Pink Pillen Reclames. Tegen de zeniswsmarten wat te doen Binnenland. Uit da Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. dan een verplichte verzekering van die slechtste soort. Aldus de voornaamste uitingen van den socialistischen woord voerder, Jie aldus den heer Treub ge heel losliet. Edoch hoe men ook over de wet ten denkt, men moet toch toegeven, dat de minister het recht had. te zeggen hoe hij met de Kamer wilde samenwerken, 't Is jammer, dat genoemde rechtsohe hee ren dit niet hebben willen begrijpen en reeds op dit punt oen conflict geprovo ceerd hebben en den minister belet heb ben zijn standpunt in de memories en bij de beraadslagingen nader uiteen te zetten. Na de pauze is de linkerzijde uiteenge spat. Achtereenvolgens kwam een groot deel der unie-liberalen (bij monde van den heer Van Hamel) en van de vrije libe ralen (bij monde van den heer Drion) verklaren, dat zij om toch maar den mi nister te behouden zouden stemmen tegen de motie. De rest dezer beide groepen en de vrijzinnig-democraten met de so ciaal-democraten bleken te zul'en voor stemmen. „De Maasbode" merkt terecht op: Zij die verklaarden te zullen tegen stem men meenden dat gerust te kunnen doen, ofschoon zij le. hadden verklaard bij monde van hun aller woordvoerder, den heer De Meester, niet verder te zullen gaan; 2e. in stilte hadden saamgewerkt tot en ingestemd met de motie, woordelijk de zelfde, welke zij nu zouden trachten te verwerpen. Wat zegt men van zulke politiek? Kan ze ook 'iets met gekronkel gemeen hebben? Het voornaamste verschijnsel der ze- nuwsmarten is de veranderlijkheid van haai- plaats. De oorzaak er van is ge brek aan voedsel' der zenuwten. Er kun nen twee dingen gedaan worden om de zenuiwismarten te bestrijdenle. Iets warms aanbrengen en vastbinden op het smartelijke lichaamsdeel; 2e. Die zenu wen ondersteunen door een versterkend middel te nemen,, Idat de grondstoffen bevat waaraan zij gebrek hebben. De warmte die kan worden aangebracht door flanellappen, door warme baden, verzacht de ontsteking der zenuwen en brengt een tijdelijke rust te weeg, maar zoolang de voeding van het zenuwstelsel niet is ver zekerd, zullen de ontsteking ,©n de prik keling blijven aanhouden. De Pink Pillen leveren aan biet bloed het noodige voedsel. Het bloed dat door geheel het lichaam omloopt, brengt dat voedsel naar de zenuwen. De eenige weg waarlangs een geneesmiddel of voedsel naar de zenuwen kan worden gebracht, is door middel' van het bloed. Denkt daaraan voortdurend wel. Zenuwsmart is een algemeen woord, dat zeggen wil ont steking van een zenuw. Naar de zenuw die aangetast is, verandert de naam. Heup- jicht is de smart van de heuip'zenuw. De warmte-aanbrengende zaken kalmee- ren de zenuwsmart en de Pink Pillen genezen die smarten door het gebrek in de voeding der zenuwen te heretellen. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar k fl.75 per dooa en f9 per zes duozen, bij het Generaal-Depól der Pink Pillen, Da Coatakade 15, Amsterdam, Verkrijgbaar voor Zierikzee en omstreken bij J. W. Gudde, te Goes by Gebr. Mulder, te Tbolen bij W, Potter, Apotheker, Stoofstraat. En verder by verschillende Apothekers en goede Drogisten. Eereraad voor de „Telegraaf." De „N. R. C." heeft evenals ha' „Alg. Handelsblad" hel verzoek, van de „Tel." tot het instellen van een eereraad van de hand gewezen. 'Naar wij in de „Tel." lezen, zal thans de directie trachten zich langs anderen weg recht te verschaffen. De Engelsche mail. Tengevolge van dikken mist kwam de mailboot „Mecklenburg" gisteravond om 7 uur binnen. H. M. de Koningin. Naar wij vernemen heeft de bof, waar aan H. M. de Koningin lijdende is, een Zeer bevredigend verloop. Koninklijke belangstelling. Wij vernemen, dat Hare Majesteit de Koningin bij den burgemeester van 'sGra- venhage belangstellend heeft doen infor meeren naar de ramp, die Scheveningen getroffen heeft door liet vergaan van Scbe veninger loggers in den jongsten storm. Treedt Treub terug? In politieke kringen werden reeds 3 namen genoemd van personen, die, in dien Treub wat met vrij groote zeker heid kan worden aangenomen, zijn ont slag zou indienen voor het ministerambt in aanmerking zouden komen. Het waren die van de heeren mr. P a t ij n, lid der Kamer voor Zierikzee; mr. D e D e M e e t e r, Kamerlid voor Den Helder en oud minister van Financiën, en mr. Van G ij n. thesaurier-generaal aan het depar tement van Financiën. Ten aanzien van dezen laatste, aldus de Msb., meende men te weten, dat hij reeds bij het optreden van het tegen woordige kabinet was aangezocht om als minister van Financiën op te treden, aan welk aanzoek hij echter met het oog op zijn toenmaligen gezondheidstoestand meende geen gevolg te kunnen geven. Een compliment aan Treub. Het Handelsblad schrijft naar aanlei ding van Treubs val „Voor den heer Treub is het politie ke uurwerk komen te hokken; de wijzer ervan is gevallen. En wij vreezen dat zijn lijd inderdaad „voorbij" is. Hij gaat heen en wij zullen hem, naar onze overtuiging noch achter de ministers taf el, noch op de groene banken spoedig weer zien. Misschien nooit: Want de „democra tie" toont, hoe breeder ze uitdijdes te minder diepte, zoodat een schip van wat zwaren diepgang ©n met wat scher per kiel daarin licht vastvaart. De demo cratie-van-de breedte toont hoe meer zo gaat zweemen naar ochlocratie, des le meer neiging tot intellectueele nivellee- ring en tot uitstooting of afvijlitig van wat uitsteekt. Voor de Treubs wordt de tüjd er niet gunstiger op. En zelfs de uitzonderlijk gunstige conjuctuur van thans, met de oorlogsomstandigheden, die geruimen tijd zelfs de kleinste geesten hebben gedwongen om op hun teenen te gaan staan ten einde zich nog zoo groot mogelijk te toonen, hebben dezen Gulliver opi den duur niet kunnen be waren voor overmeestering door Lilliput. De heer Treub ia heden gevallen als een slachtoffer van die democratie die hij zelf heeft helpen wassen. Zoo keert alles tot zijn voorsprong weer". De ontvanger J. L. v. d. Plas te St. Maartensdijk is aangewezen voor de tijdelijke waarneming van het belasting kantoor 't,e Bergum. De rijksklerk P. C. Kooyman van het Centraal-bureau D. B'. te Amsterdam is aangewezen voor de tij delijke waarneming van het kantoor St. Maartensdijk; terwijl met ingang van 16 Feb. de kommies 2e klasse Bodderij, is verplaatst van Domburg naar Rotterdam, en zijn collega T. v. d. Biunder, van Stevensweert naar Domburg. Middelburg. Meikleveranc iers. Gisteren werd de jaarvergadering gehou den van de Melkleveranciersvereeniginig op Walcheren. De voorzitter, de heer J. Maas, bracht dank aan de bestuursleden, die met suc ces de belangen der leveranciers bij- den minister van landbouw hebben bepleit. De verhooging is niet doorgezet om de burgers te plagen, maar omdat de dure voedingsartikelen het noodzakelijk maakte en men het tegenover zijn gezin ver plicht was wat meer van de melk te maken. Ingekomen was een schrijven van den heer J. Verhulst, die aanvankelijk had toegezegd op deze vergadering een le zing te houden, waarin hij meldt ver hinderd te zijn. Voorlezing werd gedaan van de circu laire, die door een melkfabriek onder de leveranciers is verspreid. Door den tweeden secretaris, den heer K. Abrahamse, werd vervolgens het jaar verslag uitgebracht, waaruit blijkt, dat het ledental klom van 54 tot 74, en na 1 Januari tot 112. In het voorjaar is de prijs der melk iets gestegen, maar niet voldoende. Men is gaan begrijpen, dat men samen 'moest werken. De vereeniging heeft dan ook veel voor de leveranciers kunnen doen. De rekening van den penningmeester, den heer Cornelisse, aanwijizend in ont vang f 74 en in uitgaaf f 88.53, alzoo een nadeel'ig slot van f 14.53, werd door twee leden met de bescheiden vergeleken en op him advies goedgekeurd. De penningmeester merkte nog op, dat het tekort door de gemaakte kosten voor de prijsverhoogingsactie nog zeer is toe genomen. De heer Abrahamse deelde vervolgens mede, dat de fevering van melk naar Leiden, die nu drie weken aan den gang is, uitstekend van stapel loopt.. De betaling gaat geregeld. Besproken werd vervolgens wat de le veranciers nu verder te doen staat en werd vastgesteld om te trachten het daar heen te sturen, dat alle leveranciers aan een centrale melkverkoopplaats in Mid delburg en zoo mogelijk ook aan ©en te Vlissingen hunne melk brengen, en dat de melk aldaar wordt gereinigd en met ijs afgekoeld. Van die aldus behan delde melk Izoudien dan allereerst de melk- ülijters ter plaatse kunnen betrekken, waarbij zijl dan niet alles moeten nemen, wat hun leveranciers brengen, maar slechts zooveel als zij werkelijk voor hun klanten noodig hebben. De dan overschietende melk zou per eigen motorboot naar Holland moeten wor den vervoerd. In den zomer zou dit des nachts moeten gebeuren, in den winter zou het over dag kunnen plaats hebben. Om een en ander mogelijk te makein, zal een kapitaal noodig zijn, dat men bijeen wil brengen, doordat de leden een of meer aandeelen ad f25 nemen. Een coöperatie dus. Nadat enkele leden ophelderingen had den gevraagd, werd dit voorstel aange nomen met 42 stemmen, terwijl de overige twee van onwaarde waren. Het bestuur werd nu opgedragen een onderzoek naar de kosten in te stellen en ten spoedigste weder een vergadering te beleggen om verdere stappen te doen. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren J. Maais, W. Besulijén en A. Theune. Vanwege (de Centrale sport- en athle- tiek-vereeniging te Middelburg, zal op 5 Februari a.s, te Middelburg een voetbal match worden gehouden tusschen een ba- taillons-elfta.1 uit Vlissingen, waaronder eerste klas-spelers, en een gecombineerd elftal uit Zeelandia en Olympda te Mid delburg, ten behoeve van de door de Watersnood getroffenen. Naar men ver neemt zal er ook een demonstratie plaats hebben van speer- en discus-werpen. Wij herinneren onze lezers er aan, dat de gelegenheid om broodkaarten voor de maand Februari af te halen, alleen bestaat op- (Maandag a.s. in de trouwkamer ten raadhuize, van half tien tot 5 uur en van half zeven tot negen uur. Op ©en andere plaats in dit nummer vinden onze lezers een belangrijk ver slag over de gisteren gehouden vergade ring van de Melkleveranciersvereeniging, waarin een besluit werd genomen, dat ©en heele reorganisatie in den melkhandel tengevolge zal hebben. Goes. Blijkens de Kr. Crt. is den ad- spirant-landmeter bij het kadaster J. P. J. Griep te Rilland-Rath, als standplaats Goes aangewezen. Hedenmorgen vergaderde in het lo kaal „Samuel" te Goes de afd. „Zuid- Beveland" van Chr. onderwijzers en on derwijzeressen. De voorzitter, de heer W. A. van Wijk, opende de vergadering op de gebruikelijke wijze en las Lucas 21 vs. 1 tot 19. Na het lezen der notulen werd gestemd Voor een lid van het hoofd bestuur. D© groote meerderheid der le den wenschte den heer A. Jonkman, uit Amsterdam, gekozen te zien. Daarna was aan de orde de reglementsherziening. Het voornaamste onderwerp voor deze vergadering was een voorstelling mei licht- beéèden, over Suriname en de Suriname- Zending, door den weleerw. heer H. Weiss. Deze alhier welbekend© zendeling-leer- aar, vertelde op aangename en leerrijke wijze, hoe het er in het verre westen uitziet en toegaat. Men moet bewonde ren de vele opofferingen, die de zende lingen zich getroost, hebben en nog ge troosten, om daar het Evangelie te bren gen We wekken ieder op; om kennis te nemen, van hetgeen daar wordt verricht. Niet alleen onderwijzers en onderwijze rassen, maar ook een groot deel van de leerlingen der Chr. Normaalschool woonde de voorstelling bij. Op verzoek van den voorzitter, sloot dhr..H. Weiss hot samenzijn met dankgebed. Gisteravond was 'aan grooten en kleinen uit onze Christelijke kringen een heerlijke Zendingsavond bereid. De heer H. Weiss, secretaris van het Zendings genootschap der Evangelische Broederge meente te Zeist, trad alhier op in „Sa muel" met een voordracht over Suriname, het land, waar Ds. Weiss zoo langen tijd heeft gewoond en gewerkt. Dooi' lichtbeelden verduidelijkte hij het vele nieuw© en belangrijke dat hij van Su riname en zijn bevolking en vain den Zendingsarbeid in dat deel van onze Ne- derlandsch West-Indische bezittingen me dedeelde. De beer Weiss hoopt nog vele koeren zich in Zeeland te laten hooren. Moge de belangstelling voor zijn lezingen dan groot zijn. Vlissingen. Alhier kwamen Vrijdagavond weder een 2ü0tal vrouwen en kinderen uit Noord-Frankrijk en België aan, die na het bekomen van passen inet de mail boot naar Engeland zullen gaan en van daar naar Frankrijk. Rilland-Bath. Vrij, lag voortui Llag hield- de raad dezer gemeente eon openbare vergadering. Afwezig met kennisgeving de heeren J. de Jager en J. Blok 'Jz. Jr. De voorzitter heette den leden in deze eerste vergadering van het jaar hartelijk welkom, en wenschte hun met hunne gezinne.n een rijk gezegend jaar toe, en hoopte dat er aangenaam gewerkt zou mogen 'worden, en onder Gods zegen dit jaar vele belangrijke besluiten zouden kun nen genomen worden. Tol leden van de commissie van school verzuim te Rilland werden wegens uit breiding benoemd de heeren J. P. Janssen hoofd der Kath. school, en M. Boonman (mede waren aianbevolen Mcj. P. Brou wer en de heer J. F. Ogier.) Op een verzoek van de bewoners der Bath polders, om ook voor dat gedeelte op kosten der gemeente brandbluschmid- delen aan te schaften, werd afwijkend beschikt. Men was van oordeel dat wan neer men dit voor de "Bathpolders deed, men dit ook moest doen voor andere on derdeelen der gemeente, wat niet kan, Batli moeten we buiten beschouwing laten. Met het oog op het door de regeering niet toegestane subsidie van het rijik groot f 1000 ingevolge art. 53 der wet op het lager onderwijs, werd besloten voor dat tekort een geldleening aan te gaan groot I 1000. Ingekomen was 'een verzoek van den gemeente-opzichter J. Nieuwdorp, om wegens zijn benoeming tot tijdelijk, op zichter in den Anna Paulonapolder hem zonder uitkeering zijn jaarwedde een ver lof toe te staan van 11 maanden. (Met algemeene stemmen werd daartoe beslo ten en werd in zijn plaats 'benoemd de heer N. Nieuwdorp alhier op een jaarwed de berekend tegen f 100 per jaar, doch alleen wat betreft de gewone onderhouds werken. Ingekomen was een verzoek van de beide wegwerkers om hun jaarwedde te verhoogen. Besloten werd hun jaarwed de te brengen op f481 of f9.25 per week. Op voorstel van den Burgemeester werd de jaarwedde van den gemeente veldwachter met algemeene stemmen met f50 verhoogd. Vervolgens werd nog be sloten om wegens den slechten toestand der wegen eenige wagons macadam aan te schallen en hiervoor een leening van f 1000 aan te gaan. Donderdagavond hield de afdeeling Rilland-Bath van het „Groene Kruis" baar jaarvergadering. De belangstelling was niet groot. Uit het verslag van den secre taris bleek, dat de afdeeling thans uit 253 leden bestaat. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat was ontvangen 1320.68V2 en uitgegeven f 83.20, alzoo een batig slot van f 237.481/a. Door den heer W. Koning w erden eenige opmerkingen gemaakt op het ontwerp huishou le'ijik reglement van de nieuwe provinciale vereeniging. Tot afgevaardigde naar de vergadering waar die statuten zullen worden behandeld, werd gekozen de heer W. Griep en tot plaatsvervanger de bper W. Koning. Op voorstel van den heer VY. Griep werd besloten pogingen in liet werk. te stel len, vooral omdat tuberculose in deze gemeente nog al eens voorkomt, een lezing te pioen houden met lichtbeelden, zoo mogelijk door den heer Hoorweg tHein kenszand, over de bestrijding der tuber culose. Kruiningen. Uitslag der gisteren gehou den gemeenteraadsverkiezing (vacat-ure Van den Endc.) A. Dek V-Vz.142 stemmen te Kruiningen, 9 st. te Hansweerd, totaal 151 st. S. A. de Visser, resp. 79 en 43 st., totaal 122 st. P. Wisse, resp. 53 en 117 st., lotial 170 st. Herstemming op Dinsdag 8 Februari e.k. 's Heer Arendskerke. Gisterochtend ver gaderde de Baad. Afwezig de heeren N. Remijn, .1. Smit en P. v. d. Dries. Na lezing en goedkeuring der notulen wor den de bogroolingen van het Burgerlijk Armbestuur van 's-Heer Arendskerke en het Groot Armbestuur van 's-Heer Hen drikskinderen, beiden voor het jaar 1916 goedgekeurd, eerstgenoemde in ontvang en uitgaat' op f 12376.701/2 en laatstge noemde in ontvang en uitgaaf op f 3576.85 Medegedeeld wordt, dat Ged. Staten hun ne goedkeuring hebben onthouden aan het raadsbesluit dezer gemeente, tot ver hooging der jaarwedde van het hoofd der School te '.s-Heer Hendrikskinderen, die 35 dienstjaren heeft, met 150 als achtende deze verhooging in verhouding tot kle jaarwedde van het hoofd der School te Nieuwdorp, die slechts 5 dienstjaren telt, niet voldoende. Met algemeene stem men wordt besloten het eens genomen raadsbesluit onveranderd te handhaven en dit Ged. Staten mede te deelen. Aan de Commissie tot liet voorbereiden ©ener tentoonstelling en congres op het ge bied der Gemeente financiën, wordt een bijdrage van f 10 verleend. Verder wordt besloten püs lid t,oe te treden tot de Vereeniging van kleine stedelijke en plat telands-gemeenten in Nederland. Een ver zoek van ingezetenen dezer gemeente om verbeteringen aan te brengen in den slech ten toestand van liet stationsvoelpad, wordt gerenvoieerd naar het College van B. en W. Tenslotte wordt besloten do aanslag van B. Boonman op het kohier te handhaven en die van Jacs. West.stra.te van het kohier af te voeren. Hierna sluiting. Algemeene vergadering van de ver eeniging lot bevordering van Landbouw en Veeteelt alhier op Vrijdag 28 Januari 1916. Aanwezig i 6 'e e In 1915 is aangekocht 405232 K.G. k unst,meststoffen voor de som van 139979.99. Uit de rekening van den Penningmeester blijkt dat in 1915 is ontvangen 1353.10 en uitgegeven 1286.33, alzoo ec-n goed slot van 166.77. Hel aftredend bestuurslid K. Janse wordt herkozen met 45 stemmen. In plaats van den heer Mf Roogerd, die sedert de op richting 1894 voorzitter der vereeniging was wordt tot voorzitter gekozen de heer Jac. Nijisse. Verder wordt besloten aan het Vorsterman-van Oyeu fonds £5 bij te dragen. Voor inventarisatie aardappelen zal worden zorggedragen. Ten slotte wordt nog gewaarschuwd tegen het aankoopen van normaalmest, daar dit heel weinig bemestingswaarde heeft en de prijs veel te hoog, is. Terneuzen. In de plaats van arts D. Buyze is arts A. Spruitenburg aangewe zen voor het onderzo-eken van wegens invaliditeit op pensioen aanspraak ma kende gemeente-ambtenaren, onderwijzers enz. Sas van Gent. De vergadering der Eer ste Nederlandsche Coöperatieve Beetwor telsuikerfabriek Sas van Gent, besloot in stallaties to bouwen voor het maken van witte suiker en de pulpdrogerij1 uit te bauwen. De kosten ad f200.000 worden, behalve de gewone aflossing van f 30.000 en bet restant van de kosten der vorige uitbreiding ad ongeveer f90.000, geheel uit de afgeloopen campagne betaald. Tevens werd besloten f 10.000 le geven aan de Watersnood-commissie. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Westerbork door R. Rijischaagen, eand. te Leiden. Beroepen naar de Sangir- en Talaud- eilanden 11. M. V. Haselen cand. te Charlois; te Driesum P. Kruyt te Gou- derak. Bedankt voor Nijkcrk door M. Jonge- breur te Veenendaalvoor Wezep door J. G. Deiking te Montloori; voor Her- veld door F. Schrale te Valburg. Ds. Feykes te Genderen he'ft aan den ksrkeraad verzocht op zijin, om re denen van gezondheid gedaan vei zoek om eervol ontslag te mogen terugkomen, het geen is toegestaan. Geref. Kerken. Beroepen te Droge ham S. de Vries te Nieuw-Dordrecht. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Hardingen door J. W. Polman te H oogeveen. Door Bi. en W. van Middelburg is benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan schooi-C mejuffrouw A. M. de Jong te Vlissingen. (M. Ct.) Aan de T. II. S. te Delft is geslaagd voor ingenieur de heer J. J. 1. Sprenger van Middelburg. (M. Ct.) Terneuzen. Schooldag. In een opge wekte stemming togen wij des avonds naar de tweede vergadering. De neer vallende regen en do donkerte van dien avond deed ons vreezen, dat de opkomst niet groot zou zijn. In het kerkgebouw, aangekomen Iviel ons de opkomst niet tegen, want wij zagen vele gezichten en kennissen uit de naburige gemeenten. Uit de plaats zelve moet men niet veel menschen verwachten. In Terneuzen hc.erscih.t een geest van zelfvoldaanheid onder de vrienden, wijl deze bijeenkom sten als op de Schooldagen, overbodig achten. Te mim half zes uur opende de voor zitter de samenkomst, liet de aanwezigen zingen Ps. 783, ging voor in het gebed, las daarop Ps. 251—6 en gaf een uit eenzetting dezer woorden, door den ma ker der Psalm ons aan de hand gedaan. Hoofdgedachte immers bij alles moet zijn vertrouwen in God, dan hebben wij ook vertrouwen in Zijn zaak. Na de inleiding van den voorzitter ver leende hij het woord aan den spreker van dien avond, ds. Meijnen van Dordrecht. Spreker zette uiteen, dat in de middag vergadering veel over de gevaren di© ons dreigden was gesproken. Men kan zulks niet te dikwijls doen, want de school strijd is een s t r ij d om het leven; de strijd hangt aan het leven. De strijd gaat om liet hart van het kind, om het hart van den mensch, want uit het hart komen de uitgangen des levens. De strijd gaat om het leven van ons volk, om de toekomst van ons volk; im mers wel wordt het onderwijs gegeven aan het kind, doch uit het kind wordt het volk gebouwd; beheerscht het leven van ons volk. Het onderwijs geeft aan het denken en handelen van het kind een richting en zoo komt uit het kind de richting van het volk in de toekomst. Wie daarentegen het kind verderft, ver derft het huisgezin, VERDERFT HEL' VOLK. Spreker maakte ons dit zeer duidelijk met wat Farao deed aan Israël. Israël wies, het vermenigvuldigde zeer, het leverde naar Farao's oordeel een gevaar op voor de toekomst van zijn land en zijn eigen volk. Daarom nam hij de maatregel om het volk van Israël uit te moorden en gal last om de- jon gens te verdrinken. De meisjes en vrou wen konden worden gebruikt voor slavin nen, doch de jongens moesten in de ri vier worden geworpen om het volk te doen uitsterven. De moderne Farao's zijn zij, die onze kinderen willen werpen in den stroom van den geest dezer eeuw. Daartegen gaat de strijd. Het is een strijd om liet leven, om ge wetensvrijheid, om God te dienen .naar Zijn Woord. De strijd gaat alzoo om het recht van God. Wij hebben ons te stellen- tegen do Farao's van het ongeloof. Men heeft getracht in ons land een sy steem van onderwijs te vinden, dat al len zou moeten bevredigen. Uitnemende mannen onder de liberalen hebben ge tracht er toch iets op te vinden, dat het onderwijs ons volk niet zou verdoe len. Zij meendbn, dat wij God hadden te dienen in de binnenkamer, doch in school en staat en maatschappij van God had den te zwijgen. Dit maakt ons volk godsdienstloos, en wordt daardoor goddeloos. Daartegen gaat onze strijd, die een strijd is om het leven. Daarom onze eisch, dat liet Christe lijk onderwijs op voet van gelijkheid worde gesteld met het openbare. Algeheel© vrij heid van onderwijs, doch naar sprekers oordeel dan te betalen uit de beurs der burgers, n.l. dat het onderwijs moet wor den bekostigd door de ouders zelve. Onze strijd is dus nog niet beëindigd. Wij/ moeten voortgaan en al de kinderen brengen onder de bearbeiding van het Christelijk onderwijs, want ons volk is een Christenvolk. Wij zijn liet aan onze va deren verplicht. Spreker wees er vooral op, dat aan den onderwijzer zooveel is toebetrouwd; dat bij dezen strijd de onderwijzer zeer van nabij is betrokken. Onze strijd is er een om het leven in het hart van den on derwijzer. Onze kinderen letten scherp op en zien op wat de onderwijzer doet en wat hij is. Doch dan hebben wij den onderwij zer ook goed te beloonen. Dan mag do onderwijzer geen zorgelijk leven lijden, ;wij! 'hem zulk een groote schat wordt toebetrouwd. Wij hebben in onzen kring er vooral op te letten, dat onze kinderen de gelederen der ongeloovigen niet aanvullen. Toit onze groote droefheid aldus spreker be merken wij dit zoo dikwijls. Dat is ook de verklaring van veel lauwheid en in zinking. Velen onzer kinderen doen zooals van Kaïn staat geschreven: „En hij ging uit voor het aangezicht des Heeren". Dat gevaar maakt het voor ons noodig om te blijven strijden voor het Christe-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 2