Uit d8 Provincie. Onderwijs Predikbeurten, Rechtszaken. Gsmengd Nieuws. De heer Branla vindt f 150 voor vrjj- wonen, vuur en licht voor dhr. de Wit tp 'weinig. Is 't niet in 't belang van dhr. de Wit dit bedrag nu op 200 te brengen? De gemeente behoeft slechts een weinig meer premie te betalen. Dihr. Fransen van de Putte zegt dat de woning van den concierge niet groot is. De heer Kakebeeke zegt dat do tueer de Wit het niet kan helpen, dat zoo „klein" woont en vindt, dat het gawwnscht is bedoeld bedrag met £50 t» verhoogen. Dhr. Hollmann is het met de vorige sprekers eens. Dhr. Brants wijst er op. dat men hem in 'n kb dn huis laat wonen en dan nog den pensioensgrondslag drukt. Dhr. v. Dis set vindt £50 voor vuur ftn licht te weinig en wil dit op f 100 stollen. Op Voorstel van den voorzitter wordt de bepaling van dezen post tot een vol gende vergadering uitgesteld. IX. Alsnu is aan de orde de vaststel ling der rekening over 1915 van de fondsen der Voormalige gilden, sluitende in ontvangst en uitgaaf met f 176. Deze wordt goedgekeurd. Comm.. toezicht L. 0. X. Vervolgens is aan de orde de wijzi ging der verordening voor de commissie van toezicht op hel L. 0. Dhr. Brants vreest een veelpraats genoemd te worden, doch constateert, dat er zooveel dingen aan de orde komen, die hem interesseeren en hij dankt B. en voor de gedeeltelijke tegemoetkoming. Spr. komt er tegen op, dat de bewaar scholen aan het toezicht t an de plaat selijke commissie worden onttrokken. In vele gemeenten vallen ze er zeer zeker einder. Uit de wet volgt, dat onder de competentie van de plaatselijke school commissies valt het komen op en in lichtingen tragen aan alle scholen. 'tZal nadeelig zijn voor hel onderwijs, wan neer genoemde scholen buiten het toe zicht vallen. Do bewaarscholen toch vallen niet on den" het rijkstoe zicht. \erder kan spr. zich vereenigen met het voorgestelde aantal leden van 7. Verder acht spr. het moei lijk te bepalen uit welke personen de commissie zal bestaan. In de commissie tot wering van schoolverzuim moeten wel verschillende groepen vertegenwoordigd worden. Wanneer n u de inrichting van de pl. schoolcommissies geregeld moest worden zou ze wel anders geregeld tvor- tlen. 'tls dan ook gewenscht, dat de Raad besluite rekening te houden met de verschillende richtingen op onderwijsge bied. Dhrn. Brants en Dekker dienen de volgende mol ie in:. De Baad, gehoord de he prekingen over het voorstel B. en Wtot wijziging der verordening op hei L. 0., spreekt als zijn meening uit, dat het gewenscht is dat in genoemde commissie leden be noemd wo: den van verschillende paeda- gogische richtingen voor zoover tol uiting gekomen in dez gemeente. Dhr. Brants verklaart nader, waar om hij er niet ingelasoht heeltnaar ver houding der scholen. Dhr. v. d. Bout wijsl op ari. 97 L.0. wet, waar de bewaar.-choien niet. genoemd worden, art. 96 spieekt alleen van „toe gang hebben tot". Spr is tegen het bin den van den ltaad aan. een bepaling als in de motie voorgesteld. Dhr. Dekker noemt de motie zeer tam en verwondert er zicli over dat dhr. v. d. Bout er nog tegen is. We zijn ge lukkig den tijd ontgroeid, dat het stand punt goll: 5 commi-s e'eden. 5 voorstan ders openbaar onderwijs. Spr. gelooft dat de motie onaanvechtbaar is. Dhr. V. d. Bout herinnert aan 'shee- ren Brants' aanvankelijke voorstelling, die 4 voorstanders van bijz. onderwijs beoog de en 2 van openb. onderwijs. De bijizon- dere scholen hebben bovendien hun eigen toezicht. Dhr. Brants wijsl er op dal de com missie niet alleen voor hel ope.nbaar on derwijs ingesteld is. De commissie gaat over alle scholen. Dat ze wel eens ge bruikt is als een raadscommissie voor open baar onderwijs, dal k;m hij niel helpen De wet wil, zegt spr., dal de commissie over alle scholen toezicht noudt. In het verslag worden ook de bijz scholen be handeld. Dhr. v. d. Bout slaat dus de plank volkomen mis, anders ware ik niet met dit voorstel gekomen. Ik Sta waarlijk verbaasd van oen scherpzinnig man zulke dingen te hooien. M'n voorstel is gedeel telik de vrucht van samenwerking met de oommissie van toezicht. Is het goed, dat de eene groep alles ziet, en de andere niets. Dari zal na:-n elkander nooit loeren waardeuren 't Is inij natuurlijk niet te dr>en om overwicht van de eené richting over de andere 'te verkrijgen. Spr. vraagt nu of dhr. v. d Bout na deze toelichting niel kan meegaan roet de molie. We moeten van de com- missie van toezicht geen raadscommissie Van bijstand maken. Dhr. v. d. Bout is overtuigd dat de commissie op een bijzon lere schooi niet zooveel te zoggen hoeft. Dhr. v. Dissel vindt, dat de motie thuis hoort in een. verga/lering van de oommi sie zeif. Dhr. Kakebeeke is te.?cn de paotie, niet omdat hij geen personen van ver schillende richtingen in de commissie wil zien. maar hij vindt het verkeerd de kwestie in een motie vast te leggen. Waar fs het eind, als er nog meer scholen ko men, b. v. zooals te Zaamslag. Dhrn. v. Dissel en v. d. Bout sluiten zich hierbij aan. Dhr. Brants zegt, dat we ai:ijl goed uitkomen, als er nog andere scho len komen. Het is mogelijk, dat be paalde groepen een bijzondere school met een bijzondere opleiding oprich ten. 't Is me niet te doen om een enkele richting te begunstigen. Waarom kunnen we nu nooit tot elkander komen. De commissie en de Raad worden heusch nog niet aan banden gelegd. We gnoe- ten samenwerken tot bloei van onderwijs en gemeente. De motie wordt met 7 tegen 4 stemmen verworpen. Dhr. Brants vraagt nu of de tegen stemmers tegen de vertegenwoordiging van verschillende richtingen zijn. Dlir. v. Dissel wil geen pressie door een motie. Dhr. v. d. Bout wijst er op, dat in do commissie m.o. ds. v. d. Veen. zitting heeft. Do he ere n Brants cu Dekker: De geschiedenis is u anders niet gunstig. Dhr. Hollmann wil niet dat hem de biecht afgenomen wordt. Dhr. Dekker: Om nog een andere reden is 't wensclielijk, dat de bepaling er in blijft, immers verschillende bewaar scholen worden gesubsidieerd. In die richting is ook te Goes wel gesproken. Met het oog daarop is het gewenscht, dat de commissie zich het recht tot toe zicht over die scholen voorbehoudt. Dhr. Fransen van de Putte zegt, dat het toezicht niet veel nut opleverde en waar de wet ïtiets eischt, hebben we de bepaling geschrapt. Dhr. Brants zegt, dat wellicht de samenstelling der commissie aanleiding gaf tot Verwaarloozing. Men voelde natuur lek niets voor bewaarschool-onderwijs, 't Is toch een belangrijke tak van onder was. Op voorstel van B. en W. wordt dit punt aangehouden tot de commissie van 7 leden er is en advies heelt uitgebracht. Het voors e van B en W. wor It a a n- gen o*men. XI. B. en W- stellen verder voor het tijdstip van het aftreden van de leden der commissie van toezicht op het M. 0. in overeenstemming te brengen -met do verordening en dit te stellen op 1 Januari, en de benoemingen in 'December te doen geschieden. Dit wordt z. h. s. goedge keurd. XII. In verband met de wijziging van het tijdstip van toelating der leerlingen tot school B stellen B. en \V. voor het tijdstip voor toelating van leerlingen tot de openbare bewaarschool daarmede in overeenstemming te brengen en tevens de vacantie gelijk te doen zijn met die van school B. Zij merken op, dat de bewaar school niet valt onder het toezicht van het 1. o. B. en W. verwijzen naar art. 97 en meenen, dat de commissie wel toegang heeft tb'ot de bewaarscholen, doch niet met het toezicht belast is. Dhr. Brants vraagt of B. en W. soms meenen, da(t 't tegen de wet is. De voorzitter acht het niet noodig en zegt dat er niets tegen is, dat B. en W. 't doen. Qlir. Dekker zegt, dat de commissie zien nooit iets van de bewaarscholen heeft aangetrokken. Spr. wil verder niet gaarne aan v-ican- ties tornen, doch is to-ch tegen de ver lenging van 2Va tot 4i/2 week vacantie. Hier hebben we te maken met een bij- zondore inrichting, 't zal voor vele ouders bezwaarlijk zijn de kleintjes zoo lang thuis te hebben, vooral voor hen uit den kleinen stand. Drie weken vacantie is toch Wel genoeg. Dhr. Fransen v. d. Putte vindt de vacantie alleen in 't belang van het personeel, dat toch evenveel eischen heeft als andere onderwijzers. Dhr. Brants noemt het bewaarschool- onderwijs zeer vermoeiend, en acht die 41/2 week vacantie een zegen voor het personeel; aan den anderen kant voelt spr wel iets voor de gedachte van dhr. Dekker. De ouders mogen echter ook wel eens het volle gewicht van hun ouder- laak gevoelen. Wellicht is er wel iets op te vinden om de kinderen op andere wijze aangenaam bezig te houden. Dhr. Dekker ontkent niet, dat de taak uiterst moeilijk is, doch het resul taat blijft toch dat de kinderen veel te lang Ijij de ouders blijven. Drie weken is lang genoeg. Dhr. von Schmidt gaat met dhr. Dek ker mede. Het amendement Dekker—von Schmidt (3 weken vacantie) wordt met 7 tegen 4 stemmen verworpen. Het voorstel van B. en W. wordt daar op z. h. s. goedgekeurd, met dien verstande, dat de bepaling omtrent toe zicht op do bewaarscholen voorloopig blij t slaan. XIII. Het verzoek van den Gein. ont vanger tot vérwisseling van effecten be- hoo rende tot zijn borgstelling, zulks in verband met het uitloten van een stuk, wordt conform het advies van de fin. commissie ingewilligd. lhrnt XI v wordt later in besloten zit ting behandeld. XV. Al-nu wordt behandeld het voorstel tot het uitgeven van gemeentegrond in erfpacht aan de Coöperatieve Bouwver- eoniging te Goas (voorloopig bestuur van Poelgeest, Brants en Jonkers). Het voorstel der fin. commissie onf alle bedoelde stukken op het Ravelijn a 25 ct. per c.A. te verpachten wordt met 6 tegen 3 st. aangenomen, waarop het gewijzigde voorstel van B. en W. wordt goedgekeurd. (Het Verslag van de gevoerde discussie moele.i we wegens plaatsgeb:ek uitstel len tot morgen. Ook de behandeling van de volgende zaken geven we voorloo pig verkort weer). XV. Het voorstel om den heer Ruben het gymnastieklokaal der Mul o-üchool op 6 Zondagen ai te staan wordt. n>et 7 tegen 4 stemmen aangenomen. XVII. B. en W. stallen verder voor een nieuwe verordening vast te stellen op de heffing van een hoofdelijben om slag en gebruik te maken van art. 107 van de Wet op de Inkomstenbelasting 1914, volgen-; hetwelk afschrift genomen kan worden van het kohier Ink. belasting, dat als grondslag voor de gemeentelijke heffing mag dienen. Het maximum blijft voorloopig f 45000. Het belastingjaar zal loopen van Mei tot Mei, evenals de Rijks- inkomstenbelasting. Met algemeeno stem men wordt besloten de zegelkosten door de gemeente te doen betalen teneinde het werk voor den gemoe.nlc-ontvnnger te verlichten. Met 10 legen 1 st. (v. d. Bout) wordt besloten in het beschrijvings biljet alleen het eindcijfer der aangifte te vragen en niel de elementen waaruit, het bestaat. Het inschrijinnsb ljet blijt dus in hoofdzaak gelijk aan het oude. Bij de rondvraag zeide de hoer Dek ker, dat we een commissaris van poli tie hebben, die f 1400 verdient en die eigenlijk geheel overbodig Is. Er zijn. zegt spr., verschillende plaatsen zoo groot als Goes, die enkel een inspecteur hebben. De man heeft hier geen werk. Bovendien is 't een man, die er een onhebbelijken toon op na houdt, iemand die de burgers niet zeer tor wille is. maar die zich nog al hoog aanstelt. We hebben totaal niets aan den man. Moet de gemeente dien óverbodigen ambtenaar nu maar steeds blijven betalen? Spr. acht den tijd gekomen, om een request tot de regeering te richten, waarbij verzocht wordt, niet meer in aanmerking te,komen voor een commissariaat van politie. De taak van den burgemeester zal niet noemenswaard worden verzwaard, desnoods wil hij wel iets meer doen. In Terneuzen b.v. is een inspecteur, die uitnemende diensten bewijst. Wat doet onze commissaris. In een geval van op lichting kon ik nauwelijks zijn steun be komen. Bij een van de laatste branden was hij ook afwezig. Met een Binken in specteur zouden wij veel beter af zijn. De voorzitter zegt de gedachte in over weging te zullen nemen. Besloten wordt tot aanschaffing van een veegmachine, en op een verzoek van den concierge van de Meisjesschool, om hem bijstand te doen verleenen bij het schoon maken van schoollokalen. Te ruim elf uur ging de Raad over in geheime zitting ter behandeling van jaarwedden burgemeester en secretaris en 2e suppletoir kohier II. Na heropening der zitting wordt beslo ten de salarissen van burgemeester en secretaris elk met f500 te verhoogen. Genoemd suppletoir kohier wordt vast gesteld op f 100.27s. Middelburg. Het vonnis waarbij de Belg v. S. door de rechtbank te Middelburg wegens spionnage werd veroordeeld tot 2 jaar gev.straf, wijst uit, dat bekl. be kend heeft zich te hebben schuldig ge maakt aan het verzamelen van inlichtingen over het aantal Duitsche- troepen in Bel gië en de troepenverplaatsing aldaar, wel ke gegevens hij dan overbracht aan den Engelsohen generalen staf. Gisteren is door den storm een schoorsteen van de firma M. H. Boas- son naar beneden gekomen. Voor de vei ligheid werd een politie-agcnt gestatio neerd om voorbijgangers te waarschuwen voor vallende steenen. Goes. Naar wij vernemen is door een geacht ingezetene den weezen gisteren een aangename feestdag bezorgd door een gulle trac'atie. Bovendien is aan elk hun ner een flink bedrag go chonken door bijschrijving op hun spaarboekjes. Gok alle Man huisbewoners zijn giste renochtend door denzelfden gever ver rast met een gelde'ijku bijdrage. Voorzeker zullen die daden op hoogen prijs worden gesteld en de giften door alle betrokkenen zeer dankbaar zijn aan vaard. Dhr. B. Elgersma gemeente-tuinman alhier is als zoodanig -benoemd ie Hoorn. De Oeconomische Spijsuitdeeling maakt wederom mét dankbaarheid mol ding van een ingekomen gift van teen voormalige stadgenoote groot f 100. De penningmeester van de afd. van den Chr. Volksbond maakt met dank baarheid melding van een 2 tal nieuwe giften van elk f 100. ten behoeve van den arbeid der afd. Werkverschaffing. Kapelle-Biezelinge. De MeiSjesvereeni- ging „Priscilla" alhier hield Dinsdag 15 en Woensdag 16 Februari een welgeslaag de bazar in het lokaal „Obadja" der Chris telijke Jongelingsvereeniging. Was aan de voorbereiding arbeid geweest gedurende weken, de twee dagen, die nu voorbij zijn, hebben alle moeite ruimschoots be loond en zullen een aansporing voor do vereeniging zijn op den weg, dien zij zich voorstelt voort te gaan, rijk gezegend door den Heere. Ds. Knoppers opende Dinsdag de bazar op de gebruikelijke wijze. Al aanstonds kregen de verkoopsters „werk aan den winkel", terwijl het oog, en niet te ver geten het hoofd van de presidente, Mevr. KnoppersValkenier, over alles g'ng. 't Werd al drukker en drukker, zoodat 's avonds zelfs verschillende personen, die het lokaal wilden binnentreden, niet kon den binnengelaten worden. Een duchtige opruiming werd dan ook gehouden onder de te verkoopen goederen, waaronder veel artikelen waren door firma's uit verschil lende plaatsen in ons land welwillend toegezonden, terwijl ook vele belangstel lenden van buiten zich niet onbetuigd hadden gelaten in het toezenden van al lerlei goederen. Wat spanning onder de kinderen als de pakjes uit de grabbelton opengemaakt werden. En wat belangstel ling bij (iedereen voor den sjoelbak. En Woensdag? Een voortzetting van den vorigen dag v oor de meisjes. Slechts een weinig goederen bleven over, nadat de onverkochte bij opbod verkocht waren. De baby-pop viel, waar een 5-tal den naam „Frederica" geraden hajl. tei deel aan IHna Spijk van Kapélle, en de andere, waarvan de naam in een der oranje appe len aan een boompje hing, aan An tja v. d. Hoorn van Kapelle. De naam dezer pop was „Appolonia". De prijs voor den sjoelbak, een klok met coupes, mocht 1'. de Jager van Kapelle in ontvangst ne men, terwijl J. Baai,jen s van Kapelle heen ging tenslotte met ten cither, ;ds een van degenen, die het meest nabij waren bij het aantal boontjes in een flescli. In dankbare stemming werd de bazar door ds. Knoppers gesloten. De opbrengst dezer bazar was ongeveer f530 naar wij vernamen. „Priscilla" heeft groote reden van dankbaarheid. „Pris cilla" beeft moed gekregen op het terrein, haar aangewezen, verder te arbeiden onder do vast*» leiding van haar onvermoeide presidente, bijgestaan door de. andere le den van het bestuur. Driewegen. Woensdagavond hield de Chr. Zungvereeniging „Hosanna" alhier, haar eerste openbare uitvoering. De pas tor loci, ds. van Voorts, opende het sa menzijn door te laten zingen ,Ps. 93 vs. 2, 3 en 4, en ging daarna voor in den gebede. Daarna hieM Z.Eerw. een kern achtige toespraak waarin hij allen wel kom heette en o.m. nog zeide dat. hoe wel de vereeniging jong is en niet veel leden telt, we toch een rjjk programma te hooren zullen krijgetn. Daarna wer den <en 18-tal nummers ten gehoore ge bracht die bij allen goed voldeden. Hier op dankte d.s. van Voorts de zangveree- niging met harem directeur en riep ze een tot wederziens toe en hoopte dat ze op den ingeslagen weg moge voort gaan. Eindelijk werd nog gezongen Ps. 150 vs. 1, waarna, ds. van Voorts met dankzegging (eindigde. Baarland. Op verzoek vestigen we gaar ne de a: indacht op den bazar, welke de JongeJochteisvereanigimg „Jehova Nizzi" alhier heeft uitgeschreven, tegen 23 dezer. Ieder wordt in de gelegenheid gesteld, om 'den bazar tusschen 2 uur en half zeven te bezoeken. D - geitenfok .ereeniging alh'er hield rijjo jaarvergadering, van de 37 leden der vereeniging waren er slechts 12 aanwe zig. De uitgaven bedroegen dn het afjge- loopen jaar f 47.15, terwij] er een good slot bleet van i' 20.75 '/j. De aftredende bestuursleden werden met bijna algemeeme stemmen 'herkozen. Het loon \au den bok] 1 ouder C. Riemens weixl voor 1916 op f 40 bepaald. De contributie voor 1916 op 50 cent. Waarde. Donderdagavond hield de „Eerde Zeeuwschc Gcile ifokver-eniging'" alhier haar jaarlijksche vergadering, dc secretaris de heer M. Weststrate, bracht een gunstig verslag uit over den toe stand der vèroemigjng, die thans 46 leden tolt met 78 geiten. Uit de rekening van den penningmeester don beer L. de Loozo bleek dat was ontvangen met het goed slot van het vorige dienstjaar f81.55 en uitgegeven f 55.26 alzoo een goed slot van f31.29. De aftredende bestuursleden de hoeren M. Krijnsen en L. de Looze wer den niet algemeene sto rmen herkozen. Besloten werd de contributie per geit te bepalen op 60 cent benevens 10 rent per lid voor de provinciale kas. Daar de gedte itokvere-niting te- Kribben tijkc ont bonden is weid beslolen 8 leden als lid der vereeniging aan te nomen. Colijnsplaat. Door do lievige regens der laatste dagen, gepaard met (do wester stormen, waardoor het zeewater ook bij eb nog hoog staat, heeft het w ater in ,/le Val" alhier bij de uitwateringssluis een ongekende 'hoogte bereikt. 4-' hove- ni' ringen langs den westelijken. Richter- weg staan voor een groot gedeelte onder water. Dientengevolge waren velen bezig hun ingekuilde aardappelen daar .weg te halen, uit vrees dal ze anders door 't water zullen beierven. Indien de heiige Win t nog blijk aanl.ouJen, verwacht men dat het water nog hooger zal stijgen. Serooskerke. Gaarne verwijzen we naar de in dit nummer voorkomende aankon diging van de uitvoering van „Soli Deo Gloria". De toegangsprijs is slechts fO.10. Laten dus velen opkomen. Men zal veel genieten en bovendien nog een goed doet najagen. Goes. Op liet 25 en 26 Januari j.l. vanwege do Ver. v. Leeraren in de Han delswetenschappen gehouden examen Duitsche Handelscorrespondentie is ge slaagd de heer J. C. Augustijn, alhier, thans mil.-sergeant te Woudsend. Heden slaagde aan de Theologische School voor het candidaatsexamen 2e ge deelte de lieer F. Tollenaar, geboren te Zaamslag. op Zondag 20 Februari. NED. HERV.. KERK. Op Zuid en Noord-Bevelnnd. Baarland, vm. ds. Kloek, urn. ds. Meloen. Biezelinge, vm. en nm. ds. v. d. Bergen Borssole 9 30 u? en 2 u. ds. v. d. Waal. t Cats, vm. en nam. ds. Moerman. Coljjnsplaat, vm. en nam. ds. Feykes. Cortgene, vm. en nam. ds. Lijsen. Driewegen, geen dienst. Ellewoutsdijk, 9.30 u. ds. Bins. 's-Gravenpoider, vm. en nm. ds. Cierrctseo. Hanswcert, 9.30 en 2.30 u. dhr. lams velt. Heinkenszand, vm. en mn. ds. Warmers. 'sHeer Abtskerke, 9.30 en 2 u. ds. v. d. Plassche. 's Heer Arendskerke, vm. en nm. ds. de Voogd. ,'sHeerenhoek, 2 u. ds. Buinink. 's Heer Hendrikskinderen, vm. geen dienst, nm. ds. Boissevain. Hoedekenskerke, 9 en 2 u. ds. v. Essen. Ierseke, 9.30 u. loeskerk, 2 n. dr. Sclunidt. Kamperland, vm. en nm. ds. Koenekoop. Kapelle, vm. dr. Schmidt, nm. geen dienst. Kattendijke, vm. en nm. ds. Andreae. Kloelinge. vm. en nm. ds. Meloun. Krabbendijke, 9 en 2 u. ds. Muller. Kruiningen, vm. Nieuwdorp (bewaarschool)), 9.15 u. ds. Buinink. Nisse. vm. en nm. ds. Pont Oudelande, 9.30 u. ds. Meloen vau Baar land, 2 u. ds. Kloek. Ovezand, 9.30 u. ds. v. d. Waal. Killand-Rath, vin. en nm. ds. Visser. Schore, 9.30 en 2 u. ds. Klomp. Waarde, vm. en nm. ds. Japcheu. Wemeldinge, 9.30 en 2 u. ds. Drost. Wisseokerke, 9.30 en 2 u. ds. v. d. Linden. Wi 1 helminadorpvm. ds. Boissevain. Wolfaartsdijk. via. en nm. ds. Stegenga. Op Walcheren Arnemuiden, vm. en nm. ds. Mulder. Biggekerkc, vm. en nm. ds. Schuurtnans Stekhoven. Domburg, vm. en nm. ds. Koklewijn. Gapinge, vm. ds. Maas. Grijpskerko, vm. en nm. ds. van Seims. Kieverskerke, vm. en nm. ds Semmelink. Koudekerke, 9.30 en 2 u. ds. Postma. Middolburg, Nieuwe Kerk, 6 u. ds. v. Selms. Meliskerke, vm. en nm. ds. Siemelink. N. en St. Jooslarid, vm. en nm. ds. Tak. Oostkapelle, vm. en nm. ds. Krijkampu Serooskerke (W.), vm. en nm. ds. Mtiller. Ritthem, vm. ds. Ten llovo. St. Laurens, vm. en nm. ds. van 'tHoff, Oost- en West-Souburg, 9.30 u. ds. Ter neden, 6 u. ds. M. v. Empel. Vrouwepolder, vm. en nm. ds. Kroese, Westkapelle, vm. en nm. ds. Reus. Zoutelande, vm. en nm. ds. de Wijk, 't Zand, 10 u. ds. Jonker, 6 u. ds. Schuur- inans Stekhoven of Muller. GER. GEM. Goes, 9.30, 2 en 6 u. leeskork. Arr.- rechtbank te Middelburg. HeJen, Vrijdag, deed bovengenoemde rechtbank uitspraak in de door ons reeds vermelde zaken, waarbij zijn veroordeeld wegens: 'hot opzellelijs. verrichten van handelingen waardoor de onzijdigheid Van den staat wordt in gevaar gebracht: G. E. F. D. v. S„ 36 j. journalist, Vlissin- gen, geleline i\i te Mid le burg, tot 2 ja ren gev. straf, met mindering voor-ar rest: oplichting: B. G. .29 j. vddarbei- der Oo.stburg, ■gedetineerd to Middelburg tol 3 m. gev. straf met aftrek voor-ar rest; diefstal: D. M. S. 78 j. wed. W. W. zonder beroep Hontenisse, tot f10 b. s. 10 d. h. voorwaardelijk, en S. P,. -v. d. H., 36 j. metselaarsknecht Nftuzen, 'tot 1 w. gev. straf; mishandeling: C. B. 48 j. hvr. van P. V. en A. Ie B. 25 j. veld arbeider, beiden Ril land-Bath, de le dot f3.50 b. s. 1 w. h. en de 2o tot f7 b. s. 2 W. h. en J. M. 25 j. landbouwer-klnecht, N. en St. Joosland tot f5 b. s. 5 d. h.; vernieling: L. d. J. 23 j. werkman Sliodrecht, tot f 10 1). .s. 10 d. h.; we l er.spanninghei 1B G. 23 j. varensgezel» Mi de.burg, tot 1 w. gev. straf ei plegen van ontuchlige handelingen: G. C. v. d. L. 20 j. grossiersbe liende, Vlissingen. tot 3 m. gev. straf. Storm en hcog wstsr. P urmerend. De kistdam bij dc melk fabriek Hollandia is hedennacht door gebroken. liet water stroomt, destad binnen. De noodklokken luid- don, dc inwoners vluchten in de boven huizen. Het water is niet meer te koerein. Men meldt uit Durgerdam Ofschoon er in 2 lokalen noodvlooren gelegd zijn. kon toch hedenmorgen het onderwijs niet plaats hebben. Do school was niel door het water te bereiken. Een hulpbrug zal moeten worden gelegd. Men meldt uit Broekerhaven d.d. gis teren Door de N.-W. wind stijgt het zee water voortdurend. Het buitenland (Uiter waarden) bij Ilroekerhaven is weder ge heel ondergcloopen. De watermolens kun nen het water niet op zee uitslaan wte- gens den hoogen stand. Als de storm aanhoudt, wordt e.r hedennacht weder op de dijken gewaakt. Te Schiedam is een 53-jarige bran dersknecht in de Brandsloot verdronken. Logger vergaan? De logger Merwede IV, Sch. 192, van de reede- rij Knoester, schipper Groen, welk vaar tuig wegens langer uitblijven dan bi, de trawlervisscherij gebruikelijk is, als vwrlo ren wordt beschouwd, met ondergane, evenzeer van de bemanning, is oen nieuw schip, dat eerst met Juli in de vaart kwam. Thans zijn er een drietal loggere bin nengekomen, welke meenen te mogen ver-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 2