>0. 133 Zaterdag 4 Maart 1916 30e Jaargang Binnenland. Qit nummer instaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Watersnood. De critiek van den heer Gelijst. fl.fr .•.«5 Statan-Gensrual D© ClrTOi© Oaring* Uit d@ Proïs&icie. Uitgave va» de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te G»es: LANGE VQRSTSVRAAT 219. Bureau te Middelburg: FIREH3& F. 'p. DHUIJ - L. BURG, Drukkers: Oosterbaan Le Cointre - Goes. Met dankbaarheid verantwoorden we nog; de volgende ingekomen giften: door tussehenkomst van boékh. Fanoy van iemand te Westkapelle f6; idem v'an wed. P. A. A. te S. L. f 1; nagift vn.n J. K. te Krabbendijke f0.50. Totaal met inbegrip van de reeds vroe ger verantwoorde bedragen f 1825.08. De oud-minister C-olijn, lid der Eerste Kamer voor- Gelderland, is een werkzaam man. Dat heeft, hij als minister getoond, en hij toont 'tniet minder nu hij in het ambteloos leven is teruggekeerd. Altijd op zee of tusschen de wielen, schijnt hij aldaar zich voor de behartiging der landsbelangen voor te bereidenen de politieke quaestiën van den dag te over denken. Zoo heeft hij op 24 Febr. j.l. in de Eerste Kamer een politieke rede uitge sproken, welke buitengewone aandacht verdient omdat ze een zoo buitengewoon juisten kijk op den politieken toestand en de politieke verhoudingen verraadt. Ook behoort aan de vergetelheid ont trokken vrat. hij heeft opgemerkt ten aan zien van den oorlogstoestand. De man die in de laatste maanden meer dan ëén werelddeel omreisde en in Indië en Japan zijn kennis omtrent de tegenwoordige verhoudingen opdeed, verklaarde zich door de mededeel ingen der regeering in comité-generaal (in ge heime zitting) gedaan, „versterkt in de overtuiging dat de omstandig heden voor ons land, nog altijd moeilijk zijn". Daarom wraakte de oud-minister 'tzeer dat het kabinet, hangende deze oorlogs omstandigheden, het Bestand verbrak en in het politieke vaarwater der vrijzinnig heid en der sociaal-democratie verzeild raakte. Het bad, „bezield met de gedachte om in dezen tijd de voor heit behoud van ons vaderland noodige eenheid van ons volk in stand te houden, niet (mogen) overgaan tot de behandeling van onder werpen die de eendracht der natie zou kunnen verstoren". „Er valt in den. laatsten tijd te wijzen op een grootere eenheid van ons volk dan wij in gewone omstandigheden ^aar- nemen. Die eenheid is noodzakelijk om aaneengesloten het hoofd te kunnen bie den aan de moeilijkheden van verschil lenden. aard, die ons bedreigen. Maar voor de instandhouding van die eenheid is eendracht tusschen de parlementaire partijen onmisbaar. Verstoor daarom die eendracht jiiet teneinde de eenheid van ons volk niet in gevaar te 'brengen". Zoo had de Kamer in haar Voorloopig Verslag gewaarschuwd. En wat antwoordt de JRegcering? Och, zegt zrj, die eendracht, die be staat eigenlijk toch niet, want het ver schil in politieke denkwijze kunt ge toch niet wegnemen, dat blijft bestaan of ge er over ,spreekt of niet. Dat is ook zoo. Maadat is geen reden om au in het Parlement de tegenstelling die in gewone tijden tusschen de verschil lende politieke partijen bestaat, nog te gaan verscherpen, gelijk gij, Regeering, deedt, door vraagstukken aan de orde te stellen, die onvermijdelijk tot herleving V'an politieke partijtwisten moeten leiden. Ik deel dan ook niet de meening der Regeering „dat de eenheid van ons volk juist daarom onze kracht is omdat zij ge voeld en geëerbiedigd wordt ondanks de politieke verschillen, die ons verdeeld houden, eh dat het er dus niet op aan komt wat men op politiek gebied aan de orde stelt Ik acht die beschouwing onjuist. Doch gesteld zij ware juist; dan mag gevraagd, .waarom dan nu wel kan wat aan bet einde van 1914 nog niet kon. Is er dan inderdaad zooveel veranderd? „Dat er ten opzichte van de verhouding met [het buitenland niets veranderd is, dat integendeel de alge me ene poli tieke toestand in Europa eer zich ten onzen ongunste heeft gewijzigd dan dat deze ten onzen gun VERSCHiJNT ELKEEN WERKDAG, Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post Lesse nummers Prijs der Adverierstiën 15 regels f 0.50, iedere regel meer 10 ct. 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels f 1. iedere regel meer 10 ct. ste verbeterd ,is, za.l in deze Kamer wel geeii tegenspraak vinden". Ook liet meerdere werk dat de mobili satie in Juli 191.4 meebracht, was op het einde van dat jaar nagenoeg geheel achter den dug; toen reeds had dus de parlementaire arbeid kunnen worden her vat, indien men dat destijds noodzakelijk had gevonden. „Wanneer dan noch aan' den buiten- landsclxen, noch aan den binnenlandschen toestand het argument kan worden ont leend waarom men met de hervatting van den gewonen politieken. arbeid ge wacht heeft tot op dit tijdstip, dan moe ten er dus andere beweegredenen zijn geweest. Ik geloof, dat men niet zoo ver mis gist, wanneer men meent dat ach ter de 'beslissing va.n het Kabinet om thans tot dehervatting van den gewo nen parlementairen arbeid over te gaan, politieke drang zit, die uit den aard der zaak dan niet anders komen kan dan van de staatkundige partijen ter linker zijde. Een vermoeden dat steun vindt in den brief van minister Treub aan het Kamerlid Roodhuijzen, die tevens is secre taris van de Liberale Unie. Uit dien brief blijkt dat op minister Treub zeer stellig politieke pressie is uitgeoefend om de behandeling van de zoo uiterst gewich tige belastingvoorstellen achter te stel len bij de behandeling van de meer po litiek getinte vraagstukken. Men heeft blijkbaar gewild dat onder alle omstan digheden aan de politieke programpun ten (van het Kabinet de voorrang zou worden toegekend. Men heeft in die rich ting drang uitgeoefend. Aan dien drang is door dien minister weerstand gebo den, met een „voor mij is diat dus o n a a n n e m e 1 ij k". De eisch schijnt geweest te zijnAlge meen Stemrecht en Staatsbedeeling voor op. Aan dien drang, zoo hij uitgeoefend is, had men geen gehoor moeten geven. „Dat ;toch was niet het concentratie- program. Het kabinet is opgetreden met een eigen program, en bezat dus de volle vrijheid om deze punten niet tot een voorwerp van politieke bespreking te ma ken. De concentratie is in vereeniging 'met de sociaal-democraten in de gele genheid geweest om een kabinet te for- meeren; die gelegenheid heeft niet de gewenschte vrucht, gehad en daarmee is haar aanspraak op het vervul len van die beide punten van h e t R e g e e ri n g s p r o g r a m naar mijn meening vervallen". „Het kiesrecht en het staatspensioen, ik kan mij begrijpen dat er menschen zijn die deze tot de belangrijkste zaken reke nen, maar ik overdrijf toch niet als ik zeg, dat zij nu niet de vitale belangen van den Nederlandschen Staat raken op dit oogenblik. Nederland blijft Ne derland, ook al komt de Staats- bedeeling een paar jaar later, en ook een uitstel van de Kies rechthervorming zal den Ne derlandschen Staart niet op z ij n grondslagen doen schud- d e n." „Het Kabinet had dan ook beter gedaan wanneer het de buitengewone omstandig heden, waarin wij leven, welbewust had erkend en gezegd had: wij zijn wel opge treden met een bepaald politiek program, en wij hebben ons altijd ernstig voorge steld, dat ook tot opl'os'sing te brengen, maar de andere vragen waarvoor wij nu gesteld zijn, zijn van zoo veel grootei' beteekenis voor ons nationaal volksbe staan, dat wij meenen dat de tijd, waarin wij nu leven, niet geschikt is om die politieke vraagstukken aan de orde te stellen, ook omdat voor de behandeling van de groote nationale vraagstukken de grootst mogelijke harmonie in het Parle ment en in het volk vereischt is. Daarom (zoo had het Kabinet kunnen zeggen) schorten wij dat politieke program op, en tot tijd en wijle dat wij die taak kunnen hervatten, wenschen wij te zijn enkel en alleen een nationaal Kabinet." Ten slotte valle ook nog op onder staande juiste opmerking van den heer Colijn de aandacht. „Wat heeft de Regeering zich al niet een last bezorgd door het bestand prijs te gevenZij heeft niet durven nalaten de twee programpunten, die overeenkwa men met het program der concentratie, achterwege te laten en zij zag natuurlijk zeer goed in welke gevaren haar naar aanleiding daarvan' in hel Parlement kon den bedreigen." En (wij vatten hier dit gedeelte van de rede eenigszins saam) toen heeft zij zeer handig er dit op gevonden. Zij heeft ge zegd: gij kunt afstemmen zooveel gij wilt, een minister wien 't. aangaat, kan dan heengaan, doch het Kabinet blijft. Een standpunt dat den val van minister Treub heeft ten gevolge gehad, en een achter- uitstelling van diens verzekeringsplannen. Hierover later. Schiermonnikoog. Ontvangen voor de vrije' Chr. school op Schiermonnikoog f 17,75 van W. B. te Ierseke, ingezameld d-oor 4 meisjes op 'de Chr. school aldaar; f2.875 van mej. v. I). te Middelburg namens de Naaiver- eeniging „Dr. Scheurevs Hospitaal" al daar; fl van. P. te We.meldin.ge. Totaal f 378.625. Hartelijk dank! Eerste Kamer. De laatste oorlog? Oorlog'zaken vóór vredes werken!—De droogmaking der Zuiderzee. Een ge vaarlijke brug. In de Eerste Kamer zijn gisteren zaken gedaan. De eene begroeting na de andere werd goedgekeurd en toch vond men nog gelegenheid de meest principiëele en do meest uiteenloopende beschouwingen in te vlechten. Bij de bespreking van de marine-aange legenheden verzekerde de minister o. a., dat geen gevaar te vreezen is voor de homogeniteit van de vloot hij stuksgewij- zen aanbouw. Toen kwam „oorlog" aan de orde. Van Kol hoopt, dat we thans den laat sten oorlog beleven. Doch niet allen zijn zoo optimistisch gestemd. En bij deze begrooting is weer gebleken, dat de zaken des oorlogs de voorrang hebben en de werken des vredes in de tweede plaats de aandacht vragen. Toen de a.-r. afgevaardigde 't Hooft de vrees uitsprak, dat de uitvoering van de plannen- tot droogmaking van de Zuiderzee aan de landsverdediging afbreuk zullen doen, bleek hij echter pessimistischer dan de rest. Minister Bosboom vertelde, dat ook na 1892 aan deze zijde van het groote Zui derzee vraagstuk aandacht was gewijd. Hij liet doorschemeren, dat na de droog making onze veiligheid wel langs andere wegen verzekerd zou kunnen worden, en hij beloofde, dat geen drooglegging zou plaats vinden, voordat aan de eischen der defensie is voldaan. Door de bespreking van vesting en ves- tingstelsel kwamen de heeren Polak en Van Kol los over de weinige waar-de van permanente vestingwerken, vaste wer ken van beton en staal, waaraan zij we gens ervaring in dezen oorlog opgedaan, weinig waarde hechten. De heer 't Hooft wenschte met het eigen lijke lessen trekken te wachten tot den tijd na den oorlog als de deskundigen alles beoordeelen kunnen. Dat belet niet, dat reeds nu voorzichtig partij te trekken is van de gebeurtenissen in dezen oorlog. De lieer Minister verzekerde, dat de oorlog ons leger niet zonder nut is voorbijgegaan. Behalve de Marinebegrooting zijn ook die der P. ea T. z.h.s. aangenomen. Alleen met „Waterstaat' 'kwam men niet gereed. De Vos v. Steenwijk en Franssen brach ten nog eens de spoorbrug over de IJsel bij Zwolle ter sprake. Men is over de fundeering nog geenszins gerust. Men drong er op aan klaren wijn te schenken, in casu het rapport der Zwol- sche waterleidingooanmissie over te leggen en verdere ambtsberichten. Van der Hoeven vroeg of doorgraving van het eiland Rozenburg voor den Wa terweg van Rotterdam naar zee al of niet levensgevaarlijk is. De minister is nog niet aan z'n ant woord toegekomen. Beknopt ovorzSofit van den toestand. Iedereen had de overtuiging, dat do Duitschers de pogingen om Verdun te bezetten nog ,:niet hadden opgegeven, ear dat spoedig weer ©en vernieuwde aanval te wachten was Het ligt niet in den aard der Dtiitsfohiers om het bijltje erbij neer te leggen, zoo lang niet alle kans vlerkeken is. Waren ze er niet reeds in geslaagd den halYen Cirkel om den vesting nau wer te trekken en van 15 K.M. tot een straal van 7 K.M. in te korten? En zou men nu meenen, dat zij het hierbij lieten? De laatste berichten heb Iron ons reeds beter ingelicht. D e Duit sellers hebbed weer een krach- tigen aanval gedaan, liet dorp Douaumont van vijanden gezuiverd en den cirkel nog nauwer toegehaald, en —mag' men Ber lijn gelooverr, dan hebben zij gunstige stellingen ingenomen. Op de vesting Verdun werden roet suc ces bommen geworpen, welke onder de Fransche troepen slachtoffers eischten. De Fransche verliezen moeten groot geweest zijn, 4e Duitsehe natuurlijk ook, al maakt Berlijn er geen gewag Van, doch dit is zeker, dat deze overwinning van groote beteekenis voor het verloop deroperaties bij Ve.dun is. Men mag aannemen, dat onder al die bedrijven door de DuitsChers hun zwaar geschut in orde brengen, hetgeen veel tijd kost wegéns het heuvelachtige ter rein en de noodzakelijkheid om da stellingen voor de Franschen te verbergen. Straks zal de strijd om Verdun weer .niet ongekende kracht hervat worden. De Franschen vertrouwen op Joffre, dat hij de Oosterpoort Van Frankrijk niet zal laten inbeuken. Bij Yperen hebben de Engelsehen een succesje weten te behalen, maar alleen een, waardoor de vorige toestand gedeel telijk hersteld en zoo goed als geen nieuwe winst gemaakt, werd. Aan het Yperen-Koomenkama! herover den zij n.l. de loopgraven, die zij den 14en Februari verloren hadden, en te vens een kleine - vooruitspringende stel ling in de oorspronkelijke Duitsehe linie. Nu hebben de Engelscben nog de loop graven te heroveren, die zij 19 Febru ari ten Noorden van Yperen aan de Duit-chers verloren hebben om ten min ste den ,ouden toestand sedert het begin van het jaar te herstellen. De Russen .pauzeeren nog. Het nieuws, dat ons van bet Ooster- front bereikt, is nietszeggend. Er gebeurt schier niets van belang. Hebben de Russen dan geen kxacht meer om de centralen uit hun land te verdrijven? Welzeker, zegt de „Times''-carrespon- dent. Een beetje geduld nóg en de wereld zal 'het zien. Rusland is bezig uit zijn onuitputtelijke reserves nieuwe legfers te vormen en binnenkort zullen verscheidene millioenen goed geoefende, versche Russische soldaten op het slag veld verschijnen, om een groot offensief te 'begnnien. Na hot drama vein 'Verdun staat ons dus een tragedie .op het Oosterfront te wachten. Zijn de tijden niet vreeselijk Da uittocht uit Verdun. Op last van de militaire overheid heb ben de inwoners van Verdun, zooals men weet, hun stad verlaten. Maandagochteud tegen acht uur sloeg de eerste Duitsehe granaat dicht bij de stad neer, weldra door een tweede, door vele gevolgd. Te gen den avond verminderde het bombar- demlent; de burgers der stad, die in hun kelders een wijkplaats gezocht hadden, kwamen voor den dag en dorsten weer adem halen. Maar den volgenden ochtend barstte het bombardement met grooter he vigheid los en 's avonds werd den be woners der stad bekend gemaakt, dat er voertuigen gereed stonden om hen bui ten de gevaarlijke zone te brengen. Die stad ging ontruimd worden, geen bur ger mocht blijven. Volgden de hartverscheurende toonee- l'en, die zich reeds vele malen in dezen oorlog bij den pittocht van burgers uit zoo menige stad hebben afgespeeld. Er is nu geen burger meer in Verdun. De Matin heeft mot tal' van te Parijs aangekomen inwoners van Verdun gespro- ken. Het blad prijst hun goeden \rnoed en do hulpvaardigheid, die hen jege.is elkander bezielt. Zoo heeft een der uit gewekenen aan bet blad het volgendd treffende verhaal' gedaan: Een oude ge brekkige vrouw, die te Verdun met een bejaarde dienstbode van twee-en-zestig jaar stilletjes leefde, weigerde koppig haar woning, waar ze zoo zeer aan ge hecht was, te verlaten. De dienstbode weigerde haar meesteres alleen achter te laten en bleef met lxaax in den .kelder van bet huis. Maar de twee vrouwen mochten, konden er niet blijven. Ze mees ten weg,. Toen herinnerde de dienstbode zich, dat er in .een stal naast hun wo ning een wagentje stolad. Ze wist er haar oude meesteres toe te krijgen in het wa gentje te gaan zitten en toen heeft de trouwe dienstbode, zelve bejaard, in een sneeuwstorm en door slijk haar meeste res over een afstand van veertien kilo meter voortgetrokken. Korte Oorlogsberichten. Uit den K au kas us. De Russen melden, dat hun troepen in den nacht bij bestorming de stad Bitlis veroverden. Zij maakten zich meester van zes kanon nen. Onder de gevangen Turken bevin den zich zeventien officieren, waaronder een re.,ementeco.oman lant. Uit Parjjs, 3 Maart. 'Het namid- dagcommuniqué meldt In de streek ten Noorden van Verdun was het vüur der Duitsehe artillerie bui tengewoon hevig en verwoed op beide oevers van de Maas. In den .sector van Douaumont, die be staat uit bet dorp Douaumont en het vroegere fort van denzelfden naam, wer den de aanvallen der Duitsehe infanterie gedurende heel den avond van gisteren met verdubbelde woede hernieuwd. In het dorp gelegen ten "Noord-Westen van het fort, konden de Duitschers, na hér- haaide vrirchtelooze pogingen, binnen rukken. Het .gevecht in de eenige straat van het dorp duuit vóórt. Het dorp Vaux, ten Oosten van Douau mont, was terzeifdertijd het doel vau verwoede aanvallen uit hel Noorden en Noord-Oosten. Deze aanvallen werden alle gebroken. De vijand moest terugtrekken en liet in de prikkeldraadversperringen hoopen lijken, achter. In Woëvre was het bombardement heel den nacht hevig. Het versperrmgsYuur der Fransfchen belette de ontwikkeling van den aanval. D'ujitsch marine-vliegtuig verongelukt. Een Duitsch water vliegtuig werd drie mijlen ten Noorden van Middelkerke opgepikt. Het was om negen uur Woensdagavond, komende van Engeland, gedaald. Een waarnemer is ver dronken; de ander werd gered en ge vangen genomen. Van een Japanner. Het „Bat. Hbl." geeft het volgende aar dige maar- niet onleerzame verhaaltje: „Hij leidde het 'vreedzame levien van den rubberplanter op een der eilanden op de grens van onzen Archipel. Hij was een charmante man, die naai' het scheen, zijn rubbertu.int.je mee» on derhield voor zijn genoegen, dan om er een broodwinning van te maken. Weinige weken na bet uitbreken van der. oorlog verdween de man van het eiland en weid niet meer gezien, totdat een zijner mede-bewoners van het eiland hem weer ondekte te Singapore. Het was op den dag van de groote revue voor den gouverneur van de Straits Settlements, na de demping der muiterij. De Nederlander woonde ep het veld het militaire schouwspel bij en ziet naast den gouverneur van Straits, stónd in groot tenue van Japansch hoofdoffi cier onze eertijds vreedzame rubberplan ter De Engelsche en Japansche hulptroe pen defileerden voor hem Op de Zuidkust van Java, in de buurt van de Wij:nkoopsbaaiwoonde hij op zijn tuintje reeds geruimen tijd- Dikwijls zag men hem in zijn sloepje naar zee gaan. hij was n.l'. een hartstochtelijk liefhebber van visschen Totdat de oorlog uitbrak en hij ver dween - Zijn plicht riep hem naar het com mando van een Japanschen kruiser Middelburg. Vergadering van den raad dezer gemeente op Woensdag 8 Maart, des namiddags te 2 uur. 1. Notulen. 2. Stukken. 36. Voorstellen tot eervol ont slag aan de onderwijzers Magielse, Kot- vis en W, K. Hack en de onderwijzeres imej. M. S. Bourdrez. 7. Voorstel om aan den directeur van de Burgeravond school en Avondschool voor Handwerks lieden een ziekteverlof tot 1 Sept. 1917 te verleenen. 8. Voorstel tot verleening van een gratificatie van f 200 aan den waaine- rnenden directeur der Burgeravondschool en de Avondschool voor Handwerkslieden, ien f 13 aan leeraar P. C. de Does. 9. Machtiging tot aanstelling van een klerk 2e klasse ter gemeente-secretarie. 10. Aan gaan geldleening. 11. Opheffing commissie van toezicht over de gemeente-gymnastiek- scholen. 12. Verpachting visscherij in het kanaal door Walcheren. 13. Uitgifte grond in erfpacht aan W„ Flipse. 14. Ontslag van pacht aan de weduwe Sanderse Lorier, en overdracht van die pacht. 15. Verhuur terrein Ralkengat. 16. Wijziging begrooting 1916. 17. Derde suppletoir ko hier H. O. 191-5. 18. Kohier herbal mg s onderwijs 19151916. 19. Wijziging be grooting Burgerlijk Armbestuur 1915, 20.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 1