N o. 107 Vrijdag 4 Februari 1016 30e Jaargang Feuilleton. De Qroofe Oorlog. Kruiningen— Hansweerd. J. K. Ribbens. Watersnood. OVERWINNING. 2"kzeeuw „Dg Zeeuw" blijft bjj de herstemming voor een lid ran den gemeenteraad (va cature üondergem) aanbevelen den cam&daat dei- Anti-,Revolutionaire Kies- vereesiging Ilóezers, vergeet niet, dat het hier om een Zetel gaat, welke sinds vele jaren reöfctsdh was. Mtet dankbaarheid kunnen we weer mel ding maken van een groot aantal inge komen bijdragen voor de noodlijdende X oond- Ho 11 an de rszoodat we bijna de duizend gulden bereikt hebben. Wij ontvingen heden: van M. H. H. te Goes f 5van de Christelijke Zangvereeniging De Lofstem te KapeÜe f 10ontvangen aan ons bureau te Middelburg van K. J. tl; van N. N. te Amemuiden f 1.50van P. J. te K. f 2van G. P. te Biggekerke f tvan R. C. te Z. f2.50; van N. N. te G. f2.50; van V. te Gapinge f5; van een vriend uit Vrouwepolder f10; van J. P. te B. fl; van N. P. te B. 250 halve renten f 1.25; van J. d. H. te B. 0.25 van W. v. S.. te M. f2.50; verder ont vingen wij door tusschenkoinst van Boek handel Fanoy van P. W. te D. f 5idem vac N. N. te Nieuw en St. Joosland fl; idem van C. te Nieuw en St. Joosland f2.-50; W. D. te Nieuwdorp (Z.-B.) fl; J. P. L. Hz. te Wissekerke f2.50; L. C. K. te Kamperland f2; Cbr. Histori sche Kiesvereeniging „Eendracht maakt Macht." te Wblfaartsdijk f5; N. N. te VI. f10. Ttataal met inbegrip van de reeds vroe ger verantwoorde bedragen f991.635. Schiermonnikoog. Be stoffelijke ellende in het Noorden onzöfe lands mag ons de zooveel ernsti ger geestelijke ellende op de Noordelijkste punt van ons land niet doen vergeten. Zoo dacht blijkbaar N. N. te N. er over en hij (zij) zond ons f 2.50 voor Schier monnikoog. Voorts ontvingen wij uit Melis- kerke, gevonden in de collecte der Geref. kerk. f2. En van J. Sch. te A. f2.50. Makende dit met het voorgaande f86.79*. i<(» fit Middelburg ook oppassen. Wit} wekten onze vrienden in bet di- stnot, Vlissmgen op; maar de broederen in het district Middelburg moeten ook oppiassen. Hoe stond het daar in 1.913 bij de Statenverkiezing üaïididaten van Rechts waren: de Rijcke, Struve en Van Voortlruijsen. Er werden uitgebracht 4871 geldige stemmen. De meerderheid was dus 2436. Het aan- ial stemmen bedroeg opde Rijcke 2226 Struve 2331; Van Voorthuijsen 2304' Be liberalen Den Bouwmeester, Sprem- ger en .Van Teijlingen bekwamen 2213, 2153 en 2137. Doch de sociaabdemo:- craat Peerlkamp bekwam er 609. Zoo Was er herstemming noodig welke tot uitslag had dat onze candidateu Struve met 2467, v. Voorthuijsen (aftr.) met 2436 en De Rijcke met'2322 het aflegden tegen Van Tellingen met 2738, den Bouwmees ter met 2696 eu Sprenger met 2665, een verschil van 200 a 300 stemmen. Nu werd dit verschil weer wel iu een meerderheid Veranderd, toen eenige maan den later Struve Den Bouwmeester kwam vervangen. Doch dit was een tusschen- tijdsche verkiezing, die niet als maat staf gelden mag voor een periodieke. Die 300 stemmen die achterop gezeild zijn, moeten weer opgehaald worden. En dit moet beproefd worden nu, nu, tus- schen 1 en 15 Februari. In de dorpen. Maar ook in de stad. In Arnemuiden met zijn visschersbevol- king, grootendeels op onze hand, maar ook in Domburg met zijn veelszins kleurloo- zen middenstand, en op de overige dorpen met hun degelijke landbouwers en arbei ders. ut fin mm "Wordt er van de andere zijde hard gewerkt, te krachtiger zij de inspanning, te taaier de volharding onzerzijds. Inlichtingen geven gaarne onze redac tie en de besturen der Kiesvereeniginglen. Om het belang dèr zaak nemen wij op deze pilaats onderstaande asterisk uit De Standaard over Kom niet te laat. Keer op keer namen ook wij in onzo kolommen op, wat van 2 Febr. tot 15 Februari te doen staat, om de kiezerslijst klaar te krijgen, zóó dat -er niemand die er onzerzijds op kan staan, ontbreekt. Toch verluidt, dat men in meer dan één district ditmaal zeer traag in 't vol brengen is. Nu ligt dit aan tweeërlei. Ten eerste geldt 'tnu niet een verkie zing voor de Tweede Kamer, doch voor de Staten. En laat 'tons niet verhelen, voor die Stateii ging men hoogst zel den zoo geestdriftig als voor de Kamer, in 't vuur. En daar komt nu ditmaal ten andere nog bij, dat de oorlog en al wat met den oorlog saamhangt, zoo allengs,. beslag op de geesten legt, dat er heusoh kiezers zijn, die te avond 011 te morgen niet anders dan aan den Balkan en Montene gro, en aan het Wester- en Oosterfront denken. Ze turen op wat de couranten er over melden, met bril of knijper op den neus, alsof er bun leven aan hing. Thuis en in hun eigen zaken voelen ze zich vreemd, en omgekeerd in Polen en Servië als thuis. En erkend moet, dat de bladen nu reeds sinds heel wat maanden do eigen vaderlandse lie zaken wel wat naar den achtergrond schoven. Het is daarom ver van overbodig, dat onze Pers thans haar tekort poogde in te halen, en op alle manier 'tden kie ners op 'thart drukte, om toch nu Vooral 'om de lijst te denken, en te maken dat de lijsten op orde komen, eer het te laat is. Toch mogen onze Kiesvereenigingen dit hoog belang ditmaal niet aan de Pers ter behartiging overlaten. Geen bestuur van een Kiesvereeniging mag ditmaal op zien komen spelen. Ze moeten de lijsten gaan nazien, en op haar vingers natellen, wie er van ons nog opkunnen, die er niet op staan, en dan geen moeite ont zien, om te zorgen, dat de verloren kie zer met naam' en toemiani komt waar hij op de lijst wezen moet. Ditmaal vooral zal 'tin meer dan één district in letterlijken zin aan één, twee kiezers hangen. ~TU ,^le^ fie 'tnog in uw macht, om wat door slofheid fout bleef, goed te maken. Uitgave van de -Jaaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTRAAT 210. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ - L. BURG, Drukkers: Qosterbaan Le Cointre - Goes. Een verhaal uit het kerkelijk leven van Noord-Amerika. door v. d. M. Nadruk verboden. 10) foen Rutledge zijn paard wegleidde, passeerde hij den woedenden paarden- kooper. Deze had tot vertroosting al to veel gedronken en stotterde wat: „Ik wil' het dier tegen eiken prijs- van je hebben, jou Ruti'edge werd boos. Maai' hij be- Heenschte zich en zei kalm tegen een man, die in de buurt stond: ..Ooh, houd dit paard even vast, als 'tbelieft." Toen liep hij op den paardenkoopélr toe en keek hem strak in de drankbe- loopien oogen. „Wat heb je mij te zeggen?" Bb groote kerel monsterde zijn partner even en kreeg den indruk, dat hij, be halve in paardenkoop» ook in ander op zicht nog wel eens een lesje kon oploo- pen. En hij antwoordde heel zoet: „Och niets. Ik zei, dat ui veel betaald hebt voor uw beestje." Maar Rutledge zette door: »»Heb ik dat paard rechtmatig gekocht of niet?" „,0ch ja, natuurlijk," was 't laffe ant woord. De menschen hadden Johnson alleen gelaten op z'n troon en trokken nu een kring om de debaters. En ten aanhooro van allen deed Rutledge nog een scherp schot: „Handel voortaan als een fatsoenlijk man, als niemand u onrecht heeft aan gedaan." De paai'denkooper slóeg weg en de do- miné nam de teugels van z'n paard. En een dikke, gemoedelijke boer zei „Die dominé dat is een kerel, daar heb je wat aan." En met zekere trots zei een van Rwtl edge's gemeenteleden „Dit is onze nieuwe dominé- hij* is een uitnemend man, kom hem maai- eens hooren preeken op een Zondag!" Toen Rutledge met diaken Stanford huistoe reed, vertelde deze hem opge togen van de warmte, waarin vele ge meenteleden op de veiling uiting heb ben gegeven aan hun ingenomenheid met den jongen predikant. En met voor hem ongewone geestdrift voegde hij eraan toe: Doch verspeel dan ook uw eenig goede ure niet. Straks kou het te laat u een wondend verwijt zijn. e Beknopt overzicht van den toestand. Tusschen de onbeteekenende berichten van de slagvelden door ontvangen wij weer een tijding van vredesvoorstellen. Onnoodig te zeggen, dat ze met liet allergrootste voorbehoud aanvaard dient. Commentaar1 leveren we niet. Die is het bericht niet waard. Toch is hel wel eens interessant te lezen, op welken grond slag sommige lieeren zich voorstellen, dat de vrede gesloten kan worden. De „Times" verneemt uit New-York, dat de „Chicago Tribune" een telegram uit Washington publiceert, waarin „de laatste Duitsche vredesvoorstellen" aldus worden geformuleerd (men ziet: het gaat over heel wat schrijven!): Duitschland is bereid al zijn eischen betreffende Krautsjau en de eilanden in de Stille Zuidzee, welke vroeger dooi de Duitschers bezet Waxen, te laten varen en tot een overeenkomst te komen met Engeland, waarbij Duitschland zal krijgen een Afrikaansche kolonie, bestaande uit een gedeelte rail zijn vroeger bezit of een geheel nieuw gebied. Duitschland vraagt le erkenning van het Duitsche protectoraat over Klein-Azië en Arabië, waaronder begrepen is volle ontwikkeling van Duitsche handelssferen. 2e. Afstand van Russisch Kurland. aan Duitschland. 3e. Vorming van een onafhankelijk ko ninkrijk Polen onder een Duit schen prins, aan wie 11 dan een gedeelte van Galicië door Oostenrijk zal worden afgestaan. 4e. Compensaties aan Roemenië door afstand van Bessarabië door Rusland en de Boekowina en Transsvlvania door Oos tenrijk. Nu, daar kunnen de centralen het mee doen. Vermoedelijk zullen zie, als 't ernst wordt met de onderhandelingen nie mand toch veronderstelt nu reeds ernst? met heel wat bescheidener eischen komen. Een zeer vreemd geval is 'tniet do „Appam", het J5ngelsohe s.s„ dat door een Duitsche p rijs bemanning te Norfolk in Virginië is aangebracht. Deze beman ning was een afdeelingl Van het Duitscho opmetingsvaartuig „Möwe", dat door het cordon Engelsche oorlogsschepen was heengeglipt en nu aan het vrijbuiteren ■was gegaan. Alle gegevens zijn nog niet binnenge komen over dit zonderlinge avontuur. In- tusschen doen romantische verhalen de ronde. De „Appam" ligt nog steeds onder be reik van de kanonnen van het fort Mon roe en zal daar blijven' liggen tot het ministerie van buitenlandsche zaken over haar lot heeft beslist. De douane-autoriteiten hoopten Woens dag een schip naar Norfolk of Newport News te kunnen zenden en de burger passagiers te kunnen veroorloven aan Wal te gaan. Hoewel op het schip gebrek aan le vensmiddelen heerschit, zag men toch de passagiers oogenschijulijk welgemoed op het dek wandelen. De geschiedenis, die Harrison, de ka pitein van de „Appam" den loods, die Dominé, het gaat kostelijk te Wel lington, er komt een algem-eene opleving, en u is er Gods verkoren instrument voor." 1 „Ik tracht mijn plicht te doen," was het sobere antwoord. „Ik dank u voor uw bemoedigende waardeering van mijn werk. In de blijde boodschap van Chris tus' verlossingswerk heb ik alle vertrou wen, dat Met mij sterken zal tot de lei ding van een herlevend geestelijk wel varen." V. ,„Ween nu niet, juffrouw Antol. U hebt rrank toch nog, en hij zal', als alles wel gaat, nog dit jaar de school met lof verlaten. Hij is de jongste van do hoog ste klas, en zijn onderwijzers zeggen, ook de knapste." „Och kind. mijn hart is gebroken, Sinds Viola's -dood voel ik ïrjjj zoo vreemd, ik ken mezelf haast niet meer. En de arme Antol tsi ook dezelfde niet meer." Het gelaat van juffrouw Antol, waar over de tranen haar vrijen loop hadden, was Hoor smart diep gegroefd. Zij was een Boheemsche van goede vormen en sprak al zeer correct Engelsch. Het was ofp- een winterschen vooravond, dat dit het schip naar de Ihaven brachR mede deelde, klinkt als een verdichtsel. „Het was helderlichte dag", zoo yertclde de kapitein, „toen wij een schip in het ge zicht kregen, dat er uitzag als een gewone vrachtboot, die langzamerhand naderde. Wij vreesden geen gevaar en maakten geen toebereidselen om tegenstand Te bie den, daar wij volstrekt niet verdacht wa ren op een aanval. Plotseling vuurde het schip voor onzen boeg als sein voor ons om bij te draaien en tegelijkertijd verdween de valsche verschansing, die blijkbaar van zeildoek was vervaardigd en wij zagen een batterij groote kanon nen aan boord en ontwapende de man ning, die in verschillende hutten werd opgesloten. Twintig Duitsche gevangenen, die aan boord waren, werden bevrijd en hielpen de aanvallers. Een groot aantal gevangenen, herkom stig van de schepen, die de aanvaller in den grond had geboord, werden over gebracht naar de _,,Appam". Toen de reis naar de reede van Hamp ton werd aanvaard, werd een Duitscheï aan het toestel voor draadloozo telegra phic geplaatst om telegrammen op te ne men met het bevel er geen te verzenden, wijl daardoor ontdekt zou kunnen wor den, wiaar zich de Engelsche kruisers bevonden, die luitenant Berg, de comman dant van de prijsbemanning, natuurlijk trachtte te vermijden. De bemanning en de passagiers mochten dagelijks in kleine groepjes te gelijk een luchtje scheppen. Dp deze wijze konden de weinige Duitschers gemakkelijk toe zicht houden op de honderden gevange nen De loods deelde ook nog mede, dat de passagiers zich niet hadden beklaagd over de behandeling- Deze en dergelijke mooie verhalen zijn natuurlijk niet zeer geschikt om de op lossing dezer kwestie naderbij te bren gen. Men begrijpt, dat het de vraag is of de „Appam" als oorlogsschip moet wor den beschouwd en dus worden geïnter neerd, dan wel of men het als een prijs- gemaakt schip zal beschouwen, zoodat het vertrekken moet óf aan de eige naars moet worden teruggegeven. Nadat het bovenstaande geschreven Was vernamen We, dat Lansing besloot de „Ap pam" als een prijs te beschouwen. Dat prijsje gaat dus den neus van Al bion voorbij We hebben «Ai langen tijd niets van het Ivaukasusfront gemeld. Wat speelt zich daar af? Niet veel bijzonders, doch ook op dit front staat een nieuwe actie ingeluid to worden. De Russen zijn nu bezig om op hun rechtervleugel hun positie te verbeteren, in verband met het succes, dat zij in het centrum, waar zij nog steeds voor Erzerum staan, en op hun linkervleugel behaald hebben. Die successen in het centrum en op hun linkervleugel schijnen zij niet verder uit te willen buiten, voordat zij ze door een vooruitbrengen van hun rechtervleu gel bevestigd en verzekerd hebben. In de laatste dagen maken de Russische oommu- niqué's dan ook melding van grootere actie op den Russischen rechtervleugel en het laatste rapport van grootvorst Nico- laas maakt melding van een succes op dien vleugel behaald en van een terug trekken der Turken uit de streek van het Tortum-meer, tot aan de Tschoroch. gesprek plaats had; ongeveer acht maan den geleden was de vreeselijke gebeur tenis' voorgevallen. De bezoekster was Marie Markley. Het was niet Maria's eerste bezoek; sedert den dood van Viola had ze vaak de beproefde ouders bezocht en troost vol toegesproken. En meer dan dat: van haar maandgeld had ze menigen stillen nood gelenigd, terwijl haar broeder het zijne in uitspattingen doorbracht. Ook haar werk was het, dat Frank zijn cursus nu kon afloopen; dit werd temeer op prijs gesteld, omdat gewoonlijk op dien leeftijd dé jongens van vreemdelingen van school' werden afgenomen, om wat té verdienen in een of ander ambacht. Het doel van dit bezoek was m:eei' bijzonder, om juffrouw Antol op te wek ken, om den komenden Zondag naai- dé kerk te gaan, omdat Ds. Rutlëdge dan een speciale reeks preeken begon, dio de arme wouw tot nut zouden kunnen zijn. Dat was ook al iets nieuws in de Wellingtonsohe gemeente, maai- de jonge dominé was ganscli niet bang voor nieu wigheden, als ze maar konden meewerken tot herleving van den geestelijken wel stand zijner gemeente. Ook juffrouw Antol was- sedert Viola's dood niet ter kerk geweest, en daar- I VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post1.50 Losse nummersi.05 Prijs der Advertentiën 15 regels f 0.50, iedere regel meer 10 et. 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekesd. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels fl. iedere regel meer 10 ct. Slagen de Russen er hier in hun op- marsch voort te zetten, dan is te ver wachten, dat de strijd van Erzerum weer met kracht wordt aangevat. Eénarmige spoorwegconducteurs. Uit Müllhausen in den Elzas wordt aa» de „Vorwaits" geschreven: Kort geleden wekte het op het statioa te Müllhausen algemecne verbazing, dat twee éénarmigen aan de controle al# conducteurs aan het werk waren gezet. Een door een verkecrs-inspecteur uitglad- dacht toestel vervangt de ontbrekend» hand, die noodig is om do kniptang t.» hanteeren. Dit toestel1 wordt in plaat» van met de hand door de kracht, va a den voet in beweging gebracht. Ook oiw dubbele kaartjes door te breken en on* coupons uit boekjes te scheuren, waai voor anders stellig twee handen noodig zijn, heeft de eenarmige conducteur aan zijn. voet nog een bijzondere inrichting. Er is een uit twee platen bestaande! klemmachine aan verbonden, waarin de kaartjes en couponboekjes door een druk met den voet worden vastgehouden. Te gelijkertijd komt ook de tang in beweging, zoodat de coupons uitgescheurd en ge- knipt weer uit het toestel genomen kun nen worden. De toepassing van dit Mies vormt voor- loopig nog een proefneming, die men echter reeds als gelukt kan beschouwen. Daar deze inrichting spoedig in het ge- heele rijk in gebruik zal worden genomen, kan men op deze wijze vele spoorweg ambtenaren, die in den oorlog een arm of hand verloren hebben, weer aan het werk zetten. Welk een vooruitgang, in vergelijking met den tijd na 1870 ,toen invaliden zich als orgeldraaiers en venters door het le- Ven moesten slaan. Bij de zorg voor in validen in vroegere tijden was de groote fout, het ontzenuwende medelijden en de werkloosheid, waarmede men de invali den tegemoet kwam, die bij hen zelf een nerveerend gevoel van ongelukkig zijn wekte en hun de laatste rest vair hun zelfvertrouwen ontnam. Nu heeft men in gezien, dat men de wilskracht en het verantwoordelijkheidsgevoel van invaliden moet zien te stalen, waardoor zij weer zelfvertrouwen en het vermogen om voor zich zelf te zorgen terugkrijgen. Korte Oorlogsberichten. De Russische Doerna zal 18 Fe bruari bijeenkomen. Het Engjelsche s.s. Belle of France (2469 ton) is gezonken. Negentien Lias- caren worden vermist. Een trawler rapporteerde te Lon den in de Noordzee een Zeppelin gezien te hebben, welke in zinkenden toestand- verkeerde. Nader wordt gemeld, dat een te Grimsby aangekomen trawler meedeel de, dat in de vroegte van Woensdagmor gen, een Zeppelin gezien werd, in dei Noordzee met de gondels en een gedeelte van het omhulsel onder water. De be manning, ten getale van zeventien tot twintig man, hadden zich vereenigd op het bovendek van het omhulsel, en vroe gen er van afgehaald te worden. Daar de bemanning van de Zeppelin die va*), den trawler in aantal overtrof, moest de kapitein -van den trawler het verzoek wei geren. Hij keerde aanstonds naar Grimsby, terug en deelde de zaak aan de marine- autoriteiten mee. Te Sofia is een samenzwering tegen den minister van oorlog ontdekt. Van om was Marie allereerst naar haar huis gegaan; toen het gesprek dus daarop kwam, was de arme moeder weer in tranen uitgebarsten. Maar ten slotte zei Marie Markley flink: „Juffrouw Antol', het is niet goed van u zoo onophoudelijk in smart te zitten. U moet uw man en Frank wat moed inspreken. Tranen zullen Viola niet te rugbrengen. Bereid er u op voor, haas in een betere wereld weer te zien, en veronachtzaam de levenden niet ter wil le van de doode". Deze woorden s'chienen de bedroefde moeder te treffen. Somber antwoordde ze: „Ik geloof niet, dat ik Antol en Frank erg heb bemoedigd, dat is' wel zoo..." Marie zag dat ze veld won en hield voet bij stuk. „Maar kom dan Zondag eens en breng dan Antol! en Frank mee. Ik weet ze ker, dat Ds'. Rutledge u raad wil geven". „Ja, Antol vertelt altijd zooveel goeds van hem. Hij raakt niet uitgepraat oreï' die fabrieksbijeenkomst en het zingen ran die jongedame". (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 1