Woensdag 9 Februari II)IÖ 3öe Jaargang Ill Staten-Generaal Watersnood. Feuilleton. OVERWINNING. De GrooSe Oorlog. Zeeuw „God alleen," aldus D e Stand a a r d, heelt over ons leven, onze vrijheid, ons goed de vrijmachtige beschikking. Is al- zoo de Overheid in de Vierschaar van Godswege met gezag hekleed, dan kan zij, naar de wet, tot alles gerechtigd zijn, maar anders nooit, l il zich zelf, of door wat mèdemenschen gelasten, nimmer. ..Hierin nu ligt de beweegreden, waarom in alle vierschaar rechte., aangeklaagde en getuige zich voor Gods aangezicht heb ben te stellen, en in zijn naam heblien te spieken en te handelen. Dit nu leidde tot afeisching van den eed Die eed doet toch niet anders, dan hem of haar die ze aflegt, voor he aangelichte Gods roe pen, om als in zijn heilige tegenwoordig heid te getuigen. ,,üït kait nu uiteraard- een ongeloovige, die zich voor God niet wil buigen, per soonlijk niet doen. Hij mist wat onmis baar is, om zijn getuigenis met beroep op den Kenner der harten te bezegelen. „Nu ware het zeer zeker het natuur lijkst,, oin zulk een atheïst dan ook niet tot 't afleggen van een getuigenis toe te laten. Een v'alsche getuigenis toch zou tot de veroordeeling van een onschuldige kunnen leiden. „Maar omgekeerd kon ontstentenis van dit, getuigenis een wei-schuldige vrij doen uitgaan. Vandaar de vraag, of voor het getuigen van den at.lieïst dan geen enkele waarborg is te vinden. En dan luidt van zelf het antwoord: Dien waarborg kan hij zelf niet geien, en kan de rechter ♦■iet overnemen, w n die k: n' den man niet persoonlijk. „Maai- dien waarborg kunt ge wel vra gen van wie hem ter dege goed kent. en bereid is zich onder eede hierover uit te spreken." Tweede Kamer. Subsidie aan de Soldaten- courant een dwaasheid. Is 't wel een blad voor ieder een Over onschuldigheid gesproken. Goedkoope baby-melk. 's Ministers houdiüg inzake de bestrij ding van mond- en klauw zeer. Moet hij niet de wet uitvoeren Wij hadden liever gezien, dal de Sol- datencourant ten doode gedoemd ware, dan dat de motie Kleerekoper (dat liet niet op den weg der regeering ligt om de Soldatencourant te subsidieeren) werd verworpen. Heuseh niet uit concurrentieiiij-1, doch het wil ons voorkomen, dat de Solda tencourant om zijn inhoud onmogelijk een blad voor alle gemobiliseerden kan zijn. Trouwens, dat krui geen enkel blad. Zelfs al komt het zich als neutraal" aan dienen, halen we ongeloovig de schouders op. We kennen die neutraliteit, ook do neutraliteit van de Soldatencourant, he ter vermoedelijk dan de heer Lohman, die 'tding nog niet zoo ongeschikt vindt. Zonder iets at' te doen van de handig heid des redacteurs, die steeds voor „pak kend'" nieuws weet te zorgen, moeten we echter persisteeren bij onze uitspraak, dat de 'krant slechts een klein gedeelte van onze gemobiliseerden bevredigt. We hebben het meermalen hooren ver tellen De Soldatencourant is niets \oor ons! Bovendien, is de uitgave wel noodig? De heer Duymaer van Twist beeft zich terecht zeer sceptisch betoond, en de heer Juten had vooraf reeds verklaard, dat de particuliere couranten-nijverheid voldoende voorzag in de behoefte aan nieuws, doch dat alleen door de moei lijkheden, welke deze nijverheid in den weg gelegd werden, de behoefte geschapen werd, die door de Soldatenkrant werd aangevuld'l Ls voor ons echter nog do vraag, of 't blaadje in ee.nige behoefte voorziet. Hoe men de zaak ook beschouwt, sub sidie blijft een dwaasheid. Waarom b.v. ook niet „De Nederland se lie Krijgsman" gesubsidieerd? Die is vrij wat onschuldiger dan de .Soldatencourant, over onschuldigheid ge sproken Ot heeft ile minister zich enkel laten leiden dooi' het feit, dat de volkskunst zoo hoog opgevoerd wordt? Men weet dat de Soldatencourant dicht en ondicht, zelfs hel zotste gerijmel van zich verve lende soldaten pleegt op te nemen. Dit in .werking! brengen van de- elemen taire letterkundige talenten der manschap pen werd niet alleen door den heer Drion maar ook door den minister bijzonderlijk als een vo-oivleel geroemd. Met den geest- drittigen verdediger der soldatencourant had trouwens de bewindsman veel ge meen. Hij ook sloeg de deugden van het persproduct in kwestie bijster hoog aan. Hij noemde het met een plechtigheid, die aan het blaadje wel een weinig misplaatst is, een mengsel van 'kruist wetenschap en ontspanning- De motie Kleerekoper werd tenslotte met 33 tegen 21 stemmen verworpen. De Soldatencourant is dus gered. Dank zij ook -enkelen rechtschen leden die echter door hun tegenstemmen bewezen hebben de principieel© zijde der zaak niet goed gesnapt, te hebben. Vervolgens kregen we een melkwetje. Bij de interpellatie van Sannes- over den melkprijs, heeft minister Posthuma toegezegdeen voorstel te zullen doen, waarbij' een crediet gevraagd wordt voor de verstrekking van melk aan zieken en kinderen tegen verminderde prijzen,- De schatting' van den minister valt ech ter niet mee. Voor de eerste helft des jaars denkt hij niet minder dan een millioen noodig te hebben. De socialisten wilden echter nog meer voor hun arme zuigelingen en baby's, doch kregen het niet. 't Was al welle tjes zóó! 's Minister ontwerp kwam er zonder scheuren af. Wederom zullen de gemeenten de toepassing der regeling voor haar re kening moeten nemen „Er kifti nog meer bij," zullen de ge meenteambtenaren wel zuchten. Tot zoover ging het gesmeerd, doch meer last ondervond de minister met zijn voorstel inzake de bestrijding van het mond- en klauwzeer. Toen even na Kerstmis dit ontwerp het licht zag, weinige dagen nadat de bekende motie Teenstra-de Wijkerslooth was aangenomen, hebben we onze vèr- bazing uitgesproken over 's ministers hou ding tegenover het Parlement. Die was ongehoord. Want, had de motie de bestrijding door middel van het afmaaksysteem afgekeurd, het wetsontwerp vroeg' juist twee millioen om door te gaan met hef afmaken. Lohman, de knappe veteraan, heeft het hem netjes maai- ernstig' aan zijn Ex. Verstand gebracht, dat deze houding er niet door kan. Hij vroeg hem op den man af, of de Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau to Goes: LANGE VORSTSTRAAT 21S. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHülJ - L. BURG. Drukkers: Dosierbaan Le Cointre - Goes. Met dankbaarheid verantwoorden we weer enkele ingekomen giften. Wie kan nog wat, missen voor anne medemenschen, die zich in enkele uren van al het hunne beroofd zagen? Dat. vele kleintjes een groot.e maken, moge blijken uit het feit, dat we reeds meer dan een mille aan den heer Sil- lem konden overdragen Wij ontvingen heden Th. F. te Kapel le f 1.50; N. N. te Wol- Faartsdijk f2.50; N. N. le Woliaartsdijk f 1door tusschenkomst van Rockte Fa- noy van S. te Veere fl; N. N. te.Vlis- singen f2.50; J. d. S. te Colynsplaat f2.50; van K. W. opbrengst collecte op de Christelijke School te Biggekerke f13.58; door tusschenkomst van de firma F. P. D-huij Van N. N. f 3idem van L. te N. en St. Joosland f 1idem van kinderen P. V. te Koudekerks fl.50. Totaal met inbegrip van de reeds vroe ger verantwoorde bedragen f 1155.82. Schiermonnikoog. Met genoegen bespeuren wij dat meer dere Rechtsche bladen zich het lot onzer jongste Christelijke school op de noor delijkste punt van ons land hebben aan getrokken. Nederlander en H o t - t e r d a. m m e r .stellen zich beschikbaar. De Standaard plaatste een aanbeve lend woord in de rubriek „School"; Luc-tor et Km er go werkt ook mee naai' vermogen. De Nederland©r, die vele lezers lelt onder de meest gegoeden, schrijft» „Het zal ons niet verbazen indien in de relazen van stoffelijke ellende de kreet om hulp voor dezen geestelijken, dezen pioniers- en zendingsarbeid op' ons hoog gelegen eiland is te looi' gegaan. Laat ons het dus kort en goed nog even zeg gen mogenDe Christelijke school op Schiermonnikoog dreigt door de vrijzin nigheid aldaar uiteengeslagen te worden En zooals bijna iedere geestelijke strijd ook stoffelijke middelen behoeft ter over winning, zoo heeft het schoolbestuur van het eiland f 9000 noodig om dien strijd tot een goed einde te brengen. Tweedui zend gulden zijn bijeen". En om de overige f 7000 te krijgen roept liet blad de hulp in van de welge- stelden in den lande. Laat ons hopen, en zien of dit goede woord iets uitwerken zal, en hoevelen hart en hand zullen openen om wèl te doen aan Schiermonnikoog. Het blijven bestaan dier vrije Chr. school op Schiermonnikoog is een quaes- tie van Christelijk Nationaal belang. Zij raakt den goeden naam van het Chris telijk deel onzer n a t i e. Zou dat deel geen f 7000 kunnen missen voor deze zaak tb Huurkiezscs. Het blijft derhalve, gelijk het tussohen ons afgesproken was: de besturen, met name de Voorzitters en secretarissen onzer Kiesvereenigingen zorgen dat alle nieuwe aangiftekiezers vóór 15 dezer op de Kie zerslijst komen. Herinneren wij nogmaals, dat Huur- kiezer is hij, die óp den 31sten Jan. sedert 1 Aug. van het vorige jaar in een huis of een deel van een huis heeft gewoond volgens de huurwaarde, voor iedere gemeente bepaald. Men mag in dien tijd toch ook éénmaal verhuisd zrjn mits dan ieder der woningen den huur prijs heeft, -door de wet vastgesteld. Een verhaal uit het kerkelijk leven van Noord-Amerika, door v. d. M. Nadruk verboden 14) „Dat is juist de last," zei Markley, en wij konden allen merken, dat hij. boos werd. „Niemand van ons voelt zich meer thuis in de kerk. Gij hebt in zes maanden meer nieuwigheden aangebracht dan Ds. Aiming in 16 jaar. „Markley," hervatte de dominé die zich blijkbaar met moeite bedwong, „ik heb gezien, dat in uw fabriek eenige mooie nieuwe draaibariken zijn aangebracht. Gij gelooft in de practische waarde van die nieuwigheden, om er uw zaken mee te dienen. Maar om God te dienen in Zijn huis, daartoe wilt ge geen dingen v.an practische waarde hebben." „Godsdienst en zaken zrjin verschillende dingen," flapte Markley er yjt. Maar onze deun in liam hem terstond, rustig en in- Ook kan mén kiezer worden, wan neer het huis of het gedeelte van het huis, dat men bewoont, niet den ge- eischten huurprijs heeft, doch wanneer men in zijn woonplaat-s grond in huur heeft, en samen daarmee het voor de gemeente geldende bedrag wordt ver kregen. Natuurlijk moet men dien grond minstens van 1 Aug. van '1 vorige jaar af in huur hebben. De bepalingen voor de huurkiezers gelden ook voor de schipper s, zij moeten alleen den vastgestelden tijd een schip in eigendom of huur hebben gehad van 24 kub. inhoud, of 25.000 K.G. laadvermogen. Loonkiezer is hij, die van 1 Ja nuari van het voorgaande jaar tot 31 Januari van het nieuw begonnen jaar achtereenvolgens bij niet meer dan twee personen, ondernemingen, open bare of bijzondere instellingen in dienst betrekking is geweest: en daar een loon heeft genoten, dat óók voor iedere gemeente in de wet voor het venverven der kiesbevoegdheid is vastgesteld. Het loon, in vaste dienstbetrekking door de vrouw genoten, kan worden ge teld bij dat van den manen evenzeer het halve looii van minderjarige, inwo nende kinderen. Men behoeft niet het gc-heele bedrag van loon of inkomen op te geven, doch Iran volstaan met de verklaring dat het loon het door de wet gevorderde- bedrag bereikt. Als loon wordt' ook gerekend het. pen sioen of de lijfrente, door openbare in stellingen verleend en ook dat, door ondernemingen of bijzondere instellin gen uitbetaald. Ongevallenrente wordt ook als loon beschouwd. Staat ook in een of ander bedrijf in den regel het werk gedurende een ge deelte van het jaar stil dan wordt, de tijd, waarin niet gewerkt wordt, als diensttijd beschouwd. Is men ten hoog ste twee maanden ziek, dan wordt toch het loon gerekend ontvangen te zijn. Ook de kost en de inwoning worden als loon gerekend, naar een daarvoor bij de wet, voor iedere gemeente vastgesteld bedrag. Wie op Zon- en Christelijke feestdagen den kost echter niet geniet, behoeft voor deze dagen niets- af te trek ken. Hij wordt toch gerekend volle kost. en inwoning te genieten. De Eedsquaestie. Nu het debat ovei; het tweede Eeds- wetje in de Tweede Kamer welhaast be ginnen zal, is 't niet ondienstig de princi pieeïe zijde van het Eedsvraagstuk nog eens te doen zien, gelijk die clooi D e Standaard nog eens 'naar voren ge bracht wordt, in verband met het reeds een kwarteeuw en langer geleden door haar en anderen aanbevolen stelsel van eelshetfers ingeval van gevorderde afleg ging van den getuigenled in strafzaken, waarbij de opgeroepen getuige blijkt God loochenaar te zijn -en hij daarom, in plaats van den eed af to leggen, met oen verklaring volstaan kan, mits een tóemnis van hem voor de betrouwbaar heid van zijn verklaring instaat. D e S t a n d a a r d herinnert er aan, dat geen meusch -feenig recht om over leven, vrijheid, bezit, enz. van een ander mcinscl) te beschikken kan doen gelden, tenzij hem dat recht van Godswege toekomt. Of een rechter door een vorst of dooi' kiezers is aangesteld, doof er niet toe; zoodra hij zijn functie vervult doel hij dit krach tens Goddelijke roeping. drukwekkend, op die woorden: „Ik ken eenige menschen die er zoo over denken. Ik geloof echter, dat de wereld meer vertrouwen in hem zou stellen, wan neer zij wat meer godsdienst in hun za ken, en wat meer zaakkennis in hun godsdienst mengden." „Daar hebt ui gelijk in!" viel Dr. Lucas in. Die is, zooals je weet, een warm vriend van dominé. En voordat Markl'ey daarop kon ingaan, zei Ds. Ruüedge „Wij zijn allen dienaren der kerk. Broe der Markley heeft ons zijtn meen ing 'nu 'kenbaar gemaakt. Wat denken de anderen er over?" „Ik ben tegen elke verandering van wat nu al jaren lang goed is gegaan," opperde de oude Daniëls. Dit was de eerste gemeentevergadering, die hij sinds jaren had bijgewoond. DaniëlLs is een goeje man, en hij doet altoos meer gedwee wat Markley zegt. Toen stond ik op en zei: ,Ik ben van harte voor zulke bijeen komsten als onze dominé voorstelt." Je had Markley's nijdige oogen eens moeten zien. 'tWas trouwens ook de eerste maal dat ik in een openbare samenkomst vier kant tegenover hem stond. Ds. Aiming was altijd zoo beangst voor den vrede en de harmonie in dc gemeente, dat ik dikwijls mij in moest houden, om hem niet met forschheid wakker te schudden. Maar ik voelde dan nu ook te sterker, dat ik recht tot spreken had en ik sprak met volle overtuiging'. „Zeker," vervolgde ik, ,„wij- hebben zulke bijeenkomsten noo dig. Vooral ook onze jonge menschen. De tijd is er nu rijp voor. En ik ben er zeker van: ze zullen vrucht afwerpen." Allengs volgden er meer, die het met mij toestemden, en het was meer dan duidelijk, dat alleen Markley en zijn scha duw Daniëls de oppositie vormden. Mar kley zelf keek rond met ijzig-nijdigen blik. „Iemand uwer stelle een motie voor," sprak nu Ds. Rutledge. Ik deed dat, en Dr. Lucas ondersteunde die onmiddellijk. „Allen, die er voor zijln, verzoek ik, dat met „ja" te beamen". Een koor van ja's steeg pp. „Wie er tegen zijn, verzoek ik dat door „neen", duidelijk te maken." Markley en Daniëls keken elkaar eens aan, maar zij begrepen wel, het zou; toch hopeloos zijn hier tegenin te gaan. En dies' zwegen zij. „Ik kon zien, vrouw, dat het ouder ling Markley hard viel, maar wij hebben nu in geen 20 jaren een zoo uitnemende gemeentevergader ing gehad. Ik geloof, dat Wellingtan spoedig veel voor liet Evan gelie zal vnogen doen." - g j De oppositie der Markley's kwam al spoedig aan den dag: junior weigerde den zang in de Evangelie-meetings te leiden, en een oude vriend van Rutledge, Prof. Tilley van Chicago, kwam over om zijn plaats in te nemen. Allan besloot, gedurende de twee we ken dezer bijzondere diensten zelf te pree- ken. Hij deed een groot aantal strooibil jetten verspreiden, van dezen inhoud: „Een strijd zal aanvangen tegen ongeloof, godde loosheid en eiken vorm van kwaad in de Wellingtohkerk, a.-s-. Zaterdagavond en verder gedurende twee weken eiken avond. Ds. Allan Rutledge za.l iederen avond spreken. Prof. Tilley en een koor van 50 stemmen zullen den zang begeleiden en liederen zingen." De strooibiljetten weiden in wijden kring verspreid, en ook op de fabriek van Markley werden ze rondgedeeld, dank zij de hulp van Greg-or en den tooï- VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post1.50 Losse nummerst.05 0 Prijs der Advertentiën 15 regels ƒ0.50, iedere regel meer l#ct. 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels ƒ1. iedere regel meer 10 ct. minister geroepen is de wet na te leven, dan wel het mond- en klauwzeer uit te roeien. Immers, men Vergete niet, dal de Net alleen als bijzonder geval het afmaken toestaat. Ten overvloede zou men kunnen aan voelen, dat een systeem van afmaken in strijd met de wet is, wanneer, zooais met dë uitspraak over de motie-Teenstra het geval is, de Kamer de wet heeft aan gevuld. De heer Lohman heeft goed gedaan met er ook op te wijzen, dat de eisch, dien de minister stelt bij de isoleering, on uitvoerbaar is. Niemand toch kan beloven, dat geen muis of rat zelfs Van zijn erf zal wegslui pen naar dat van zijn buurman. Zelfs bij het afmaaksysteem zijn de hygiënische maatregelen niet zoo secuur als de beer Posthuma bij- het isoleeringsstelsel eischt. De heeien Duymaer en de Wijkerslooth hebben het hunne gedaan, om het afmaak systeem te wraken en den minister z'n geringschatting voor de Kamer te ver wijten. Het voorstel heeft dan ook weinig kan* van slagen. Saknoot overzicht van den toestand. Wederom weinig stof tot overzichtelijke beschouwingen Men inoge zich voorbereiden op groot - sche daden, tot nog toe valt er niets te boeken, dat op een ernstige actie van belang gelijkt. De .strijd bepaalt zich tot artillerie- gevechten, tot schermutselingen in de lucht, en tot hardnekkige worstelingen om kraterranden, mijngaten en prikkeldraad versperringen. Als een merkwaardigheid maken we melding van het feit, dat de strijd in Klein-Azië dien op het Westerfront in karakter zoozeer nabijkomt. De regen heeft opgehouden en de Ti gris is gedaald, waarna de wind de mod der opgedroogd heeft, meldt een Britecis journalist. „Onze colonne, die langs de Tigris marcheert, verkeert in goeden toestand en is op 25 mijlen van de strijdkrach ten van generaal Townsliend te Koet-El Amara gekampeerd. De toestanden op het Westerfront wor den hier nagenoeg herhaald. Bij Sheik Sand maakten de Turken, door de loopgraven op huju linkerflank rechthoekig achterwaarts om te buigen, dat onze omvattende beweging een front- aanval werd en bij Oem Al Hannak wa ven wij op 21 Januari genoodzaakt tol een frontaanval door het Suwaicha-moe- ras, waartegen de Turksche linkervleu gel was aangeleund". De Turksche loopgraven te Sheik Saad waren uitstekend ingericht en de troe pen konden zich er snel doorheen be geven, zonder zich bloot te geven. Som mige waren bezet door Arabische on geregelde troepen en andere door gan gen verbonden met reserve-afdeelingpn Aan weerszijden der rivier was de stel ling op dezelfde wijze ingericht. Er Zijn drie omstandigheden, die omvattende be wegingen in dit land verhinderen. In de eerste plaats het gebrek aan water in het binnenland, verder de aanwezigheid van onbegaanbare moerassige terreinen, die zich tot (iwee mijlen van de Tigris uitstrekken, ten slotte het volkomen vlak terrein, hetwelk den aanvaller nergens dekking biedt. Daarbij komt, dat de Turk- beeldigen ijver van den Ier Pat Ginnis. Hij was' er zóó vervuld van, dat hij op een avond, na weer talrijke billetten t.e hebben rondgebracht, met geestdrift lot zijn vrouw zei, toen deze hem een paar stevige boterhammen had voorgezet: „Sara, ik heb vanavond onze dominé stevig handje geholpen „Den dominé geholpen?" vroeg zijn gade. „Ja, onze baas zei vanmiddag: Pat, jij moest deze billetten eens gaan ronddee- len. Dominé Rutledge wou graag, dat iedere kameraad er een kreeg. Ik tem de billetten en ging er dadelijk mee op weg. Ik zag wel zoowat, wat er opstond, en de hoofdzaak was: een strijd, en Ds. Rutledge zou 14 dagen lang eiken avond preeken. Terwijl' ik zoo met uitdeel au bezig ben, kom ik ónzen patroon, den ouden Markley tegen." „Wat voer je uit, 'Pat? Wat zijn dat voor billetten??" vroeg-ie. „Dat is een strijd," zei ik. „Een strijd? Wat, moét jij biljetten ronddeelen voor een gevecht, jou- heiden (Wordt vervolgd

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 1