\o. 112 Donderdag 10 Februari 1016 30e Jaargang Feuilleton. Watersnood. OVERWINNING. Uitgave van de Naanil. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUEJ - L. BURG. Drukkers: Dosterbaan Le Cointre - Goes. Tot heden kwam nog hij ons binnen, t§n behoeve van de noodlijdenden ten gevolge van den jongs ten watervloed: Van A. T. te Goes f 1nagekomen gilt van een leerling der Herv. School to Goes fO.50; van Wi. de W,. te Vlissingcn f 1van J. M. te Vlissingen f 1van een boerenknecht te Biiezelinge 11 Totaal met inbegrip van de reeds vroe ger verantwoorde bedragen f 1160.32. Haast t. Het is maar een paar dagen meer. Maandag is het de laatste dag. Wij we ten nu wat er dit jaar op het spel staat. Laten de Kiesvereenigingen dei-halve wel hun plicht doen. Wjj herinneren nog dat Spaarkie- zers zijn zij, die na I Februari sedert een jaar f 100 nominaal op het Groot boek hebben staan of f50 in de spaar bank, zóó dat het inderdaad hun eigen dom is. Zij moeben tusscben 1 en 15 Februari zich op de secretarie aanmelden onder overlegging van een bewijs van de di rectie van het. Grootboek of het bestuur der Spaarbank, dat zij inderdaad sedert een jaar eigenaar zijn van de gevorderde bedragen. Het is niet meer noodig, dat men een boekje bebbe van de Rijkspostspaar bank; andere spaarbanken tellen ook mee; doch natuurlijk moeten de licha men, waarvan deze spaarbanken uit gaan, rechtspersoonlijkheid hebben, en, zoo ze na Mei 1900 zijn opgericht, moe ten ze een waarborgsom van £25.000 bij de Nederlandsche Bank hebben ge deponeerd. Examenkiezers zijn zij, die „met goed gevolg hebben afgeLegd een exa men, ingesteld door of krachtens de wet of aangewezen bij algemeenen maatregel van bestuur en in verband staande met de benoembaarheid tot eeni-g ambt, de vervulling, Van eenige betrekking of de uitoefening van eenig b(drijf of beroep". Er bestaat, daarvoor een lijst. Eedhelpers In ons vorig nommer gewaagden wij in een onzer driestarren van eedlieffers. Lees eedhelpers. Dienstweigeraars. De regeering gaat onvermoeid en on beschroomd voort met de vervolging der opstellers en verspreiders van het dienst weigering-manifest. Daarin heeft zij gelijk. Wie de menschen opzet tot opzegging cler gehoorzaamheid aan eene van 's lands wetten, dient vervolgd en bestraft te wor den. Eerbied voor de overheid, voor het gezag, voor de wet, da.t is antirevolutio nair. En al wat dien eerbied ondermijnt is onchristelijk. Onder de vervolgden zijn Velei aspi ranten naar een martelaarskroonmen schen die in deze vervolging een soort reclame voor hun zaak zien. Met het oog op dezen is 't jammer dat strafver volging moet worden ingesteld. Doch 't mag geen reden zijn voor den strafrech ter om de vervolging na te laten. Natuurlijk bestrijdt de sociaal-democra tie of, wil men, liet revisionisme, waar van Het Volk de penvoerster is, de Een verhaal uit het kerkelijk leven van Noord-Amerika door v. d. M. Nadruk verboden. 15) ,Ik ben geen heiden, meneer" zei ik- ,„deze strijd is tegen den duivel en ik gal' hem een billet. Hij las het, keek zoo nijdig alp een spin en zei: „Die meneer Rutfedge vecht met den duivel." „Zeker, dat. weten wij allemaal, dat doet hij, en zijn bedoeling is: hem te verslaan ook." Schijnbaar vriendelijk vroeg Markley: ,Wat doet hij, zeg je?" Ik antwoordde: „Den duivel1 verslaan." Én hij weer, woedend nu: „Wat zanik je toch?" Ik antwoordde weer kalm „Wel, ik heb u toch daareven gezegd, dat Ds. Rutledge den dnivel wil ver slaan, en ik zei dat hij het doen zou ook, en wij denken, dat hjj er bekwaam dienstweigering op andere, op opportunis tische gronden. Natuurlijk, het socialis me vraagt niet in de eerste plaats naar beginsel, .maar naar de gevolgen. Wat. niet wegneemt dat liet Volk ook gelijk heeft met haar waarschuwing „dat dignstweigering, in enkele gevallen .gepleegd, slechts nutteloos martelaar schap veroorzaakt, terwijl dienstweigering, in massa gepleegd, Nederland kan maken tot tooneel van den oorlog". Doch, gelijk gezegd, het principieel» be zwaar gaat bij ons voor. Alle ziel "zij den machtén over haar gesteld onderworpen, want er is geep macht dan van God, en de machten die er zijn zijn van God verordend. Van milicien tot landweer. Miliciens die naar de landweer overgaan, kunnen dit jaar kiezers zijn, indien de commandanten voor 15 Februari aan do gemeentebesturen de namen opgeven van hen die in dit geval verkecren. Uit een der Zoeuwsche gemeenten ont vingen wij de medcdeeling, dat een der gelijk bericht van den legercommandant nog niet was ingekomen. Laat ons hopen dat de commandanten het niet vergeten. Staten-Seneraal Tweede Kamer. De minister bakte zoete broodjes. -- Wegen zjjn beloften wel zwaai De stemmen staakten over hei ontwerp mond- en klauwzeerbestrijding. Overal politiek! De algemeene beraadslagingen over het wetsontwerp, waarbij Posthuma. centen vraagt om het afmaaksysteem toe te pas sen, hadden tot gevolg, dat de stemmen staakten, toen men over een artikel uit spraak zou doen. We dachten aanvankelijk, dat' het wetje zulke goede kansen niet eens zou hebben, doch de minister heeft gisteren zoete broodjes gebakken en zelfs laten door schemeren, dat hij het afmaaksysteem er ten slotte aan zal geven. Doch op één groote voorwaarde. Als Bosboom meehelpt. Posthuma zou dan trachten als hoofd regel het isolaties telisel te volgen, het geen alleen zou kunnen geschieden, als minister Bosboom voldoende militaire hulp verschaft. Doet deze dit niet, dan is Aanstonds weer het snoode afmaaksysteem in eere. Deze tactiek wist zelfs Teenstra, den mede-vader der anti-afmakingsmotie, te bekeeren. Hij vindt dus de af makerij niet meer onwettig, als minister Bosboom maar de verzekering geeft, dat de soldaten niet in voldoenden getale beschikbaar zijn. 'tls echter zeer de vraag, of de beloften van den heer Posthuma voldoende moch ten geheeten worden, om hen, die tegen het afmaaksysteem zijn, te winnen. Men kan o.i. niet fel genoeg1 tegen dit systeem optreden. Het werkt veel te' wreed, het levert absoluut geen nut op, het verslindt veel geld, enz. Dr. Scheurer heeft er bij herhaling- op gewezen, dat het lang niet wetenschap pelijk zeker is, dat het afmaakstelsel juist is en dat evenmin een ander zeker mid del bestaat. en krachtig genoeg voor is." „Pat," zei de baas, een weiiiig kalmer nu. men heeft mij gezegd, dat alle Ieren van vechten houden. Hoe is dat?" „Ik heb een vriend, die Mike heet, en dat is een eerste vechtersbaas." „Vertel' mij van dien Mike", zei de baas, want hij houdt van mijn Iersche vertellingen. Ik deed het verhaal, en de baas scheen er tevreden mee". „,Maar Pat," viel nu zijn betere helft, in, „je moest je baas zulke malle ver halen niet doen." „Och", zei Pat, „je hadt den baas maar eens moeten zien lachen. Ik had hem weer goed in z'n hum gebracht, want hij zei: Pat, je bent een brave, hoor! en wandelde weg. Ik ging door met het ronddeel'en der billetten, en bij iedereen drong ik aan: Komen, hoor! En ik ben er zeker van: ze zullen komen" Intuesschen was Markley naar zjjn huis gegaan, wel in zjjn schik om dien gui- tigen Ier, maar- met bittere gevoelens ver vuld tegen den nieuwen, brutalen dominé, die bezig was, alles overhoop te halen in Wellington. Hij was- juist z'n weelde rige zitkamer binnengaan, toen Ataxie die mét Ds. Rutledge de Steens bezocht had, o>p kwam loopen. „0 vader," zei ze, terwijl ze hem kuste, •rik had vanmiddag bijna een ongeluk Ziellier wie tenslotte tegen het voor stel stemden: de hoeren v. Vliet, Juten, Rink, Aalberse, v. Doorn, Brummelkamp, Janssen (Maastricht), Lohman, Rutgers, De Monté Verloren, Duynstee, Bogaard!., Boissevain, Duymaer van Twist, Scheurer, Ankerman, v. Wijnbergen, v. Veen. Loeff, v. d. Berch v. Heemstede, Arts, v. idsinga, Ruys, Bichon, Kolkman, Knobel, v. d. Velde, v. d. Molen, Schimmelpenninck, Beumei-, Wijkerslooth er de Voorzitter. Het sïaat wel vast, dat politieke over wegingen enkele linkscho heeren vóór de den stemmen. Boissevain, die indertijd tegen de motie gestemd heeft, stemde nu tegen, omdat hij niet op een beslissing van de Ka mer wilde terugkomen. Dat eert hem. Vandaag zou na de pauze overgestemd worden. De Groote Oorlog. grtroopt overzicht van des toosteeo Wij zullen weet' op de feiten moeten vooruitloopen, want tot dusver- komt er van de slagvelden geen nieuws va.n be lang. Wel is er alom koortsachtige bedrijvig heid, doch deze geldt blijkbaar een toe komstige actie. De entente meent te weten, wat de centralen van plan zijn en. deiten meenem te weten, wat de geallieerden in hun schild voeren. Zoo schreef een militaire medewerker van de „Times" een beschouwing over de vermoedelijke plannen van de Du.it- schers voor den veldtocht van 1916. Laten we er een paai' zinnen aan ont- leenen. Bedoelde plannen, zegt de schrijver, zijn nog geenszins duidelijk, maar er zijn toch eenige aanwijzingen. In de eerste plaats voor een aanval in het Westen, hetzij op de Fransehen, hetzij op de En gelse hen. Bij Frise hebben de IJuitschers het be wijs geleverd, dat de linie der geallieerdeiï voor hen niet volstrekt onkwetsbaar is, en verscheiden Duitsche legeraanvoerder-is hebben tot hun troepen gezegd, dat hun tijd tot het offensief zou aanbreken, als ze maar geduld hadden. Wij weten, zegt de man van de „Times" verder, dat de Duitsehers 17 divisies van het Russische front naai- het Westen hebben overge bracht. Voordat er nadere inlichtingen zijn, moet men dus de mogelijkheid niet verwerpen van een herhaling van het optreden van 1914, dat een eind genomen heeft in den slag aan de Marne. Aan zulk een actie zou de Duitsche zee- en luchtvloot waarschijnlijk een werkzaam aandeel nemen. De medewerker van de „Times" ge looft echter niet, dat zoodanig plan eenig uitzicht op succes zou hebben. Hij gaat dan den toestand in het Oos ten na. De veldtocht van 1915 heeft de Duit- scliers een het-1 eind op weg naar een definitief succes gebracht.. Laten ze de Russen dit jaar met rust, dan krijgen zij de gelegenheid, op de beenen te krab belen. D© veldtocht van het vorige jaar diende het gevaar te vermijden, dat er een front van een 700 mijlen moest wor den verdedigd, waartegen telkens weer nieuwe legers werden tesaamgebraaht. Do Duitsehers zijn niet grillig. Waarom zou den zij het Westersche plan hervatten, dat zij, sedert ALoltke in vergetelheid ver gehad. Ik wou de spoorlijn vlak bij Steen's huis oversteken, en ik hoorde den trein niet komen. Ik was gegrepen en vermorzeld, als Ds. Itutledge mij niet ijlings teruggetrokken had en zoo gered." „Ruüedge," was al. wat haar vader zei, „wat hadt je met Rutledge in dat deel yah de stad te maken?" I- rede rik, die het gesprek had aange hoord terwijl' hij' deed alsof hij de krant las, viel uit: „O, Marie vindt Rutledge den fcekoor- Tijksten man in de stad." Marie ging niet op dezen steek in en zei tot haar vader: „Wij ontmoetten elkaar juist bij: Antol en ik praatte met hem over de kleine blinde Marjorie." Bij' het hooren van den naam Antól1 keek Frederik plotseling onrustig rond; hij1 wierp zjjn krant neer, sprong op en begon de kamer op en neer te loopejn. En Markley zei streng: Marie, je moet met dat dwaze geloop naai- die bedelares ophouden. Die dron ken Steen is een schande voor Wel lington. Zóó'n man' ia niet meer te „red den". „Ik zie hem nooit", antwoordde Ma ne kalm en rustig. „Maar ik tracht die arme vrouw Steen era de kléine Marjo rie te helpen, en' o vader Ds:. Rutledge dween, hebben laten schieten? .De Rus sen wijden meet' en meer aandacht aan den Zuidkant van hun front. Wellicht werken de Duitsehers dit in de hand en bereiden zij intusschen een geducht en slag in het. Noorden voor, gemunt, op St.. Petersburg. Middelerwijl houden zij met zeer wei nig menschen een groote troepenmacht der geallieerden in Saloniki gebonden, terwijl zij kans hebben, door middel van de Turken een troepenmacht van een 600,000 man in Egypte, Mesopotamië, Per- zië en den Kaukasus op hot beslissendo| moment van de voornaamste slagvelden af te houden. .Nu wat de Duitsehers van de geallieer den meenen te weten. Max Osborn schrijft in de „Voss. Ztg." over een bezoek, dat hij gebracht heeft aan de F ranse he stellingen, die de Duit sehers in de buurt van Neuville aan den weg van Ahecht naar Lens veroverd heb ben. Op het plateau, dat het tooneel was van het Duitsche offensief, getuigt al les van de wildheid van den strijd. Als poorten van de onderwereld openen zich de kraters van de ontplofte mijnen, die onmiddellijk tot sterke steunpunten van ons nu vooruitgeschoven front zijn aan gelegd. De vijandelijke loopgraven, dio deze kraters verbinden, vormen thans de eerste linie der Duitsehers. Deze heb ben druk werk om alles weg te ruimien en de sehuttersposten naai- het Westen te versterken, diepe verblijfplaatsen in te richten, nieuwe sappen aan te leggen. Dit alles geschiedt onder een onafgebroken verwoed vuur van den vijand. Granaten huilen hoven onze hoofden en slaan in de burnt van onze meer naar achteï gelegen stellingen, vallen in onze vroe gere eerste linie, op onze verbindings- en toegangswegen. De veroverde stelling zelf wordt met zware mijnen bewerkt. En daar, waar de loopgraven zeer dicht, op elkaar liggen, dertig, twintig meters en nog minder van elkaar af, komen handgranaten aangevlogen, die ons zand over de schouders gooien. De Fra.nschen spannen zich zeer in om de nederlaag weer goed te1 -maken en vooral ons werk te storen. Het, is nutte- looze moeite. De verhoogde levendigheid op het ge- heele front in Artois en in Fransch- Vlaanderen, sedert het ophouden van de regen-periode', schijnt op offensieve plan nen van den vijand te duiden. Deze trek ken steeds meer en meer de aandacht. Tot de teekens, die daarvoor pleiten, be hoort ook de voortdurende beschieting van Lens en andere plaatsen achter ons front, en niet minder de toenemende leven- vïigheid der vliegers. Ook de onrust, die men verder Noordelijk bij de Engelsohen waai- neemt, de mijaontploffingen bij Hul- luch en hun in het oog vallend druk wer ken met, patrouilles wijzen in deze rich ting'. Of dit alles reeds voorboden zijn van een nieuw, groot offensief der Fransohen en Engelsfchon [kan men moeilijk bepalen. Aan Duitsche 'zijide is men in ieder geval er op voorbereid. Brengt men alle uitspraken met. elkaar in Verband, dan mag men aannemen, dat wederzijds een groot offensief voorbereid wordt en dat wederzijds, op sterken tegen stand gerekend wordt. i Men zal met dit te gelooven dichter bij. de Werkelijkheid blijven, dan met ge loof' te 'stóhenken aan House's mededeelin- zegt, dat Marjorie's oogen nog kunnen genezen worden door een .operatie, en dat zij dan weer heelemaal goed kan zien. Morgen komt Dr. Reuff er voor uit- Des Moines." „Och, kom, kom", zei Markley op een onaangenamen toon, „een ander zal die stumperds wel helpen. Rutledge lijkt wel half-dwaas met al z'n bemoeiingen". „Vader", hernam Marie met tranen in haai- oogen, „hoe kuint. u zóó over onzen dominé spreken! Al zijn tijd besteedt hij met goed doen". „Dominé'si zijn overlast", was het booze antwoord. „En vooral alsl ze er op uit zijn zich met iéders zaken te bemoeien, behalVe met hun eigen". „De gemeente van Wellington denkt er zoo niet oyer. Ieder die ik ontmoet, spreekt met de hoogste achting en sym pathie over Ds. Rutledge en zijn arbeid". En Marklëy „Ja, sommigen zijn hem: al' meer dan zat". „Wie zijn dat", vroeg Marie veront waardigd- „Ik ben een van hein", zei Markley trot,soli en ging de kamer uit. VII. De met verlangen en spanning ver wachte Zondagavond, waarop de kamp VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post. f 1.3Q Losse nummers.03 Prijs der Advertentiën 15 regels fOJjQ, iedere regel meer it 3-maa.l plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels ft. iedere regel meer 10 ct. gen over vredesonderhandelingen. Waar van we gisteren kortelrjks melding maak ten. In het heetst van den strijd. Een officier schrijft van het, front aan de Strypa aan den N. R. C. correspon dent, te Weenen: i Ik stond bij de ammunitiewagens gereed om aan het gevecht deel tc nemen. Rus sische overloopers hadden verteld dat. den waren aangespannen en ik stond te den waren aangevallen en ik stond te wachten op het signaal om ïaar de Vuur lijn te rijden. Het geweld van den sdug te hooien, en dan geduldig te wachten, maakte mij zenuwachtig. Eindelijk kwam de tijding dat de Russen aan ons linker - front waren terug'geworpen met een ver lies van 700 tdooden en gewonden en 800 gevangenen. Toen kregen mijn arn- munitiewagens liet bevel naar voren te rijden. Eerst ging het in draf en later, toen ik op het terrein kwam, dat door den vijand bestreken werd in gaTop. De lucht was vol met witte wolkjes, waaruil granaten vielen. Groot was het lawaai door het gebulder van het geschut, het getik der machinegeweren, het sissen van de lonten, het knallen der ontploffingen en het, fluiten der kogels:. Mjjn stem was te zwak om tegen die herrie in te kcwn- mandeeren. Ik had mij gauw schcw ge schreeuwd en moest vooral zorgen voor een Veilige plaats voor mijn affuiten en ammunitiewagens. En toen dat gebeurd was, liep ik naar de batterij, waar ik met een hoeratje begroet werd. Om zich een begrip te maken van de verliezen der Russen door hun voortdurend storm- loopen tegen onze posities, deel ik even mee, dat sommige regimenten 80 pet. van hun manschappen verloren hadden,. Heele divisies zijn vernietigd. Onder de gevangenen zijn veel jongens van 17 en 18 'jaar en ook Velen van oudere lich tingen. Om politieke redenen wordt naar een succes in de streken van Czernovitz verlangd- Al maar door duurde de kanon- nade, tot tegen den av ond het kommand o kwam om op grooteren afstand te tem- peeien, wat als bewijs gold, dat de Ruseen terugtrokken. Langzamerhand werd het kalm en de keukenwagen en de kofc met zijln lange soeplepel' kwamen uit een kuil te voorschijn. Wij allen gingen na gedane» arbeid aan 'het, eten en mijn onderofficier speelde daarbij op zijn harmonika een vToolijk deuntje, en toen reden wij met onze wagtens weer naar- huis. Da Duitsche kaper aan 'twerk. Thans heeft ook luitenant Berg eenige bijzonderheden medegedeeld betreffende het optreden Van den Duitschen kapen- en de ontmoetingen met. de „Appam" en de „Clan Mac Tavisih,,. Een vertegenwoordiger van de New- York World" deed den luitenant de vraag: Gelooft gig1 niet, dat de Britsche vloot de „Möwe" zal nemen of in den grond boren?" Hierop antwoordde de zeeofficier het volgende: Ziji zullen het schip niet ben nen, het heeft de Britsche vlag vertoond en is verschillende Britsche oorlogssche pen gepasseerd. Het heeft .op hum sein geantwoord en hun verteld dat er geen Duitsche schepen in den omtrek waren. De „Möwe" kan iederen naam opgeven. Indien zij het schip achterna jagen zal het een spannende jacht wiezen. De „Mö we" zal' hen misschien den geheelea weg naai' Amerika vooruit blijven. Het schip tuisschen geloof en ongeloof zou aanvan gen, was: aangebroken. De kerk was stampvol'; in de paden had men nog rijen stoelen gezet. Er waren meer main- nen dan vrouwen. Ook de leeraren en leerlingen van het Wellington College wa ren in grooten getale opgekomen. De ar beidende stand was bijna volledig tegen woordig. Ook Pat, en Antoine en. Antol met z'n vrouw waren present. Tot aller verbazing verscheen ook Steen, volkomen nuchter. Markley was niet te zien; zijn vrouw zat op haar gewone plaats. Bij den kansel1 was een platvorm voor het koor getimmerd, en daar ook was Marie Markley. Het koor was 50 man sterk en Prof. Tilly had al verscheidene dagen met hen geoefend. De koorleider stond naast Rutledge, toen de vergadering met aangrijpend enthousiasme den voorzang inzette „Voorwaarts Christ'nen., voorwaarts tot den krijg" Terwijl' Allan ontroerd luisterde en de opgetogen zamglustigen beschouwde, twij felde hij al niet meer aan den uitslag: dit was reeds de overwinning in kiem. snam Ka nifl BR Ui (wordt vervolgd,: fc- ;M I- fel k

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 1