No. 148 Donderdag 23 Maart Il)l« 30e Jaargang A. L. ABRAHAMSE. Feuilleton. De Groote Oorlog. OVERWINNING. Zeeuwsche Stemmen. Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ - L. BURG. Drukkers: 3osterbaan Le Cointre - Goes. BERICHT. Zij, die zich met ingang van 1 April a. s. op „De Zeeuw" abon- neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers^ gratis. De Zeeuw beveelt voor de gemeen teraadsverkiezing te Wissenkerke op 24 Maart e. k. aan den heer Schiermonnikoog. Wij naderen de vijfhonderd Heden verantwoorden wij wederom met blijdschap f2,50 gevonden in het zakje in de Geref. kerk te Kruiningen, ons bezorgd door den heer Minnaarf l van A. G. te S. en f0.50 van N. N. te M. beide giften door bemiddeling van firma Dhuij; f0.50 van W. te 'tZand. Totaal met het voorgaande f471,775. Hartelijk dank. Elke gift, zelfs de aller kleinste, is welkom. Nog f1710 is noodig. Idenburg. Do gouverneur-generaal Idenburg is af getreden en bevindt zich reeds op do terugreis. Wij verwachten dat de indi- siche bladen, van welk© kleur ook, .hem, den lof zullen meegeven van een uit nemend magistraat, die gedurende de zes jaren van zijn bewind onze Oost-Indische bezittingen met wijsheid en klbek beleid heeft bestuurd, met tact, somwijlen met kracht de o-pkomende partijschappen lieeft beteugeldhandel en nijverheid bevorderd, en tal van belangen gediend; zoodat hem de achting en de dankbaarheid zoo van de hJoogst-fgepl'aatsten als van den gering- sten inlander zullen volgen. De Chr. pers, de Zendingsvei'cenigingen, de Kerken, zullen hem tevens dank we ten, dat hij! van zijn hoogen zetel1 al die jaren zich den Christeiinaam niet heeft geschaamd, en de belijdenis van zijn ge loof en de eere van zijn Heiland heeft hoog gehouden. Zonder misbruik te maken van zijn macht, heeft ,hij, waar 't kon en pas gaf, ook bij zijn ambtenaren aangedron gen op eerbiediging, niet alleen van .de •zeden der Mohamedaansche bevolking, maai' ook van 't geloof van het Chris telijk volksdeel. Indien, hetgeen verwacht mag worden, graaf van Limburg Stirum de voetstap pen van dozen zijn voorganger drukt, zul len onder Gods zegen, Java en de Bui tenbezittingen, zoo stoffelijk als geeste lijk, hier wèl bij' varen. 9 Domburg. De Minister van Oorlog heeft in ant woord op een vraag van liet Kamerlid v. d. Voort van Zijp in betrekking tot de schade te Domburg aangericht aan particuliere eigendommen door mijnen, geantwoord, dat die schade slechts ver goed wordt, wanneer van tekortkoming bij de militairen blijkt, of ook wanneer de getroffene die schade niet of niet ge heel zal kunnen dragen. In dit antwoord ligt een gToote on j' billijkheid. De mijnen zijn aangelegd in te, 't belang van het vaderland dus van ons al- temaal. Wanneer die mijden losspoolen gp.'ligt hiervan de schuld niet bij hen, die er de dupe van zijn, maar zijd er andere oorzaken in 't spel. Dat is een quaestie sleeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG, Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post Losse nummers.» 1JW „0.03 Prijs der Advertentiën 15 regels f 0.50, iedere regel meer 10 ct. 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 1—10 regels ƒ1. iedere regel meer 10 ct. van risiqo. Nu gaat 't niet aan om de schade dopr do mijnen in een plaats, aangericht te verhalen op hen, die de schade leden; doch behoort die te wor den* verhaald op het algemeen. Immers dc mijnen strekken tot nut van het algemeen. De opvatting van den Minister van Oorlog is in allen deele aanvechtbaar. Een proces tusschen partijen zou, dunkt ons, niet in het voordeel van den Staat der Nederlanden uitloopen. Laat de Tweede Kamer trachten dit den Minister nog eens duidelijk te maken. Drie palstaanders. De bevrediging, de vrijheid van on derwijs, de vrije school regel het komt)! Maar dat zal nog veel Otrijd kosten. Dit bleek deze week nog, toen een drietal schoolmannen zich te Amsterdam niet al te gunstig over de beweging uit lieten. Het waren de lieeren Kappeyne, Otto en Eerdmans. Kappeyne, de traditie van zijn naam en van wijlen zijn oom getrouw, kwam er rond voor uit op het gebied van het onderwijsvraagstuk erfelijk belast te zijn, do oud-liberale meening te zijn toege daan dat de Staat nooit een penning voor het hijzonder onderwijs had moeten geven, en in beginsel' tegen subsidie aan bijzonder onderwijs te wezen. Otto, het liberale oud-schoolhoofd, noemde het subsidie-stelsel voor het bij zonder onderwijs fataal slecht en vorder de verscherpt Staatstoezicht. Men weet, dat deze hoer goedkeuring door den Staat van liet leerplan der vrije scholen verlangt. Eerdmans, nog scherper, Idaagd© over do kosten. Wat zal dat 'n.geld kosten, als wij 't bijzonder onderwijs moeten gaan bekostigen op denzelfden voet als lief openbare. Het wordt een opoffering onzer zijds Waarvan wij niet beter zullen wor den! Men psoeft uit deze woorden de te leurstelling van dit drietal over den loop dien de bevrediging genomen heeft. Zij zullen in de Kamers nog lang1 ge noeg tegenstribbelen, is te denken. De vrijzinnigheid wist blijkbaar wel, wat ze deed om in de drie tusschentijd- sche vacatures, in de Tweede en Eerste Kamer deze drie palstaanders in te schui ven. Eerdmans in de Tweede-, Kappeyne in de Eerste Kamer, zij zullen de echo's van '78 nog wel eens doen klinken. Maar helpen zal 't niet veel. Een verhaal uit het kerkelijk leven van Noord-Amerika. door v. d. M. Nadruk verboden. 50) - terstond na deze korte, doch ontzag lijk diepen indruk makende toespraak, re zen allen op en ging kapitein Bryan hen voor in gebed. Deze Bryan was zeekapi tein geweest, en zijn gebed droeg er do teekenen van in het gebruik van termen, aan de zeevaart ontleend. Hij smeekte den grooten Loods van het schip des Evangelies, de kerk veilig te sturen door de branding der wereldzee; hij bad, dat 'God meer mannen mocht verwekken als Rutledge, die het middel konden zijn om velen te redden van den dood der ver zinking in de wateren der zonde. Toen Bryan zijn gebed geëindigd had, 'werd het -incident-Rutledge gesloten en de verdere rapporten afgehandeld. Maar het scheen dat de Conventie met een nieuwen geest bezield was. De tegen standers van Rutledge begrepen terdege, LXXII. De 16e Maart van het jaar 1916 is een belangrijke datum in Zoel and's1 his torie. Hebt ge dien dag wel als zoodanig! aangeteekend Hij Verdient, zoo niet met gulden dan toch met zilveren letteren geboekstaafd) te worden in de geschiedrollen van ons gewest. Met al den eenvoud en met af de stilte, die passen in Mezen vreoselijkenl oorlogstijd, in welken de belangen van geheele lauden en volkeren op het spel Staan, is de verbindingsweg tusschen Lergen op Zoom en onze provincie langs den spoordam op genoemden datum voor liet publiek opengesteld en in gebruik genomen. In het oog van hen, die do pionnen, dat hun (dagen geteld waren. En het einde van dezen dag was een receptie, waai- de predikant van Wellington van alle zijden gehuldigd werd, en men hem overvloed van medewerking beloofde. Onder hen, die Allan de hand kwamen drukken, was ook rechter Grayson. „Ik wensch u geluk met de resulta ten van dezen dag. De verhoudingen in Iowa zijn erdoor omgekeerd. Eén rede slechts heb ik in tmijn leven gehoord, die deze nog overtrof: dat was uw pro- motierede in onze Hoogeschool. Herinnert ge u die nog?" Allan wist er nog alles vanEn hij miste Grayson's dochter, die bij die ge legenheid op hem was toegeloopen, om hem geluk te wenschen, maar die nu nergens te zien was. „Kom vanavond bij ons soupeeren," hernam Grayson. „Nelly zal verheugd zijn, u weer eens te zien." En Allan had gretig toegestemd. Doch even later kwam het telegram, dat hem naai Wellington terugriep. ,Hij veront schuldigde zich dus telefonisch bij Gray son en vertrok met den avondsneltrein naar zijn woonplaats. In spijt van Allan's overwinning had den zijn vijanden toch nog een kléine hoop. Zij kónden nog niet gelooven, dat op het groote wereldsohaakbord Volgen, is 'teen gebeurtenis van niet noemens waard belang, maar vooral voor den Zeeuw, die van zijn prilste jeugd af opgevoed is als strijder tegen het water, die opgegaan is in d reuzenworsle- ling, om do vruchtbare landouwen aan den wreeden waterwolf te ontrukken en steeds hechter aan den vasten wal te kluisteren, is 'teen feit van gewicht. Hij is immers weer een stap Verder op den weg, die van het isolement af leidt! Wat dit beteekent zal het jonger© ge slacht duidelijk zijn, als ik een en ander uit do geschiedenis opdiep, dat een beeld geeft uit het loven in vroegere tijden. De studie van mr. Polman Kruseman, Üen geleerden secretaris van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschap pen geeft veel licht. Onze voorouders; zegt hij, haddon wei nig behoefte aan afwisseling en begaven zich niet of slechts hij uitzondering bui tenslands. Het tegenwoordige haken naar veran dering en ontspanning, de reislust en het sportvermaak waren hun vreemd. Maar, dat geloof ik graag. Ze hadden de gelegenheid niet! Zonder als pleiter op te willen treden voor de abnormale verhoudingen aannemende reislustigheid van onzen modernen tijd, mag ik er toch op wijzen, dat zij geen last hadden Van een gelegenheid, die hen dieven wilde maken. Openbare verkeer middelen in den mo dernen zin van het woord bestonden er immers niet. Zelfs was in ons gewest, bij gebreke aan kanalen, de trekschuit nooit inheemsch geweest, welk vaartuig in de 18e eeuw het snelste vervoermiddel was, daar wegens de mulle zandwegen zelfs een rijtuig met vier paarden een trekschuit op den duur niet kon bijhou den. Het Verkeer met Holland geschiedde per beurtschipper. Onn.vodig te zeggen, dat de invloeden van weder en getij niet bepaald geschikt waren, om een gero- gelden dienst te bevorderen. Dat de passagiers zelf voor hun eten en drinken moesten zorgen, heeft men z'n grootouders misschien wel eens hoo- ren 'Vertellen. Men kon zich ook van veer tot Veer per Steigerschuit laten ovterzet'.en en ver dei' over land reizen; dat was de zeker ste, schoon tevens kostbaarste wijze, maar bracht ook zijin eigenaardige bezwaren mede. Zoo leest men ten aanzien van het Veer over het Sloe tusschen Wal cheren en Zuid-Beveland: „Evénwel vertrekt men best van één uur voor tot eeu uur na bet hoog Water, wijl men anders1 door de slikken en schorren voor den Zuid-Bevelandsoben wal moet 'wandelen. In den winter isi het echter, wanneer het eenigen tijd ge- jVroren (heeft, dikwerl verkieselijker het laagWater ter overvaart te kiezen, om dat de veerschuiten de Kil alsdan niet kunnen inkomen en door drijlfijsi belem merd worden." Beseft g(e nu wat bovenbedoelde ver aarde verbindingsweg voor ons gewest beteekent? De eerste verbetering in liet verkeer kwam in den Fran-.chen tip tot stand, toen voor militaire doeleinden groote wegen aangelegd werden. Postwagens, pietjeswagens en diligences volgden el kaar op als' kleine en geleidelijke vér- lieteringen, maar een nieuwe tip brak aan, toon in 1816 de eerste stoomboot te Rotterdam aankwam. Hoe 't met den postdienst gesteld was, laat zich gemak kelijk raden. B.v. om van den vasten wal Middelburg te bereiken, vertrok een post kar van Bergen op Zoom naar "tie „Eendracht", waar men met een schuit of veerpont werd overgezet naar Tho- len; dan ging hot per kar van Tholen naai- Scherpenisse, per steigerschuit naar Ierseke, per postkar over Goes naar het Sloe, per zeilschuit of roeiboot naar Walcheren, eindelijk per postkar naar Middelburg. Onder de allergunstigste omstandighe den duurde dit trajectzeven uur. Doch gelukkig, reeds de 19e eeuw werd „de eeuw der snelheden!" En overal werd deze leuze gehoord „Kielen, wielen, rand om 'tland", naar een dichterlijke omschrijving bedoelende: „Dat zeevaart bloei', dat land- jb o u w tier' En dat de waterstaat bestendig Der stroomen loop bedwinge en [stier'.'.' Nu is die leuze zoovvat vergeten, al werkt het streven, dat er in opgesloten ligt, nog eeuwen na. Vooral in 1848 zijn de wegen veel verbeterd. Van Vele med- dergeulen zijin toen flink verharde grint wegen gemaakt. En do waterwegen wer den ook niet Vergeten. Het kanaal van Zuid-Beveland is oen cadeautje geweest Van 1866. Een uitgebreid verlanglijstje lag in die dagen gereed. Zeeland moest en zou uit zijn isolement verlost .worden. Het volk zong b. v. 1 11 i i I i I Men wil ons land in tweeën scheiden, Van Middelburg naar Venlo ripen,; Het Sloe en Oosterscbelde dig ten •enzoovoorts'. De hand werd aan den ploeg gesla gen, doch 'tging niet zoo gauw, als men gehoopt had, In 1872 eindelijk jubelde men in Mid delburg „Thans1 is ieder opgetogen, Nu het spoedig waarheid (wordt, Dat het weldoend stoomvermogen Dok door Walchrens beemden snort, En zijn spoed Loven doet. Si iiJj il De gebeurtenis' had betere herdenking dan dit kreupelvers verdiend, want de verlossing van Zeeland uit zijtn isole ment was een feit met vérstrekkende ge volgen. De dam tusschen Zuid-Beveland en Noord-Brabant bleef een voorwerp van de aanhoudende zorg der bewindvoer ders. Reeds een halve eeuw gjeleden heeft men getracht ook een .verbinding voor rij- en voertuigen te verkrijgen. In 1867 is. er nog vanuit Bergen op Zoom werk van gemaakt. Maar 'twas een duur grapje. Minstens een ton! De minister krabde zich achter de ooien en lapte het voorstel aan iz'n laars. Latere pogingen leden eveneens schipbreuk. De voorstanders lieten zich echter niet ontmoedigen, en ze hebben tenslotte overwonnen. De verbindingsweg ligt er nu. Is 16 Maart 1916 nu geen belangrijke datum in de geschiedenis van ons ge west? Nog een slap je, en dan zal de al hun macht en invloed zóó vlug en zóó volkomen zou zijn verdwenen. Zij wachtten het oogenhlik af, dat de groote meerderheid der afgevaardigden was ver trokken; toen overhandigde Older een voorstel', waarin aan de vergadering werd verzocht, de Wellingtonsche quaestie voorshands te laten rusten, om op gele gener \tijd ide actie te hervatten. Dit fraaie voorstel berustte op het geheime vermoeden, dat llutlédge, het onophou delijk gestook moede, uit eigen aandrift zou heen gaan. Maar Older had er niet op. gelet, dat de gevreesd© Stanford nog ter vergadering was. Deze liad een der- gelijken noodsprong nog verwacht en zich er op voorbereid. Zoodra Older was gaan zitten, sprong Stanford dan ook op; hij zette alle hijzaken terzijde, bracht den strijd op het terrein van den vijand over en opende een heftigen aanval' qp het tegenwoordige beheer van het Wellington College. „Wie durft ontkennen, dat daar ge speeld werd!" riep hij .uit. „Is het een misdaad, zulk duivelswerk aan den dag te brengen, juist omdat bet een Chris telijke instelling geldt?" Voortgaande, wees hij er op dat de gemeente van Wellington unaniem met haren leeraai) sympathiseerde, en dat hij het was, die dam niet langer liet. water der Schelde, maai' aan weerszijden gelegen polders séheiden. Helaas, het toerisme zooals we dat vóór den oorlog gekend hebben, bestaat niet meer. Brit, Germaan en Amerikaan ontmoeten elkander in Zeeland niet meer in reiscostuum en gewapend met hun Baedeker. Maai' straks komen ze weer Als 't vrede is KEES VAN DER MEEiR. Beknopt overzicht van oen tosstand. Amerika lanceert blijkbaar gaarne vre- desberichten,. i Zoo heeft men gisteren voor 'de ztoo- Véelste maal een verblijdend gerucht uit Washington mogen opvangen. We legden er echter nogmaals den na druk op, dat aan dergelijke geruchten geen al te groote waarde moet gehecht worden. Ze hebben reeds zóó \aak valse! ie hoop gewekt, dat we zo met het grootste (voorbehoud aanvaarden. Dat het bericht van gisteren onbe trouwbaar was, moge blijken uit vrat de Engelsch© pers nu zegt: Och, die Amerikanen houden zich weer eens bezig "hiet de bespreking Van de Vredesvooruitzichten 'tZijn echter vredespraatjes van nul en geener waarde, zegt ze. Ze schijnen 't gevolg te zijn van verschillende fac toren, b. v. het herhaald mislukken van de pogingen dor Duitschers voor Verdun, de berichten van inwendige troebelen in Turkije en van de vredesbogeerte aldaar verder de berichten over toenemenden ooononiischen druk in Duitsohland. Men vlei© zich dus vooralsnog niet met de hoop op een spoedigen vrede. Er wordt nog meer geduld, berusting en geloof Van ons gevraagd. Geheel mislukt 'is 'de aanvai der Duit- schers bij Malancourt en Avocourt dus niet. Er blijkt inderdaad succes behaald le zijn door hen. Zelfs zijn er 'n goed© 2500 man gevangen genomen. De Duitsebers pogen hier, op 17 KM. van Verdun door den pas van Montre- ville vooruit te gaan ten einde de ves ting van die zip© te naderen. Het Duitsohe optreden heeft een drie ledig doel: den Eransohen linkervleugel in te drukken, de verdediging van Béthin- court en Mort Ho mme te belemmeren en door de engte van Montreville, die tus schen twee heuvelruggen loopt, de stad Verdun en do fortenlinie op den W. Maasoever te naderen. Aan de Grieksche grens, ten Z. van het Doiran-meer is voor ©enige dagen, voor de eerst© maal een bolsing voorgekomen tusschen Duitsch© 'en" Fransche troepen, waardoor de strijd daar, in Macedonië, begonnen is. "Beide partijen waakten.. 't Was nog maar een voorpostengevecht, doch hieruit blijkt niettemin, dat maar een klein vonkje noodig is, om oen uit-' barsting te veroorzaken. Men verwacht nu spoedig weer verhoog de activiteit op den Balkan. De Oostenrijkers toonden ook wat meer leven. Enkele hunner vliegers; bombardeerden Walona. Op bet Oostelijk ooriogsterrein breiden de Russen hun offensieve beweging blijk- haar nieuw leven gegeven had. En hij besloot „Het is alleen het College dat rust noodig heeft en ik stel' voor, dat deze Conventie een commissie benoeme, die de zaken te Wellington rechtvaardig on derzoekt en /de resultaten van haai; onderzoek in een publiek rapport neer légt." In machteïooze woed© zag Older met zijn trawanten dit voorstel' ondersteund en toen het aangenomen was, werd ter stond de gewenschte commissie benoemd Stanford was in de wolken over deze nagekomen overwinning en toen hij er den volgenden dag Rutledge verslag van deed, riep hij1 uit: „Wij hebben het einde nog niet gtezien, dominé! Het zal' Older zwaar liggen, dat hij', in u[W arbeid den bloei van Chris tus' gemeente wilde tegenhouden." XXIII. Toen Older naar Wellington terug keerde van de kerkelijke vergadering, moet hij wel het gevoel hebben gehad van een Haman, toen deze veroordeeld was om opgehangen te worden aan zijn eigen galg. De man, die een put had gegraven voor zijn vermeenden vijand, was er zelf in gevallen. Ru,tledge was de held van den dag geweest, en Older kon zich ervan overtuigd houden, dat hij zijn invloed in de Conventie verspeeld had, ja zelfs begon hij al te vreezen voor de naaste toekomst. Want binnen weinige weken toog de Commissie van onderzoek te Wellington aan het werk, en zeer beducht zag de President-Curator haar resultaten tege moet, daar hij zich meer had bezig ge houden met het drijven van kwade po litiek in 'de kerk, dan met het behoor lijk en ernstig beheer van het College. Zóózeer vreesde Older een vernietigend vonnis, dat hij tenslotte zichzelf dwong tot een bezoek bij Allan, om diens hulp in te roepen. Allan was niet weinig verrast, den vroeger zoo hooggevoelénden kerkvoogd dus zich te zien vernederen, en hij had werkelijk jnet hem te doen. Maar het was nu te laat voor de heeren van het College, om van den langgeplaagvlen pre dikant nog bescherming te verwachten. „De commissie die de Conventie be noemd heeft, moet nu de belangen van het College behartigen, mijnheer Older." «iu, i J m imü £Worat vervolgd.,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 1