Leestafel Onderwijs. Landbouw en Veeteelt. Kerknisuws, Reclames Vleesch is kracht. terwijl op Jiaar verzoek door de poli tie te Rotterdam werd aangehouden P. J. B., die zich te samen hebben schul dig gemaakt aan diefstal van zilveren broekstukken, iwelke reeds hier, waar zij door twee der mannen waren verkocht, zijn in beslag genomen. P. J. B. werd heden door de Rotterdamsche politie naar hier overgebracht en ,het drietal na ver hoor en opgemaakt proces-verbaal de justitie voorgeleid. De politie heeft proces-verbaal op gemaakt tegen A. Z., welke vrouw in het „Gat van Ponze", ten huize van vrouw T., een glasruit stuk sloeg en het huis raad vernielde. Goes. Met hartelijken dank ontving de wijkzuster f2.50 voor verleende hulp. Vfissfnoen. Maandag is men den gehoe- len dag doorgegaan met het lossen Van de kolen uit de lichter Elize, waarvan de lading in brand stond; hot rooken der kolen hield den geheelen dag aan. Een brandspuit staat gereed voor eventueele ongelukken. Hedennacht is wederom gepoogd in te breken; ditmaal in het kantoor der bierbrouwerij „De Meiboom". De beide die ven werden in hun werk gestoord. De politie hield twee mannen aan, één van deze was in het bezit van een revolver met patronen. De andere heeft dezer da gen veel Engeisch geld gewisseld, het geen in verband wordt gebracht met den diefstal die plaats heeft gehad in het kan toor van het Belgisch consulaat bij het station, in den pacht van 12 op 13 de zer, waarbij veel .Engeisch geld werd ver mist. Kapelle. Gisteravond hield de vereeni- ging van groentetelers haar jaarvergade ring. De voorz. dhr. J. A. Nijösen, opende op gebruikelijke wijze, de aftredende be stuursleden Q. v. d. Vrie en H. Evers- djjk werden met groote meerderheid her kozen. De vergadering vertegenwoordig de 38 leden. De Penningm. deed rekening en verantwoording, de kas sluit met een batig slot van f 23.93. De leden der ver- eeniging hebben gezamenlijk geleverd 86.613 K.G. boonen, voor f737.21 is ge leverd aan augurken; de boonen hebben opgebracht f0.07 de K.G., alzoo een ge zamenlijk bedrag van f 6800.20. Alsnu besprak de voorz. de toetreding tot de groote veiling, het nut en voor deel' is door den heer Bloemsma in een lezing uiteen gezet. De vereeniging was vóór toetreding. Besloten werd om dit jaar de Heinrichreuzenboonen te zetten; in het geheel werd opgegeven ruim 8 gemet. Voor augurken was piet veel animo, slechts 50 roeden werden opgegeven. Tot 1 Maart kan opgave geschieden aan den penningmeesters; ook kunnen nieuwe leden tot 1 Maart aangenomen worden. Besloten werd om een proef met pronkboonen te nemen. De zetboonen zul len uit de kas der ver. worden betaald voor degenen die een prroef willen ne men. De uitslag van het proefveld van het verloopen jaar werd door J. Staal meegedeeld, de uitgaven overtroffen ech ter verre de inkomsten. Gisteren had de werkman C. v. d. VI'. het ongeluk, bij1 het rooien van hoo rnen, zoio in zijn been te hakken, dat geneeskundige hulp moest worden inge roepen, welke door Dr. Pfeiffer werd ver leend. Krabbendijke. Naar men ons mededeelt zal de heer 'Obree, Kolonel bij het 3de Regiment alhier, op 1 Februari e.k. den dienst met pensioen verlaten. Kruininoen. Men deelt ons mede, dat a.s. Donderdagavond in de Ger. Kerk te Kruiningen de Bondsring iZuid-Beveland (Oost) hoopt te vergaderen. Een 2-tal on derwerpen zullen worden ingeleid door leden uit de vereenigingen van Goes en Ierseke. Heinkenszand. In de gisteravond gehou den vergadering der kolen vereeniging „Sa menwerking" alhier, welke werd bijge woond door 60 van de 191 leden werd door den penningmeester over 't afgeloo- pen jaar rekening en verantwoording ge daan. Ontvangen was f5471.88V2 en uit gegeven f5819.841,2 alzoo ©en tekort van f 347.96, hetwelk echter gedekt wordt door de nog in 't pakhui.s aanwezige reserve kolen. Door de vereeniging werd aange kocht 293550 K.G. steenkool en 27500 K.G. sloffen. De aftredende bestuursleden M. de Wilde, M. Beaufort en M. Zuidijk werden herkozen. Hoedekenskerke. Door Gedeputeerde Staten is aan den heer J. Thomson te Hoedekenskerke, eervol ontslag verleend als ontvanger der rechten voor het ge bruik van den Provincialen steiger te Hoedekenskerke, en als agent van den Provincialen Stoombootdienst op de Wes- ter-Schelde aldaar. Kamperland. Gisteravond vergaderde al hier de A. R. Kiesv. „Nederland en Oranje" onder voorzitterschap van den voorzitter dr. W. F. Coumou. De verga dering werd op de gebruikelijke wijze ge opend. Wegens het bedanken van dhr. J. Robijn als vice-voorzitter, werd jn zijn plaats benoemd dhr. P. dg Feijter, die zich deze benoeming liet welgevallen, ter wijl de heeren J. C. Kramer Cz. en W. Th. de Looff; die aan de beurt Van af treding waren, werden herkozen. Door dhr. G. van der Louw werd een referaat geleverd over art. 19 van ons program. Na afloop hiervan volgde een leerzame discussie waaraan door verschillende le den werd deelgenomen. Deze samenkomst welke door Ds. P. J. Baaij met gebed was geopend, werd door den voorz. met dankzegging gesloten. Wissenkerke. Onder het vee van den landbouwer Th. V. onder deze gemeente is gisteren mond- en klauwzeer gecon stateerd. Veere. Door de binnenkomende vis- schers werd gisteren gerapporteerd, dat een mijn in het Veergat dreef. Eenigen tijd daarna kon men wanneer men qp 't hoofd stond deze voorbij zien drijven. Vermoedelijk is ze met de eb weer 't zeegat ingedreven. Hedenmiddag werd alhier op de algemcene begraafplaats ter aarde besteld het stoffelijk overschot van Landweerman C. Melis alhier woonachtig, behoorende tot het 38e Bat. Ie Compagnie te Veere. Daar deze plechtigheid met militaire eer werd verricht hadden zich op en om het kerkhof honderde mensciien bij eengedrongen. Daar het sterfhuis een half uur buiten Veere was, werd door de militaire muziek en het vuurpeloton om 10 uur uitgerukt, naar de woning van wijlen dhr. Melis, zulks onder leiding van luitenant Henke. Vanaf het sterfhuis werd door de muziek geblazen de doodenniarsch van Bouman „Adieu mes Amis", terwijl na het spelen, de tamboer zich liet hooren op zijn omfloerste trom. Om het graf waren aanwezig de kapi tein De Hoogh en alle andere officieren, alsmede verschillende burger-autoriteiten. Aan het graf -werd eerst door Ds. Scheele en daarna door kapt. De Hoogh het woord gevoerd. Serooskerke. Gisteren zijn alhier tot candidaat voor lid van den gemeenteraad gesteld ,de heeren: J. de Buck en Abr. Melis, Scherpenisse. Door den Commissaris der Koningin is benoemd tot zetter voor 's Rijks directe belastingen in de gemeen te Scherpenisse dhr. D. Keur, ter vervan ging van den heer J. Rijstenbil, die over leden is. Brouwershaven. In verband met de stormschade, ontstaan in het niet verde digde dijksgedeelte, heeft de vergadering van ingelanden van den polder Borren- brood te Brouwershaven met algemeene stemmen besloten den dijk verder geheel te verdedigen met «gewapend beton, vol gens systeem-de Muralt. Met genoegen begroeten wij den Sol- datenalmanak over 1916, uitgave G. J. A. Ruys, Utrecht, een gemakkelijk in den zak mee te dragen boekje met een breed- voerigen kalender er in waarin aantee- keningen kunnen gemaakt wordenen goe de lectuur, o.a. yan dr. Bavinck en dr. De Visser. Een «aardige photo op het ti telblad uit het leven onzer landweer mannen, en meerdere photo's in den alma nak zelf, noodigen uit tot kennismaking. Wij ontvingen ter beoordeeling de bro chure van Prof. Visscher over de lei- dingsquaestie in de a.-r. partij. („Na eer en staat", uitg. Maassluische Uitgevers maatschappij). Do hoogleeraar heeft als een andere Elihu de vijf vrienden eerst alles laten uitzeggen wat zij tegen dr. Kuyper had den; en nu neemt hij het woord om do vijf vrienden te bestraffen voor hun open lijke en in veel opzichten onbillijke cri- tiek op den leider; zijn toon jegens den leider is die van den warmen vereerder en oprechten vriend, vriend ook in dien zin dat hij dezen enkele zijner feilen toont. 'Over 't algemeen is deze brochure van rijker inhoud dan die van de vijf vrienden. Hij spaart zijn critiek ook niet aan de antirevolutionaire partij, bij welke hij geestelijke inzinking ontdekt heeft. Hij hekelt, niet ten onrechte, den geest van onoprechtheid die bij meerderen in de Verhouding tot den leider heeft voorgeze ten. En ten laatste geeft hij een beschou wing over de Vrije Universiteit ten beste, waarover de tegenstanders der V. U. zich zullen verheugen. Het is te hopen dat het nu imaar bij de afstraffing van dezen Elihu blijft. Immers de vijf vrienden had den het tegen den leider; nu heeft hij het tegen de Vrije Universiteit; straks komt er weer een ander die het tegen de Christelijke scholen heeft, en zoo wordt deze heele actie een sneeuwbal die maar door blijft rollen. Laat ons hopen dat het nu hiermee uit is, en dat het vertrouwen in de anti revolutionaire voormannen weer even vast worde als dyt in den leider onzer partij algemeen bij het volk ongeschokt is. Ten slotte nog één opmerkingmen heeft wel eens gezegd dat Prof. Visscher na dr. Kuypers spade verscheiden (zoo wij hopen) de leider zal moeten worden. Het vermoeden was onjuist. Althans Prof. Visscher zelve schijnt er niet aan te denken. Hij noemt zic,h een ein-span- ner. Dat wil zeggen een die in den regel zijn eigen weg gaat, zonder om te zien naar de partij. Gelijk in de zeventiger jaren Messchert van Vollenhove, het antirevolu tionaire Eerste-, later Tweede-Kamerlid, die verklaarde „tot geen partij" tc behoo- ren. Of zooals later Esser, en in de laat ste jaren zijns levens Keuchenius. Der gelijke menschen missen de gaven voor het Leider- of Veldheerschap. Men heeft ook mr. Heemskerk er wel eens op aangezien. Doch ook deze, ge steld dat hij 't algemeen vertrouwen her krijgt, hetwelk wij van harte hopen, heeft dit vermoeden gelogenstraft door het slot zijner woorden in zijn bekende brochure „Ik sta dr. Kuyper niet in den jweg; ik zit aan den weg". Boert en Ernst. Leekedichtjes van Anonymus (19041915). Rotter dam, D. V. Sijn en Zonen. De dichter uit Geïllustreerd Volksblad van Van Sijn heeft met zijn nuchtere, niet zelden rake, en meestal aller instem ming waardige wekelijksche leekedichtjes velen gesticht of hun een gullen lach afgedwongen. Thans vindt men deze dichtjes, in den trant van Bronsvelds rijmpjes en De Genestes leekedichtjes in één bundel vereenigd; in zijn slappen linnen hand is dit boek een aardig ge schenk voor onze jongelingen, en een aardige verpoozing voor onze ouderen. De ,H ollandia- Drukkerij'te Baarn brengt een Hollandache uitgave van Ha- velook Ellis „De Psychologie der sexen." De vertaling geschiedde onder toezicht van dr. van Renterghem, Zenuwarts te Amsterdam, die er een inleiding voor schreef. Wij kunnen van ganscher harte deze uitgave toejuichen, al onderschrijven we ook niet zoo maar voetstoots elke con clusie of uitspraak van den geleerden schrijver. Veje toch van zijin uitspraken druischen lijnrecht in tegen onze begrip pen en in de Schrift gegronde geloofsover tuiging. Maar als we werkelijk onbevooroor deeld doorlezen, krijgen wc indrukken, die ons zulk 'n wijd gezichtsveld ope nen, zien we ons geplaatst voor zulke waarlijk ongekende en veelal onbekende, gewichtige onderwerpen, dat we niet dan zéér voorbehoudend ons anathema over des schrijvers diepzinnige_ en in alle op zichten grondige studie zouden durven uitspreken. H. E. komt met zulke zakelijke bewijlzen, dat het 'n fout zou zijn dit werk op z'n minst zijn welverdiende bijzondere aan dacht te onthouden. Dit hoek toch is resultaat van de onderzoekingen en na sporingen gedurende gansch een menschen leven De hooggeleerde inleider zegt, dat het 'n vraagbaak is, niet alleen voor ouders, opvoeders, geneeeheeren en onderwijzers, maar in 't algemeen voor ieder genoeg zaam ontwikkeld meusch....; wij zou den er aan willen toevoegenvoor ieder „wijs" mensch. Het is een wijs boek. De hooggeroemde „wijze" boeken uit het Oosten mogen er zijn; dit is er een uit het Westen, dat allicht die uit het Oosten overtreft. - Wij wenschen hel dan ook en alléén in handen van, waarlijk wijzen. Daarop willen we de aandacht vestigen en dan durven en kunmen we 't gerust aanbevelen. Voor de zeer uitgebreide inhoudsopgave van dit belangrijke boek verwijzen wij naar het prospectus dat hij alle boek handelaren kan gevraagd worden. Vei lings ver. „Wïa 1 c h e re n". In de gisterenmiddag gehouden alge meene vergadering van bovengenoemde vereeniging, wenschte de voorzitter, de heer Jan Polderdijk, de aanwezige leden allen een gelukkig jaar 1916 toe. Het jaarverslag werd voor kennisgeving aan genomen. De 'heer J. K. Mesu, penning meester, deed vervolgens rekening en ver antwoording, waaruit blijkt, dat ontvangen werd f 4513.93V2 en uitgegeven f 4130.40, alzoo een batig slot van f383.53V2. Het bestuur stelde voor evenals andere jaren den veilingmeester een gratificatie toe te kennen van f30 en met het oog op hej. 10-jarig bestaan der vereeniging aan ieder lid van het personeel een gra tificatie van fö toe te kennen. Zonder stemming werd hiertoe besloten. Onder de 'ingekomen stukken was er een van den Walchersöhen Telers bond, betreffende regeling van de mandenkwes tie. Ten eerste stelde de Bond voor, dat de Veilingsvereeniging zelf manden aan schaft en dat leveranciers en kooplieden ieder een bepaald percentage betalen. Een tweede voorstel was om te bepalen, dat manden vóór de volgende veiling weer terug moeten zijn. Voldoen de kooplieden hier niet aan, dan verbeuren zij 10 pCt. van het statiegeld. Na 9 dagen wordt de mand het eigendom van den koopman en verbeurt hij het statiegeld en ook de 10 pCt. Een derde voorstel was om te bepalen, dat 2 pCt. van het statiegeld ingehou den wordt als de manden niet binnen 8 dagen worden ingeleverd. Al deze voorstellen acht het bestuur zéér in het nadeel van de kooplieden en adviseerde daarom ze niet aan to nemen. Niemand verdedigde de voorstellen, die daardoor als verworpen werden be schouwd. Alsinu .werd overgegaan tot het ver kiezen van vier bestuursleden wegens pe-. riodiek aftreden van de heeren M. P. Mathijsse en F. A. Hansen, het bedanken van den heer C. J. Stomps en het over lijden van den heer J. Louwerse. De heer Hansen had bericht gezonden niet voor een herbenoeming in aanmer king te willen komen. Door den Telersbond waren candidaat gesteld de heeren A. Abrahams©, C. Lou werse Az. en P. Ton Jr. De Koopmansbond nam deze beide laat ste candidaten over en voe&de er aan toe de heeren A. van Oosten en B. M. Bakker. De heer Bakker verklaarde om rede nen van persoonlijken aard niet in aan merking te willen komen. Uitgebracht werden 103 stemmen, van onwaarde waren 10 stemmen. Gekozen werden de heeren Louwerse met 92, Ton met 80, Mathijsse met 76 en Van Oosten met 50 stemmen. Tot leden van de commissie van on derzoek werden hij acclamatie herkozen de heeren P. Vader Hz., C. S. Schout en R. E* Hattink. Alsnu was aan de orde een voorstel Van eenige leden om te bepalen, dat bij de kleine veilingen bij afkeuren van een koop, een commissie van drie personen de waar zal keuren en de kooper het recht 'heeft voor dien prijs te koopen, onverminderd de boete die op knoeien staat. Het bestuur stelde voor dit zoo te le zen, dat bij afkeuren de kooper het recht heeft met 15 pCt. korting te nemen. De eerstbedoelde voorstellers namen hun voorstel terug. Dat van het bestuur werd zonder stemming aangenomen. Eveneens werd zonder stemming aan genomen, dat indien een partij grooter is dan opgegeven, de kooper verplich| is de overmaat aan te nemen. Minder ging het bestuur mede met een voorstel om hij inhouden van goederen niet 272 pCt., doch slechts 1 pCt te be rekenen aan den inbrenger. Het bestuur meent, dat dan de berg plaats te klein zal worden. De heer C. Polderman meent, dat hot juist de veiling zal bevorderen door meer inbreng door de telers. Ook meent de heer Polderman, dat de 2V2 pCt. te zwaar drukken. De heer Van Oosten meent, dat het hier een belang van enkelen geldt en niet een algemeen belang. De heer Osté vraagt of het per centage niet alleen voor fruit kan wor den verhoogd. De heer Mesu zegt, dan kom ik met 100 manden fruit. De heer Hattink raadt den heer Polderman aan zijn prijzen zoo te Stellen, da,t de koop lieden "er aan kunnen. De heer Polder man trok het voorstel voor percentage- verlaging in. Het bestuur stelde eenige wijzigingen voor in het tarief van verpakkingsmate riaal, waardoor de prijzen vervallen voor boterkorf, paardenmand, bennetjes, heng selmand, oorkorf, waardoor de in die manden aangevoerde producten met de manden zullen worden verkocht. De veilingsmeester, de heer Leijnse, lichtte -dit voorstel nader toe en wees erop, dat het bergen van fruit in aardap pelzakken zéér af te raden is. De bedoeling zou zijn een en ander met 1 Mei in te voeren. Dit werd aangenomen. Voor de eierkistjes stelt het bestuur voor 75 cent statiegeld te berekenen, tot nu toe kwamen die op de lijst niet voor. Aldus wordt besloten. Bij de rondvraag nam do heer J. de Klerk het woord om er op te wijzen, dat huiten de schuld van het personeel toch nog wel manden in verkeerde han den komen. De goede brengen de manden dan weer mede, anderen overschilderen het nummer en verliezen dus geen man den. Hij zou het overschilderen willen verbieden. De veilingmeester erkent, dat deze fout voorkomt en er menschen zijn, die de nummers overschilderen. Door den heer D. Koole werd opge merkt, dat hij 70 manden heeft laten maken, die zwart geschilderd heeft 0111 er duidelijke witte cijfers op te kunnen zetten. Hij zou ze dan allen weer kunnen weg doen. De heer P. Vader Hz. merkt op, dat de inzenders zelf goed moeten toezien. De administrateur, de heer Jongepier, wijst erop, dat het personeel alles doet om vergissingen te voorkomen, maar ieder die werkt, zal wel eens een fout maken. Na uitvoerige discussie over deze kwes tie constateerde de voorzitter, dat de man denkwestie niet geheel in het reine is, imaar ook niet makkelijk in het reine te brengen is. Daar staande de vergadering geen voor stellen mogen werden ingediend, althans niet in stemming kunnen komen, zal het bestuur 'de kwestie overwegen. De heer Gastel merkte op, dat de man den in Goes direct worden betaald en later de inzender verplicht is ze terug te koopen. De heer Vader zegt, dat in Goes bijna uitsluitend fruit wordt verkocht. De administrateur zegt, dat er in Goes evengoed geklaagd wordt als hier. Do voorzitter meent, dat er wel overal klachten zullen zijn. De heer Osté meent, dat men dit jaar de zaak zou kunnen laten, en het vol gend jaar geen overschilderde manden meer aan te nemen. Het bestuur zal de kwestie overwegen. Ook werd nog besproken de wensche- lijkheid om de partijen te wegen als ze op de veiling komen, meer speciaal als men een vorige maal gewezen is op on dermaat. Het bleek, dat het wel eens voorgekomen is, dat op de veiling ar tikelen verdwenen door oneerlijke men schen en de ondermaat dus niet de schuld van den inzender is. Er is gelegenheid alles te laten wegen, maar tegen 5 cent per colli. Men vindt het gewenscht die 5 cent af te schaffen voor hen, die van ondermaat verdachtworden po de vol gende maal laten wegen. De heer Ton bepleitte de wenschelijk- heid, dat de .telers die nu voor export werken en nu door middel der verzend- vereenigingen uitvoeren, eens een deel hunner jwaren naar de veiling brengen om te trachten te komen tot het ideaal, dat men zich hij de oprichting der vei ling voorstelde, Middelburg te maken tot een centrum Van groothandel. Het bestuur zal |deze kwestie overwe gen. De vergadering werd hierop gesloten. Afd. Zeeland van het Stam boek voor het Nederlandsch Trekpaard (Belgisch Type), jAljr- halvetische opgave der sollicitanten naar de betrekking van Secretaris-Penningmees ter der Vereeniging: J. G. M. Bliek Pz., Wemeldinge; A. J. Lako, Zuidzande; Jb. Rouw, 's Heer-Hendrikskinderen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oistcrwijk G. Woutsma, cand. te Breda.; te Oldehovo G. D. Goedhart, cand. te Groningen. Geref. Kerken. Beroepen te Schoonoord J. van Henten te Wyckel-Balk. U. L. O. en M. U. L. O.-scholen. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan de Tweede Kamer ter kennis neming voor de leden doen toekomen een overzicht van de scholen voor uitgebreid en voor meer uitgebreid lager onderwijs over 1914. Daaruit blijkt dat het totaal aantal open bare scholen voor uitgebreid lager onder wijs bedroeg 134, en voor meer uitgebreid lager onderwijs 99, en het totaal aantal bijzondere scholen voor uitgebreid lager onderwijs 156 en voor meer uitgebreid lager onderwijs 176. Maar als gij veel vleesch eet, dient gij op uw nieren te letten. Vleesch is leen ander woord voor kracht. Sommige vleesiohetende volken zijn dq beste en flinkste strijders ter wereld, maal' er is even goed kracht in ander voedsel. Do Japanner' voedt zich met rijst, de Itali aan met macaroni en groenten, de Schot met meelspijzen. Want hoewel vleesch een hoog' voedingsgehalte bezit, maakt heb spoediger urinezuur. En het is lichaams beweging, die verhindert dat dit vergift zich verzamelt en rug'pijn, rheumatiek, jicht, zenuwpijnen, nierg'ruis en -steen;, waterzucht, verharding, der aderen en nier ontsteking veroorzaakt. Twee of drie malen per dag vleesch eten zal ui schaden, als gij niet voldoende lichaamsoefening' neemt, want vleesch maakt urinezuur en urinezuur veroorzaakt nierkwalen, rlieuimatiek en zenuwaandoe ningen. Dit is! de reden, dat zooveel vleesch- eters, die hun werk binnenshuis hebben, door rugpijn, vreemd© pijnen, duizelig heid, hoofdpijn en waterstoornissen ge plaagd worden en blijven vermageren, zenuwachtiger en moedeloozer worden. Zulke menschen dienen minder vleesch to eten, overwerk en zorgen te vermijden, te zorgen voor voldoende lichaamsoefe ning en slaap, in ruime mate water of melk tei drinken, en hun nieren te hulp te komen met Foster's Rugpijn Nieren Pil len. Dit geneesmiddel werkt rechtstreeks op do nieren en helpt haar om de nier onzuiverheden af te voeren. Te Goes verkrijgb. bij de h.h. de Paauw Co.; te Middelburg bij dhr. Joh. de Roos, Vlasmarkt K 15-7. Toe zending geschiedt franco na ontvangst van postwissel k f 1.75 voor één, of f 10.voor zes doo- zen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nie ren Pillen, weigert elke doos die niet voorzien is van ne venstaand handels merk. Gemeenteraad van Middelburg. Vergadering van hedenmiddag te twee 'uur. .Aanwezig 13 leden. Afwezig Iioasson, 'Boudewijnse, Van Teijlingen en Zijlstra, allen met kennisgeving. Alvorens met de gewone werkzaam heden aan te vangen sprak de burgemee ster, de heer P. Dumon Tak, de leden als volgt toe Mijne heeren, Waar wij heden onze eerste vergade ring in het nieuwe 'jaar hebben, wil ik, der tradite .getrouw, eenige oogenhlik- ken wijden aan het verleden. Den kring Van Raadsleden rondziende, m'ia ik clen heer Verhage. Gezondheids redenen noopten hem zich het voiïg jaar niet meer herkiesbaar te stellen. Velo jaren maakte hij deel uit van Uw College. Bij ons allen zal nog lang in herinnering blijven de aangename en vriendschappe lijke wijze waarop hij zijn lidmaatschap heeft bekleed. De heer Vertregt nam zijn plaats jn. Bij zijne installatie zoido ik reeds het een voorrecht te achten hem wederom in deze vergadering terug te zien. Natuurlijk heeft de vreeselijke oorlog, die nog steeds over een groot gedeelte van Europa woedt, een stempel gezet op veel van Uw arbeid in het afgeloo- pen jaar. Ik l)ehoef slechts onder Uwe aandacht te brengen de besluiten inzake toeslag op de loonen, verkrijgbaarstel- ling van goedkoope cokes, uitbreiding van het rioolstelsel, groolendeels als werkverschaffing bedoeld, terwijl andere besluiten indirect ook "door den oorlog het aanzijn erlangden, als 'instelling van de Gemeentelijke Arbeidsbeurs en de Gemeentelijke Weikloozcnverzekering Ve le van deze besluiten zullen niet onbe langrijke financieele offers Voor de ge- rpeente tengevolge hebben. Ter zijner tijd zullen U de noodigo voorstellen hereiken 0111 in de door die uitgaven ontstane tekorten te voorzien. Daardoor in staat gesteld door de van wege den Minister van Landbouw aan de hand gedane middelen, is het mij gelukt Verschillende voeJingsartik-elen met Regeeringshulp tegen lagere prij'zen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 2