No. 140 Dinsdag 14 Maart 1916 30e Jaargang Uit de Pers. Uitgave van de ÏTaaml. Venn. LUCTOR ET EMERG0 gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ - L. BURG. Drukkers: Oosterbaan Le Goïnfre - Goes. 7)e Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Schiermonnikoog. Ce giften blïjVen steeds vloeien. Wij oonstateeren hel; met dankbaarheid. Thans ontvingen wip: Door middel van firma Dhuij f3 gecollecteerd op biddag in de Gerei. Kerk C te Middelburg. Dooi* teschenkomst van dhr. Fanoy fl, van N. te O. Voorts van. N. N. te. O. fl. En gevonden in het kerfcezakje Geref. Kerkte Heinkensxand fl. Totaal f420.125 Is hst volkenrecht waardeloos? Bet was uitnemend- dat de rede door Prof. Ra.vin.ck over „Ethiek en Politiek" voor do Koninklijke Academie gehouden in ietwat eenvoudiger vorm, plaats vond in de Februari-afleveiing van „Stemmen des Tijds". 1 „Do Rotterdammer" komt nog eenmaal op deze studie terug en Vestigt da taanj- dadlit op dat gedeelte, waarin do schrij ver handelt over het volkenrecht. Hjj gejwaagt van de velerlei inbreuk gedaan op hetgeen recht geacht werd( en constateert hoe sommigen miet eenigj leedvermaak zien, hoe dit papieren recht bij den tegenwoordige?! oorlogsbrand in vlammen opgaat. Allerhande pogingen om dat raciht te schragen worden beproefd en dan han delt do schrijver aldus over de vraag of het volkenrecht niet waardeloos is I .Maar al zouden ze geen van alle sla gen, dan is daarom het volkenrecht nog niet waardeloos noch krachteloos. Want ten eerste is het volkenrecht door Gro ins niet uitgedacht, maar is het lang vbor hem in de geschiedenis voorbe reid en gaat het tot de oudheid terug. De Christelijke gedachte van de een heid Van het menschelijk geslacht in oorsprong en wezen, benevens die van «te katholiciteit van het koninkrijk Gods aijn de beide zuilen, waarop bet in ternationale recht stilzwijgend of uit drukkelijk rost en 'ook rusten moet. En deze gedachten zijn in den loop «ter geschiedenis niet ten ©enenmale ijnVruchtbaar geweest; ze hebben als een zuurdeesem gewerkt en gaan voort dut te doen. En voorts maakte Franz von Liszt onlangs de treffende opmer king, dat het volkenrecht nog wed ten- «tege eeoie toekomst heeft, wijl de histo rie leert, dat het na eiken grooten oor log met kracht naar voren treedt en leen stap voorwaarts doet. Dat was zoo «ia den dertigjarigen oorlog, na de Na poleontische oorlogen, na den Krim- oorlog, na den oorlog van '70, en dit .ml zeker ook na dezen wereldkrijg hel; Keval zijn. Het valt toch niet te gelooi- Ven, dat eene clrisis, als de menseh'heid thians doormaakt, hoe schijnbaar nutte loos en doelloos ook, goene enkele vrucht zou afwerpen, en aan de vre- ifesgedaöhte in geen enkel o-pzicht, ten goede zou komen. Het is zoo, men- scjhea en Volken leeren langzaam, uiterst langzaam; elke les moet taDooizie ma len worden gerepeteerd. Maar de histo rie leert toch ook, dat tal van ideeën, aooals die van de humaniteit, van de philantropie, van de vrijheid van gods dienst, van de emancipatie van den derden en vierden stand, van den con- stitutioneelen regeeringsvorm enz. lang zamerhand en door veel strijd heen zich ■«ene plaats in het bewustzijn der volken lebben veroverd. Natuurlijk, ideeën bie- Feuiüeton. OVERWBIMNING. Ben varhaal uit het kerkelijk leven van Noord-Amerika. door v. d. M. Hadruk verboden. 42) „ft geloof, dat ik er de reden van weet", hervatte Stanford, verlangend naar hst dispuut waarvoor hij gekomen was. „Da geschiedenis van Antoine is do ge schiedenis van menigeen uwer arbeiders geworden, sedert Ds. Rutledge hier ge komen is". Markley zweeg, en Stanford ging voort: „li kwam u even opzoeken om te spie ken over de moeilijkheden, die Older en enkele anderen onzen predikant in den weg leggen. Vindt u niet, dat het hoog tijd. wordt die actie te staken?" Nog zweeg Markley. En de ander hen nam.: „Ik heb zelfs gehoord, dat de ker kelijke vergadering ervoor gespannen is, «aDs. Rutledge hier weg te krijgen' u daar iets- van vernomen?" den geen afdioienden waarborg tegen staatsabsolutisme en despotisme aan de ■eene, tegen revolutie en anarchism© aan de andere zijde, en haar macht is dikwerf overschat. Maai' daarom zijn ze toch niet van alle waarde ontbloot; Want, al hebben zij geen dwingende) macht tot hare beschikking, zij wortelen 'toch in de Wet der natuur, welke op de wereldorde is gegrond en op d© eeuwige wet terugwijst, en zij liggen in de lijn der ontwikkeling. In die ze delijke orde ligt ook het international© recht gefundeerd. Het ligt er niet kant 'en Maar, en voor het grijpen gereed; het is zelfs ieder oogenblik voor schen ding Vatbaar. Maar het bestaat claarom toch wel; wij allen oordeelen er naar en toetsen er de handelingen der mo gendheden aan. En het zal voortgang maken en. sterker worden, naarmate het indringt in de consciëntie van Vorsten en volken en op ethische te rusten komt. De Qrööte Oorlog, Bsktepï overzicht van den toestand. De geallieerden jubelen over het feit, dat de Duitschers verflauwen in hun ac tie rondom Verdun, en met veel ophef bazuinen ze rond, dat do Duitschers zóó uitgeput zijn en dat de rijen zóódanig gedund zijn, dat rast en aanvulling noodig zijn, voor een vernieuwd offensief kan worden aangevangen. Leest men alleen de Ilavas-berichten, dan zou men den indruk krijgen, dat het de Franschen waren, die in de afga- loopen week zoo groote voordeel-en be haald hebben, terwijl de Duitschers toch nog steeds aan het langste eind trekken, ad mag niet verheeld, dat ook hunner zijds de verliezën enorm zijn. Mochten wij niet terecht spreken van den gruwel van Verdun? De strijd is intussehen nog lang niet [Volstreden en zal hetzij bij Verdun of op een ander punt met groote ontvou wing Van macht worden voortgezet, totdat een beslissing wordt bereikt, of totdat de aanvallende partij op- besliste wijze be speurt, dat een beslissing niet doorgezet kan worden, bet geen dan eerst een étihjac Voor haar be toekent. Tot dusver echter hebben de Duitschers nog steeds vorderingen weten te maken en, zij het misschien langzamer dan eersl gedacht werd, den tegenstander weten terug te dringen. De Franse hen daaren tegen zijn niet tot een krachtig tegen offensief in staan geweest, waardoor zij een belangrijk deel van het verloren© kon den herwinnen, en waardoor zij op de zekerste wijze een dam zouden opwerpen tegen het langzaam voortdringm van de Duitschers. Dat ook de Duitsche verliezen niet ta benaderen zijn, hebben we reeds meerma len toegegeven. Een Fronsch ooggetuige geeft een re laas van de gewelddaden bij bet fort Vaux, dat ons hart doet sidderen. Al halveert men de verlies-getallen, dan is 'tnog even schrikkelijk. „Twee divisies Duitschers, zegt hij, de den onder een trommelvuur een aanval fort. De Franschen, die in en bij het fort Vaux massa's geschut in stelling hadden gebracht, openden een verwoed vuur op den vijand. Geheel© regimenten warden door het vernietigend vuur weggemaaid. Duizenden lijken liggen opgestapeld voor het in elkaar geschoten fort Vaux. Het gelukte slechts een 500-tal Duitsche soldaten het dorp Vaux bin- Markley stond op. De oude, bittere WTok kwam in zijn oogeu. Zijn oude haat begon te herleven, en hij antwoordde: „Ik geloof niet, dat iemand aan Older kan kwalijk nemen, dat hij in oppositie is met Rutledge". „Het geduld kan ook ten einde loo- pen, mijnheer Markley Het gedrag van Older in deze zaak begint mij uitermate te mishagen. Heeft Ds. Rutledge dan geesn nieuw leven en niet een nieuwen geest in onze gemeente gebracht? Iedereen kan dat zien. Zie naar de bijeenkomst van hedenmiddag. Zou zooiets een jaar ge leden ook maar gedroomd zijn gewor den?" Weer zweeg Markley en Stanford, wien de verontwaardiging te machtig werd, voer met stemverheffing voort: „Daar zijn tientallen van ouders, wier tónderen in gevaar waren, en die nu innig verheugd zijn, dat wij een predi kant hebben die eerlijk opkomt voor Gods recht en even eerlijk d© zonden bekanipt. Uitgenomen uw zoon, is ©r nau welijks een jongen meer in de gemeente, die zich niet gekeerd heeft op zijn weg tot groote vreugde zijnor ouders. Indien gij, mijnheer Markley, onzen dominé an ders bejegend had, ik ben er zeker van, nen te dringen, doch deze moesten ten Motto voor het Fransche vuur vluchten. Van de '500 bereikten slechts 200 hunne stellingen". Uit den Ralkan komen enkel© niet zeer betrouwbare berichten over onlusten in Bulgarije, waar voortdurend betoogingen tegen de Duitschers zouden plaats vin den. Ook zou er een samenzwering van of ficieren tegen den koning zijn ontdekt en bestraft. Het js wel bevreemdend, dat alle ac tie van het Rulgaarsche leger plotseling) zoo volmaakt is gestremd. Een Duitsch blad verneemt uit Lugano, dat de oorlogscorrespondenten van en kele Italiaansche bladen een binnenkort te verwachten groot Italiaansch offensief aankondigen. Italië zou ondanks het slechte- jaarge tijde geen stilstand in het offensief kun nen dulden, daar men van plan is het heldhaftige Fransche leger bij Verdun te hulp te komen. De „Möwe". Een der leden van de bemanning van het. stoomschip „Flamenco" Van de Pa cific- Stoomvaartmaatschappij, welk schip door de „Möwe" tot zinken werd ge bracht, heeft eenigte bijzonderheden aan gaande do „Möwe" medegedeeld, dia nog niet bekend zijn. White way, zoo heet de man, Stertel- de-, dat de „Möwe" oen stehip is Van on geveer 8000 ton. Hij' was verwonderd te ontdekken, dat vrijwel alle leden van de ongeveer 300 man sterke bemanning En- gelsch kon spreken. Zeer vete van hen waren kapiteins', stuurlieden en ingenieurs geweest, die handel hadden gedreven op Engel-sche havens en op Engelsche sche pen. De eerste ingenieur van de prijs- bemanning, die aan boord van do „West- burn" werd gezet, diende op de Anso- nialijin en Whiteway had vroeger kennis met hem gemaakt. Andere zeelieden her kenden ook led-en Van de bemanning der „Möwe". Haar snelheid was 17 knoopen, hetgeen Whiteway wist te schatten door baar snelheid tijdens baar vergeefsche jacht) op een mailboot van de Fransche Zuid- Amerikalijn. Zij lost© twee schoten op dit stóhip, maar kon het niet bijhouden en moest spoedig haar jacht staken. Enkel© leden Van cle bemanning ver telden, dat zij1 op den tweeden Kerst avond in een sneeuwstorm ze» kozen. Na iedere ontmoeting met een BritsCh Schip werd 'de „Möw©" van de waterlijn tot de toppen der masten met een ge heel andere kleur geverfd en ook andere veranderingen weiden aangebracht ter misleiding. De Duitsch© bemanning trad menschl levend op. Toen zij gewaar werd, dat de boot van de „Flamenco" kap seisde, ijlde zij naar de plaats en stelde alles in het werk om de inzittenden te redden. Korte Oorlogsberichten. Onder de landen die veel geld aan den oorlóg verdienen, kan men ook Ar gentinië rekenen, zegt de „Tagï. Rund schau". Van begin November 1914 tot October 1915 werden huiden uitgevoerd ter waarde van 120 millioen kronen en voor 9 millioen vleesch in blik. Hoe verbitterd de gevechten van Verdun zijn blijkt uit het feit, zegt de „Frankf. Ztg." dat den achtsten Maart op het stuk van het front dat van Dou aumont tot Vaux reikt, niet minder dan 102 afzonder! ij ke gevechten werden gemeld. dan had Ds. Rutledge ook op Frederik invloed ten geede gehad. Helaas, het is vtan kwaad tot erger gegaan, en gij, zijn Vader, hebt niet alles gedaan om hem tegen te houden". Stanford wist niet, dat hij een verscho wonde in het vaderhart openscheurde. Markley, met een van smart verwrongen gelaat, antwoordde hem: „Diaken Stanford, ik wist niet, dat gij de man waart, om een vader te kastijden, die de gebreken van zijn zoon kent en ze bitter beweent". De aandoening overmeesterde den ouden man, hij zeeg neer en barstte in tranen uit. Dit brak ook den geweldigen diaken, en zijn hand op Markley's schou der leggend, zei hij: „Maar wat nu, vriend Markley?" De geslagen vader kreunde: „Mijn jongen! Mijn jongenI" En toen Stanford aanhield op een na dere verklaring van deze wilde smart, vertelde Markley hem van do breuk tus- schen vader en zoon als gevolg van Fre- derik's schandelijk en lichtzinnig levens gedrag. En hij eindigde weeMagend: „Ik weet niet meer, wat ik doen moet. Hij is geheel buiten mijn gezichtskring gekomen. Nooit heb ik gedacht, een, zoon Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post Losse nummers ƒ1.80 „0.05 Prijs der Advertentiën 15 regels ƒ0.50, iedere regel meer 10 ct. 3-maal plaatsing wordt 2-maat berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels ƒ1. iedere regel meer 10 ct. De „Frankf. Ztg.." verneemt uit Stock holm, dat de invalidenuitwisseling over Zweden 3 April zal beginnen. Voorloo- pig zal een trein wekeljjks in beid© richtin gen vertrekken. Vanaf 1 Mei hoopt men 4 treinen per week te laten ioopen. Het grensverkeer te Putt© (N. Br.) is weer geopend. Te Luxemburg passeerden eergiste ren 81 lange treinen met zwaar ge- Wonde Duitsche soldaten, die bij' Verdun gewond waren. De Duitsch© verliezen bij de ge vechten tusschen Douaumont en Vaux worden. Volgens een Parijseh bericht, op 14000 man gesichat. Het verlies aan of ficieren moet enorm zijn. De betrekkingen met Ame rika. Bij de langzamerhand beginnende voorbereidingen tot de verkiezingen in vle Vereenigde Staten speelt ook de verhou ding tof Mexico een groote rol. Men vindt Wilson's politiek tegenover Mexi co zwak. De invloed van Carranza, Wilson's uit verkorene, daalt met den dag. Hij zit op het -oogenblik met een hoogst twijfel- aohtigen hofstaat in Queretaro, daan hij het niet waagt, naar de hoofdstad op te rokken,, waar generaal Pablo Gonzales op permachtig heerscht. De generaals schijnen zoo hun invloeds sferen in het ongelukkige land te hebben vastgesteld. Zapate heerscht nog in het Zuiden; Villa heeft zich met de rest van zijn aanhangers in de Sierra van Chiuha- huha teruggetrokken; aan de grens voert Al vara Obregon heerschappij; in het Wes ten Diegez; in Vera Cruz Aguiïai: en in het midden-oosten Treviuo! Onder deze omstandigheden kan het na tuurlijk niemand verbazen, dat de finan- cieele toestanden in Mexico allertreurigst geworden zijn. De Mexicaansche peso is ongeveer 414 tot 41/2 cent waard, dus on geveer 14 ct. (vroeger fl.23). Zij is nog lager geweest. Door de hooge prijzen op dq wereldmarkt houden zich niettemin uit en invoer nog zoo'n beetje op de been. Met de gezondheidstoestanden js het bee-1 droevig gesteld. De vlektyphus woedt in stad en dorp schrikbarend. Het aan bod van het Rockfeller-institnut om hulp te bieden, zooals het met zoo'n goeden uitslag in Servië deed, werd door Car ranza van de hand gewezen met de op merking, dat er in Mexico genoeg ge- neesheeren zijn, om d© epidemie onder de knie te krijgen. Dezer dagen scheen het, dat Wilson eindelijk eens flink wilde optreden tegen de benden van Villa, die eenige Ame rikanen vermoord hebben. Volgens de laatste berichten riep Wilson echter de reeds afgezonden troepen weer terug en wil hij voorloopig afzien van een krach tige interventie, die het geheel© land tot rust moet brengen. Een oorrespondent van de Times in Egypte seint onder dagteekening van 8 Maart, dat Egypte en het Suez-kanaaJ thans volmaakt beveiligd zijn tegein oen: vijandelijken aanval. Zonder in bizonder- heden de verdedigingswerken te beschrij ven, waaraan nu 13 maanden is ge werkt, duidt hjj aan, dat er ten Oosten van het kanaal, tot ver de woestijn in, ge duchte versterkingen zijn gemaakt, door lichte spoorwegen en pijpleidingen met bet bewoonde land verbonden. Hij maakt zich sterk, dat een léger van een kwart millioen man thans geen kans meer zou- hebben met goed gevolg Egypte aan te vallen. Het beefce seizoen treedt nu trou wens weer in, en in de komende maan- te zullen hebben die een wrak is, zoo als hij het is geworden". „Markley", hernam Stanford ernstig, „ge hebt uw zoon geen goede kans ge laten. Ik herinner mij nog, hoe iik Fre- derik Markley beschouwde als een der meestbelovande jongens van Wellington. Gij zijt te laksch met hem geweest en ge hebt hem door weelde verslapt. Maar Frederik kon nog wel gered worden". „Ik stem toe", zei de bedroefde var djer, „dat ik veel te gemakkelijk helm gjeld heb afgestaan om het door te brem gen, maar dat daargelaten, heb ik hem opgevoed en gestaald voor een respecta bel leven". De diaken schudde het hoofd, maar antwoordde niet. Hij wilde de smart van den ouden Markley niet vergrooten, maar hij was ervan overtuigd, dat ouderling Markley voor een zeer groot deel schuld had aan het wangedrag van zijn zoon. Toen hij zou vertrekken, vroeg hij nog: „U giaat dus niet naar Des Modnes?" „Neen. Ik heb nergens meer lust in op 't oogenblik. Misschien is Rutledge ten ©lotte toch wel de goed© man op de goede plaats hier, hoewel ik tot dusver Weinig nut heb gehad van ham noch van zijn preeken. Ala hjj Frederik maar den is een aanval' onuitvoerbaar. Tot de verdedigers behooien vele veteranen van de Dardanellen. Biiniestod. Prijsvraag. Waar do prijsvraag om passende woor den te verkrijgen op den marscli van de brigade grenadiers en jagers Turf-ih- je-ransel' onder het personeel van de bri gade geen gunstig resultaat heeft gehad, is een nieuwe prijsvraag uitgeschreven, waaraan een ieder kan deelnemen, al dus de N. R. C. De eischen, waaraan moet worden vol daan, zijn o. a.Het gedicht moet zich geheel' aanpassen aan de melodie, ter wij!' de woorden Turf-in-je-ïansel bij den aanhef moeten gebruikt worden. Het ge dicht moet geheel' op den marsch slui ten, van opwekkenden aard, populair en niet gezwollen zijin. De inzending moet geschieden vóór l Mei, 12 uur 's middags in gestoten cou vert aan den secretaris der commissie, 'adres hotel van den Abeelen, Gevers Dey- ftootweg, Scheveninglen. De vervaardiger, die bekroond zal' wor den, geeft het recht van verspreiding aan de commissie en verliest dus daardoor het auteursrecht. Er zullen (twee prijzen worden uitge loofd, een eerste van f 100 en een twee de van f25, jjer keuze in geld of in een kunstvoorwerp tetr waarde dier geld sommen. De Commissie bestaat uit de beeren R. B. A. N. De Quay, majoor der grenadiers; M. E. Grefo, kapitein der grenadiers, N. A. Bouwman, kapitein-di recteur der Kon. mil. kapel; R. 0. van. Gennep, eerste luit.-adjudant der jagers en L. A. C. de Rock, idem der grena,- diers, secretaris. (De Zeeland-booten. Men schrijft uit VTissingen: Naar aanleiding Van de vrees, die hier bestaat, dat het varen met de radCrboo- ten der maatschappij „Zeeland", die van af 13 dezer den dienst op Engeland zul len onderhouden, meer gevaar op zou leveren, dan met de schroefbouten, die tot nu toe voeren, hebben wij ons ge wend tot een ter zake kundige, die. als zijne overtuiging uitte, dat de vrees over dreven is. De raderen der booten liggen niet diep in het water, en schepen die zoo diep liggen zijn tot heden nog niet met mijnen in aanraking gekomen. Ook vroegen wij' onzen zegsman naar de doelmatigheid van het voorzien der booten met ledige vaten. Hij' achtte dit een zeer goede maatregel', vooral, waaïs, de vaten alle door persing met stoom op soliditeit zijn onderzocht. Wordt nu on verhoopt een der booten door een mijn of torpedo getroffen, dan zullen wel de vaten op de plaats van treffen worden vernield, maar zullen de overige als zij niet het schip drijvende kunnen houden, toch zeker het zinken langzamer doen' gaan, hetgeen meer zekerheid geeft, dat alle opvarenden worden gered. Naar wij vernemen gaat de Koningin Wilhelmina, die op 25 dezer in de vaart; komt, Donderdag naar Rotterdam om! te dokken. Voor overtocht bij de hervatting va* den dienst hebben zich reeds ongeveer 50 passagiers doen inschrijven. Meerdere leden van de bemanning der Zeeland-booten hebben tijdelijk een plaats gekregen op de booten van andere maat schappijen, o. a. zijn enkele geplaatst op de Tubantia, het schip dat de bemanning van de Mecklenburg te Amsterdam bracht. eens helpen kon En weer boog de diep vernederde va der het hoofd „Waarde vriend Markley", zei de trouw hartige diaken aangedaan, „vertrouw op God. Ik ben er zeikier van dat Ds. Rut ledge Frederik nog wel zal kunnen be reiken, als gij opgehouden hebt hern te gen te werken. Een jongen, die een zus ter als Marie Markley heeft, kan nog wel verteederd worden". „Dank je Stanford, je hebt mijn hart goed gedaan.- Marie is een biest kind. Nooit heb ik haar zoo gewaardeerd als nu. Als ik in eenig opzicht me© kan wer ken, om van Frederik weer een respecta bel man te maken, ik zal het doen mpl al wat in mij is". Met een warmen handdruk namen de mannen afscheid, en diaken Stanford ver liet het kantoor in de heerlijke zeker heid, dat hij nu eiken aanval van Older met succes zou kunnen afslaan. 'tStaaiï nu even anders, overlegd© hij; ik moet mij al vergissen, als niet Rutledge, maar Older Wellington verlaten moet. 1 I tl I (Wordt Vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 1