Binnenland. Uit de Provincie. üfoD kon uien dezer dagen lezen: l 1 I i ICtufe grübere Posten Kaife*>Ersatz sowie Eichelkaffee. tref. Angeb. an Heiru-. Rey. Köln, f I 1 -L CHEMIE-AUSKUNFTEI Dr. M. Heim, Charlottehbuxg. Rezepte, Verfahren, Berate jed. Art. Samtl. zeitgem. Nahr- una Ersatzstoffc. Sensationell Ganz neuer Butter-Ersatz. HOLZ.VLEHL tiefern in Waggonladungen un«l kleinen Posten. üebr. Riesz, Leipzig. Hg be abzugeben 2 Schnallen. HOLZSCHUHE mil Spall. .1 edes Quantum soforl lieferbar, «ben falls HOLZPA NTOFFEL. mit Rindleder, prima Verarbeitung. i i 1 Mfcn schenkt er dus eikelkoffie, men heeft er allerlei surrogaten voor boter, «tl men brengt er verder aan de markt ftautmeel, in "t groot en in 't klein, sier- lijkte klompen tér vervanging van schoenen, en houten pantoffels met rundleder beslag, en», enz. In Duitschland brengt men dus de spreekwijze in toepassing: Redt uzelf! Men moet toegeven, dat men op treffende wijze zich zelf helpt, en dat zelfs een verscherp te blokkade nog niet den nood aan den man zou brengen. Het S. S. „Artemis" getorpedeerd. liet ss. Artemis'" van de Petroleum Company te 's Grav enhage, op weg van Rotterdam met waterballast naar Tha- mtsshaven, is, blijkens de Maasbode, Woensdagmorgen half drie uur, op acht mijten afstand ten zuiden van het Noord- binder-vuurscliip, door hoogstwaarschijn lijk een Duitsche torpedo-boot getorpe deerd. Het geval heeft zich als volgt toegedra gen. Het schip verliet Dinsdagavond Rot terdam. In den nacht van Woensdag ver tqonden zich omstreeks 12 uur voor den haag van de „Artemis" plotseling vier ftuitsche torpedobooten, die op vriend- tehappelijke wijze met den kapitein van 4e „Artemis" onderhandelden en den ksoers aangaven, waarin gevaren moest wooden. Na ongeveer 1 uur doorgevaren te hebben vertoonden zich wederom twee torpedo-booten die in het Engelsch het •chip aanpraaiden. Dat het echter Duitschers waren kan o.m. blijken uit de order naar Zeebrugge af te houden. Nadat order was gegeven allo lichten te blusschen en in de duister ste verder door te stoomen, werd daarna vflarterom de order gegeven het anker te laten vallen, waaraan de stuurman ge volg gaf. Of deze order verkeerd gegeven of ver keerd begtepen is, valt nog niet uil te maken, maar van de torpedo-boot werd naroepen: „5 minuten um von bord zu gfehen." Dadelijk werd begonnen met de booten uit te zetten, maai' daar het volslagen duteternis was, kon men dit 'onmogelijk in 5 minuten klaarspelen l;uat staan in 10 minuten, zooajs in dergelijke gevallen gebruikelijk is. Op eens werd een hevige knal gehoord, en het schip helde ongeveer 30 graden naar stuurboordzijde over, waar het middenscheeps getroffen was, vlak onder de kapiteinsbrug, waarop zich de kapitein en gluurlui bevonden. Een der booten werd stuk geslagen en op het dek regende het scherven van ko per. glas enz. Een koperen stanglantaarn werd hoog over het schip weggeslingerd. De planken van de kajuit zijn uitgebo gen, en het schip vertoont verdere averij. TVee personen van de bemanning zijn licht gewond, o.a. één am de palm van de hand. Doordat weldra de ruimen volliepen, kwam het "schip weer vlak te liggen. De bemanning, die uit 33 koppen bestond, redde zich in twee booten, en dreven in de nabijheid van liet schip rond tot ongeveer 7 uur 's morgens. Ze wisten dat het schip niet zinken 2ou, maar durfden niet aan boord, om dat ze bang waren, dat wederom Duitsche onderzeeërs zouden opduiken. Eerst toen het dag begon te worden, als de Duit schers de zee voor hen niet meer veilig achten, begaven zij zich weer aan boord, en zetten koers naar Rotterdam, begeleid door het s.s. „Drechterland", dat op weg wae van Amsterdam naar Buonos-Ayres. De „Artemis" heeft een groot gat aan stuurboordzijde, waardoor de tanks 4, 5 en 6 zijn volgeloopeti. Het schip kwam eergisterenavond om 7 uur den Waterweg binnen en stoomde zonder assistentie met water in de rui men op xuuar Rotterdam, en werd gister avond aan boei 17, verwacht. Door het defect raken van een der machines, raakte het schip zijn roer kwijt en raakte bij Ylaardingen aan den grond. Kwart over elf kwam het .schip weer los, en stoomde op naar Rotterdam, waar het om ongeveer half twee aan boei 17 kwam. De Wet's zegetocht. Een correspondent van de Burger geeft verslag van de Wet's zegetocht door Transvaal. Hij schrijft: Genï. de Wet is uitgelaat, grijs er als hij in die tronk gekom het, en met oge wat swakker geword het in die nauwe tronkhof; maar sij gees is nog jong en ongebuig, sij wil so sterk als maar ooit tevore. Donderdagaand het hij met die natalso trein van Johannesburg naar sij huis ver trek. Rij nittog was die van 'n volks held. Op Johannesburgstasie was daar amper 'n 400 Afrikaners om aan die ou vegsinan goeie reis tc wens. 'n Paar klein sielige vijande wou een teëndemonstrasie op touw set. Maar dan skreeuw die Afri kaners hoera, met so'n goeie wil dat jij van die teënpartjj niks hoor nie on nel sien dat hidle monde oop en toe gaan. Keer op keer moes Genl. de Wet 'n paar woorde tót die menigte vrindo spreek; en weer het hij bewijs dat hij een van die groot natuurlike redenaars is. Sij pragtigo stem, sij optre.ë, sij per- soonlikheid, sij oorspronkelike beelde en gedagtes, niemand kan aan die invloed daarvan ontkom nie. Een pragtige kleine episode liet op Jo hannesburgstasie plaatsvind. Toen die trein net uitstoom bet 'n klompie. nianne in khaki, die oomblik gunstig geag om die ou generaal uit te jouw. Hij het nog bij die venstertjie gestaan; en teen die geboe beginne, haai die waardige Afri kaner met die groot gebaar van 'n na tuurlike aristokraat sij hoed af 'en buig vir hulle. Selfs daardie rasende snuiters voel toe die matige invloed van sij per soonlikheid. Met eens was alles dood stil, en onder die lawaaimakers kon 'li mens toe bijna 'n speld hoor val. Op Jeppestown-stasie was daar ook 'n menigte vrinde, maar op Germiston het die eiëntlike triomfbetoging vir die Ge neraal plaatsgevind. Volgens die laagste skatting was daar 'n drieduizend Afrika ners op die stasie. Dit was oor negd uur, meer als 'n half uur oor die tijd, eer die trein kon vertrek. Daar het Genl. de Wet aan sij vrinde toegeroep: „Waar was daar 'n meer deurmekaar nasie als die Amerikaners, voordat hulle Washing ton gekrij het? Ek dog ek kon 'n Was hington word, maar die Here het dit anders beskik. God lei nie al sij water in een voortjie nie. Maar als ons op die ent van die voor koni, dan is die ent dieseifde als Washington sijn". Korte Oorlogsberichten. De Engelsche gezant te Washington heeft verzocht de „Appam"' volgens de bepalingen dei' Ilaagsche conventie vrij te laten. - De Ra 1 k a n - o o r 1 o g. Uit Weenen In Albanië bereikten onze. voorhoeden zonder strijd den Zuidelijken oever van de Mat ja-rivier. In Montenegro voLslagen rust. Geen bijzondere gebeurtenissen. Uit BerlijnOnze vliegers namen in de haven van Salonika groote branden waar, waarschijnlijk ontstaan door den aanval van ons luchtschip. Twee stoomschepen verlo ren gegaan. „Reuter" seint uit New- York: De vrachtboot „Bovic", van de White Star Line, van Manchester, bericht dat zij een draadloos telegram heeft op gevangen waai-uit op te maken viel, dat twee stoomschepen gezonken zijn, n.l. do Engelsche tankboot „Appalachee" en een onbekend vaartuig. De „Finland" heeft de bemanning van dat laatste schip gered. De operaties in België en Frankrijk. Het Engelsche communiqué meldt Gisternacht wierp een onzer patrouilles, na een vijandelijken .schildwacht te heb ben neergeschoten, handgranaten in een vijande]ijken post, aan de uiterste Noorde lijke punt van Frise. In d<m morgen omstreeks 11.30 uur trachtte de vijand een verrassenden aan val te ondernomen tegen onze loopgraven, nabij den .weg Yperen-Pilken. De aanval werd niet voorafgegaan door een artillerie- bombardement en gemakkelijk door ons vuur afgeslagen. W o s t e r f i' o n t. Uit Berlijn: De. vij andige artillerie ontwikkelde in enkele sectors van Champagne en ten Oosten van St. Dié in de Vogezen groote levendigheid. Lens wórd opnieuw door den vijand beschoten. Een groot Franseh vliegtuig stortte, door ons afweervuur getroffen, ten Zuid-Westen van Chauny neer. Do vliegers zijn gewond gevangen genomen. De oorlogscorrespondent van de „Lokal- Anzeiger" seint uit Douai: De sedert 23 Januari gevoerde plaatselijke gevechten op het plateau tussehen Atrecht en Lens blij ken meer en meer gedeelten te zijn ge weest van een groeten, geconcentreerden aanval, die doelbewust onze loopgraven stelling in dezen belangrijken sector met een grooten slag wilde verbeteren en ons een gunstig overzicht wilde verschaffen in het door den vijand bezet «gebied. Vier aanvallen hadden in het verloop van enkele dagen een groot, aaneenge sloten succes aan den straatweg Atrecht Lens. Veel succes had vooral de vierde aanval op 28 Januari, die ons nog 1500 meter van de eerste en op één punt zelfs 200 meter van dc tweede vijandelijke stel ling deed veroveren. De geheele onderne ming leverde voor ons, behalve een uit gestrekte en diepe terreinwinst en vele gevangenen, ook een rijken buit aan ma chinegeweren en veel oorlogsmateriaal op. Huiszoeking „Telegraaf". Omtrent de huiszoeking bij den En gelsch man Lang, een der leiders van het smokkelbureau, meldt het HbL, dat in zijn woning ongeveer niets meer weivl gevonden. Wel stond er nog een bloc- menbak met een Nederlandsche en een Engelsche vlag. Overigens wees alles er op dat de bewoner voorgoed vertrokken was. Men was bezig zijn appartementen schoon te maken. Omtrent den beer Lang vernam het blad nog, dat hij geboren is te Mann heim en genaturaliseerd Engelse-liman is. Hij moet vroeger inspecteur geweest zijn van Scotland Yard en in dienst van deu heer Holdert een aanzienlijk salaris ge nieten. Het conflict bij De Telegraaf Dinsdagavond j.l. heeft te Amsterdam andermaal een buitengewone spoedei- schende ledenvergadering der .Journalis- tenvereeniging „De Amsterdamsche Pers" plaats gehad, welke vergadering opnieuw gewijd was aan een bespreking van hét conflict bij bet dagblad „De Telegraaf" Ter vergadering waren wederom een veertigtal journalisten, van alle richtin gen, aanwezig. Na de opening der vergadering wees de voorzitter, de heer J. W. Heliner, erop, dat het gepubliceerde relaas vin hel, gesprokene ter vorige vergadering, in dc Pers besprekingen heeft uitgelokt Onder de Pers-organen, die aandacht aan dit stuk hebben gewijd, behoordo ook het dagblad „De Telegraaf". Som mige aanmerkingen door dc hoeren II M. C. Holdert, J. Schroder en G. Si mons, naar aanleiding van dit relaas ge maakt, betreffen rechtstreeks de gestio van bet bestuur der „Amsterdamsche Pers". Het is daarom, dat het bestuur alvorens de besprekingen te openen, en kele verklaringen wenschto af te leg gen; w:iarin de bewering gewraakt wordt :ils zon het eerste rapport afkomstig zijn van „Het Ilaagsche Correspondentiebu- reaü, het officieuse orgaan van de Neder landsche regeering", Nadat de voorzitter deze verklaring namens jiet bestuur luid uitgesproken, werd het woord gevragd door Mr. L. .1 Plemp van Duiveland, om namens het bestuur van den Nederlandschen Jour ualisten Kring, mede |te doelen, dat het Kring-bestuur eenstemmig tot de conclu sie is gekomen, dat de verecnigmg „Do Amsterdamsche Pers" tot dusver.deze zaak uitnemend heeft behartigd. Het Kring-bestuur heeft daarin aateiding ge vonden „De Amsterdamsche Pers" uit to aoodigen deze aangelegenheid verder to behandelen. Het Kring-bestuur vereenigde zich met de maatregelen, welke de A. P. tof dus ver reeds heeft genomen in deze zaak, en ondersteunt den oproep, welken do „Amsterdamsche. Pers" tot de Nederland sche Pel's" tot de Nederlandsche jour nalisten heeft gericht n.l. om de plaat sen der bij „De Telegraaf" ontslagenen niet in te nemen en aanbiedingen daartoe onverbiddelijk van de hand te wijzen. Van dezelfde zijde en op dezelfde wijze als ter eerste vergadering, werden di» artikelen in „De Telegraaf", die ge richt waren tegen het gepubliceerde re laas der vorige vergadering, a-in een lm schouwing onderworpen. Daarbij werd vooropgesteld, dat een poging tot ver weer in eigenlijken zin, slechts is ge daan door den heer J. C. Sehröder in zijn artikel: „Pro Domo" en door den heer G. Simons in zijn artikel „Een on eerlijke handèhvijze". Ten aanzien van het artikel van den heer Sehröder werd in de eerste plaits vastgesteld, dat het voor een niet ge"-11? deel bestaat uit een polemiek met do Hoofdredacties van verschillende bladen, waarbij de feiten in de vergadering van de „Amsterdamsche Pers", medegedeeld, onaangeroerd bleven. Het iag niet op den weg der vergadering' ,zich met deze po lemiek iu te laten. Anders staat het intusschen met twee zaken uit het relaas, wairover de heer J. C'. Sehröder zich wel uitlaat. De eerste zaak betreft het „zgn. Anti- Smokkelbureau van den heer H. M. L'. Holdert en het verband daarvan met „De Telegraaf". Onomwonden wordt het be staan van dit bureau, dat tot dusver „zoowel voor de lezers van „De Tele graaf" als voor het Nederlandsche volk" onbekend was, erkend. De onthulde werk zaamheden van dit Anti-Smokkelbureau, zooaLs zij in het relaas waren opgesomd, blijven onweersproken. De heer Sehrö der beweert slechts, dat dit bureau „ge heel staat buiten de Telegraaf". Hoe weinig deze bewering is in overeenstem ming niet de werkelijkheid, blijkt reeds uit een vergelijking met het eerste relaas. In de eerste plaats waren verschillen de speurders van het Anti-Smokkelbu reau in het bezit van verskiggeverskaartcn van „De Telegraaf"; in de tweede plaats kregen verschillende redacteuren, ver slaggevers en correspondenten van „Do Telegraaf" opdrachten van en voor ge noemd bureau; in de derde plaats wer den tal van berichten, door dit. buxe-ui verzameld, door of vanwege den heer H. M. C. Holdert in „De Telegraaf" ge plaatst. Dat dit geschiedde buiten mede weten van den heer Sehröder, toenmaals nog Hoofdredacteur, om, is een aange legenheid, die in staat is, licht te ver spreiden op de aan „De Telegraaf" heer schende journajistioke verhoudingen, maar maakt het verband tussehen het bureau en het blad niet minder nauw. De werkelijkheid is, dat de heer Sehröder steeds meer tot de wetenschap was gekomen van het ware karakter van het Anti-Smokkelbureau. Zóó zwaar woog bij den heer SeJu'ö- der deze wetenschap, dat hij er toe wilde medewerken om den hoer H. M. C. Hol dert de voortzetting zijner praktijken te beletten. Immers mei zijn volledige voorkennis, goedkeuring en medewerking, werd op den lOen Januari 1916 een stuk opgesteld, dat aan do Nederlandsche regeering over handigd is, waarin o.a. gezegd wordt De heer H. M. C. Holdert, mede-eige naar van „De Telegraaf" en voornaamste aandeelhouder van dat blad, wonende Lo- manslraat 73, Amsterdam (in het beneden huis heeft in iden loop van het jaar 1915 een Anti-Smokkelbureau op touw gezet met de vooropgezette bedoeling te voorkomen, dat er eetwaren en goederen door Nederlanders aan Duitschers zou den Worden geleverd. Allengs verspreidden zich over ons land voornamelijk in en om het grensge bied diverse personen van zeer uit eenloopenden aard, die zich voorname lijk onledig hielden met bet verrichten van speurdiensten. Buiten de hoofdredactie van „De Te legraaf" om werden tal van ongecontro leerde berichten in „De Telegraaf' ge plaatst. Verschillende malen zijn 'deze be richten door dc Redactie gerectificeerd of tegengesproken moeten worden Feit is, dat vanuit de Lomanstraat allo inlichtingen over smoklreLaangeli iganihe- den direct aan de Engelsche en Fransche legaties werden bericht, die de rappor ten in het Fransch en liet Engelsch toe gezonden kregen. j De opzet van de beweging was, do geallieerden op de hoogte te houden van hetgeen, ondanks het bestaan der X.O.T., toch nog over onze grenzen naar Duitseh- land en het bezette deel van België ging. Vast staat, dat de heer Holdert aldus uit zijn privé-kas en natuurlijk ook vooi- een deel uit „De TeJograaf'-kas duizen den en duizenden heeft uitgegeven. Zijn speurders werken onder allerlei voor- wendsels en treden meer of minder op zijn bevel - als agentsprovocateurs op. Zij stellen zich in verbinding met diverse handelaars, zoeken uit of deze zaken doen met Duitschland en is dit hot geval, dan verleenen zij hun assisten tie om gedaan te krijgen, dat de goede ren in het in staat van beleg verklaarde gebied komen, waai' zij officieren, poli tie en douane-ambtenaren enz. waarschu wen voor de praktijken en daden van den door hen bewerkten kandelaar. Tal van rijks- en gemeentelijke ambte naren in het grensgebied woonachtig zijn door deze speurders bewerkt en aange zocht, eventueel hun assistentie le ver leenen. De heer Holdert betaalt zijn man netjes rijkelijk, terwijl deze- bovendien op grove wijze geld verteren, gebruik maken Van auto's enz. en aldus vele „kleine luyden" inponeeren. Sommige dezer speurders geven zich dikwijls uit voor inspecteurs van de N. 0. T, Do speurdienst wordt met den dag uit gebreider. Allerlei menschen waaron der verschillende Belgen in het in staat van beleg verklaarde gebied zijn in dienst van den heer Holdert of een zij ner vertrouwden. De bedoeling is, in di verse centra bureaux op te richten van waaruit door de lasthebbers met een leger van ondergeschikten geopereerd wordt. Pakhuizen worden dag en nacht be waakt. Verdachte schepen gevolgd, her haaldelijk worden aan diverse grenscom- mandanten of rijks-ontvangers op douane kantoren telegrafische mededeelingen ge daan, terwijl zoodra anderzijds verzet of tegenwerping wordt gepleegd, gedreigd wordt met .publicatie in „De Telegraaf" en het daarbij behoorende meest gelezen volksblad „De Courant". Men achtte het ter vergadering over bodig, na kennisneming van dit stuk, een oordeel uit te isproken over don man, die medewerkende tot liet doen van der gelijke stappen bij de regeering, nog aan „De Telegraaf" verbonden is gebleven, dat blad in bescherming neemt en den staf breekt over menschen, die de broo deloosheid hebben gekozen boven de me deplichtigheid aan dergelijke praktijken. De tweede „zaak", door den heer Sehrö der (Zn zijn artikel „Pro Domo" behan deld, betreft den heer Cl. Simons. De voorstelling wordt gewekt, alsof de twee vertegenwoordigers der Duitsche ie- geering, die in Augustus 1914 met den heer Simons naar Amsterdam kwamen, geonerlei poging hebben gedaan om „De Telegraaf" in dienst te stellen der Duit sche propaganda. Daartegenover werd ter vergadering ten stelligste geliandhaafd de verklaring uit het relaas, dat de heer H. M. C. Hol dert indertijd verzekerde, dat zulks het doel dezer hoeren wel degel ijk was. Sterker nog: thans kon worden gecon stateerd, dat ook de heer J. C. Sehrö der mededeelingen van gelijken aard hoeft gedaan. Ter vergadering toch werd over gelegd de volgende verklaring, die aan het bestuur der „Amsterdamsche Pers" was ter hand gesteld Ondergeteekendc verklaart, dat hij zich herinnert hoe in September 1914 de heer J. C. Sehröder hem heeft verteld, dat de correspondent van „De Telegraaf" te Berlijn met twee Legationsriithe bij den lieer H. M. C. Holdert was geweest om hem voorstellen te doen van de zijde der Duitsche regeering, die dc heer llol dort. verontwaardigd van de hand had gewezen. (wg.) Cornelis Veth. Ook dooi andere mededeelingen uil den mond van den heer Sehröder zelf, is de verklaring in de. „Telegraaf" van 28 Jan. (av ondblad), zoowel door den heer Schro der, als door de hoeren Holdert ;ifgelcgd, volkomen o n ge r ijmd. Een andere kant van de zaak Simons wordt door den heer Sehröder in zijn artikel van 26 Januari uitvoerig behandeld, namelijk diens komst en rol op het re dactiebureau van de „Telegraaf. Ter Vergadering werd geconstateerd, dat de heer Sehröder het navolgende „ulti matum" aan de directie van „De Te legraaf' op schrift had gesteld: a. ver-, trek van den heer G. -Simons van do redactie en hem te belasten met een bui- tenlandsch correspondentschap; b. terug keer van alle ontslagenenc. de toestand van voor 1 October op de redactie her steld, d. w. J. t'. S. belast met de al- geheele leiding daarvan. Mocht de Directie op flit verzoek niet ingaan, dan Vroeg de heer Schióder eervol ontslag per 1 Februari. Wat is nu hiervan bereikt? Niets. Aan het eind der vergadering sprak collega Coucke zijn verwondering uit ,qvci het feit, dat de heer Sehröder het hem gegeven ontslag in zjjn „Pro Domo"- bui ten beschouwing had gelaten en dit Rad doen voorkomen, als te zijn van een „al> soluut intern karakter." Intusschen wtis spr ter oore gekomen, dat de heer J1 M. C'. Holdert aan denton wel de reden van het ontslag hielt genoemdterwijl de directie van het dagblad „De Teb- graaf" op één door hem inged.end stehrij ven, waarin verzocht werd, hem schrifte lijk de reden Ie noemen, taal noch te ken had gegeven. In het belang, van z'jj.i eer en goeden naam meende spr. recht te hebben op een loyale opheldering' iu deze en van de hoeren Holdert en Sohrö der te kunnen eischen, alsnog openbaa; heid te geven aan de reden (en), ^dk» to het ontslag hebben geleid. De verzade ring besloot met algemeer.e stemmen, (ook van deze bijeenkomst een relaas op te maken en op gelijke wijze te publicee ren als hét vorige en droeg dit op aan dezelfde redactie-commissie. Bevorderd tot commies der polste rijen en telegrafie 2e klasse met 1 'Maart a.s. de commiezen 3e klasse J. A.. Ris seeuw, J. I,. v. d. Valk, R. v. d. Veem. M. Smits, J. A. Joppe, J. de Vries, C' J. W. Auer en C. F. L. A. Zander Bij Kon. besluit zijn, met ingang van 1 April 1916, benoemd tot opiztacnei derde kl. der visscherij op de Zoeuwnel o Stroomen, L. v. d. Weele en M. Watdorp, beiden thans schipper eerste klassw bij de visscherijpolitie op die stroamoo Voorts zijn met dien datum bevorderd tot schipper tweede klasse, ixtsndert Stok en Adriaan Willemse, beiden thans sabip per derde klasse; tot schipper derde Ida- se, Jacob Hirdes, thans schipporskneKil eerste klassetot schippersknecht, eerste klasse, Philippus Adrianus van de Linde Hendrik Kloote en Dirk de Visser, thans knecht tweede klasse. (N. It. C.) Goes, In de tweede helft van Jaufupr: zijn in deze gemeente Ingekomen: W. H. Duhoió, kei' ner, uit Middelburg, Groote Markt 6162 M. de Ruige, leeraar landbouw winter school, Hoogezand, Rozemarijnstraat 194: A. Koppejan, onderwijzer, Schoondt)k< Voorstad 44; P. Geldof, zonder, Mklde! burg, Bingo Kerkstraat 43; J. Boulecv1' opzichter Rijkswaterstaat. Weert (L.j, Oostsingel 261; J. Rijn, vcldarbeider, Rol terdani, 's Heer Hondrikskinderendijk 295. Vertrokken: A. Rogge, kanloorbe diende, naar Middelburg; 11. Frankeu, in specteur levensverzekering, Kloetinige: Wed. J. .1. Koens, café honds lor. Sloten; S. P. Capello, werkman, Vlissingou; A. S. M. J. van Kalmthout, apothekersaseiiste te, 's Gravenhage. (M. Ct.j Het Rijkstelegraafkantoor alhier behandelde in de maand Januari Telegrammen verz. 1472, ontv. 1045, overgen. 3325, totaal 5642. Gesprekkenverz. 2213, ontv. 2284. overgen. 8182. Lokaal 2714. Totaal 15393. Voorts werden door de Hulpkantoren op Zuid-Beveland behandeld Kantoren. Verz. Outv. Tot. Baarland 12 60 72 Borssele 46 111 157 Colijnsplaat 73 97 170 Driewegen 16 39 55 Ellewoutsdjjk 144 72 216 's Gravenpolder 31 66 100 's Heer Arendskerke 79 89 168 's Heerenhoek 47 87 134 'sFIeer Hendriksk. 7 36 48 Heinkenszand 37 79 116 Hoedekenskerke 31 43 74 Kamperland 74 87 161 Ivapelle 105 135 210 Kats 23 58 81 Kloetinge 53 100 158 Kortgene 91 112 203 Kruiningen 243 181 424 Kwadendamme 17 42 59 Nieuwdorp 27 59 86 Nisse 23 46 69 Oudelande 5 50 55 Ovezande 49 87 136 Rilland 210 240 450 Scliore 56 66 122 Waarde 12 28 40 WLssenkerke 32 07 99 Wolfuartsdijk 75 106 181 G e s p i' e k k e n Kantoren. Verz. Ontv. lioc. Tot. Baarland 40 32 72 Borssele 158 119 45 317 Colijnsplaat 170 113 2 285 Driewegen 70 51 121 Ellewoutsdiik 133 38 171 's-Gravenpolder 75 69 114 s-Heer Arendskerke 90 100 190 's-Heerenhoek 63 83 90 Heinkenszand 34 36 70 Hoedekenskerke 41 36 76 Kats 28 41 69 Kamperland SI 48 129 Kapelle 299 226 525 Kortgene 328 259 18 605 Kruiningen 232 161 393 Kwadendamme 28 14 52 Nieuwdorp 115 97 20 212 Nisse 35 66 101 Oudelande 18 2 20 Ovezande 77 66 3 116 Rilland 222 136 20 378 Scliore 150 139 289 Waarde 126 81 1 208 Wissenkerke 67 31 3 101 Wolfaartsdijk 129 35 9 178

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 2