Uit de Pers. Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Wetenschap en Kunst. Mail aangehouden. Ook do Mail, welke 19 Januari van Amsterdam naar Zuid-Amerika is gezon den met het s.s. „Zeelandia" is in Enge land aangehouden. Overval op Soemba. Blijkens een uit Neierlaudsch-Indië ont vangen telegram werd op het eiland Soemba, (residentie Timor en Onderhoo- righeden), een militaire patrouille over vallen, waarop biji de daarop gevolgde opvatting van de onruststokers één in- landsche fuselier werd gedood en 3 wer den gewond, terwijl de aanvallers 8 doo- den bekwamen. Vaderlandsche Club. ^Opgericht is de „Vaderlandsche Club", een Vereeniging welker doel het is te werken om de nationale zelfstandigheid van Nederland en den Nederlandschen volksgeest tot meer bewustheid te bren gen van wat hij' vermag en waard is. „De Toekomst" gedupeerd. Tiet weekblad „De Toekomst" deelde in zijin voorlaatste nummer mede, dat eenigen tijd geleden op het redactiebu reau verdwenen zijn eenige documenten welke later aan de redactie weer te koop zijn aangeboden, terwijl, toen dit niet lukte, met publicatie is gedreigd. Die redactie verklaarde te weten, dat de stukken nu in fatsoenlijke journalis- tische handen zijn. In het weekwlad „De Amsterdammer" verklaart nu prof. mr. J. A. van Hamel, dat die gestolen stukken in zijn handen zijn, hem ongevraagd zijn geschonken en dat hij nog overweegt, hoe in het alge meen belang met die stukken te hande len, welke bewijzen, dat de leiders van „De Toekomst" zijn opgetreden als een g-eheele haard van Duitsche propaganda in Nederland en België. SS. „T hub an" op een mijn ge- 1 o open. Volgens mededeelingen der bemanning van het stoomschip Maas, is het te Rot terdam thuisbehoorende stoomschip1 „Thu- ban" onder de Engelsche kust op een mijn gestooten. De „Thuban" kan drij vende blijven, en men zal trachten Rot terdam te bereiken. Het stoomschip was op weg van New-York naar Rotterdam. Duister zaakje. De Tijd schrijft: „In bet ochtendblad van Woensdag van „De Telegraaf" worden in een redactio neel (ongeteekend) hoofdartikel „De Te legraaf "-actie en het anti-.sniokkelbure.au in één adem genoemd en verdedigd en voor beiden te zamen een eereraad ge- ëischt. Maar in het avondblad van den zelfden dag komt de heer J. C. Schro der met klem betoogen, dat „De Tele graaf" niets uitstaande heeft met het an- ti-smokkelbureau van den heer H. M. C. Holdert, ja, dat de berichten van dit befaamde bureau buiten hem den toen- maligen hoofdredacteur notabene! om werden gepubliceerd en dat die berich ten van zoodanig: gehalte waren, dat hij er voor bedankte verder de verant woordelijkheid voor te dragen, zoodat hij zelfs meer juist dan gracelijjk, veronder- stellenderwijze van den heer Holdert als „zit-redacteur" spreekt. Flagrante strijd dus tusschen ochtend en avondblad". Treub's val. Ziehier enkele Persstemmen naar aan leiding van Treub's politieken zelfmoord: De (antirev.) Rotterdammer zegt o.m. „Ongetwijfeld wordt door dit aftreden het Kabinet-Cort van der Linden aan merkelijk verzwakt en zelfs bij de gunstigst denkbare omstandigheden zal de afwer king van het regeer- en concentratie- program niet onbeduidend worden ver traagd. Vraagt men naar de oorzaken van Treub's val, dan liggen die deels bij hem zelf. Minister Bertling ging heen door ge brek aan kracht, Minister Treub's val werd verhaast door een overvloed Van krachtsbetoon, dat soms de grens van de roekeloosheid naderde. Voor een niet gering deel echter is mr. Treub ook slachtoffer van den staats- pensionneeringszwendel, die in ongerech tigheid geboren, zijn vitium originis niet kan verloochenen en bittere teleurstel ling moet brengen. Onverschillig wie na hem zal voort zetten het luguber bedrijf om Talma's wet ten af te breken velerlei ellende zal zijn deel wezen". De Nederlander (c.-h.) schrijft: „De sociaal-democraten heerschen over de Concentratie. Zij wilden, gelijk men weet, niet met de Concentratie een Kabinet vormen, ten gevolge waarvan een buiten-parlementair Kabinet het Kabinet van den volks wil is opgetreden. Dat was heel slim van de sociaal-demo craten. Want zij staan achter de liberale groepen, gewapend met een flinke zweep; willen de liberalen niet dansen op him maat, dan loopt „de meerderheid" in 1917 gevaar en dat is in de oogen der liberalen een .ramp voor het land. De sociaal-democraten kunnen vrij handelen, want zij dragen geen verantwoordelijkheid. Of rechtsche dan wel linksche „bour geois" in de meerderheid zijn is hun precies hetzelfde. Zij werken op de harts tochten der zoogenaamde „proletariërs", en die maken tusschen rechts en links weinig verschil. Zij vervullen de schoone rol van vrienden des volks, doch behoe ven niet in de volksnooden te voorzien". En verder„Geheel de politieke leiding van ons land in deze benarde tijden wordt door de aanneming der motie in groote moeilijkheid gebracht. De zoo noodige af doening der belastingwetten wordt belem merd en uitgesteld. Het Kabinet, toch altijd een Kabinet „van links", wordt ver zwakt. En dat allesomdat eenige sociaal democraten, die de "kunst verstaan van schreeuwen en razen, den Minister willen wegjagen zoodra deze niet naar hun pij pen danst. En geheel de liberale concentratie behalve de vrij-liberale groep, die echter slechts zeer zwak zich verzet beeft loopt in het gareel". De Tijd (R.-K.) vindt het politiek, po litiek van de platste soort, welke Minis ter Treub deed vallen. „Treub gaat dus heen. Een tegenstan der, een geducht tegenstander van de Rechterzijde, een man, die het vorige Ka binet krachtig heeft bestreden maar een buitengewoon talent, scherpzinnig ju rist en bovenal een man met een eer lijke, politieke overtuiging. Voor het Ka binet is zijn heengaan een verlies, clat niet meer is goed te maken. En het land? De toekomst zal het uitmaken. Vast staat, dat de Ouderdomswet op losser schroeven staat dan ooit te voren, en de belastingontwerpen zijn van de agenda afgenomen t Om wille van het landsbe lang 1 Zijn wij wel ingelicht dan wordt als opvolger van Minister Treub de heer Pa- tijn genoemd, en er zijn zeker redenen, waarom sommigen die keus bijzonder zon den billijken. Ma,ar verbazing zou zij stel lig wekken; allerminst de heer Patijn hoort thuis in een extra-parlementair Ka binet. Dan misschien mr. Vissering? In dat geval zouden izonder twijfel de ver zekeringswetten wel naar elders moeiten verhuizen". Dijkverschuiving. „De Standaard" driestart: Ook uit Zeeland komt nu min gunstige tijding. Het kwaad openbaarde zich hier in den Leendert Abraham polder. Hiej>toch heeft, naar ons bericht wordt, een oever- en dijik- afschuiving van groote afmetingen plaats gehad. De val strekt zich nu zelfs uit over een breedte van 280 meter, en daaronder ging de inzinking zoo bedenkelijk met de af- sichuiving gepaard, dat de peilstok, die in den onderbodem iwierd gestoken, een verzinking aangaf van tien tot dertien meter. Als men zich nu een huisgevel denkt van zulk een aantal meters, moet het al de gevel van een zeer hoog gebouw zijn, en zoo diep is in dezen polder de vaste bodem onder de plaats waar de dijk stond, verdwenen. In enkele plaatsen is nu de dijk zelfs reeds over de kruin, wat men noemt in- geschaard, zoodat ook reeds aan den bin nenkant van den dijk schade is aange richt. Alen vreest dan ook, dat binnen kort bij een wat hoogen vloed, heel de dijk bezwijken zal, en dat de doorbraak niet meer zal te voorkomen zijn. Wel is ter dezer plaatse achter den zee dijk nog een inlaagdijk, zoodat het weg gespoelde terrein zich tot aan dezen twee den dijk zal bepalen, maar ook zoo zal het terreinverlies toch op ernstige .schade neerkomen. 't Schijnt dus wel, alsof men hier te doen heel't met een gievaar, waarop we nog eergisteren wezen. Bouw uw dijlk zoo hoog, zoo dik! en zoo sterk als ge wilt, die dijk moet toch altoos op een onderbodem rusten; en is nu juist wat de geologen ons voorhouden, dat die on derbodem onder een deel van ons land aan vastheid verliest, zoodat we zelfs aan onze zeekust de duinen zien afnemen, dan is 'nooit te zeggen, Wat ons in de toe komst nog voor f onze stevigste dijken wacht, en blijft de ongerustheid over wat ons nog te wachten kan zijn, toch altoos een element waarmee te rekenen valt. Men weet hoe 't in den loop der eeuwen met de grondverschuivingen in de Mid- dellandsohe Zee is toegegaan, en wat wij zigingen ook op onze kust sinds lang zijn vastgesteld. Juist daarom is 51' zoo alles zins oorzaak tot dank, dat de ramp, die ons nu zoo bitter trof, geen der groote zeedijken ten Westen wegsloeg. Middelburg. Zateidagnacht is, doordat een gaspit was blijven branden, in den kelder van de bureaux van den militairen commandant in Zeeland op de Rouaansch© kad© brand in den vloer van hel boven liggend vertrek ontstaan. Met behulp van een paar emmers water en door uitsne den van een deel uit den vloer, werd het vuur spoedig gestuit. De politie kwam met een miuimax ter plaatse, welke ech ter niet meer noodig was. Bij het Plaatselijk Steuncomité is sedert de laatste opgave ingekomen: Gift A. K. f 103/8 inhoud busje Plaatselijk Pensioenoomité f27.69; Wekelijksche bij dragen week 20 Januari f 128.75. 77e uilkeering aan militairen en werkloozen f388.05. De politie heeft twee jongens ver- baliseerd wegens overtreding der vogel- wet, de jongens vervoerden twee kievit ten, ,cT| ie in beslag werden genomen,- De politie heeft twee personen .we gens landlooperij aangehouden, zij wor den voor de justitie geleid. Bij een vechtpartij tusschen burgers en militairen, werd gisteren ©en verlof ganger in de Koepoortstraat bewusteloos geslagen; in het lokaal van de werkinans- vereeniging werd hij bijgebracht en de dokter die ter plaatse verscheen, stond hem toe huiswaarts te gaan. De dader is bekend. Goes. Gisterochtend bemerkte men bij het binnenkomen gaislucht in de Groote Kerk. Na de deuren geopend te hebben zocht men tevergeefs naar een lek, doch toen vuur gemaakt werd hij een der gToote gaskachels, volgde een hevige ont ploffing, waardoor bedoelde kachel ge heel ontzet werd. Een der deuren kwam zelfs boven op het portaal bij de deur welke naar de consistoriekamer leidt, te recht. In een drietal ramen is een groot aantal ruitjes vernield, terwijl hier en daar het lood verbogen is'. Zekere S., werkzaam aan de Gasfa briek, werd door den schok tegen het hek bij den kansel geworpen, doch kwam er zonder ongelukken af. Men vermoedt, dat onvoorzichtigheid van werklieden oor zaak is geweest van de ontploffing, daar gebleken is, dat een kraan openstond. In ieder geval is het ongeval niet te wij ten aan de constructie derkachels. De heer Giel' zal op Zaterdag 5 Februari alhier zijn vijfde lezing over Ncd. Indië houden, voor onderwijzers en andere belangstellenden. Vlissingen In het overzicht over 1915 uitgebracht in de vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier werd ook de haven-exploitatie besproken. Er viel weinig v,a,n mede te deelen, omdat de oorlogstoestand ook hierop geen goeden invloed heeft uitgeoefend. Integendeel! Sedert een paar jaar wacht Vlissingen op de plannen der haveninrichtingen, die bij het Departement van Waterstaat in behandeling zijn genomen. Het is zeer begrijpelijk, dat de regeering in de moeilijke tijden, die wij beleven, meer urgente zaken doet voorgaan, doch waar steeds voor de Rotterdamsche, Dordtsche en Amsterdamsche havens plan nen worden uitgewerkt, waar het dem pen van de Zuiderzee vrij zeker spoe dig zal worden behandeld, te meer nu de watersnood daarvoor een aanleiding zal worden, daar mag toch worden ver wacht, dat, waar hier sprake is van het besteden van eenige honderden millio-e- nen, ook de Vlissingische havens en slui zen in orde zullen worden gebracht, het geen met slechts -enkele millioenen kan geschieden. De nood daartoe stijgt met den dag, niet alleen voor het aandoen van sche pen, die thans te Vlissingen niet kun nen binnenkomen, doch ook vo-or den bouw van grootere schepen bij do Kon. Maatschappij „De Schelde", die reeds meermalen orders moest afwijzen, omdat do schepen te groot waren om de sluis te passeeren. Alogo d© regeering al dus het overzicht aan wie,, deze toe stand bekend is, spoedig hare aandacht hierop gevestigd -houden en daarin ver betering brengen,. Tot voorzitter werd herkozen cle heer Jos. van Raalte en tot vice-voorzitter de heer J. G. van Niftrik Jr. Met ingang yan heden is aan de Maatschappij „De Schelde" alhier een al- gemeene loonsverhooging ingevoerd, va,- rieerend van 1 tot 3 cent per uur. D-e zoogenaamde duurtetoeslag is vervallen. Voor ongehuwden en voor personen met weinig of geen kinderen is d-e loonsver hooging welkom, doch de wekelijksche inkomsten voor groote gezinnen zijn er door verminderd. De gasfabriek heeft ook pas een loons verhooging gegeven, 'tls echter te ho pen, dat. de zoo noodige en gewaardeerde duurtetoeslag .blijft. Heinkenszand. Vergadering van den Bonds ring W, est Z u i d-B e- velan-d -en N o o r el-B e v e 1 an d" al hier. Het was Donderdag 27 Januari, 's avonds 6 uur, dat de B-ondsring „West- Zuid-Beveliand en Noord-B-e-veland" zijn eerst© vergadering in 1916 mocht houden. Het wte-er werkte niet hard mee, inte gendeel het regende bijna den ganscihen dag. Het aantal leden was dan ook niet bijster groot. Een 30-tal namen möchlen wij -opteekenen. Ook de bezoekers waren niet talrijk. (Dat zal toch niet aan het wie-er gelegen hebben?) Maar onder deze bezoekers mochten we tot onze groote blijdschap ds. Branier en enkele andere vrienden der veree-nigingen opmerken, die ons blijk gaven hoe zij onzen arbeid op prijs stellen. Om 6 uur opende de voorzitter vr. W. Braamse de vergadering door te laten zin gen Ps. 6810 en voor te gaan in het gebed. Daarna las- hij 1 Joh. 2 en riep de aanwezigen een hartelijk welkom toe en inzonderheid ds. Bramer. Tlij wees op het kleine getal aanwezigen, te wij ten aan het ongunstige weer, maar sprak tevens de hoop uit, dat deze vergadering met Gods hulp wel moge slagen. Hierna las -de secretaris de notulen der vorige vergadering, die werden vastgesteld en onderteekend. Als sec. bestuurslid der Af- deeling werd herkozen J. C. Kloosterman van 's Gravenpolder. Voor de nu komende vergadering werd als plaats aangewezen Wolfaartsdijk en als tijd werd vastgesteld de tweede Woensdag in Maart. Na deze huishoudelijke zaken kreeg vr. L. Meeuwse van Nieuwdorp het woord over „De oorlog van 1914 tot heden en de Geref. jongeling". Deze vriend schetste ons in een boeiend referaat: le. de tal rijke uitvindingen van den mensc-h op alle gebied des levens2e. de ontwrich ting in de denkbeelden omtrent staat en vaderland; en 3e. de roeping van d-en Gereformeerden jongeling in dezen en wees erop hoe- hooge vjlucht het mensohe- lijk Vernuft heeft genomen, totdat in 1914 de groote wereldkrijg uitbrak, waarin men zich ging toeleggen op uitvindingen waar mee men in minimum van tijd honderden menschen het leven kan ontnamen, ja, waardoor men zich de grootste macht kan toeëigenen. „Macht is het beginsel van den Staat" is veler leer. Het recht van den sterke is alleen geldig. Doch hiertegenover stelde hij ons be ginsel, om slechts in het noodzakelijkste ger at, met de wapenen op te treden en steeds het recht te toetsen aan Gods Woord. Op dit onderwerp, met zijn fijne ge dachten, volgde een prachtige bespreking, het opstel waardig; een viertal vrienden, namen er aan deel. De voorzitter dankte dezen wakkeren inleider voor zijn geleverd werk en gaf toen het woord aan vr, C. Fraanje van Borssele. Deze zou een opstel leveren over: „de onderlinge samenhang der vakken." Ilij ontwikkelde een 4-tal punten en sprak: le. over liet -doel der Verce-niging; 2e. over het loeien kennen van onz 3 begin selen in Kerk, Staat en Maatschappij; 3e. dat de kennis der Historie onmisbaar voor liet samengaan der vakjken is, o-m ten 4e te wijzen, wat d-e samenhang ons leert. Ook op dit leerrijke onderwerp, volgde een aangename bespreking. Ds. Bramer sloot de vergadering, na liet zingen van Ps. 86:6, met dankgebed. Door gebrek aan deelneming zijin na een 14-jarig bestaan ontbonden dc. Scliietvereeniging „Nimrod" en de Ver eeniging van Volksweerbaarheid alhier. Borssele. Dezer dagen slaagde- op het te Amersfoort gehouden examen voor Vaandrig onze vroegere dorpsgenoot, ser geant W. A. Duvekot. Baarland. Door Mej. M. Huyzen werd voor een som van f852 ingeschreven naar de heffing der havengelden' alhier. Zij was de eenigste in schrijfster, tor- wijl haar inschrijvingssom boven de be grooting is, zoodat B. -en W. de Keffing aan haar hebben gegund. Nisse. Zaterdag hield de geilenfokver- vereeniging haar jaarvergadering. Uit het verslag van secretaris en penningmeester bleek liet volgende: Het ledental bedraagt 38, tezamen houdende 54 geiten. D-e in komsten der Vereeniging bedroegen in 1.915 f46.90 en de uitgaven f71.33l/2- D-e contributie werd Voor 1916 vastge steld op f0.70, het deklg-eld der geiten op f0.50, en het salaris van dgn bok- houder op f45. Herkozen werd als v oor zitter L. Huissoon als penningmeester G. Hoebeke en als commissaris P. Reme-ijlnse. Waarde. Vrijdagavond hield de afdeeling van de Vereeniging „Het Groene Kruis" liaax jaarlijkscihe ledenvergadering met voltallig iedenbestuur en bijgewoond do-o-r 23 leden, voorzitter W. E. de Jager. Het ledental klom van 126 tot 147. Uit den staa.t van afgegeven yerplegingsmiddeJen bleek, dat een druk gebruik werd gemaakt dier goederen. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat was ontvangen f255.521/2 en uitgegeven f24.55, alzoo een batig jjaldo van f231.07V2. Het aan de beurt van aftreden zijnde bestuurslid de heer G. van Harn werd met groote meer derheid van stemmen herkozen. (Eerst heden ontvangen. Red.) Wemeldinge. Zaterdagavond hebben 3 jongens van 12, 11 en 10 jaar zich toe gang verschaft in school II alhier en aldaar mee-gienoimen 1 busje bevattend© fl.90 aan spaarzegelcenten van de kinde ren. Het is de politie mogen gelukk-en de jeugdige daders op te sporen en van een en ander proces-verbaal op- te maken. Domburg. Heden vergaderde de gemeen teraad, in voltallige zitting. B-ehandeld wierd het schrijven van Ged. Staten, waarin geëischt werd, een post uiitte- trekken vo-or rioTeeringsplannen, over w-elke zaak in een vorige vergadering de stemmen staakten. Het voorstel o-m f 100 voor dit doel' op de begrooting te z-etten werd nu met 4 tegen 3 stemmen verworpen, en besloten werd bij- de Ko ningin in beroep te gaan. Het voorstel' J. do Visser inzake wijziging der ver ordening op den Hoofd. Omslag werd in hand-en van B. en W. gesteld, tol het uitbrengen van advies'. Wetho-uder Kes- feloo stelde voor verhooging van de ver goeding aan den gemeente-opzichter; hier toe werd besloten. Vo-or elk nieuw op te richten gebouw zal voor het toezicht f5 verleend worden. Serooskerke. (W.) Zaterdagnamiddag hield do gemeenteraad een openbare ver gadering welke door alle leden werd bij gewoond (1 vacature). Nadat de- notulen goedgekeurd waren doelde de voorzitter mede, dat de bevolking op 1 Jan. 1916 bestond uit 809 mannen en 795 vrouwen, samen 1604. Verder werden goedgekeurd de begrooting 1916 en het suppletoir ko hier 14.0. en hondenbelasting 1915. Een verzoek van den telefoonhouder om meer salaris voor zijn drukke werkzaamheden had tengevolge, dat de burgemeester deze zaak bespreken zal met den directeur. Een verzoek van dhr. De Graaff om zijn minimumjaarwedde als onderwijzer te v-er- hoogen werd afgewezen. Daarna werd in geheim© zitting behandeld het kohier van den H.O. Na heropening der openbare vergadering werd medegedeeld, dat de percentage van 2 p-Ct. op 1.75 pCt. ge bracht kan worden. Nadat nog een over schrijving op den dienst van 1915 was toegestaan werd de vergadering gesloten. Stavenisse. Gelijk; destijds door ons werd gemeld, heeft de politie alhier in hiet be gin van December 1.1. ruim 60 vaatjes met vet in beslag genomen, die te Rotterdam voor hier werden geladen, waar ze door een anderen schipper zouden worden overgenomen. Deze vaatjes, in een ge meente-bergplaats opgeborgen, zijn deze week onder politiegel-eide naar Zierikzee vervoerd, en ter griffie van de arr. recht bank aldaar gedeponeeid. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Heerewaarden, P. v. Dam te Boxtel. Aangenomen naar Roderwolde, door A. G. Kloots te Siddeburen. Door de ringen Middelburg en Vlis singen is aan de kerkeraden der Engel sche Hervormde Gemeenten te Aliddel- burg en Vlissingen meegedeeld, 'dat door de Algemeene Synodale Commissie dis pensatie is verleend van art. 23 al. 1 van het Reglement op de vacaturen tot den lsten Juli 1916. Daarmede zijn de kerkeraden voor dat tijdvak ontslagen van do verplichting om in do bestaande va cature een beroep uit te brengen. Geref. Kerken. Aangenomen naar Serooskerke (W.), door P. Warnienhoven te Aarlanderveen. (Rotterdammer); naar Amsterdam door dr. J. C-. de Moor te 's Gravenhage. Geref. Gemeenten. Beroepen te Borssele, N. TI. Beversluis te Pat.erson (Noord-Anrerika.) De Ned. Chr. Studenten Ver. zal haar wint-erconferentie ditmaal 1e Utrecht houden op- 5 en 6 Februari. Notarieel examen. Voor deel neming aan liet voorbereidend examen wende men zich Vóór 1 Mei bij gezegeld verzoekschrift tot den minister van Justi tie, onder overlegging van geboorte--acte. Wat betreft liet -examen in het Latijn, mondeling 'zoowel als .schriftelijk, zullen ter vertaling en ter verklaring worden ge geven eenige stukken uit Kan en Schroder, Bloemlezing uit Latijnsche dichters, met aanteekeningen, 1ste stuk, en uit Latijinsch Leesboek 'voor do Tweede Klasse, door dr. C. L. Jungius. -G-e-slaagd voor het tlieor. apothekers examen mej. M. W. Viets, en vo-or cand. examen klassieke letteren mej. J. L. G. Reyers. Bij bet te Vlissingen aan de „D-e Riiijterschool" gehouden ovei gangsexamen zijn bevorderd van de voorbereidings klasse naar de derde Stuurlieden-afdee- ling de navolgende leerlingen: L. L. W. E. v. Aspeslagh, J. F. v. Bo ven, H. v. Dierenclonck, A. v. Doeselaar, J. G. v. Gendt, J. W. Ilendrifcse, F. A'Iaas, P. J. v. Nuijs, A. J. Potgiese-r, J. J. Rc- nier, H. J. Scholten en J. C. Visser. Geslaagd voor de voorbereidings klasse der Zeevaartschool E. J. van Die- rendoncfc, J. van Dierendonok, J. H. de de Jong, AI. J. C. Gernler, K. F. van der Kooi, D. Krul, J. Lucas, F. C. Minne, A. van der Plaats, E. E. Vanhuysse, Gorten en D. W. A. Boodt. Middelburg. Zateidugmiddag vergader de i n de Chr. Kweekschool de Afdeeling „Walcheren" van de Ver. van Chr. On derwijzers. Na het zingen van Psalm 1471 en 6 opent de voorzitter de ver gadering met gebed. De notulen ^worden gelezen en goedgekeurd. Dhr. Calliber leidt het Bijbelscli ondeiw-erp in: Matth. 1324—43, de gelijkenis-san van het on kruid onder de tarwe, het mosterdzaad' en -de zuur-deesem. Na eerst stil gestaan te hebben bij de definitie van gelijkenis „aardsch verhaal met liemelsche beteek©- nis", omschrijft Spr. deze aardsche var halen, om ten slotte na te gaan, wat de H-eere in deze gelijkenissen loeren wil, wat de hemelse.he 'beleéfcenis is. Dhr. Van de Graaf 'behandelt het. o-p- vo-edk. onderwerp„D-e inrichting van den rooster met het oog op de inspanning, die van d-e leerlingen wordt geeis'cht." Spr. wil de volgende eisohen toelichten„El dient voor zoodanige opeenvolging dm' vakken gezorgd to worden, dat -elk vol gend vak een ontspanning biedt voor de inspanning, welke het voorgaande vorder de en dat bij de samenstelling o-verivogen worde-, dat de kinderen bij het begin van den schooltijd helderder zijn dan 'in de latere schooluren. Hij tvil dit doen door toe te lichten: le. dat er van de leer lingen werkelijk inspanning vereischt wordt; 2e. dat door die inspanning ver moeidheid ontstaat en 3e. het verband tusschen inspanning, en vermoeidheid." Op beide referaten volgde ©en geani meerde discussie. Nog had stemming plaats voor een lid van 't Hoofdbestuur. Dhr. Jonkman bleek de gewenschte te zijn. Nog werd besloten voor den Watersnood f 10 uit de kas te schenken. Na den traditioneelen maaltijd sloot dhr. TTage met dankgebed. De beiaard van Al e o h e 1 e n. D© kunstliefhebbers, die er zoo op ge steld waren de muziek van Denyn te hooien, zullen, naar de Mechelsche corr. van een Belgisch blad schrijft, zich al dikwijls beangstigd de vraag gesteld heb ben wat er toch van onzen prachtigen beiaard geworden is. We weten immers dat de stad zesmaal is beschoten en dat de toren van Sint-Rombout daarbij dik wijls het mikpunt voor het geschut is geweest. Dat onze Vrienden zic-h geruststellen!

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 2