I 2 1 2 LOOP DER BEVOLKING. Uit de Pers. Binnenland. Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Leestafel Landbouw en Veeteelt. Storm en hoog water. GEMEENTE 1 Januari 1915 Geboren Gevestigd "o 3 B Overleden Vertrokken 1 Januari M. Vr. Totaal M. Vr. T. M. Vr. Tot. M. Vr. Tot. M. Vr. Tot. M. Vr. Totaal Hontenisse1) 2572 2583 5155 83 61 144 72 79 151 33 41 44 85 72 86 158 2614 2593 5207 Stoppeldqk1). 683 848 1711 28 16 44 46 34 80 8 16 17 33 63 39 102 858 842 1700 Bruinisse2) 1382 1476 2850 29 27 56 25 17 42 19 21 40 39 51 90 1378 1448 2826 1628 1640 3268 45 49 94 53 40 93 23 14 14 28 57 52 109 1655 1663 3318 Oudelande^ 378 366 744 11 13 24 9 18 27 2 8 4 12 19 16 35 371 377 748 Kloetinge 820 877 1697 19 19 38 45 65 110 8 8 11 19 53 70 123 823 880 1703 Kruiningen4) 2097 1955 4052 53 48 101 75 89 164 25 15 17 32 118 116 234 2092 1959 4051 Ontleend aan de T. Ct. 2) Ontleend aan de M. Ct. Ontleend aan de G. Ct. 4) Ontleend aan de Kr. Ct. Uit Boedapest: Graaf Tisza 'deelde in het Huis van Afgevaardigden ïnede, dat Montenegro het openen van vredesonderhandelingen verzocht had. (Groote ontroering). Montenegro heeft het nederleggen der wapenen zonder eenige voorwaarde aan genomen. (Langdurige toejuichingen.) Na het beëindigen der capitulatie zul ten de vredesonderhandelingen beginnen. In een Duitsch reservehospitaal werd onlangs een musketier opgenomen, die aan do Styr gewond was geworden en gedu rende twee en een hal ven dag begraven geweest was en daarbij gehoor en spraak verloren had. 'Een paar dagen geledeil ■droomde deze soldaat, dat hij een ver schrikkelijk spoorwegongeluk meemaakte, Hij meende door totale versplintering van den spoorwagen op de rails te vallen Jn werkelijkheid rolde hij alleen maar uit zijn bed. Hij schreeuwde luid, werd wakker en nu bleek, dat spraak en gehoor fbekle teruggekeerd wanen. Door het publiek te Berlijn is 'tot nu toe voor 435.000 Mark in den IJzeren Hindenburg vernageld. I Te Berlijn is een school opgericht, waai- vrouwen kunnen leeren om vragen- bestuurster op de tram te worden. De brochure van prof. Visscher. De „Nieuwe Haagsche Crt." geeft thans baar oordeel over de brochure, die „zon der twijfel veel meer diepgang heeft dan ket geschrift der andere vijf. Dje blik op de feiten is veel juister, en deze schrijver geeft veel meer te denken. Toch heeft de lezing ook van dit ge schrift ons onbevredigd gelaten, zegt de „N. H. C." Hoe veel waars en schoons er ook in zit, hoeveel hier ook geboden wordt, dat der overweging zeer waard is, het is niet het woord, dat wij noodig hebben". Het blad vindt, dat het geen pas geeft te schrijven over levende personen, ge lijk geschied is; het persoonlijke dient in een ernstige brochure achterwege te blijven en dan gaat het betoog verder: „Voor onze partij is het de vraag: kunnen wij dr. Kuyper, zooals hij was en is, als leider blijven houden, ja of neen? Js het antwoord bevestigend en nie mand gaf tot nu toe een ontkennend antwoord dan is hij onzer één, dan is hjj onze vriend, dien men desnoods binnenskamers zijn feilen toonen kan, maar wiens karakter en persoonlijke eigen schappen men niet in het publiek be spreekt. Nu is het een grieve van Dr. Visscher, dat de vijf heeron dat deden. Maar hij zelf maakt er zich even goed aan schuldig. Er zijn pericopen in zijn geschrift, die wij öf niet goed begrijpen óf verbijste rend moeten achten. Aan het Ministerie-Heemskerk, en aan de Kabinetsformateur in 't bijzonder wor den in het geschrift harde dingen gezegd. En inderdaad mag niet worden ontkend, dat in wat Dr. Visscher dienaangaande zegt, een kern van waarheid zit. Dat neemt echter niet weg, dat liet afkeurendja het vernietigend oordeel over het Ministerie-Heemskerk, o.i. te ver gaat- Kuyper liet ons altijd een zaak zien. Dat doet hij nog. Aan allen persoonlijken strijd maakte hij steeds een einde. Daarom was het altijd een lust onder hein en met hem te mogen strijden. Nu treden helaas andere dingen op den voorgrond. Het persoonlijke doet zich gel den. Bij Anema c-.s., maar ook 'bij Vis scher. Zou het geen tijd worden, dat wij ■ons eens wat afzonderden, en weer al leen gingen staan, om ons geestelijk te sterken? Wij namen met belangstelling van alles kennis. Maar als wij alle heeren .hebben gehoord. Anema, Bavinck, Diepenhorst, Heemskerk en De Vries eenerzijds en Vis scher anderzijds, dan zeggen wijheeren, gij schrijft en spreekt wel schoon, maar i*w geschriften doen ons te inniger hopen, dl&t ons Dr. Kuyper nog wat worde ge spaard, liefst om ons uit de schittering dier wereldlijke glorie en uiterlijke macht, terug te voeren naar de eenzame tent» van het beginsel. "Wij gelooven, dat het tijd wordt. Daar ziet men wel geen Kamerzetels en geen ministerieele waardigheid. Maar allicht hervinden wij er iets, dat nog kostelijker is. Januari-vloed 1916. Bij de Drukkerij „Libertas" te Rotter dam zal1 zeer spoedig verschijnen een berinnerings-geschrift, waarin de ramp, die cms land trof, zal worden beschreven door den heer M. van der Staal, den schrijver van „Op Leven en Dood", .Zonen der Kerels" en andere werken, öe heer Van der Staal bevindt zich thans ui de geteisterde streken, om persoonlijk «Mes in oogenschouw te nemen. De titel zal zijn: „Januari-vloed 1916". Het ge schrift wordt rijk geïllustreerd, en de om vang ongeveer 100 bladzijden. De winst Ikomt ten goede aan het Waters- ood-Comité. Wie met dit geschrift wil' werken, wende zich tot de Uitgeefster. De Ford-expeditie. Van de Ford-expeditie houden thaas nog ia Den Haag verblijf de gekozenen in de Permanente Neutrale conferentie en ver der de z.g. t,business staff' der expe ditie. Van een aansluiting van Spanje is nog niets naders vernomen. Echter worden nog Zwitsersche afgevaardigden ter confe rentie verwacht, zoodra de reisgelegen heid het hun zal veroorloven. Over hun verblijf in Nederland ver klaarden de Amerikaansche afgevaardig den zich zeer voldaan. De Parmanente Neutrale Conferentie, zal door den heer Henry Ford, niet te 's-Gravenhage, maar te Stockholm wor den gehouden. Men deelt ons mede, dat zal ge tracht worden op te richten een afd. Zeeland van het pas in het leven geroepen Landstormkorps Motor-, Vaar- en Voerwezen. Volksgezondheid. Bij K.B. is met 1 Mei a.s. als ambtsgebied van den inspecteur van de volksgezondheid dr. E. E. Gofester te Zwolle, nader aangewezen de provinciën Zuid-Holland en Zeeland. Middelburg. De lezing welke tegen he denmiddag was aangekondigd, in de Bel gische Eendracht, en waar als preker zou optreden de heer L. Mokveld, oorlogscor respondent ,met het onderwerp: „De over weldiging van België en de Francs-ti- reurs", is door de militaire autoriteiten verboden. Goes. Vrijdagavond spreekt dhr. Theo Molkenbroek van Amsterdam voor We tenschappelijke Belangen over: Onze na tionale kleederdrachten. Heden Dinsdag vereenigde zich de commissie tot het aanbieden van een hul deblijk aan den heer I. G. Kakebeeke, rijkslandbouwleeraar in Zeeland en be noemd tot inspecteur van den landbouw, in een der lokalen van de landbouwwin- terschool te Goes. Bij monde van den heer J. H. O. Domi nions, voorzitter der huldigjngscoiiimissie en van de Zeeuwsche Landbouvvinaal- schappij werd .den heer Kakebeeke een geschenk toegezegd, dat in overleg met hem te 's Gravenhage zal worden gekocht om in overeenstemming te zijn met zijn overige meubelen. Tevens werd hem aangeboden een al bum met de namen van leden van het hoofdbestuur der Z. L. M., van de eere leden der maatschappij, van de leden der huldigingscommissio en van hen die heb ben bijgedragen aan het huldeblijk, laatst bedoelde gerangschikt naar de afdeelingen der maatschappij, waarin zij wonen en in alphabetische volgorde. Het album is vervaardigd in blauw kalfs leer, eenvoudig doch deftig, van buiten voorzien van het wapen van Zeeland en de initialen der Maatschappij, Z. L. M. Van binnen is de omslag voorzien van een gestilleerde rand in goud, terwijl de schutbladen van blauw jnoiré zijde zijn. Op het eerste blad staat bovenaan Maat schappij tot Bevordering van Landbouw en "Veeteelt in Zeeland en midden op de typographische opdracht: Namen van hen, die hebben bijgedragen aan het hulde blijk den heer I. G. J. Kakebeeke, Rijks landbouwleeraar voor (Zeeland, bij 'zijin vertrek uit de Provincie aangeboden. Ja nuari 1916. Het album doet den ver- Vaardiger, den heer C. W. Dhuij alle eer aan. Ingekomen, le helft van Jan.: L. J. Lansen, winkelier uit Terneuzen, Lange Kerkstr. 31; J. van Zetten, kantoor bediende, Bruinisse, Lange Kerkstr. 40; J. Kleinepier, onderwijzer, Abcoude-Baam- brugge, Vlasmarkt 47. Vertrokken: P. J. van Baaien, met selaar naar 's GravenhageA. Smit, onder wijzer, 's HeerenhoekJ. J. Blondeel, huisknecht, Kloetinge; J. de Lee, kellner, Delft. (M. Ct.) Vlissincifi" Gisterenavond werd op het Betje Wolfplein een 65Jarige Belg on wel en begaf zich in het café van S., waai' hij spoedig overleed. Kruidingen. De stemming voor één lid van den gemeenteraad ter voorziening in de vacature J. Wondergem zal plaats hebben op Donderdag 27 Jan. en de stem ming voor de vacature Van don Ende op Vrijdag 28 Januari. Als candidaten voor de vacature Wondergem zijn gestold dhr. J. K. Ribbens, namens de Anti-Rev. kjesv".dhr. J. ,W. Hoencamp, namens de Lib. kies v.; dhr. S. A. de Visser, na mens een groep lib. kiezersdhr. iWj. J. Hoencamp, namens vrijtz. werkm. ver. En voor de vacature Van den Ende: dhr. A. Wisse, namens de Lib. kiesv. alhier; dhr. S. A. de Visser, alhier; dhr. A. Dek, alhier, namens de werkmansvereeniging. Waarde. In de Maandag gehouden ge meenteraadszitting werd op verzoek, eer vol ontslag als onderwijzeres verleend aan mej. J. A. M. Schijf. Sollicitanten zullen worden opgeroepen op de minimum jaar wedde plus f 75 per jaar voor het geven van onderwijs in de handwerken buiten de gewone schooluren Wolf aartsdijk. Maandagavond hield de Chr. Schoolvereeniging op Gerei', grond slag alhier haar jaarvergadering. De voor zitter, Ds. G. de Jager, opende het samen zijn met het zingen van Ps. 84: 3 en gebed en las daarna Marcus 10:13 tot 31. In zijn openingswoord wees hij duidelijk aan, dat het doel der school is de kinderen te leiden tot Jezus. Daarna Las de secre taris notulen en jaarverslag", en doden de penningmeesters van school en suppletie fonds een gunstig verslag hooien, dat ge tuigde van de goede gunste Gods over onze school. De heeren C. Nagelkerke en 1). P. Goet- heer werden herkozen als bestuursleden, en in plaats van den heer K. Walravc werd gekozen de heer J. L. Goetheer. De heer C. Verschuure werd herkozen als bestuurslid van het suppletietonds. Na de verschillende huishoudelijke be zigheden was aan de orde een onderwerp van het hoofd der school, getiteld„De tucht op school." Hij wenschto achter eenvolgens de aandacht te vestigen op vijf verschillende punten. le Wat we onder tucht te verstaan heb ben; 2e" Waarom tucht noodig is; 3e Wat de bedoeling is der tucht; 4e Welke plaats de school daarbij inneemt; 5e Hoe de ouders daarbij (kunnen handelen.) Het doel der school is de kinderen op te leiden tot menschen Gods, tot. allo goed werk volmaakt toegerust, ze te léiden lichamelijk en geestelijk, in te werken op verstand en hart door onderwijs en tucht. Door de tucht wil de onderwijzer 'tbegoe- ren en willen van het kind richten op wat Gode behaagt. De tucht kan al naar 't noodig is, vrien delijk of gestreng zijn. Tucht is noodza kelijk. Rousseau heeft eenmaal gemeend, dat men het kind in vrijheid moest laten voortleven. In Amerika richtte men eer tijds scholen op voor vrije opvoeding". In Amsterdam werd het lichamelijk tuchtigen officieel verboden. Dat alles moest op' teleurstelling uitloopen. Men hield geen rekening met het treurige feit van den zondeval, met hel beginsel, dat de mensch in zonde ontvangen en in ongerechtigheid geboren is. Maar wat zal nu de tucht uitwerken? Geen omkcering", geen bekee rt rig, maar een behouden door liefde, een leiden tot het goede, evenals dit de be doeling is van de huiselijke en kerkelijke tucht, 't Is een moeilijk werk en daarom moet 'het verricht worden in de kracht Gods. De school dient het bekende spreek woord te behartigen: „Jong gewend, oud gedaan." „Buig het takje, terwijl het nog jong is," dient, toegepast te worden. De school heeft te leiden tot kennis en wetenschap, te leeren gehoorzaamheid; beleefdheid, waarheidsliefde, hulpvaar digheid, ootmoedigheid, zachtheid jegens mensch en dier, op te leiden tot al wat lieflijkis en welluidt, bovenal tot de vreezo Gods. De ouders kunnen hierbij helpen of afbreken. Zeer ernstig wees de inlei der de ouders op hun roeping als Christen ouders. In bezielende taal stelde hij ons Voor oog'en hoe de huiselijke tucht in overeenstemming moet wezen met Gods woord, hoe 'vooral ook daarin huis en school een lijn moeten trekken. Ten slotte vrees hij er op, hoe wij als ouders ons zelf ook hebben te stellen onder de tucht Aan Gods woord in gedachten, woorden en werken. Met stille aandacht werd de bezielende toespraak aangehoord. Moge de Heere er 'Zijn onmisbaren zegen over gebieden. De voorzitter dankte den spre ker hartelijk voor zijn ernstig en zeer leerrijk woord. Hij deelde tevens mede, dat de volgende week een openbare les zal gegeven worden. Het hoofd der school eindigde de aangename en goedbezochte vergadering met dankzegging. Heinkenszand. Hedenmorgen had de mi licien B. alhier, bij 't verzorgen zijiner paarden .het ongeluk te vallen en onder de paarden te geraken, waarbij hem zoo danig op hoofd en lichaam werd getrapt, tiat zijn hoofd deerlijk verwond werd en een arm uit het lid ging en de onge lukkige in zijn kwartier moest worden binnengedragen. De militairen-dokter be nevens Dr. Hoorweg, verleende heelkun dige hulp. Colijnsplaat. Op een hofstede onder deze gemeente hebben zich bij 8 personen en den hond, na 't gebruik van oliebollen ver schijnselen Van vergiftiging voorgedaan, Hevige brakingen met 'diarrhee. Een paar logeetjes mochten op last van den dokter niet vervoerd worden. Souburg. Maandag had in de zaal van den heer Mabilot een algemeene vergade ring der vereeniging „het Groene Kruis'' plaats. De voorz. dr. Plugge opende de vergadering en drukte zijn leedwezen uit over de geringe opkomst, wat voor een deel aan het ongunstige weer moet wor den toegeschreven. Hij stelde aan de orde de benoeming van een afgevaardigde naar r*l i de algemeene vergadering. Gekozen werd dhr. A. Melis. Tot plaatsvervangend afge vaardigde werd benoemd dhr. Wi Antheu- nisse. Beiden namen de benoeming aan. Hierna kwam in bespreking hot huis houdelijk reglement der Prov. Zeeuwsche vereeniging „Het Groene Kruis". Dit werd na bespreking in zijn geheel aangenomen. Op voorstel van den voorz. ontvangt de afgevaardigde een vrij mandaat, om, wan neer niet te ingrijpende wijzigingen wor den ingebracht, deze goed te keuren. Hier na doet de voorz. mededeelingen over de Tuberculose-bestrijding en de aanstek ling der Enquetrice ook voor Souburg. Ifij deelt de kosten mede en de bronnen, waaruit deze kosten kunnen bestreden worden. De algemeene vergadering hecht zijn goedkeuring aan de bestuursmaatrege len. Verder spreekt hij den wensch uit, (Lat Souburg gespaard moge blijven voor do ellende van tuberculose. Bij de rond vraag 'dient de heer A. Melis een motie van vertrouwen in ten opzichte van den bode-magazijnmeester J. Bostelaar. Deze motie luidt: De afdeeling Sou buig der vereeniging „Het Groene Kruis" gehooid hebbende de verdediging van den maga zijnmeester, in betrekking tot het bewa ren en tijdig afgeven der goederen, spreekt bij dezen haar volste vertrouwen uit in haren magazijnmeester en gaat over tot de orde van den dag. Deze motie wordt met 20 van de 22 aanwezigen aangeno men. De voorz. hoopt, dat de eerstko mende voorjaarsvergadering talrijk moge bezocht zijn en sluit vervolgens. N. en St. Joosland. Gistermiddag hield de raad dezer gemeente de eerste open bare vergadering in 1916. Naar aanlei ding daarvan wenschte de Burgemeester, voorz., de alle aanwezige raadsleden en den secretaris met hunne gezinnen, een gelukkig pn voorspoedig jaar. De loop der bevolking in 1915 werd door hem medegedeeld, waaruit bleek, dat er een toename van ingezetenen is van 33 personen. Op haar verzoek werd aan d® schoon- houdster der school', voor dat werk in 1916, eene belooning toegekend van f 100, terwijl haar belooning als zoodanig voor het gemeentehuis enz. op f30 werd ge bracht. Van Ged. St. was bericht ingekomen, dat zij de geMleening ad f500 om de ontvangsten met de uitgaven der Begroo ting 1916 kloppend te maken, niet goed konden keuren. Naar aanleiding daar van werd nu besloten den H. Omslag met f 500 te verhoogen, en het maximum te brengen op f4000. .In verband daar mede, en voor een paar andere posten, werd de Biogrooting 1916 gewijzigd, en vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 11552.191/2. Voor het gras der oude begraafplaats was een aanbod ingekomen van f 10 per jaar en dan voor 3 jaar tegelijk verpach ten, met nog enkele .voorwaarden daar aan verbonden. Hierop ging de raad niet in en besloot het bij openbare inschrij ving te verpachten voor 1 Jaar. Op een verzoek van den onderwijzer J. Mesu om een toelage van de gemeente, als Landbouiwondenvijizer werd met al gemeene stemmen afwijzend beschikt. De beschouwingen over het afschaffen der tollen in Walcheren, geschreven door dhr. H. J. G. Hartman (met een verzoek om die te bespreken in den raad, van de vereeniging tot bevordering van het vreemdelingen verkeer) werden voor ken nisgeving aangenomen. Mededeeling werd gedaan van de af wijzende beslissing door Ged. Staten, ge nomen Len aanzien van vrouwe 11. G. de 'Ranitz, geb. Tak van Poortvliet, op een door haar ingesteld beroep van een afwijzende beschikking van den raad om trent de afvoering van een openbaren weg van den ligger; van de vertraging der goedkeuring door dat College der Begrooting 1916; van de goedgekeurde gemeenterekeuing over '14; van de door B,. en W. gehouden kasop- nëming, en van de gunning aan C. v. Leer dam van het afbreken der oude school. Nog werd besloten een partij oud zink, komende van de oude school', te ver- koopen,t egen den daarvoor geboden prijs. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Nijkerk, L. van Mastrigt te Vlaardingen; te Polsbroek, J. G. Dekking te Montfoort. Geref. Kerken. Tweetal te Delfshaven, R. Hamming te Groningen en R. Zijlstra te Hoogeveen. Beroepen te Holluin op Ameland, J. Verhoog, cand. te Zevenhuizen. Te Slied recht is na een lijden van tien maanden overleden, naar De R o t- terdammer meldt, ds. A. van Dijk. De overledene was geboren te Oversclur. waai" hij onderwijzer werd aan de Chr. school, daarna ging hij naar Kampen, waar hij in 1899 beroepbaar gesteld werd. V'an 18991904 diende hij de kerik te Hollandscheveld. daarna die te Oudeiwutei en sinds 24 Aug. 1913 die te 'Sliedrecht. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Dordrecht, door N Bij- demast te Maarssen. Herst. F.vang. Luth. Kerk. Bedankt voor Harlingen, door T. Steil wag te Medemblik. Volgens De Schatkamer bedraagt het aantal vacaturen: in de Ned. Herv. Kerk 121; in de Gereformeerde Kerken 114, in de Doopsgezinde Gemeenten 6. in de Remonstrantsche Gemeenten 2, iiv de Evang. Luth. Kerk 3 en in de Her steld Evang. Luth. Kerk 1. Geslaagd aan de universiteit t> Lei den voor het candidaats-exameu feehten de heer L. Tobi. „S c h o o n-N e d e r 1' a n d" is nu hoofd zakelijk aan Middelburg en Veer» gewijd Behalve een frisch geschreven artikel be vat het talrijke zeer mooie foto's, o a. van Zuid-Revelandsche boerinnen, een Walcherschen „grand-seigneur", Abdijge bouwen, stadhuis van Middelburg er:. Vee- re, Panorama's uit het l'and van Toorpp, iWalchersch landschap bij Veere, enz. 't Is weer een schoon nummer. Moge het velen tot een bezoek aam schoor Zee, land verlokken. Wij Vestigen de aiuulaclit op een boekje getiteldZijn de Belgische priesters franc - tireurs? (Een verpletterend verslag. Du brandstichters van Leuven.) N. V. Expl. M. van Dagbl. Prinsegr. 16 Den Jiaaii. De heer A. v. d. Berg, Nederlander, doch Oostenrijksch priester, heeft een onder zoek ingesteld of de Dnilsohers recht had den de geestelijkheid van Leuven e.a. te beschuldigen en te dooden als franc-ti- reurs. Het onderzoek is voor de Duitsohei s bezwarend, de geestelijkheid treft gteeiif blaam. Er is vrees dat onschuldige pries ters gedood zijn, of lichamelijk onzedelijk-, mishandeld. Wie er meer Aan véeter. wil, bestelle dit book.sk' In het Tijdschr. der Ned. Heidemaat- scliappij schrijft de heer Berkhout te Wa- geningen: In den tuin van het huis in gebruik bij den tem tori alen commandant van Zeeland te Middelburg constateer t e men in September, dat taJrijike taktoppen van een paardenkastanje door den wind) werden afgebroken. Het bleek, daJ het merg Avas uitgevreten en het vermoeden lag voor de hand, dat tnen met een bok'- torlarve te doen had, hoewel het onwaar schijnlijk was, dal deze zoo hoog in den boom zou optreden. Bij een aandachtiger beschouwing van een twijg Averd het dui delijk, dat een knaagdier aan het werk. was geweest, dat eerst slrooken hout ovei een lengte van ongeveer 6 c.M. had weg gevreten, om zoo bij het merg te komen.. Welkj knaagdier hier de boosdoener is, kon ik niet vaststellen. Eekhorentjes zullen midden in de stad wel niet werkzaam zijn geweest. De woel muis (Arricola glareolus) doet dikwijls schade aan het jonge plantsoen, maar meestal stelt deze zich tevreden met het ringen van den bast aan den voet. Men heeft hier, voor zooverre mij bekend, te doen met oen nieuAV verschijn sel, 'dat gelukkig uiet onrustbarend is, want feitelijk komt het neer op een gratis) snoeien, Avaaronder de boom weinig lijd: 13 Januari 1916. Onze Koningin heeft gisteren met kléin gevolg de geteisterde streken benoorden het Y bezocht. De tocht werd ondernomen met drie jnotorbooten, zoo eenvoudig mogelijk, zelfs zonder koninklijken standaard. Het eerste werd Broek in Waterland bezocht. Daarna ging de tocht naar Mon nikendam. Hier duurde het bezoek circa, één uur. Hare Majesteit werd bij het aan land komen verwelkomd door den burgemees ter. Het eerst bezocht Zij de oude Hor- vormde Kerk, die nog vol vee staaf. H. M. stapte zonder aarzeling tusschen de geredde beesten door, om te spreken met de eigenaars en hun vrouwen. ZAi liet zich vertellen .hoe zij met hun vee ge vlucht waren in den verschrikkelijk' -n nacht. Zij betuigde haar innig medelijden met hun lot. Daarna bezocht Zij ook de katholieke bewaarschool, Avaar ook veel vee gestald is. Op haai" Avandeling sprak II. M. telkens vooral de Markers toe, kenbaar aan hun eigenaardige Meeding. Telkens weer haalde zij vooral de arme kinderen aan. H. M. liet zich door den burgemeester inlichten oa'er don hoogte stand van het Avatcr. Zij liet zich hij de Noordeinderpoort het gat toonen. dat door het water onder de liambaan is gewoeld. Hier scheepte Zij zich weer in om een bezoek te brengen aan Volendam. jli| het vertrek zong de bevolking haai spontaan het Wilhelmus toe. Te Edam is de Koningin nog ua een botter geweest.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 2