m. 188 Woensdag 83 Februari 1916 80e Jaargang De Groote Oorlog. Waters need. OVERWINNING. Uitgave van da ïfeariü. Yenn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes; LAM GE VORSTSTRAA7 219. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ - L. BURG. Drukkers: Oastefbaan Le Cointre - Goes. 'DeZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERXDAO. Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post Losse nummers 1JJ0 CK05 Prijs der Advertenliën 15 regels ƒ0.00, iedere regel meer 10 et 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend.. Brj abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels ƒ1. iedere regel meer 10 ct. Gertie blijven 'we ons beschikbaar stel ten tot het in ontvangst nemen en door zenden van gitten ton behoeve van de noodlijdenden tengevolge van den water vloed. ürooto er kleine giften worden door ons verantwoord e-n tor bestemder plaatse gestort. Indien iemand nog iets te missen heeft dat. hij! niet langer uitstelle. De nood diingl, te meer nu een tweede watervloed ons land kwam teisteren. Wij'ontvingen nog: Van de Jongedochtersvereeniging der HeiV. Kerk te Wemel dingo f2.50; op brengst collecte j turf vergadering Chr. Zangjver. J&escéndo" te 'G apin ge f 6.55 i'. V te Kamperland f2.50: Totaal met inbegrip van de roede vroe ger verantwoorde bedragen f 1674.35. •ScPiiermoamkeog. Voor de vrije school op dit eiland ont vingen wij met hartelijken dank: fl van N. N. te Kapellef2 van J. de J. Wz. to Goes; N. N. te B. fl; gevonden in 'tkerkzakje in de 'Geref. Kerk te Baar land f 10gevonden in onze bus van A. N. £1; gezusters W1. te Wemeldinge f2,50; vrouw A. W. te W. f2,50; 'J. S. te Driewegen £2,50; van eene weduwo to 'M. uit dankbaarheid f 1 Totaal £302,861/». Wij hadden gehoopt f 100 te kunnen afdragen, en zie wij zijn reeds over de f300. En dat in een tijd dat de Wa- tersnood izooveel steun vraagt, en ook de Chr. scholen te Ransdorp, Oostzaan en Landsmeer, drie Evangelisatie-statiomj iu het moderne Waterland, die door don watersnood grootendeels vernield zijn, da delijke ihulp noodig hebben. W.ij zoggen den milden geefsters en gb- vers, ook namens de broederen op Schier monnikoog hartelijk dank, en bevelen de Chr. school aldaar aan in. do liefde van allen die in liet Chr. onderwijs mede ■een dam zien tegen het modernisme, in al zijn consekwenties. Oggel. De heer D. J. Oggel, oud-lid der Sta ten van Zeeland, oud-burgemeester van Axel, is gisteren op 69-jarigen leeftijd in de stichting' redmist, nabij Bergen op Zooin, overleden. Zoo is dan weer een der veteranen uit, den strijd voor het recht in onze provincie heengegaan. De heer Oggel heeft den strijd voor ba antirevolutionaire beginselen, in sa- menstemining met onze partij in den ïan de, gedurende een halve eeuw mee ge maakt. Als lid van den Raad en wet houder, sinds 1890 als burgemeester zij ner vaderstad heeft hij de belangen zijner gemeente behartigd; en gedurende- een vijftiental jaren, eerst als lid voor Hulst, daarna voor Goes, in die Staten van Zee land de belangen der provincie voorge staan. Hij heeft menige goede stichting, de kerk, de school, de politieke actie lief gehad en met zijn geld gesteund. Dit mag door ons met dank aan den Heere voor wiatons in Oggel geschon ken ^erd, herdacht worden. Zijn laatste levensjaren werden door ernstig zenuwlijden verduisterd. Doch de genade Gods, zoo rijk als vrij, mocht zijn deel zijn, zoodat zijn kinderen hem met zonder hopo hebben na te staren. Dit troost. Feuilleton. verhaal uit het kerkelijk leven van Noord-Amerika, door v. d. M. Nadruk verboden. 2°) ln het Ingezonden stuk werd terzake van zijn z.g. dronkenschap opgemerkt- „Ik wil' even zeggen, dat mijn vader voor mijn geboorte geheelonthouder was, en ik zelf nooit in. mijn leven (eien droppel drank geproefd heb." Aan het slot van den brief was nog toegevoegd Den veten vrienden van 't Wellington, College zij' nog medegedeeld, dat de speel - club sedert mijn bezoek opgehouden heeft te bestaan." Den volgenden morgen verzond Rutled- ge zijn stuk en de Redactie nam deze sensatio-copie volgaarne op. De verschijning van Ds. RuÖedge's „In gezonden stuk," had, niet het minst tot Mner voorzorg. Wie nu gezorgd heeft dat de kiezers lijst voor wat zijn eigen partijgenooten aangaat oompleet is, die kan met oen gerust gemoed dc tweede periode in den voorbereidenden arbeid tegemoet gaan. Welke die tweede periode is? Zij is die, waarin onze Kiesvereni gingen te "zorgen hebben, dat iedereen gaat zien of hij op de kiezerslijst staat. Dit geschiedt tujsschen 23 Maart en 21 April, terwijl van 23 Maart tot 15 April bij 't gemeentebestuur op ongesze- geld papier kaïn gevraagd worden om, zoo er iemand op vergeten mocht zijn, diens naam er op te plaatsen. Hot gemeentebestuur beslist dan tus- schen 23 April en 15 Mei. Een ieder zij derhalve op zijn hodde. Men denke aan het rijmpje Wie zonder voorzorgen door 't leven [wil gaan Komt zeker voor zórgen en moeiten te [staan. Een goê man, mèar geen goê voorzitter. In ons Persoverzicht haalden wij het oordeel van den Kamer-overzichtschrijver uit Do Nederlander aan over het door mr. Goeman Borgesius partijdig voe ren van den voorzittershamer in de ver gaderingen de.r Tweede Kamer. Reeds gisteren werd dit oordeel be vestigd door niemand minder dan dien voorzitter zeiven; in ons Kameroverzicht vindt men er meerdere bijzonderheden over; en hieronder geven wij een aan haling uit het Kameroverzicht in het li berale Handelsblad van heden, waar in het incident van gisteren tusschen den heer Lohman en den voorzitter wordt beschreven, en wel geheel in 't voordeel van den Goosolien afgevaardigde. Wij on derstrepen enkele woorden, die niet in 'tvoordeel van den voorzitter klinken. j. „De afgevaardigde van Goes vond, toen hij een nog al lang beloog hield over de quaestie der Doopsgezinden, weinig- aandacht in de Kamer. Het ru moer maakte hem ten slotte boos en met stemverheffing verzocht hij, dat „de heeren van de overzijde" {maar ook de rechterzijde was niet rustig) naar de koffiekamer zouden gaan. Waarop hij den Voorzitter vroeg, hem het spreken mogelijk te maken. De heer Borgesius begaf zich toen in een heen- en-weer discussie met den heer Loh man, waarbij hij volkomen de po- sitievergatdiehij in deze ver- gade ring innam. Met oen nij dig gezieht'en op een luiden kijftoon, geaccompagneerd door mechanisch hamergotik, schreeuwde hij den heer Loh man toe wat deze in particulier ge sprek en 'in „zijn krant" zbu hebben gezegd, te zijner verdediging de mee ning uitend, „dat hij dit ook wel eens mocht zeggen". Het was precies het tegendeel van de gedraging die men van een.voorzitter; zoo al niet van elk Kamerlid', mag verwachten. Do heer Loh man antwoordde telkens kalm en be leefd. po aanleiding tot dit presidiale rel letje had de heer Lohman in zooverre zelf gegeven als hij inderdaad wel zeer uitvoerig sprak. Aooral in het stadium van het debat. Maar dat rechtvaardig de allerminst den, om het zacht te zeggen, niet f ijngostemde n uit val van den Voorzitter. Trou- zijn eigen verbazing, eten geweldige uit werking. Het duurde geen dag, of bet artikel was' overgeseind naar alte plaat sen in Iowa, en den volgenden dag had den alle ochtendbladen van het Midden- Westen het stuk overgenomen. Met de grootste vrijmoedigheid had men ter. titels boven gezet, die zeer misleidend waren. B.v. „Een predikant noemt 't Wellington College een speelhol." „Ds. Allan Rut- ledge doet eten aanval op 't Wellington College." „Groote sensatie te Wellington! Het college eten speelhol genoemd." En- zoovooris. IL-iddcn de Evmigelisatie-sammfcoimjsten Allans naam wat meer bekend gemaakt m den omtrek, met zijn „Ingezonden stuk" Pf.ry,?e bti' zich een naam over 't gansche Midden-Westen. En uit Mie hoteken van tland werden hem do blaldlen toegezon den, waarin men zijn stuk had overge nomen. Rutlege begreep al spoedig maar w -TT de vonk van zijn drift het kruithuis der publieke opinie was genaderd, en de schok maakte hem ver- "ward. Eén ding hieH hij vast in het oog: Hjj had de volle waarheid gezlegjj, en wat er ook gebeurde, hij zou nu den wens. de heer [Lobman, die een veteraan is in de Kamer, die bij de behande ling van dit ontwerp voorzitter was van de Commissie' van Rapporteurs en wiens gansche houding gedurende deze behandeling onberispelijk is geweest en getuigd heeft van afwezigheid van elke politieke, bedoeling, bad ook daarom waarlijk wel een -Weinig meer defe rentie verdiend. Het is jam me j dat de hoer Borgesius zich zoo gauw drif tig maakt en dat hij zich daar bij dan aietvau z ij n me es t a a n- trekkelijken kant doet zien". Wij verwachten steilte dat de heer Bor gesius i'.n een volgende vergadering zijn excuses zal aanbieden. Dat is geen schan de; integendeel het eert den man; maar een bewijs te meer xa weer geleverd, dat een goed man nog geen goed voor zitter Is, en niet alle temperamenten voor deze gevaarlijke betrekking in aanmerking behooren te komen. D» Bijbel. Wat Groen v. Prinsterer van den Bijbel zei? Lees het hier. De Bijtel is het boek der boeken, ook en overal in de anti-revolutionaire boe kerij. De nieuwe wijsheid, ook waai- zij de Openbaring niet onbewimpeld verwerpt, meent dat hooger uitspraak in den kring- van het staatsrecht niet te pas komt. Wij daarentegen (zonder daarin; gelijk sommigen gedaan hebben, eene encyclo paedic te zoeken) beweren dat de Hei lige Schrift de grondslagen van. recht en zedelijkheid, vair gezag en vrijheid, ook voor Natiën on Regeeringen aanwijst. Die Bijbel is de onbedriegelijke toets steen. Onvoorwaardelijke onderwerping aan Gods Woord was steods do waar borg van plichtmatige gehoorzaamheid en van plichtmatig verzot Met de uitspraken der Openbaring kim geen leer van trotsche zelfvolmaking of van schromelijke losbandigheid bestaan. Er is geschreven: Ziedaar de bijl, die eiken wortel van revolutionair misge was afsnijdt. Statasi-Oesieraal Tweede Kamer. Weer herrie. Absoluut gemis aan leiding bij Borge sius. liet eedsvraagstuk eindelijk opgelost. - De poort wijdgeopend. - Weer jakkeren. Een ornstig woord van protest onzer zijds tegen de leiding' van den hear Bor gesius als voorzitter van de Tweede Ka mer, mag niet achterwege blijtven. Als men goed nadenkt, zal men zich herin neren, dat reeds' langen tijd geleden be denkingen geopperd werden tegen zijn. lei ding, die toen reeds verre van onpartijdig mocht geheeten worden. En nadat we gisteren een proteststem uit „De Nederlander" hebben Overgeno men, kunnen We Vandaag een nieuw staal tjo geven van onparlementair gedoe van dezen president. Nu was de heer Lohman het slacht offer, 't Begon al, zoodra hij: het woord verkreeg. „Door bet rumoer is de spreker herhaaldelijk niet te volgen," .zeggen do verslaggevers. Het bleek, dat enkele libe rale heeren aan 't babbelen waren. De loop van zaken als een man van eer en ridderdeugd: tegengaan. Zijn jongman mé- lijk e kracht stuwde hem voort en hij trilde van strijdlust, om den kamp voor waar heid en reinheid aan te gaan. Aan het College gevoelde men terdege de gevolgen. Verontruste ouders kwamen informeeren of schrevein, of hun zoon «ok bij de spelters behoorde, en contri buanten zegden hun steun op, omdat zij niet langer een „speelhol" wilden hand haven. En nog anderen namen. hun. zoons terstond van het Collego af. Waar het Wellington-College altoos do glorié dor stad was geweest, laat het zich denken, hoe al' spoedig de woedpi zich keerde tot den aanstichter van al de ellende; en aan het hoofd dezer in dollen over moed tegen Allan gevoerde actie stond ouderling Markley. Was! er schooner ge legenheid, zijn vijand het vuur nu aan de schenen te leggen Vergezeld van Abo Daniëls, ging Mar kley nu ook een bezoek brengen bij Rut- ledge. Zeer gewichtig zette het achtbare tweetal zich op Allan's studeerkamer in de zwaar-lteeren fauteuils, en de jonge predikant wachtte in volle kalmte af, wat ?-'i f® zoggen zouden hebbein. Na onrustig heer Lohman, langen tijd zich beheerscht hebbende, kon echter op deze wijze niej doorgaan, en zette wat kracht bij aan de zwakke pogingen van den heer Borgesius om de rust te herstellen door den heeren van links met nadruk te verzoeken hun sociëteitspraatjes elders te houden, Dat was te voel voor den president. Wilde daar de eerste dc beste spreker zijn, 's voorzitters taak overnemen, om zijn, n.l. 's voorzitters lieve vriendjes de les te lezen? Dat liep de spuigaten uit I En op onhebtelijken toon ging hij den grijzen veteraanvan wien hij: op parle mentair giebied nog zooveel te loeren heeft, te lijf. Nu ja, er wordt links wel gepraat, maar dat geschiedt ook rechts. Je eigen vrien den begint liet te vervelen! En ondier het luide geschreeuw van Duys: „Juist, juist!" beteekent hij dhr. Lohman, dat hij niet zoo lange j-edevoerin- gen heeft af te steken. Als de afgevaardig de van Goes dan herinnert aan de periode toen rechts in de meerderheid was en van links beer op keer veel te lange rede voeringen heelt moeten dulden, Wordt hom uit de hooge vergadering niet weinig sarrend Toegevoegd, dat hij deze opmerkin gen van a tot z noodig heeft, „om tot zijn conclusie te komen." De voorzitter verzoekt nogmaals stilte, maar als er geinterumpeord wordt en leven gemaakt, staat hij daartegen volko men machteloos. Hij, Borgesius, die zich verbeeldt, dat de leiding in 'goede handen is, zich boos maakt als „De Nederlander" kritiek oefent en niet stehroomt den hoofdredacteur in de Kamer hiervan een verwijt te maken. 'tls heusch gebeurd. Heeft de man zich niet in al z'n klein heid laten zien en durft hij zich er nog langer op voor laten staan een geknipt leider te zijn!! Over het gedrag der linksche heeren, dat beneden kritiek was, en den naam van ons parlement schande aandoet, zwij gen we voorloopig. We zullen ons thans bepalen tot (te medodeeling, hoe de behandeling van do Eedswet is afgeloopeu. Het Vraagstuk is dus eindelijk opgelost. Met groote meerderheid van stemmen (57 tegen 12) is het aangenomen. Alleen de anti-revolutionnairen en drie Katholieken, v. Wijnbergen, Arts en Duijmstec stem den tegen. Men yergtete echter niet, dat het ontwerp hoe kort het ook is vooraf nog wijziging heeft ondergaan. Het amendement-de Geer was n.l. eenigiszins veranderd aangenomen. Hel luidde aanvankelijk als volgt: „Een belofte of bevestiging wordt me de afgelegd, indien de te beëedigen per soon schriftelijk verklaart, tegen het afleg gen van eeden onder alle omstandigheden, ook wanneer de wet ze vordert, onover komelijke 'bezwaren te hebben, ontleend aan zijn opvatting omtrent den gods dienst." Ingevolge den wensoh van den heer Loeff ried de Minister verloden week ften voorsteller van het amendement te schrap pen de woorden: „onder allo omstandig heden, ook Wanneer de wet ze- Vordert." Op dezen raad is de heer De Geer inge gaan; althans in hoofdzaak!. Hij liet de eerste drie woorden vallen, doch Kot staan: „ook wanneer de wet ze vordert." Hij gaf aan, dat hij het scherpe in de aan duiding van „eeden", als zouden bet zijn alle eeden, zander uitzondering, heeft wil len doen vervallen. Door "de andere woor den te behouden, wilde hij voorkomen, dat personen, die geen bezwaar zouden heen en weer gedraaid en eens onnoodig gekucht te hebben, begon Markley „Ds. Rutledge, wij zijn hier gekomen om eens met u te spreken over htet stuk dat door het gansche land verspreid, is en. waarin ons College op droeve wijze be lasterd wordt." „De waarheid lastert nooit," zei Allan. „Mijnheer," zei de ouderling, met een gezicht, alsof hij op 't punt stond een doodvonnis te vellen, „het is een schande, wat u gedaan hebt." „Zeker, was' het een schande," zei Allan kalm. „om de studenten vain het Welling ton College; te leeren, hoe zij spelen moesten." „Maar de zaak zal' gerechtelijk ver volgd worden!" „Ja," hernam Allan, „het dobbelspel is bij de landswet van lowa verbodeh." Markley, die boos wgrd door Ruitleid- ge's overkalme en rake antwoorden, vroeg nu „Wat deed u den naam van rngn zoon in deze zaak te betrekken?" Omdat hij er bij was, mijnheer Mar kley." JU heht het Wellington College in s't geheeïo land belasterd." „Ik heb de SpeeMub rap het College bobben tegen een eed als slechts do overheid dien verplicht stekte, met 'te be-loft© zouden volstaan. Met 65 tegen 11 is het toen aangenomen. Tegen het gewijzigde artikel 2 (uitkomst voor Doopsgezinden) .stemden de heeren v. Idsinga, v. Veen, Sclieurer, Lohman en Beumer. Negen en zestig leden verklaar den zich er voor. Het ainendement-Rutgers, dat bij ge moedsbezwaren meer formaliteiten in acht genomen wenschte te zien, is met 42 tegen 33 stemmen (rechts tegen links alleen Bichon links) verworpen. Met aanneming van het amendement (te Goer verviel het amendement van Sass» van Ysselt. Het beoogde o.a. in art. 3 voor „gewichtige gemoedsbezwaren" la lezen „onoverkomelijke gemoedsbezwa) ren." Art. 3 is z. h. s. aangenomen, waarop de heer Rutgers1 een amendement (strekt bende tot het doen opnemen in het pro ces-verbaal der terechtzitting^ dat gepa. eed, doch een belofte is afgelegd) introk!. Bij artikel 4 verdedigde van Sasse Van. Ysselt ee.n amendement, strekkende tot het niet toelaten van die ambtenaars toÉ het afleggen van de belofte (behalve in geval van het behooren lot een klerkge nootschap, dat den eed verbiedt), aan wies." processen-Verbaal, relazen, enz. rechts kracht wordt verleend in strafzaken. Van linkis en rechts kwam tegenkantinjg1, vooral omdat het amendement aan lagere ambtenaren mindere vrijheid zou laten dan aan 'hoogere ambtenaren, zoodat hÜ het maar introk. Even later werd er een met 38 tegen 34 st. verworpen. Met 52 tegen 20 stemmen, js op voor stel van 'dhr. Lohman de eedswet haar tijdelijk karakter ontnomen. Dit betreuren wij zeer, en we sluiten ons van harte aan bij de heeren Rutgers en Brummeikamp, die hun bezwaren fan baar maakten en op bet gavaarlijke van dit besluit wezen. Eerdmans wees terecht op het voordeel van de tijdelijkheid. Hadde men ze alleen maar aanvaard, om te zien, hoe de thans gegeven vul heden werken. Nu zitten we voor goed opgescheept met een mislukte oplossing. Bij de regeling van werkzaamheden ist weer eens gebleken, dat Borgesius c. s. het jakkersysteem nog steeds willen toe pasben. j i Do liberale unie, welkte in de centrale afdeeling- een zeer groote macht bezit, stelde voor (Sis voorstel van de Centrale afdeeling) pm het belangrijke: wetsont werp op de leening (van 175 miilioten!) dat eergisteravond is gepubliceerd reeds hedenmiddag te behandelen in de afdee- lingen. Hoe schandelijk dit jachten is, behoeft eigenlijk niet bewezen. Van rechte! is dan ook ernstig gesputterd daartegten. Per gratie wilde men nog 24 uur er bij doen, doch gelukkig, het voorstel- Bos, om het leeningsontwerp tegelijk met de heff i ngsvoorstel'len tie behandelen, werd aangenomen. De heeren van het afjakkerstel'sel zijn dus bijtijds tegengehouden, al is 't niieit voor langen tijd. Woensdag 9 Maart reeds gaan de beraadslagingen in de afdeedin gen beginnen. Hoe lang nog zullen we overgeleverd zijn aan de parlementaire tyrannite vairi, de Knksche politici? Bafenopt ovanicht vm 'ten toastend. De Franschen hebben in den strijd in de lucht een grootsch succes behaald. Ziehier het Fransche avondcommww in het openbaar aangeklaagd." „Het nut van uw verblijf in Welling ton is ten einde. Wij verwachten, dat u tengevolge van deze zaak zult heetol gaan." Abe Daniëls, die zich bepaald had een trouw ja-knikken, als zijn meester sprak, zei nu ook: „Ja, wij verwachten, dat u zult aftro den." Rutledge stond op, alsof het onder houd ten einde was en zei „Dat zullen we later wel eens zien. Kan ik vandaag nog iets voor u doen, heeren?" Markley, ietwat verward door deze woorden, zei alleen maar: „Neen." En Rutledge werkte zijn bezoekers met; een allervriendelijkst: „Het was mezleer aangenaam" de deur uit. Ironisch voegde hij' er aan toe: „Ik hoöp ui spoedig weer eens bij me te zien." Voor ze zich goed rekenschap konden geven, wat er van het bezoek geworden was, stonden de „broeders" alweer op straat. Do stemming van ouderling Mar kley was van dien aard, dat zijn scha duw ook maar spoedig naar huis schoof. (Wordt Tttevolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 1