No. 106 Donderdag; 3 Februari 1016 30e Jaargang Feuilleton. De Groote Oorlog. Serooskerke Ï(W.) Aör. P/lelis. KruiningenHansweerd. J. K Rifebens. Watersnood. Schiermonnikoog. OVERWINNING. Uitgave van de Maaaü, Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg: FIRMA F. f». DHüfJ - L. BURG. Drukkers: Oost erto aan Le Cointre - Goes. Voer de a.s. gemeenteraadsverkiezing steunt „De Zeeuw" den candidaat der Au si-Revolutionai re Kies vereeniging „Die Zeeuw" blijft bij de herstemming voor een lid van den gemeenteraad (va cature Wondergem) aanbevelen den candidaat der Anti-Revolutionaire Kie?- vereenigjng Kiezers, vergeet niet, dat het hier om een z®tel gaat, welke sinds vele jaren rechtsch was. Wanneer men de berichten vair den Watersnood trouw leest, krjjgt men een denkbeeld van de enorme schade, welk» is aangericht. Tallooze gezinnen zijn van al hiur heb ben en houden .beroofd geworden, rijke boeren 2ijn plotseling straatarm, gewor den, en polder- en waterschapsbesturen staan voor nog niet te schatten uitgaven. Het totaal-bedrag 'der geleden schade is op geen stukken na te benaderen. Hon derden werklieden en soldaten zijn nog 7 dagen in de week aan 'twerk, om de dijkglooiïngen en zeeweringen te verster ken, opdat niet een nieuwe ramp het gewest komt teisteren. Alleen in d.e gemeente Hoogland is aan gifte gedaan van het verdrinken van 275 'ueSStq gg 'snoqjuA g£g 'ooApuiu srpus 3 paarden, 11 geiten en 1467 stuks pluim vee. En dat in een gemeente van even 2700 zielen .Daarom zij hier nogmaals een beroep gedaan- op-dos. Zeeuwen offervaardigheid. Wie Verzuimde nog iets af te dragen, om welke reden dan ook We blijven ons gaarne belasten met de in ontvangstneming en doorzending van giften. Wij ontvingen heden van r C. H. te lerseke f 1; ïaan. L. d. W. fö; fam. B. te Westkapelle f4.50; C. J. te W. fl; L. te Nieuwdorp £1; wed. L. X. en familie te Wolfaartsdijk f 1.25; fam. X. B. 'te Scherpenzeel (Old.) £1.50; door tusschenkomst van de firma, F. P. Dhuij van v. G. te M. f 1; idem van L. te A. fö; idem van A. te Koudekerke f 1; idem van X7. N. te Nieuwdorp f2.50; een bakkers knecht. te Goes fl; N. N. te Goes f5- twee dames uit Goes f5. Totaal met inbegrip van de reeds vroe ger verantwoorde bedragen f 917.133. ii. Wie het voorgaande gelezen heeft zal zich niet verwonderen, dat eanige oudei's op Schiermonnikoog besloten op 29 Dec. 1912 zich tot een Vereeniging aaneente- sluiten, tér verkrijging van een school d i e aansloot bij bet. gezin en een on derwijs waarborgde in verband met. de klimmende eisehen van zeevaart, en bad plaats. (Zeevaart vordert, zeevaartkunde; badplaats vordert talenkennis). Het moest Een verhaal uit het kerkelijk leven van N oord-Amerika. door v. d. M. Nadruk verboden. 9) De notaris was !etven buiten wezen kij ken en rapporteerde: „De luidjes zijn met hun twaalfuurtje gereed hoor. We moeten nu dadelijk aan den. slag." Alvorens met de veiling aan te van gen, klom Johnson op. een wagein en hield hij een korte toespraak tot de menschen. Hij prees de deugden van Si- las Stanford, en deelde mee, dat hg van plan was, welverdiende rust te gaan ne men en in de stad te gaan wonen. Hij wekte allen op, flink te bieden, want een goede verkooping toont ook den duirf der koopers. Eerst werd het kleingoed geveild, dan volgden de landbouwwerktuigen en de wagens. Het bieden ging minder gul, de boeren praatten te veel met elkaar. En Johnson zag, dat het 'toog tijd werd. de een vereeniging zijn niet uitgaande van een bepaalde kerk, maar van de ouders, en aansluiten aan de behoeften der heeio bevolking. Zoo ontstond de „Vereeniging tot, oprichting en instandhouding eener School met den Bijbel te Schiermon nikoog". In den zomer van 1914 kon aan de plannen een begin van uitvoering gege ven worden. Een school zou gebouwd, een onderwijzerswoning g e h u u r d wor den. Doch helaas daar brak de oor log uit. Dit bracht vertraging, doch toon de tevens te uitdrukkelijker de noodzake lijkheid om den steun van het Evangelie mee te geven aan hen die de gevaren kan het ongewisse zeemansleven tegemoet gaan. In den zomer van 1915 werd de tij delijk gestaakte arbeid hervat, doch met vermeerderde zorgen. Het vervoer der materialen werd duurder dan ver wacht kon worden; de prijzen van grond stof en arbeid en produel. werden ver hoogd, en tot overmaat van ramp wer den de voorwaarden verbonden aan het teekenen van het huurcontract voor de onderwijzerswoning zoo bezwarend dat de huur afsprong en besloten moest worden om een woning te bouwen, want, een ander huis was niet v e r k r ij g- ba. ar. (Men moet namelijk weten dat zelfs de predikant woont in een klein huisje waarvoor hij f 350 's jaars huur betalen moet). Daarbij kwam een ver mindering van inkomsten ten1 gevolge van den oorlog', en anderszins, zoodat er op het oogenblik negen duizend gulden te kort is. De school is inmiddels begonnen. Het hoofd de heer v. Kalken, en de onderwijzer de heer v. Raaltén, onder wijzer aan een der Ned. Hervormde scho len te Meppel, zijn benoemd en in functie getreden. De school, die volgens voor spelling der gereformeerden elf leerlingen zou kunnen tellen, en volgens de moder nen nog m inde r, bevat reeds 34 leer lingen. En de onderwijzers, die taalaoten hebben, geven in de vrije uren aan meer dan één kind les in Franse h en Engelsch. Het onderwijs omvat blijkens een ons gezonden uittreksel uit de Statuten de volgende vakkenlezen, schrijven, reke nen, Bijbelsc.he, vaderlandsche en alge- meene geschiedenis, aardrijkskunde, ken nis der natuur, zingen, Nederl. taal, Fransch, Duitsch, Engelsch, algebra, meet kunde, teekenen, gymnastiek, nuttige en fraaie handwerken. Het bestuur is lid van de Vereeniging voor Christelijk Nationaal Schoolonder wijs. De grondslag der Schoolve reen i,ging is de Heilige Schrift, opgevat naar de Belij denisschriften der Nederlandsch Hervorm de Kerk en der Gereformeerde Kerken in Nederland. Zij aanvaardt deze als eenigen regel van wat geloofd en gedaan moet worden, ook om te komen tot. de ware opvoeding. Heeft, dank zij Gods genadig bestel, de school nu een goede plaats gevonden m de harten van sommige andersdenken den op dit eiland, bij den bouw is door meerdere moderne leiders groote vijand schap en tegenwerking betoond. Een vrijzinnig kerkblad schreef in Augustus 1915, toen met 'den schoolbouw een aanvang was gemaakt„Vrijzinnigen wij doen een beroep op u. Van ortho doxe zijde is Schiermonnikoog onlangs genoemd een bolwerk vat) het modernis meWelnu, ons bolwerk moet hecht. en. sterk zijn, nu sterker dan ooit te voren". Wij herinnerden reeds hoe' door de te genstanders aan den eigenaar geschreven werd om den verkoop van den grond voor den schoolbouw ongedaan te maken; hoe de moderne predikant van den kansel de voornemens der Schooivereeniging aan viel en de menschen tegen die ortho doxe school waarschuwde. Het modernisme op Schiermonnikoog is wel van een bijzonder soort. Het zij verre van ons om hiervan de schuld op de openbare school te werpen. Maai' dit.I\s toch zeker dat, zoo ergens, de openbare school daar had kunnen tonnen wat zij vermocht. En hetgeen zij ver mocht. is bedroefd weinig geweest; Want de groote massa is materialist geworden en heeft het oog verloren voor eeuwige dingen; onverschillig en bot ge- Worden, schijnt menigeen voor altijd onont vankelijk voor de aanneming van het Evangelie. Hierom schreef' ds. Pierson een jaar geledenzal de hoop op verbete ring niet geheet worden losgelaten dan mag geen oogenblik langer gewacht, wor den met het tot stand komen eener Chris telijke School. „Alleen door met de kin deren te beginnen is er iets te bereiken". Dezer dagen is een circulaire verzan den geteekend door verscheidene voor standers van Chr. onderwijs, liet slot van deze circulaire luidt, aldus: „De wijze, waarop het Schoolbestuur de onderneming heeft opgevat en leidt, met alle daarbij genomen beslissingen, heeft, zoo ten volle onze sympathie, dat. wij den innigen wenscb uitspreken, dat er meerderen gevonden worden, die de zen arbeid op het eiland afdoende steunen". Onder deze onderteekenaars zijndr. Slotemaker de Bruine, de professoren Ob- bink, Btavinok en Woltjer, de predikanten Van Dijk te Anjum, Bleeker, Geerling te Zeist (vroeger te Domburg), Van Hoog straten te Zeist, Oskam, Politiek, Knap, Pierson en v. Gheel Gildemeeslervoorts minister Lobman, mr. R. v. Veen, jhr. mr. 0. Q. v. Swinderen. Wij zeiden zoo straks dat het mo dernisme op Schiermonnikoog van een bijzonder soort is. Dit kan onder meer blijken uit de Kerstboekjes, die in on derscheiden winters op de officieele Kerst- feestviering der Ned. Hervormde Kerk aan de kinderen van de (moderne) Zondags school zijn meegegeven, zoo persoonlijk mogelijk, met inschrijving van hun naam fen met. vermelding van bet Kerstfeest:. In het eene worden de kinderen reeds in het Voorbericht gewaarschuwd voor het gevaar om zoo maar den Bijbel te lezen, want „de Bijbel is gelijk een groote en schoone stad met veel mooie en schoone straten, doch, ook vuile straten waai' niemand kan doorgaan zonder be smet te worden". In het andere wordt niet alleen alles wat de Christelijke Kerk van haar Hei land beleden heeft „een eeuwige leugen, een Godslastering" genoemd, maar wordt er ook in gesproken over den eeuwig ge- zegenden persoon onzes Zaligmakers als van „den bleeken slanken man", die „nooit geheel gelukkig" was wegéns zijn onbevredigde behoefte aan „liefde van een vrouw en .kinderen"; en soms li chaamskwalen genezen kon „door de kracht van zijn wil, die een genezend fluidum van hem deed uitgaan als liij al zijn gedachten op één punt samen trok". Daarna wordt aan de Kerstfeestvierende kinderen Jezus' lijden in Gethsemané ver haald, in den breede, gelijk wij niet zul len afdrukken, doch hetwelk hierop neer komt dat Jezus, in liefde verlangend, kruipend als een worm door het warme, gele zand uitroept God, ik ben zoo al leen! totdat zich zacht het hek van den hof beweegt en de hazewindhond van Jezus hem komt troosten. Wat 'n voorrecht dat op een eiland waai' zulke Zondagssohoolkost wordt op- gedischt, een Christelijke school verrees. Maar nu heeft deze school ook steun noodig om staande te blijven. Stemmancljfers. Bij de stemming voor (Lie leden van Provinciale Staten in het Kiesdistrict Vlis- singen op 13 Juni 1913 werden op onze candidaten Boone, Dieleman (aftr.) en Merckens (aftr.) resp. uitgebracht 2292, 2193 én 2292 stemmen. De volstrekte meerderheid was 2539. De liberale candidaten v. Nifterik, Paap en Vermaas bekwamen 2232, 1708 en 1724 stemmen; terwijl de sociaal democraten de Meij, Lindeijer en v. Hal 951, 740 en 585 st. bekwamen. Onze candidaten bleven derhalve reeds bij eerste stemming 300 stemmen beneden de volstrekte meerder heid, 716 stemmen beneden de gezamen lijke linksche c-andidaten. Bij de herstemming op 27 Juni, d. a. v. was de verhouding minder slim. Toen toch werden gekozen v. Nifterik, Vermaas en Paap met 2791, 2639 en 2636 stemmen, allen liberaal, en vielen onze candidaten uitMerckens. had 2490, Boone 2440 en Dieleman 2342 stammen bekomen. Een minderheid van 200 stemmen. Wij moeten in liet. district Ylissingen trachten dat verschil op te halen. En dat kan indien ieder stroompje wordt afge- viseht. Indien allen die van ons zijn en op de kiezerslijst kunnen, er niet onze hulp op gebracht worden. Doet daar nu ee'ns met uw allen uw best voor. De motie en haar uitlegging. De motie-Schaper Vrijdag met de stem men Van 36 linkschen plus 12 rechtschen aangenomen tegen 33 rechtschen en 15 linkschen hield in dat de Kamer zich' niet liet opleggen den dwang om een on verbrekelijk verband te leggen tusschen de ontwerpen Ouderdomswet en Pensioen- belasting. Deze motie werd door den voorsteller en de Verdedigers in geen anderen zin uit gelegd dan ze daar stond. Toch geeft IIet Volk deze uitlegging „do hoofdzaak js en blijft dat Vrijdag de Kamer heeft beslist: de klasse der niet-bezitters, der onterfden, der ontbe- renden, krijgt op haar ouden dag uit de staatskas een pensioen, waarvoor zij geen Het is evenveel waard als z'n kame raad". En de koopman bood... 100 dol lars. En niemand bood meer! Toen zag Johnson in, dat hij zich leelijk in de vin ger gesneden had door het span te split sen. De boeren zouden een zoo'n paard niet koopen tenzij dan om een span aan te vullen, want op de boerderijen van lowa gebruikte men alleen tweespannen. Intusschen lachte de paardenkooper al in zijn vuistje; dat was nu zijn slag, eerst 't volle geld voor één paard en dan het andere voor een koopje. Met veel moeite kreeg Johnson bet ein delijk nog tot een bod van 150 dollar. Maar toen was 't uit. Johnson was der wanhoop' nabij. Rutledge had van begin afjhet zaakje met nauwkeurige belangstel ling gevolgd, en hij' achtte nu; het oogen blik gekomen, om zaken te doen. „Honder vijf en zeventig!" Een revolverschot had niet meer uit werking kunnen hebben dan dit, met tuide en vaste stem gedane bod van den jongen predikant. Maar onmiddellijk volg de de paardenkooper nijdig: H onderd tachtig „Twee honderd!" riep Rutledge. De menschen kregen er schik in; do deelneming werd door luid geroep ken baar. Als kampvechters bij een wedstrijd VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG, Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post. ƒ1.50 Losse nummers0.05 Prijs der Advertentiën 15 regels 0.50, iedere regel meer 10 ct, 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels ƒ1. iedere regel meer 10 ct. premie, in welken openlijken of verkapte* vorm ook, behoeft te betalen." Dit lezende vraagt men zich af: 'Ka» 'twaar zijn dat de Kamer 'beslist 'heeft dat de wet-Talma met haar gezonde 'op vatting van pensioneeriag met premiebe taling op 3 Dec. a.s. niet zal worden uit gevoerd, en derhalve zal worden begra ven? Zoo ja, wat komen dan de naast» vrienden van Talma, die voor de wet- Talma steeds in de bres stonden, democra ten als Aalberse en v. Wijnbergen, Ooster baan en v. Vliet in een rare verhouding te staan jegens de andere leden van. rechts, die tegen de motie hebben gestemd? Waarom behoefden deze mannen ootd door hun stemmen voor de motie in de kaart der litre)-alen en sociaal democraten t.e spelen? Beknopt overzicht van den toestand. Weenen komt met de herhaalde verze kering, dat de toestand in Montenegro, rustig is, en dat de houding der bevolking voorbeeldig is. 'tZal wel zoo zijn. Als illustratie van deze tijding kan liet feit dienen, dat in de laatste dagen talrijke Montenegrgnen verzocht hebben als' vrij williger tegen Italië te worden opgeoio nomen. Zulke aanbiedingen moesten natuurlek op volkenrechtelijke gronden worden af geslagen, maar ze zijn toch teekenend voos; de sympathieën, welke Italië ook bij niet- Oostenrijkschc of Hongaarsche bewoners van de oostkust van de Adriatisohe 'Zee geniet. Zeer vele Montenegrijnen zouden hef) verzoek gedaan hebben in het binnenland van de monarchie werk te mogen Zoeken, aangezien de jarenlange oorlog hun elke bestaansmogelijkheid in het vaderland ont nomen had. I De Oostenrijkere moeten in het zwaar: beproefde land natuurlijk hard werken ter verbetering van de toestanden, in de eer ste plaats op het gebied van verpleging en hygiëne. De Duitsohe regeering heelt een rege ling opgemaakt voer de fabricatie en het gebruik Van f.extiel-waren Een nieuw bewijs d,usv dat onze Ooste lijke naburen zuinig moeten zijn en alle verspilling moeten voorkomen. De „Köln. Zlg.", dezen maatregel be sprekend, wijst erop, dat alle Voorspellin gen, voor en tijdens den oorlog gedaan, vooral op economisch gebied, onjuist zijn. gebleken. Er waren .staathuishoudkundi gen, die bij een eenigszins langen duur van den oorlog een volkomen stilstand in de productie voorspelden, en anderen, die een tijd van volkomen werkeloosheid voorzagen. De gebeurtenissen hebben doet), zien, zegt het Keulsche blad, dat zg1 on gelijk hadden. Er is integendeel, een ge brek aan werkkrachten, ën de productie wordt geregeld voortgezet. Al is het niet op dezelfde wijs en vooral niet van de zelfde artikelen als voor den oorlog. Duitschland weet op inderdaad energieke wijze de bezwaren, die zich op economisch gebied voordoen, te ontduiken of weg te nemen. i j Wie nu en dan de adveri entie-kolommen dei' Dnitsche bladen zou kunnen inkijk en, zou getroffen worden door de verbazing wekkende vindingrijkheid, waarmede men de economische afsluitingspogingen ran Engeland te lijf gaat. werden de concurrenten aangehitst. En men ging door. Woedend bood de paai' denkooper: Twee-tien. En de dominé: Twee-vijf en twintig. Twee-dertig de koop man, En toen Rutledge: Twee honderd vijftig dollars. De koopman pauzeerde even. Dit was de volle waarde van het paard, en dat wist. hij. Zelfs met dezen prijs al was 't span geen voordeeltje voor hem. Maar hg moest nr. 2 toch hebben, om met nr. 1 isamen compleet, te zijin. Zijin truc was danig mislukt. Brommend hei'vatte hij „Twee honderd 55". Onmiddellijk volgde Rutledge „Twee honderd 60". ï)e paardenkooper werd razend. Hg kon zoo niet doorgaan, en het nul op te ge ven, was een nederlaag. Maar mieter bie den, néén, dat nooit. En terwijl' hij! stond te tandenknarsen, klonk Johnson's stem „Alloh heeren! Ben jullie uitgebodca Niemand meer? Niemand? Dan is het paard aan Ds. Allan Rutledge gelaten voor 260 dollars!" „Flink zoo van den dominé!" riep er een. En meerderen uitten er hun blijd schap- over dat de dominé ook den koo- perstruo doorzien had en hem een ge voelig lesje had gegeyen. (Wordt vervolgd.) aandacht weer te verlevendigen. Plotse ling schreeuwde hij, zoodat. alien luis terdon „Wat is pr met jullie aan de hand, menschen! Wat mankeert jullie? Ben jut' tie allemaal in slaap gevallen? Kom, wordt wakker! Ik heb hier een fijne ploeg. Er isi 2 dollars voor geboden. Denk 's aan, een ploeg voor 2 dollars! Kom, wakkeri Wat, hoor ik? Twee dollars zijn geboden. Wie biedt vier?" Er kwam wat meer leven in de koo- pergroep en een jonge boer bood 4 dollar. En de onvermoeibare Johnson ging voort „llt heb 4 dollars voor dezen ploeg, wie maakt er 5 van?" eer stond er een op en bood 5. „Nu, wie maakt er 5pa van?" (Het werd geboden). „Uitgeboden al? Alle maal? Biedt 6 dollar, of ik verkoop die pracntige 20-dollar-ploeg voor 5i/2. jvlj lie moest, je schamen!" Nu kwam er meer schot in, men boocl 7. 8, 9, 10, 11, dollar en ten slotte ging de ploeg voor 12 dollar. Toen het. vee aan de beurt was, werd de belangstelling levendiger en in een dichten kring drongen de liefhebbers om den afslager samen. Het allerlaatst wer den de paarden voorgebracht. Dat was meestal het klinkende slot van de ver kooping. Een prachtig span zwarte dra vers werd voorgeleid, onder veel uitroe pen van bewondering. Johnson vroeg bieders. Rutledge over legde dat een van die twee juist zou wezen, wat zijn vader begeerde, maar het ging hem aan z'n hart, om het duo te breken. Een paardenkooper uit een naburige stad, -een groot en grof man, trad vooruit, monsterde het span en vroeg „Moeten wij op één of op beide bieden „Men zal ze bijeen wenschen". .ant woordde de afslager, ,,'t Zijn gezworen kameraden. Wat hoor jk?" „Ik bied 250 voor dit exemplaar hier", hernam de paardenkooper. Natuurlijk wil de hij ze alle twee hebben, maar hij dacht: als ik ze een voor een inpik, dan heb ik ze goedkooper. De afslager aarzelde. Tweehonderd en vijftig dollars was het beest ten volle waard. Eindelijk sloeg Johnson toe en zei „Ik zal ze een voor een verkoopen, als je dat wilt". Niemand deed meer een bod en een der zwarte twee viel den paardenkooper toe. ..Wat krijg ik voor dit tweede beestje?

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 1