No. 149 Vrijdag 34 Maart 1916 30e Jaargang Feuilleton. OVERWINNING. 5I> De Sroote Oorlog» Binnenland. Uit da Provincis. Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd to Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg: F1RIWA F. P. DHUIJ - BURG. Drukkers: Jtesterbaan Le Cointre - Goes. Zij, die zich met ingang van 1 April a, s. op „De Zeeuw" abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Schi9ff?!onnikcog. Ontvangen van den heer A. D. L. te Al. collecte op ide jaarvergadering der ierefSchoolver. te Middelburg f6.75; door bemiddeling van firma Dhuij: van. X. N. te .Abeele fl.75; V. te Veere f 1. X. te Veere f 1. Door bemiddeling van 1. J. F-anoy fl van V. te A.fl van X. N. tc A.; fl van C. te W. Door be zorging van den heer De Cointre f2 van de dames G. en de R. (f 1 van N. N. in ons voorlaatste nommer ons eveneens bezorgd door den lieer Le C.). Voorts van N. N. te Wcstkapelle f2, door tus- srhenkomst van firma Dhuij. Totaal met het vorige f 489,271/2. Harte lijk donk. Kiezerslijsten. Tot 15 April a.s. is een ieder bevoegd ter secretarie inzage te nemen van de kiezerslijst en indien hij er niet op staat, of een ander er op ziet 'staan die er niet op behoort, bij Burgemeester en Wethou ders per gewonen brief, dus op met- geaegeld papier verbetering van de "Kie zers] ijst. te vragen. Wie er dus niet op staat 'en meent er op te kunnen staan, die vrage bij B. en W. aan om er'alsnog op te mogen. Wie er iemand op ziet staan, die er niet op behoort te staan, die vrage aan B. en W. om den naam van dien per soon van de lijst te schrappen. Men rekene er echter op dat de Kiezers lijst van 't vorige jaar onveranderd is ges- bleven, wat de oude namen aangaat. Zoodat wie bedeeld werd, er niet af ge laten is. Tot 21 April ligt de Kiezerslijst tesr inziage voor een ieder. Tot 15 April kan men bij Burgemeester en Wethouders rekaht zoeken. Sen ander mag natuurlijk ook voor u re clameeren, wan neer u niet op de lijst, staat, of er van afgevoerd zjjt in strijd mot de wet. Een aardige verrassing Tot voorzitter van de Commissie van (vijf) rapporteurs over de wetsontwerpen Betreffende de Grondwetsherziening is bij het lot gekozen de heer v. 'd. Voort van Zijp, do voorzitter van de Anti-Revolutio naire Kamerclub. En dat terwijl de com missie bestaat uit 3 leden van Links en slechts 2 van Rechts! Wij noemen dit een aardige verras, sing. Zij is gevolg van de afwezigheid 'van een der linksche commissieleden den heer Hugenholtz, die afwezig was gebleven om dat hij meende dat 't pas heden commissie vergadering zou zijn. De antirevolutionaire partij is de klein ste partij in de Kamer, zij telt van alle partijen ook het kleinste deel kopstuk ken. Dit maakt deze keuze tot een 'hoogst belangrijke. Sn zulks te meer omdat nu de anti revolutionaire partij, door haar voorzitter, een gewichtige rol te 6pelen krijgt bij de totstandkoming .van de Grond wets herzie ning. Zulk een voorzitter toch is in den ro- VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post. Losse nummers „•.05 Prijs der Advertentiën 15 regels ƒ0.50, iedere regel meer 10 ct. 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeclige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels ƒ1. iedere regel meer 10 ct. verhaal uit het kerkeljjk leven van Noord-Amerika. door v. d. M. Nadruk verboden. ,,Wjj moeten er iets op vinden, om die Commissie van haar taak te ont- he£8en( nog vóór ze aan 'twerk kan pan, zei Older angstig. „Die heeren kannen hoogstens het schandaal weer doen opleven en ons College daardoor treffen* juist pu het zich weer goed gaat herstellen in z'n goede naam." „Mijnheer, ik kan niets doen," zei Allan ernstig. „Het is te laat. Ik heb u den vrede destsjjds geboden, maar u hebt den strijd verkozen." Èen week later kwam de commissie fe Wellington en begon een grondig on derzoek. De studenten werden onder vraagd, de professoren evenzoo en zelf3 OMer was verplicht, eenige pertinente vragen te beantwoorden. De resultaten van het onderzoek werden niet openbaat gel het actieve verbindingslid tusschen» den President-Minister en de Commissie, tusschen do Regeering en de Partijen. Zijn invloed is zoor groot. Maar er wordt ook veel van zoo iemand verwacht. Wij hopen zeer dat ons Kamerlid uit Tietjérk tot deze zWare taak bijzonder zal gesterkt worden. Beknopt overrent van dan toestand. Op het Westeifroni zijin de Duitsohers op het terrein, waar Zij hun nieuwe of fensief geopend hebben, Malancourt-Avo- oourt, er in geslaagd de gemaakte winst door de bezetting van het woud van Avocourt nog verder uit te breiden. Toch is er niels, dat wijst op een spoedig te verwachten doorbraak. Van den strijld in het Oosten is nog niet Veel te Zeggen. De Russische beer is nog maar pas ontwaakt en isi nog bezig zijn krachten te ontplooien. Toch roert, bij zich reeds heftig. Immers, met een zeer opmerkelijken nadruk blijft men van Duitsche zdjdo op de kracht en de beteekmis Van het Russisch offensief wijlzen. In een Van de jongste Duitsohe communiqués heet het weer, dat de „groote aanValsonder- nomingen der Russen in uitgebreidheid toenamen," dat ze „talrijker" werder en elkaar „zonder onderbreking dag en nacht" opvolgden, dat er „geweldige massa's" in den strijd werden geworpen, dat do „geweldigste stormaanval" bij Postawy plaats had enz. Ondanks 'dat alles, slaagde de vijand, er echter op geen enkel punt in ©enig succes te bet halen, terwijl zijn verliezen een „buiten gewone hoogte" bereikten en de oi-gep Verliezen „zeer gering'waren. 't Klinkt niet erg logisch, zou men zoo zeggen. De bijzondere klem, die op de ge weldige kracht ontwikkeling van de Rus sen gelegd wordt, zou doen veronderstel len, dat het Duitsohe publiek op een ecihec van minder of meerdere bebeekenis moet worden Voorbereid. j Ook het Wecinsohe stafbericht maakt weer molding van het toenemen in in tensiteit van het Russische offensief. Rus sisch© infanterie-aanvallen b.v. Verden gemeld aan de Slrypa en in het Kormin- gebied, die overal echter teruggeworpen heeten. In Engeland heersoht groote verontwaar diging onder de gehuwde jongemannon, die Voor den dienst worden opgeroepen. Ze zijn dan ook schandelijk bedrogen. Toen in het vorig© najaar de reerntee- ringscampagne van Lord Derby aan den gang was, hebben meer dan een millioen getrouwde mannen zich laten inschrijven voor het leger onder voor waarde, dat zij niet bij hun vrouw weg gehaald zouden worden, zoolang nog niet alle vrijgezellen onder de wapenen ston den. Doch nu zijn reeds eenigje Weken ge leden 8 lichtingen van gehuwde man nen onder de wapenen geroepen en de Volgende week zullen weer 8 lichtingen moeten opkomen, mannen van 27 tot en met 34 jaar. De regeering heeft ze dus bedrogen. Dat de verontwaardiging groot is, laat zich denken. Maar wat zullen de pro test-vergaderingen helpen. De geallieerden zuchten ondea*een groot tekort aan kanonnenvleesdh. gemaakt, doch de commissie bracht ze voor een voltallige vergadering van de leden der Vereeniging waarvan het Col lege uitging. Tal van jaren was zulk een vergadering niet gehouden. Zooals het meer gaat, de groot© meerderheid leefde in goed vertrouwen, en toen het schan daal van de speelclub losbrak, waren ze onaangenaam wakker geschud en aan hun plicht herinnerd. En nu ontbrak bijna geen der leden op de vergadering, ter wijl bij allen het doel voorzat, om nu maar eens terdege schoon schip te maken Older en degenen die met hem het toe zicht hadden gehouden of liever niet had den gehouden, deden wanhopige pogingen om het College van den blaam te zuive ren en alle gehuld op Rutledge te wer pen. Maar tevergeefs. De meerderheid dei leden had. Allan in Des Moines ge hoord, toen hij zijn pleidooi voor de ker kelijke vergadering hield, en hen had hij thans op zijn hand. De commissie legde dan aan de vergadering het resultaat van haar onderzoek over, een ontstellende lijst van feiten. Er werd onomstooteljjfk bewezen, dat de samenleving binnen de muren van het College allesbehalve de gelijk was geworden; een geregelde speel club had langen tjjd kunnen gehouden Klachten helpen niel. Het legerbestuur zegt de mannen nootlig te hebben. De politieke toestand in DuitsChland blijft gespannen en onzieker. De voorzitter van den Rijksdag heelt, na overleg met <Le vertrouwensmannen der fractie beslo ten de duikbootenkvvestie niet Lij de eerste lezing te behandelen en al te wach ten tot er nader besluit is genomen. Het vtaagistuk zal in de begrootings- cominissie, die de volgende week verga dert, behandeld worden. Wellicht zullen dan ook de moties der drie parlijen in bespreking komen. In tusschen is er nog een motie bijge komen en Wel Van de sociaal-democra tisch© partij. Zij is zeer verzoenend. Korte Ooriigsbarichteo. De Daily Chronicle deelt mee, dat de Engel'sche luitenant Price in een lucht gevecht met een Du-itschen vliegenier op een hoogte van 8000 voet gedood werd. Dit noodlottige gerecht was het 16e van den Engelse-ben vliegenier. De Parijsche bladen melden dat Ver leden week wederom 20 granaten op Reims neerkwamen. Een trof een groot magazijn. Te Rijssel hebben de Duitsohers Voor de Duitsche otappetroep-en en voor de troepen aan het front een groote Duit sche bibliotheek ingericht. Sedert December 1914 zijn niet min der dan 48 Fransche loopgraafcouranten verschenerr. Verschillende bladen zijn ge ïllustreerd met kleine penteekeningen en enketo hebben zelfs muziekbijlagen. Gezonken d© Engel'sche stoomboot Sea Serpent (371 ton); de Noorsche stoom boot Kannik (1557 ton); de Noorsche bark LindfieM (2142 ton) en de Fransche bark Baugainvil'le (1981 ton). Het Galloper-vuurschip is toch door de Engelsche autoriteiten van zijn station weggehaald, dus het is r iet getorpedeerd. De leeftijdgrens v< >r vrijwilligers zal in Engeland uitgebreid worden tot. 45 jaar. Uit Engel'sche bron wordt gemeld, dat bij de Duiitsche raid van Zondag over Dover tjwee Duitsche watervliegmachines neergeschoten zijn. Een Engelsche vlieger welke in Frank rijk verkenningstochten deed, zag de raid en ondernam onmiddellijk een aanval op de Duitschers. Hij verklaarde, dat hij hier bij1 succes had, want hij slaagde er in een Duitsche vliegmachine in zee neer ta schieten. Onze scheepvaart. Het ss. „Nieuw-Amsterdam" is gister middag 12 uur Galloper gepasseerd, begeleid door de sleepbooten „Roode Zee" en „Thames". De „Thames'' is teruggekeerd met het ss. „Rotterdam" van de N. A. S. ML Hei ss. „Rijndam" van dezelfde maat schappij zal ook door sleepbooten wor den vergezeld. De gemonsterde bemanningen van de te Rotterdam liggende stoomschepen „Ca ledonia" en „Otis Tarda", zijn gisteren morgen aan boord gegaan om te Varen. Zij waren hiertoe besloten, indien de schepen bij idvag zouden vertrekken en elkander 'Oonvoyeeren. op de reisi naar de Oostkust van Engeland. Toen zij ech ter op den vast ges bekten tijd aan boord worden, totdat de inval' van Rutledge er een opzienbarend einde aan maakte. Ook de dansavonden, die Frederik Markley er eens per maand had belegd, kwamen aan den dag, en fel gegispt als een oorzaak van de religieuze en moreele inzinking waartoe d© instelling gekomen was. De oommissie adviseerde, dat het beheer van het College volkomen zou gereorganiseerd worden; deze verandering werd onafwijs baar geacht, zou het Wellington College blijvend staat kunnen maken op den naam van een Christelijke instelling. Het rapport had een snelle en ingrij pende uitwerking. Prof. Gilman werd on middellijk afgezet, zijnde onbekwaam om voorganger te wezen in een Christelijk onderwijs-instituut. Aan Older en drie an dere professoren werd in overweging ge geven hun ontslag te nemen. Tevergeefs pleitte Dr. Miller voor hem. Tevergeefs poogden enkele leden, die zich weinig met het College hadden bemoeid en een afkeer hadden van het forscbe Christen dom van Rutledge, de leiders te redden. De overgroote meerderheid was nu een maal volstrekt besloten, de zaken radi caal te herstellen. Older trad af, en een nieuwe voorzitter. Prof. Richard Stephard werd gekozen,, verschenen, waren ct© officieren van Ale zo stoomschepen niet aanwezig, zoodat van een Vertrek niets gekomen is. Do mailboot „Prins Hendrik" is te Vlissingem op Lijfd binnengekomen met 78 passagiers, onder wie de Belgische minister Poullet. Er 'waren 458 naai Lak ken aan boord. De „PalembangCI De „Rotterdam" van de Holland-Ame- rika-Lijn, dat gisterenavond van zijn thuisreis aan den wal gemeerd lag, bracht de equipage mede van de gezon ken „Palembang." .Een menigte familie leden en vrienden verbeidden de aan komst Van do geredden mei begrijpelijke blijdschap. Kapitein Visser, gezagvoerder van het verongelukte schip, weigerde, in overeen stemming met de directie van den Rot- terdamsChen Lloyd, om ook. maai' een Woord over de scheepsramp mede te cfeelen aan de hem wacfltende verslag gevers 'der dagbladen. En op den stei ger herhaalde hij nog eens tegenover de leden der bemanning: „geen woord, Voor je voor den Raad van de Scheep vaart komt. Toont je mannen!" D e „Utr ech t". De Levensverzekering-Mij. Utrecht zal' voor een millioen op de nieuwe staats- leening inschrijven. Suiker en suikerhoudende goederen worden tij delijk niet ten uitvoer toegelaten. Een onderzoek betreffende de binnenlauid- sche suikervoorziening wordt ingesteld. Afschaffing van tollen op Walcheren. In de vergadering, wel ke gisteren te Middelburg werd gehou den op initiatief van het bestuur der Verl een iging tot bevordering van het Vreem delingenverkeer in Walcheren, waren aan wezig, de heeren Blum, van Niftrik en Sprenger, leden van Ged. Staten en ver der een groot aantal' burgemeesters, secre tarissen, raadsleden en leden van het pol derbestuur van Walcheren en enkele an dere genoodig!de heeren. De vergadering werd voorgezeten door den heet H. J. G. Hartman, voorzitter van Vreemdelingenverkeer, die betoogde dat de afschaffing van tollen beschouwd wordt als een der zaken, die het Vreemde lingenverkeer bevorderen. Deze kwestie is meermallen in den boezem van het bestuur besproken, maar er kwam wei nig van naar buiten. Thans bleek echter het gevoelen algemeen dat een belemme ring van het verkeer als die, welke de tollen opleveren niet mag blijven voort bestaan en wat tot nu toe ondervonden is, heeft getoond, dat het thans het goe de moment is en de omstandigheden rijp zijn voor een actie in dezen. De ver schillende colleges van B. en W. op Wal cheren verleenden hun medewerking en uit de talrijke opkomst blijkt het groote gewicht van deze zaak en de belang stelling welke zij inboezemt. Spr. stelde voor de volgende drie pun ten aan de orde te stellen: le. het principe der afschaffing van de tollen; *2e. de schadeloosstelling aan de thans tot heffing gerechtigden en 3e. de wijlze, waarop de middelen moeten worden verkregen, om tot die schade loosstelling te geraken. Uit de verkregen opg'aven blijkt, dat alle tollen in Walcheren over 1913, 1914 die Rutledge had vervangen, toen deze zijn studiën in Europa voltooide. Ook Allan zelf werd in het Dagelijksch Be stuur gekozen, in de plaats van Dr. Miller, die ook gedwongen was, heen te gaan. De breuk tusschen Kerk en College "werd hiermee ten volle hersteld, en een nieuwe wetenschap lichtte aan over het wetenschappelijke centrum van Christelijk lowa. Terwijl deze dingen plaats grepen, hield Allan zich bezig met huisbezoek. Hij bracht een bezoek aan de kinderloos© "weduwe uit Duitschland, wier dochter eenigen tijd geleden overleden was; en ontmoette er Marie Markley, met wie hij vervolgens naar huis wandelde. Rutledge die haar ;in langen tijd niet gezien had, vroeg haar, waar haar broeder Frederik vertoefde. „Hij- is naar Texas voor een verzetje", zei ze treurig. „Fred is lang niet gezond, en er is iets wat hem verschrikkelijk hindert". „Ik geloof, dat uw broeder bezig is zich voor te bereiden op een algeheele verandering van 2ijn leven", zei Allan, en vertelde haar van zijn laatste ont moeting met Frederik. „Ik hoop ook, dat hij spoedig zal' in en 1915 gemiddeld per jaar f 16.118,17 hebben opgebracht. De berekeningen in de verspreide brochure, die berekend zjjn op een opbrengst van f 16.500, zijn dua nog aan den ruimen kant. Bij acclamatie beantwoordden de aan wezigen de eerste vraag bevestigend. Do tweede vraag wil de voorzitter beantwoor den met het plan om de lichamen, dia thans tol heffen een kapitaal te verstrek ken waarvan de rente gelijk staat met de tolopbrengst van thans. De heer Bluim vraagt of er 'wel reke ning is gehouden met de vermindering der opbrengst in de laatste jaren; waar mede- het dikwijls minder goede onder houd verband houdt. De heer van Niftrik acht het wensche- lijk, het onderhoud in een hand te bren gen van een centraal lichaam. De heer van Rerlekom wees op- do moeilijkheid om de kosten door de ver pachters op goede wijze op de pachters te doen verhalen. De heer Dumon Tak vraagt of de heel) van Niftrik bedoeld h-eeft (ook de tol-, vrije wegen. De heer van Niftrik zegt, dat hij al thans de intercommunale wegen bedoelde. De heer Paap vreest, dat er gevaar is, dat bijv. de ambachtsheer van Koudekerk» bij persoonverwisseling zijn onderhouds plicht niet zal kunnen blijven vervullen; en dat bijv. de commissie van den weg SerooskerkeVrouwepolder hare ver plichting niet zal nakomen. De heer F. J. Sprenger meent, dat daarvoor geen gevaar bestaat. De heer Adriaanse, houdt een pleidooi voor het brengen van het onderhoud on der het beheer der Provincie en meent, dat steeds meer gedaan is voor andere deelen der provincie, dan voor Walche ren. De voorzitter beantwoordt de verschil lende sprekers. De vermindering in do opbrengst is niet van beteekenis, de kwes tie aangeroerd door den heer van Nif trik betreft meer het onderhoud ©n dit heeft het bestuur niet besproken. De on derhoudsplichtigen kunnen toch zeker ver plicht worden tot goed onderhoud. De heer van Niftrik zet nog nader zijn bedoelingen -uiteen. De heer jlir. mr. A. A. van Doorn; van Koudekerk© zegt, dat hij de tol' niet heft ate ambachtsheer van Koudekerk©, maar krachtens een octtooi, dat in 1841 aan zijn grootvader weid verleend. De voorzitter is niet ongeneigd, indien de vergadering daartoe den wensch uit spreekt, te trachten het daarheen te stu ren, dat de Provincie het onderhoud op zich neemt. De heer Blujn zegt, dat hij! bedoekte een vergelijking met drie jaren, bijv. 10 of 20 jaar geleden. De heer van Gelderen zeg1, dat voor den Polder de opbrengst juist is toege nomen, deze spreker betwijfelt of de lollen wel- zoo nadeelig op het Verkeer wei-ken als wordt voorgegeven. De heer Blum wijst erop, dat in 1911 de Staten een verzoek om de wegen in onderhoud te nemen hebben afge wezen en hij denkt dat het weer zoo zal gaan, een andere weg is dus verkieselijker. De heer van Niftrik zegt, dat het zijn bedoeling niet is, dat de afkoopsom men niet worden verdeeld over ver schillende corporaties, maar te samen aan de provincie die dan wellicht iets moet bijleggen. De heer Allaart zlogt, dat de raad Van Ritthem de voorwaarde stelde, dat het zien, hoe hij bezig is zijn leven te ver woesten. Ik heb veel en ernstig voor Frederik gebeden. Hij was toch een goe de jongen. Maar in gezelschap als van James White en zulke jongens is hjj on der verkeerde invloeden gekomen. O, ik heb zoo vaak gewenscht, dat u een paar jaar eerder -in Wellington waart gekomen. Dat zou Frederik's redding zijn geweest". „Ik geloof, dat God bezig is uw giet beden te verhooren", hernam Allan aan moedigend. „Ik heb altoos hoop voor de dwalenden als zij' inzien, klat zij" dwa len, en ik geloof inderdaad, dat uw broe der nu ziet, op hoe dwazen weg hij was. Als hij uit Texas terug is, wil ik nog eens ernstig met hem spreken". „Hij zal nog wel een maand of zoo weg blijven. Toch geloof ik niet, dat het ver blijf in Texas hem veel baten zal. Wat hij noodig heeft is geen verandering van klimaat, doch een verandering van hart". „Ik verheug mij erin", zei Allan na een pauze, „dat uw vader weer ter kerk gaat. Stanford heeft jnjj- verteld, dat hij niet meer zoo bitter is". (Wordt vervolgd.) ■i i i

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 1