No. 154 Donderdag SU Maart IdlG SOe Jaargang De Groote Oorlog. Uitgave van de NaamL Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTK AAT 219. Bureau te Middelburg:' FIRMA F. P. DHUiJ - L. BURG. Drukkers: Oosterbaan Le Cosntre Goes. Japasi en onze Oost. Het is een prachtig denkbeeld van de vrijzinnige groote pers om de aandacht te vestigen op het gevaar dat ons kolo niaal bezit in den Indischen Archipel bedreigt van de zijde van Japan Trouwens al sinds jaren heeft De S t a n d! a a r d op dit gevaar gewezen doch haar stem werd niet gehoord of smolt weg in het luchtledige. •Het is voorts bekend dat de antirevo lutionaire partij nu reeds een halve eeuw gewaarschuwd heeft, dat de verdediging Van onze Oost niet meer aan het goed geluk of aan de ijverzucht der mogend heden moest .worden overgelaten; nog minder behoorde gerekend op den steun v'an uit het Moederland; maar dat met name Java zelve zoodanig mocht wor den verdedigd, dat Java zelf, kwam er gevaar, tegen den vreemden indringer met succes zich zou kunnen verdedigen. Than3 vatte ook de vrijzinnige pers de koe brj de horens. En de regeering wil ook dien kant uit. Zij wil aan Indië een eigen zelfstandig leven .schenken, en daarmede niet te lang wachten, omdat Japan de stille vijand is die op haar loert. Kort geleden haalden wij uit de vrij moedige bekentenis van den Japanraeos Takekosji een en ander aan om te doen zien, hoe didht bij het Japanseh ge vaar is. Kil Verschilt ,de vrijzinnige pers on derling nog op dit punt of de Neder- landsche regeering preer vriendschap of bondgenootschap niet de Japansche zal zoeken in 'tbelang van zijn koloniaal be- izït; dan wel zich flink op allerlei gen l>eu tl ijk beden ,van die zijde zal voorbe reiden en, zonder evenwel bepaalde vij andelijkheden te bedoelen, dan loerenden, huurman in het oog te houden. Er bestaat een tractaat met Japan, dat nog door geen der partijen is op gezegd. Het tractaat van 1856. De geschiedenis, vooral der laatste ja: ï'eïi, heeft echter geleerd dat zulk een tractaat, wanneer het er op aan gaat komen, niets pieer is dan waardeloos scheurpapier. Op een dergelijk tractaat, ook al bedoelt het elkanders bezit weden zrjds te zullen eerbiedigen, behoeft der halve niet al te vast te worden gere kend. Vooral een tractaat yan nagenoeg een halve eeuw oud heeft voor de nakomelin- |gen der opstellers van 't tractaat in den regel niet veel waarde. Frankrijk heeft 'tons ook eenmaal be wezen. In het eind der 18e eeuw onze bondgenoot, lijfde het vijftien jaar latei- ons in, en nog ongeveer evenzqoveel ja ren na. de herstelling onzer onafhankelijk heid, waartoe bet zelve had meegewerkt, hielp het ons berooven van de Zuidelijke Nederlanden. Natuurlijk zijn allen het eens dat ons niet passen zou een vijandige houding, jegens Japan. Ja, zoo het maar immer kan, dienen de vriendschappelijke betrek kingen met Japan te worden versterkt. 'Alles in het belang van Nel.-Indië zelve. Toont Japan toenadering, Nederland be antwoorde die met ingenomenheid en te gemoetkoming. Maar het houde tevens het oog ge opend voor de geduchte strijdmacht, welke deze „vriend" op de been kan brengen, Voor het geval het tusschen hen eens scheef liep. Japan is in de laatste jaren, wat zijn weermacht aangaat, met re;uzenschre- den vooruit gegaan. In 1893 had het 400 schepen met 169 duizend ton inhoud, in 1899 753 schepen met 498 duizend ton; in 1915 2134 sche pen met 1 miljoen en 600 duizend ton. Wat wij tegen deze geduchte macht hebben over te stellen, is o zoo gering: 15 kruisers en torpedojagers, en 9 tor pedo's en 7 duikbooten. Daarom mag het zoo toegejuicht dat nu ook de vrijzinnigen, ofschoon niet alle, op betere voorbehoedmiddelen aandrin- gen. De tijd dringt, zoo riep de Nieuwe Rotterd. Courant nog dezer dagen uit; de onweerswolken pakken samen en Indië ligt nagenoeg weerloos, zoodat de Straat Soenda, door Japansche schrijvers „fle toegangspoort tot de Indische zeeën" genoemd, in dezen tijd van schennis van het volkenrecht aan de genade van ied.cre .mogendheid is overgeleverd. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post Losse nummers f IJK - 0.05 Prijs der Advertentiën 15 regels f 0.50, iedere regel meer 10 ct 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend Bij abonnement voordeelige voorwaarden Familieberichten van 110 regels f 1. iedere regel meer 10 ct. Wij zijn het daarom eens met de N. R o 11. C r t. In Japan moet het onvermogen o,m dit te beletten 'inderdaad als een voortdu rende bedreiging worden beschouwd en er dient met 'de mogelijkheid te wor den rekening gehouden, dat het, om zich daaraan te onttrekken, zelf dien beslis- senden stap zou wagen, en daar, zoo-, als Takekosji het voorstelt' een vl-oot- basis vestigen. 'I Is waar, zoo lang de oorlog duurt zal zijn bijzondere verhouding tot de ge allieerden het vermoedelijk weerhouden, dien stap te doen; hij de groote verande ringen, welke bij het sluiten van den vrede in de territoriale indeeling van den aardbol zullen worden gebracht, teneinde aan de wereld een nieuw en blijvend evenwicht te verzekeren, zou Straat Soen da -echter, indien mocht bevonden wor den, dat zij zich in onverdedigbaren staat in handen van een zwakke mocht bevin den, zeer wel eens aan een sterke kunnen worden toebedeeld. Het is daarom van het meest drin gend 'belang, dat Ned.-Indië, wanneer de vrede 'wordt gesloten, met recht voor de vergadering der volken zou kunnen ver klaren, dat het in staat is, zich zelf en Straat Soenda te verdedigen. Eerst Vanneer Nederl.-Indië flink door Nederland gewapend en beschermd zal zijn, zal de vrees voor verlies van deze schoone kolonie kunnen zwijgen. Wat, men in Indië noodig heeft, is in deze regelen juist geteetendl Schiermonnikoog. Voor de Chr. school te Schiermonnik oog ontvangen door bemiddeling van den heer H. J. Versluis f3, gevonden in het kerkezakje in de Geref. kerk te Seroos- kerke (W.)f2.50 van J. M. te Oost- kapelle; f2.50 van J. I. te Wissenkerke; van jongeheer C. v. L. Mz. te 's Graven polder fl; D. te Kloetinge fl. Totaal met 't vorige f515.275. Hartelijk dank Ssknopt overzicht van dsn toestand. De laatste telegraafkabel, die ons met Albion verbond, i? gebroken. En 'tzie-t er niet naar uit, dat fle telegrafische -gemeenschap spoelig zal kunnen worden hersteld. Waaraan het onderbreken der verbin ding te wij en is, of 'teen gewilde, dan wel 'n ongewilde verbreking is, valt blijkbaar nog niet met zekerheid te Zëg- gen. Al b'irjft het ge/big onveranderd, toch is' die vraag niet zonder belang. Immers «en opzettelijke Verbreking Van het verkeer van Engelsche zijde zou enkele gevolgtrekkingen omtrent de voor bereiding van belangrijke dingen, welke Voorbereiding men in het grootste ge heim wil doen geschieden, rechtvaar digen. Een Van Engelsiche zijde ongewilde ver breking zou dergelijke ge volgt rekkingen natuurlijk buitensluiten. Voor ons Nederland, is wel het meest bedenkelijke, dat wij in het gemeenschap oefenen met onze koloniën gedupeerd worden. Voor Indië g ian de te'egr immen thans over Duitschland, Denemarken (of Zwe den), Rusland, Iviachta (Siberië) en Singapore. Do kosten bedragen niet minder dan f 3.28 per woord (uitgestelde telegram men fl.64), terwjjl het gewone tarief voor Indi'ë f 2 was. Deze telegrammen worden ook nn op risi-co van den afzender aangenomen. Een groot bezwaar is, dat Rusland geen terugbetaling toelaat van door de cen suur aangehouden telegrammen. Verder is het natuurlijk zeer bezwaar'ijk, dat op de telegrammen lang-i d -zen weg een dubbele of driedubbele oen uur wordt ge oefend. Intusschen wordt het al net gemak kelijker te vertellen, wat er in de wereld omgaat. Wij missen hu bijna al'© En ten!© berichten, dis tengevolge van den militairen toestand ons via Londen be reiken, Voor Verdun blijft 'tnog immer kalm. De critici hebben de daak der strij ders te velde over genomen en geven hun bespiegelingen ten beste. Alle neutrale èritioi mennen, -dat er enkel sprake kan zijn van rust voor een nieuwen storm. Langzaam s'echte en onder gestadige Voorbereiding door do zware artillerie werkt het Duits'che lege:-, schrijft het „Burner Tagbl.", zich naar Verdun toe. Nu en -dan een kleins grond winst, maar deze kleine winsten voegen z'c'i samen en perken de stellingen meer en meer in. Niettemin ontmoet men in de 'Fran se h© bladen steeds meer de bewering, dat de aanval op Verdun een mislukking is. Wanneer het Duit-cue legerbestuur voorzichtig met zijn infanterie omgaat, dan do-et het slechts, wat ook ge neraal Joffre cloet. Wie het oprecht met de Franschen meent, moet hun steeds zeggen, dat al leen een ©rrdklassig offensief hunnerzijds Verdun redden kan en bij1 dit offensief zouden zij zonder aarzelen hun infan terie moeten inzetten en in nog in heel and-eren omvang dan de Duit-jchers. Men verwondert zich, aldus een Ita- liaansch blad, dat er reeds oen maand lang zonder 'beslissing om Verdun ge streden wordt, men vergeet echter,dat zoo'n sterke vesting ook .met de gewel digste middelen niet in een tot twee maanden genomen wordt. Men rede neert over artilleriewerk en reusachtige verliezen en vergeet -de ge.ohiedenis van ■de belegering van Port Arthur. Men spreekt van 'een aanval op Verdlun en ziet 'niet, dat de Duitsehers het op de insluiting van Ver lun aaneggen o:n een gr ooien bres in 'hel Fransche front te 'maken. De Fransche en andere militaire critici verwonderen zich, dat Verdun niet in een maand gevallen is. Zijl heb ben gelijk, als ze aim de verrassingen bij de Belgische vestingen denk n maar een nuchtere beschouwing doet zien, (lat -de D-uit Jchers methodisch' met een groote -dapperheid en oorlog-ervaring de belegering van 'Verdun inleiden. Inder daad is' ook de verdediging schitterend georganiseerd. Wanneer' het haar gelukt, d© volkomen insluiting te beletten, kan zij zich op zeer groote voordeel-en be roemen. Als onpartijdig© critici moeien wij toe geven, dat het de Duitsehers zijn, die aanvallen en dat zijl 'den ring steeds meer om Verdun sluiten. Of het hun gelukt is "hoch in een week, noch in een maand te zeggen. Volgens de Engelsch-e Pers moet men het optreien der Russen nog enkel als een demonstratie-offensief en geenszins als een echt offensief beschouwen. Het zou tusschen Oostzee en Rnjes- ter enkel gaan om een geweldige ver kenning, ter vaststelling van 's vijinds krachten en ter uitvisschingvan zijn plannen. „De Sussex" Uit d© telegrammen, die de „Times" Maandag omtrent de torpedeering van de „Sussex" bevatte, blijkt dat kapitein Mouf- fet, die gezagvoerder was van de mailboot, eenige zijner officieren en een aantal pas sagiers verklaren, dat zij het eerst de nade rende torpedo zagen toen deze op' een af stand van een honderdtal meters van het schip af was. Er was geen tijd meer om aan de torpedo te ontkomen, al werd nog een poging hiertoe ge-C aan. Door de ontploffing werden onmiddellijk verschil lende machinisten en stokers in de ma chinekamer en eenige van de in de boven gelegen kajuit zich bevindende passa giers gedood. Eén der passagiers, de Australische koopman, Mc Harg, vertelde: Het pchip verliet Folkestone Vrijdag te 1 uur 25 's middags met bestemming naar Dieppe, met goed weer en kalme z'ee. Er waren een aantal Amerikanen aan boord en eenige Belgen, Spanjaarden e.a. Te drie uur ongeveer stond de heer Mc Harg bij den salon, toen in het voorschip een ontploffing plaats had, waardoor hij werd omvergeworpen. Er was een wilde jacht naar de booten. Terwijl hij wachtte om de menigte te laten voorbijgaan, sloeg achter hem een deur open en hij zag een reddingsgordel, dien hij omdeed. Toen de heer Mc Harg het dek bereikte was een der booten al neergelaten. Velen sprongen in die boot of kwamen er naast in zee terecht. Juist toen hij zelf plan had ook naar beneden te springen, werd hij neergeslagen door een geweldigen stomp op den schouder door een opge wonden passagier hem toegebracht. Dat was zijn geluk, want toen hij weer op de been was, zag hij dat de boot was gekanteld omdat er te velen in waren gesprongen. De zée was bedekt met wrakbout van het voorschip, dat geheel en al was weg geslagen, tot de waterdichte schotten van den salon toe. Deze schotten echter ble ven hoewel ingedrukt, intact en zoo werd het schip gered. Na de eerste tien mi nuten was er geen paniek. Er was over vloed van reddingsgordels. De heer Mc Harg kreeg plaats in een andere boot, maai' toen men na eenigen tijd rondroeien bemerkte dat do „Sussex" drijvende bleef met de officieren en de meerderheid der bemanning aan boord, keerde de boot naar het schip terug, gelijk nog drie an dere booten deden. De passagiers had den zeer veel v;an de koude te lijden. Daar de voormast was weggeslagen, kon eerst het draadlooss© toestel niet wor den gebruikt. Maai' spoedig werd hierin voorzien en konden noodsignalen worden verspreid. Ongelukkigerwijze werd de po sitie van het schip onjuist opgegeven, zoodat eerst tegen 11 uur de treiler „Ma rie Thérèse", die sedert half vijf het schip zocht, de „Sussex" naderde. Weldra kwa men nu ook een Britsche torpedoboot- jager en andere vaartuigen en de passa giers werden van de „Sussex" gehaald. Da aanval op de kust van Sls&swijk. Het volgende communiqué der Engel- sche Admiraliteit omtrent den aanval op de kust van Sleeswijk, komt voor in de Engelscbe bladen. Al de schepen, die gebruikt werden bij de operaties op -de Duitsche kust, zijn nu naar hun havens teruggekeerd, uit gezonderd: Zr. Ms. „Medusa", welk schip-, zooals gevreesd werd, gezonken is, na dat de geheel© bemanning bij zeer slecht wteer door Zr. jVIs. „Lassoc" (Mt.-com mandant V. S. Osut'fer) van boord is ge haald, zonder een enkel verlies van men- schenlevens een prachtig staaltje van zee manschap. Onze torpedo-jagers, Wérden, terwijl1 zij m-et de vijandelijke patrouille-schepen in actie waren, zelf door vijandelijke lucht schep-en aangevallen, maar lieden hoege naamd geen schade. De volgende gevangenen wenden van de vijandelijke patrouille-trawlers, van welke onlangs gemeld was, dat zij door onze schcp-en tot zinken waren gebracht, gered, en wel' vier van den trawler „Ot- tor Ruidolf"; zestien van den trawler „Braunschweig' Op Zaterdagnacht 25 Maart, ontmoet ten onze lichte kruisers, een divisie van Dludtsche torpedo-jagers; een van deze tor pedo-jagers werd geramd en tot zinken gebracht, door Zr. Ms. „Cl'eopatra". Nie mand van !de bemanning werd gered. Korte Oorlogsberichten. - Een oommissie van Duitsche geleer den vertoeft op het oogenbl'ik in het ge vangenkamp te Mersebuirg om de karak teristieke talen, sprookjes en gezangep van de krijgsgevangenen, mot name van hen die uit afgelegen streken van Rus land komen, fonografisch op te nemen. In Denemarken is een Vereeniging van Consequente Anti-militaristen opge richt. Haar ijveren heeft ten gevolge gehad, dat tien dienstplichtigen hebben verklaard niet op te zullen komen. Gelijk men weet is de invoer van papier en de grondstoffen van papier in Engeland beperkt, tot nog toe met een derde. Daardoor is er schaarschte aan papier. De kranten verschijnen, gelijk men weet, al eenigen tijd met minder bla den. De staatscommissie in dezen heeft nog andere bezuinigingen aanbevolen. Voor de kranten b.v. dat ze niet langer bladen in groote hoeveelheden naar de verschillende agentschappen sturen en de onverkochte exemplaren terugnemen. Daarmee gaat veel papier verloren. Men abonneere zich (hetgeen in Engeland, veel minder gebeurt dan ten onzent). Verder wordt geraden zuinig om te gaan met briefpapier, met het gebruik van pakpa pier enz. Inderdaad, zegt een blad, zou er veel papier bespaard kunnen, worden, als men bij inkoopen in winkels niet al lerlei voorwerpen, die best oningepakt taeegenomen kunnen worden, nog in een óf meer stukken papier pakt. Ook re- geeringsbureau's mogen wat zuiniger met papier zijn! Graaf Zeppelin is in het Duitsche hoofdkwartier aangekomen. In verschillende Duitsche grensplaat sen worden de mannen van 45 tot 50 jaar opgeroepen, om dienst te doen alk grenswacht, daar de tegenwoordig© grens wacht naar het front moet gaan. De Spaansche minister-president Ro- manones heeft nog eens den nadruk ge- ltegd op het vaste voornemen van Span je om in den oorlóg onzijdig te blij-ven. De eerste kivietseieren zijln te Ber lijn voor 3 mark pel' stuk in het klein verkocht. Het Engelsche s. s. Eagle Point (3307 ton) is gezonken. De bemanning is gered. De bemanning van het Deensch'e s. s. Harriet (1372 ton) is te Harwich aan gekomen. Het schip was op een mijn geloopen en gezonken. Duitsch communiqué: Ten Zuiden van St. Eloi werd den Engelschen in een gevecht met handgranaten een der door hen bezette kraters weer ontnomen. Op den linkeroever van de Maas be stormden onze troepen, met geringe eigen verliezen de Fransche stellingen, verschei dene linies diep, ten Noorden van Malan- court over een breedte van 2000 meters en drongen ook door in het Noord-Weste lijk gedeelte van het dorp. De vijand liet 12 officieren en 486 man aan niet-gewoade gevangenen, alsmede een kanon en vier machinegeweren in onz,e handen. Hierdoor is met zekerheid het te velde brengen van nog twee divisies op dit gevechts terrein vastgesteld. Amerika vraagt Duitschland of een Duitsche onderzeeboot de Sussex en de Englishman torpedeerde. Het conflict tusschen de Vereenigde Staten en Duitschland bereikt zijn hoogte punt. De pers eischt op "krachtige wijze verontschuldigingen van de zijde van Duitschland, of een breuk met de mo gendheid, die haar gegeven woord aan de Vereenigde Staten schond. De Britsche admiraliteit maakt he kend, dat 5 vliegers niet zijn teruggekeerd .van den tocht naar Sleeswijk-Holstein -Van de post op de Sussex is onge veer de helft verloren gegaan. Er wa ren stukken voor Nederlandsch-Indië bij. In Rusland in de minister yan oor log, generaal Poliwanof ontheven van zijn functie en vervangen door generaal Sjoe- wajef. De stad Keulen heeft een eigenaar- Üigen maatregel ingevoerd ter verzorging van de bevolking. Door de stad rijdt nl. een verplaatsbare keuken rond, een „Gu- laschkanone" zooals het volk zegt. Deze bestaat uit een wagen, waarop een groote ketel boven een brandend vuur. De ke tel' bevat 300 maaltijden van 1 M. De gerechten worden toebereid in een eigen keuken uit den stedelijken voorraad, 's Middags en 's avonds worden de porties, waarin zich een groote hoeveelheid ge malen vleesch bevindt, tegen den prijs van 20 pfenning aan iedereen afgeleverd. De toeloop is dan ook zoo groot, dat' het stadsbestuur het aantal wagens bin nenkort zal' uitbreiden. Vooral kinderen maken er een druk gebruik van. Te Aken begint groot gebrek aan koffie te komen. In de winkels is zoo goed jals geen koffie meer te krijgen, zoodat binnenkort ook koffie slechts in kleine hoeveelheden verkocht Iran worden. Voor de politierechtbank te Stratford moest een winkelier terechtstaan omdat hij 'Ije veel licht had gebrand. Hij ver scheen echter niet, maar zond een blan co chèque. De inspecteur van poltie ver klaarde, dat de man al eerder was be boet. Wefriu, zei de magistraat, vul dan nu de chèque in voor 5 pond sterling. Een dame, die in een trein van Oldenburg naai- Bremen als haar meening uitsprak, dat de positie van Duitschland op- 't oogenbl'ik niet erg gunstig scheen, werd op aanklacht van haar mede-pas sagiers bij! aankomst te Bremen gearre steerd, verdacht van spionnage. Hoewel' uit het onderzoek de onschuld der dame duidelijk bleek, werd ze tocht wegens ha,ar „onvaderlhndsche" mededeelingen veroor deeld tot het betalen van een boete van. 50 mark. Tot nu toe zijn reeds 18 leden der familie Von Wedel in den oorlog gevallen van wie drie hoofdofficieren, negen of ficieren, een vaandrig en een onderoffi cier. Het gebrek aan olie doet zich in Duitschland nijpend gevoelen. Een Ham- burgsche firma heeft nu eon vervangings middel' voor slaolie in den handel gebracht, dat bij onderzoek door het medisch labo ratorium te Berlijn, gebleken is te bestaan uit 99.48 p-ct. water. De waarde van het goed is ongeveer nul, de voedingswaarde nog iets minder. Uit een brief van een correspon dent van het Hbl. te Antwerpen: en geloof niets van de schrikwekkende ver halen die men u mogelijk heeft opgedischt omtrent den toestand in onze kalme, al te kalme stad. Er is primo geen hongersnoodal thans niet in den letterlijken zin van het (woord, dit is te zeggen, we vallen nog niet van honger dood, al is het zeker waar, dat we amper juist genoeg hebben om in 't leven te blijven. Wat de veroordeelingen in de gevan genis betreft, Jaat ik daar liefst over zwijgen. Ik heb het eens gewaagd vast te stellen dat het aantal executies en straffen verminderde, en pas had ik u dit geschreven, of de lange en korte lijsten, (die (mijn Briisselsche collega en ik u sindsdien hebben medegedeeld, kwamen bewijzen dat het maar best is daarom trent geen conclusies te willen trekken. Alleen misschien deze: dat er nl. vooral in 't Walenland, no" steeds menschen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 1