Onderwijs. Kerknieuws. Predikbeurten. Storm en hoog water. m. en 200 vr., totaal 335. Samen 220 m. en 287 vr., totaal 507. Vermindering doorOverlijden 39 m. en 55 vr., totaal 94. Vertrek 182 m. en 255 vr., 'go taal 437. Samen 221 m. en 310 vr., totaal 531. De gemeente telde dus op 31 Dec. j.l. 3656 m. en 4018 vr., samen 7674 inwo ners (vermeerdering 1 m. en 23 vr.). Het aan lal huwelijken bedroeg 30. 'Levenloos geboren 3. Op Woensdag j.l. heeft de definitieve opneming van de gasverwarmtng in onze groote Ned. Herv. Kerk plaats gehad. Het college van kerkvoogden heeft zijn tevre denheid uitgesproken over de wijze waar op de directie der gasfabriek het werk heeft doen uitvoeren en oordeelde, dat voorloopig de gasverwarming aan de ver wachtingen heeft voldaan. Benoemd tot surnumeraire bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen, mej. J. H. Rijstenbil, alhier. Vlissingen Het verkeer over de schip brug alhier i s hedenmorgen gedurende een paar uur gestremd geweest, doordat bij het passeeren van een schip de brug .was defect geraakt. Voor de omwonenden is dit een zéér groote last geweest. Kapelle. De landbouwvereeniging „V. I. S." vergaderde gisterenavond in het lokaal van mej. E. Hanson. Tegenwoordig 70 leden. De voorzitter opende op gebrui kelijke wijze; 8 leden werden bij ballo tage aangenomen; de beslissing .in de zaak Löhnis volgde. De penningmeester deelde mee in zijn verslag, dat de kas met een batig slot van f300 sloot. Re kening en verantwoording geschiedde door den secretaris over het jaar 1915; deze had ontvangen f37.370 voor kunstmest en voederartikelen. Besloten werd om f50 af te dragen aan het watersnoodcomité uit de "kas. - Gistermiddag omstreeks 4 uur kwam een olmeboom bij het rooien terecht op de pastorie der Ned. Herv. Kerk. Het jongste kind van Ds. S. zat voor het benedenraam te kijken hoe de boom straks zou vallen. De boom kwam gelukkig te vallen op het bovenste gedeelte van het huis. Er was eenige materieele schade ook aan het nevenstaande pand van dhr. Blok, en een versperde straat, doch er wa ren geen ongelukken. Gisteravond had de afdeeling Patri monium t e Kapelle-Biezelinge een ver gadering bijeengeroepen om te komen tot de oprichting eener Woningbouwvereeni- ging tot verbetering van de volkshuisvesi- ting Om tot dit doel te komen was de gansche burgerij saamgeroepen. 50 per sonen waren opgekomen. De voorz., dhr. P. Fraanje, zette helder en klaar het nut van genoemde vereeniging uiteen. Ver schillenden uit de vergadering voerden het woord, o.a. de heeren H. Blok en not. Huvers, en de voorzitter, die meer licht verspreidden. Een aangename bespro king volgde. Men kwam ten slotte overeen om op Maandag 31 Jan. een vergadering bijeen te roepen en dan stappen te doen om ie komen tot oprichting van bovenbe doelde vereeniging. Onze vroege vaderen kwamen gister middag in openbare zitting bijeen. Alle leden tegenwoordig. Ingekomen stukken: dankbetuiging van mej. A. Vos ,voor haar benoeming, idem van het onderwijzend personeel voor de verhooging hunner jaarwedde, idem van den klok luider te Biezelinge een dank betuiging. Het ontslag als geneesheer van Dr. B. Knaap werd eepvol verleend. Als opvol ger gemcente-géneeslieer werd met alge- meene stemmen Dr. W. F. Pfeiffer be noemd. Het verzoek om als lid van de vereeniging van kleine gemeenten toe te treden, werd op voorstel van dhr. Ver- eeke uitgesteld tot de volgende verga dering. De voorz. vraagt machtiging om over te kunnen gaan tot den verkoop van een dooden olmenboom; de eenige kooper die zich had aangemeld was O. Mallekote, voor f 12.50. Wordt vergund, eveneens om tot de verpachting van den tuingrond over te gaan achter de woning van het Hoofd der School. Deze verpachting zal publiek geschieden en dan voor een ter mijn van 5 jaren. Up een verzoek van H. Diuivewaarde tot in gebruik nemen van den gemeente grond wordt gunstig door den Raad be schikt. Vaststelling suppl. kohier hondenbelas ting, volgde eveneens de vaststelling van het suppl. kohier Hoofdelijken Omslag. Dit geschiedde in geheime zitting; ook de bezwaarschriften: H. O. Als nu komt aan de orde nadere re-A geling positie gemeenteambtenaren. Vastgesteld werd met algemeene stem men het salaris van den gemeentewer ker S. Beenhakker te verhoogen tot f 480, van den gemeentewerker P. Hoogstrate f 425. Het loon van den grafdelver te Kapelle G. Lepoeter, werd verhoogd tot f60, dat van Jac. Fossen tot f50. Over de verhooging van het salaris vim den gemeentebode ontspon zich dis cussie. De voorz. en weth. Zegers stel den voor,- dit salaris te brengen van f 160 op f 2Ü0. Weth. Slabbekioorn achtte f40 salaris- Verhooging overbodig. De heer Vereeke vond den druk van dit salaris te zwaar voor de gemeente, gaf den Raad in overweging, om in plaats van verhooging, een gratificatie toe te kennen ter vergoeding voor de drukte van de mobilisatie. De heer Ganseman deelde de gevoelens van dhr. Vereeke maar kwam heftig op 'tegen de verhooging tot f200. Z.i. was de draagkracht te zwaar voor de gemeente; de meeste naburige gemeenten geven den bode niet meer dan f 75. Ook hier is gemakkelijk voor dit geld een bode te verkrijgen, dus wordt feitelijk waardeloos f 125 uitgegeven; te meer waar de veldwachter reeds bode- werk verricht. Dit werd door den voorz. bestreden, wat dhr. Ganseman nader on derzoeken zal. De voorz. hoopte, dat alle leden hun stem zouden verleenen tot salaris-verhoo ging, waar anders de bode wellicht ont slag zou aanvragen, hij; achtte de bode onmisbaar voor de gemeente. Hierop ant woordde dhr. Ganseman dat (uit financieel oogpunt) het hem genoegen zou doen als deze met ontslagaanvrage kwam. Aangenomen werd met 5 st. voor (Gan seman tegen) Vereeke blanco, weth. Slab- bekooru stemde voor omdat hij den bode niet voor de f 40 „wilde zien gaan, ver klaarde er in principe tegen te zijn). Na nog enkele besprekingen sloot de voorzitter de vergadering. Kloetinge. Gisteren werd alhier een ver gadering gehouden van leden der ver, „Landbouwbelang." Onder ingekomen stukken is een cir culaire ontvangen van de Zeeuwsche Land bouw Mij, verzoekende stalling voor rund vee uit de overstroomde gedeelten van Nederland. De voorzitter Trimpe wijst er op, dat hier hulp dringend .noodzakelijk is, en spreekt de wensch uit dat, voor zoover mogelijk, stalling beschikbaar zal worden gesteld. Dhr. Scheele jn aanmerking ne mende het zeer groot getal leden dio over geen schuren, dus pok ,ovër geen stallen beschikken, stelt voor, om op de vergadering ook een lijst ter teekening rond te doen gaan. Dit voorstel vindt algemeen bijval, staande de vergadering wordt er op de lijst voor f 187 geteekend en wordt voor minstens 10 stuks vee gratis stalling aangeboden. De leden die niet op. de vergadering tegenwoordig zijn gullen eveneens de lijst worden aangebo den. Uit het verslag van Sec., en Penn. blijkt dat de vereeniging in bloeienden staat verkeert en het ledental ieder jaar toeneemt. Over 1915 zijn aangekocht voor f 36230.56 voeder- en kunstmeststoffen. De aftredende Secr. dhr. C. G. van Liero wordt met 74 van de 76 uitgebrachte stemmen herkozen. Onder punt voorkomende zaken deelt het bestuur mede, dat het ter gelegener tijd pogingen aan zal wenden om meer dere postbestelling te krijgen, en wel om dat er thans zijn die slechts vijf minuten van het postkantoor wonen, en toch maar één bestelling daaas ontvangen, zoodat het Voorkomt dat brieven, afgezonden van "s Gravenpolder, ongeveer 40 uren onder weg zijn. Na afloop van de gemeenschappelijke koffietafel werd door dhr. Lindenbergh van Wemeldinge een lezing gehouden aan gaande het oprichten van een Superfos- phaat-fabriek. Waar het comité binnenkort vergadert zal ér door het bestuur van „Landbouw belang" later nog een vergadering worden uitgeschreven waarop ieder lid in de ge legenheid zal worden gesteld meerdere aandeelen te nemen. Krabbendijke. In het kerkgebouw der Geref. Kerk trad Donderdagavond op ds. Wielinga uit Middelburg, om te spreken over: „De Middernachtzending". Z.Eerw, Las uit Gods Woord de geschiedenis van de overspelige vrouw. Spreker begon daarna met te zeggen, dat wel wordt beweerd, dat eerlijkheid en eerbaarheid de grondzuilen der maat schappij zijn en lichtte dit nader toe. Vervolgens ging spreker de geschiedenis van de overspelige vrouw na en liet zien, met welk een takt en wijsheid de Heere Jezus deze zaak behandelde. Spreker wees aan, hoe de Heiland is gekomen om de macht der zonde te breken en hoe hij de tollenaars en zondaars, (ook de hoe ren) tot bekeering riep, maar over de farizeeërs het „wee u, wee u 1" uitsprak. Spreker stond stil bij het ontstaan der middernachtzending, een getuigen ook door de daad. Het werk was moeilijk, maar er is volharding geweest en ook in congres en meeting is tegen allerlei misstand op zedelijk gebied getuigd en wel met dit gewenschte gevolg, dat de bordeelen zijn afgeschaft en onderzoek naar het vaderschap mogelijk is, aller lei onzedelijke uitstalling (pornografie) verboden is. De wetten tegen de onzede lijkheid moeten worden gehandhaafd en daarvoor heeft de middernachtzending ook te waken. Op allerlei misstand, die nog bestaat, werd gewezen o.a. in de beperking dei- gezinnen, waar de Heere heeft gezegd: „Vermenigvuldigt ui", het niet willen heb ben van een groot gezin in zijn net huur huis, het vragen van een echtpaar zonder kinderen. Ten slotte wees spreker nog op het onzedelijk leven van het heidendom en mohammedanisme en hoe afval van God tot onzedelijkheid leidt, zooals Paulus in Rom. 1 ook aanwijst. De ziel moet heer- schen over het lichaam. De vergadering werd opgewekt tot het steunen van het werk der middernachtzen ding. Wolf aartsdijk. Donderdagavond trad alhier voor de Geref. Jongelingsvereeni- ging Ds. G. de Jager op; met een rede over de teekenen der tijden. Op vier punten venstigde hij achtereenvolgens de aandacht, n.l. op1 de teekenen in de na tuur, in de wereldgeschiedenis, in de we tenschap en in de godsdienstige bewegin gen. Het was een zeer degelijk en leer rijk betoog, wagrin hij. in verband met verschillende deelen der Heilige Schrift aantoonde, dat de toekomst van den Hee re Jezus Christus genaakt, 't Was jam mer, dat niet meer belangstellenden op-' gekomen waren om naar dit ernstig en goed gedocumenteerd onderwerp te luis teren. Rilland-Bath. Donderdag was den mili tairen, die in onze gemeente gedetacheerd zijn een feestavond bereid in het Militairen Tehuis. Een 200-tal landsverdedigers wa ren aanwezig onder de voortreffelijke lei ding van ds. Visser, bestuurslid van den Prov. Bond en voorzitter van het plaat selijk comité voor de oprichting van mi litairen tehuizen. Na het zingen van Ps. 118:7 las de voorzitter een gedeelte uit Lukas 13 en sprak hij naar aanleiding van Lukas 1319 een ernstig woord. Vervolgens ging Z.Eerw. voor in gebed, en sprak een welkomstwoord, onder meer tot den burgemeester, de comitéleden en enkele dames en heeren uit Goes, die dezen avond eenige muziek- en zang voordrachten ten beste zouden geven. Ook mevrouw Visser was zoo vriendelijk in ons midden te komen, en de feeststem)- ming te verhoogen. Nadat gezongen was Ps. 843, werd de avond verder gezellig doorgebracht onder afwisseling van voor drachten en zang, onder welke laatste bijzonder geprezen werd: „Meiklokken". Onder deze bedrijven kwam het lokaal binnen de plaatsvervangende bataljons commandant kapt. Van Dijk, vergezeld van eenige heeren officieren der com pagnie. Ook merkten wij onder de aanwe zigen met genoegen op den sergeant-ma joor der compagnie den heer Bakker. On der het genot van chocolademelk met gebak, en sigaren werd verder de avond gezellig doorgebracht. De sergeant Heuse* veldl dankte namens alle soldaten den predikant voor zijn leiding, de "heereij officieren voor hunne vereerende tegen woordigheid, en allen die tot het welslagen van dezen feestavond hadden bijgedragen. Daarna ging hij voor in dankzegging en sloot ds. Visser de vergadering. Er werd een collecte gehouden voor het Watersnood-comité. lerseke. Vanmorgen is in de Iersek- sche Moer een ballon nedergedaald, ver moedelijk een Duitsche proefballon. Colijnsplaart. Op de vergadering van de kolenvereeniging „Onderl. hulp" waren te genwoordig 145 leden. De rekening over het afgeloopen jaar werd uitgebracht. De ontvangsten bedroegen f9108.74i/2, de uit gaven f 9068.48V2, goed slot f 40.26, het eigendom der vereeniging op 1 Jan. 1916 bedraagt f 1931.73. Tot penningmeester werd herkozen dhr. C. M. Douw, nadat het salaris van 1' 75 was verhoogd tot f90 per jaar. Als commissarissen werden herbenoemd de h.h. J. de Looff en G. de-AVaard. (Een dag te laat ontvangen Red.) Bigoekerke. Donderdagavond trad alhier op dhr. Bulten van Almelo, met het on derwerp: „Het kind en de alcohol". Na een korte inleiding door ds. Schuurman Stekhoven nam dhr. Bulten het woord en begon met te zeggen wat al zoovelen gezegd hebben: geef ons het kind. Zeer natuurlijk, want wij weten, het kind is onze toekomst; het kind van nu wordt straks ons volk, daarmede moeten wij rekenen bij de opvoeding van het kind en daardoor wordt onze verantwoordelijk heid voor het kind des te zwaarder. Waar wij nu "Weten, dat de- alcohol ten allen tijde en in elk opzicht nadeeiig is voor het kind, kunnen wij niet anders dan het kind waarschuwen tegen het ge bruik er van. Aan de hand van statistieken, genomen jiit de treurige ervaringen van verschil lende groote mannen, philantropen in binnen- en buitenland, toonde spreker aan de nadeelige werkingen van den alcohol voor het lichaam van het kind, geboren uit drankzuchtige, soms zelfs maar matig gebruikende ouders. Bovenal de verstande lijke, doch ook de lichamelijke ontwik keling van het kind lijdt verschrikkelijk aan de gevolgen van die zonde, die een mensch gelijk aan, ja soms beneden een dier stelt. Laten toch de Christenoudeils waken en zich niet onkundig houden van het gevaar, dat hun kinderen dreigt door te gebruiken van het bedwelmende vocht, want uit gebruik kan misbruik geboren worden, en dronkenschap sluit het ho- melschap uit, en onze Christelijke roe ping is toch om onze kinderen daarvoor op te voeden. De gespannen aandacht waarmede de enkele aanwezigen deze leer rijke lezing hebben gevolgd, is bewijs ge noeg hoe jammer het was dat zoovele plaatsen onbezet waren. Na afloop van deze vergadering, die in de openbare school gehouden werd, ging dhr. Bulten naar het tijdelijke Mili taire Tehuis om voor de militairen op te treden en scheikundige proeven te hou den. Ons lichaam, onze spijsvertering, do bloedsomloop en meer andere zaken, meer en minder ons leven rakende, werden be sproken, doch bij alles aangetoond, dat de meening die de menschen over 't algemeen hebben jnntrent alcohol en het nuttige daarvan, berust op valsche gronden. De alcohol is een bedrieger. Sprekende voor beelden zeggen, dat alcohol eetlust moet dooden, dorst moet verwekken, kracht verlammen en nog veel meer dat ons lichaam tot schade strekt. De weinige aanwezigen toonden groote belangstelling en volle aandacht. De Officier van Ge zondheid bracht namens de militairenl dank aan dhr. Bulten voor het optreden in hun midden. Souburg. Gisteravond hielden de leden der Coöperatieve Vereeniging de Weeg brug alhier een algemeene jaarvergade ring. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat in het afgeloopen jaar op de brug gewogen zijn: 103.408 K.G. hooi, 32.645 K.G. meststoffen, 3075 K.G. kroten, 11934 K.G. stroo, 29.765 K.G. koolrapen, 3112 K.G. mangels, 20.965 K.G. aardap pelen, 6535 K.G. gele peeën, 4770 K.G. kool, 1.100.637 K.G. suikerbieten, 359.851 K.G. pulp en 19 stuks vee. In vergelijking met het vorige jaar is aanzienlijk minder gewogen. Uit het verslag van den pen ningmeester bleek, dat de ontvangsten be droegen f 614.80, de uitgaven f 514.71, zoo dat een batig saldo van f 100.09 in kas is. Als bestuursleden werden herkozen de altredende loden de heeren I. Leijnse en C. Wisse, terwijl in de plaats van den heer Kodde, die als bestuurslid be dankt heeft, benoemd werd de heer W„ de Buck. Bij acclamatie werd de weger Visch herbenoemd. Veere. Het Varfcensfonds alhier hield deze week (Wanneer? Red.) haar jaar- Vergadering, en tevens werd ook eenigSr zins feestelijk herdacht het 10-jarig be staan der vereeniging. Dit jaar stierven of werden uit nood geslacht 16 varkens, het hoogste getal dat in al deze jaren is geboekt. Uit het verslag van den pen ningmeester bleek dat de kas sloot met een batig saldo van ruim Ï30. Scherpenisse. Gisteren vergaderde on der voorzitterschap van den burgemeester de gemeenteraad. Tegenwoordig 6 leden. Eén vacature. Overlegging en voorlezing geschiedt van d,e Volgende ingekomen stukkent.w. pro ces-verbaal kasopneming penningmeester burgerlijk armbestuur op 22 Dec. 1915, in kas was f 35.99V2; kennisgeving van de heeren Chr. Hartog, D. Duijnhouwer en Jac. van der Jagt, dat zij hunne benoe ming tot leden der commissie tot wering van schoolverzuim aannemen; missive Ged. Staten betreffende goedkeuring ver lenging ontruimingstermijn der woning van wed. P. Suurland; missive Ged. Sta ten betreffende toezegging goedgekeurd raadsbesluit van 21 Dec. 1U15 tot wij ziging der begrooting voor 1915. Opgemaakt wordt de volgende voor dracht .voor een lid van het college van zetters voor 's rijks directe belastingeal (vacature wijlen J. Rijstenbil), waarop ge plaatst no. 1 D. Keur, no. "2 Anth. Oude- sluijs Mz. Tot lid der schattingscommissie voor de inkomstenbelasting (vacature J. Rijstenbil) wordt benoemd dhr. D. Keur. Vastgesteld wordt het primitief kohier van de belasting op de honden voor 1916 op een bedrag van f 75. Aanbieding geschiedt van het verslag bedoeld in art. 52 wo ningwet over 1916. Tot lid der commis sie tot wering van schoolverzuim wordt benoemd dhr. J. L. Noom. Verder worden B. en Wi. gemachtigd over den post voor onvoorziene uitgaven voor 1915 te beschikken tot een bedrag van f41.911/,2. Met '4 tegen 2 stemmen werd besloten mede te werken tot de totstandkoming der overbrugging van de Eendracht en tot oprichting van een lo- caalspoor op het eiland Tholen. Terneuzen. In de dezer dagen gehouden vergadering van het ziekenfonds „Hulp in Nood", werd besloten, de uitkeering van f7 op f5 terug te brengen. De fi- nantieele toestand der vereeniging maakte het noodig dit besluit te nemen. Nog werd besloten de gemobiliseerde leden te verplichten, dat door hen 25 ct. contributie per maand moet worden bijgedragen, willen zij bij een demobilisatie recht hebben op uitkeering. 1 In de gisteren gehouden vergadering van het Bestuur van het Plaatselijk Steun comité werd besloten, op Donderdag 3 Februari een commissievergadering to hou den, ten einde te voorzien in de ontstane vacatures door het vertrek van ds. J. F. v. Hulsteijn en docter en mevrouw Buijize. Goes. Mej. Q. C. J. van der Meer Mohr heeft tegen midden Februari ontslag ge vraagd als leerares in het Fransch aan den cursus voor Handelsonderwijs alhier. Dit ontslag is eervol verleend. Aaa de universiteit te Amsterdam is met goed gevolg afgelegd het theo retisch geneeskundig examen door den heer W. J. van Bommel van Vloten. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Uithuizermeeden, door F. W. A. Korff te Hoogersmilde. Geref. Kerken. Beroepen te Gaast c.a., H. H. Binnema te Munnekezijl. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Arnhem, J. Jongpleen te Noordeloos. Wegens de overstrooming is de in trede van ds. v. d. Kodde te Nieuwendam en in verband daarmede diens afscheid van Steenwijk uitgesteld. op Zondag 23 Januari. NED. HERV» K&RK. Op Zuid- en Noord-Beveland. Baarland, vm. en nm. ds. Meloen. Biezelinge, vm. en nm. ds. v. d. Bergen. Borssele, 9.30 en 2 u. ds. Elenbaas. Cats, vm. en nam. ds. Moerman. Colijnsplaat, vm. en nam. ds. Feykes. Cortgene, vm. en nam. ds. Lijsen. Driewegen, 9.30 u. ds. v. d. Waak Ellewoutsdijk, 9.30 u. ds. Bins. 's-Gravenpolder, vm. en nm. ds. Gerretsen. Hansweert, 9.30 en 2.30 u. dhr. Lensvelt. Heinkenszand, vm. en nm. ds. Warners. sHeer Abtskerke, 9.30 en 2 u. ds. v. d. Plasscho. 'sHeer Arendskerke, vm. en nm. ds. de Voogd. 's Heerenhoek, 2 u. ds. Buinink, voorber. H. A. 'sHeer Hendrikskinderen, vm. en nm. ds. Steenkamer, vm. bed. li. A., nm. Dankz. Hoedekenskerke, 9 en 2 u. ds. v. Essen, lerseke, 9.30 u. leeskerk, 2 u. ds. Japchen. Kamperland, vm. en nm. ds. Koenekoop. Kapelle, vm. en 11m. dr. Schmidt. Kattendijke, vm. en nm. ds. Andreae. Kloetinge, run. ds. Meloen. Krabbendijke, 9 en 2 u. ds. Muller. Kruiningen, Nieuwdorp (bewaarschool), 9.15 u. ds. Buinink. Nisse, vm. en nm. ds. Pont. Oudelande, 9.30 en 2 u. ds. Kloek. Ovezand, 2 u. ds. v. d. Waak Rilland-Bath, vm. en nm. ds. Visser. Schore, vm. geen dienst, 2 u. dhr. Sandee. Waarde, vm. ds. E. V. J. Japchen, 2 u. geen dienst. Wemeldinge, 9.30 en 2 u. ds. Drost. Wissenkerke, 9.30 en 2 u. ds. v. d. Linden. Wilhelminadorp, vm. en nm. ds. Boisse- vain- 1 ïii Wolfaartsdijk, vm. en nm. ds. Stegenga. Op Walcheren. Arnemuiden, Biggekerke, vm. en nm. ds. Schuurmans. Domburg, vm. eu nm. ds. Koldewijn. Gapinge, vm. ds. Maas. Grijpskerke, vm. en nm. ds. van Selins. Kleverskerke, vm. en nm. ds. Semmelink. Koudekcrke, 9.30 en 2 u. ds. Postma, beide keeren coll. armen. Meliskerke, vm. en nm. ds. SiemeMnk. N. en St. Joosland, vm. en nm. ds. Tak. Oostkapelle, vm. en nm. ds. Krijkamp. Serooskerke (W.), vm. en nm. ds. Müller. Ritthem, vm. ds. Ten Hove. St. Laurens, vm. en nm. ds. van 'tHoff, vm. bed. H. Av., nm. Dankz. Oost- en West-Souburg, 9.30 u. ds. Ter neden, 2 u. ds. de Visser. Vrouwepolder, vm. en nm. ds. Kroese. Westkapelle, vm. en nm. ds. Reus. Zoutelande, vm. en nm. ds. de Wijk, 'tZand, 10 u. ds. Voorhoeve, av. 6 u. ds. Schuurmans Stekhoven. GER. GEM. Goes, 9.30, 2 en 6 u. ds .den Hengst van Amsterdam. De zeemuur aan den Wierdijk te Enk huizen, die verleden week werd wegge slagen, verkeert nog in denzelfden ge vaarlijken toestand. Bij- de verwoesting van den muur, die over eeu afstand van 25 meter is vernield, is gebleken, dat deze voor een groot gedeelte hol was. Bijna 1600 man zijn dag en nacht be zig om de talrijke gaten aan de zee zijde, maar ook die van de landzijjdei waar het overstortende water duizenden kubieke meters dtpeft weggespoeld, met aarde en steen te' vullen. Allo dorpen van Drechterland zijn opgeroepen om be hulpzaam t e zijn. Met een 100-tal wagens wordt het materiaal aangevoerd. Te Enk huizen en in de omliggende dorpen is geen hout en gereedschap meer beschik baar. In Waterland is thans het postwezen geheel in de war. In de overstroomde dorpen zijn de hulpkantoren door de be ambten verlaten. Van vele gevluchte be woners is het juiste adres voorloopig onbekend, zoodat brieven enz. niet be steld kunnen worden. Het gevolg is, dat deze zich o. a. te Nieuwendam aan de hoofdkantoren ophoopen. Te Nieuwendam en naburige plaatsen is de waterstand door den Zuidwesterstorm in de richting Broek in Waterland opge stuwd en 40 c.M. gedaald. In de gemeente Ransdorp zijn mili tairen bezig met het verzamelen van ver dronken vee. Do dieren worden te Dur- gerdam ingescheept en naar de vuilnis belt te Amsterdam gebracht om verbrand te worden. De koeien, die in Waterland uit het zeewater gered werden, gaven de eer ste paar dagen daarna zoute melk. Daarna werd de toestand weer normaal doch de hoeveelheid is sterk verminderd. De Purmer dreigt voorloopig geen ge vaar meer; het vee loopt er nog gerust in de weide. Met vele boerderijen in het overstroom de gebied is het intuisschen reeds treu rig gesteld. Het wrakhout dat op de woes te golven heen en weer geslingerd wordt heeft verschillende daken verwoest, ter wijl in andere groote gaten gapen. Ip Waterland staan boerderijen, waar van de achterhuizen reeds geheel ver zakt waren en de muren doorbraken. Te Zaandam is eergisterenavond het water met schommelingen ongeveer 13 c.M. gedaald. Aangezien gebleken is, dat de Wormer Ringdijk in eein beteren staat verkeert dan men verwachtte, is de vrees voor overstrooming van die zijde niet meer zoo groot. Door den Noordwesten wind verwacht men wiel flinke water- stijging. Overstrooming in Behgië. De overvloedige regens en de gewel dige wind hebben de overstroomingen op onrustbarende wijze doen toenemen in de Denderstreek. De Schelde en de Den der wassen nog steeds. Het water der Schelde van Wetteren tot Dendermonde heeft al do meerschen kilometers ver on der gezet. Te Schoonaarde en Baasrode staan allo huizen voor een derde onder water. De dijk tusischen Veer en Dender monde is over 40 meters weggeslagen. Meer dan de helft van Appels bij Den dermonde staat onder: het water be reikt op sommige plaatsen de daken der huizen. Alle woningen zijn verlaten. De schade aan de velden toegebracht is zeer groot.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 2