FIJNSTE De INFLUENZA heerschl, Menschen, past op! Afluens. ApothekerTh.Luijckx, Den Haag. Eieren Het zal niet lang meer duren Laatste Berichten Landbouw en Veeteelt. Briefwisseling Burgerlijke Stand. Marktberichten. Advertentiën. Gevraagd, Eierhandelaars HE PLANTENBOTER Hulp in Watersnood. Wed. B. Faberij de Jonge, Dr. ENEE's Geneesmiddelen. Prijs franco per post f 135, na postwissel. Telegrafisch Weerbericht. Naar waarnemingen in den morgen van Dinsdag 25 Januari 1916, in het openbaar verkoopen: Ongeveer 4 Hectaren geslagen Esschen-, Elzen- en Berken- Kaphout, 3 doode Eikenboomen, Takbout en meer. f200 (twee Honderd Gulden), ONZE BESTE Naaimachines, Bij inschrijving te koop Reclames. dat er in ons kleine land nog duizenden, ja tienduizenden gevonden worden die niets of bijna niets van een of meer der vreemde talen kennen. Want er is nu gelegenheid om op prettige, eenvoudige wijze Fransch, Duitsch of Engelsch te leeren en dat tegen zulk een billijken prijs, dat niemand in zijn geldelijke omstan digheden een reden kan zien hieraan geen deel te nemen. Voor den prijs van f 0,35 per maand ontvangt U wekelijks een blad dat U geleidelijk maar zeker zoover brengt, dat U een eenvoudig boek in de vreemde taal kunt lezen, dat U in staat zijt eenvoudige correspondentie in die taal te voeren. Proefnummers worden gratis en franco toegezonden- Deze gelegenheid moogt U niet laten passeeren. Vraagt proefnummers. p A F. G. LEIDERITZ, D. H. SCHENK, Hoofdonderwijzers, Witte de Withstraat 23, Amsterdam. Telefoon Zuid 4072. Het lijk van den vermisten 27-jarigen sol daat v. Kooten, uit Noordgouw©, is on der Smeermaas bii Maastricht uit het kanaal opgehaald. Een motorschipper uit Monnikendam geraakte met zijn schip vast in de Brockermeer en bleef van schrik op de plaats "dood. Het 11-jarig zoontje van een der te Papendrecht te werkgestelde Belgische geïnterneerden, aan liet spelen op eenige balken, die op het nieuwe terrein der scheepswerf van de firma Sohuijt in een diepe sloot liggen. Toen men den knaap miste en ging dreggen op do plaats, waar men hem het laatst gezien had, werd hij door een korporaal der bewakingstroepen uit het water gehaald. Alle pogingen om de levensgeesten weder op te wekken waren teverg-jofsch. Smokkelwaar aangehou den. Men seint uit Enschede: Gister- njgrgen bij' het uitklaren van trein no. 233, welke om 6 ,u;. 40 '.si morgens van Enschede naar Gronau vertrekt, werden door de douanen onder de rijtuigen aan de verwarmingsbuizen vastgebonden ge vonden twee vaten margarine en 17 pak ken en balen vet en spek. Waarschijn lijk is; deze zending afkomstig uit Hen gelo en daar tijdens den nacht onder de rijtuigen aangebracht. Locaal spoor Bergen op Zo om - Fijn aar t. Er zijn ontwerpen voor een locaalspoor op normale breedte Van Lage Zwaluvve óver Fijhaart, Stam persgat en Steenbergen naar Bergen op Zoom. Slecht, water. Op een boerderij te Oldelamer zijn kort na elkander en vrij plotseling: vier melkoeicn gestorven. Men schrijft den dood dezer dieren toe aan het gebruik van verontreinigd drink water. De boerderij' is riamelijto geheel omringd door het overstroomingswater en hoewel de dieren nog droog op stal staan, isi waarschijnlijk' het pompwater veront reinigd door den inhoud van mestvaalten, gierputten en privaten. Zonderling. Te Veghel werd oen big geboren met drie koppen en drie oogen. Hot. dier heeft een goeden eetlust en toont Zich zeer opgeruimd. Bedorven. Vel'e kerkgebouwen in Waterland, die tot toevlucht voor koei en dienen, hebben door de uitwaseming inwendig zwaar geleden. Verschillende or gels zijn bedorven. Loon naar werk? De winkel bediende Z. te Meppel', vond aldaar op de straat een aangeteekenden brief, in houdende f 6000, afkomstig van de fir- ma. Vink. Toen Z. het gevondene aan de eigenares onmiddellijk terugbracht, ont ving hij.... een bedankje. (Tel1.) Bergen. De groote brand te Ber gen in Noorwegen moet aangekomen zijn doordat twee arbeiders met open licht bij een paar vaten teer werkten. MONNIKENDAM. De toestand is vrij goed. Het water loopt naar de Zuiderzee af, zoodat het thans 5 c.M. lager is. Dag en nacht wox'dt aan herstel van den dijk gewerkt door 'n 500-tal werklieden. IJMU1DEN. De zeillogger „Noordzee 2" uit Katwijk is reeds zeer lang van huis. Men denkt aan een ongeluk. MIDDELHARNIS. Bij! de reederij Kolff alhier is telegrafisch bericht ontvangen, dat van het schip „Middelharnis 14" een tweetal gehuwde matrozen, beiden uit Mid delharnis, bij een stortzee over boord gevallen en verdronken zijn. EDAM. Alhier zijn genietroepen aange komen, die zullen medewerken aan do versterking van de dijken. In den afgeloo- pen nacht is het water gezakt. Levens middelen en drinkwater' worden over het water aangevoerd en in orde gedistribu eerd. D ANNA PAULOWNA. Hier is het water gestegen. Men vreest, dat de dijk tusschen de Klemesluis en de Ewijksluis over stroomd is, en de Westpolder weer is ondergel oo pen DURGERDAM. De hooge golven worden dooi- den hevigen wind opgezweept en zlet- ten xn den afgeloopen nacht de vernieling van de verlaten huizen voort. Te Uitdaxn is een kuil van 16 M. diepte ontstaan. Deze zal niet gedempt worden, doch aan de zeezijde door een 'dijk om geven worden. Nog eens iopie Fourie. De 20e December was het een jaar geleden, dat Jopie Fourie werd doodge schoten. „De Burger" geeft uitvoerig de geheel© tragische geschiedenis weer en schrijft in een hoofdartikel: „Toen hedenmorgen de klok vijf ,uur sloeg; was het precies 'n jaar geleden se dert in de gevangenis: te Pretoria het mor- gensdhot viel, dat aan het leven Van Jopie Fourie een einde maakte. Niet onverwacht klonk dat schot over de ontwakende stad. Want de tijding was reeds gevlogen van ïnond tot mond en die naciht haddemi er de angst en de smart vertoefd. Maar juist daarom klonk het bij' het aanbreken van de dageraad des te meer plotseling en schrikwekkend. Het kwam pis de bo de des doods. Als een donderslag en met nameloze pijn moet het geknald heb ben in de oren van de naaste familiebe trekkingen, van ouders: en vrouw. Het zonfc ook diep in het hart van die hoog bejaarde „moeder des; volks", die gedu rende de langzame stille uren van de nacht bad en wachtte en weende. Maar dat morgfensiohot is niet dof 'weggestorven in de verte. Onverzwakt en pijn "aanbren gend heeft het weerklonken Van hart tot hart, van Noord tot Zuid, van zee tot zee. Het isl diep gezonken. eil weggebor gen in het hart van het Afrikaner volk." Het blad 'ex-kent, dat Fourie uit rechts- oogpunt schuldig was. Dat waren ook de vijf mannen, die ,op 2 Maart 1816 te Slachtersnek1 aan de galg stierven. Maar in beide gevallen had er gratie gegeven moeten worden. Dat is niet geschied en Slachtersnek is een muur geworden om scheiding te maken. „Z,o is ook Jopie Fourie gestorven. Hij was: een held in wiens aderen het bloed der Geuzen exx der Hugenoten vloeide; Hij behoorde tot de ©deïsten van het land. Hij was een Christen. Hij stond niet op om eigen eer oï voordeel. Hijl had zijn volk lief 'Zijn daad kan niet verklaard Iworden uit ingeboren bandeloosheid of zedelike verdorvenheid. Die dit doet is onrechtvaardig en onwaar. Zij1 kan alleen verklaard worden uit de gebeurtenissen van de laatste Vijftien jaren en uit een politiek 'die met liet volksgevoel èn met de geschiedenis wil vechten. En daarom moest er genade bewezen zijn. Helaas, met noodlottige kortzichtigheid werd dit geweigerd. En daarom zal ook' .hier de geschiedenis haar plaats innemen op do rechtbank1 .en streng en meedogenloos zul len de jaren hun oordeel uitspreken. Jo pie Fourie is: dood. Maar hij is niet ver geten. Het morgensichot, dat' hemi "het le ven ontnam, heeft hem de ons'teriielikheid g'egeVen." Eerste Ned. Co-op. Suiker fabriek. Men meldt uit Sas van Gent: Door het bestuur van de Eerste Ned Coöp. Suikerfabriek te Sas van Gent, is bepaald, dat de grondprijs1 voor de in 1915 geleverde bieten zal bedragen f20, 'voor bieten met een suikergehalte van 14 pet. In verband hiermede zullen de leden voor hun beetwortelen f25.85 per 1000 kg. ontvangen. Besloten werd een zeer belangx-ijk bedrag aan Je wenden voor afschrijving op de bezittingen en voorts nog ongeveer f 2000 te reserveeren Voor uitbreiding, die nog voor de Volgende campagne zullen worden aangebracht. Het bestuur besloot voorts de gelegenheid open te stellen tot toetreding als lid in beperk ten zin, door hoogstens 200 aandeeleij Van f 1000 uit te geven. Ten onrechte merkten we op, dat het aantal inwoners van Goes gedurende 1915 met 24 personen Vermeerderd is. Inte gendeel', bet is met dat getal ver minderd. Van 1421 Januari. RITTHEM. Bevallen: 18, M. Tange-, geb. Van Maarelen, z. Van 29 Deo. 1915—20 Jan. 1916. WEMELDINGE. Geboren: Neeltje Cor nelia, d. v. Adriaan Vleugel en Jaco-ba Kole; David, z. v. Marinus Hoogesteger en Neeltje Dagevos; Pieter, z, V. Johan- nis Leendertse en Cornelia Karelse. Overleden: Jan Baptist van Cronxbrugr ge, §5 j-> echtgenoot van Maria Elisabeth Stevens Terhage. (K. C.) ZIERIKZEE. Overleden: 15 Jan. Adri- anus van Dijik 65 j. ongeil, z'. (overl. te Rotterdam.) Veilingvereeniging „Walcheren". Middelburg, 22 Jan. Handperen 8—141/2, kleiperen 41/2—6, Pondsperen 4—41/2, Goud Reinette 8— 9y2, Zure Bellefleur 510, Bruinzoet 61/2, Hondsmuil gi/2, Grauwzoet 7—8, Reine d' or 5, Wijdoogen 6V2, Campagnezoet 8— 8V2, Koningspipping 6, uien 9—IO1/2, klei ne uien 6, spruiten 615, peen 2—3, karoten 4, rapen 1, koolrapen 2, bruine boonen 2327 ct., alles per K.G., bloem kool 4—17, roode kool 3—10i/2, savoye kool 16, boerenkool 1/21, andijvie ,V2— IV2 ct., alles per stuk, spinazie 3842, zuring 10, molsla 1563, veldslag 1422, postelein 612, spruitenkoppen 1320, sterrekes 4 ct., alles per mand, prei 36, peen 6, rapen 13, selderij 319, schorse neer 68, rammenas I72, pieterselie 3 ct., alles per bos. Vüssingen, 22 Januari 1916. Bij de gisteren gehouden groente- en fruitveiling werden de volgende prijzen Andijvie 2157, Boerekoo] 623, Veld sla 1122 ct. alles per mand. Postelijn 12, Bruine Boonen 85, Kervel 25 ct. alles per vijfkop. Selderie 2Va5, Rapen 21/2— 31/2, Prei 2—51/2, Schorsenecren 8i/2, Pie terselie 5 Ct. alles per bos. Witte kool li/2, Bloemkool 2VaIE Salvoye kool 11/2—41/2, Roode- kool 4—6, Boerokool 21/2 ct. alles- per stuk. Eieren 89 a 96 ct. per 13 stuks. Kx-oten 2i/2, Spruiten 9V2—IO1/2, Uien 51/2, Koolrapen l1/,, Peen 2—21/2, Witlof 241/2, Kleiperen 41/2—7!/2, Francois Borgia 51/2, Cure© 5i/2> Zure Bellefleur I1/2 -5 Va, Goudreinetten 6i/2— 121/2, Campagne 6, Roodbakker 5, Ko- ningspippdn 61/2» Grauwzoet 71/2, Honds muil 6i/2, Sterappelen II1/2, Meigroen 7 Peperappelen 51/2, Mortier 51/2, Roode Ribben 71/2, Witte Calville 10 ct., alles per K.G. 22 Jan. medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt Hoogste barometerstand 775 nabij Zuid- Duitschland, laagste 72814 te Rodo. Verwachting tot den avond van 23 Jan.: Matige tot krachtigen, tijdelijk storm achtige Zuidelijke tot Westelijken wind; betrokken of zwaarbewolkt, met tijdelijke opklaring; waarschijnlijk regenbuien. Wei nig verandering van temperatuur. Op Maandag 24 dezer hoopt C. W. TRAAS zijn 80sten geboortedag te vieren. Dat hij nog lang gespaard mag blijven is de wensch van zijn dier baren vriend. Nieuwdorp, Januari 1916. Heden overleed zacht en kalm, na een langdurig lijden, onze ge liefde Echtgenoot, Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader, JACOBUS OE VISSER, in den ouderdom van bijna 78 jaar. Namens de familie, de Wed. A. DE VISSER— Bosselaar. Serooskerke, 21 Januari 1916. Heden overleed na een langdurig lijden, onze geliefde Zoon, Broeder en Verloofde CORNELIS JOHANNIS WOLFERS, in den ouderdom van 26 jaar. Uit aller naam, J. F. WOLFERS. Goes, 21 Jan. 1916. V* Voor de vele blijken van deel neming, ontvangen zoowel bij de lang durige ziekte, als bij het overlijden van onze Moeder, betuigen wij onzen wel- geineenden dank. Familie KEIM. Kapelle, 22 Jan. 1916. Voor de vele en hartelijke bewij' zen van belangstelling, bij de herdenking van mijn 70sten Geboortedag, betuig ik bij deze mijn liartelijken dank. J. WILLEMSTEIN. Vlake, 22 Jan. 1916. De Notaris J. W. VERHULST, zal op des voormiddags ten 10 uur, op de buiten plaatsen „Duinbeek", „Berkenbosch" en „Eikenoord", in de gemeente Oostkapelle, welke tegen contante betaling aan vaste commissie boven Goesche markt, weke lijks eieren willen leveren naaste spoor station. Kisten worden vooruitgezonden. Brieven franco letter O. bureau „De Zeeuw", Middelburg. LTï6ei-poRp „In veel gezinnen van onze gemeente lieerscht de influenza. De „zieken hoesten en kuchen van belang, zóó hevig dat het voor de „familieleden dikwijls vreeselijk is om aan te zien. Daarom moeten „zij, die de beroemde ABDIJSIROOP nog niet gebruikt hebben, „deze onmiddellijk aanwenden, daar de ABDIJSIROOP de eigenschap „bezit het vastzittende slijm in korten tijd op te lossen, waardoor de „hoestaanvallen getemperd worden en de genezing bevorderd wordt. „Ook ter voorkoming van borstziekten of ziekten der ademhalingsor ganen moet met deze ongunstige en veranderlijke weersgesteldheid „iedereen die hoest de ABDIJSIROOP aanwenden. Een iederzorge „dus een flesch Abdijsiroop in huis te hebben opdat men zich reeds „bij den eersten lioestaanval daarvan zal kunnen bedienen en aldus „ergere ziekten voorkomen. Stel niet uit tot morgen wat gij heden „doen kunt, koop vandaag nog een flesch ABDIJSIROOP". Prijs per flacon van 230 gr. f 1.05, van 550 gr. f2.05, van 1000 gr. f3 55. Eischt rooden band met onze handteekeningL. I. AKKER, Rot terdam. Alom verkrijgbaar. Hierbij wordt, onder dankzegging voor de goede ontvangst, welke de inteeken- lijst bij alle inwoners van Zoutelande vond, door mij bekend gemaakt, dat het totaal bedrag der ingezamelde gelden is welk bedrag door mij is ter beschikking gesteld aan de Nieuwe Rotterdamsche Courant. Zoutelande, 22 Januari 1916. B. VAN 'T HOEN. Nog steeds in voorraad: bij honderden in onze om geving reeds in gebruik. De prijzen zijn zeer laag en voor de kwaliteit staan we in. Firma GOES.— C. 38. Lange Kerkstraat C 39. INFLUENZA DROPPELS. Druppels ter voorkoming van, en ter bestrijding der influenza. Gedeponeerd Handelsmerk. Alleenvertegenwoordiger voor Nederland en Koloniën Vier aandeelen in de coöperatieve Beetwortelsuikerfabriek te Dinteloord. In9chrijvingsbiljetteu in te zenden vóór 29 Januari bij A. ZANDEE, 's-Heer Hendrikskinderen, 't Hof Vredelust. Wie door vergissing een doos in bezit gekregen heeft, inhoudend esn Fluweelen Blouse en een Kinder- Japon, welke 13 Jan. j.l. geplaatst is op een boerenwagentje op 't erf van de Firma D. J. DRONKERS, gelieve deze terug te bezorgen bij Mej. STEINZ, Korte Gortstraat K 14a.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 3