mooie hitten, [de ol Bakkersknecht, oecbt hoodigd, Maandag 34 Januari 1016 30e Jaargang No. rg» rkenshok, idertiouden Heerenrijwiel, n Koe Knecht ^beider Knecht ïidsknecht, nende Knecht, De Qroote Oorlog. jving te koop: oud 10 maanden oud 9 maanden, aangeboden iwe Veerkar, idhulp of een gmeisje. Watersnood. Binnenland. Storm en hoog water. [hofstede te Waarde, van BRUGGE, aldaar, leveren uiterlijk 1 Fe- kantore van Notaris te Kruiningen. bekomen bij den eige- intore van genoemden tuut I, Vry burgstraat B Tin, lii KUUP Ite iVlenwagen en 1 bossen puik tierste' ►RRE, Aagtekerke. ij ving te koop Canadaboomen, bij JAC. DE tiCHiPPER, Idekerke. Briefjes in te |bruari. KOOP Koudekerke, Westhoek. KOOP LN, Zoutelande, Molenw. een tweeling, respectie- |w oud. letter D. Bureau van KOOPi an een vet Varken en Ir. rekening 2 Maart, bij Jz., te Meiiskerke. KOOP ttltj rek. 29 Januari a. s., z., te ZouteJande. KOOP: Wagenmaker, Driewe- levraagd Oostdijk, Krabbendijke. af Mei G. DE VLIEGER, Vrou- iet Mei rerk, woning beschikbaar, TWER, bij St. Jan ten Maart of Mei ROOZE, te Nieuw- en iet Mei gevraagd, et boeren werk en hoef- C. BOL WENS. Krui- tplicht met Mei bij Veere. Jevraagd ELE, in den de Perpon- olfaartsdijk. E. JANSSEN, Groote vraagt terstond aan of met Mei en Meid W. REIJNIERSE Cz., weg, Middelburg. Hof- Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ - L. BURG. Drukkers: Oosterbaan Le Cointre - Goes. be Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post1.50 Losse nummers- 0.05 Prijs der Advertentiën 15 regels ƒ0.50, iedere regel meer 10 ct. 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels 1. iedere regel meer 10 ct. Zijn wij den schrikkelijken watervloed met zijn noodlottige gevolgen reeds ver geten. Immers neen? Men meene niet, dat thans alle gevaar geweken is, nocih dat de waterstand weer normaal is, noch dat alle slachtoffers van de waterramp weer him woningen kunnen betrekken en de oude toestanden weer ingetreden zijn. Het is verre van dat. We lezen o.m., dat Zaterdag j.l. te Zaandam het water weer sterk gewassen was, zóó, dat des avonds om 8 uur een stand was bereikt, die 12 c.M. hooger was, dan de hoogste stand, die sedert het begin van de overstrooming geno teerd was. Verschillende huizen in de Oostzijde, die nog in het geheel niet van het wa ter te lijden hadden gehad, moesten nu ontruimd worden. Op enkele punten stond het water reeds tegen de kistdam en hier en daar, waar het zand nog niet aangebracht was, zelfs in de kistdam. Gedurende den geheelen daaropvolgen- den nacht werd aan de afwerking der kist dammen gearbeid. Ook den geheelen Zon dag moest dasyaan gewerkt worden, om verdere doorbraken te voorkomen. Van eenig herstellingswerk is nog geen sprake en de meest sombere voorspellin gen worden door do bewoners gedaan omtrent den duur van dezen noodtoestand. De meest pessimistische was die van een notabele te Schellingwoude, die onder pro testen van eenige omstanders vei'klaarde, dat het polderland nooit meer terecht kwam, anderen spraken van een tijdsver loop van vier k vijf maanden. 'tEen zoo wel als 'tander is moeilijk te beoordee- len, doch duidelijk is het, dat de schade enorm is, en dat nog langen tijd een beroep gedaan zal worden op1 de offervaar digheid van ons volk. Met blijdschap maken we weer melding van een groot aantal giften, dat hij ons inkwam. We konden reeds een vrij belangrijk bedrag aan den penningmeester van de \Vatersnoodcommissie evermaken. We ontvingen nog van: Ged. inzameling onder leeraren en leer lingen Chr. Normaalschool te Goes 110; S. Dl Wz'. te Goesi £10; mej. A. V. te Goes fl; C. M. C, G. te Goes f2.50; C. de R. te Goes £2.50; C. 'R. landweerman te Goes £0.50; Corrie en Betsy B. te Goes f0.50; B. K. en familie te Goes f2.50; N. N. te Heinkenszand f2.50; N. N. te Serooskerke (W.) f2.50; de familie N. te Geersdijk f3; firma D. J. Oggel te Axel f 25opbrengst collecte gehouden door J. J. Bi. in de stiohtings-vergadering bo-uwver. te Biezelinge £2.70; N. N. te Kamperland £2.50; A. de F. te Biervliet £2.50; ged. collecte jaar verg. Chr. Zangv. S. D. G. te Serooskerke (Wi.) £6.50; X. te Goes fl; H. Dir. qq N. N. £12.50; door tusschenkomst van Boekh. Fanoy van B. te M. £1; door tuschenkomst firma F. P. Dhuij; van N. N. te M. f 1id. van P. S. te M. f 0.50id. van A. A. te M. fl; id. van J. B. te M. fl; id. van C. V. te M. f3; kinderen J. L. te Goes £1.05. Totaal met inbegrip Van de reeds vroe ger verantwoorde bedragen f382.60. f - Schiermonnikoog, Voor de vrije Chr. school op Schier monnikoog mochten wij hij de reeds ver antwoorde f25,25 alsnog de volgende gif ten boeken: Gedeelte collecte Chr. Zangvereeniging „S. D>. G." te Serooskerke (W,.) f2.75; B. K. en £am. £2.50; G. D. te Goes £2; De Gr. ie "Middelburg f0.50; ge deelte inzameling leeraren en leerlingen Chr. Normaalschool te Goes f '2.04Va; door tusschenkomst van firma F. P. Dhuij, van C. V. te Middelburg f 2door idem van boekh. Fanoy van R. te M. f 1.50. Totaal f38.495. Nu aan den slag. Dit roepen wij toe aan alle antirevo lutionaire kiesvereenigingen in onze pro vincie, en inzonderheid aan de besturen, met name aan de voorzitters en secreta rissen. Stelt nu geen dag langer uit om te zorgen dat het kiezerscorps in uwe ge meente wordt uitgebreid met alle geest verwanten, die er volgens het recht dat de wet hun verleent, in behooren. Dit is noodig, omdat de Juni-verkiezin- gen voor de Staten ons wenken. Straks bij de stemming voor de Provin ciale Staten zal het er heet toegaan, toe ter dan immer is gezien en doorleefd ge worden. Liberalen en sociaal-democraten zijn het r.eeds eens geworden dat zij bij de aan staande verkiezingen zullen samengaan, om de Staten-meerderheid die rechts is, in links om te zetten. Hierop hebben de kiesvereenigingen zichzelf en elkander voor te bereiden. Broeders, waakt. Er staan zeer groote en kostbare volks belangen op het spel. Allen aan het werkl De Zee. Meer dan ooit vraagt de zee onze aan dacht. De zee, het strijdperk der oorlogvoe- gende volken, niet minder dan het vast land. De zee wier bruisende macht ons in de laatste dagen het hart doet ineen krimpen. De zee die daar in stille majesteit zoo dikwijls genoten wordt door een heele bevolking spelende aan haar zoomen, aan duinen of dijken. De zee, beeld van Gods oneindigheid, dichters inspireerende tot hun zang, schil ders tot hun schoonste scheppingen. De zee. X), stel haar eens even naast de woestijn, en denk dan bij die tegen stelling eens aan den onscliatbaren zegen door haar der mensohheid bereid. De dampen die er uit opstijgen, voe den en vullen de wolken, die op hun beurt door een malschen regen de velden vruchtbaar maken. De zee die een schat van kostbaar voedsel, door hare geschubde bevolking der menschheid levert. De zee, de groote heirweg voor den handel, de groote verbindingsweg voor de volken onderling. Maar zie nu die zee er eens op aan als kampplaats der volken, en denk aan de „Lusitania" en de „Persia". Denk aan de duikbooten en torpedo's, die verwoestend en vernielend diezelfde zee tot een tooneel van naamloos lijden voor zoowelen maken, en voor zoo menig een het water tot een doodshed van on vergelijkelijke smart. Denk u die zee op onze kust of bin nendringend in onze polders, die het ha,rt doet schroeien bij de offers door haar gevraagd van menschen en dieren. Hoe aangrijpend zijn de verhalen van leed en lijden in onze lage landen, die ons hart vervullen met diepe deernis. Het is een ontzettende tijd dien we beleven. Een tijd die ons met den Psalmist het bange woord uit de ziel perst: zou dan God zijn gena vergeten, nooit meer van ontferming weten? En toch zag Asaf aan de donkere wolk die hem omringde nog een lichten rand. Moge het ook ons zoo gaan! B-jkaopt overzicht van den toeatano. Inderdaad mocht inen spreken van het Montenegrijnsche „raadsel" ,doöh thans komt er meer en meer klaarheid. In onsi vorig nummer hoorden we reeds een veronderstelde oplossing verLolkeni. En nut blijkt, dat de waarheid vrijl aardig gediend is. De capitulatie van het Mouten egrijlry sche leger wordt voortgezet. De Oostenrijfc-Hongaaxsche troepen be gonnen met dit doel, iedere .vijandelijk heid vermijdend den o.pmarsch in tot bin nenland De Montenegrijnsche soldaten moe- ten, wanneer zij onze afdeelingen ontmoe ten, de wapens afgeven en kunnen, wan neer dit zonder tegenstand geschiedt, in huinne woonplaatsen, onder vereischt toe zicht, hun arbeid opvatten. Wie tegenstand biedt, wordt met ge weld ontwapend en als krijgsgevangene weggevoerd. Reeds in ons vorig overzicht hebben wij er opi gewezen, dat er verschil was tuissschen koning Nikita en een deel1 van het leger. Hieruit moet verklaard worden, dat er nog uitbarstingen zijn, die er voor be danken het bijltje er bij neer te leggen. Van D|uitsche en Oostenrijksche zijde worden de moeilijkheden ,die men bij de capitulatie ondervindt, volmondig er kend, doch van die zijde wenscht men blikbaar niet te erkennen, dat een groot deel van het Montenegrij nschc leger wel bewust den krijg voortzet, in strijd met de wenschen van koning Nikita. Leonhard Adelt, de oorlogscorrespon dent van het „Berl'. Tageblatt" schrijft uit Montenegro, dat bij de ten uitvoer legging van den overeengekomen wapen stilstand de Montenegrijnsche regeering op velerlei moeilijkheden stuit, welke de algemeen® ontwapening vertragen. Deze moeilijkheden hangen deels- jjamen met de verre afstanden en slechte verbindings wegen in Montenegro, welke een snelle schikking: met de verstrooide als guerilla- benden op bijna ontoegankelijke bergpas sen ageerende troepen in den weg staan; anderdeels zijn de moeilijkheden ook te verklaren door de eigenaardige oorlogs gewoonten van het bergvolk, bezield met een sterk gevoel van onafhankelijkheid; zonder kijk op het groote historische en politieke verband der militaire gebeur tenissen onttrekken zich enkele deelen- van het leger en van de bevolking aan de noodzakelijkheid der onvoorwaardelijke overgave. Zij zijn nog niet besloten, of zij- den hopeloozen kleinen oorlog tegen den overmachtigen tegenstander zullen voortzetten. In afwachting dezer bijzondere omstan digheden jaat de Üosteurijk-Hongaarsche legeraanvoering aan de Montenegrijnsche regeering tijd, om zich met de weerbar stigen te verstaan, ten einde een stel selmatige geruststelling der bevolking en onderwerping te verkrijgen. Als gevolg hiervan zal de inlevering van wapens aan de militaire bezetting van het land niet heden of morgen plaats hebben, doch nog eenigen (tijd in beslag nemen. De koningin en de prinsessen van Mon tenegro zijn met den Italiaaiischen ko ninklijken trein te Lyon aangekomen. De prefect van d-e Rhone en generaal d' Amade begroetten haar aan liet station. De koningin 'is afgestapt aan het „ltoyal Hotel", waar appartementen in gereedheid waren gebracht. De „Temps'" bericht, dat ook de zetel der Montenegrijnsche regcering is over gebracht naar Lyon. Voor nadere gegevens omtrent Monte negro's houding verwijzen we naar Korte Oorl ogsberichten Korte Oorlogsberichten. Het Montenegrijinsche consulaat-ge neraal te Londen verspreidt de volgende mededeeling: „Met het oog op de hardnekkige ge ruchten in de pers nopens het tegendeel, verklaart de officieel© vertegenwoordiger van Montenegro, dat Montenegro nooit gecapituleerd heeft en dat er ook niet Oostenrijk geen onderhandelingen, pver vrede zijn geweest." Dit wil echter niet zeggen, dat kioning Nikita nooit gecapituleerd toeft! We her inneren er weer aan: er was en is yer- sohil tusschen koning en legerbestuur. De O.-H. regeering heeft aan Ame rika medegedeeld, dat geen Ooistenrijksche duikboot de „Persia" in den grond heeit geboord. Donderdag losten Servische bandie ten verscheidene schoten op den Balkan- trein op de reis. tusschen do stations SitsChewo en Soetapetka (in het thans door Bulgaarsch© trogpen bezet vroeger Servisch gebied.) Deze „misdaad" wekte groote veront waardiging biji de openbare meening. De pers dringt er op aan, dat tegen dergelijke bandieten buitengewoon scherpe maatre gelen zullen worden genomen. De houding yan Grieken land. Athene, 23 Januari. (B.O.) Gemeld wordt dat de Grieklsohe regeering er geen bezwaar tegen toeft dat de Servische re geering zich op Korfu vestigt. Ook heeft zij1 zich bereid verklaard voor de gevangenen van de Macedonische cam pagne te zorgen, hoewel zij' or op wijst dat zij reeds voor talrijke Griekscto en Servische vluchtelingen te zorgen heeft. De houding yan Montene gro. Het Weensche stafcommuniqué meldt: De capitulatie der Montenegrijnen wordt voortgezet. Op vele punten van het land worden de wapens neergelegd. Op het Noord-Oostelijk front van Mon tenegro gaven zich in de laatste dagen meur dan 1500 Serviërs over. De havens Antivari en Dulcigno^ zijn door onze troe pen bezet. De minister-president van Montene gro meldt uit Brindisi, dat de onderhan delingen betreffende een wapenstilstand met Oostenrijk alleen ten doel hadden tijd te winnen, ten einde den Terugtocht te verzekeren en don Ooistenrijikacihen, op- marsoh te vertragen. Het Montenegrijinsche leger zet den strijd tegen den vijand voort. De koning van Montenegro en prins Peter zijn op weg naar Lyon. Prins Mirko en drie leden der regeering blijven in Mon tenegro op verlangen van het leger, dat den strijd Voortzet. De communiqués van den Oosten- rijksChen generalen staf betreffende "Mon tenegro worden talrijker. Daaruit blijkt: le. De onderhandelingen' zijn niet afge broken, omdat zij niet begonnen zijn, wat in tegenspraak is .met het vorige commu niqué. 2e. Zij zullen in enkele uren ten einde worden gebracht, doch dit zal eenigen tijd eisehen. 3e. Koning Nikita legde de grootste geestdrift aa,n den dag wegens het binnen rukken van het Oostenrijksche leger te Cettinjeeen geestdrift zoo groot, dat hij Montenegro verliet om een schuil plaats te komen zoeken in Frankrijk. De koning Van Montenegro en prins Peter zijn te Rome aangekomen; zij wer den door den koning, den prelect en den consul van Montenegro ontvagen. De Russische artillerie bombardeerde op het Kau'kasisische front Erzeroen. Een Duitsch ylieger boven Engeland. Het persbureau meldt: Ge bruik makende van het heldere maanlicht, bezocht een vijandelijk vliegtuig om één uur in den morgen de Oostkust van Kent. Na snel negen bonnnen te hebben gewor pen, keerde het naar zee terug. Er is geen militaire of maritieme schade aangericht doch èen weinig aan particuliere eigen dommen. Een brandbom veroorzaakte brand, die om twee uur gebluseht was. Een burger is gedood; twee mannen, een vrouw en drie kinderen zjjn licht ge wond. Het Ministerie van oorlog deelt mede Twee vijandelijke watervliegtuigen deden even na den middag opnieuw een aanval op de East Kent-kust. Zij werden hevig beschoten en achter volgd door onze marine-vliegers vlucht ten zij. Er werd geen schade of ongelukken veroorzaakt. Verjaard in ballingschap. Onder de Montenegrijhsche prinsessen die op 'toogenblik te Lyon vertoeven is o.a. Militza (vroeger Jutta) von Mecklenburg Strelitz, die in 1899 gehuwd is met den Kroonprins Danilo, en "heden, 24 Januari, haar 36en verjaardag viert. Zij 'hebben geen kinderen. Een jongere broeder van Danilo Mirko (dezelfde die thans nog het verzet in Montenegro leidt, en gehuwd is met Nathalie, heeft drie zonen: Michel, Paul en Emmanuel. De jongste broeder, Peter, vergezelde gister zijn vader naar Lyon. Het s.s. „Apollo" op een mijn ge loop en. Men meldt uit Vlissingen: Met de mailboot „Prinses Juliana" wer den Zaterdag aangebracht 16 schipbreuke lingen van het stoomschip „Apodoi" van de Kon. Ned. Stoomboot-Maatschappij, dat Vrijdagavond om zes uur op de tnuisreis naar Amsterdam, op een mijl afstand van het Gallopervuurschip op een mijn stootte en in 8 minuten tijds in de diepte ver dwenen was. De ontploffing was ontzettend. Alle op- varenden werden door elkaar en tusschen de lading geworpen. Verschillende zijn meer of minder ern stig gewond. Een Russisch matroos, die op den uitkijk stond, viel in het ruim, brak een arm en een been en bekwam een ernstige hoofdwonde, hij is in het ziekenhuis alhier opgenomen. De bemanning bestond uit 19 personen, maar helaas vonden de tweede stuurman Wallis, de stoker J. Cohen, en een 16- jarige messroomboy den dood in de gol ven. Na het ongeluk werd door de Over levenden, die niets, zelfs niet de scheeps papieren gered, en naar het vuurschip geroeid en daar werd de nacht doorge bracht, waarna hedenmorgen de mailboot hen opnam en naar hier bracht. Ofschoon onder den indruk van het gebeurde, in 't bijzonder het verlies van de drie kameraden, waren allen blijde aan vasten wal te zijn. Het schip kwam tot laatst van Lissa bon en had wijn, cacaoboonen, sinaas appelen en kurk in. Met den trein van 6.10 vertrokken de mannen deels naar Amsterdam deels naar Rotterdam. Het s.s. „Apollo" groot 799 bruto-, 488 netto ton, werd gebouwd in 1905 bij de maatschappij „Feijenoord". Het schipi was op weg van Valencia naar Amsterdam. De toestand van den Russischen ma troos was Zondagmiddag zeer bevredi gend. Overstrooming op Jiava. Telegrammen van verschillende plaat sen op Java berichten omtrent overstroo- mingen in alle streken. Honderden inlan ders zijn gevlucht. Ten gevolge van twee landverschuivin gen is het spoorwegverkeer gestremd. In de buurt van Samarang zijn 38 huizen ingevallen; door een aardstorting werden 13 huizen verwoest, vier personen gedood en aCht gewond, terwijl er zeven vermist worden. J>e Koningin peet. Onze Koningin is peet geworden over het dochtertje van het echtpaar Piet van Riel op Marken, dat werd geboren na den stormnacht, waarin de moeder id doodsnood haar leven redde op een balk in een woning, die nog slechts rustte op enkele spijltjes. (Hbl.) Te Broek in Waterland had gisteren een eigenaardige godsdienstoefening plaats. Na de koeien zijn er menschen in de kerk ondergebracht. Zes huisge zinnen konden onder het genot van een kopje koffie de preek volgen. Achter een der pilaren stonden petroleums tellen, waarop voor twee huisgezinnen eten werd gekookt. De slaapgelegenheden had den ze zoover mogelijk uit elkaar op den grond in orde gemaakt. Men meldt uit Zaandam d.d. gisteren: Sedert gisteren is het water schrik barend gestegen n.l. met 17 c.M. Het staat nu 3 c.M. boven A. P. Verschei dene huizten ,die nog vrij waren staan thans ook onder water. De toestand voor de Oostzijde is pit e r s t kritiek. Aan den Drechtedandschen Zeedijk tus schen Andijk en Enkhuaz'en wordt op het oogenblik door 1600 arbeiders gewerkt. Er zijn veel zwakke plekken in hen dijk, vooral biji den vuurtoren „De Ven". Men heeft 3000 last bazalsteen aange bracht yoor de herstelling. De gaten wor den volgespoten met beton. Men hoopt het gevaar zoodoende spoedig meester te zijn. Te Schellingwoude kwamen een paar personen met een schriftelijk bewijs 0111 200 schapen af te halen. Zij brachten deze naar het Entos-terrein, waar het bewijs valsch bleek te zijn. De staat van beleg is thans verscherpt, zoodat 's avonds na elf pur de passage langs den weg weg verboden is. Men meldt pit Purmerend, Zondagmid dag half 2 uur: Het water stijgt onrustbarend. Aan alle kanten stroomt het water over de kaden. Nog geen lenkele maal is het water zoo hoog geweest. Duizenden vreemdelingen komen per boot aan om te kijken, doch allen worden geweerd. De toestand is ernstig. Het water stroomt over den dijk in den Overweer- schen polder. Kisteaidammen worden over al aangelegd. Gisteren was overal door het zakken van tot water een zekere kalmte ingetreden; thans maakt men zich angstiger dan voorheen. Het weer is stil. De sluisko-lk wordt met groote blokken steen gedempt. Zondagavond 8 uur: Hedenavond 7 uur was de stand van het water in den Scbermerboezem 4 duim boven A. P., wat dus weer eenige stij ging beteekent. Geregeld slijgt het water wegenis den toevoer van het Zuiden. In de buitengewone raadsvergadering van 'he denmiddag werd 'besloten tot het toestaan van een crediet van f35.000 voor voor- loopige noodzakelijke waterkeeringen. De Raad besloot in de spoedeiscliende vergadering van hedenmiddag een cre diet te verleenen van f25.000 voor den aanleg van een kistdam van de schutsluis tot den spoordijk langs den Jaagweg en langs de Nekkerstraat tot den Wormerdijk om de toegangen naar Purmerend vrij te houden, alls de spoordijk bezwijkt. Do melkfabriek Hollandia draagt hoogstens L0.000 gulden bij. De peroeelen der Nieuiwe Gracht loopen gevaar onder te loopen. In de Nieuwst raat worden de huizen ontruimd. De over- weerscto polder loopt gevaar. De dijk is versterkt op plaatsen waar het water overloopt. Te Nieuwendam zijn drie ingezetenen gearresteerd, die bij hun dorpsgenootein diefstal pleegden. De waterstand op Pampus steeg Zater dagmiddag tot 1 M, boven A. P., zoodat bij üitdam weer veel water binnen stroomde. H.'M'. de Koningin, H. M. de Koningin- Moeder en Z. K. H. de Prins woonden gisteren met groot gevolg de .godsdienst oefening bij in de Groote Kerk te 'si Gravenhage. Deze godsdienstoefening werd mede bij gewoond door den Commissaris der Ko ningin in de provincie Zuid-Holland, en den Commissaris der Koningin in del pro vincie Utrecht. De Paus zond onze Koningin een te legram van deelneming. De Duitsehe Keizer heeft op 20 dezer uit Weiszkirchen telegrafisch aan H. M. de Koningin [uiting gegeven aan ^ijne har telijke deelneming in den rampspoed dien de watersnood over een deel van ons land heeft gebracht. De Belgische regeering heeft door haren gezant in Den Haag aan den minister van buitenlandsche zaken hare volle sym pathie doen betuigen met de gevol gen van den watersnood, waarvan zij

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 1