Uit de Provincie Binnenland. Kerknieuws. Onderwijs. sitieV'erbetering van het spoorwegperso neel wil overwegen, dan is er goede hoop, dat het er eindelijk van komen zal. Doch, zooals we lieten doorschemeren, veel vertrouwen wekken Lely's 'toezeg gingen niet. GraafvanByland t. Mr. W. K. F. P. graaf Van Bij'landt, lid der Tweede Kamer voor Apeldoorn heelt, op advies van zijn geneesheer, die hem over 't algemeen beperking van zijla arbeid heeft aangeraden, zijn ontslag inge diend als Kamerlid. De heer Van Bijlan.lt, die tot de Chris telijk Historische fractie behoorde, had 33V2 jaar onafgebroken zitting in de Twee de Kamer, en heeft gedurende eenige jaren het voorzitterschap der Kamer bekleed. Als candidaat vooi de opvolging van den heer Van Bijlandt werd in de laatste dagen de naam genoemd van den heer Snoeck Henkemans vroeger lid der Ka mer voor Amsterdam II. De „Rotterdammer" vernam, dat bij de anti-revolutionairen het voornemen bestaat met oud-minister Talma uit te komen. We zouden echter dezen a.r. de volgende vra gen willen stellen: lo. Weet gijl niet dat een verkiezing zooveel geld kost? 2o. Hebt gij ook geinformeerd, of ds. Talina zich beschikbaar wil stellen? 3o. Hebt gij' nooit gehoord van een bestand, dat u zou kunnen beletten op verovering van een c.h. zetel uit te gaan? De „Tel e g raaf-en t h 1111 in gen. „De Telegraaf' bevat de volgende mede deel mg In „TL R. C.", „Alg. Handelsbl." en enkele provinciale bladen zijn eenige hoofdartikelen verschenen, die de eer en goeden naam van ons en ons blad aan tasten. Wijl wenschen deze nieuwe ver dachtmakingen door een Eereraad te laten onderzoeken en beoordeelen, en verklaren ons bereid, geheel openlijk, met alle gegevens, die wij bezitten, voor een der-gelijken Raad te verschijnen. Deze Raad 'moet bestaan uit vijif hoog staande Nederlanders, van wie er twee door ons zullen worden aangewezen, twee door onze beschuldigers en de vijfde zal worden gekozen door de vier reeds be noemden. Verder eisichen wijl, dat onze anonieme beleedigers .de uitspraak van den Eereraad in haar geheel zullen publioeeren. Tot zoolang de bewuste Eereraad geen uitspraak gedaan heeft in dit geding, qualificeeren wij het geschrijf in genoemde bladen als anoniemen laster." Slordig© zorg? HetHandels'blad ontving van goed ingelichte zijde ©en relaas van het op treden der „autoriteiten" bij de jongste stormen in den Wijde Wormierpolder. Het klinkt haast ongelooflijk. Vrijdag 14 Januari kreeg het polderbe stuur 'kennis van het doorbreken van den Zuiderzeedijk. Op dat oogenblik had dat bestuur, dat moest weten dat het zee water weldra tegen den zuiderdijik zou staan en dat die dijk 'minstens een meter te laag: was', maatregelen moeten nemen. Het deed niets. Eerst Zondag, toen het water den voet van den dijk bereikte toog men aan den arbeid, terwijl het hoofd der openbare .school telegrafisch aan den Commandant der .stelling: Amsterdam! om 400 soldaten gevraagd had. Toen deze manschappen des avonds aankwamen was geen der autoriteiten, ooit niet van het polderbestuur, in staal mee te deelen wat er nu eigenlijk' gebeuren moest. De sol daten onder leiding van den kapitein der genie togen aan het werk, en moesten we gens. het gevaarvolle van den toestand, aan 'twerk' "blijven. Eerst Maandag ham het polderbestuur de leiding over, doch zonder deskundigen steun, en zonder be sef van 't gevaarlijke van den toestand. Immers toen den dijkgraaf (Zondag) per tinent gevraagd werd: wat denkt u van den toestand? antwoordde liij met de wedervraag: wat denkt u er van? 1 Woensdag hadden de officieren nogjgeen andere kennis omtrent den waterstand dan aan de hand van het klaartje in Het Handelsblad, Welk kaartje, blijkens mededeeling van den teekenaar zelf, ont leend was aan officieel© bronnen, die ter plaatse geheel en al met de werkelijk heid in strijd bleken Een alarmeerend telegram werd door den officier in Het Handelsblad ge plaatst, waarop niets geschiedde. Eerst Zaterdag 22 Jan. verscheen de hoofdinge nieur van den waterstaat, doch moest onverriehterzake weer terug, dewijl de ver antwoordelijke dijkgraaf er niet was. Hij vond echter den toestand zoo kritiek dat meerdere hulp noodzakelijk was. Hierop is het detachement op last van den minister versterkt en is des nachts doorgewerkt; zoo werd eindelijk het ge vaar bezworen. Het relaas in Het Handelsblad ein digt met de volgende juiste opmerking: „Aan de bevoegde autoriteiten blijft over gelaten vast te stellen wie de verantwoor delijkheid draagt en maatregelen te be ramen waardoor in de toekomst het be houd van zoo belangrijke stukken van ons land niet aan het toeval wordt overgela ten." De C h r. arbeiders en de ouder- domswet-Treub, en mil itaire verg oe ding. Op initiatief van den Chr. Nat. Werk mansbond is er 25 Jan. te Utrecht een vergadering gehouden van afgevaardigden der navolgenie Vereenigingen: Patrimoni um, de Federatie der R.-K. Diocesane Bon den, Chr. Nat. Werkmansbond, het Bu reau -der R.-K. Vakorganisatie, het Ned. Lutherscli Werkliedenverbond en Met Chr. Nat. Vakverbond. Hoofddoel der vergade ring was het bespreken van de houding der georganiseerde Christelijke arbeiders tegenover de Ouderdomswet van Minister Treub. Het beginsel van die wet werd door niemand der aanwezigen in bescher ming genomen. Een Commissie werd be noemd aan wie opgedragen werd de be zwaren der Christelijke arbeiders aan de leden der Staten-Generaal bekend te ma ken. De Commissie werd ook permanent klaard ten opzichte t an de andere Ver zekeringswetten Van Minister Treub. Ten slotte werd besloten, dat door de samenwerkende Vereenigingen slappen zouden gedaan worden om te verkrijgen dat de vergoeding aan de gez.nnen der gemobiliseerden verhoogd wordt. Groote overstrooming op Java 15 menschen verdronken. Japara, in de nabijheid van Samarang, is door nieuwe overstroomingen geteisterd. Drie honderd dertig huizen zijn vernield, vijftien personen verdronken, terwijl veel vee vermist wordt. De rijstoogst is ver nietigd. (Msb.) Tweede Kamer. Door de afdeelingen der Tweede Kamer zijn benoemd tot hare voorzitters: de hoe ren Jannink, Patijn, De Savornin Lobman, De Beaufort en De Meester; en tot twee de-voorzitters: de heeren Hugenholtz, Van Doorn, Rink, Eland en Van Hamel. Uitwisseling van k r ij g s g e- vangenen. Uit Vlissingen meldt men: Eergister avond is uit een gevangenkamp in Duitseh- land hier aangekomen een kolonel van het Engelsche leger, die uitgewisseld is tegen een Duitschen prins, die in Enger land gevangen zat. Twee leden van de transportcolonne hebben den kolonel, die ernstig ziek was, naar de gereedliggende mailboot gedragen. De firma p. Bolle biedt weer een massa lectuur aan, voor weinige centen. We verwijzen de lezers naar de adverten tie op pagina 4. Voorïoopig geen stalling in Zeeland. Naar de M. C. ver nam van een commissielid dat zelf in Amsterdam is geweest zullen er voor- loop'ig geen koeien uit het overstroom de gebied 'naar Zeeland worden gezonden. De daklooze dieren zijn voorloopig allen geplaatst óf naar Duitschland verkocht. Mocht er nóg een polder inloopen, dan zal van het aanbod dankbaar gebruik gemaakt worden. Bij Kon. 'besluit Van 24 dezer is benoemd tot broeder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, G. Verhoek, kom mies 2de klasse der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen tijdelijk be last met de waarneming van het grens- kqntoor der invoerrechten te Bath. N. R. C. De 'minister van financiën heeft met ingang van 1 Feb. benoemd tot ads'pi- rantrlajidmeter van het kadaster o. a. den heer J. P. J. Griep te Rilla,nd-Bath. (N. R. C.) De Staatscourant bevat de statuten van de Vlissingsche Scliildersgezellenver- eeniging te Vlissingen. Middelburg, in de gisterenavond gehou den (algemeene vergadering van de Ver- eeniging Handelsbelang alhier werden ne gen nieuwe leden aangenomen en werd o.m. (besloten om f 100 toe te zenden aan het Provinciaal Watersnoodcomité. De drie jonge mannen van wiens aanhouding wegens diefstal wij gisteren melding maakten, zijn na verhoor door den rechter-ciommissaris naai' het huis van toewaring overgebracht. Goes. Tot bestuurslid van de Vrijzin nige Kiesvereeniging Vooruitgang (vaca: ture Email) is benoemd de heer M. Roose. De verkooping van den inboedel der tegenwoordige bewoners van het „Slot Oostende", trok gisteren veel belangstel lenden, waartoe de roep dat er veel „an tiek" was, niet weinig bijdroeg, aldus lezen we in de N. Z. C. Er werden flinke prijzen besleed. Twee kannetjes van oud aardewerk, jarcu geleden in de omstreken van Goes opgegraven, gingen weg voor f 66. De bekende antieke schilderijlklok met empirelijst in de gelagkamer bracht op f 252 enz. Het „Slot Oostende" was vroeger de geliefde zetelplaats Van allerlei boogschut- terijen, duivenmaatsChappijen en andere vereenigingen, wier vaandels, medailles, opgezette duiven enz. de wanden der groo te zaal versierden. Het vaandel, de me dailles en de kristallen beker op zilveren voet, indertijd uitgeloofd door burgemees ter Blauwbeen, welke belmoren aan de boogschutten) „Jacoba van Beieren", zul len geplaatst worden in het stedelijk mu seum van oudheden, aan welk museum ze in bruikleen zullen worden gegeven. De vereeniging bestaat nog uit vier per sonen: de heeren Tas, Van Boven en do Gebr. De Valk. De opgezette duiven, oude prijswinners, waaronder een behoorend© aan den heer Timans, burgemeester Van 's Heerenhoek zullen waarschijnlijk ook in ons museum een plaats vinden. Arnemuiden. Gistermorgen is alhier een twee-jarig meisje door een wagen over reden. Het kind was onmiddellijk dood. N. R. C. Meliskerke. In (de gisteren gehouden ge meenteraadsvergadering werd tot secre taris en penningmeester voor liet Bur gerlijk Armbestuur gekozen de heer A. Diavidse. Met algemeene stemmen werd besloten den gemeente veldwachter een duurte-toeslag te geven groot f 25. Met ingang van 1 April werd op verzoek aan den heer L. Bosselaar, secretaris der^ge- meente eervol verslag verleend onder dankbetuiging voor de vele diensten de gemeente .bewezen. Veere. Tot hulppostbode van Veere op Vrouwepolder is benoemd tegen 1 Febr. a.s. de heer J. L. Venteville, zulks inpfeats van den heer Jobse, die fandstormplicih- tig is. Kruiningen. .Gisteren werd met alge meene stemmen besloten de Zangvereeni- ging „Crescendo", alhier, te ontbinden, bij gebrek aan mannelijke leden. Het batig saldo der kas (f 17) werd aan ide Redactie van „De Zeeuw" ge zonden, om te worden gestort in de kas der Alg. Watersnoodcommissie. Krabbendijke. Woensdagavond vergader de in een der lokalen van de openbare school de afd. van „Het Groene Kruis", onder voorzitterschap van dhr. J. Frelier. Na de opening werden de notulen gele zen en onveranderd goedgekeurd, waarna tot stemming voor het bestuur werd over gegaan. De voorzitter werd met bijna al gemeene stemmen herkozen. Als secretaris werd gekozen, als opvolger van dhr. N. Koops, die naar Zundert vertrok, dhr. M. Nieuwenhuijze, hoofd der openb. school. De andere drie bestuursleden Jac. Jacobusse, W. L. Sonke en J. Vogelaar Weiden herkozen. De voorz. deed daarna mededeeling van de aanwezige verpla,- gingsmiddelen, die onder beheer staan van dhr. P. Smit. Daarna deed de pen ningmeester Jac. Jacobusse verslag van den staat der finantiën.' Goed slot 1914 f228,98, inkomsten 1915 f221,89, uitgaven 1915 f81,94. De kas sluit nu met f368,93 als batig slot. Het reservefonds sloot einde 1914 met f 128,15 iu kas en dit. bedrag steeg tot f 153.10 einde 1915. Het tu- berculosefonds had einde 1914 in kas f43,62. De uitgaven waren iets g rooter dan de inkomsten, zoodat einde 1915 slechts 1'38,73 111 kas was. De afgevaar digde bracht verslag uit van de vergade ring der Zuid-Bevel, vereeniging. Ook dit jaar zal weder de Emmabloem worden verkocht. Als afgevaardigde naar de alge meene vergadering werd weder dhr. Jac. Jacobusse benoemd. Ditmaal hield niet dhr. Geil'l, maar de voorzitter een lezing en wel over „Het Groene Kruis". Hij ging eerst na den gezondheidstoestand een eeuw geleden en nu. Toen per jaar en per duizend inwoners 30 sterfgevallen, nu slechts 14. De oorzaak ligt naast den maatsohappielijken en gees telijken vooruitgang vooral in een beter inzicht in wat de gezondheidsleer vraagt, n.l. vooral voorkoming der besmetting, goed drinkwater en goede Verzorging. Bij het laatste vooral doet „Het Groene Kruis" zulk een goeden dienst en heeft het stor menderhand aller harten veroverd. Om het behandelde wat te illustreeren werd een verhaal voorgelezen, waaruit vleel te leeren viel. Na de benoeming van de leden C. Ha- verhoek en A. W.iskerke tot het nazien der rekening ging de vergadering om kwart over 9 uiteen. Van de pi eer dan 300 leden waren er slechts ruim 1/10 aanwezig. Voor den watersnood werd op lijsten langs de huizen gecollecteerd f 458,05, collecte openib. school f 14,98x/2, collecte bijz. school f 13. Totaal f486,031/2- lerseke. De teekening voor het toetre den tot de coöperatieve vereeniging „Cen traal Bureau voor den verkoop van Zeeuwsche oesters", gevestigd te lerseke-, is iafgeloopen. Op' een paar groote en eenige kleine- pachters na, zijn allen toege treden. Men is voornemens om den ver koop het a.s. seizoen te doen ingaan en maatregelen, daartoe zullen reeds spoe dig genomen worden. De vereeniging' is opgericht voor 3 jaar, maar dit- kan, als do pachters dit wenschen, 6 jaar wor den. Het percentage voor aftrek van Ver koopsom mag dan de 30 niet overschrij den. Toezeggingen daartoe zijn officieel binnengekomen. Schore. Verslag van'de heden gehouden openbare raadsvergadering. Aanwezig alle leden. Ingekomen stukken le. bericht van Ged. Staten dal het suppletoir kohier H. O. is goedgekeurd,; 2e. wegens1 periodiek aftreden als lid van het Burgerlijk armbestuur van W. Rijn een aanbeveling van 2 personen, n.l. de heeren W. Rijn en B. Nieuwenhuijze3e. dat boeken en kas bij1 den gemeente-ont vanger zijn opgenomen en in orde bevon den, in kas was en mo-est zijn f 1307.921/2 Daarna wordt overgegaan tot het be noemen van een Jid van het Burgerlijk armbestuur. Benoemd 'Mordt met 6 stem men dhr. W. Rijn. Deze neemt de be noeming aan. Daarna is aan de orde de gas quaestie. Van de vereeniging tot exploitatie van gemeentebedrijven was bericht ontvangen, dat zij sedert begin Dee. 1915 niets meer hadden vernomen en op hun missieve van 20 Dec, aan de gemeente Kruiningen ge richt, tot heden ook geen bericht was ingekomen, daarom riep thans de vereeni ging d© hulp van den raad in ten einde de zaak tot een goed eind te brengen. De Voorzitter releveert den 'lijdensweg met het aanleggen Van gasbuizen. Spreker zegt dat in 1913 reeds het besluit is ge nomen om de gemeente door tusschen- komst -der gemeente Kruiningen van gas te voorzien, de consessie is verleend en door Ged. Staten goedgekeurd, en had de gemeente Kruiningen de destijds geno men raadsbesluiten uitgevoerd, dan had den wij vóór de mobilisatie reeds gas k'un- nen hebben. Spreker stelt namens B. en W. vioor, ©en motie aan den raad der ge meente Kruiningen te zenden, waarin er op aangedrongen Wordt de genomen raadsbesluiten uit te voeren en te zorgen dat 1 October a.s. de gasleiding is vol tooid. Dhr. Glerum acht 1 October veel te lang en wenscht te zetten 1 Juli. Dhr. Verhaagen gelooft, dat de geheele motie totaal geen invloed zal uitoefenen en stelt Voor, (pat .een commissie uit den raad naar dhr. commissaris der Koningin te Middelburg zal worden gezonden, en de zaak daar zal worden besproken of anders dat de voorzitter een particuliere audiëntie vraagt, en de belangen der gemeente al daar zal bloot leggen, met medeneming van het geheele dossier betrekking heb bende op den gasaanleg. De voorzitter verklaart zich bereid a.s. Donderdag naar Middelburg te gaan, doch kan niet beloven het geheele dossier mede te nemen, daar onze vorige secretaris Met nog niet heeft afgegeven en door den nieuwen secretaris er reeds 3 maal om gevraagd is. De motie wordt gewijzigd en de datum 1 Juli daarin opgenomen, waarop ze met algemeene stemmen wordt aangenomen. Dhr. W. de Bakker wordt afschrijving hondenbelasting verleend voor één hond. Bij de rondvraag vestigt de heer Verhaagen de aandacht van Bi. en Wi. op den onhoud- baren toestand van het wegje bij de Scho- rebrug in de buurt van de nieuwe hui zen van dhr. Kuijper; tevens vestigt hij B. en W.'s aandacht op den uitweg Ker- kenboomigaard. Dhr. Karelse vraagt van wie dat wegje is. De voorzitter zegt: van de gemeente. Hierover ontspon zich een langdurige dis cussie tusschen alle leden, met het re sultaat, .dat do voorzitter mededeelde, dat B. en '\V. de zaak in oogenscihouw zou den nemen en waar mogelijk verbeteren. Biezelinge. Geslaagd aan de Veeartse nijschool te Utrecht als onderwijzer-hoef smid in de practijk, onze dorpsgenoot dhr. P. A. Biutl'er Pz. Driewegen. Dinsdagavond vergaderde de (anti-revolutionaire kiesvereeniging „Ne derland en Oranje" in de consistoriekamer der Geref. Kerk. Do voorz. opende de vergadering met het lezen van Ps. 29 en ging daarna voor in gebed. De ver gadering was tamelijk bezocht. Voor haar trad op de secretaris der vereeniging J. de Muijnck, 0111 voor haar te behandelen het onderwerp„Antirev. of Chr.-Hi.st." In een keurige lezing schelste spreker het ontstaan en de beteekenis der a.-r. partij in de eerste plaats, het ontstaan der Chr.-Hist, partij in de tweede plaats, om ten derde te wijzen op de groote overeenstemming tusschen beiden. Een aangename bespreking volgde. Aan "het einde bracht de voorz. den in leider den welverdienden da.uk der ver gadering. Vervolgens bracht de afgevaar digde verslag uit van de te Middelburg gehouden vergadering. Tot bestuurslid van de centrale Goes werd gekozen het be stuurslid 'Bakker. Hierna sloot de voor zitter de vergadering en eindigde b-r. De Muijnck met dankzegging. Colijnsplaat. in de vergadering van in gelanden van den Oud Noorclboveland- polder gisteren gehouden, waren tegen woordig en vertegenwoordigd 32 van de stemgerechtigde ingelanden. Een voorstel tot het maken van een ladingplaats en opslagterrein aan de wes telijke haven (oesterput) werd aangeno men en ook het aangaan van een annuï- teitsleening daartoe, groot f 12000, af te lossen in 10 jaren, behoudens goedkeu ring door Gedep. Staten. Het havengeld werd verhoogd en van 10 op 15 ct. per ion gebracht. Het liggeld zal ojij 20 ct. per M2. en het los- en laadgeld op 10 ct. per 1000 K.G. komen. Ook werd aangenomen het voorstel lot verbetering der steen glooiing tusschen dijkpalen 37 en 39, waarvan de begroo ting op f 783.80 werd geraamd. De grindweg onderaan den dijk, vanaf den westelijken achterweg tot aan den Klaverweg, 'zal Jn 't vervolg met macadam worden belegd, in plaats van grind. De kosten der verbreeding van den macadamweg, toegangsweg naar de haven bij Glasjesnol, worden geraamd op f223; het voorstel daartoe werd ook aange nomen. Breskens. Door de firma van Melle zal hier een groote biscuitfabriek gebouwd worden. Sas van Gent. Door 4e Duitschers is aan de Belgische mannen van 17 tot 35 jaar uit Selzaete en omgeving, die anders op de fabriek te Sas van Gent komen werken, liet vertrek naar Neder land verboden. Andere Belgen mochten wel de grens passeeren, doch mochten niet meer wekelijks in België terugko men. Deze maatregelen zijn voor onbe- paalden duur. Terneuzen. Dinsdagavond had alhier de 12de jaarvergadering plaats van de Chris telijke Werklieden-vereeniging onder do kenspreuk Roin. 13:1. Na een openings woord van Bett voorzitter dhr. J. A. Meer- tens welke in 't kort schetste de toe stand van heden in 't licht van het ver- eenigingswezen, bracht de secretaris het jaarverslag uit, waaruit bleek, dat het ledental met één was gestegen, het aan tal begunstigers bleef stationair, de kas van den penningmeester sloot met een bedrag van in kas f 47.95. Er was in gekomen f570.40 en uitgegeven f522.50. De ziekenkas kan ook in dit opzicht roemen; de inkomsten bedroegen f309.57, de u,itgaven f281.59, saldo dus f27.89, de totale stand van de ziekenkas is f 658.02. Uit het verslag van de afdeeling „vak onderwijs" bleek, dat de school bezocht werd door 31 leerlingen; het personeel bestond uil 4 leeraren, de inkomsten be droegen f592.17, de uitgaven f593.52, al- zoo een tekort van fl.35. In het bestuur werden herkozen dhr. W. Polderman en gekozen,' tl. A. Oostelijk en J. van de Bee. Dat ook deze nuttige vereeniging zich steeds in Iden steun van het piubliek mag verheugen, stemt ons tot hartelïjken dank. Terneuzen. De agent van politie K. Boersema, alhier, is benoemd tot agent van politie 2e klas te Mep'pël. Deze benoeming gaat in met 1 Fe bruari, tegen welken datum hij ontslag heeft aangevraagd uit zijn tegenwoordige werkkring en dat hem ongetwijfeld zal worden verleend. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Beilen, P. ,j\- Tichelaar te Midlum; te BJeiswijk, IJ. Doorn- veld te Lage Vuursche; te Weesp, J. Ravesloot te Heukelum. Ds. J. J. Timmer preekte Zondag middag intrede te Waarder niet de woor den uit Ezechiël 36:22, na des morgens bevestigd te zijn door Prof. dr. H. Vis- soher met een leerrede naar Jeremia 313b. Geref. Gemeenten. Tweetal te Borssele-, N. H. Beversluis te Paterson (Noord-Amerika) en G. II. Kersten te lerseke. Voor den dienst in Ned.-Indiö is bestemd de heer S. Griede te Hoek, als onderwijzer 3e kl. bij hel openhaar Euro- peesch lager onderwijs. Schooldag in het 1 a 11 d van Axel. Heden (Donderdag) werd in het land van Axel weer een Schooldag ge houden en wel in Terneuzen. I11 de namiddag-sanienkomst trad de heer Wjrtz, districtsschoolopziener van Groningen, op, met het onderwerp: „Drei gend geviaar". I -J i ji?i Als uitgangspunt las hij voor, wat dr. H. Visscher over liet Christelijk onderwijs zegt in de brochure „Na eer en staat". Spreker noemt dat een ernstig woord, waarop wij als voorstanders van de school met den Bijbel hebben te letten. Dat er gevaar voor inzinking beslaat, is stellig waar; het is zelfs niet nieuw. Reedp iu Genesis 49 vs. 14 en 15, lezen we van een sterk gebeende ezel, n.l. Is- soschar, (die nederlag tusschen twee pak ken „toen hij de rust zag, dat zij goed W:as en het land, 4at het lustig was, zoo boog hij zijn schouders om te dra gen en was dienende onder tribuut". Is- saschar was geen zwakkeling, want hij wordt vergeleken bij een sterk gebeenden ezel en toch onderwierp hij zich aan vreemde machten, tenville van de rust en een lustig land. Ook ons dreigt dit gevaar, nu reeds en in nog grootere mate, als straks een algeheele gelijkstelling komt. Toch mo gen we dien strijd niet voortzetten, als we een eervollen vrede kunnen krijgen; we mogen het onrecht niet bestendigen, omdat aan het verkrijgen van recht ge varen verbonden zijn. Maar wel moeten We die gevaren onder de bpgen zien en allereerst er op letten, of de vrede eervol zal zijn, dan wel of die ons zal dwin gen „te dienen onder tribuut". Voor een eervollen vrede is noodig, dat de lagere school haar eigen zelfstandige plaats mag innemen in ons maatschappelijk leven dat zij zichzelf mag regeeren en dus zelf mag zorgen voor de opleiding van haar onderwijzers met het examen als slot nummer voor die opleiding; dat zij haar eigen leerplan mag vaststellen zonder in menging va.11 anderen; dat zij haar eigen toezicht mag regelen, en dat z;ij in slaat gesteld wordt om de onderwijzers ec-n positie 'te geven, waardoor deze geheel voor de school kunnen zetten. Zullen wij daarbij niet afdwalen van den rechten weg, dan hebben we te let ten op de middelen, die God ons daarvoor aangewezen heeft. Allereerst moet de Bij bel, moet God zelf wat dichter hij ons zijn. Niet slechts een God, daarboven, dio ver van ons is; ook niet tevreden met 'de wetenschap, dat God iu de gemeen te woont; maar de zekerheid, dat God in ons woont en werkt, ook hij de opvoe ding van onze kinderen. In de tweede plaats moeten we elkaar steunen door op elkaar toe te zien. We leven veel te veel op ons zelf ook als scholen. Onderling bezoek, onderling toe zicht is een uitstekend middel om niet te gaan nederliggen, wanneer we zien, dat de rust goed is. Maar daarbij moet voortdurend gearbeid worden, ook onder het ,volk door samenkomsten en door ver spreiding ,yan goede litteratuur. En zal dit (alles waarlijk helpen, dan is er een voortdurend 'gebed noodigbid zonder ophouden. Wij dragen nu ookgeldelijke lasten, zorgen van zedelijken aard zijn ons deel. Maar fwe doen dat vrijwillig. En ook als de ischoolvrede geteekend zal zijn, moeten we blijven dragen en onze schouders vrij willig onder de schoolJIasten zetten, al zullen (die van ©enigszins anderen aard zijn. Doch geven we toe aan de heerlijk heid der rust, laten we ons bekoren dooi de lustigheid van het land, ook dan zul- leln (wie moeten dragen, niet vrijwillig, maar izoo zullen we zijn dienende onder tribuut.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 2