs der Advertentiën 15 regels 0.50, iedere regel meer Itct, 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels ƒ1. iedere regel meer 10 ct. III I 'III11| g Beveland te 's fleer Arendskerke oin sub sidie. Het voorstel van B. en W. tot afwij zing van het verzoek wordt zonder discus sie en 4'. h. s. aangenomen. IX. B. en W.. stellen voor aan den agent van politie le kl. P. den Hollander over 1915 een gratificatie van f25 te geven, omdat 'hij van 15 Jan.—27 Jan., 5 Juni28 Ang. en 4 Oct.31 Dec. 1915 op goede wijze de functie waargenomen, heeft van den hoofdagent Slimmens, die toen wegens ziekte geen dienst deed. De financieel© commissie gaat accoord met dit voorstel. Na een korte geheime zitting wordt het voorstel van B. en W. z. h. s. aange nomen. X.' Het primitief kohier van school geld voor de o. 1. school E wordt vast gesteld op f2177.50 voor 146 kinderen. Op verzoek van dhr. Brants, zal be doelde school voortaan de Mulo-school genoemd worden. In de- verordening aal vooralsnog van school E gesproken wor den. Commissie voor het L.O. XI. Vervolgens is aan de orde de be noeming van vier leden in de comm. van toezicht -op het L. 0. De heer Brants zegt, dat hij bij de bespreking van deze zaak in een moeilijke positie is. Ik spreek .niet over de personen van de aanbeveling. Hei zijn allen respectabele personen. Spr. herinnert er -echter aan, dat ook enkele leden van den Raad indertijd zich be reid verklaarden in de commissie ook personen van aniere ppedagogische rich ting te beno-emen en nu krijgen we eau aanbeveling, waaruit blijkt, dat met hel gesprokene absoluut geen rekening ge houden wordt. Voor -een eenvoudige Boni missie van toezicht heeft men nog niet den -moed gehad vertegenwoordigers van andore paedagogiscbe richting aan te bevelen, Ofsthoon zeer teleurgesteld door de jongste stemming, stemt dit mij hog meer teleur, om de zaak van het onderwijs in 't geheel. M-en 'maakt er 'n parlij*kwestie van. En daartegen pro testeer ik. Zeker, de Raad is vrij bij de benoeming en kan ook andere personen kiezen. Zelfs heeft men dat gedaan in plaatsen, die nog belangrijker zijn dan Goes. D-och in den regel pleegt men het niet te doen. Wat is hier echter het geval, de Ilaad is aan de hand van de aanbeveling gebonden aan bepaalde personen. Keuze is- er niet, waar no. 2 van de ctene aanbeveling no. 1 van de volgende is. enz. Bij -deze beperkte aanbeveling -zou ik willen voorstellen een andere aanbc veling 'te vragen van de commissie, ten opziehte van het aantal personen en rekening houdende met het hier be sprokene. Dhr. von Schmidt, als lid Van -de -commissie, verklaart hoe men tot deze aanbeveling is gekomen. In hoofd zaak heeft men 'zich gehbud-en aan art. 1 van de- verordening, zegt spr. Verder lis- er nimmer door een van de besturen van de bijzondere scholen om advies gevraagd, terwijl de commissie steeds B. en W. over het openhaar onderwijs moest adviseeren. De heer Brants zegt, dat dit de Izaak nog erger maakt. Immers de plaah selijlke commissie is voor het geheel e onderwijs. Met klem zeg ik, dal', dit, contra de wet is. De commissie mag natuurlijk zonder bezwaar advies aan B. en W. geven oyer het openbaar om- tlerwijs. Is Prof- W.oltj-er, -d-e representant wanhopig en ik schoot haar dood. Ik deed het met haar vader's revolver, die ik van hem geleend had, onder voor wendsel', eens te willen beproeven, hoe Boheemsche vuurwapenen werkten. Sinds dien dag is het leven voor mij' een hel geweest. Haar laatste woorden klinken nog dag en nacht in mij na: „Frederik, ik 'vergeef je". Onafgebroken had Allan den gebroken man voor hem in het oog gestaard, ter wijl hij van zijn zwarte leven en zijn gruwelijke misdaad vertelde. Zijn donkere loogen vlamden van verontwaardiging, toen hjj hoorde, hoe de onbeheerschte hartstocht -een mensoh tot het dier ver lagen kan. De jonge Markley kromp in een voor de priemende blikken van den jongen predikant. Na een vreeseïijke pauze begon Rut- l'edge met zieldoordringende stem „Frederik MagMoy, jij bent, schuldig aan een misdaad, die ik onmogelijk waande maar ik hen je rechter niet. Er is ma.ir één -ding mogelijk voor je. Ga naar den rechter, en leg -een volledige bekentenis van je daden af, en God ontferme zich over je zielT' XWordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 1