Maandag 31 Januari 1916 30e Jaargang No. 103 Serooskerke (W.) Kruiningen—Hansweerd. Watersnood. OVERWINNING. Hofbericht. -rr~arwi««wniiiiwii i nwiiwnniM Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ - L. BURG. Drukkers: Oosterbaan Le Cointre Goes. Voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing! steunt „De Zeeuw" den candidaat der Anti-Revolutionaire Kiesvereeiniiging AOr. Melis. „De Zeeuw" blijft bij de herstemming, voor een lid van den gemeenteraad aan bevelen den candidaat der Anti-Revolutio naire Kiesvereeniging' J. K. Bibbens. We naderen de duizend. Als de giften nog enkele dagen blijven vloeien, zooals in de afgqtoopen week het geval was, hebben we moed, dat we sfraks f 1000 kunnen boeken, als totaal bedrag voor de noodlijdenden in Noord- Holland. Wie kan nog iets missen? ,We ontvingen heden van: Mej. Bi., van de kinderen der Evan gelische Bewaarschool te Goes f2.50; N. N. te Nieuwdorp fl; L. te Kamperland f 1M. V. B-. te Kamperland f 2door tus- schenkomst van firma F. P. Dhuij van J. te N. en St. Joosland f2.50; idem van familie de V. te Middelburg f2.40; door tussohenkomst van boekh. Fanoy van P. te N. en St. Joosland f2.50; idem van C. te M. fl; idem van W|. te1 M. f2, Q. te Goes f 0.25; W. H. L. te Kruinin gen f 1. Totaal, met inbegrip van de reeds vroe ger verantwoorde bedragen f842.883. Schiermonnikoog. Voor de Chr. School te Schiermonnik oog ontvingen wij van: K. le C. te Goes fl; A. B. te M. fl; Mej. M. v. D'. te M. fl; N. N. te M. fl; N. H. te B fl; P. S. te Vrouwepolder polder fl; N. N. te Goes f0.50. De vorige opgaaf was f62,293 (niet f 62.595), zoodat het totaal bedrag thans geklommen is tot f68.793. Teleurstellingen. (De oorlog heeft aan beide partijen groote teleurstellingen gebracht. Voor Duitschland was het een teleur stelling dat België geen doortocht bood. Daardoor kwam. Diuitscihland te - laat of Liever, gelijk Huijsmans terecht - zei,, hij kwam er in 't geheel niet. Want de tweede teleurstelling was dat, naar het advies van den hoofdsluiswach- ter Karei Louis Kogge aan de groote zeesluis te Nieuwpoort het gaheele Yser- gebied onder water gezet en den indringer op die wijze een afdoend h a 111 toege roepen werd. En de derde niet minder groole teleur stelling voor DuitschJiand ,was deze dat de duikbooten niet gaven >vat men er Vian verwachtte. Alen .had gedacht da;t zij althans in bet Kanaal den vrijen door voer uit Engeland naai- Frankrijk zouden stuiten en het transport van troepen en Bjmmunitie verhinderen. En zie, dit is niet geschied. De duikbooten prestoeren zeer weinig, loopein niet zelden «elven, gewaar van vernietigd te worden en hebiben niet be- .werkt hetgeen tocihiverwacht werdl dat, door ontstentenis van meerdere En- Feuilleton. Een verhaal uit het kerkelijk leven van Noord-Amerika. door v. d. M. Nadruk verboden. 6) Zelfs Antoine beloofde mee te zullen gaan. De eenstemmigheid vond haar oor zaak ook in do goede geruchten, welke van Rut! edge's preeken werden ver spreid. En toen het plain der ververij- afdeeling bekend werd, waren er ook in de andere afdeelingen talrijke arbeiders1, die wilden meegaan. Het gevolg was, dat RujLledge den vol genden Zondagmorgen gansche rijen ar beiders in de banken zag, die hij er anders nooit bemerkte. Hij preekte dien morgen over de woorden: „Twee men- schen gingen op naar den Tempel' om te bidden". In felle kleuren schilderde de jonge prediker het verschil tusschen den ei gengerechtigden Farizeeër en den deg- gelsche hulp, Frankrijk ,aan Duitschland om den vrede zou vragen. Niet minder groot was de teleurstel ling dat Amerika onnoemelijike hoeveelf heden ammunitie naar de mogendheden der Entente zendt, terwijl de doorvoer uit neutrale landen naar Duitschland af meer wordt stop gezet. In het Oostfront was 't een teleurstelling dat de Russische legermacht niet kon tegengehouden worden. Ware men hierin geslaagd, dan zou een Zeer aanzienlijke legermacht naar het W.estfront gegaan zijn en met overmacht het Eranseh-Engelstch verzet gebroken zijn geworden. Niet minder groote tegenslag was voor de Duitschers de nederlaag aan de Marne. Hierop zijn gevolgd hetgeen men blijven de teleurstellingen zou kunnen noemen: de verzwakking der posities bij Riga en in de Boekowina, om Servië te kunnen aantasten, en de Turken ,aan de Darda- nellen fe hulp te komen. Een pqging die weliswaar geslaagd is, doch mede ten gevolge had dat Joffre in Champagne meer dan één mooien slag sloeg, en bij Yperen den vijand blijvend in bedwang houdt. Doch ook de Entente-iriogendheden had den hunne teleurstellingen. Vooral Rus land. Zijn avereohtsche geheime advie zen aan Servië werden weliswaar op gevolgd, doch tot zijn schade, Bulgarije keerde zich tegen hem en Roemenië irri teert hem met een hoog neutraal stand punt. In Perzië gaat het hem evenmin voor den wind, en de Baxdanellen blij ven voor hem gesloten. Ook de positie vian Frankrijk en Enge land in de Aegeïsche Zee, "in Egypte, in Indië schijnt niet voordeelig. En de ervaring van Italië is één te leurstelling, al van den eersten dag van zijn poenig optreden tegen Oostenrijk, aan den Isonzo en tegen Tirol. Tot nog toe slaagde het er niet in daar en in Ka- rinthië door te breken. Het werd door het Oostenrijksche leger slag op slag ge stuit zonder verder te kunnen komen. Een teleurstelling die ook de overige Ge allieerden treft; want van hulp bieden aan Frankrijk of aan wien ook is ten gevolge van dezen tegenslag geen sprake meer. Zelfs Montenegro werd. in den steek gelaten. En tot nog toe bleef onbereikbaar Italië's ideaal: de Adriatisohe Zee van twee kanten in te sluiten en Oostenrijk geheel van de Zee ,a£ te sluiten, en ook aan de Aegeïsche Zee allen vrijen uitgang te versperren. Dit alles wijst op een langen voort- duur va,n dezen -ongerechtigen krijg. Het is gelijk De Standaard nog dezer dagen schreef: „Het offensief verplaatst naar 't Zuiden, in 'tOosten stilstand, en in 't Wiesten een heen en weer schuiven over een vijftigtal kilometers, dat stroomen bloeds kost, maar geen 't minste uitzicht op een deci sie geeft. Hoe nameloos wreed, als weg eer nooit, er ook gevochten wordt, men komt niet verder. Een veldoorlog kan be slissing geven, een positiekrijg zooals thans zoo goed ials nooit. En al wint nu de ééne en dan weer de andere partij, de winst, aldus behaald, blijft zoo klein en gering, dat ze op geen manier het vergoten bloed waard is". De Qroote Öoriog, Baküopt overzicht van den toestand. Wij waren reeds zóó aan de stilte op het Duitsch-Bulgaarsch-Fransch-Engelsche moedigen tollenaar. Met ingehouden adem volgde men zijn met stijgende warmte uitgesproken, des Farizeeërs gedrag hard striemende woorden „Wees welkom, hier, gij oude Fari zeeër, die den tempel opgaat, maar uw God niet ontmoet. Gij1 bidt, maar uw gebed is een schande voor uzelf en een beleediging van den hemel. Gijl zegt te belijden, maar in uw ,daden verloochent gij Hem. Gijl en uw zaad hebben Chris tus' Kerk onteerd". Af en toe werd een steelsche blik ge worpen naar de bank waar Markley zat, en menigeen had heimelijk genoegen, als hij zaë, hoe de zelfzuchtige grondbezitter onder des preekers woorden onrustig neerzat. Behalve de spotter, luisterden allen met gespannen aandacht. Nadat hij den Farizeeër had geteekend, schetste Ds. Rutledge den tollenaar. Er blonken hier en daar tranen, toen de prediker over des .tollenaars gebed al dus eindigde: „Of God ui genadig zal zijn? O, ze ker, Hij zal iuw kreet hooren. Hij zal alle harpen in den hemel doen zwijgen, om een oprecht gemeenden zielekreet als den uwe te hooren. Kom, broeder, geef mij de hand. Wijl allen zjjin zondaars", en, wij allen hebben Gods' genade even front gewoon geraakt, dat het bericht van een luchtaanval van Fransche aero planes op een Duitse,h-Bulgaarsch kamp te Pazarli ons plotseling aU 'tware wak ker schudt en eraan komt herinneren, da,t eer daar dan in den Montenegrijnschen of Albaneesehen hoek de beslissing zal vallen. De Duitschers zijn echter zeer geheim zinnig omtrent de plannen, welke met het oog op de voortzetting van het Bal- kanbedrijf gesmeed worden. Men wandelt nog steeds in raadselen. En toch moet er iets op handen zijn. Een Russisoh blad meent iets te weten, n.l. dat het Turksche leger, dat in Thracië is samengetrokken en 150000 man telt, zal samenwerken met het BuJgaarscbe leger, dat het front Monastir-Gevgh-eli- Doiran-Stroemnitza-Petritz zal innemen. Het genoemde Turksche leger nu zóu Saloniki uit het N.-O. aanvallen, terwijl de Bulgaren en de Duitschers van bet N.-W. uit daarheen zouden oprukken. Aangezien wij echter niet in de gele genheid zijn deze tijding te controleeren, doe men wijs ze niet zonder voorbehoud te aanvaarden. We hebben reeds meermalen opgemerkt, dat 't wenschelijk is zich niet aan voor spellingen -te wagen, wijl deze toch geen waarde hebben, en dat het maar het beste is zich (aan de feiten te houden. Zoo 'is het een feit, dat de Griekscihe neutraliteit meer en meer vervliegt. W,at er nog van overblijven zal, is ons een raadsel. Thans ikomt een Reuter-bericht uit Salo niki met de melding, dat Kara Bioeroen, onder bescherming van de kanonnen der oorlogsschepen, door de Entente-troepen is bezet. De Grieksche commandant protesteerde, maar zonder baat. Tegelijkertijd dat een EngeLsche troepen macht in de haven landde, kwam een Fransche infanteriemacht aan wal, die, het fort en de omliggende woningen aan de landzijde bezette; ie huizen werden doorzocht, de bewoners kregen last, om dadelijk hunne woningen te ontruimen. Deze nieuwe actie zou ontstaan zijn uit de overweging, dat het niet wen schelijk was, dat fort en stad in andere handen zouden zijn, dan die der Entente. Mooie redeneering, niet waar? Als elke mogendheid wou bezetten, wat ze niet in andere handen wensclht, waar zou dan het einde zijn? De verovering van Servië en Montene gro door de Oostenrijkers, een groote mi litaire prestatie, is vooral uit politiek oog punt va,n groot belang. Heeft men daaraan wel eens gedacht? 't Is eigenlijk onbegrijpelijk, dat Italië maar lijdelijk blijft toezien. De actie immers, welke Oostenrijk thans op de Adriatisc-he kuist ten uitvoer heeft gebracht, is rechtstreeks tegen Italië ge richt. Ook in de houding van Montenegro ligt iets zonderlings. Het raadsel is dus nog niet opgelost. De Montenegrijusche minister-president Mjoeskowitsj seint uit Lyon aan den Fran- schen minister-president Briand, dat Mon- tengro onveranderlijk gehecht blijft aan de zaak der geallieerden. En in Montenegro worden de onderhan delingen voortgezet tusschen de Oosten rijksche gevolmachtigden en den "Montene grijnschen oud-minister dr. Matanowitsj en Risto Popowi-tsj, die genoemd werd als minister van birmenlandsohe zaken in het officieele bericlht van den minister president. noodig. Ga af naar uw huisi, lovende en prijzende uw hemelschen Vader. Ga in uw huis, len vertel er, wat gro-otd dingen God aan -utw ziel gedaan heeftI" in een ademlooze stilte daalden deze, in liefdevol meegevoelen gesproken woor den over de schare; men stemde toe: deze jonge prediker bracht hum een bood schap des Heeren. Toen den volgenden Maandagmorgen te 7 uur de mannen zich verzamelden, om den arbeid weer aa.n te vangen, vroeg Gregor hum: „Wel' mannen, wat zeg jelui nu van die preek van gistermorgen?" „Bet was fijn", zei Schneider, de Duit se her. En de Hollander „Bomer: „Zoo'n dominé hebben we hier in Wel lington nog niet gehoord, 't Was heer lijk!" Pat Ginnis was het meest in de wol ben. Antoine was er nog niet, en dies gaf de Ier zün woorden den vrijten loop „Ik denk dat die heidensche Bohemer nu- wiel niets meer te vertellen zal heb ben, na zulk een preek. De man preekt als St. Patrick 1" Even daarna kwam Antoine, maar zei niieb*. Prins Mirko van Montenegro, die niet mede naar Lyon vertrokken is, schijnt als regent de vredesonderhandelingen te leiden. En nu komt uit Zürich nog het bericht, dat van Servische zijde aan de Entente het voorstel is gedaan, om koning Nikita te nopen, afstand te doen van de regee ring en den kroonprins van Servië te benoemen tot regent over het vereenigdje Servië en Montenegro. Wordt daaruit nu maar eens wijsl De Regeering van de Vereenigde Staten heeft een krachtig protest gericht tot die van Groot-Britannië, wegens het aanhou den van de mails op neutrale schepen, om te zoeken naar contrabande-artikelen in de paketten. De regeering der Ver. Staten beschouwt poslpaketten als te zijn onderworpen aan dezelfde behandeling als vrachtgoederen, die onder bescherming staan van de in ternationale overeenkomsten betreffende den neutralen handel. De ontstemming tegen Engeland moet groot zijn. Met belangstelling wordt Emgeland's antwoord tegemoet gezien. Het moest eerst nog met de hondgenooten raadplegen. Het wordt inderdaad tijd, dat Albion gaan rekening houden met de bezwaren tegen de schending der internationale wet ten. Zeppelin-raid boven Parijs. Zaterdagavond wierp een Zeppelin 13 bommen op Parijs-. Negen huizen zijn ingestort. Bij deze Zeppelin-raid zijtn verder 24 personen gedood en minstens 32 gewond. Onder de gedooden zijn 9 vrouwen, onder de gewonden 14 vrouwen en 2 kinderen. Volgens officieele inlichtingen trok een groote menigte naar de boulevards' om be zien, wat men alis pen schitterend schouwspel beschouwde. Óm elf uur, toen de theaters en andere publieke verma kelijkheden uitgingen, (ook hier is de lichtzinnigheid nog niet verbannen) groei de de menigte nog aan. Het program was nergens onderbroken 11 Na de alarmsignalen toonden de Parij zen aars noch opwinding noch vrees, veel eer nieuwsgierigheid. Op een punt waren 15 slachtoffers, op een ander werden een man, drie vrou wen en twee kinderen gedood. Meerdere personen kwamen om of wer den ernstig gewond door het instorten der huizen, waarop de bommen vielen. Gedurende de raid hing een dikke mist tot een hoogte van 2000 voet boven de stad. Hierdoor werd de doordringings kracht der zoeklichten zeer verminderd, terwijl de anti-vliegmachïne-kanonnen in hun activiteit verhinderd werden. Talrijke- vliegers stegen pp en verjoe gen den Zeppelin, welke op groote hoog te vlóóg, door er op te schieten. Korts Oorlogsberichten. In den nacht van 25 op 26 Jan. zijn ongeveer 20 personen uit België naar Nederland gevlucht, met behulp van een dubbele ladder, die ze over den geled- dingsdraad hebben gezet. Dezen men- schen o.a. was aangezegd hun woning op 28 Januari te ontruimen. Een Duitsioh fabrieksarbeider, die nog in dezen oorlog heeft meegevochten en zelfs het IJzeren Kruis verwierf, is door het Rijksgerecht te- Leipzig we- gens Verraad van militaire geheimen tot 3 jaar tuchthuis ©u 5 jaar eerverlies veroordeeld. Hij heeft in 1.912, toen hij in een kruitfabriek te Hanno-ver werkte, „Hij is op den goeden weg", zei An- tol rustig, terwijl hij,' een paar stavein in. bet nikkelhad liet zinken. „Jongens", viel Gregor nu in, „ik heb een idee. Als ik Ds. Rutledge eens vroeg, hier op een middag te komen spreken, willen jelui dan wat opofferen van je schafttijd en ook de andere lui vragen?" Pat was: de eerste, die geestdriftig het voorstel aannam. En al de anderen vie len hem geestdriftig bij. Al kort daar na was Gregor bij den dominé opi be zoek om hem uiit te noodigen, in den middagschafttijd voor de arbeiders van Markley te willen spreken. „Heb je er al' met den heer Markley over gesproken?" vroeg Ds. Rutledge. „Neen, nog niet...", aarzelde Gregor, „ik zoui graag willen dat u dat deedt, dominé". „Goed, dat zal ik doen. Ik twijfel er niet aan, of hij zal het plan goedkeuren. Morgenavond zal ik hem er over spreken. iDs. Rutledge had echter nog een an dere reden om Markley te bezoeken. Ilij had in het Wellingtonsche avondblad ge zien*), dat juffrouw Grayson- weer eeni- ge dagen bij: de Markley's zou komen In de Amerikaansche bladen wordt ook het familieleven van gegoede burgers gepubliceerd. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post1.50 Losse nummers0.05 Prijs der Adverientiën 15 regels ƒ0.50, iedere regel meer 10 ct. 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels ƒ1. iedere regel meer 10 ct. een hoeveelheid kruit ontvreemd en dat aan het Fransche inlichtingenbureau te Lo-ngwy gezonden. Het Romeinsche consulaat van Mon tenegro meldt, dat, nu Oostenrijk een effectieve blokkade iieeft afgekonuigd te gen de geheele kust van Montenegro tot aan de monding van de Drin en Alessio, geen berichten meer uit het binnenland van Montenegro komen. Die berichten, welke uit Zwitserland en uit Wee-nen ko men, verdienen geen geloof, zegt het. Het in de buitenlandsehe pers ver spreide bericht, dat in .Keulen vier man nen en twee vrouwen wegens spionnage doodgeschoten zijn, is, naar het W,olx£- bureau ter bevoegder plaatse verneemt, verzonnen. De Tsaar van Rusland is te Tsjars- koje Selo terugekeerd. - Misbruik van de Neder- Iandsche vlag. Door een Duitschen onderzeeër werd ter hoogte van Saloniki een stoomschip, dat onder Nedeilandsche vlag voer aangehouden. Up1 den boeg stond de naam „Melanie" vermeld. Het stoomschip stopte. Toen de onder zeeër daarop een sloep zond om zich te overtuigen of de scheepspapieren in orde waren, gaf het stoomschip een le vendig vuiur, uit verdekt opgestelde mi trailleuses en probeerde den onderzeeer te rammen. Door tijdig te duiiken, wist deze echter te ontkomen. Van het Kauikasische front. Uit Konistantinop-elDe voorpostenge vechten ontwikkelen zich verder in ons voordeel, in het centrum heroverden wij door -een verrassenden aanval een dooi den vijand met sterke troepenmachten ver sterkte stelling. In Montenegro is de toestand onver anderd en rustig. Uit verscfieiuene plaat sen van het land komt het bericht, dat dé bevolking den binnenrukkenden Üos- tenrijkschen troepen een feestelijke ont vangst bereidt. Hun buit aan wapenen bedraagt tot heden, met inbegrip van den buit op den Loveen, 314 kanonnen, over de 5Ü.UÜ0 geweien en 50 machinegeweren. De telling is nog niet afgeioopen. Mij'nen in de golf van Bis- ka ye. ripaansche schepen rapporteeren, dat er onderze-es-c.be niijnen in de golf van Bislkaye liggen. Twee Spaansche schepen zijn dezer da gen op mijnen geloopen en gezonken. Te Vigo- heerscht groote verontwaardiging. Engels-che maatregelen. De Engels'che regeering is van plan belastin gen te heften op de theaters, cinema's en andere openbare vermakelijkheden, evenals op de spoorwegbiljetten. De i nVoerrechten van 33 procent, welkie reeds voor de automobielen en piano's bestaan, zou den ook uitgebreid worden op andere niet-nood-zakelijke, ingevoerde artikelen. j i Binnenland. Men meldt ons, dat bij H. M. de Koningin zich verschijnselen van influenza hebben voorgedaan. W atersnood. Bij- de ALg. Watersnood-commissie was tot Zaterdag f 1.157.059.43(4 ingekomen. doorbrengen, alvorens voor den winter naar het Zuiden te vertrekken. En na tuurlijk wilde hij haar graag even ont moeten. Toen hij: den volgenden avond het huis van Markley naderde, zag Nelly hem ko men; zij liep haastig naar de deur en opende die ;nog vóór hij gebeld had. „Kom binnen, Ds. Rutledge", verwel komde ze hem vroolijk, „ik had al wel gedacht, dat u me zoudt komen opzoe ken. Ik ben blij; dat n er zoo- goed uitziet, ondanks den zwaren arbeid der laatste maanden in uw nieuwe gemeente. Rutledge zag er inderdaad uit als Hol land's welvaren. Zeker, hij wist wat wer ken was, maar hij- kende ook de waar de van lichamelijke opvoeding, en voor al door uitgestrekte wandelingen door de bosschen om Wellington verzorgde hij een geregelde bloedsomloop'. „Wel, wat verheugt het me, u weer eens te zien, juffrouw Grayson; ik zag in de courant, dat u in onze stad was". i„Maar komt u toch binnen", zei Nel ly, en bracht hem naar de huiskamer. ..i.-l i i J (Wordt vervolgd.) .Lik! LÜ LiJ um

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 1