No. 144 Zaterdag 18 Ulaart 1916 30e Jaargang EERSTE BLAD. De Groote Oorlog. Oit de Pers. Binnenland. Oit nummer bestaat uit twee bladen Watersnood. ff ff Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ - L. BURG. Drukkers: Oosterbaan Le Cointre - Goes. BERICHT. Zij, die zich met ingang van 1 April a. s. op „De Zeeuw" abon* neeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Wij ontvingen nog voor de slachtof fers van den Watervloed: Van M. de B. te Goes flO; door tus- sChenkomst van boekh. Fajioy van P. te St. Laurens f'2; van Tip-Top1 te Axel 15van eenige kinderen der Chr. school te Aagtekerke f 4,15van A. M. A. netto- opbrengst Zanguitv. Chr. Zangver. Excel sior te Waarde op 8 Maart 1.1. f 10,50. Totaal mot inbegrip van de reeds vroe ger verantwoorde bedragen f2139,56. Schiermonnikoog. Met hartolijkeii dank ontvingen wij door bemiddeling van den heer Le Cointre van P. te Goes fl en van N. N. te Kloetinge fl. (Een gift van ,,L." in een onzer vorige mommers berustte op een misverstand, en vervalt derhalve). Voopts van mevr. N. B. te 's Gravenhage f2,50. Totaal f 450,62A In Het Chr. Schoolblad verant woordt D. meerdere giften uit Zeeland voor Schiermonnikoog ontvangen; onder anderen J. v. H. te Grijpskeite f50. 11. schrijft er bij': Nog van velen wordt antwoord en zending verwacht. Men late niet te lang wachten. Schiermonnikoog, „het bolwerk van het modernisme in het Noorden", moet zijn opgericht toeken te gen den geest die vain Christus afvoert, met onze hulp mogen behouden". Een vrijzinnig Kerkblad schreef in Augustus van bet vorige jaar, toen met den schoolbouw een aanvang was ge maakt „Vrijzinnigen wij doen een be roep op u. Schiermonnikoog is genoemd een bolwerk van het modernisme in het Noorden. Welnu, ons bolwerk moet hecht en sterk zijn, nu sterker dan ooit te Voren". Welnu, dat gunnen wij den vrijzinnigen wel, mits de Chr. school aldaar- slechte bloeden moge. Het (on)geval—DeUong. De leiders in de openbare-onderwrjs- woreld hebben zich hoogst berispelijk uit gelaten naar aanleiding van de quaestie- Dle Jong. Men weet dat de onderwijzer De Jong in vrije liefde dus zonder wettelijk hu welijk, samenleeft, en daarom door den Amsterdamschen gemeenteraad werd ge schrapt van de lijst van benoembaren bij 't openbaar onderwijis. Dlezo goede maatregel is door den „Bond" iafgekeurd in een recpiest aan den Raad. Tevens hebben enkele onder wijze rsorgianen bet voor den heer De Jong opgenomen. Meerderen vonden zelfs in vrije liefde heelemaal niets onzedelijks. Een staatkundig unie-liberaal blad Het Vaderland, redacteur de heer Rood- hjuijzen, lid der Tweede Kamer en oud- leeraar bij bet Middelbaar- Onderwijs, flphtte „dat menschen die in vrij huwelijk leven even braaf en zedelijk kun.- nen zijn als de onder den Burgerlijken Stand aaneengesmeden". Het Hoofdorgaan der Openbare Onder wijzers sloot zich hierbij aan. Het schreef „Vrije verbintenissen kunnen even respectabel zijn als wettige huwe lijken, maar het groote publiek heeft er nu eenmaal op tegenDie beste op) lossing zal wel zijn dat de betrokkene tracht over zijn beginselbeZwaren heen te etappen. (Hij en zij) zullen niet min der vostgeschakeld zijn in lief en leed tó hun gang naar 't Stadhuis dan daar voor. Mogeljjk zelfs meer, omdat een van hen een principe heeft willen ten offer brengen voor 't wettelijk bezegelen van den bestaanden band". Welk 'n. cynisch taaltje'. Welk 'n mal begrip van zedelijkheid spreekt er uit! Wat 'n bedenkelijke opschuiving spreekt er uit naar de leer dat „deugd en on deugd hebben stuivertje gewisseld". En wat 'n ondermijning van de openbare school komt er bij aan het licht.' Inderdaad, het geval-De Jong wordt voor de openbare school een ongeval; en dat nog wel' door toedoen van de opienbare onderwijzers zeiven. De taak der vrouw. Nu er zooveel stemmen uit vrijzinnige kringen opgaan, om, met miskenning van dc roeping der vrouw haar meer dan noodig* is man het openbare leven te doen deelnemen, kan het zijn nut heb ben het 'volgende citaat te lezen uit een brief van den beroemden Amerikaaiischen volksprediker T. de Witt Talmage, ge richt aan zijn zuster: Mijne zustor! laat u niet verbijsteren of in de war brengen door die menschen, die meenen, dat. het huishouden en dé opvoeding der kinderen een te onbetee- kenende loopbaan is voor een vrouw, en die van u willen hebben, dat gij u meer openbaai- beweegt en op de podiums u zult laten zien en hooren. Daar zijn vrou wen, die een bepaalde roeping hebben voor buitenshuis en geloof heusch niet, dat ik zal duiven spotten met haar be langrijke roeping. Maar mijn meening is, dat de vrouw, die haai- man sterkt tot het welk, dal hij op deze aarde te doen heeft, en die haar kinderen zóó ver brengt, dat zij een nuttige positie in de maatschappij bekleeden, méér doet voor God en voor de menschen en voor haai- eigen geluk, dan wanneer zij gestaan had op alle po diums hier te lande en het hoofd was geweest van honderd bewegingen. Mijn moeder heeft nooit op de Zen dingsbijeenkomsten een redevoering ge houden, en ik weet niet of zjji er zelfs den moed toe zou gehad hebben om vóór of tegen te stemmen zóó bescheiden was zij; maar zij. heeft haar John opge voed, die nu sedert veertig jajren in China en Amoy het Evangelie heeft ge predikt. Was dat niet veel' beter en meer der'? Vergelijk zulk een vrouw met een van die haffiauwvaJlende, altijd poseerende, lichtzinnige, getrouwde coquette's uit on ze nieutw-modische salons Wat de wereld tegenwoordig noodig heeft, dat zijn ongeveer vijftigduizend echte ouderwetsche moeders, vrouwen die het weer kunnen toonen, dat er geen grootscher, machtige!' en verhevener in stelling qp aarde is, dan wat wij gewoon zijn „ons thuis" te noemen. Daar zijn thans nog wel veel goede en Jtrouw© vrouwen en moeders, mis schien meer dan er ooit zijn geweest; maar Men zij oppassen: want daar zijn tegenwoordig dingen in de lucht, die de vrouwen zouden willen doen gelooven, dat haai- voornaamste terrein van in vloed buitenshuis is, in plaats van bin nenshuis. f iie „Tubantia." Het verhaal van een dei- geredden. De kunstschilder, Herman Gouwe, die aan boord van de „Tubantia" naar Span je vertrok en gered werd, vertelde aan de redactie van de Maasb., dat toen om half drie het schip getroffen werd, de passagiers onmiddellijk door den scheeps hoorn weiden gewaarschuwd. De paniek was over het algemeen niet erg, doch het uitlaten van de sloepen liet te wenschen over, daar de bemanning hierin niet zeer bedreven scheen. De sloep, waarin Gouivve zat, werd zoo scheef te water gelaten, dat een der in zittenden over boord viel', doch later ge red werd. Men zag nog lang het zoeklicht over net water gaan. Ook onze zegsman nam met absolute zekerheid waai-, dat het schip getoype- deerd wend. Met andere opvarenden weid lót door de „Breda" opgenomen. Om half vijf was de zee kalm en het weer goed, terwijl de maan helder scheen. Dertien pren lang stonden de gered den in de bekrompen ruimte van de „Breda", waar de equipage zoo goed mo gelijk hielp en koffie en scheepsbeschuit gaf. Onze zegsman kan niet begrijpen, dat geen menschenlevens verloren gingen, daar hij' een sloep zag omslaan. De .meeste menschen waren gedeelte lijk gekleed, andere kwamen nog in de kens gewikkeld te Amsterdam aan, ter wijl zij alle bagage verloren hadden. Onze zegsman zeide nog dat het varen in de sloepen onbeholpen ging. De „Breda" werd voortdurend door een greote vrachtboot geëscorteerd, daar de „Breda zelf slechts een klein schip is Eén passagier heeft den ondergane van de „Katwijk en ide „Mecklenburg" ook meegemaakt. Algemeen wordt verondersteld, dat de torpedeering veiband hou|dt met den oor log met Portugal, daar de boot een Por- tugeesche haven zou aandoen. Met betrekking tot de ramp van de „Tubantia" verneemt de „Korresponde.-iz Norden" van (welingelichte zijde, ;dat het reeds bij voorbaat vaststaat, dat geen Duitsche duikboot bij de scheepsramp be trokken is geweest. Gelijk te Berlijn moet worden aange nomen, is de „Tubantia" waarschijnlijk op een' Engelse he mijn geloopen. Het wegzinken van het schip. Een der opvarenden, die het schip heeft zien zinken vertelde: Eerst ging het met den kop omlaag en daarna maakte het slagzij. 'Nadat het in de golven verdwe nen was, zag hij nog' eonige malen do toppen der sclioorsteenen bovenkomen de masten waren afgebroken. Zeer kort tevoren hebben de kapitein, een der of ficieren, de marconist en de timmerman als laatsten het schip verlaten. De zegs man zag, hoe op dat oogenblik de ge zagvoerder en do anderen, in diens sloep aanwezig, opstonden en eerbiedig liet hoofd ontblootten. Toen de „Tubantia" verdwenen was, was de- heele zee met wrakhout als bezaaid. Getorpedeerd. De medeelingen, welke door den ka pitein van de „Tubantia", de officieren en do bemanning aan de directie van den Kon. Holl. Lloyd werden gedaan, komen op het volgende neer: De vierde stuurman stond op de brag het -schip zou juist voor anker gaan om den morgen af te wachten toen hij aan stuurboord in hel donkere water een witte streep zag, blijkbaar de bellen- baan Van een torpedo, die met groote snel heid op het schip aankwam. Kijk, kijkriep de vierde stuur man, en de eerste officier, die- eveneens op de brug- was, zag mede do bellenbaan. Op het geroep van den vierden officier kwam de kapitein, die in de kaartenhui op1 de brag was, naar buiten en op hetzelfde oogenblik was de „Tubantia" getroffen. Ook de man in het kraaien nest had ide bellenbaan gezien. Twee sloepen met geredden hebben een zwak zoeklicht waargenomen. Zij roeiden er heen en riepen om hulp. Het zoek licht werd op ©en der sloepen gericht. In een der sloepen meent men, in da richting van het zoeklicht, iets gezien te hebben, dat op een omgekeerde boot leek naar men veronderstelde een onderzeeër of een torpedoboot. De directie is overtuigd; dat geen dei- passagiers is omgekomen. De kapitein heeft alle hutten laten inspecteeren, al vorens van boord te gaan en geen der schipbreukelingen heeft er iets van ge zien, dat er iemand zou verdronken zijn. Vermoed wordt, dat de beide nog .ont brekende passagiers een Rus en een Üostenrijksche zoodra zij aan land kwamen, een onderkomen hebben gezocht. Korts Oorlogsberichten. Kardinaal' Merc-ier zegt in een nieu wen herderlijken brief, dat de geallieer den zeker de overwinning zullen beha- len. In de provincie Brandenbuirg is we gens gebrek aan meel' door de autori teiten aan de bakkers verboden tot 19 April' koeken te bakken. Bakkers, die zich niet aan deze verordening houden, worden gestraft met een gevangenisstraf van 6 maanden of 1500 mark boete. Te München-Gïadbach wordt bin nenkort door do autoriteiten een belas ting opi katten ingevoerd. De belasting zal per jaar- 15 mark (f9) voor elke kat rijn. Duikboot opgebracht. Uit IJmuiden wordt aan de N. R. Ct. bericht: Het Nederlandsche stoomschip „Ber- kelstroom", van Londen binnengekomen, moet gezien hebben, dat een groote Duitsche duikboot de Theems werd op gebracht. Vermoedelijk is het de U 7 ge weest. Ongeval in een munitiefa- b r i e k. In do munitiefabriek te Möllers- dorf (Oostenrijk) had eergisteren bij1 het hanteeren van gevulde patronen een onge- val plaats. Het lokaal, waarin gearbeid werd, werd voor- een gedeelte verwoest. W aarschijnlijk heeft de arbeider, die do patronen hanteerde, er een laten vallen. Het springen van deze patroon, deed ook een deel der andere patronen ontploffen, waardoor vier menschenlevens verloren gingen. Voor korten tijd had een dergelijke on geval plaats, dat ontstond, doordat een arbeider uitgleed en op een met projec tielen gevulde kist viel. Hierbij zijn vijf personen aan hun kwetsuren bezweken. Het gerucht was verspireid, dat 't een onploffing gold, waarbij honderden men schen gedood zijn. In werkelijkheid had het ongeval, afgezien van de genoemde verliezen aan menschenlevens, slechts een snel' gebluschten brand ten gevolge, zonder dat hierdoor de geringste storing in het bedrijf ontstond. Brand i neen hospitaal. Naar men uit, Konstantinopel verneemt, werd eergistemamiddag het hospitaal van het Hongaarsche Roode Kruis aldaar een prooi van leen hevigen brand. In Ijiet 'hospitaal waren 325 meest zwaar gewond© soldaten ondergebracht. Onder de zieken ontstond een groote paniek. Aan de bewakers gelukte het ai de zie ken in den tuin van het hospitaal' over tc brengen. De dienstplicht in Enge land. De „Daily Mail" schrijft, dat vele jongelui, die zich voor den dienst hadden opgegeven, verhuisd zijn, zoodat hun toe gezonden oproepingen als onbestelbaar- te rugkomen. Ziji zullen thans nog een waar schuwing ontvangen en indien ze zich daarna niet melden, beschouwd worden als deserteur. Het Fransche communiqué meldt: Ten Westen van de Maas nam in den loop van den nacht het bombardement in streek Béthincourt-Cumières af. Na hun bloedig échec van gisteren her nieuwden de Duitschers hunne pogingen tegen den Mort-Homme niet. Ten Oosten van de Maas werd de ver sterking van het bombardement van acht uur' af gevolgd door een reeks hevige offensieve gevechten, gericht tegen de Fransche stellingen van het dorp en het fort Vaux. Achtereenvolgens werden door de Duit schers rijf aanvallen met groote effectie ven in deze streek ondernomen zonder eenig succes. Twéé aanvallen waren ge richt op het dorp; twee op de hellingen van den top, waarop het fort staat. De laatste aanval trachtte op te rukken uit een hollen weg ten Zuid-Oosten van het dorp. Al' deze aanvallen werden gebroken door het veirsperringsvuur der Franschen en hunne machinegeweren en kostten den Duitschers belangrijke offers. In Woëvre wederzijdsehe kaaonnades bij Pont-a-Mousson De „Tisbantid." Enkele persstemmen ovèr de torpedce- l'ing van de „Tubantia" „De Maasbode" merkt op 11© omstandigheden waaronder de tor pedeering plaats greep, doet denken aan hetgeen de „Katwijk" overkwam, die eveneens geankerd lag toen haar het ver raderlijk projectiel in de zijde drong. En evenals toen lijkt ook nu het verre gaand roékelooze optreden, der Duitsche marine buiten kijf. Het lijdt geen twijfel of ook dit keer zullen verontschuldigingen en aanbie ding van schadevergoeding vanwege het Duitsche gouvernement niet achterwege blijven. Maar de vraag dringt, of bij zoo Veelvuldige recidive van den kant der Duitsche Zee-officieren de Nederlandsche lijdzaamheid dient te blijven b rusten in dezen toestand en er ook niet mag ge vorderd worden van de bevriende Duit sche regeeiing, dat zij de noodige waar borgen stelt tegen herhaling van soort gelijke „vergissingen", wier frequentie doet vermoeden, dat het met de ge- wenschte omzichtigheid ten deze weinig ernst is. De „Nieuwe Rotterdamsohe Courant" schrijft, dat aan opzet, of met opzet ge- lijikstaande verregaande onkunde of na latigheid, nauwelijks kan worden ge twijfeld. De „Tubantia" wasi maar niet het eerste het beste vrachtschip, zooals er zoovele zijn, en die licht met elkaar kun nen worden verward. Het siobip behoorde tot die soort van weinig talrijke sche pen, welke elk zeevaarder, die wat be langstelling heeft in zijn Vak, kent. Het schip behoort daarenboven tot een stoomvaartlijn, waarvan v aarplan en vaarroute bekend zijn. Elke oorlogsvaar- der, die ©enige vteraaatwoordel ijOche id voelt, moest er van op de hoogte zijn, dat het schip vannacht bij de Noord- hinder voorbijkwam. Wanneer dus in het donker het was omstreeks half 3 's nachts, toen het schip werd getrof fen bij Noordhinder maai- luk raak op een voorbijgaand groot schip een tor pedo is afgeschoten, moet degcen, die daartoe order gaf, met groote waarschijn lijkheid, zoo niet met zekerheid hebben geweten, dat hij do meeste kans had, de „Tubantia" te treffen. Aanroeping, onderzoek, waarschuwing, niets daarvan schijnt te hebben plaats gehad. Het is bar, erger dan tot nu toe ten aanzien Van een Nederlandich schip plaats gehad heeft. Met de grootst mo gelijke onverschilligheid omtrent de ge- Volgen moet het schot maai* gelost zijn Er zijn geen woorden le Vinden, om deze Wandaad, die tegen alle herhaalde VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. postf 1.6^ Losse nummers Prijs der Advertentiën 15 regels f 0.50, iedere regel meer 10 ct. 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels f 1. iedere regel meer 10 ct. Duitsche verzekering en toezeggingen in- draischt, te kwalificeeren. Geen uitvluchten kunnen baton; het Duitsche marinebestuur moet ervoor ver antwoordelijk worden gesteld. Heeft de (duikboot)kapitein die het schot lossen liet, een flater begaan dan is dit een zaak tosschen hem en zijn marine- bestuur. Van Nederlandsche zijde heeft men daarmede niets te makenhier mocht slechts geëischt, dat nu eindelijk aan de Duitsche vloot instructies zouden zijn gegeVen, waardoor flaters weiden voorkómen. Wij hebben alleen met de levende fei ten te doen, en die eischen, dat eens voor goed aan dit ergerlijk bedrjjf tegen Nederlandsche schepen een eind wordt gemaakt. De Nederlander merkt o.m,- op: Ten minste twaalf onzijdige staten Zweden, Argentinië, Nederland, Bolivia, Noorwegen, Uruguay, Brazilië, Vereemigde Staten, Denemarken, Zwitserland, Spanje, Chili kunnen protesteeren tegen dezen wederrechtelijken aanslag velen zullen zeggen: sluipmoord op hun onderdanen. Zullen zij ieder afzonderlijk, of allen te zomen protesteeren? En moet dat protest gesteld worden in die hoffelijke termen, die aan do innerlijke kracht zoo Vaak afbreuk doen? In de diplomatie bezigt imen landere termen dan in het verkeer met struikroovers. En wij zouden 'tniefc anders wenschen. Maar wij kunnen de gedachte, niet van ons af zetten, dat das Deutsche Militar in onze dagen de diplomatieke taal een uiting vindt van zwakheid en lafheid. Natuurlijk, wij hebben èn van Engeland èn van Duitschland heel wat rechtsver krachting* te slikken. En we hebben :al heel wat geslikt. Maar moeten we ook thans weer genoegen nemen miet blijk baar onoprechte betuigingen van leedwe zen? i Zij die zich wagen aan gene zijde van de grens hebben, dunkt ons, niet te kla gen wanneer zij molest ondervinden. In hun eigen land kunnen wij den Duitschers geen wetten stellen. En klachten over zulk nadeel behooren niet tot o n Z e re geering te worden gericht en behoeven ïiiet door onze regeering aan die te Berlijn te worden overgebracht. Maar de Noor, de Zweed, de Nederlan der, die ter Noordzee vaart op een neu trale boot, mag van de Duitsche Regee ring verlangen, dat hare onderdanen, daar niet als zeeschuimers huishouden. Indien deze eisoh door Berlijn werd verworpen, dan zou de Duitsche Regeering zichzelf een slag toebrengen, die niet in twiea geslachten zou worden vergeten. Duitschland bevindt zich op een ge vaarlijken weg. Natuurlijk niet in de oogen van hen, voor wie vertoon van kracht en macht, hoe en waar ook, het summum bo rium voor een staat zijn. Dan krijgt Duitschland ïieel wat op zijn credit; en de aanvoerders van de verwoestende en verderf-aanbrengende legers in België wor den belden, die zich zelve in de puin- hoopen van Leuven een monuipela tum a ere perennius hebben opge richt. Maar wel in den gedachtengang van hem, die zelfs in den krijg uitziet naar ridderlijkheid en adeldom van karakter. De Leeningwet. Naar wij vernemen isi de leeningwt van 125 millioen reeds gisteren door H. M. de Koningin bekrachtigd. Gebrek aan tabak. Door gebrek aan tabak zullen te Dru- ten binnenkort de tabaksstripperijen stil liggen. Nederland neutraal. Ons land zal in den tusschen de met Nederland bevriende mogendheden Duitschland en Portugal uitgebroken oor log volstrekte onzijlighcid in acht nemen. AfvVisseling. Na».' de Avondpost" verneemt, maakt het thans een ernstig punt Van over weging uit, de troepen aan de grenzen door andere afdeelingen te doen Ver vangen, Staatsleening van f125,000,000. Naar wij vernemen, ligt hot in de be doeling de prospecti en inschrijvingsbil jetten voor de nieuwe 41/2 pet. staatslee ning van f 125,000,000 met ingang van 21 Maart voor het publiek verkrijgbaar te stellen. Als inschrijvingsdagen werden genoemd 27, 28 en 29 Maart a.s. Eindelijk vernamen wij, dat de eerste der vier stortingstermijnen zal bepaald worden op 1 tot en met 8 Mei 1916. (N. R. .c.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 1