No. 105 Woensdag 2 Februari 1010 30e «laargang Feuilleton. Abr. ielis. De Groote Oorlog. Watersnood. Schiermonnikoog. OVERWINNING. Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGQ gevestigd te Goes. Hoofdbureau tc Goes: LANGE VOKSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. SJKÜIJ L. BURG, Drukkers: Dosterbaan Le Gointre - Goes. Serooskerke (W.)^ Voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing steunt „De Zeeuw" den candidaat der Antt-Revolutionaire Kiesvereenigmg KrettningenHansweerd. „De Zeeuw" blijft b'ij de herstemming voor een lid van den gemeenteraad aan bevelen den candidaat der Anti-Revolutio naire Kicsvereeniging J. K. Ribbens. Beden ontvingen wij ten behoeve van de slachtoffers van den Watersnood, van: A. E. te Nisse f S. te W. fO.ftO; P. J. S. te G. f 1P. V. te Goes fl; D. B. te Westkapelle fl; J. T. te Seroos kerke (W.) fl; D. L. te K. f 10. Tbtaal met inbegrip van de reeds vroe ger verantwoorde bedragen f 881.885. i. Reeds in December ontvingen eenige vrienden van vrij Christelijk onderwijs een gedrukte circulaire van enkele man nen op Schiermonnikoog, met verzoek om geldelijken steun voor de schooit. De bede begon mei een beschrijving; van het eiland. Het ligt tamelijk afgesloten van de overi ge bewoonde wereld. Een motorboot brengt u van Oostmahorn (Friesland) in ruim drie kwartier in de nabijheid van het eiland; op een plek waar de passa giers en .bagage overgeladen worden in een vlet, die voortgeboomd en in even wicht gehouden door twee man voor het verdere vervoer traoht te zorgen. Die vlet kan echter, wegens de ondiepten, nimmer Jen wal bereiken, -daarom geeft ze u over aan een kar met twee paarden, die u verder, en, bij vloed in een kwartier en bij eb in een klein uur aan land brengt, dat wil zeggen onder aan een hoogen zeedijk, waartegen de paarden u opsjouwen, en daar boven op, ziet gij pas het dorp, door groenland omgeven en doorsneden. Een rustige plek voor menschen niet drukke bezigheden die hier s zomers een paar weken komen uit rusten. Op dit eiland waren tot nog toe twee scholen: een Openbare Lagere School en een Zeevaartschool. In 1821 werd bij den bouw der Openbare School in den gevel een steen met deze inscriptie aangebracht MN N 1 „Aan onderwijs en deugd geheiligd, Der jeugd en haar geluk gewijd^ Word' dit gebouw door God beveiligd Verduur' het zelfs den grijsten tijd" •311*' 'tI Geheel naar1 den .geest van de eerste helft der vorige eeuw, riekt dit opschrift ons wel wat veel naar „deugd en braaf heid"; maar .hier sprak zich toch de behoefte uit, om ook in den schoolarbeid met God te rekenen. Zoo is het thans niet meer. In de laatste tientallen jaren is God op school een groote Onbekende, van Wjen de on- De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post f 1.50 Losse nummers105- Prijs der Advertentiën 15 regels ƒ0.50, iedere regel meer 10 os. 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden Familieberichten van 110 regels ft iedere regel meer 10 ct. Een Verhaal uit het kerkelijk leven van Noord-Amerita. door v. d. M. Nadruk' verboden. 8) „Ik geloof, dat de kerk en de arbeiders elkaar meer moeten naderen. Ook Jezus was uit den werkmansstand. (Pat knip oogde even tegen Antoine). En het Evan gelie is zeker niet het minst voor de armen der wereld. Niemand meer dan gij, mannen, hebt Jezus noodig. Jezus heeft den arbeid gezegend, de arbeiders gewaardeerd. Toen Hij op aarde was, hin gen de eenvoudigen aan Zijn lippen, en nog heden vindt gij1 Jezus' beste vrien den onder de arbeiders. De kerk pfe.it voor universeelte broederschap, voor recht vaardigheid, voor de rechten ook der menschelij-kheid. Komt in de kerk, man nen, en maakt de kerk tot u,w geestelijk bezit. De kerk heeft ui noodig en ziji kan haar taak niet voltooien, zonder dat de breuk tusschen haar en den arbeid is geheeld." HcoBKiieoeBBsroroDEaaiiiiranrosM der-wijzers en de onderwijzeressen den kinderen dan ook te zwijgen hebben. Hoe is daardoor alles veranderd! Hoe is het leven veranderdHoe is liet hart ver anderd Onder eene zeevarende bevolking- is veel verborgen leed; hoe is de ver troosting weggenomen! Van eene „op voeding" der jeugd is geen sprake meer. Enkele vakken als lezen, schrijven, reke nen, enz. worden onderwezen, maai- daar mede moeten de kinderen het dan ook doenDaannede moeten zij bet leven in, het groote en het kleine; sommigen het kleine dorpsleventje van opkomende badplaats, doch toet veel verleiding tot oppervlakkigheid en wereldzin; anderen het groote-stadsleven, wanneer del meisjes huwen met een man. die zich' een h a- ven plaats tot domicilie kiest; weer ande ren, de jongens, gaan het bedrijvige, het bedrijvige? het gejachte, het zc- nuwspannende, het den goest. voor geeste lijke dingen verstompende zeemansleven in. Op die béne school, in volslagen on bekendheid met Gods Woord opgegroeid, is langzamerhand de, bevolking veran derd. Zij heeft een andere kleur ge kregen. De Openbare School heeft op haar een zeker cachet achtergelaten. 'Men i.s er aan gewoon geraakt met sommige dingen niet meer te rekenen. Die hebben blijkbaar geen waarde. Geen kennis van God; daar om ook geen aanroepen van Hem. En waai- geen bidden meer is, is ook geen geloof. Zoo is de dorpsgeest gewijzigd, inaar ook het intieme gezinsleven, en schier zonder uitzondering alle gezinsver houdingen. I.n menig huis staan de din gen het onderste boven. Het kind is geen kind meer; de vader is op zee, nïaar moeder vervult in de gedachbenwereld der kinderen niet de plaats van vader. Wat is die plaats? Hiervan is geen be sef omdat do sohoolopvoeding niet aan sloot bij het gezin. De school kent het gezin niet en het, gezin kent. de school niet. Er is geen rapport tusschen ouders en onderwijzers. Waarom dan niet reeds lang zélf een school opgericht? Te arm. W|aarom de kinderen niet naai- een naburige Christelijke school gezonden Dit kan immers nietWant op het eiland is er geen, en de eerste op den vasten wal is hij ongunstig tij meer dan 24 uur ver vrijde rd. Moeten de kinderen davi maar Van een Christelijke School verstoken blijven? Ieder geve hier zelf het antwoord, doch bedenke eerst, dat die ligging van. het eiland, vèr af, de menschen niet isoleert van den strijd en hen niet afzondert van levensmoeite en levensleed. Baai- gaat een jongen van ons eiland, na de lagere school doorloopen te hebben, als matroos of -stuurmansleerling op de groote scheepvaart. Gedurende twee jaar bestaat er voor hem geen huiselijk leven meer. Iiij heeft geen moeder, die hem wel te rusten wenscht; aan boord geen vader, die hem 's morgens niet een harte lijk woord bezielt voor zijn dagtaak. Hij is alleen. Zijn oor vvènt aan de vloeken rondom hem. 'tMoet al een heel bijzondere en nieuwe vloek zijn, wanneer hij dien Ongeveer een kwartier sprak Ds. Rut ledge zoo door, «n zoo snel, dat geen oogenbhk te loor ging. Toen hij eindigde, was het nog even doodstil, en dan brak een hartelijk applaus uit. Pat spron^ op een kist, zwaaide met, z'n armen en riep „Drie (hoera's voor Ds. Rutledge!" Geestdriftig werd hieraan voldaanhet bleek wol, dat de jonge prediker doel getroffen had. Toen hij de fabriek verliet, trad een Bohemer, met tranen in de oogen, op hem toe, istak zijn hand uit en zeide snikkende „Dominé, ik ben Antol', Viola's vader. Viola zong vaak dat lied, dat de juffrouw zong. Zij De arme man kon niet meer; hij barstte uit in ontroerend geween. „Ja, mijn arme broeder, ik weet het, ik weet bet. God heïpe |U|!". „Violabegon de arme vader weer, maai- hy kon niet, en trillend van aandoening ging hij heen. Pat leidde hem zorgzaam weg en de anderen begaven zich, nog zeer onder den indruk van het gesprokene en van deze aang'rijpende ontmoeting, aan hun werk. IV. Op- een Zaterdagmorgen, kort. na de nog hooren zalEen Zondag bestaat, er in de handelsvaart niet. Het gebed wordt vergeten. Waar men ook gebruikt wordt bij het nijdige vuur in de machinekamer of aan dek voor overdenking, voor stichting, voor groei van het geloofsleven is geen plaats. Zoo krijgen wij na enkele reizen op do groote vaart onze jongens terug, ver ruwd, vreemd, onverschillig geworden, niet huiselijk meer, en meestal mot geen ander ideaal dan: spoedig de rangen halen op de Zeevaartschool, en dan varen, stuurman, kapitein, varen en nog eens varen, geld verdienen, rijk worden, en. eindelijk - thuiskomen en „niets doen". En hoëvelen bereiken er dit „ideaal"? Hoevelen zijn niet juist op hun „laatste reis" weggebleven? En die terugkomen? Onze Heiland zou zeggen: al hadt gij in de vaart „de ganse he wereld gewon nen", wat haat het U ten slotte? Zieleleven? gemoedsleven? gemeenschjap met God? vergeving van zonde? Voelt gij niet, hoe kinderachtig het voor een zeeman staat, zich daarom inog te bekom meren Moet het eiland nu een eigen Christe lijke School hebben? of is dit een weeldie, die voor zulk een afgelegen oord niet te pas komt? Schiermonnikoog. Met dank aan den Heere dat onze bede Voor Schiermonnikoog hij velen in zoo goede aarde viel berichten wij de ont- ivongst van: N. N. te Nieuwdorp fl; Wed. v. d. jVL te 'W. fl; M. de Dr. te Dr. f5; M. L. te K. f2; G. K. te M. fl; W, S. D. te G. fl. Totaal met het reeds verantwoorde f 79.791/2. Wie wil nog wat doen? Wij verzon den reeds aan ds. H. Hasper f37.50; wij zouden hem gaarne nog f62.50 zen den; dan was dat saam f 100. W,ij hebben nu van de f 79,79V2 nog ruim 140 in kas. Wij bevelen deze school nogmaals in alitor liefde aan. Bciastingkiezers. Om op de Kiezerslijst geplaatst te blij ven moeten deze kiezers hun verschul digde belasting ten volle betaald hebben. Een aangeslagene die niet ten volle heel't betaald kan geen andere aan spraak op kiesrecht doen gelden. Wie nog in de maand Februari of op 1 Maart betaalt, moet met zijn voldaan geteekend belastingbiljet naar hot ge meentehuis om zich aan te geven. Betalen na 1 Maart geeft geen a a n- spraak meer op kiesrecht. Dat „ten volle betaald" geldt niet voor de hedrijfs- of inkomstenbelasting van dit jaar, maar van het dienstjaar 1 Mei 1914 tot 30 April 1915. Nieuwe belastingkiezers behoeven zich niet aan te geven, wanneer zij maar zorgen al hun belastingen betaald te heb ben. Tenminste wanneer zij niet, naar een andere gemeente verhuisd zijn. Wie in 1915 is verhuisd, moet. met zijn voor voldaan geteekend belastingbiljet naar het secretarie gaan om zich aan te geven. Ook moeten zich aangeven, zioowel de oude als de nieuwe, die mede-eigenaren zijn in een onverdeel-den boedel, waar voor in 1915 grondbelasting is betaald, bijeenkomst in Markley's fabriek, zei Silas Stanford een broer van den diaken tot Ds.. Rutl'edge: „Dominé, komt. u a.s. Donderdag eens kijken naar de verkooping in nrijh boer derij?" Stanford woonde een zevental mijlen van Wellington; hij wilde zijn levende have en voorraden publiek verkoopen, om in de stad te gaan wonen.. Zijn zoon, zou, binnenkort trouwen, en .gelijk het de gewoonte was bij d,e boeren van het Midden-Westen, trok hij zich uit de za ken terug, om die over te doen aan een jonger geslacht. Rutledge nam gretig het aanbod aan. •••Heel gaarne zal ik 's komen kijken. Ik boor, dat u mooie paarden hebt, en ik zou er voor mijn vader wel een wil len koopen." Wellington was bekend om de beste paarden in de omgeving, en Rufledge's vader had hem opgedragen, eens uit te kijken naar een flink trekpaard. Den volgenden Donderdag reed Rut ledge, warm ingepakt voor den koude n rit, met diaken Stanford naar de ver kooping. Het sneeuwde hard en de ther mometer wees sterke vorst. Op het boe renerf waren al' heel wat liefhebbers. bij;- een; Ruitfcdge werd eerbiedig gegroet toen hij aankwam, want onder de koo- terwijl hun aandeel in die belasting een gulden bedraagt. Die aangifte moet geschieden tusschen 1 en 15 Februari. Bestuursleden van Kiesverenigingen, neemt nu de oude Kiezerslijst van 1914 1915, met, l>et Bijvoegsel of Aanvulsel er van, en onderzoekt nu wie loonkieizfer, woningkiezer enz. zijn; wie verhuisd zijn; wie vertrokken zijn; enz. Bezoekt al deze menschen en waarschuwt hen dat zij een briefje van de Secretarie zullen krijgen, dat zij dit igoed moeten lezenhet be treft een vernieuwde aangifte voor heit kiesrecht. BcKnopt overzicht van ds.) toastend Van de oorlogsterreinen worden weinig feiten an beteekenis gjemeld. Op het .Westerfront heerscht nog de meeste actie. Langs het geheel© front wor den artillerie-duels geleverd, welke op som mige punten een heftig karakter hebben. Zeifis op Zuid-BeVeland is iets van de ver levendigde actie te bespeuren. Het ge dreun van het geschut dringt de laatste dagen weer zeer duidelijk tot ons1 oor door, Vaak tot laat in den avond. De wezenlijke aanvallen echter behou den nog een plaatselijk karakter, waarom aan ook niet te veel beteekenis moet gehecht worden aan de successen, die de geallieerden en de Duitschers beweren be haald te hebben. Vooral in het licht van een artikel van den EngelsChen kolonel Repingtou over de vraag: „Hoe moet de oorlog- gevoerd worden?" komt men tot de slotsom, dat de locale gevechten slechts een zwakke inleiding, een bescheiden praeludium, moe ten zijn. Want, zegt onze kolonel, we moeten om op succes te kruinen rekenen, over liet geheelc front aanvallend optreden. Ziehier een uittreksel uit zijn van scherpzinnigheid blijk gevende beschou wingen Er zijn linies achter linies en na de hoogte Aubers en de hoogten van Vimy, is er Rijssel, de Schelde, de Maas, de Rijn. Dat idee van de linie doorbreken, goed voor Trafalgar, gaat heden, meent Repington niet meer Op. Het is zelfs nood lottig, want toen wij een ernstige over winning behaalden, zooalsi in September, waren wij niet tevreden, omdat wij het onverwezenlijkbaie niet hadden verwezen lijkt en omdat onze cavalerie niet in do beroemde bres was ingebroken. Het is gelukkig, dat zij het niet deed, want zij zou zijn opgerukt in een land, ibezaaid met hindernissen en waarin eenige mitrailleu ses een divisie tegenhouden. Laat mij - dit kinderachtig plan ter zijde leggen. Het is dus handig, dat de Geallieerden hun methode van gescheiden handel op geven, waardoor zij aan de Duitschers met hun wonderbaar spoorwegnet gelegen heid geven tot een hee.n-en-weer gevlieg. Het is duidelijk, dat, indien het heele Duitsche front wordt, aangevallen of ten minste bedreigd, onze vijand reserven kan aanvoeren op de aangevallen frontdeelén en daar ten .slotte met. een gelijk aantal krachten strijden. Het algemeen® offensief van alle Geal lieerden op allo frontdeelen, ziedaar de taktiek, die DuitsChlancl het hardst moet treffen. Wanneer wij de eerste loopgraaf linie niet onze granaten stukj geschoten pers waren tal van leden zijner gemeente. Dezen keken wel' een weinig verbaasd op, (hujn dominé op een boerenerfdag te zien. De publieke verknopingen in het Mid den-Westen vormen des winters een soort sociale bijeenkomsten voor alle man uit den omtrek. Gewoonlijk zijn allen elf uur aanwezig en dan wordt aan allen een eenvoudig tweede ontbijt verstrekt. Met blijde belangstellindg zag de jonge dominé deze menschen bijeen; het scheen hem zoo mooimannen uit eiken hoek van Europa herwaarts gekomen, nu één onder de Amerikaansclie vlag. Maar aldra liep Silas Stanford hem tegegoet en no-odigde hem met een hartelijk wel kom binnen. 't Was daarbinnen al even interessant als buiten. Juffrouw Stanford, bijgestaan door diverse buurvrouwen, had een maal tijd aangericht voor familie en naaste kennissen, en die maaltijd zag er even voortreffelijk uit als de menschen, die hem zouden nuttigen. De notaris en zijn klerk waren ook van de partij. En de goedmoedige afslager, die al 20 jaren zijn stem verhief ten gunste van 's verkoo- pers kas, zat vlak tegenover Rutledge. En toen deze hem werd voorgesteld, riep hij met ongeveinsde bewondering uit „Wel', wel, ui is de eerste domiaé die- hebben, moeten wij een barrière van wtrar maken, om- te wachten op de bevestiging van het terrein en den aanvoer van onze zware kanonnen en op die wijze kufcjneu wij bij den vijand g.rooter verliezen ver wachten dan bij ons. Het doel, dat wij moeten nastreven, is, maandelijks 200.000 Duitschers buiten gevecht te stellen." Dit is een langdurige, maai' zekere toe thodo, meent Repingtou. Hier begint hij weliswaar een wemig door te slaan, doch de hoofdgedachte is de overdenking waard. De geallieerden zullen ongetwijfeld tot een algemeen of fensief overgaan, zoodra het aantal sfcriji- dors op peil gebracht is. Doch hier zit nu juist de kneep. In Canada wordt de recrutcorinig wel krachtig voortgezet, doch wanneer zijn de nieuwe reeruben gekleed en giewapend aan het frontDat za! nog lang. duren. Daarom konden de Duitschers hun vij anden wel eens voor zijn. En we gjeloö- ven ook, dat ze dat zullen zijn. De acti viteit der Zeppelins zoekt reeds, moireel verlies te veroorzaken, om straks ,den Duitsoher te schooner gelegenheid te gdvtefi den vijand strategische verliezen tce- te brengen. De Zeppelin-aanval op Parijs. Het „Journal" publiceert een interview met een van de vliegeniers:, die dee rt am <Ai aan de jacht op- de Zeppelin Hij zeide, dat van de dertig vliegm? chines, die binnen twintig minuten Ca het alarmsein opstegen, vijf de ZeppeEi.a ontmoetten, maar sléchts een er in slaag de, dichtbij genoeg te komen om hef. luchtschip te bestrijden. Hijl was echter overtuigd, dat de verlichtingen van. het luchteskader de Zeppelin belet hebben haar voornemens te volbrengen. Duizend meters beneden ons,1 zeide eten ander vliegenier, lag een dikke wolk van mist, die de zoeklichten verhinderde, ons hun maximum hulp te verleenen. Parris zag er uit als een donker hol te midden van de boter verlichte voorsteden. Ook deze vliegenier verklaarde, dat het op treden van het: luchteskader den vijand in zijn bewegingen heeft belemmerd. De neergeworpen bommen moeten bui tengewoon krachtig zijn geweest. Op een der getroffen plaatsen werd een boe-ra ontworteld en ongeveer twintig ellen weg geslingerd, boven op- het dak van een gebouw vallende. Twee kinderen werden gedood door een bom, die op het «la.k van een kléin gebouw viel en dit in tweeën spleet. Het merkwaardigste effect van een bom is voorgekomen in een werkman* huis van vijf verdiepingen. Het gebouw- was geheel in tweeën gespleten en een stukvan een bed werd weggeslingerd en viel op een huurauto, die juist pas seerde-. Het stadsgedeelte, dat getroffen is, is niet groot, slechts (oiigövéer een halve mijl. Het ligt in een van de buitengi:- deelten van de stad, waarin voornamelijk werklieden wonen. De bommen vielen in een tijdruimte van ongeveer 2 a 3 mi nuten. De -eerste trof een straat, die on middellijk boven den Metropool-spoor weg ligt en sloeg een krater in het ma cadam van vijf ellen diep. Op den bo dem zag men de verlichte tunnel vat: de ondergrondsche spoor. Enkele minu ten. te voren was' nog een trein voorbij gegaan langs de thans gekronkelde rails die -door allerlei puin geblokkeerd waren nadat de' bom getroffen had. ik ooit op een publieke verkooping tob gezien." Rutledge antwoordde lachend „Ik ben gekomen om eenige koopjes van je te halten, JohnsonIk hoor, /•- kunt zoo raar een ding- niet hebben, of je weet er geld uit te slaan. Ik heb ook waardevolle antiquiteiten, maar gewoo- - lijk is er geen -kooper te vinden". „O, ik spreek rii'n volkje blijmoedig toe, en ik vlei ze '-seven, en dan gaat. het puik." Intussdien verliep de maaltijd allerge zelligst; Rutledge, die heerlijk bereide gerecht-en alle eer bewees, deed gul m»; aan het debitoeren van geestige an.ee- doten en tegen het einde voegde Joh- son den dominé andermaal een compv- mentje toe: „Geloof me, ik wou, dat ik maar -a u klein gedeelte van uw eetlust had Want dat alles te verwerken, neen, dan zou ik al' te corpulent worden." „Ik ben op een Iowa-boerderij gros - gebracht," zei Rutledge, en ik voel me daar tot op- heden heel goed thuis. Als de verkoop een even vlug afzetgebied heeft als de spijzen hier, dan behoef .- niet lang ,je stem te oefenen." (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 1