Zaterdag W Februari 1910 30e Jaargang No. ISO EERSTE BLAD. Staten-Oeneraal De Gmote Oorlog, Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Predikbeurten. Rechtszaken. Hit num mer bestaat uit twee bladen Watersnood. 2Zeeuw Uitgave van de Naam! Venn. LUCTOR' ET EMLRGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTSAAT 219. Bureau te Middelburg: FIR (VIA F. P. DHÜIJ - L. B URG. Drukkers: Oosterbaan Le Cofntre Goes. V De nood stijgt nog at hooger. Angstwekkende berichten van nieuwe doorbraken bereiken ons. t Ons volk wordt wel zwaar beproefd. Met te meer vrijmoedigheid durven wo hij lonze lezers, die nog niets hebben gegeven voor de slachtoffers van den Watersnood, aankloppen om een kleinig heid. Wij ontvingen van M. H. te Goes fö; van N. N. to Goes fö; door tusschenkomst van firma F. P. Dhuij' van N. N. te A. fö; door tusschenkomst van J. W. Lamain te Kamperland, van N. N. f2; verzameld op de Ger. Jongedochters-Ver. te Colijns- plaat f 10.55; S. v. d. G. te Schore f2.50; door tusschenkomst van boekh. Fanoy van B. te M. f 1id. van Joh. B. te Veerc f 2.50; id. uit kinderspaarpot B. te Veerc f2.50; id. van J. B. te K. f0.50; B J. K. en Mil. J. W. te Axel wegens verkoop boekje „Januarivloed" f 16.45; opbrengst collecte Zanguitvoering „God is mijn lied" te Serooskerke (W.) f 12.70; door tus- schenikomst van ds. Kloek, Herv. predi kant te Oudelande, nagift van f4; A. C. den F., te Klimdert f 2.50. Totaal met inbegrip van de reeds vroe ger verantwoorde bedragen f 1638.515. Schiermonnikoog. Schier dagelijks worden wij verblijd met giften voor do vrije Christelijke school op bovengenoemd, eiland. Gelijk steeds zijn 'took onder ons meest de kleine luyden die te hulp schoten. Heden ontvingen wij van: F. G. I>. te WaterlancLkorkje f2,50; van A. C. den E. te Klimdert £7.50; J. de H. te Rilland f 1Gebr. N. to Driewegen f 2. Stamen -mot het voorgaande f271.54i/2. De Rijksmiddelen. De directe belastingen hebben in de af- geloopen maand opgebracht 4 miljoen en ruim 3 ton tegen 2 miljoen en circa an derhalve ton in Januari 1915. Een ver meerdering van 2 miljoen en circa ander halve ton. Dat zit 'm in de inkomstenbelas ting welke de bedrijfsbelasting vervangt. Deze laatste bracht nog geen miljoen op, dooh de inkomstenbelasting bracht 't tot ver over de 3 miljoen, dat is bijna een miljoen boven de raming t Of die ook meevalt! De opbrengst van het personeel daarentegen viel niet mee. Geraamd op bijna 2 miljoen bracht zij het evenwel slechts tot f527000, dat is slechts eeni'go honderden meer dan in Januari van 't vo rige jaar. De totaal-opbrengst der directe belastingen bleef, dank zij dezen tegenval ler, en ondanks de mooie opbrengst van de inkomstenbelasting, dan ook nog met circa een miljoen beneden de raming. De invoerrechten, ruim elf ton, bleven gelijk, zij "took nog 3 ton beneden do raming'; evenals de accijnzen welke, ge lijk te voren slingeren om de vijf miljoen. De indirecte belastingen hebben a$ui de verwachting beantwoord, slechts f20000 vielen zij tegen, en zij stegen nog drie ton hooger dan in Januari van het vorige jaar. Dit ligt echter niet aan de successie rechten: deze toch daalden met bijna 4 ton, doch de zegelrechten en de registra tierechten gingen elk met ruim 3 ton naap boven terwijl ook de hypotheekrechten van 27 duizend in 1915 op 63 duizend thans overgingen. Dat de opbrengst der domeinon van 62 duizend gulden tot ruim 4 ton klom, is eveneens een mooie ver betering. De totaalopbrengst der middelen kon echter het cijfer der raming nog niet be reiken, hetgeen blijkt uit de volgende ge tallen: Raming 15 miljoen; opbrengst in 11 mili06n; °I,hren^ nu Het totaal der opcenten in Januari van uit jaar nadert aan de 2 miljoen, ton hate van het „leeningfonds 1914" Het grootste contingent, te weten ruim een miljoen, werd geleverd door de Inkomsten belasting. Tweede Kamer. Onaannemelijk. Weer herrie. De minister heeft nog eens duidelijk gez^d waar 'top staat. Artikel 2 losla ten, wat de heer Lohman wil en tot op zekere hoogte in 't amendement Gerhard- v. Idsinga gevraagd wordt, daar kan HIJWH H1WI II IWMBWBIBBMBMWMMBW niets van komen, zooals op 't zWakke mo tief dat. de Doopsgezinden een geschre ven recht op vrijstelling hebben met be roep op bun kerkgenootschap, door den minister gezegd werd. Blijkbaar ver wart do minister de modernen die uit de Hervormde Kerk naar de Doopsgezinde Spciëteit zijn overgegaan met de god vruchtige volgelingen van Menno Simons, door onze gereformeerde vaderen in de zeventiende eeuw terecht begunstigd. Het amendement-Rutgers, volgens de li beralen en vooral de socialisten het top punt van dwaasheid, acht de minister volstrekt onaannemelijk. Wicrd dit aange nomen, de minister zou de wet intrekken, wil dit zeggen. Het gaat te ver, zegt hij; het is te scherp, dat wil eigenlijk zeggen te calvi nistisch. liet rekent, te veel met het feit, dat de getuige staat voor het aan gezicht Gods, en eerst in de tweede plaats voor 't aangezicht van den rechter. Dat doet het amendement-De Geer ook wel, maar zooals die 't formuleerde kan 't er misschien nog wel mee door. Te meer omdat de heer De Geer de epiaestie over atheïsme en atheïsten vermijdt. Gelijk men weet ligt 't verschil tussehen deze twee amendementen hierin: de'heer Rutgers wenscht dat de belofte ook wordt toegestaan aan hem of haar die voor den kantonrechter en den burgemeester heeft verklaard en bij de beëediging mondeling bevestigt dat hij (zij) aan God niet gelooft, of godsdienstige bezwaren te gen eedsaflegging heeft; terwijl de heer De Geer zich tevreden stelt met de be paling dat de te beëedigen persoon al leen voor don rechter schrifte-lijk verklaart tegen het afleggen van eeden te zijn op gronden aan „de godsdienst" ontleend, onder alle omstandigheden. Wanneer deze drie laatste woorden door mr. De Geer worden losgelaten, heeft do minister tegen zijn amendement geen be zwaar. Het amendement Sasse v. Ysselt ont raadt do minister. Hetgeen te begrijpen is, want hot verzwakt zijn stelsel van „facultatief stellen", dat wil zeggen: den eed al of niet doen afleggen. De heer Sasse bedoelt dit dan ook blijkbaar, daar om stelde 'hij voor in plaats van „ge wichtige gemoedsbezwaren", zooals de mi nister in artikel 3 verlangt te lezen, te stellen „onoverkomelijke bezwaren". Toen do heer Rutgers zijn rede zou beginnen, na dien van den minister, werd hij weder, evenals gisteren, gehinderd door de bekende herriemakers uit den sociaal- demoóratischen hoek. Hugenholtz, de oud- predikant,'was blijkbaar de aanstoker. Hij verweet den spreker dat hij stond te klet sen. Nota bene: kletsen wanneer een Christelijk man, als volksvertegenwoordi ger, aan de regeering tracht duidelijk te maken, wat stellig in de harten van twee vijfden onzer bevolking leeft, in zake Gods wet en de roeping der Overheid in zake 't hoogst gewichtige vraagstuk, hetwelk, hoe men 'took beziet, een verzwakking van de Godsvreeze bij een groot deel onzer landgenooten vaststelt. De tijd ligt nog niet zoo ver achter ons dat men zeggen kon: wij golooven niet aan het wezenlijk bestaan van Atheïsten, en v. Houten in do Tweede Kamer de eenige was, die het voor hen opnam. En rog is 't do vraag of zij er zijn, in dien zin dat elke gemeenschap tusschen den Oneindige en hun hart geheel zou Zijn afgesneden. Immers, wij zijn nu eenmaal, hoe ook afgedoold, oorspronkelijk naar Gods beeld geschapen. En welzijn er diep gezonkene naturen met een toege- Schroeid geweten, verstandelijke atheïsten die met hun denken van alle religie vervreemd zijn. Maar wat Calvijn noemde het semen religionis (het godsdienstig zaad) ligt in ieder monsche- lijk hart verscholen, en er is nog altijd de consciëntie, de medeweten, dé me- rieklinifcende stemme Gods in het men- schelijk weten, aan welke ook do meest vrijmoedige Godloochenaar, hij zij 'tdan, of hij zij het niet, niet ontkomt. Wij zijn er dan ook erkentelijk voor dat de heer Rutgers die clausule „die zeg gen in geen God te gelooven" ten slotte 'heeft losgelaten. .De heer v. Sasse wijzigde eveneens zijn amendement (hezWaren in gemoedsbe zwaren). .Vlies duidt er op dat het amendement- De Geer zal worden overgenomen of aan genomen nu ook de heer Limburg het heeft aanbevolen, en de heer Rutgors een samensmelting van dit amendement met het zijne door bovenstaande uitlichtine heeft voorbereid. Dinsdag voortzetting. De heer Lohman, zieker beducht Voor- nieuw geharrewar zonder positiefresul taat bij de tegenwoordige verhoudingen, in den lande, en in de Kamers^ heeft Voor gesteld de Slotbepaling te doen vervallen „zij is van kracht, tot 1 Januari 1919". (te'outpï overzicht v»n toestand De Pers der Entente jubelt luide over de meesterlijke prestaties der Russen in den Kaukasus, en houdt nabetrachtingen over Erzeroem'» val. In haar vreugde-dronkenheid zegt ze natuurlijk ook wel dingen, die met de waarheid overhoop liggen of die aantoo- nen, dat men liever- een moreel succes uit de feiten wil slaan, dan wel de strategische waarde van Erzeroem met een nuchteren blik beschouwen. Is liet wel zoo zeker, dat de Russen nu vrij- spel hebben tot uitvoering van nog moer grootsche plannen Wanneer immers do Turken er in ge slaagd zijn het veldleger, dat de verde diging van Erzeroem gesteund heeft, en een groot doel' van het garnizoen vei lig terujg te trekken, dan, zullen zij het den Russin niet gemakkelijk maken de onmiddellijke vruchten van hun succes ito plukken. Wanneer daarentegen de Turken, zoo verrast geweest zijn, door de verrassend vlugge actie der Russen, dat zij' niet den tijd gehad hebben zich uit de voeten te maken met die voor den terugtocht benoodigde voorraden levensmiddelen en munitie, dan hebben de Russen gelegen heid om, van het centrum uit, die Tur ken, die tegen hun rechter- of linker vleugel standhouden, te bedreigen en, zoo zij; niet overijld terug trekken, in een uiterst gevaarlijke'positie te brengen. Dan kan do val' van Erzeroem dus voor de Russen gewichtige oïimiddiellijke gevol gen meebrengen. Men doet dus goed nadere bijzonder heden af te wachten en het behaalde succes niet te overdrijven. De buit, welke in handen der Russen viel, moet in ieder geval groot zijn. Dit mag men geruist aannemen, al moet hier bij' opgemerkt, dat de eerste in Pet.ro- grad opgemaakte berekening sterk over dreven schijnt. tn het Westen worden de loopgraaf- gevechten voorgezet. Het weder belemmert partijen in hun bewegingen. De Koning van Montenegro heeft van een paar zijner ministers het verzoek gekregen volmacht be geven om de vre desonderhandelingen to beginnen. Koning Nikita heeft echter nog niet geantwoord. Gaoden. Een oorlogscorrespondent van den Ber liner Lokalanzeiger beschrijft een bezoek aan een gedeelte van het westelijk front: Beschut, idoor een stuk muur lig gen daar een- paai- dooden, in bruine tentbainen gewikkeld. De een heleft do rechterhand tot een vuist gebald om boog gestoken. Een smalle gouden ring glinstert aan de hand. De andere naast hem stierf een vreeselijk snellen dood. De beide armen zijn omhoog gestoken, als wilden zij het hoofd grijpen en vast houden, hot hoofd, dat een granaat van den hals heeft weggeslagen. Dat zijn de dooden van dezen laatsten nacht. lederen morgen in de vroegte wor den zij uit de eerste linie hierheen ge bracht. en blijven daar liggen tot zijl nog verder naar achter worden gehaald. Ieder man, die 's avonds naar voren gaat in de stelling boven op de hoogte van Neuville, weet, dat hij 's morgens als de zooi opkomt ook bij! dat stuk muur kan liggen. Bij den strijd om1 de hoogte is ook korporaal Herrenreite'r gesneuveld, de oude Beiersche stroopor, om wiens sol datenleven de logende reeds zijn net heeft geweven. De Beieren hielden hem voor onkwetsbaar, omdat hij zich aan elk schot bloot stelde, zonder dat oen kogel hem trof. Roemruchtige daden höeft deze man volbracht en reeds lang was hij ridder van het ijzeren kruds eerste klasse. Toen het regiment, waartoe hij behoorde, nog op een andere plek aan het front stond, had deze ervaren strooper en jager zich een zitplaats gekozen op een eenzamen boom. Daar zat hij, terwijl' de kogels om hem floten en sisten, maar te raken was hij niet. Van uit zijn hoogte kon hij echter in de Fra'nscho loopgraven zien en met zijn, van een richtkijker voorzien geweer, had hij 121 vijanden ge troffen. Als er een patrouille te doen was, was korporaal' Hei-renreiter er bij'. Maar ondanks'al' zijn dappere daden cn onderscheidingen kon hij toch niet tot onderofficier wordein bevordieird, om de vele straffen, die bij als stroopier had moeten uitzitten. Toen do prachtige sol daat zich weer eens buitengewoon on derscheiden had, bedacht d,0 regiments commandant een eerbewijs voor hem, dat in dezen oorlog nog niet voorgekomen is, in de parade-marsch marcheerde het goheele regiment voorbij den korporaal. Nu rast ook hij in het graf. Korte Oorlogsberichten KoningNitika. De „Matin" ver neemt uit. Bordeaux De IontenegrijinsGhe koning on koninklijke familie Verblijven voor korten tijd te Lormont, nabij Bor deaux. De „Petit Parisien" verneemt uit Salonika, dat het bericht volgens hetwelk generaal Sarrail naar Athene Zou geweest zijn oni een bezoek te brengen ban ko ning Constantijn niet waar is. Een Duitsehe vliegmachine is ten Noorden van Saloniki door een Franséhen vlieger neergeschoten en buitgemaakt. De waarnemer werd 'gewond en gevangen ge nomen, de vlieger ontsnapte. Zestien Fransche vliegers hebben een raid naar Strumiza-station en nabijgelegen kampen ondernomen. Door een Duitsoh luchteskader aangevallen keerden alle vliegers behouden naar hun basis terug. De verliezen van den vijand zijn onbe kend. Naar de „Voss. Ztg." uit Konstanti- nopel verneemt, heeft do Griekscho ges neralo staf besloten, do getalsterkte van het Griefcscho leger tot 500.000 op te voeren. Grieken die tot dusver vrij van dienst waren, zijn nu voor, de oefeningen opgeroepen. Apotheken. Zondag a. s. is te Goes geopend de apotheek van den heer G. .v. d. Hoek; te Middelburg die van dhr. L. K. van der Harst J. Jzn., Pottenmarkt. Middelburg. Het bestuur Van den Ring Walcheren, van' „Patrimonium" deelt de afdeelingen van dien Bond mede, dat het secretariaat van .heden af gevestigd is aan onderstaand adres. Voor alle inlich tingen en mogelijke voorlichting, zoowel op het terrein van „Patrimonium", als dat der vakbeweging, wil de Ring zich be schikbaar blijven stellen. Wij willen zoo veel ons mogelijk is, onze Chr. Sociale vakbeweging dooi- woord en voorlichting helpen bevorderen. Ilelpe daartoe een elk ons zoove« mogelijk. Namens de Ring Walcheren Van „Pa trimonium": W. A. den Hollander, secar. Latijtascbe Schoolstraat C 51, Middelburg. Do Staatscourant, bevat de statuten van de Coöpleratieve Kolën.vereenigixig „Onderling Belang" te Nieuiwdorp. Goes. Gislex-enavond trad voor „Weten schappelijke Belangen" op dr. C. Schoute, adjunct-directeur van bet Kon. Ned. Me teorologisch Instituut de Bilt, met het on derwerp „Waarnemingen in do boven lucht". Veel publiek, was er niet, doch dit komt op rekening Van het regen- en storm weder. Spr. begon met de klacht, dat het on derzoek in de bovenlucht moeilijke tijden heeft in verband met de internationale verwikkelingen, verder dat het onderzoek in een stadium is gekomen, dat men op groot© hoogte waarnemingen kan doen, zonder dat men zieh daartoe op een hoog te van een aantal K. M. zou moeten he geven. Eenvoudig zijn b. v. de theorieën, met behulp waarvan men kan nagaan, of Zich regen zal vormen, dan wel of het droog zal blijven. Dioor het stijgen van de lucht, door het komen onder lageren druk zal de temperatuur dalen, en zoo wordt de gkens der nevelvorming genaderd, waaruit ten slotte regen ontstaat. Wanneer een wolk in een dalende luchtstreek' is, zal de tem peratuur stijgen, de, wolk zal dan in damp overgaan en bij' dien toestand gaat bet niet regenen. Spr. verklaarde verder de gevolgen van depressies in de lucht en in verband daar mede de werking van de seismografen. Doch laten we niet den indruk vesti gen, alsof we een volledig verslag wil den geven van de causerie van den heer Schoute. Dit zou niet strooken met de eisehen van eèn dagblad, en de ware belangstellende in het bovenlucht-onder zoek zal er niet mee gediend zaj'n, doch deze zal liever z'n wetenschappelijke bi bliotheek raadplegen. We volstaan dus met de vermelding, dat di-, Schoute z'n onderwerp aldus Ver deelde: lo. waarnemingen met bemande en niet-bemande ballons; 2o. met behulp van vliegers; 3o. met behulp Van ka- merball'ons met instrumenten4o. met Vrij stijgende ballons, welke geen insfrumen- menten meevoeren. Spr. ging de geschie denis der luchtvaart na, besprak het werk van knappe wetenschappelijke ïnannen in buiten- en binnenland en vertelde van zijn eigen proeftochten per ballon. Op gïas- VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post. 150 Losse nummers05 Prijs der Advertentiën 15 regels /"0.50, ieclere regel meer 16 et. 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels ft. iedere regel meer 10 ct. heldere wijlze werden eenvoudig© theorieën verklaard en interessante lichtbeelden maakten het volgen van het betoog des) te aangenamer. Tot slot één opmerkinghet ware ge- wensCht, dat de Vei-, de beschikking kreeg over een betere lantaren. Er was gee» spreker, die niet klaagde over te weinig licht. Vlissingen. Op de gebruikelijke wijze is aan den sergeant-majoor instructeur W. M. La Fort van het derde regiment infanterie, in garnizoen alhier, de zil veren medaille voor 24-jarigen dienst uit gereikt. Graauw. Door den woedenden wind stortte Woensdagmiddag een kléin ge bouwtje in elkaar, waarin drie kinderen waren. Een er van, vier jaar oud, werd door de vallende gebinten gedood, de twee anderen werden ernstig gekwetst. T. C. Waarde. In de Vrijdag gehouden 'ge meenteraadszitting werd met algemeen» stemmen tot onderwijzeres benoemd mej. J. W. E. de Jager te Roosendaal, no. 1 der voordracht. Door bedanken van den heer M. Allewijn werd tot lid der Com missie tot wering van Schoolverzuim; be noemd de heer M. Geleedst. Tot leden van het stembureau voor de verkiezing van leden der Provinciale Staten wer den benoemd de heeren J. Blok San., J. L. Overbeeke en M. Weststrate Chr.zn. De jaarwedde van den veldwachter J. C. Looij werd verhoogd met 50 gulden. In de begrooting der gemeente en van het bur gerlijk armbestuur voor 1915 werd af- en overgeschreven. De rekening1 van bet burgerlijk armbestuur dienst 1915 werd goedgekeurd; de ontvangsten bedrageni f3126.57, de uitgaven f 2428.27Va, gioed slot alzoo f698.29V2- De verordening re gelend de jaarwedden van het hoofd der school en verder onderwijzend personeel weid gewijzigd. Ned. Herv. Kerk. Bercepen te Feijenoord C. B. Holland te Raamsdonk; te Nijkerk op de Ve- luwe A. M. den Oudsten te Monster; te Groningen II. J. E. Westerman Hob stijn te Apeldoorh; te Rolde Jl F. iïomaft te Nieuw Beerta. Bedankt voor Driesum door P Kruyt te Gouderak. Geref. Kerken. Aangenomen naar Drachtster- C om pag - nie door E, Beukema te Schettems. Zestal te 'sGravenhage dr. K. Djjfc te Rijswijk, R. E. v. Arkel te Soest, J. F. Rrussaard te Meppel, V. Ilepp te Klundert, dr. G. Ch. Aalders te Ermelo en T. C. Rullmann te Utrecht. Geslaagd te Rotterdam voor de nut tige handwerken de dames C. N. de Wilde te Oud-Vossemeer, D. C. Bijl te Tholen en C. N. Schipper te Kruiningen. En te 's Gravenhage voor 't stuurlieden-examen grooto stoomvaart 3e stuurman de heeren C. Sant, W. Mudde, B. Scherpbier, 0. Scheurkogel en W. Schut. Examen Handteekenen L. O. In 1916 zullen de examens L. 0, hand teekenen in de maand Augustus, zoo noo- dig ook in de maand Juli, worden ge houden. NED. HERV. KERK. Zondag 20 Februari 1916. Goes, 9.30 u ds, Homburg; 2 u. ds. Homburg, Cat. Zond. 4, Bed. H, D. 6 u ds. Steinz. GER. GEMEENTEN. Goes, Donderdag 6 u. ds. Kersten. Arr.-rechtbank te MiddelbSurg. In de gister gehouden zitting werd ge- eischt tegen: H. V. en H. C„ Wiestkapelle, mishan deling, 1 m. gev.J. L. Jz. en J. L. Lz„ Westkapelle, vernieling, tegen den eerste 1 w. gev., tegen den tweede f 15 s. 30 d. h.A. v. R„ verzet tegen veroordeeRng) tot 14 d. gev. wegens poging tot verbo den uitvoer, bevestiging van het vonnis; A. J. en A. Bi, Westdorpe, oplichting, 3 w. gev.; T. v. d. V. en A- V P-.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 1