lotten ische Biggen, fa BEST UI No. 93 Woensdag 19 Januari 1916 30e Jaargang O E B E S, ZONEN mis en Erf, mis en Erf, mis en Erf,. luis en Erf, [or één jaar AND, o e leen Koe, mde Knecht terknecM udster, lioudster, De Groote Oorlog Binnenland. Uit de Pers. KOOP bi| Wagentje. te TREKHOND, op Veerem. het jaar I9J6 Watersnood. Vrijzinnigheid is nog geen vrijheidszin. door I OM. ring verhuurd aan A_ Ir week |acsde Büé, voor |z. de Mallié, voor IWed. vau Boven puien bi} Notaris I in te leveren te» len notaris vitór 2 |OP te Biggekerke. ÖB 3 Mi ibarberpterirteiT en tevens W est-Soulburg. tOR |>g, met ITRIJD, Geersdijk. (ETEN gelegen te Kattan- Ischriftelijk. Adres: Centraal, ®««s. rietenland Ier. GEUZE. Hofetede- |te Noord-Krsaijert.. OP baard, een vatte Koe, lette Stier, aem IfCalf- il van haar 4e kalf,, ïn, bij JAN HUIJS- |erke (Hoogeüande). >OPi »rkaut, en eenige (nken. L. WOU- >0P van haar 5e kalf, fcoutelande. van haar 2e kalf, Koudekerke, Westhoek. |>f met Mei DE VISSER, Ritthem Mei paarden kan mgaan, Zoutelande ach aan als istand, ook genegen ran. tter A firma F. P. egen Maart i stand. ia F. P. DHUIJ. Uitgave van ie Naaasl. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. Hoofdbureau te Goes: LA Ml GE VORSTSTRAAT 219. Bureau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ - L. BURG. Drukkers: Ocsterbaan Le Cointre Goes. Be Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. post Losse nummers ƒ1.50 „O.OS Prijs der Advertentie» 15 regels ƒ0.50, iedere regel meer 10 ct. 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaarden. Familieberichten van 110 regels ƒ1. iedere regel meer 10 ct. De oproep tot het verkenen van hulp aan de bewoners van de door den storm geteisterde streken, is niet onbeantwoord gebleteen. Pin ieder uur van den dag is ons weer gebleken, dat ook de Zeeuwen zich niet onbetuigd willen laten, maar dat zij', die eens in even grooten nood zaten, met dadetn dankbaarheid willen toonen voor do bun betoonde weldaden. Wij zouden echter niet gaarne durven beweren, dat er reeds genoeg gestori is. Ziende op de enorme schade, welke is geleden immers zijn niet ontelbare huizen vernield, gansche kudden vee om gekomen en groote voorraden levensmid delen weggespoeld? zal men voelen, dat nog grooter geldelijke offers geëischt zullen worden. Is bet verlies aan menschenlevens geluk kig klein, des te erger is het gestold met de materieel© schade. Meer dan 12.000 H.A. .land zijn over stroomd; vele honderden stuks groot en klein vee zijn verdronkentallooze wonin gen. zijin onder water gezet en dreigen geheel of gedeeltelijk vernield te worden. Het huisraad kon nergens geborgen wor den. en moet voor het overgroot© deel als Verloren worden beschouwd. Tab van welvarende gezinnen zijn in en'kfele uren geheel geruïneerd en zullen, wanneer niet ten spoedigste afdoende hulp woxöt geboden, tot den bedelstaf vervallen. Ook! in andere provinciën is de storm en waterschade hier en daar van dien aard, dat de helpende band zal moeten worden geboden. Geeft dus met blijdschap. He Redactie ontving lieden: van W. de B. te Goes fl; van M. H. Fzn. to Goes fl; van N. N. te Wassenaar f5; van W. C. L. te Wissekerke fl; van J. V. te Goes f6; van S. T. te Goes f 0.50 van N. N. te fl; van mej. N. N. te Goes fl; van C. S. te Goes fl; van.C. l\ S. f 0.50van v. d. L. te Kloetinge f2.50; van X. te Goes fl; van L. K. te Kloetinge f 2.50. Totaal' met inbegrip van het gisteren verantwoorde bedrag f36. Dit gevleugeld woord van wijlen onzen Groen van Prinsterer komt ons voor den geest, telkens wanneer wij vernemien van pogingen ais nu weer op Sohiermcnlnik- oog openbaar werden, om de vrijheid van onderwijs aan banden te leggen, erger nog de Christenen te smaden of te dreigen, zelfs in hun brood te treffen, wanneer zij hun kinderen, gelijk te Saaksumhuizén, naar een Christelijke school durven te zenden. Dat dorpsfanatisme der van liberaal tot liberalisme verkleurde vrijzinnigheid herinnert niet alleen aan boven aange haald woord van Groen, maar ook aan de feiten die in de vorige eeuw hem tot deze uitspraak leidden schreiende fei ten, waarvan tot in geslachten, met name in. de kringen der Afgescheidenen en der voorstanders van Christelijk onderwijs, de heugenis zal bewaard blijven. Er zijn donkere bladzijden in de ge schiedenis van ons vaderland der voor gaande eeuw, de eeuw der opkomende en bloeiende vrijzinnigheid. Rationalisme en modernisme in the ologie en kerk gingen, als ééns geestes, hand aan hand met de tot heerschappij gekomen vrijzinnigheid in de politiek. Men kent de voorgeschiedenis der Af scheiding. Koning Willem I, niet als Prins Willem I en Maurits met de gereformeer den. opgegroeid en lotgemeen in gevoe len, maar door zijn veiblijf in Engeland voor een Staatskerk geporteerd, en door zijn verblijf in Pruisen voor een op zijn Pruisisch gedachte kerkorganisatie ge stemd, legde met behulp zijner toenmalige conservatieve raads- en staatslieden om de gereformeerde kerken een genootschap pelijke n band, geheel in strijd met den aard dier kerken, en gaf aan dit aldus gevormde Nederlandsch Hervormde kerk genootschap een van boven opgelegd be stuur dat den naam Synode verkreeg, eveneens in strijd met de geschiedenis der gereformeerde kerkregeering. De geestelijke vaders van het libera lisme. juichten deze Pruisische instelling, die de vrijheid der kerken aantastte, toe, nog wel in naam van vrijheid en ver draagzaamheid en die 't waagde met hen van meening te verschillen haatten of be dreigden zij." Ds. Molenaar en Da Costa hebben dit' ondervonden. Ja, duizenden eenvoudigen in don lande de zoo ver volgde Afgescheidenen hebben aan den lijve gevoeld dal vrijzinnigheid nog geen vrijheidszin is. Niemand minder zelfs dan Thorbecke keurde de vervolging dezer menschen goed. wier eenige ,,fout" toch slechts hier in bestond dat zij den Heere hunnen God naar de inspraak van hunne consciëntie wenschten te dienen. Hij, de geestelijk*) vader der liberalen, dorst in ,,Lc Jour nal de la Haye" (het Dagblad van "sGra- venhage) de legeeringsmaatregclen tegen de Afgescheidenen verdedigen. En dan welke maatregelen? Zoodra de scheiding'doorbrak, waarvan Groen van Prinsterer zeide: „Het kerkge nootschap lieeft zich feitelijk afgescheiden, van de Gereformeerde Kerk; zij daaren tegen die men afgescheidenen noemt, heb ben, dewijl zij deze feiten mijns in ziens zeer ten onrechte - on herroepe lijk achten, zich buiten het genootschap begeven om te kunnen blijven in do Kerk"; is dc vrijzinnigheid tegen dio afgescheidenen opgetreden, met behulp van wet en justitie, politie en soldaten, boeten en gevangenissen, mishandeling en afdreiging, execulorialen verkoop en in kwartiering, smaad en hoonBurge meesters en veldwachters dreven elke godsdienstoefening uiteen, waaraan meer dan twintig personen deelnamen, zelfs van schepen werden zij verjaagd, en van weilanden weggeslagen.. Gevolg van deze vogelvrijheid was dal het gepeupel zich aan de zijde der vervolgers schaarde eu deze „geuskens der negentiende eeuw" met slijk en steenen gooide, hetgeen him den scheldnaam „slijkgeuzen" bezorgde. Hooge boeten werden opgelegd aan al len die aan godsdienstoefeningen van meer dan twintig personen deelnamen. Van wie ten slotte niet meer betalen konden, werd de inboedel verkocht, en zulks bij voor keur op Zondag, teneinde den getroffe nen te beletten de goederen terug te koopen. Vele familiën werden geruïneerd. Alleen de familie Do Cock leed een schade van meer dan een halve ton. Velen werd het dan ook in dit land der klassieke vrijheid onder het liberale bestuur zoo benauwd dat zij de wijk na men naar Amerika. De toestand was zoo bedenkelijk dat in Frankrijk en Zwitserland, dank zij den invloed van Séerétan, Merle d'Aubigné en anderen, bidstonden werden georgani seerd om van den Heere der Heirscharen stuiting van de vervolgingen der Neder- landscbe afgescheidenen af te gmeeken. En nog jaren daarna verloochenden de liberalen derwijs hun schoonen naam, door vervolging en achterstelling van an dersdenkenden, da,t, niet ten onrechte, Groen van Prinsterer aan de liberale partij in de Tweede Kamer de vi-aag kon voor leggen: „Wat kan toch de definitie van uwe verdraagzaamheid zijn? Wellicht deze: verdraagzaam zoolang ik niets, mij onverdragelijk, ontmoet?" Dit geschiedde neg in 1851. En nog in 1852 was de Synode het met de Ovei-heid van eenige jaren geleden zoodanig eens in de onverdraagzaamheid, dat Wormser, Groens vriend, in een zijner brieven aan Groen kon schrijven: „Eerst sedert twee jaren hebben de woelingen van de zijde der regeering opgehouden. Maar deze staking der vervolging ge schiedde niet op nader verzoek Van de Synode; neen het verzoek om te vervolgen bestaat nog in volle kracht". Zoo bestond de vrijzinnigheid in het midden der negentiende eeuw. Dat zij in de twintigste eeuw niet meer tot zulke groote gruwelen komt, moge worden toe gegeven. De vervolging der afgescheide nen wordt aan dié zijde niet meer ver dedigd. Maar dat nog lang niet alle vrij zinnigen de vrijheid aandurven die zij zelve .bezitten, bewijzen ook nu nog de feiten. Schiermonnikoog levert het bewijs dat nog altijd Groens waarschuwing gelden moet: Neem u in acht voor de vrijzinnig heid, want vrijzinnigheid is nog geen vrijheidszin. Schiermonnikoog. Terwijl wij ons beijveren, om den nood tengevolge van den watervloed te leni gen, mogen wij de plannen tot den bouw van een Christelijke School op Schier monnikoog niet vergeten. Die plannen moeten doorgezet worden. De vijandige Menwerking schepte een noodstand, welke dringend voorziening eischt. Wie kan en wil nog wat missen voor deze Chr. School De Redactie ontving nog: van N. N. te Baarland fl, van J. V. te Goes f2.50. Beknopt overzicht va» dar» tonsxaini. Montenegro heeft dus toch bel bijltje er bij neergelegd. De' berichten, welke na het schrijven van ons vorig overzicht binnenkwamen, 'bevestigden de tfijding,' die aanvankelijk niet dan met eenig voorbehoud aanvaard was. Ko-ning Nikita toonde, dat hij het ver trouwen in het eind-succes der entente verloren heeft. Op genade ,of ongenade heeft hij zich aan den vijand overgege ven, met, in het gunstigste geval, het vooruitzicht als min of meer afhankelijk vorst te kunnen blijven heerschen over een grondgebied, dat minstens met den Lovcen veikleind, maar misschien met een deel van Noord-Albanië ear Skoetari vergroot zal worden. Alen wachte zich er voor, het succes der Oostenrijkers teoverschatten. Het opgeven van den strijd van oen volkje van 300000 zielen met. een legertje van 40000 uitgeputte soldaten bet eekent in deze reuzeworsteling van strategisch standpunt bezien, maar zeer winig. Do Oostenrijksche overwinning is dan ook Van veel' grooter moreele dan van stra tegische waarde. Het enkele feit, dat van de vele vijan den van Duitschland een zich onderwerpt, zal onder de centralen meer vreugde ver wekken en den mo>ed doen herleven dan een overwinning op de Russen bijna of de verplettering van Servië; immers' hot zal de hoop wakker roepen, dat „van Mon tenegro begint de victorie". Welk een indruk moet het besluit van koning Nikita maken op- Italië. Zal dit niet te vreezen hebben, dat Oostenrijk blijvenden invloed uitoefent op Montene gro en Noord-Albanië? Welk een indruk moet 's konings han delwijze ook maken op- de twee ne'v trale Balkanstaten. Ongetwijfeld zal diens practiscb oordeel voor hen van beslis sende beteekenis zijn. Daarom is Montenegro's nederlaag voor de entente een Teelijke strop; om een volksterm te gebnuiken. Vooral op Griekenland zal de overga ve van Montenegro een diepen indruk maken, en bij de beslissing, waarvoor 'dit land telkens krachtiger en telkens be slister door de houding van de entente gesteld wordt, een invloed van doorslaan de beteekenis uitoefenen. Ook de gisteren besproken landingen schijnen Griek-en]and weer nader tot den onvermijdelijkien tweesprong te brengen, dio het met alle geweld vermijden wil, doch dien het toch niet zal kunnen ont gaan. Men meldt uit authentieke bron over de onderhandelingen tuisschen Oostenrijk en Montenegro Den 13den verschenenbij de Oostenrijk sche voor-posten twee Montengrijnsche mi nisters, en gaven den wensch. te kennen in onderhandelingen over de capitulatie te treden. Do wensch werd ter bevoeg- der plaatse overgebracht, en onmiddel lijk werd geantwoord. De eerste voor waarde om de onderhandelingen verder le voeren was de onvoorwaardelijke neer legging van de wapenen door het Monte- negrijnsehe leger. De beide afgezanten ble ven te Cettinje. Het verkeer met hen had plaats door tusschenpersoncn. Onder de wapenen, welke Montenegro moest neerleggen, woi-den verstaan alle moderne vuurwapenen in den zin van de jJuropeesche legertechniek en ook die wa penen en erfstukken, die elke mannelijke Montenegrijn draagt. De dienstplichtige Montemeigiïjnen zullen in groote troepen bijeenkomen en de wapenen letterlijk neerleggen. De controle over het neerleggen der wapenen bestaat daarin, dat onze troe pen op strategische wijze alles door woud- patrouilles doorkruisen, zoodat geheel Montenegro als. een groot bosch be schouwd wordt en over zijn geheel© breedte dooi'kruist wordt, opdat zich ner gens benden vormen, die den guerilla- oorlog op eigen hand zullen voortzetten. Daarna zal de mannelijke bevolking, die de wapenen kan dragen naar bepaal de streken verwezen worden, wat waar schijnlijk voor personen tot hoögen ou derdom toe noodig zijn zal. De Montenp- grijnsche vrouwen hebben, zoowel' ais combattanten als in den etappendienst aan den oorlog deelgenomen. Wel hield koning Nikita reeds sedert langen tijd uitbetalingen en loonen in, waarop vele vrouwen naar het vaderland terugkeerden, waarheen bij' het van tijd tot tijd voor komend verlof de huisvaders haar volg den,, om hun familie voor het vaderland tenminste eenigen tijd in veiligheid te brengen. De vrouwen zullen zonder uitzon dering in enkele plaatsen ondergebracht worden. Tot het onvoorwaardelijke neerleggen van de wapenen behoort ook de overgave van de gezamenlijke steden en plaatsen en de overgave van alle verkeersmidde len, vooral de spoorwegen. De feiten betreffende den joestand in Montenegro waren aan goed-ingelichte personen te Rome sedert twee maanden bekend. De voorwaarden der overeenkomst zijn, dat Montenegro den Lovcen afstaat tegen een plaats aan de Adjiatische Zee en de onafhankelijkheid Popovitch, Montenegrijnsch Consul te Rome, meldt, dat koning Nikita een pro clamatie aan zijn volk uitvaardigde, wa:rr- in hij verklaarde, dat tuisschen overgave of ondergang moest worden gekozen. De onderwerping van Montenegro- wekte te Berlijn een algemeene, blijde genoeg doening ien de huizen, die vlaggen als voor een groote zegepraal, drukken daar mede het juiste gevoelten ,uit. De geiheele pers geeft uiting aan de zelfde bevrediging. Palestina in oorlogstijd. De „Ernil'. Ztg." publiceert een brief van een kloosterzuster d.d. ,24 Novem ber 1915, die sinds jaren in Haita (Pa lestina) verblijft. Wij ontleenen er het volgende aan: Door de Verbazingwekkende vruchtbaar heid van den bodem ,zijn de verwoes tingen door de sprinkhanen aangericht, tamelijk Wel hersteld. De meeste hoo rnen en struiken zelfs eenige bloemsoor ten, staan weer in volle groenheid. Ook de groenten zijn in betrekkelijk korten tijd weer opgekomen, zoodat wiji onSlaan deze niet te ontberen levensmiddelen te goed kunnen doen. De edele boomsoorten, zooals cvpres- sen ©n edeldennen, waarvan de sprink hanen zelfs den bast afgeweten hebben,, zullen wel afsterven, evenals de prach tige waaierpalinen, welke vaak even groot en dik worden als eiken en linden. Het graan is gelukkig behouden; ware dit niet reeds geoogst, toen de sprinha- nen-plaag ons land overviel, dan zouden wij allen aan den hongerdood jsrijggege- ven zijin. De Voorzienigheid heeft ons hiervoor echter behoed, en wijl moeten de onvermijdelijke kleine ontberingen clan ook maar met geduid verdragen. Korte Oorlogsberichten. Eenge ld smokkelaar. De Boe- dapester advokaat en vroegere afgevaar digde dr. Julius Markbreit is in gezel- s'chajp van een dame aan de Nederland- sche grens aangehouden en in Hannover geïnterneerd. Markbreit had getracht 400.000 kronen goudgeld naar Holland over te brengen, om daar dit bedrag te vérkoopen en zoodoende tengevolge vau het velschil in wisselkoers, een groote winst te behalen. De Serviërs op Korfu. De le den der Servische regeering en aquitli, de gezant van Italië bij' Servië, vertrokken naar "Korfu. Het blad „Athinai" verneemt, dat de Italiaansche regeering aan de verbondenen verklaarde, dat zij het verblijf van koning Peter en de overblijfselenvan het Ser vische leger in Italië niet kon toestaan, omdat de indruk der Servische nederiaag op het Italiaansche volk ongunstig zou wierken. Daarom werd besloten de Ser viërs naar Korfu te brengen. De eerste Balkantrein is eergister avond te Konstantinopel aangekomen. De - houding van Grieken land. De Oostenrijk-Hongaarsche regee ring heeft bij de Grieksöhe geprotesteerd tegen de arrestatie van 'den Oostenrijk- Hongaarschen consul van 'Korfu. De Grieksche pers wijst er in ant woord op het protest der Centrale mogend heden tegen de bezetting van Korfu op, dat de Centrale mogendheden deze be zetting noodzakelijk maakten, daar ziij de neutraliteit volgens het verdrag van 1864 schonden door aan het eiland een basis voor de ravitailleering hunner onderzeeërs te maken. Naar de Neu© Freie Presse uit So fia verneemt zou Griekenland de ontrui ming van het door ententetroepen bezet te deel van zijn gebied eischen. Voor den krijgsraad te Parijs dient een geding inzake bedrog. Verscheidene soldaten, die verlof hadden, deden moei te om in het militair hospitaal te Parijs te worden opgenomen. Allen leden aan kniekneuzingen, ontstaan door een Val', en ondanks de geneeskundige behandeling, werden deze kneuzingen steeds erger. De volkomen op elkander gelijkende verwon dingen wekten achterdocht. Er werd een grondig onderzoek ingesteld en daarbij bleek dat zekere Cantor door petroleum inspuitingen, ontstekingen had doen ont staan, die langdurige behandeling vereisch- ten en de soldaten aldus bevrijdden van den dieiïst aan het front. Cantor wist over de grens te komen. Een zijiner assistenten en tien van zijp klanten zijn gevangen en worden vervolgd. Generaal De Wet. Het schijnt dat genei-aal De Wet de voorwaarden zij ner invrijheidstelling niet zóó opvat, dat hij zich van elke publieke redevoering te onthouden heeft. De pers weet ten minste telkens verslagen van De Wiet toespraken te geven. In de aanstaande maand is een groote bijeenkomst te Vrede georganiseerd. De aanhangers van dein generaal willen hem en andere vrijgelaten rebellen aldaar hun hulde brengen. Naar aanleiding hiervan liet, volgens de Volkstem, de Regeering aan den generaal weten, dat hij wel aan de vergadering mag deelnemen, doch dat hij de gevolgen zal hebben te dragen, indien hij zich tot spreken zou laten verlokken. Op een mijn geloopen? Reuter meldt uit Londen dat bet Ne- derlandsche stoomschip „Rijndam" van de Ho 11 an d - A me rika lijn naar Gravesend opstoomde met de boegen naar beneden. Sleepbooten verleenden assistentie. Alle passagiers zijn ongedeerd. Drie stokers zijn gedood, Vier gewond. Het schip is buiten gevaar. Prins Hendrik. Hedenochtend begaf Z. K. H. de Prins, zich in qpdi-acht van II. M. de Koningin, per auto naar Rotterdam, tot het bezoeken van eenige door den watersnood getroffen, Zuidelijk van dpze stad gelegen plaatsen. Een tweede Washington. In Je „Nieuwe Haagsche Courant" schrijft dr. A. B.: Een groot man is in Amerika ter ruste gegaan. Een man wiens naam in de ge schiedenis zal piïjken naast dien van Iin- coln, omdat hij meer dan iemand gedaan heeft om het arme verdrukte negerras; na de vrijverklaring,, den weg te wijzen om op een goede manier door edgen vrijen arbeid zijn brood te verdienen. Bookter T. Washington was zelf een ge boren slavenkind, die het levenslicht had gezien in een hut zonder venster of deur en wiens ouders niet eens het jaar van zijn geboorte wisten. Tot op zijn veertien de jaar in harden mijnarbeid bezig, kwam hij voor zijn eigen spaarpenningen op de school van generaal Armstrong in Virginia en kroeg d'aar een opleiding tot in 1875. Zes jaar bleef hij,1 nog als einder- wijzer en toen begon zijn eigenlijke le venstaak. In Tuskegee in den Staat Alabama be gon hij', in een afgedankt kerkgebouw tje, een kleine School voor kleurlingen. En hij deed dat op een- zeer verstandige wijze. Niet dezelfde opvoeding als van de blan ken, althans niet terstond, begeerde hij voor hen, maai- de gelegenheid om te loeren tuinieren, timmei-en, smeden, aller lei handwerk'; en zijn inrichting heette dan óofc Industrial School. Honderden en duizenden jonge menschen van het zwarte raszijn daar onder zijn leiding ontwik keld tot mannen en vrouwen, die door eigen arbeid in de behoeften hunner ge zinnen voorzien. Er zijn onderwijzers, handelslieden, vakkundigen onder en som migen hebben zelfs in de wetenschap pelijke wereld naam gemaakt. Al spoedig' won de arbeid van Was hington het hart der Amerikanen, einde lijk zelfs van de vroegere slavenhouders in het Zuiden. Van alle kanten begon nen de gaven tot steun van zijn inrich ting te vloeien, zoodat zij thans een com plex van honderd getouwen telt met een grondbezit van 3500 acres land. Zijn geheele leven en al zijn kracht heeft Washington aan dezen nobelen ar beid besteed. Geboren redenaar en schrij ver, reisde hij rond, hield lezingen, en werd zelfs een beroemd man. De Uni versiteit van Harvard vereerde hem den titel van doctor in de letteren, en Dart- month College die in de rechten. Zijn arbeid is niet onbeloond gebleven, al is hij betrekkelijk jong, op nog geen zestigjarigen leeftijd, gestorven. Grooter eer dan hem bij zijn leven is te beurt gevallen, zal zijn de dankbare

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 1