■~ms. [andscbe Biggen, icbt benoodigd, No. 9» Woensdag 26 Januari 1916 30e Jaargang Zn. kenshok, dsknecht, De Groote Oorlog. Ik O O Pi Uit d@ Pers. T O E B E S. Menwagen en Ikooe id 10 maanden >&id 9 maanden, ende Knecht, rsge^in en een sede of derde [nknecht, ïakersknecht te Bediende. [hulp of een leisje. enstbode, J. K. Ribbens. Watersnood. Staten-Generaal Binnenland. Uit Ü8 Proviüüis. |VLISSINGEM. KOOP bossen puik Gerste» [RE, Aagtekerke. ving te koop Canadaboomen, J JA(J. DE SCHIPPER, ikerke. Briefjes in te luari. [Vrijburgstraat B 71n, Zoutelande, Moleuw. KISTJES TE KOOP, fan bet zelfde adres )ÜBëH te bekomen, bseheuhandel St. Jan- Ive Plaven, Middelburg. KOOR LüöE te BiggekerKe. raagd lE, in den de Rerpon- llaartsdijk. licht met Mei Veere. Mei gevraagd, Jboeren werk en hoef- Ic. BOUvVLAti. Krui- [gevraagd 's-Heer Areudskeike. eiinig terstond of met kNöJER, Wagenmaker, Co., Goes, vragen s. bhriftelijk in te dienen. JaRBJSLR, Uroote iaagt terstond ADKICDEM BOD- Kutterüaaisctie Kade, 31 )og loon en veel verval. t?" :de bedoelde, begreep onzegbare smartgevoel vas met alleen om het ui dit jonge leven. Hij achte, dat er verband sscben dien .moord en jjn kerk de zielen, ver verscheen spoedig en droeve taak. n nog een consult heb- en dominé, op klouden vragen of de gemeente- spoedig mogelijk, een wil instellen." eenigen tijd daarna de had, keerde Ds. An- en vroeg er nog andere wonden .et lichaam?" antwoordde de dok- yan Ds. Annmg, en gemeente was1. „Neen, ts niet in den haak. Ik ing inderdaad ontsteld, it Viola (WiOrdt Vervolgd). Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ - L. BURG. Drukkers: Oosterbaan Le Cointre - Goes. 'De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs Per 8 maanden fr. p. post. 1.50 Losse nummers 0.05 Prijs der Advertentiën: 15 regels 0.50, iedere regel meer 10 ct. 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels ƒ1. iedere regel meer 10 ct. SFl^ilJKruiningen. De Zeeuw beveelt voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad drin gend aan Tot leniging van den nood in de over stroomde streken is veel geld noodig, Wie trouw z'n krant leest, zal dit vol komen begrijpen. Vele menschen zijn al hun have en goed kwijt. Hun eigendommen zijn vergaan, in huis of schuur of.drijven nu op de wilde wateren. Ja zelfs van de huizen afkomstig: wrakhout wordt met den stroom meegevoerd. Als we dan denken aan dei boeren, die al hun koeien, schapen en varkens door den watervloed verloren hebben, en aan allen, dio thans nog, niet hun woningen, of de plaatsen waar dip eens stonden, kunnen bereiken, en elders onderdak moesten zoeken, dan kan men eenigszins beseffen, hoeveel er noodig lenigen. Op allen, die iets, hetzij veel of weinig, kunnen missen, rust de plicht te helpen. Heden ontvingen wij van: N. N. te Goes f 1A. te Bruinissai f 0.50; door tusschenkomst van firma F. P. Dhuij te Middelburg van J. D. f 1.25; idem van familie L. te O. f 5id. van, P. C. v. D. te Middelburg fl; V. te G. f25; W. S. te Biezelinge f2.50; N. N. te Wolfaartsdijk fl; N. N. te Wemeldinge, f 1N. N. te Colijnsplaat f 1N. N. te 'sHeer Hendrikskinderen fl; wed. M. S. te Westkapelle f2.50; K. G. en huisgenoo- ten te Westkapelle f2.50; A. G. te Oost- Souburg f2.50; Z. te Westkapelle f 1.50; V. te Souburg f 1; Zondagsschool te Oost- kapelle f 10; collecte geh. bij de opening; van het mil. tehuis te Oostkapelle f 18.58; J. M. B. te Goes f5; J. v. d. L. (arbeider)' en kinderen te R,illand-Bath f5; J. V. te Goes f 2.50; J. de B. te Goes f 2.50;1 mej. P. V. te Goes fl; M. St. te Goes1 f 10door tusschenkomst van firma F. P. Dhuij van N. N. f 1. Totaal met inbegrip van de reeds vroe ger verantwoorde bedragen f 555,93. Schiermonnikoog. Voor de Clir. schooi te Schiermonnik oog hebben wij met grooten dank weer te verantwoorden de navolgende giften: P T. te W. f0.50; F. T. te Kampen fl; C. P. V. te Krabbendijke f 10. Door tus schenkomst van firma F. P. Dhuij, van J. D. f 1.25; E. C. de K. te Vlissingen f 1. Totaal met het vorige, f 52.295. Februari beslist. Zijn alle kiesvereenigingen er wel van doordrongen dat tusschen 1 en 15 Fe bruari minstens even krachtig moet wor den opgetreden als in Juni? Bij verkiezingen zijn de kiezers, rechts en links, nog wel warm te krijgen voor het ideaal dat hun hij de stembus wordt voorgehouden. Doch hoe vaak is het al niet gebeurd dat er, om 't te winnen bij de verkiezing, slechts een paar stemmen ontbraken, wel ke bleken te zijn van menschen die men in Februari daaraan voorafgaande op de kiezerslijst had kunnen krijgen, doclh die men vergeten had te waarschuwen. Verzuimen in Februari hebben zich bij de Juni-verkiezingen al zoo menigmaal gewroken dat het toch eigenlijk ormoo dig moest worden nog aan het gewicht van den termijn 1—15 Februari te wijzen. Wij herhalen daarom, en zullen het blijven herhalen: Kiesvereenigingen, zorgt dat al onze geestverwanten die op de kiezerslijst behooren te staan, er op ko men. V ooral do bestuursleden hebben op hun post te zijn. lederen dag een uurtje er aan te spendeeren, om de menschen voor te lichten of te herinneren, heter nog hunne handteefcening te vragen onder een der aanvraagformulieren die op het secre tarie in elke gemeente voor niets of te gen een kleine vergoeding per stuk te verkrijgen zijn. Belastingkiezers komen van ztelf op de lijst. Andere (nieuwe) kiezers moeten zich aangeven; en dat kan een bestuurslid ook voor hen doen. Van. de (oude) aangiftekiezers zijn er ook nog die zich moeten aangeven. Gelijk wij reeds gemeld hebben. En 'gelijk men u op het secretarie ook .wel zeggen zal. Tweede Kamer. Het voorspel van het drama. Een pjjiiljjkè lach. De geheele lin kerzijde door Treub te leurgesteld. Beumer en de Grondwet. Mi nister Lely niet zuinig genoeg. Nadat een wetsontwerp tot heffing van vergoeding van kosten voor uitgifte van consenten Van uitvoer ('t ding, bestaat uit slechts één artikel) was aangenomen en de heeren Hugenholtz en Kolkman be- ëedigd zijn en zitting genomen "hebben, werden de werkzaamheden geregeld. De heer De Meester (u.l.) wilde bij voorbaat reeds zeggen dat de weigering van den Minister van FinanGiën een on verwachte en zeer groote te leurstelling is voor de geheele linkerzij die. Meer wilde spr. er op dit öogenblik niet van zeggen, docih liever met de bespreking wachten tot de afdee- lingen zijn getrokken. Daarom vroeg hij den Voorzitter a.s, Donderdag; ©en nieuwe regeling Van werkzaamheden aan de orde te stellen ten einde deze kwestie te be spreken. De voorzitter zeide dat er wel geen bezwaar tegen kan bestaan om Donderdag op het briefje weer te zettenregeling van werkzaamheden. (Gelach.) Dit vond de Kamer natuurlijk igoed. Het lachen zal vermoedelijk de heeren wel wat pijnlijk geweest ijjjin, want men kan er staat op maken, dat 't morgen roo- kan zal tusschen den minister en d© hee ren de Meester c. s. inzake de kwestie van het al of niet behandelen van de 0 u derdomsren ten Of was ,men wellicht blij', dat de pijn lijke beslissing '2d uren verschoven is. Men was, 'in .grooten getale opgekomen, blijkbaar in de verwachting, dat 'tzou spannen. Vervolgens is weer een wetsontwerp behandeld tot tijdelijke afwijking van de Kieswet. Terecht werden hiertegen weer bezwaren geuit. Beumer heeft er verleden jaar op gewezen'en deed het nu weer, dat het grondwettig ontoelaatbaar is, om dat twee-jaarslijSten in strijd zijn met de grondwet. Inderdaad zijn er vele onbillijkheden te noemen, waartoe dit wetje leidt. Verleden jaar heeft men het ontwerp laten passeeren zonder dat stemming werd gevraagd. Dit achterwege blijven van stemmen werd in ons. Hoogerhuis betreurd als een bewijs van verflauwde belangstelling v;oor de grondwet. Wacht, dacht nu de heer Beumer, dan zal ik nu (vooral waar nu geen vreest gekoesterd behoeft te worden, dat bij stemming het quorum .niet aanwezig is) stemming vragen. Een dertig leden, meerendeels van rechts, voegden zich aan zijin zijde. Zij konden natuurlijk niet beletten, dat het ontwerp aangenomen werd. Men kan anders toch niet beweren, dat het vraag stuk anti-thetisoh is. 't Is o.i. maar de Vraag, of het aangaat, waar de grondwet van het kiesrecht uit sluit de bedeelden en de wanbetalers der belasting en bedoeld heeft 'een vaststel ling van die kiezerslijst (en dus een uit sluiting der beide groepen) per jaar, of het tiaar aangaat een kiezerslijst t© handhayen, waarop zij, die sedert bedeelden of wan betalers werden, anders niet zouden heb ben gestaan. Zonder beraadslaging of stemming "wer den aangenomen de wetsontwerpen tot vaststelling van Verbodsbepalingen betref fende de bereiding van alcoholische vloei stoffen en tot het treffen van voorzienin gen ten behoeve der statistiek van in-, uit- en doorvoer, en na discussie met 48 tegen 47 stemmen de suppletoire water- staatsbegrooting voor den aankoop van terreinen ten behoeve van den bouw van een nieuw gebouw voor het centraal bu reau voor de statistiek. 't Is dan ook een duur grapje, waar mede de heer Lely durfde aankomen. 4700 M2 grond voor plm. 125000 gulden. Moge de stemming den Minister geleerd hebben in 't vervolg1 wat zuiniger te zijn. Beknopt overzicht var. hen toestand. Wat doet het er eigenlijk toe, of de Montenegrijnsche regeering na vredes voorwaarden te hebben gevraagd, de on derhandelingen afbrak, of alles maar schijn was om tijd te winnen, dan wel, of de koning aanvankelijk tot onderhan delen geneigd, later terugkrabbelde wat doet het alles er eigenlijk toe? Feit is, dat de onderwerping van h$t land der Zwarte Bergen wordt voortgezet. Vrijwillig of gedwongen, dat doet er niet toe. Montenegro deelt geheel het lot van Servië. Het wordt geheel door vijande lijke troepen bezet. Wat er van het leger nog over is, gaat naar Albanië, om daar nog wat te schermutselen tegen de Oos tenrijkers, die op Durazzö en de Bulgaren, die op Valona aanrukken. In ieder geval maakt Oostenrijk zulke vorderingen met de „ontwapening' 'der Montenegrijnen, dat het effect ervan dat van een capitulatie werkelijk benadert. Men kan zich dan nog in gissingen verdiepen over de motieven, die hen kun nen leiden bij het opgeven van den te genstand, waardoor immers de terugtocht van de overblijfselen der legers gedekt zou kunnen worden. Volgens de verklaring van de „Frankf. Zeitung" zou koning Nikita ten slotte de onderhandelingen hebben afgebroken om tegenover de entente zijn prestige te herwinnen, en op haar steun te kunnen rekenen, wanneer zij het groote oorlogs spel ten slotte gullen winnen. Maar alls aan den anderen kant de centralen het spel zouden winnen, dan moet zijn vlucht hem alleen en persoon lijk aangerekend kunnen worden, terwijl het opgeven van tegenstand als zeer ver zachtende factor te gelden heeft bij de1 behandeling, die zijn land en zijin dy nastie, in den persoon van den achter gebleven prins Mirko, dan van de over winnaars te wachten hebben. De „Frankf. Ztg." acht deze verkla ring zeer aannemelijk en het spel van koning Nikita niet onhandig. Ongetwij feld, maar clan moet bij dat s'pel elke gedachte aan eer en ridderlijkheid op- zij geschoven worden. We stappen van dit onderwerp af. 't Is toch eigenlijk maar een min be langrijk onderdeel van de groote worste ling. Want, dit moeten we niet uit het oog verliezen, de wereldkrijg is in de allereer ste plaats een worsteling tusschen En geland en Duitschland een kamp, die ontstaan is uit en gedreven wordt door feilen naijver in het streven naar de eer ste plaats in de wereld. Onder de reeks van brandende kwes ties, welke aan den oorlog ten grondslag liggen, worden weliswaar dikwijls ge noemd de rassenpolitiek in het Oosten van Europa en op den Balkan, waar Slaven en Germanen om den voorrang strijden, de El'zasdcwestie, de zucht naar expan sie, die alle groote staten uitdreef ter verovering van nieuwe gebieden, maar worden al die factoren niet overheerscht door den ooncurrentie-nijd tusschen En geland en Duitschland? Vandaar, dat voor ons landje de toe stand zoo kritiek blijft. Men weet, Enge land dreigt krassere economische maat regelen te nemen, om Duitschland er on der te brengen. En deze zullen onge twijfeld de neutrale landen raken. In Zweden heerscht dan ook reeds een bittere en bezorgde stemming. De nijver heid lijdt onder gebrek aan grondstoffen. De Zweedsche regeering schijnt tot de slotsom te zijn gekomen, dat lipt eenige middel om alle levensmiddelen en grond stoffen te krijgen is, dat men tot een uit breiding van het stelsel van het ruilen van uitvoervergunningen overgaat. Men wil daardoor de handen van de regeering versterken en een grondslag voor onder handelingen over concessies scheppen. Het is niet onmogelijk, dat Nederland gedwongen wordt denzelfden weg te be wandelen. Met spanning worden Albions maat regelen tegemoet gezien. Korte Oorlogsberichten. Het Engeische Lagerhuis heeft de wét op den dienstplicht in derde lezing aangenomen met 383 tegen 38 stemmen. Een vrouw te Dusseldorp die valsche- lijk rond had verteld, dat de eerste-bur- gemeester van die stad nog altijd, brood jes at en dat zij gezien had, dat een bakkersjongen de voor zijin huis bestemde mand met broodjes op straat had laten vallen, is tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. De rechtbank overwoog, dat het een ernstige beleediging van een gezien ambtenaar gold, welke van a tot z ver zonnen was en daarom een strenge straf op haar plaats was, De „Vorwarts" vindt de-ze straf Veel te zwaar en voegt erbij „Strenge straffen waar zijl van pas zijn, bijvoorbeeld 'tegen woekeraars, maar niet tegen menschen -die niet eens weten wat zij doen!" Duitschland, met Fransche o o g e n bezien. In heel Duitschland vinden betoo-gingen tegen de duurte der levensmiddelen plaats. De bladen reppen daar nooit van, of het moet zijn om de' troebelen tegen te spreken. Te Ludwigs- hafen heeft cavalerie de oproerigë menigte uiteengeslagen. Er werden menschen bij verwond. Te München, waar eveneens hef tige betoogingen voorkwamen, zijn de toe standen allertreurigst. Er vinden tal van faillissementen plaats. Uit brieven aan Duitsehe krijgsgevangenen in Frankrijk blijkt hoever het met den vyarboel, waar in Duitschland tengevolge van den oorlog is geraakt, is gekomen. De inlichtingen, in deze brieven vervat, zijn van te meer beteekenis, daar ze ondanks de strenge waakzaamheid der Duitsehe consuur hun bestemming hebben bereikt. Zoo beschrijtt een brief, in een flacon verpakt, aan een krijgsgevangene in het kamp te Palise ge richt, troebelen te .Chemnitz. De duurte der levensmiddelen, vooral van de boter, bracht daar de bevolking, iti opstand. Acht dagen achtereen werden de winkels ge plunderd, de ruiten "ingegooid, boter en eieren op den openbaren w-eg gesmeten. Ten slotte begon de brandweer de me nigte te bespuiten, maai- het volk sneed de slangen door en mishandelde de poli tie. De brief begon aldus: „We hebben nu zoowel een binnen- als een buiten- landseben oorlog." Te Epe (Pruisen) heeft de politie twee Hollanders in arrest genomen, die er hun werk van maakten ontvhichte krijgsgevangenen uit Pruisen over de Ne- derlandsche grenzen te helpen. In Duitschland worden door de auto riteiten vrijwilligers gevraagd om in de onderzeebooten dienst te doen. Te Offenbach a. d. Main heeft in een verffabriek een ontploffing plaats ge had, waarbij1 een aantal personen werd gedood. Gedurende ide vlucht van den koning en -de koningin van Montenegro van Pad- goritza naar San Giovanni di Medua vlo gen vijandelijke vliegmachines boven de vorstelijke personen; zij wierpen bommen. Daar de Montenegrijnen geen kanonnen hadden om op de vliegmachines te rich ten, kwamen deze zoo laag, dat zij haar machinegeweren op het koninklijk gezel schap richtten. Eenige onderzeeërs poogden het schip aan te vallen, waarop zich de majestei ten bevonden, totdat een Italiaansch oor logsschip te hulp kwam. Het Servische leger. Men meldt uit Berlijn, dat de overblijfselen van het Servische leger in Albanië 100.000 man bedragen met 3500 officieren. Vijf tienduizend man hebben geweren, maar geen artillerie en slechts 170 machine geweren. Het grootste deel van deze strijdmacht is reeds naar Saloniki ge zonden. Helt Engelisdie s.s. „Norseman" (6156 ton) zon gezonken zijn. HetHoogerhuis heeft de dienst plichtwet in tweede lezing aangenomen. Te Vaals zijn twee ontvluchte Bus- sische krijgsgevangenen aan den draad doodgevonden. (Minister Pleyte woonde gisteren de vergadering van de Tweede Kamer weder bij. D1 e p ostpaketten van de „Ge lr ia". Het Engellsche ministerie van buiten- landsche zaken deelt mede: Onder de mailpakketten, die tot onder zoek in beslag zijn genomen van het stoomschip „Geiria", pp reis van Ame- rikaansche havens naar Amsterdam, wer den 69 postpakketten ontdekt, waarin on geveer 400 revolvers, 39 dezer pakketten waren geadresseerd door een Spaanscbe firma, aan een firma in Copenhagen. De overige dertig waren geadresseerd door een andere Spaansche firma a,an een ge consigneerde in Amsterdam. Deze pakketten zijn overgegeven aan het Prijshof. „Telegraaf'-onthullingen. Na Holdert en Simons geschetst te heb ben, neemt de Nieuwe Courant den heer Schröder als Volgt onder handen,: Schroder (J. C.), och arm, wat nog van hem te zeggen, nu hij daar tentoon gesteld staat met de flarden van den papieren vrijheidsmantel om de leden en het blikken zwaard van de gerechtigheid opgestoken? De held Schröder, de kam pioen voor al wat er edels en fiers in Nederland gesmoord dreigde te worden onder laffe neutraliteit, de man dien ds. Giran in den kerker aantrof in gezelschap van Socrates en alle geestesheroën dei- historie, het St. Nikolaas-ideaal van Am sterdam en de eendags-celebriteit van Londen en Parijs, helaas, wat is hij anders geweest dan een orine voetbal, door Holdert tusschen den kop van de courant en de gevangenis, tusschen do hoofdredacteurs-kamer, het redactie-ver blijf en de broodeloosheid heen en weer getrapt. Een moreele zwakkeling, die, na tallooze vruchtelooze pogingen om zich aan de boeien yan den despoot te ont wringen, na zich telkens weer te hebben laten paaien met beloften van zuivering van positie, na zijn redacteuren buiten jhem om en tegen zijn wil te hebben zien ontslaan, de ketenen willig blijft dra gen waarmee een Holdert, waarachtig nog jaloersch pp zijn slachtoffer, hem nau welijks uit den kerker ontslagen weder .stond op te wachten 1 Die dappere kleine juffrouw Van Meekeren, met haar tien jaren y, waren redactioneelen dienst, die na haar ontslag op zijn voorspraak bij hooge genade toch nog mocht terugkee- ren, maar de gunst weigerde om der wille van haar ontslagen collega's met welk gevoel past het Socrates' tijdelijken metgezel haai- thans aan te zien? iZiehier de verheven leiding van „le seal journal qui ose dire la vérite".... (de eenige krant, welke de waarheid durft zeggen Er is velerlei onverklaards en onver klaarbaars in deze duistere samenwerking en deze actie, waarvan men alleen met zekerheid kan zeggen dat zij anti-natio naal is gewieest, maar niet ten wienjs voordeele zij gestrekt heeft en wat zij eigenlijk precies beoogd heeft. Fantastisch lijkende veronderstellingen zijn reeds uit gesproken en neergeschreven, wij wagen ons daaraan niet. Wij vragen alleen: zal een redelijk den kend Nederlander na heden nog langer dupe zijn van een zwendelarij met ideëele Waarheden als hier werd onthuld Middelburg. Gisteravond had in de so ciëteit „St. Joris" een vergadering plaats van leden en genoodigden van de Melk- vereeniging „Onderlinge Samenwerking" waarop de heer G. K. A. Nonhebel een lezing hield over het onderzoek van melk en boter. De vergadering werd geopend door den heer L. 'Dekker, voorzitter der vereeniging, die erop wees- dat de vereeniging een moelijken tijd achter zich keelt, inzon derheid door de verhooging der melk prijzen. Waar het publiek zich bij ver hoogingen van prijzen van andere levens middelen als broou enz. gewoonlijk, gemak kelijk neerlegt, is dit biji melk niet bet geval gewoonlijk. Ditmaal echter past een woord van dank aan het Middelburgsch publiek voor de kalme wjjlze, waarop het de verhooging heeft doen invoeren. Ook het Vlissingsch publiek heeit zich zonder tegenstand bij de verhooging neergelegd- De heer 'Nonhebel bet woord verkrij gende zette op populaire en zeer begrijpe lijke wijze deels .aan de hand van lan taarnplaatjes, deels verduidelijkt door het toonen van verschillend© instrumenten en door enkele eenvoudige proeven uiteen hoe de melk kan worden onderzocht. "Eerst toonde spr. aan hoe tiet watter door slechte putten enz. kan wonden ver ontreinigd, hetgeen schadelijken invloed heeft op de nielfc, daar de tonnen miet het water worden gereinigd. Een goeden kijk gaf spr. op het zijn en leven der melkzuurbacillen en der ziektekiemen, om dan te komen tot de verschillende wijzen van ontroomen in den vToegeren tijd en thans. De verschillende methodes, waarop het Vetgehalte, het soortelijk gewicht, en de andere eigenschappen en hestanddeelen van de meïk worden onderzocht, toonde spr. aan. Ook "toonde hij de tegenwoordig veel gebruikte melkpoeder en gal hij een voorbeeld van melkschrift, om ten slotte de wijze van de bepaling! van het water gehalte bij boter uit te leggen. De heer Dekker dankte aan het slot der vergadering den heer Nonhebel voor zijn aangename en heldere uiteenzetting en hoopte dat de aanwezigen voor al de eigenaars van melkkoeien zullen inzien hoe voorzichtig er met de melk moet wor den omgegaan. Ook de voorzitter der Vlissingsch© ver eeniging, die met meerdere leden aanwe zig was, danikte den heer Nonhebel voor het gehoorde en ïle Middelburgschë ver eeniging Voor de gastvrijheid. Te Roosendaal is door de politie aldaar aangehouden een minderjarige, woonachtig alhier. De jongen werd naar hier gebracht en door de politie naar de ouders teruggebracht. Door de politie alhier werden gis teren aangehouden A. L. en A. F. I.,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 1