No. 153 Woensdag 39 Maai t 1916 30e Jaargang FeuiSSeton. De Groote Oorlog. De Ouderdomswet. OVERWINNING. Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ - L. BURG. Drukkers: Oosterbaan Le Coiriire - Goes. BERICHT. Zij, die zich met ingang van 1 April a. s. op ..De Zeeuw" abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Het ontwerp-Ouderdomswet van minis ter Treub is door zijn ambts-dptvollger overgenomen, en komt heden in do Twee de Kamer in behandeling. Het is grootendeels overbodige arbeid geweest; immers er ligt een wet, de in- vaïïditeits- fen oulderdomswiet (ontwerp- Talma) welke.' blijkens artikel 411 dier wet zelve met December 1916 volledig moet worden uitgevoerd. Het kabinet heeft, de drie jaren on gebruikt laten voorbijgaan, en inmiddels bovengenoemd ontwerp- Ouderdomswet in gediend. Minister Treub a-dhttc deze indiening noodzakelijk. Hij stak het er op-, dat het artikel van de 70-jarigen, artikel 369, wegens zijn go brekkige werking ten spoedigste veranderd moet worden. Dat artikel' toch het bekende amen- dement-Duys, door minister Talma oVörj- genomen is een overgangsartikel1, het welk al vfasft pan alle zeventig-jarigen; die in loondienst geweest zijn, een uit keering van f2 's weeks verzekert. Nu: moet toegegeven, dat dit artikel slechts na,ar één zijde werkt. Het zegen# alle gewezen loontrekkenden, ook zoo zij 't niet noodig hebben, en laat allen die in eigen werk oud warden, ongezegend naar huis gaan, ook al' zijn zij nog zoo behoeftig. Daarom nu diende Treub zijh ouder domswet in. Waarin bepaald wordt, dat aan alle behoeftige n van 70 jaar of ouder eeny wekelijksdhe uitkeering van f 2 betaaltj wordt. Wat dus bijl wijze van tijdellj-ken maatregel aan enkelen tem goede ko-mt, wordt dan aan allen geschonken. Een blievend staatspensioen. Het gemeentebestuur maakt uit wie be hoeftig is. Het krijgt om te voorkomen dat het al' te scheutig zou zjjn met de udtkeeringenf47.50 per jaar uit 's Rijks kas vergoed voor eiken minstens 70-jarige in de gemeente, die niet is aan geslagen in de vermogens- of inkomsten belasting. De uitkeering bedraagt evenwel f96 per jaar voor iederen behoeftige j dat is meer dan het dubbele. Wel een Karde waarschuwing om niet gul te zijn met de vaststelling van de behoeftigheid. 'lm nu evenwel' ter andere zijdie te voor komen: dat jde gemeentebesturen schriel] zouden zijn, is opengesteld de mogelijk heid van beroep op gedeputeerde staten. tok kunnen extra bijdragen worden ver leend aan gemeenten dito, niet kunnen rondkomen. De kosten Worden geraamd op: 10 miï- lioen 's jaars, te vinden ,uit de' pensioen- belasting:. ïn het ontwerp waren echter de be deelden (uitgeslotendeiels wegens da meerdere kosten, deels wegens de met- noodzakelijke ontlasting van de instellin gen van liefdadigheid. Een varhaal uit het kerkelijk leven van Noord-Amerika. 55) door v. d. M. Nadruk verboden. Toen men aan tafel ging, bemerkte illau al spoedig, dat zijn broeders vol waren van den schilwedstrijd, die 's mor gens al begonnen was. De partners had den tot dusver evenveel geschild, maar i tïjtil rokende op cLg ovorwin.ni.ng]. „Ik ben nog net zoo frisch ais een hoentje," pochte hij, terwijl hij van tafel opstond om wat rust te nemen. Voor het eten was 30 minuten toegelaten. „Wij zullen vanmiddag ook in 'tveld komen, om het einde van den wedstrijd bij te wonen. Ik wensch je goed succes, boor!" Tegen den avond kwam het einde van raïï den wedstrijd. De jongelui blekeh terdege tegen elkaar opgewassen, en bet bleef lang twijfelachtig, wie winnen zou, Naarmate het sltot naderde, beireikte de sufheid ran hun werk het toppunt, „Nog De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post Losse nummers 1M „•.05 Prijs der Advertentiën 15 regels ƒ0.50, iedere regel meer 10 et. 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels ƒ1. iedere regel meer 10 ct. De minister heeft echter op al'gemeenan aandrang van de leden in de sectiën be sloten de bedeelden niet langer te zullen weren, wanneer een voorstel om hunne uitsluiting uit het ontwerp te schrappen, mocht worden aangenomen. Van liberale zijde o-. a. Het Han delsblad wordt tegen deze conces sie geprotesteerd. Men wil die uitsluiting handhaven. Van liberaal standpunt mag dit o-ns bevreemden. I miners de beele toeleg is Staatsbedeeling, waarom die dan ook niet tot de bedeelden uitgestrekt. Toegegeven w'ordt dat deze Staatspensioneering een andere vorm is van armenzorg. De Liberale Unie schreef nog in 1905: „Staatspensioneering gaat uit van een beginsel van verzorging van alten op Staatskosten, beboerende tot een ordcj van denkbeelden, waarbij de productie middelen geheel worden gebracht in han den van den Staat. Beschouwt men Staats pensioneering los van dit beginsel, dan is zij slechts een andere vorm van ar menzorg". in .deze lijn ligt, zou men zeggen, de wet-Talma, die een werkman, zoowel den invialieden als den ouden, een uitkeering wtaarborgt, overeenkomstig de door hem betaalde premie, een uitkeering door de zen ze-lven verdiend en mogelijk gemaakt, wiaarop hij dus recht heeft. Nu- men evenwel het. stelsel van die wet, ter wille van de politiek, heeft lost- gelaten, is er niets anders noodig da.n een Weinigje consekwente doorvoering om ook de bedeelden in die „Armenzorg" te doen d'eelen. Toch -doet het ons genoegen dat van vrijzinnige zijde tegen de „volkomen ver- waarloozing der vrijwillige verzekering"' in dit wetsontwerp geprotesteerd wordt. Hiervan zegt Het Handelsblad terecht „In de behoeften, ontstaan door ouder dom, moet worden voorzien dóór uitkee- ringen uit de staatskas, onverschillig of de behoeftigen al dan niet tot de loon arbeiders behooren. Verzekering van uit- keeringen boven het minimum dat aan behoeftigen wordt verstrekt, dient van Staatswege bevorderd en gel- delijk gesteund te worden". 'Noch „bevordering", noch „geldelijke steun'echter worden in uitzicht gesteld. Toch zouden o.i. de millioen-en die men nu weer aan de bedeelden wil spendeerien, beter besteed .zijn aan het steunen van een zoo kerngezond instituut als dat van de vrijwillige verzekering, d.w.z. van het zelf zongen voor den ouden dag. Doch indien dit zoo is, en de con centratie hetzelfde bedoelt als de wet- Talma reeds geeft, waarom dan mee ge gaan met hen die de wet-Talma willen uitschakelen, nadat .zij- eerst geweigerd hebben, aan de wettelijk hun opgelegde verplichting te voldoen, om deze wet uit te voeren. Bskiiopi overzicht van dsn toestand De geallieerden vergaderen op 'toogen- blik te Parjjs. Zij spreken niet alleen over de wijze Van voortzetting van den sitrijd met moer een half uur!" riep de prijsrechter, die 'temidden der vroolijk gestemde toeschouf wers gezeten was. De jongens werkten zéér hard. Zij hadden jas en vest (uitgegooidals hagel regenden de graan korrels in de twee wagens, die elk te vullen had; de handschoenen, die de kampvechters aan hadden ter bescherming van hun vingers, werden telkens gewis seld, omdat ze aan flarden gereten waren. Een kwartier later kondigde de jury aan: „Nog 15 minuten, hoeren 1" Ieder heeft nog precies 125 bundels. Do jongens schil den als razenden en Nelly volgde met de 'grootste spanning Paul's vingervlugheid; z'n gansche lichaam scheen mee te schillen. Hij zuchtte van inspanning. Zijn gezicht was vuurrood, ear het zweet liep er bij stralen af. Zijn haar, evenals zijn overhemd, was doornat. Kameraads hiel den bom een kom water voor, dat hij zien af en toe even verkwikken kon, doch terwgl dat geschiedde, bleef hij schillen. Maar Roger Manning liet hem geen kamp. En zoo steeg de spanning; de omstanders ■drongen al dichter om hem heen, en moedigden ze met allerlei uitroepen'aan. „Vijf minuten nog!" schreeuwde de prijsrechter, die zijh horloge nu| in de. hand hield. Het werd nu angstig stil; men ouderlingen samenhang en mieer samen werking dan tot dusver wel bleek, maar ook de -economische kwesties worden door hen ter sprake gebracht. Allen hopen, dat de gedelegeerden maatregelen hespreken, die noodig zul ten zijn tot het behalen van de eind overwinning. Wat op de (conferentie te Parijs behan deld wordt en besloten zal worden, moet natuurlijk strikt geheim blijven; want geschiedt dit niet, dan zouden de vijan den der Entente het ook weten, wat zeker niet in de bedoeling liggen zou. Men verwacht echte-r, na de toosten door Briand en Salandra gehouden, een inniger samenwerking nog met Italië, dat volhardt bij kijn merkwaardige hou ding, om de fictie vol te houden, dat er geen oorlog is tusschen Italië en Duitschland. Thans Verwacht men, dat ook de oorlogsverklaring tusschen Ita lië en Duitschland niet lang meer op zich zal laten wachten. Men ,w©et, de Italiaans-clip Pers wil er ook niet aan. Het door de Fransoh-en zoo lang- Ver wachte nieuwe Duitsche offensief heeft zicih nog steeds niet ontwikkeld en bij Verdun blijft de actio v an beide kanten nog steeds beperkt tol artillerievuur -e.n Vliegerstjpchten Volgens Russisch© stafofficieren zou het doel Van de aanvatten der Russen in het Oosten slechts zijh. om vóór de sneeuw smelt, op verschillende plaat sen hooger terrein te bezetten. Voor het oogenblik zouden de Rus sen geen algemeen en omvangrijk plan hebben, maai- zonden zij' alleen 'trach ten korte, forstóhe slagen met tactisch 'gedetacheerde strijdmachten toe te bren gén. Alles goed en w-el, maar men gelooft toch niet, dat er Russische .stafof tieren, zïjin, die de Pers gaan inlichten om trent de Voomaamsicihe krijgsplannen? Op het Italiaanstoh© front zijn het in -de laatste dagen, bij het intreden Van betere weersomstandigheden, meer nog de Oostenrijkers dan de Italianen, die offensief optreden. De eersten hebben bij het bruggenhoofd van Görz weer een succesje weten "te behalen. Het. lijstje door torpedo of mijn ver gane schépen blijft in de laatste dagen -een respectabelen omvang behouden. De onderzeeërs-oorlog wordt scherper dan ooit in de dagen van von Tirpitz Voortgezet. Hoe- -kon het heengaan van dezen staatssecretaris toch verklaard worden als een protest tegen een Verflauwing in den U-oorlog, die de regieering van plan zou zagln? In Engeland worden voortdurend nog dooi' gehuwden, die thans voor den dienst zijn opgeroepen of Vreeze-n wel dra opgeroepen te worden, protestverga deringen gehouden. Zoo b.V. dezer dagen te Manchester, waar 3500 gehuwden, die zich voor den dienst hadden aangemeld, bijeenkwamen om aan hun geprangd ge moed lucht te geven. Vooral lord Derby had het hard te Verantwoorden. Er was beloofd, dat eerst -de ongehuwden en dan de gehuwden zouden woitten ingelijfd. Lord Derby zou aftreden als de belofte niet werd nagekomen. Welnu, ze is geschonden, zeide een der sprekers, dus: weg met lord Derby. De vergadering nam een motie aan, Waarin zijn aftreden als directeur- der recruteering werd geëischt. Voorwaar, een veeg toeken! hoorde alleen nog het knappen der bas ten. Alte koorden stoiufèn de aderen op Paul's gezicht gespannen. Zijn oogen sche nen vonken te schieten. Allan was vlak bij hem gaan staan en blies hem moed in „Hou yast Paul, hou vast! Nog een zetje en je bent overwinnaar! „Stop! 'tls tijdriep de prijsrech ter en met z'n l'aatste krachtsinspanning smeet Paul' z'n laaste korrels in den wa gen. Had Allan hem niet op-gevangen, hij was gevallen. Maar hij hoorde Allan al „Je hebt gewonnen, zeg! 't Was schit terend!" Binnen weinige minuien was de uitslag betend en kondigde de jury af: „Paul1 Rutledge 130 schoven, Roger Manning 128 schoven". Een wild gejuich ging op: zelfs Man ning's vrienden huldigden den overwin naar. Paul's kameraden tilden hem op hun schouders en droegen hem in tri omf weg als ware hij een Maraton-looper in de Olympische spelen geweest. Den volgenden morgen vertrok Nelly Grayson alweer naax Des Moines. Allan bracht haar weer naar het station, zoo- ate hij haar gehaald had, en zijh ouders reden nu ook mee. Tot het laatste toe voelde Allan scherp1, dat Nelly hem zeer Bij de Beresina. Rolf Brandt heefl een bezoek gebracht aan het front bij de Beresina. De stellingen der tegenstanders liggen daar van vier tot acht honderd meter van elkaar. Over het geheel Was de toe stand daar Vrjj vreedzaam. Men kon zich zelfs boven den grond vertoonen. Een paar kilometer noordelijker was het echter anders. Daar kon men een tijd lang zijn neus. niet uit de loopgraaf steken, zonder dat een Russische scherp schutter met buitengewone nauwkeurig heid schoot. Het was tegenover Krinky en daarom noemden de Duitsche sol daten den schutter Willi van Krinky, koesterden groote woede tegen den main, maar hadden tegelijkertijd toch ook een groot, respect voor hem. Hij zat ergens in een boom, tweehonderd meter van |de linie af, als bij schoot. Eens meende men zijn nest ontdekt te- hebben en nu begon men h-em stelselmatig te beschie ten. Zelfs- een machinegeweer kwam er bij te pas. Van dien dag af hield het schieten van Willi van Krinky op. Men riep nu den Russischen veldwacht toe: „Willi van Krinky is dood".' Tot voor kort geleden was hier alles rustig. Toen begon échter het geschiet opnieuw) -ear de Russen riepen op hun beurt: Willi is Van verlof teruggekeerd. De soldaten beweren -echter dat hij niet meer de ou-de is. Misschien heeft het verblijf in de zware lucht van het Rus sische dorp zijn over moedigen waaglust een beetje getemperd Het zeegevecht op Schrikkeldag. ■Een bijzondere correspondent van de „Sportsman" deelt bijzonderheden jniedle over liet verwoede gevecht tusschen den Duitscben kaapvaarder „Greif' en den Engelschen hulpkruiser „Alcantara" pjpl 29 Februari. Volgens -zijn voorstelling, zou de „Alcantara" nog te behouden geweest gijn, als zij geen poging had gedaan, om de opvarenden van. jitd Duitsche sohipl te redden. Toen fle Duits cher in zinken den toestand was, ptaakte de „Alcantara" 'het vuur en naderde zij de „Greif", met de duidelijke bedoeling om de Duitschers te redden. Zij wilde hare booten uitzet ten en keerde .daarbij, voor het eerst in het gevecht, den scheepswand naar den vijand toe. Toen het Engelsche schip ech ter op korten afstand zwaaide, werd een torpedo door de Greif" afgeschoten. De torpedo trof het schip, en dit wlas nu ook ten doode opgeschreven. Het ging een oogenblik nadat het vijandelijke schip gezonken was, naar jden kelder. Over het gevecht dat aan deze episode voorafging, lezen wij nog dat de „Greif" een zeer sterk .draadloos toestel had, waar mee zij, zoodra het Engelsche scliip ont dekt had dat bet met een vijand te doen had, de hulp seinen die de „Alcantara" naar de Engelsche .torpedo-jagers in de buurt uitzond, in ;de war stuurde. De eerste de beste trillingsgolf van de „Greif" „gesynchroniseerd". Bij het. artillerie-get- vecht, dat volgde, zochten de EngéLsdhen het geheele 'vijandelijke .schip naar de draadlooze seinkamer af. De „Greif" was op vele plaatsen getroffen, voor men die eindelijk ontdekte en vernielde. Toen kon de „Alcantara" zijn peinen eindelijk uit zenden en staken Engelsche torpedo'- jagers in zee. Middelerwijl liep het gevecht tusschen de twee schepen op een einde. Het eene schot na het andere trof de „Greif", maar „zij wou maar niet zinken", zeide een ooggetuige, „en wij schoten het schip en de bemanning kort en klein". Op het gereserveerd bejegende. Toen ld© trein wegreed en hp het testation verliet, was zijn hart overvol' en hij zuchtte: „O, als zij eens wist, zij zou mij één woord gezegd hebben, al was het 't laat ste!" Hoe weinig,weten we dikwerf van de innerlijke gedachten van anderen. Op dat zelfde oogenblik had Nelly in den trein haar hoofd in de handen laten zinken; tranen welden in haar oogen op -en zij steunde „Allan. Allan! Ik vrees, dat ik je nooit vergeten kan. Maar noch Malie, noch jij zullen er ooit van weten". En dat allerdroevigst misverstand kwam nu: alleen, doordat Frederik Markley zijn lichtvaardige woorden gesproken had over Rutledge, toen hrj Nelly's rader bezocht. D(i© hadden haar ontvankelijk gemaakt voor den waan, dat hij Marie Markley lief had, een waan, waarin zij' nog ver sterkt was geworden door een brief van Marie, die onbewust over dat misverstand geschreven had. Weinig opgewekt keerde Rutledge naar het ouderlijke huis terug. De onverwachte ontmoeting met Nelly Grayson had hem| nog meer van streek gebracht dan hij al' was. Hij had nu wel het klare bewijs, oogenblik dat de torpedojagers versohe nen, zagen zij de „Greif' juist zinken. Maai' ook voor de „Alcantara" kwamen zij juist bijtijds. JJit zee vischten zij! En'- gelschen en Duitschers op, zonder op de nationaliteit te letten. Gedurende het gevecht had zich aldoor een Diuitsche duikboot ,in de buurt Van de „Greif" opgehouden. Wat er gebeurde mag niet beschreven worden, maar op dien dag werd een van de mooiste duikboa- ten van den vijand buiten gevecht gesteld. Haar bemanning werd krijgsgevangen ge maakt. Eenige van haar matrozen hadden wonden in het granaatvuur opgeloopen. Eenige dagen later werd de Duitsche matroos Hindrechedt op het kerkhof van Seafield bij Edinburg ,met volle militaire eer begraven. De Duitsche vlag bedekte de op een (affuit geplaatste kist en zijn eigen kameraden lieten de kist in dé groeve neer. De volgende week werdén twee andere aan hun wonden bezweken Duitsche matrozen op het berkhof begra ven. De News of .the World verneemt van een bijzonderen correspondent, dat het gevecht in de buurt van de Shetlandk- ©ilanden geleverd is geeft verder een van de „Sportsman" afwijkende lezing van h.et torpedeeren van ,de „Alcantara". In het laatst van jiet gevecht trof een pro jectiel het roer ,van de „Alcantara", die daardoor niet meer kon manoeuvTeerert en een gemakkelijk doel werd voor de torpedo van de „Greif". Terwijl deze laat ste zonk, lanceerde zij de torpedo, die de „Alc-antara" den genadestoot toe bracht, üa Empress of' Midland, welks bemanning gisteren te Rotterdam is binnengebracht, is in de Noordzee o-p een mijn -geloopen of getorpedeerd. Aan boord van de „Cromer", die zich op- ongeveer een halve mijl van de Em press of „Midland" bevond en zes uur tevoren Harwich had verlaten, hoorde men den slag, door de ontploffing Ver oorzaakt. In zes minuten verdween bet schip in de diepte. De bemanning van het opgeblazen stoomschip redde zich in de eigen boot. Kapitein Shepherd en 4 man van dJe equipage, die te water geraakt waren; 'werden opgepikt. Over de houding van zijn bemanning, is 'de gezagvoerder vol lof. Allen 'hebben alles verloren. In rte moeilijke omstandigheden waaronder het stoomschip verloren ging hielden zij z|icjh| Voortreffelijk.' De „Empress of Midland" was met een lading steenkolen van New-Castle op weg naar Rouaan. Na aankomst alhier heeft kapitein Shepherd zich naar het Engelsch con sulaat begeven ter bespreking van de belangen Van zijn bemanning, die zoo spoedig mogelijk naar Engeland wenscht terug te koeren. Na zich in eigen reddingboot gered te hebben is men daarmede naar da „Cromer" geroeid waar allen aan boord opgenomen en gastvrij ontvangen zijn. Niemand heeft ©enig 1-ct el gekrogen én geen hunner heeft 'een torpedo of de baan er van gezien. Korte Oorlogsberichten. Op het terrein voor de pionniersl- fcazern© te Müncheur is een soldaat door een granaatontploffing gedood. Twee sol daten werden zwaar en twee licht ge wond. {(I Een Fransch transportschip, dat met soldaten 'Salonika Verliet, stiet op dat, hoewél zij hem als haar vriend be schouwde, elke poging om den band nau wer aan te halen, door haar zou worden weerstaan. Op een Vrijdagmorgen was hij in zijn studeerkamer, zich voorbereidende vooi de preek van Zondagmorgen. Hij studeer de over een onderwerp; dat altoos zijn hart warmer had doen kloppen; zijn tekst was: „Het Koninkrijk Gods is binnen ui". Maar hij kon thans zijn gedachten er niet bij houden; telkens weer keerden ze te rug naar de wandeling langs de rivier bij Des Moines. Hij zag weer het kamp vuur gloren, hij hoorde weer Nelly's stem Plotseling werd hij opgeschrikt uit zijn droomerij. Zonder waarschuwing, zondeïj kloppen, werd de deur opengeworpen en stoof Frank Antol' binnen als een achter volgde. Zijn hoed had hij verloren; zijn oogen stonden wild, hij was buiten adem en niet in staat om te spreken. DaarbjJ duwde hij den verbaasden predikant een briefkaart en een stukje afgescheurd pa pier in de hand. '1 j-Wardt vervolgd.) i. JJ3

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 1