me Sakkerskmoht ikQDiende SakkerskecM No. 87 Woensdag 13 Januari 1910 30e Jaargang' sirg. Dienstmeid W. TOEBES. bij inschrijving: ek Sas van Genf» aardenknecht i Arbeider akkersknechf ;e Smidsknecht, nidsknechf* ame Hengstleider r iu :te Dienstbode Dienstbode n Meid dienstbode De Groote Oorlog. m- rE KOOP andeeien in de iiVitte en Savooijert i, Selderij, Peen, aam Schaapherder Jragend Merriepaard oud. Merrie oud 18 maanden; Merrie oud 9 maanden: ud l'/ï jaar; es oud 7 maanden. ELSE, Lepelstraat, Seroos- BEKKEN te Duivendijke. OP GEVRAAGD 'OLE, Souburg. >ELK1STJES TE KOOP, Aan het zelfde adres 1HTOBBEN te bekomen, flesschenhandel St. Jan- ieuwe Haven, Middelburg. Terstond A. KRIJGER, Kruiniogen, n Maart of Mei P. SCHOUT Kz„ Bigge- 1 Maart a. s. J. DE JAGER, 's-Heer foord-Kraaijert. aan ar vast werk, bij JRAHAMSE, St. Laurens. Terstond bij A. A. ALLAART te et Mei aanstaande GT, Smid, Colijnsplaat. et Mei of vroeger oerenwerk en hoefbeslag, UCIJN, gedipl. hoefsmid. mmH Mei gevraagd, 1DERTSE, Meliskerke. .art tot en met Juni 1916 GEBRS. HEIJNSDIJK' s. J. NIEUWENHUIJSE, lansweert, gem. Kruinin- Met Mei ch buitenhuis. Adres DER—Kuiper, Kade B 13, TOORST VADER te Gin- la vraagt met Mei en huiswerk, P. G., liefst Brieven franco aan boven- Jet Mei a.s. og loon, bij P. K. YA^ IJZEN, Sloepolder. Met Mei a.s. P. J. HERDINCK, Molen of Mei id-Huishoudster goed kan melken, bij- DER LINDE Az,, Hoede- het dorp. Uitgave van de Naaml. Venn. LUCTOR BT EMERGO gevestigd te 6r»es. Moofdbureau te Goes: LANGE VORSTSTRAAT 219. R«reau te Middelburg: FIRKtA F. P. DHÜ6J - L, BURG. Drukkers: tosterbaan Le Gointre - Goes. Sthiermonnikoog. Uit ons Persoverzicht heeft men dezer dagen kunnen zien op welk een schan delijke wijze het liberalisme op Schier monnikoog bezig is de pogingen onzer weinige vrienden aldaar om er een Chris telijke school te stichten voor hunne kin deren te verijdelen. Schiermonnikoog is een grootendeels modern eiland; een kleine gereformeerde kerk biedt de eenige toevlucht voor hen die de moderne prediking op dit eiland ontvlieden. Nu heeft de eigenaar van het eiland, een Duitsche graaf, een stuk grond verkocht aan de Chr. schoolvereeniging, om daarop een school te stichten. Onze vrienden vroegen inmiddels per circu laire om hulp aan de voorstanders in Nederland. Die hulp bleek onvoldoende. Er is nog een tekort van f 9000, en wanneer dat •niet spoedig inkomt, kan de schoolstich ting op Schiermonnikoog niet doorgaan. Nu hebben de liberalen op Schier monnikoog al van alles geprobeerd orn die schoolstichting te beletten. De mo derne predikant behandelde en bestreed de circulaire van den kansel; anderen richtten aan generaal Bernstorf 't verzoek om de toezegging van zijn stuk grond in te trekken; en de gemeenteraad,, ook libe raal, haastte zich om de openbare scbool ook open te stellen voor kinderen die voorbereiding wenschten voor de Zee vaartschool. De uitslag van een en ander was .dat de Duitsche graaf zijn toezegging ge stand doet; en dat op de openbare school, thans inderhaast muloschool géworden, om de stichting van de Chr. muloschool overbodig te maken, er één leerling bij gekregen heefteen meisje. Let wel ■een meisje ter voorbereiding voor de Zee vaartschool Zoo faalde derhalve elk middel ter te genwerking. Er behoeft derhalve maar één ding nog te geschieden. Onze vrienden in Zeeland, moeten ook helpen. Zij moeten terstond, na lezing van dit stukje, een postwissel zenden aan ds. H. Hasper te Schiermon nikoog en er op zetten: voor een Chr. school. Elke gift, klein of groot, zal met dank baarheid worden aanvaard. De ouderen onder ons herinneren zich nog wel de fanatieke wijze waarop in meerdere plaatsen van ons land de stich ting van Chr. scholen door de vrijzin nigheid is tegengewerkt. Wij noemen slechts de namen: Buik" sloot en Monnikendam. Ook daar maak ten liberale machthebbers het onzen vrien den moeilijk. Zelfs werd de Uniecollecte door den burgemeester van Monnikendam belet. Doch het antwoord op zoo vijan dig ingrijpen was de algemeen© offer- Vaardigheid in Nederland, zoodat in ge noemde plaatsen weldra een bloeiende Christelijke school verrees. Dit moet nu ook op Schiermonnikoog gebeuren. 'Wij wekken al onze vrienden op om ons te helpen. Wij willen gaarne giften in ontvangst nemen en voor de gevers en geefsters doorzenden. Laat nu eens niemand achterblijven, en laat 't zijn bij lallen: missen of niet-missen, het moet er nu maar eens af. Wie arm is, geeft desnoods een dubbeltje, wie meer zege ningen van zijn God ontving, geve meer, maar helpen zullen wij. Wij ontvingen bereids van N. N. f 1. Vertegenwoordigende lichamen. Wij hadden abusievelijk gemeend dat de Grondwetsherziening bedoelt dat ook de keuze der gemeenteraden zal geschieden in het evenredigheidsstelsel. Dat is zoo niet. De bedoeling is dat die verkiezin gen zich zullen bepalen tot die voor de vertegenwoordigende lichamen, die uit rechtstreeksche keuze worden samenge steld, derhalve tot de Tweede Kamer. Niet dus tot de Eerste Kamer, want deze is wel een vertegenwoordigend lichaam doch wordt niet door rechtstreeksche maar door getrapte keuze saamgesteld; en dus ook niet tot de gemeenteraden, want dit zijn overheden oftewel regee- rende lichamen en geen vertegenwoordi gende. De Grondwetsvoorstellen honden dan ook slechts in een wijziging van arti kel 82 welke zoowel het meerder heids- als het evenredigheidsstelsel mo gelijk maakt, met bestendiging, voorloo- pig, zoolang de kieswet op dat punt niet gewjjzigd zal zijn, van het bestaande stel sel onder de Additioneele artikelen van de Grondwet. ft Overdracht van stemmen. W,ij weten nu hoe de zetels pnder de partijen verdeeld worden, doch nu moeten wij nog weten hoe zij onder de eandi- daten verdeeld worden. 1Zeeuw VERSCHSJMT ELKEN WERKDAG, Abonnementsprijs Per 3 maanden fr. p. postf 1 50 Losse nummers Prijs der Advertentiën 15 regels ƒ0.50, iedere regel meer 10 at. 3-maal plaatsing wordt 2-inaal berekend. Bij abonnement voordeelige voorwaard om. Familieberichten van I - 10 regels f t. iedere regel meer 10 ct. gsggaraaa nu u Mtroaai De candidaatstelling geschiedt kies- kringsgewijze. De verschillende partijen dienen, zoo zij in alle kieskringen aan de verkiezingen deelnemen, in eiken kieskring lijsten van candidaten hunner partij' in. Deze candidatenlijsten worden verbonden, en. de stemmenaantaJlen bij elkander ge teld. Dit. geschiedt door een centraal regee- ringsbureau in Den Haag Wanneer nu is vastgesteld hoeveel can didaten van iedere partij gekozen zijn, dan gaat men het aantal over de kies kringen verdeelen. Heeft een partij maar in één kieskring aan de verkiezing deel genomen dan is er maar één candidatenlijst waaruit dan ook de verkozenen moeten worden getrok ken. Heeft echter een partij in alle kies kringen aan de verkiezing deel genomen, dan wordt, langs precies dezelfde metho de als is gebezigd om tot verdeeling van de honderd zetels te geraken, een kiesdeeler becijferd waarmee wordt be rekend op hoeveel van de aan de gansche partij toegewezen plaatsen elk van de ver banden plaatsen lean aanspraak maken. Zoo worden dus de zetels naai' evenredig heid van de op de partijlijsten in elk district (waar de partij aan de verkiezing deel nam) uitgebrachte stemmen ver deeld. Nu gaat men uitzoeken wie gekozen zijn. Zoodra een caudidaat het kiesquotiënt bereikt heeft is hij gekozen. De stemmen die hij dan nog krijgt, gaan over, wor den overgedragen op een ander in volgorde van de candidatenlijst, te be ginnen bij hem wiens naam bovenaan staat. Totdat ook deze 't getal stemmen heeft bereikt, hetwelk door het kies quotiënt is uitgedrukt. Dan gaan ook zijn overige cijfers 'over opden volgenden op de lijst; en dit gaat dan zoo door tot de stemmen, behoudens enkele die niet meer over te dragen zijn, alle tot. hun recht gekomen zijn. De regeering heeft dit evenredigheids stelsel met partijlijst aanvaard, doch met een kleine wijziging. De kiezer krijgt na melijk het recht van voorkeur. Dat wil zeggen wanneer hij met de candidatenlijst in het stemhokje gaat dan behoeft hij zich niet aan de volgorde te houden, maar dan kan hij aanteekenen wie van de candidaten volgens hem de beste is, en dan geeft hij aan dien candidaat den voorrang. Voor hen die van het E. V.-stelsel overmacht van den partijen-invloed vree zen kan deze bepaling een reden zijn om zich niet langer t egen dit stelsel te verzetten. Immers bij zoodanig een wijze van stemmen treedt niet in de eerste plaats de partij maar de zelfstandige kiezer op. Personenlijst voor partijlijst. Setaopt overzicht van dsn tosstand. De berichten van de oorlogsterreinen blijven van weinig beteekenis. De Russen beloofden echter groote din gen. Een man van de „Times" vertelde, dat een jaar geleden do Russen zoo weinig ammunitie hadden, dat ieder kanon slechts een schot per dag mocht lossen, doch dit moet thans anders zijn. Hij zegt, dat er nu ammunitie in overvloed is, en dat het Russische leger gereed is voor een nieuwe offensieve beweging, die van groot belang zal zijn voor de geallieerden. Terwijl aan het Noorden, aan de Duna, generaal Roessky de Duitsche legers moest vasthouden, en generaal Evert aan do Pripjet, werd. in het Zuiden Oen leger bijeengebracht, dat een krachtigen slag zou toebrengen. Dit geschiedde zeer in 't geheim, maar de Duitsohers kregen er de lucht van en brachten troepen uit Servië naar de Roemeensche grens. Dit zou aanleiding kunnen geven ..tot de ge dachte, dat door de offensieve bewegin'g der Russen de opmarsch der Duitsch-Oos- tenrijfcsch-Bulgaarsche legers naar Salo nika moest worden opgegeven, zoodat Rus land door dit optreden den troepen der geallieerden in Salonika gelegenheid heeft gegeven, zich te versterken en de aan komst van nieuwe afdool ingen af te wach ten. Of het leger van generaal Monro, na de Z. W„ punt van Gallipoli te hebben verlaten, naai- Saloniki is gebracht, dan wel naai' Egypte, voor de verdediging Van het Suez-kanaal, is nog niet te zeggen. De oentralen kunnen straks met groote legioenen op Saloniki aanrukken, doch een aanval op Egypte behoort ook niet tot de onmogelijkheden In de kringen der Entente is men dan ook; ©enigszins zenuwachtig geworden, om dat van de plannen der oentralen zoo goed als niets uitlekt. De geallieerden en ook wij kunnen nu wel gissen/wat die plannen zijn, doch de kans' op noodlottige verras singen is gansch niet uitgesloten. Montenegro, bevreesd hei lot van Servië te moeten doelen, schijnt op vrede aan .te sturen. De cenlralen zullen natuurlijk, niet na gelaten hebben om koning Nikita en zijin raadgevers in die richting te bewerken. Volgens officieuse berichten uit Boeka rest, hebben de gezantschappen aldaar verscheidene berichten ontvangen uit Mon tenegro, welke daarin overeenstemt non, dat onder het volk een sterke strooming merkbaar wordt om vrede te sluiten met de centrale mogendheden, daar het Mon- tenegrijnsche leger niet in staat is het land het lot van Servië te doen ondergaan en thans nog gunstige voorwaarden kunnen) worden bedongen, terwijl Montenegro an ders vernietigd wordt. |Eenig? ministers zijin dezelfde meening toegedaan. In Cet- tinje hadden 'betoegingen plaats; waaraan door militairen een einde gemaakt moest worden. Koning Nikita moet naar Saloniki ver trokken zijn om met den Servis'chen ko ning en de vertegenwoordigers der Entente te beraadslagen. Het bericht komt uit Duitschen koker. Toch dieno men nog ©enig voorbehoud in acht te nemen. Wederzijdsche vriendelijkheid in de loopgraven Een journalist, die de krijgsoperaties in Anzac beeld gevolgd, vertelt daarover o.m. het volgende 'Tegen het aanbreken van aen volgenden dag kwam er uit hun (de Turk- schc) loopgraven bij Quinn een pakje te voorschijn aan een touwtje gebonden. Het kwam in het open terrein tusschen de bei de linies te liggen. Natuurlijk wachtten onze schildwachten op de ontploffing, of althans op knetteren -of smeulen. De dichtstbijzijnde sergeant bekeek het zorg vuldig dooi' een peristeoop. Terwijl hij Keek, kwam er een hand boven de loop graaf on wuifde, daarop heel voorzich tig 'een hoofd. Aan onzen kant gluurde er ook al een over den rand en allengs verrees aan weerskanten een. hoofdenrij. Nog voor do sergeant wist wat er gaande was, sprong de soldaat naast hem over de borstwering, kroop door de draadversper ring en begaf zich pp het gevaarlijke ge bied tusschen de beide linies, raapte het pakje op en keerde in de eigen loopgraaf terug'. Het was een klein pakje sigaretten. Daarop stond nauwelijks leesbaar, met hanepooten in slecht Fraiisch: „Aan onze heldhaftige vijanden." Natuurlijk moest de beleefdheid worden beantwoord en dus wierpen de onzen een, paar blikjes ingemaakt Vleesch naar den overkant. Spoedig: kwam nu een steen, in papier gewikkeld terug. Op 't papier stond „Vleestah. Neen!" Hierop gooiden wij wat koekjes en een potje met .jam over, die weer met sigaretten werden beantwoord. Een paar ervan heb ik bewaard. Op het pakje stond, alweer in slecht Franscb „Aan onze lieve vijanden", „Rookt plezie rig", op weer een ander: „Geef melk!.'-'; Daarop wenkte een hunner met de hand en riep: „Fini." De onzen wuifden terug en de twee rijen lachende hoofden'zakten weer" weg. Twee minuten later vlogen er weer bommen. Den volgenden dag weiden d© hoffelijk heden herhaald een van onze officie ren 'was een tijdje op de horstwering; en ik geloof dat de Turken een briefje stuur den, waarin zij bun excuses maakten, dat de sigaretten niet van de beste qua- liteit waren. Echter hoopten zij dat de overgegooide sigaretten toch welkom zou den wezen. Onze officier raapte een pakje op, dat een bom bleek te zijn; dat was echter geen verraad, want de bom was niet gevaarlijk meer, het was enkel een souvenir van een vroeger gevecht. De wis- seling van beleefdheden eindigde als do vorige maal. Zij werden echter niet her haald, wijl zij feitelijk te ver gingen." De Britten zullen van hun" verblijf op het Gallipoli-schiereiland wel in hoofdzaak pijnlijke ën gruwelijke herinneringen, mee naar elders hebben genomen. Maar, zoo als hierboven blijkt, was er af en toe tusschen de verbitterde tegenstanders Brit en Turk toch ook ruimte voor een grapje en een vriendelijkheidje. Een dalg in gaten. Van het Westelijk front omschrijft, een soldaat zijn indrukken over een angsti- gen dag op de volgende boeiende wijze in de Vorwarts: Het was een ellendige koude, mistig- vochtige nacht geweest. Patrouilles hadden gemeld, dat het bij den vijjand zeer le vendig toe ging. Dit maakte een scherp oppassen noodzakelijk. De gaten, die men een dag tevoren op afstanden van, twee pas in den steen harden grond gegraven had, konden niet dieper gemaakt en met elkaar tot loopgraven verbonden worden. De mannen moesten uitkijken, klaar om te schieten. Zij hadden het gruwelijk koud. Toen de dag aanbrak, kwam de met zoo groote spanning verwachte aflossing niet. De stelling moest verborgen blijven voor de vijandelijke vliegers. Daarin moest hij den geheelen dag blijven, zonder het hoofd of het bovenlichaam er uit te steken. Waren de vliegers boven de stelling, dan mocht men zelfs geen beweging maken. En de gaten waren ondiep, soms nau welijks een hal ven meter, smal en on gemakkelijk. Men kon er niet fatsoenlijk in zitten zelfs, laat staan liggen. De een zat, de ander lag, met de knieën onder de kin, als een geknakte lucifer, ande ren hadden de boenen uitgestrekt, maar moesten het lichaam op zij gebogen hou den, opdat h'et hoofd niet uit den kuil kwam kijken. En op den bodem was niets dan harde steen. De kapotjas, de eenige bescherming tegen koude, was nat van den mist. De ledematen waren stijf van het stil zitten gedurende den nacht. Het gehecle lichaam bibberde. De vijandelijke artillerie begon te schie ten. Zonder eenigen twijfel had men de gaten ontdekt. En men dirigeerde het vuur goed. Eerst sloegen de projectielen 2 batterijen moeten er aan 't werk geweest zijn nu eens hier, dan daar in. Doch spoedig schoot men zuiverder. En na één, twee uren, waren de kanonnen prachtig ingeschoten. in pauzes, nu eens kort, dan weer lan ger, zonden zij hun groet. Nu eens een salvo in den rechterhoek. Dan weer met waanzinnige snelheid acht schoten links daarvan.Daarna in het midden... Bij de lichamelijke kwellingen, het stil liggen in onmogelijke houdingen, in kou de en mist, kwamen gruwelijke psychi sche kwellingeneen wachten en loeren op den onzichtbaren vijand. Zoo juist had de linkervleugel er aan moeten ge- lüoveri. Waarheen zou 'het vuur nu gericht worden? Hoe zullen ze aan den over kant nog wachten, voor zij; het volgende geniepige salvo sturen? Nu beginnen ze weer... Neen, dat was toch een ander geluid... Ze dralen daar ginds nog steeds... Maar nu... nu suizen ze weer, de gra naten, slag op slag. Heel dicht op elkaar en heel dichtbij... het oog kan niets zien, maar het trommelvlies wordt verscheurd. En aarde, steentjes vallen in het gat. Met waanzinnige snelheid gaan allerlei gedach ten door het hoofd: Nu, p het gedaan, voorbij... het volgende schot brengt het einde... of misschien toch niet? Slaan de granaten niet al' verder in? Toch niet, heel dichtbij nu... je hoeft niet te denken dat je ooit weer tjiuis komt... de kinde ren, de lieve kinderen.... neen niet ster ven... misschien gaat het ditmaal voorbij. De acht schoten zijin er toch reeds ge weest. Of ontbrak er nog één aan? Neen, het blijft stil. De andere salvo's zullen andere gedeelten van de linie onder vuur nemen. Voor een half uur heb je rast. Maar de dag is nog zoo lang, zoo ver schrikkelijk lang. En koud. Het ergste zon zijn, wanneer je nu getroffen werd door een granaatscherf, die niet onmiddellijk doodt... Dan kun je hier langzaam dood bloeden. Gruwe lijk om daaraan te moeten denken... Hoevelen liggen er misschien reeds naast me dood te bloeden. Of reeds dood en stom. De minuten tellen. Dat leidt de ge dachten af en lhat den tijkl voorbijgaan. Dit middel heeft reeds zoo vaak gehol pen. Een, twee, drie, vier.. Eindeloos, zoo'n enkele minuut. Nu weer een salvo... Naast me steunt en reutelt er een. „Hos pitaalsoldaat.. hospitaalsoldaat... 1" Ja, roep maar: hospitaalsoldaat. Arme kerel! Geen sterveling kan. je helpen. Niet eens1 hij, die drie pas van je af ligt... „Hospitaalsoldaat! roept toch... helpt toch... hospitaalsoldaat"... Een paar stemmen roepen het verder, niettegenstaande ze allen weten dat het geen doel heeft. Maar het geeft den ge wonde misschien troost. Een van de bu ren tracht hem ook moed in te spreken: „Een beetje geduld. Er zal er wel een komen. Het wordt gauw donker. Verbind je voorloopig zelf!" „Ik kan... niet... roept toch... hulp.." De stem wordt al' zacht. Ten slotte hoort men alleen nog het steunen en kennen. Langzaam, opwindend langzaam, wordt het donkerder. Nog eein huif uur mis schien, dan zal' het mogelijk zijin uit het gat te kruipen, de ledematen ^jit te strek ken... dan zal' misschien het vuur ook verstommen. Eindelijk moet het bevel tot w egmarcheeren toch komen. Het blijft rustig. Er is dus geen gevaar meer. Er uit, uit het ellendige gat! Maai" het is vlugger gezegd dan ged&aw. De ledematen gehoorzamen ternauwer nood aan den wil. In. het schemerende donker loopt met achter de gaten heen en weer... Solda ten, die zich trachten te warmen, de ga ten naai' gewonden afzoeken. De hospi taal soldaten hebben veel te doen. In vele gaten zitten nog donkere ge daanten. „Hé, jij!" Niets beweegt. „Slaap je?" Alles blijft stil. „Scheelt je wat?" Nog steeds geen beweging. De vrager knielt om den stomme wakker te schudden. Zijn hand wordt vochtig. Bloed. Het voorhoofd is koud. Dood... De officieren loopen heen en weer. „Je lui moeten weer in de gaten. Een. paar uren moet jelui het nog volhouden, tot de aflossing komt." Langzaam wordt er gehoorzaamd. Maar aan den overkant bliksemt het weer een paar-maal op. De laatste is weer in zijin gat... Tot tien uiiu' uithouden. Dan komt de aflossende compagnie. „Liever een jaar tuchthuis dan aoo'n dag", bromt er een tusschen de tanden. Een makker van hem knikt toestem mend. Korts Gortagehertohfsfi. Oostenrrjksche overwin ning. Officieel wordt gemeldDe Lov- cen is genomen. Berani is in ons bezit. Verder wordt uit Weenen gemeld: De Lovcen is genomen. In een verwoed gevecht van drie dogen overwon onze dappere infanterie in schit terende samenwerking met de zware ar tillerie en de oorlogsmarine, den verbit terden tegenstand van den vijand en de geweldige moeilijkheden van een wintar- gebergte, dat, als een muur van 1700 M. hoogte uit de zee opstijgend, sinds jaren voor de verdediging ingericht was. 26 kanonnen, waaronder twee 12 o.M.- kanonnen, twee moderne 15 o.M. e.n twee 24 c.M.-mortieren, munitie, geweren en verplegingsmateriaal zijn onze buit. Een deel der kanonnen, dat ongeschonden is, wordt tegen den vijand gebruikt. In het Noord-Oosten van Montenegro is de vijand, die gisteren vlak Voor Berani tegenstand bood, teruggeworpen. De stad en de beheersohende hoogten ten Zuiden en ten Westen daarvan zijn in ons bezit. Door snel optreden slaagden wij er in de brandende Linibrug in Berani voor algeheel© verwoesting te bewaren. Bij Ipek zijn nog 13 Servische kanonnen met veel munitie opgegraven. De strijd in Montenegro. Men wijst op de gevaren, welke voor Italië bestaan, indien Oostenrijk Montenegro on derwerpt. Het gevolg hiervan zou zijn, dat Oostenrijk de vrije hand in Albanië be komt en den berg Lovsen in bezit zal nemen. De Entente heeft verzuimd van dezen berg gebruik te maken om een aanvalsbasis tegen Cattaro te scheppen. De gearresteerde consuls der centrale mogendheden te Saloniki en hun personeel zijn aan boord van een Engelsch stoomschip te Toulon aangeko men. Te Toulon zijn zij op den hulp kruiser „Sansie" geïnterneerd. Bij het opbrengen van het stoom schip „Lyngenfjord" in Kirkwal werden. 158 voor Noorwegen bestemde zakken met pakketpost aangehouden. Bij een grensgevecht tusschen Griek- sche en Bulgaarsche troepen bij de Vestri- na, een gevecht dat 6 uur duurde, wer den, volgens een Fnansch blad, 2 Grie ken, gedood en verscheidene gewond. De Bulgaarsche verliezen waren veel ernsti ger.- Op het Westerfront groote activiteit aan beide zijden rond Ilulluch en Ype- ren. Maritz. Een telegram, afkomstig uit Lobito Baai meldt, dat Maritz, een der leiders van den Boerenopstand, die onlangs door de Portugeesche overheden werd vrijgelaten na zes maanden geïnter neerd te zijn, een farm begonnen is te Humpata, de oude Boerenkolonie in bet binnenland yan Oost-Mossamedes. Koning Pete-r van Servië. Koning Peter heeft, rondgeleid door ge neraal Sarrail, alle verdedigingswerken van Saloniki bezichtigd. Hij vertrekt waar schijnlijk deze week naar een badplaats in Frankrijk. De Griekjsche regeering heeft twee kleine schepen met troepen naar Samos gezon den om op te treden tegen de roovere, die het eiland onveilig malten. Twee groote stoomschepen, beladen met graan, 'zijn; te Piraeus aangekomen en vier andere bevinden zich nog te 'Malta. Een journalist g e a r r e s- teerd. Op verzoek' van de Zwitsersche militaire autoriteiten is de redacteur van

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1916 | | pagina 1