No. 93 Dinsdag 18 Januari 1916 30e Jaargang De Groote Oorlog. Watersnood. Uitgave van ie tand. Venn. LUCTOR ET EMERGO gevestigd te Goes. ïoofdbureau te Goes: LANGE VORST STRAAT 219. Iwreau te Middelburg: FIRMA F. P. DHUIJ - i- BüRG. Drukkers: Oosterbaan Le Cointre - Goes. Ontvangen door de Redactie: van N. N. te Middelburg fl, P. O. te Goes f2.50, X B. te "Kruiningen £2.50, .1. K. te Goes fl, K. le C. te Goes f2.50, C. v. d. R. ie Goes f 2.50. Misschien kunnen onze scholen in de zen ook wel wat doen? De Redactie blijft zich met het in ont vangst nemen en doorzenden van alle giften, hoe klein, en hoe groot ook, gaarne belasten. Zeeuwen, Landbouwers, gij vooral, die niets geleden hebt, laat u toch niet on betuigd. Onze Koningin. Onze Koningin is niet alleen de eerste Vrouw des lands, die over ons regeert bijl de gratie Gods, zij is ook een Moeder Voor haai- volk. Wij kunnen Gode niet genoeg dankbaar zijn voor het door Hem ons! geswhonkjen Oranjehuis, en niet het minst over het bezit dezer edele Vorstin die zoo in alles toont dat zij deel neemt in het lief en leed van haar onderdanen. Wiet zoodra toch bereikt haai- de mare van de watervloeden in Holland of zij haast zich de ongelukkigen op te zoeken en te troosten, zich 'op de hoogte te stellen met hun lot, tranen te drogen waar dat noodig1 is, en haar Paleis op den Dam Voor hen beschikbaar te stellen. Maandagmorgen vroeg begaf Sij zich reeds op pad en bezocht de meest getei sterde stoken boven het Y, toonende haar liefde en medelijden. Naar Marken zond zij haar Gemaal den Prins' der Nederlanden, om een onderzoek in te stellen waar spoedige hulp het nieest dringend noodzakelijk is. Ete Zeeuwen die haar eeniger jaren ge leden in ramp en nood eveneens 'van hare schoonste zijde leerden klennen, voe len zich het hart opengaan tiiji .het lezen Van dit schoon© nieuws. Zij hebben 't doorleefd en weten wat het Zeggen wil dat de Koningin tot do ellemdigen kooit om. met hen mede te lijden. Nederland en Oranje één en lotgemeen, in voor- en tegenspoed, dat blijive de leus; en God, Nederland en Oranje het drievou dig snoer, dat nimmer verbroken wordt! Smeed het ijzer, terwijl het heet is. Reeds meermalen hielpen wij een lans breken voor het plan om deZuiderzfee droog te maifcen. Thans, nu de Zuiderzee ons weer een nationaal Verlies van misschien wel eenigö tonnen gouds, bezorgde, achten wij 't noo dig den oproep van mr. Vissering, den Voorzitter der Zuiderzee-vereeniging, ju Het Handelsblad, te steunen. Den oproep voor de drooglegging der Zuider zee, waai-van de plannen, dank! zij het meermalen teruggedrongen, doch telkens weer met. nieuwe veerkracht opgekomen initiatief van minister Lely, zoo goed als gereed liggen. Een der laatste redevoeringen in de Eerste Kamer van nu wijlen ons betreurd Kamerlid 'Hovy was gericht op spoed- makem met een aangelegenheid die nu at meer dan een kwarteeuw de aandacht Van staatslieden en technici had in be slag genomen, en op ieder gebied geble ken was voor uitvoering Vatbaar te zijn. De geschiedenis herhaalt zich. Reeds in 1640 had Jan Adriaanszooii Leeghwater, ingenieur en molenmaker te De Rijp, zijn eerste ontwerp tot droog- making van het Haarlemmermeer in het licht gegeven. Helaas, het zoui ruim twee eeuwen duren, eer de voorzichtige, of moeten wij zeggen, gierige Nederlan ders op zijn voorstellen ernstig zouden ingaan. De stormvloed van 1836, die Leiden en Haarl'em teisterde, was het sein om tot inpoldering over te gaan. Evenwel niet omdat men op de 18 duizend hectaren goeden bouwgrond zag, die konden ge wonnen worden, maar omdat men zoo veel schade had van die watervloeden. Zouden de oogen nu ook opengegaan zijn voor de noodzakelijkheid van droog legging der Zuiderzee? Of zou de oude geest Van twijfelmoedigheid over ons vaar dig moeten blijven, tot zich weer een ramp over ons voltrekt als die van 13 Januari, een ramp die welvarende stre ken op eenmaal van vee berooft, in één zitten plas herschept, dijken en wegen verwoest, handel' en verkeer stremt, men- Schentevens rooft, alle drinkwater verderft, velden tot moerassen maakt, met alle on gezonde gevolgen daarvan, en lest niet minst voor wie weet hoeveïe ja- ïen al deze hectaren vruchtbaren grond wegens het blijvende zoutgehalte tot on vruchtbaarheid doemt? Minister Lely, de man van de Zuider- areaptannen, zal weldra met een deisbe- Etan treffend wetsontwerp bij de volksverte genwoordiging komen. Voor de hoeveel ste maal al? Moge zijn ontwerp een goede ontvangst bereid worden Schiermonnikoog. Laat bij de vele offers, die Holland thans vraagt, Schiermonnikoog er toch niet bij inschieten. Er heersscht op dit eiland een geeste lijke nood, die met een som van negen duizend gulden, welke op den bouw eener Chr. School tekort komt, kan gelenigd worden. Wij ontvingen f'0.50 van S. Totaal met. bet vorige f3.50. Wie volgt? Nadere toelichting. Van de Nadere Toelichting op het Pro gram onzer partij, door dr. Kuyper, is bij Kok te Kampen afi. 5 verschenen, dat is van het Eerste Deel „dei beginselen"!. Wie onze beginselen liefheeft en dat doet immers elk lid onzer clubs en kiesvereenigingen zal met groeten lust al deze opstellen lezen en trachten er winst mee te doen. Wij zouden al onzen clubs den raad willen geven, dat zij hunne leden verplichten deze afleveringen te le zen en aan de hand er van een of meer opstellen te maken. Een onzer clubs begon reeds. Een. der leden maakte een opstel over „Het recht", en zegde nog een vervolg er op toe. Zoo dienen ook leden van andere clubs te doen. Eerst zoo toch \vordt grondige kennis onder de leden der clubs omtrent de antirevolutionaire, beginselen aange bracht. Zoo moeten dan natuurlijk meerdere op stellen volgen; bijvoorbeeld over „De Staat", „Het Volk", „Het Land". „Dé Souvereiniteit", „Het Staatsdoel" enz. Wij noodigen onze clubs dringend uit hieraan met den meesten ernst hunne krachten te wijden. Immers wanneer zij de beginselen niet bestudeeren, wie moe ten 't dan doen? De leden onzer Kies vereenigingen hebben er geen tijd voor, van de Christelijke onderwijzers koeste ren wiji geen hooge verwachtingen; de jongemannen, leden onzer clubs, die zijn het op welke wij onze hoop hebben te vestigen voor wat de verbreiding van de kennis onzer beginselen aangaat. Onze clubs zijn de hoop der toekomst. Dr. Kuyper heeft dit herhaaldelijk gezegd. Wij kunnen hem dan ook geen grooter dankbaarheid bewijzen voor dit blijk van vertrouwen, dan door getrouwe bestudee ring van dit geschrift, dat welt tot zijn jongste zal belmoren. Engeland en het Recht. Engeland gaat voort met beslag te leg gen op onze brievenmalen. Thans hebben, Engelsche ambtenaren weer de mail van de Oranje meegenomen. Een Vrijmoe digheid waarover ook andere kleine staten te klagen hebben. Een grootsehe daad is dit niet; rechts- Schennis is nooit groot, onverschillig pf Duitschland die jegens België of'Engeland haar jegens de kleine staten gelieft te plegen. Maar zij is 't in dit geval te minder, dewijl er een tractaat van 18 October 1907 bestaat, gesloten tusschen Engeland en 40 andere staten, van welk tractaat, naar De Nederlander herinnert, de eerste twee artikelen aldus luidden: Art. 1. De brievenpost van onzijjdigen of oorlogvoerenden, welk© ook haar ambtelijke of particuliere aard zij, die op zee op een onzijdig of vijandig schip wordt gevonden is onschendbaar. Indien het schip Wordt genomen, wordt zij met zoo min mogelijke vertraging door den prijsmaker Verzonden. De bepalingen van vorenstaand lid zijn niet van toepassing, in geval Van blokkadebreuk op de brieven bestemd voor of herkomstig uit de geblokkeerde haven. Art. 2. De onschendbaarheid der brie venpost onttrekt de postbooten van on- zijdigen niet aan do wetten en gebrui ken van den zeeoorlog betreffende on zijdige handelsvaartuigen in bet alge meen. Echter behooren zij slechts in geval van noodzaak te worden onder zocht, en met alle mogelijke voorbe- hoedmaatregelen en spoed." Voor wie deze artikelen onbevooroor deeld leest, staat het vast dat Engeland deze artikelen eenvoudig aan zijjn laars lapt. De Nederlander wijkt de fouten van dezen beschermer der kleine staten als volgt, als met den vinger, aan. Het tractaat ist van jongen datum. De brievenpost is onschendbaar, zielfs al werd die aangetroffen op vijandelijke schepen. QKB Het wereldverkeer per brief moet buiten den oorlog blijven. Deze drie onvervreemdbare rechten stelt Engeland ter zijde onder omstandigheden die zijn vrijmoedigheid nog stuitender maken. „Het neemt de brievenmalen in beslag, natuurlijk om den inhoud te onderzoeken, niet om na te gaan of de malen contra bande bevatten, want daarvoor is toch geen inbeslagneming noodig. Het doet dat, terwijl het schip "zich ,,op zee" bevindt; niet b.v. in de Engelsche haven. „Hoe is zulk een handeling te verdedi gen? Hoe Kan een land, dat geheel de wereld in beweging bracht toen Duitsch- land het tractaat van 1839 schond, dat beweerd op tic komen voor do „rechten der .'kleine naties," beweerd te strijd(r4 voor bet recht, zich zoodanige recht schen nis veroorloven? „Dat de bepalingen betreffende het Siiiez- kianaal niet worden nageleefd, nu dat Kanaal wordt of dreigt te worden aangevallen en dus 'in staat van verdedi ging moet worden gesteld, is blijkbaar oor- logsnoodzaaK; het raakt een geval waarop het Suez-lractaat kennelijk niet het oog heeft. „Maar hier geldt het een geVal w' narvoor juist hot. t r a d t a at i s ge m a ak t Voor li, vrouwen en meisjes! Mogen wij een enkel woord speciaal tot onze lezeressen richten? Ook onze mannen mogen onderstaande regelen lezen, zij Worden zelfs dringend uitgenoodigd dit niet na te laten, doch de opwekking, die volgt, geldt nu eens in 't bijzonder onze vrouwen en meisjes boven de 25 jaar.' Zooals allen bekend zal zijn, wordt binnenkort bij de behandeling der Grond wetsherziening, ook aan de orde gesteld het Vrouwenkiesrecht. In de kringen van hen, die voor eman cipatie dier vrouw ijvecin, en die haar gaarne medezeggenschap in do politieke actie zouden willen geven, heeft het be- treffende ministeriëele plan groote bedrij vigheid veroorzaakt. "Het grijpen naar het Kiesrecht door een groot aantal feministen is weliswaar reeds een oud verschijnsel, doch nu de regeering meende ook voor de vroaiw den toegang tot het stemlokaal te moeten ont sluiten, heeft het vraagstuk bijzondere ac tualiteit verkregen, en beginnen de „da mes" zich op ongewone wijzto te roeren, zoodat de vraag rees, of onzterzijds niets gedaan moet worden om die onsympa thieke kiesrechtbeweging te trachten te neutraliseeren, althans om de feigeering aan het verstand te brengen, dat hef gros der Nederlandsche vrouwen van toe kenning van kiesrecht allerminst ge diend is. We willen hier niet de oorzaken nagaan, die bedoelde feministen tot de Kiesrecht- actie dreef. Men weet, dat een der hoofd oorzaken i's het valsche individualisme, dat de Fransche revolutie op den voor grond bracht. Waar nu ons beginsel ons dringt den revolutiegeest te weerstaan, daar voelen wij ons ook geroepen, .om het vrouwenkiesrecht, waarvoor men ijvert, met kracht te bestrijden. Immers het druisoht in tegen de Christelijke roe ping der vrouw en het leidt tot ontwrich ting van het gezinsleven, tot schade van ons nationaal volksbestaan. Men heeft gelukkig begrepen, dat ook de vrouwen uit onze kringen een aandeel moeten nemen in den strijd. Ook al wil len zij geen vrouwenkiesrecht, Zooals de Engelsche suffragettes en haar meer ge matigde Hollandsche partijgenooten, zij willen wèl door haar bandteekening de regeering te kennen geven, dat de laatsten op geen stukken na de meerderheid van ons volk vertegenwoordigen. Met blijdschap vernamen wij, dat zich enkele dames hebben gedrongen gevoeld een sober adres op te stellen als pro- tost, tegen bedoelde kiesrechtbeweging. Zij willen een stille, dus een echt-vrouwer lijke actie in 't leven roepen, zonder in 't publiek te spreken, en zonder openbare vergaderingen te beleggen. Zij willen trachten te verkrijgen, dat iedere Ne derland sche vrouw, van welke gezindte of welken stand ook, mits boven de vijf-en-twintig jaar, een adres teekent als in stemming met „een tot de Tweede Ka mer te richten verzoek: „Verleen ons het kiesrecht niet!" J Binnenkort zal ook in onze Provincie getracht worden handteekeningen te ver krijgen tot dit doel. Goes moet reeds spoedig aan de beurt zijn. ,We vertrouwen, dat alle yrouwen en meisjes boven 25 jaar zich zuilen haasten op eerste uitnoodiging aan het verzoek tot onderteekening van bet protest te vol doen. Haar invloed kan dan zwaar wegen. Late niemand zich door onverschillig heid weerhouden. Beknopt overzicht van den toestand. Weinig nieuws van de slagvelden, 't Ls alsof de zwaarden rusten, de kanonnen zwijgen en Europa in den geest verwijlt op het slagveld in Nederland, waar de strijd op leven en dood tegen, het water gevoerd wordt. Nederland is weer in de branding; niet in de branding van het Europeesch krijgs geweld, doch in die van den eindeloozen krijg tegen de zee. En daarbuiten heerscht betrekkelijke stilte. Zelfs wil een Atheensch berichjf doen gelooven, dat een wapenstilstand gesloten is tusschen Oostenrijk en Mon tenegro. Of we dit gelooven? We kunnen de tijding niet controleeren, doch is ze wel van veel belang? Zeker, er viel niet aan te twijfelen, dat de Oostenrijkers in den strijd tegen Montenegro aan de winnende hand waren, doch welken invloed heeft dit op den uitslag van den wereldkrijg? Is dit niet van ondergeschikt belang? Het is dan ook volstrekt niet te kort doen aan den heldhaftigen tegenstand van het dappere volk der Zwarte Bergen als men de successen of tegenslagen op het Montenegrijnsch gebied van secundair be lang acht. De beslissing valt toch elders, en de zich telkens uitbreidende oorlogsactie Perzië telt ook al mee mag er toe bijdragen de vijanden wederzijds af te matten, de leiders der partijen zijn zich te zeer bewust, waar de beslissing moet worden verkregen, dan dat zij' door een actie van ondergeschikt belang hun aan dacht van de hoofdzaak zouden laten afleiden. De buit, dien de Oostenrijkers in Cet- tinje gemaakt hebben, is, rekening ge houden met de toerusting van het Mon- tenegrijnsche leger, vrij aanzienlijk en geeft aan de bezetting van Cettinje een belangrijke beteekenis. Van den anderen kant is het .aantal gevangenen vrij gering, hetgeen er op zou kunnen wijzen, dat de Montenegrijnen be sloten zijn tot het uiterste den strijd voort te zetten. In dit opzicht schenen de En gelsche bladen koning Nikita niet goed te vertrouwen. Verschillende bladen zin speelden zeer duidelijk op de mogelijkheid, dat de koning der Zwarte Bergen tot een afzonderlijken vrede met Oostenrijk wel eens zou kunnen overgaan, om ten minste iets van zijn rijk te redden. Zaterdag merkte de „Times" in Verband hiermede nog op: „We weten op het oogenblik nog niet, wat de beslissing Van den koning (ten opzichte Van voorstellen, die Oostenrijk tot een afzonderlijken vrede gedaan zou hebben) is, maar in elk. ge val kan het verlies van Cettinje hem daarbij niet ernstig beïnvloeden". Het blad zegt dus te vertrouwen op de voorzichtig heid, die Nikita in meerdere moeilijke diplomatieke omstandigheden getoond heeft; rdie voorzichtigheid zal hem er van overtuigen, dat. de redding van zijn on afhankelijkheid oil een in een overwinning van de entente gelegen is.... Als we dit lezen, zouden we gaan ge looven, dat het bericht van den wapen stilstand niet van grond ontbloot is. Met belangstelling wordt de, op z'n zachtst uitgedrukt onsympathieke politiek der Entente, op den Balkan gevoerd, ge volgd. Uit Sofia wordt aan een Duitsch blad gemeld, dat de Franschen blijkbaar Kor- foe tot operatiebasis willen inrichten voor een landing Van Fransche troepen in Al banië. i In militaire kringen wordt er op1 ge wezen dat van Santi Quaranti aan de Albaneesche kust tegenover Korfoe een modern'aangelegde breede straatweg naar Monastir leidt. Hiervoor spreekt nog de omstandigheid, dat eenige weken geleden Fransche ingenieurs te Santi Quaranti zijn Verschenen om de straatwegen opnieuw te onderzoeken. De bezetting van Korfoe zou in dit geval een bewijs "te meer er voor zijn, dat de Quadruple Entente tracht een nieuw Westfront in Albanië te scheppen samengesteld uit Fransche en Italiaanscjhie troepen en het restant van het -Servi sche leger, dat opnieuw bewapend en georganiseerd is. Deze zouden dan te zamen met de troepen der geallieerden uit Saloniki ope- reeren of ten minste tot taak hebbed om de strijdkrachten der Bulgaren en hun bondgenooten te versnipperen. Ziet deze lezing er niet aannemelijk uit? VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. postf 1.3© Losse nummers96 Prijs der Advertentiën 15 regels 0.50, iedere regel meer 10 et. 3-maal plaatsing wordt 2-maal berekaad. Bij abonnement voordeelige voorwaarde». Familieberichten van 110 regels f L iedere regel meer 10 ct. Het bericht van de ontscheping vaa troepen der Quadruple Entente te Pha- leron (een Atheensche haven) heeft in diplomatieke kringen te Sofia een groote verrassing teweeggebracht. D© ontscheping van troepen te Phalero®, zeide een diplomaat, die eerst gisteren uit Athene te Sofia is aangekomen en van de Grieksche toestanden volkome® op de hoogte is, maakt voorgoed een einde aan het sprookje van den strijd voor de neutraliteit van België. Het be richt van de ontscheping van troepen moet te Athene als een Zweepslag gewerkt hebben. Indien Griekenland zich ook op dit oogenblik de landing evenzoo laat Welgevallen als de overige gewelddaden van de Quadruple Entente, geloof ik toch, dat deze stap de ontwikkeling der dingen moet verhaasten. In Bulgaarsche goed-in gelichte kringen kwam het bericht van de landing der Enten te-troepen te Phaleron niet verras send. De officieuse „Echo de Bulgarie" schreef reeds vóór het. bekend worden van het bericht Griekenland bevindt zich thans onder een ongehoorden dwang. Vier groote mo gendheden ondernemen een blokkade er* een moreele belegering van een kleinen staat, die slechts met vrede wil worden gelaten. De Entente, welke beweerd heeft, heï zwaard ter verdediging van een kleine natie te hebben getrokken, verlangt bru taal van kleine naties, haar eigen dood vonnis te onderteekenen. Het Grieksche volk verkeert in een on- houdharen toestand. Zijne leidende man nen moeten energieke en snelle besluiten nemen, wanneer zij niet de waardigheid en de onafhankelijkheid van het land aan vreemde wenschen ten offer willen bren gen. Een later bericht uit Solia meldt ech ter, dat de te Phaleron gelande troepen zich weer ingescheept hebben, na enkele onderzoekingen te hebben gedaan. En een ander bericht, dat de Engelschen en Fran- schen ook in Piraeus troepen landden. Hoe het zij, hier wordt eeu verrassend spel gespeeld, dat inderdaad de ontwik keling der dingen moet verhaasten. Een frontbrief uit Saloniki. Voor wiji terugtrokken op1 onze nieuwe stellingen aan de Grieksche grenzen, heb ben wij' schrijft 'n Fransch soldaat aan. zijin familie tien dagen zonder ophou den gevochten. Wij sliepen niet meer dan twee of drie mui' per etmaal', deze pe riode is verse hrikkelijk geweest voor den vijand. Wij brachten hem enorme ver liezen toe. Alleen voor onze geduchte stelling Heuvel 516 verloren de Bulgaren 600 man. Men kon den grond niet meer zien, zoo dik l'agen de lijken. Op onze terugtochten moesten wij' op z'n minst door 17 dorpen heen. In een van deze, helaas, schoten Turken en Bul garen, die er gebleven waren, uit de vensters op ons. Dadelijk staken wij het dorp aan de Vier hoeken in brand en het dorp brandde alls een zwavelstok. Gedwongen op die wijze hun huizen te verlaten, vielen de Turken en Bulgaren, voor onze officieren op de knieën om gratie te vragen. Zouden zijl die verkrij gen? Ja. Onze officieren hadden medelij den en gaven bevel de menschén te sparen. Korte Oorlogsberichten. In de blinden-afdeeling van het re servehospitaal te Hannover werd ook ver pleegd de verwonde soldaat Weidémann. Door een schot in zijn hoofd was hij volslagen blind geworden. Toen Kerst morgen de zuster hem als gewoonlijk wil. do verplegen, riep de patiënt eensklaps in vervoering uit: „Zuster, ik kan u zien!" En 'twas waarheid; bij deskundig onder zoek bleek, dat de man eensklaps weer ziende was geworden. Telefonisch werd de echtgenoot© van W. naar Hannover geroepen, die nu weldra onder niet te be- schrijven vreugde getuige Was van de plotselinge genezing. De Nation vertelt, dat een Chi nees, een ambtenaar in een Chineeschie haven, om zijn oordeel over den wereld oorlog gevraagd, ten antwoord gaf: „Wij stellen geen belang in die stamgevechteu tusschen Westersqhe barbaren". Brand te Lissabon. De ooa-re- spondent Van do „Morning Post" te Lis sabon, meldt dat aldaar een groote brand giewoed heeft in militaire magazijnen. De 400 Vrouwen die er werkzaam waren,, hadden juist het werk verlaten, maar 30.000 uniformen en ander oorlogsmateri aal werd een prooi der vlammen. Twee brandweerlieden werden gjedood en ver schillend© ernstig gewond. Mien vermoed h dat brandstichting' in het spel is.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 1