Telegrammen. Gemengd Nieuws. Laatste Berichten. AllerSei. larktharïcfcfeiL den milicien-huzaar A. V., afkomstig uit de gemeente Kollummerland (Fr.), ter Zake van zware mishandeling, den dood ten gevolge hebbende, gepleegd in den avond van 25 December j.l. in of nabij de Banketstraat te Rotterdam op Catha- rina de Vaal, echtgenoot» van P. van l>uizen, 10 jaar gevangenisstraf met ver vallenverklaring van den militairen stand. In „Internationaal Christendom or gaan van de Nedcrl. afd. van den We reldbond der Kerken tot hot bevorderen eener goede verstandhouding Uisschcn de Volken, red. dr. J. A. Cramer, uiig. Ruys te Utrecht, no. 3 komt de (vertaalde) rede voor, door den oud-Secretaris t rui Staat van-de V. S. van N.-Amerika W. .1. Bryan gehouden te Johnstown in het belang van den vrede. Dietsche Stemmen aifllj. 3 en 4 Januari)— Februari, uitg. Uude dracht '1'. Z. 23, Utrecht, bevat o.a. „l)e stichters der VLaarrtsche Hoogesehool, door Leo Pi- card", met portret van Lodewijk de Raat, een van 'de grondleggers dier schoolhet slof. van de apologie van René de Olercq „Haver© togen Vlaanderen", hel. wederva- ren van dr. Ac Cleroq in de Belgische school te Amsterdam schijnt, blijkens 't re laas van genoemden geleerde, heneden fill© oritiek geweest te zijn. Vooral leze men „Het ultrafIamingantisiyie en zijn recht, door E. van Vlemincxhove", en „Do vervlaamsching der Gentse he Hoo gesehool, de taak der W ijsbegeerte, door <ir. Brulez", benevens de uitnemend ver zorgde Kroniekende Hollandsche door C. Gerretson, de Vlaamsche door E. H. Rietjens, de Zuid-Afrikaanschcfc- door A. D. Keet, de Economische door J. A. Nor derbragt, dc Perskroniek door dr. I). Hoek. Hoofden van scholen en schoolbesturen zij gewezen op den 2en druk van „Her inneringswoord bij het verlaten der Clir. school" door J. J. Berends. Uitg. Oois- t.erbaan le Cointre, Goes. Een door de uitgevers aestbetisoh verzorgd bookske van enkele bladzijdenvoorin een „ter gedachtenis", in te vullen, door den voor- 3it.ter van 't bestuur eu 't. hoofd der school te teekenen, en allicht nog als aanbeveling vootr een of andere betrekking te ge bruiken, en voorts een hartelijk woord dat naar wij hopen op alle Chr. scholen waarlijk de kroon op het werk moge zijn en daarom als zoodanig zal worden uit gereikt. Het Zoeklicht, Maandelijksch Studieblad voor Burgerlijke- en Wa terbouwkundigen. Uitg. Oosterhaan 1c Cointre, Goes. Wij ontvingen van dit goedverzorgde maandschrift nos. 1 en 2 van den twee den jaargang' ter bespreking. Het gewaad •en het formaat zijn ietwat gewijzigd, het Laatste aanmerkelijk vergroot. Het ligt niet -op onzen weg een opsomming fo geven van den rijken inhoud der nummers, doch wel dient- geconstateerd, dat liet Studie blad een schat van studiestof geeft voor onze bouwkundigen. De namen der redac teuren en medewerkers zijn waarborg, •dat serieus werk geleverd wordt. fel M I 'V! I.!i i 1 ilj p.; Ij Naar de Fransclie loopgraven enz., door dr. Krop. Rotterdam, J. M. Biredee's Boekhandel en Uitgevers-Mij. Dr. Krop bezocht de loopgraven eu de verwoeste streken achter de gevecihtslinie in Noord-Frankrijk en geeft in dit ver haal zijn indrukken weer. Hij somt en kele voorbeelden op van meerderen le vensernst, in Frankrijk waargenomen eai van kerkdijken naijver door een enkelen Pastoor aan den dag gelegd, hetgeen ech ter niets bewijst om een beeld te geven van 'den algemeenen toestand in het F ran se he leger, en van de algemeen© gezind heid der Fransche natie. Natuurlijk vlecht hij in zijn verhaal hier en daar nog enkele staaltjes van zijn anti-Roomsck© gevoelens in, waarbij hij onder anderen de meest principieel© bestrijder van Rome (De Heraut) verdacht maakt van „lief doen met Rome" In de 2e afl. van De Levende Natuur onder red. van Thijsse en Ilei mans ver telt Verwey op de meest onderhoudende ;ma!nier van de vogels van Noordwijk, in 1915 door hem waargenomen; en be- jgint Te Winkel een beschouwing over ;de Populieren. De lieer Jansen vertelt [liet volgende van „spreeuwen"In een boomgaard aan den Holl. Usel werden de suikerperen verschenen jaar onrijp ge plukt, daar in een boomgaard daarnaast de spreeuwen geen peertje spaarden. Door gunstiger ligging waren de peren daar vets vroeger rijp. „Weet je hoe dit komt, vroeger had je daar nooit last v an", vroeg mij een oude boerin. Op mijn ontkennend antwoord volgde: „Vrtoger zalen ze in Se hennep, maar- sedert die leelt hier ven,.wenen is, is geen peer veilig voor die zwart» gasten Diefstal van koffie. Ten na- deele van do firma de Erven de wed. J. van Nolle zijn uit een pakhuis te Rot terdam 43 balen Santoskoffie gestolen. Nadat op het politiebureau van dezen diefstal kennis was gegeven, zijn rector- dheurs te weten gekomen, dat een te Rotterdam gevestigde Duitsohe expediteur uit een pakhuis aan den Goudsohenrijweg 80 balen koffie naar Enschede heeft ver voerd. Men vermoedde, dat de gestolen 45 balen zich daaronder bevonden; brj telegrafische navraag van den commissa ris bleek evenwel, dat de wagen met koffie al te Gronau, dus over de grenzen was. Van beslagleggen op de koffie was derhalve geen sprake meer. Intusschen was ook aan het lic-ht gekomen, dat de gestolen koffie vóór de verzending reeds in handen van ten (minste vijf koopers was geweest. Thans zijn als verdacht van me deplichtigheid aan dezen diefstal aange houden een winkelier en een lorrenkoop- man. Het. staat vrijwelvast, dat zij de ge stolen koffie voor f 2700 verkocht hebban. Daarvan hebben zij f 1100 als hun winst aandeel behouden, f 1600 is gedeeld door de totnogtoe onbekende medeplichtigen. De koffie is met, een sleeperswagen, die voor het pakhuis gereden en volge laden werd, vervoerd. (N. R. Ct.) Aangespoeld hout. Langs den zeedijk van Scharendijke tot aan den Osso spoelen steeds groote hoeveelheden boom stammen aan. Het hout is ongemerkt. Ook aan den Zuidelijken zeedijk nabij Zierik- zee, spoelt hout aan. reeds zijn gebor gen bij den strandvonder 12 turen platen, een partij schroten, 56 palen lang- 2 a 3 M. en een eind staaldraad, lang oage- v)eer 5 M. Dooi' een locomotief aan gereden. Op het rangeerterrein van het station D, P. te Rotterdam, waren gis teravond twee losse treinpoetsers werk zaam "tusschen iecn stilstaaiidetn wagon en een locomotief. Toen zij na het be ëindigen hunner werkzaamheden tusschen dezie beide wagens vandaan kwamen!, werden zij door een losse rangeer-loco- motief aangereden, tengevolge waarvatn van den teerste de rechtervoet werd al- geneden, terwijl de tweede inwendig in rug en lendenen werd gekwetst. Zij zijn beide in het ziekenhuis opgenomen. N e k k r a m p. In het militair hos pitaal te Assen is eenmilitair aan nek kramp overleden. Hij behoorde tot het re.g. grenadiers en jagers. Op de doorreis naar Smilde gevoelde hij zich te Assen onwel. Treinbots'i ug. Gisterenavond is te Mieppel de sneltrein van Groningen op een machine, die op spoor 3 stond geioopen. Beide machines werden bescha digd, doch gelukkig kwamen geen per soonlijke ongelukken voorr. Verdronken. Ter hoogte van de spoorbrug te Velsen is de 27-jarige Arie Hofman, toen liij van een der sleepzand- bakken op een sleepboot wilde stappen in het Noord-Zeekanaal gevallen en ver dronken. Hofman zou eerstdaags in het huwelijk treden. Onvoorzichtig. De timmer mansknecht S. te Delft vond in zijn schaft tijd een losse patroon op den weg. Hij stak dezie in een sleutelgat en sloeg er met zijn hamer op, met het gevolg, dat de patroon uit elkaar -vloog in het gelaat van S. Ernstig aan 't hoofd gewond, is hij naai- het gasthuis Vervoerd.. Zijin rech teroog zal hij moteten missen. Holbewoner. Achter Maarn op de Lieuisderheide is door twee jachtop zieners in een hol aangetroffen de gep. O.-I. militair D. Eenige dagen was hij daar zonder eten geweest. Hij is in een woning ondergebracht. Gevaarlijke Geysers. Het dienstmeisje van de familie S. te Haar lem, bemerkte, dat een hevige gaslucht uit de badkamer kwam, terwijl de heer des huizies daarin vertoefde. Ze waar schuwde haar mevrouw, de deur werd getordeerd en men vond den bewoner bewusteloos liggen. Een in allerijl geroe pen geneesheer kon hem nog met een zuurstofapparaat bijbrengen. De namen en voornamen op 't platteland. Do eerste Chr. school te Huizen (hoofd J. Haafkens) telt 434 leerlingen. Voor al die leerlingen zij:n slechts 82 namien noodig. Rekent men de namien, die ééns of twee keer voor komen tor af, dan hebben, 389 leerlingen slechts 37 namien, vertelt „De Neder lander". En de namien zelf, vraagt het blad. Er zijn: Kos 42, Schaap 27, Veerman 24, Visser 23, Westiand 21, Rebel 21, Vos 18, Honing 14, Schipper 11, Bout 10, Brands 10, an As 9, Jongerder 9, Van der Poed 9, Hagedoorn 8, Vlaande ren 8, De Boer 7, De Groot 7, Van Am- stel 6, Brasser 6, Koeman 6, Teeuwissen 6, Baas, Boor. Van der Born, Doorn, Kruimer, Snel, Spilt, elk 5, Klein, Kriek', Molenaar, Schram >elk 4, Beugelaar, Roerhout, Dtesman, Van Slooten, Van der Wal, Van Wlessel, Zwart elk 3. Dan nog ,15 die twee keer en 3 dio één keer voorkomen. Wel een bewijs, hoezeer do families aan elkaar verwant zijn, zoozeer zelfs dat men de gelijknamige menschen hier vooral moet vinden, óf door wijk- en huisnummer op te geven, óf door er na men van vader en soms grootvader bij te noemen. Het zou wel aardig zijn om ook eens- van oen stadsschool van gelijke grootte oen dergelijke opgave te hebben ter ver gelijking. Om nu het overzicht meer volledig te maken, geven we hierbij ook een opgave van ,de voornamen. Eerst de jongens! Daarvan heete.n 'er: Hendrik en Jakob 27/Jan 22, Cornells 13, Lammert en Gijsbert 12, Dirk 11, Klaas en Pieter 10, Gerrit 9, Willem 8. Aart en Harmien 5. !n 't geheel zijn er 36 jongensnamen voor 100 mannelijk» leerlingen. Daarvan dragen er 3 jcpygenri 2 hamen en 1 jongen 3 namen. En nu do meisjes! Daarvan heeten er: Jannetje 17, Geertje 15, Aaltje 13, Ma- riétje 12, Hendrikje 10, Grietje 8, Nelle tje 7, Adriaantje, Cornelia, Gijsbertje en Lam niertje 6, Anno, Besseltje, Dirkje, Jaapje, Klaasje en Retertje 5, Annetje, Neeltje, Trijntje en Willempje 4. In 't geheel zjjn er 68 meisjesnamen voor 100 meisjes. Daarvan dragen er 4 meisjes 2 namen en 2 meisjes 3 namen. Welk 'een moeite die gelijknamigheid geven kan, blijke hieruit, dat in één der klassen ter drie meisjes zijn, die Gerritje Veerman heeten, terwijl twee daarvan géén zusjes leen vader hebben met name Gijsbert. Ze werden genoteerd als Gerretje V. I, II en III. Ook komt het voor, dat er twee kin deren uit één gezin op school zijn, met den zelfden voornaam, b.v. Jan. Dat zijn dan groote Jan cfn kleine Jan. De eerste is genaamd naar vaders vader en de tweede naar moeders vader, die beiden Jan heeten. Een jong leven afgesneden. Dinsdagmorgen is aan het strand te Schier monnikoog het lijk gevonden van den se dert den vorigen dag vermisten K. E., leerling der Zeevaartschool aldaar. De oorlog en ons geloof. De Nederlander ontleent eenige gulden woorden aan een door dr. Slatemaker de Bruine over dit onderwerp uitgesprokeai rede. Enkele er van, die hieronder volgen, mogen ook onze lezers ter harte nemen. De oorlog versterkt ons geloof; ons geloof verzwakt den oorlog. Men zegt: de oorlog is uit den ouden tijd; do. beschaving zal hem venvinnen, of de humaniteit, de theosophie, de vredesbeweging, de sociaal-democratie met haar internationale. De oorlog heeft hen allen teleurgesteld. Alleen de Christenen zijn niet geschrok- •ken. Ze zeidener zal alleen vrede zijn, indien alle ziel, Christus ais Koning er kent. Maar de 'menschheid heeft dien eisch niet aanvaard. Ons geloof heeft, in tegenstelling met al .die andere genoemde richtingen, nooit veel, neen niets van de wereld verwacht. Het spreekt van een wereld in zonde het Jieeft geleerd: er is in de menschheid schuld en het vernis, dat men in' en aan de wereld wil aanbrengen, raakt slechts |den buitenkantGijlieden moet wederom'geboren worden. En men heeft gespot en gezegd: dat is ouder we tscb.Maar de oorlog heeft ge leerd: die ouderwetscheu hebben gelijk1,! Zullen de menschen er nu naar hooren Neen, ze roepen alweer om de humani teit, de internationale, de theosophie enz. Het Evangelie heeft geleerd, dat er een macht moet wezeneen macht om' te bin den. Heeft de oorlog dit niet bevestigd? We moeten den oorlog de wortels af vreten; niet de plant zelf verwoesten, dat doen zij die slechts het leger willen weghebben. Zijn we er dan heuscih als het leger «niet meer bestaat Ach, dan heb ben we slechts de plant gedood Velen, voor wie de Christus geen ga- zag meer heeft, meenen toch op Zijn gezag te moeten roepenGij zult niet doodenWeteh zij wel, dat de Heiland dit nooit heelt gezegd? Het „gij zult niet dooden", staat in de wet. In de Bergrede heeft Christus heel wat anders geleerd! Anderen zeggen: Hebt den staat toch niet lief! En bij een Kamerverkiezing helpen zij mode, door candidate» te stollen den staat te handhaven. Hoe is dit mogelijk! Neen, we moeten den oorlog de wor tels afvretenHoe? Door de machtheb- bers toe te roepenUwmacht is Van God Dan gaat alle eer er ar machthebber te wezen. Dan blijft alle eer Godes; dan komt de diepe verantwoordelijkheid. Weg dus met alle menscbenmacht als de hoogste En eindelijk: de oorlog moet worden uitgevochten door arbitrage, door het recht! Dat moet het gelooi" zeggen met alle kracht. Zal de oorlog dan ophouden? Wel hier tem daar en .ginds, maar niet overal. Ford en de Belgen. De cor respondent Van de „Tel." aan de grens schrijft dd. 12 Februari: Aan do grens hoort men in een tijd als dezen allerlei verhalen. En men heeft er die zonderlingste ontmoetingen, als men er ten minste bekend is. Want even waar is het, dat voor die oningewijde de grens doodsch en verlaten is. Veel men schen zwijgen er het liefst. Er zijn im mers zooveel gevaren die wel over schat worden. Komt ge luisteren voor de Duitsc-tors Komt ge onderzoeken of er nog Belgische jongelingen zijn, die den dienstplicht ontwijken? Zouden ze me niet verdenken brieven te vervoeren, spion- nage te drijven? Dergelijke vragen verontrusten velen, al zijn ze zoo onschuldig als tot maar kan. Want er beersteht wantrouwen aan de grens. Maar ter zake. Ge moet aan de grens dus bekend zijn. En is /neraeere f ord niet gelukkig geweest met zijn vredesplannen? Zoo vroeg mie een vrouw, die voor den oorlog uit /een Vlaamsch dorpje ver trok om haar familie te Detroit te be zoeken, tijdens'den oorlog terugkeert en nu aan de grens pi zes maanden gel'at|en iwacht, tot de Duitschers haar eens een paspoort zullen verleenen om naar haar echtgenoot te gaan, ergens in de buurt van Kortrijk. Kent gij Mieneer Ford? vroeg ik. Ja En was hij ginds gaarne gezien (ge acht) Zeer! Veel Belgen werken in zijn autofabriek. Zie verdienen 5 dollar per dag. Meneer Ford gunt zijn arbeiders eeu goed lieven. Maar hij verafschuwt dron kenschap. En een dronkaard zet hiji aan de deur. Soms ging hij zonderling te werk. Zekeren dag zag hij in zijn fabriek een ouden man, die den vloer veegde. Wel', zeit hij „werkt gij nog". En al' zoo oud? Hebt ge nog niet genoeg verdiend om rustig te leven? Neen, mijnheer, antwoordde de werk man verlegen. Hebt ge veel' kinderen misschien? Geen. Getrouwd? Ja. Dus alleen met uw vrouw!En nu nog moeten werken. Maar ik weet het wel, ge gaat naar 't saloonge drinkt. Door zijn houding bekende de man. Ford moest zijn adres weten Hoor eens, zei hij, na vandaag kimt ge thuis blijvenIk houd geen dronkaards in mijn dienst. Maar Ford sprong in een auto en liet zich naar 't opgegeven adres voeren. Hij Vond er de vrouw. - Waar is uw man? vroeg hij. In de shop, mijnheer. Hij werkt bij mijnheer Ford. Ze kende den auto fabrikant niet persoonlijk. Hij drinkt, hé? Ja, te veel, mijnheer, Welnu, hij is weggestuurd. De vrouw begon te schreien. O, wat zullen we doen? jammerde zê. Geen werk meerEn we moeten nog 400 dollar op ons huis aflossenEn geen werk meergeen verdiensten. Ford zog, dat de woning netjes onder houden was; de vrouw maakte een aller-' gunstigstëfi indruk. Hoor, zei hij, ik ben mijnheer Ford. Ik zal uw huis afbetalen400 dollar. En ik houd uw man iu dienst, mits hij niet meer .drinkt. Maai- gaat hij nog naar 't saloon, al is het maar eenmaal, of laat ge hem hier drinken, dan stuur ik hem onverbiddelijk weg en eiscb dan ook de 400 dollar terug. En Ford hield woord. De Belg liet 't drinkön. Ja, vervolgde de vrouw", zulke streken had mijnheer Ford. Hij heeft ook Veel gegeven voor de Belgen, toen er in Detroit geld afgehaald weid. 't Is een wat wonder lijke man, maar voor zijn werkvolk zeer goed. Er arbeiden ruim 10.000 menschen bij hem en ze verdienen er ruim. hun brood, maar dan hun brood. Maar Ford is toch niet in staat ge weest de soldaten uit de loopgraven te halen eu deze gelaten wachtende vrouw naar huis te brengen, naar haar echtge noot, van wien ze sedert 't begin van den oorlog Laai noch teeken kreeg en die ze nu niet bereiken kan, al woont hij slechts 50 K.M. van. baar. Roosevelt is tot de republikein- sche partij teruggekeerd. .Een verzoening met president Taft wordt voorbereid. De „gelukkige" neutralen. Aan de „i'rankf. Ztg." wordt uit New- York geschreven: De président eu zijn jonge gemalin had den een moeilijk probleem, op te lossen. Eiken winter worden n.l. in het Witte Huis eenige groote staatsidiners gegeven, waarvan er ecu voor de diplomaten be stemd ij's. Het vorig jaar viel het weg, wijl de president in rouw was. Dit jaar Was echter geen enkele reden om het te laten vervallen. Maar er was natuurlijk' niet aan te denken om de diplomaten der elkaar bp strijdende landen aan een tafel te plaatsen eu zoo arrangeerde men twee diners. Wat echter te doen met de neutralen? Oorspronkelijk wilde men hen in twee klassen verdoelen, al naar de sympathieën meer naar de oene of de andere zijde overhelden. Daarvan kwam men echter Spoedig terug', daar hij de kaleidoscopische ver anderingen op het Europecsohe schaak bord hier de grootste moeilijkheden kon don ontstaan. De president, had zich reeds met do gedachte vertrouwd gemaald drie staats- diners Voor te zitten, toen zijn gemalin een uitweg vond. „Wij noodigen de neu tralen bij beide diners voor de oorlog- Voerenden uit, dan is het probleem de finitief opgelost." Zoo gehemde het. en 'zoo zijn de neu tralen, dié overigens in deu wereldoorlog gewoonlijk door beide partijen geplukt worden, tenminste eenmaal niets te kort gekomen. Bezuiniging. De onlangs ge vormde nationale commissie ter bevorde ring van. bezuiniging in Engeland heeft ecu beroep gedaan op het publiek om geen auto's en motorrijwielen meer voor genoe gen te gebruiken. Men zou dan besparen de mannen en schepen nu betrokken hij hel vervoer Van olie en rubber; de chauf feurs en herstellers, enz. Dat het hier geen kleinigheid geldt kau blijken uit dc volgende cijfers. In 1914 waren er in het Voroenigd Koninkrijk uit gegeven 136,450 rijbewijzen voor auto's en 126,771 voor motorrijwielen en tegen liet einde van 1915 waren er ingeschreven 218,175 auto's 'en 233,381 motorrijwielen. MONNIKENDAM. Het water is weder gestegen. Hedenmorgen echter is de dam in de Zuidervesting in zoover gereed ge komen, dat het water niet meer de stad kan binnenkomen. De storing van den electriscken kabel is nog niet opgeheven, zoodat de electromotor voor de uitmaling niet kan werken. PURMEREND,. De stad staat weer voor een groot gedeelte blank. Do-or de sneeuw stormen ondervindt hot aanvoeren van water en levensmiddelen vertraging. De stand van het. N.-H. kanaal is 26 c.M. boven A. P., van den Sehermerboezeïii 48 c.M. beneden A. P. LEEUWARDEN. Het tram- en treinver keer ondervindt vertraging door de sneeuwstormen. NI EUWENDAMDe toestand is nog on veranderd. Te Buiksloot is de toestand zeer kritiek. Tusschen Buiksloot en Nieu- wendam zijn 20 huizen ingestort. De Wa- terlandsehe dijk, die gisteravond bedreigd was, heeft men kunnen dichten. Indien deze was doorgebroken, zou het water tot Amsterdam gekomen zijn. ARNHEM. De Rijn blijft wassen. Enkele polders zijn reeds ondergploopen. DEN HAAG. E er stcKamer. De hee ren De Vos van Steenwijk en Golijn hul digden het beleid van tot ministerie, doch wraakten het, dat het politiek bestand verbroken is, waardoor de regeerkracht verminderd is. PARIJS, 24 Febr. I)e Duitscto aanvul len ten Noorden van Verdun tobben zich met toenemende kracht ontwikkeld. If" Franschen hebben den vijand krachtig beantwoord. Een onafgebroken bombar dement met zwaar geschut had plaats over een strook van 40 K. M. van SVIa- lancourt tot Epain. De kr acht vole t. „Krachtvoet" is de naam van die nieuwste Amorikaansche uitvinding: eten dwergauto, half automo biel, half rolschaats. Het. is eigenlijk een soort zeviemmijl'slaars, die zijn grootere broeders bezwaarlijk concurrentie zal kunnen aandoen, on in de sport de plaats van het rijwiel innemen zal. De „krachtvoet" bestaat uit twee. lage wielen, verhonden door een platform, waarop de rijder komt te staan. Dit plat form kan ook van een kleine zitplaats! worden voorziien. Het is slechts 10 c.M. boven den grond. Verder bezit het voertuig nog een stuur stang en dat is alles. De dwergauto is zeer solide en doelmatig gebouwd. De 2 P.K. motor bevindt zich in tot voor wiel Ion is haast onzichtbaar. De holle stuurstang kan als reservebenz inereser- voir gebruikt worden De Amlerikaansche uitvinder heeft zjjin toestel den principieelen naam „auto ped" gegeven, „krachtvoet" is een meer populaire benaming. Het heele ding weegt niet meer dan 25 K.G. en is dus makkelijk te dragen. De motor geeft een gemiddelde snelheid van 30 K.M. per uur. De uitvinder van deze kleinste auto mobiel J. D. Metrkle ,uit Middletown (Ohio) meent, dat de autoped goede dien sten zal kunnen doen bij post- en spoed bestellingen. Bovendien kan hij arbeiders snel uit die voorsteden naar hun fabrieken in de stad brengen, en handelsreizigers kunnen veel gemak van het voertuig hebben. 1 Vlissingon, 24 Febr. 1916. Bij de gisteren gehouden groente- en fruitveiling, werden de volgende prijzen besteed Veldsla 1635, boerekool 31 ct., bUiden per mand. Prei 51/2—71/2, selderie 31/2 81/2, rapen 34, rammenas 22i/3 ct., alles per bos. Savoijekool 391/2. roode- kool 61/2HD/s* bloemkool 5V29Vs °t-» alles per stuk. Eieren 89 ct. per 13 stuks. Uien IO1/212, spruiten 2OV2261/2, kro ten 241/2, peen 21/251/2, koolrapen. 21/2, rapen 3, Kleiporen II1/212Va, Zure Bellefleur 13161/2, Meigroen 10, Cam pagne II1/2 ct., alles per K.G. MIDDELBURG, 24 Febr. 1916. Ter graanmarkt was de aanvoer gering, handel levendig. Alleen tarwe en gerst wor den nog genoteerd, overige producten opge ruimd. Nieuwe Tarwe f 14.a f 15.—, Zomergerst f 14.50 a f 15.50, Paardeboonen f a f Tuinboonen f a f Bruine boenen fa Ronde bruine boonen f—a fLange dito f a f Witte boonen fa Kroonerwten f—a fMaanzaad f a f Boter 721/, a 82'ct, Particulieren 82'/E ct. Eieren per 100 f5,90 a i'ö,— Particulieren 16.30. Eieren Veilings Vor. f 6.— a f 6.60 Eenden eieren f 6.30 a f 6.60. Ganzen eieren f9.a fit. Kalkoen eieren f0.a f0. Pouie Piritade eieren f0.— Olie en Koeken. Olie van Inl.zaad. Raapolie f 65.Patent olie f67,—, Lijnolie f45,— per ILL. a con tant, per 6 w. fl hooger. Koeken van Inl. zaad. Raapkoeken f 130 per 1040 stukszachte Lijnkoeken f 18,50 per 104 stuks; haren Lijnkoeken f 18, Lijnmeel f 18, per 100 K.G. Noteering voor Ijjnoüe uitsluitend voor gebruik binnen Nederland. OOSTRURG, 23 Febr. 1916. Oude Tarwe f a t nieuwe Tarwe f 14.25 a f 14.50, Rogge f a f nieuwe Wintergerst f 15.26 a f 15.50, Zomergerst f 15.25 a f 15.50, nieuwe Haver 114.25 a f 14.50, Kookerwten f 32.a t 33.—, Voererwum f 0.— a f 0.—, Paardeboonen f 26.a f "27. Koolzaad fa fBruine Boonen fafalles per 100 K.G.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 3